IllllllSCkt Cllfllt Binnenland flndsrd drie en dertigste 'aargang, Vr|jti»e 3 April. vf comité van economisch Gemeenteraden Landbouw en Veeteelt Rechtszaken Kerk en Schooi No. 79 1931 HINDERWET. Bij besluit van 2 April 1931 is aan den heer P. Meurs Pz. te Schagen vergunning verleend tot uitbreiding van een meelfa briek, door het plaatsen van nieuwe en het verplaatsen van bestaande electro- motoren, waardoor in de inrichting aanwezig zullen zijn 2 electromotoren van 4 P K. en de overige resp. van 60, 30, 25, 16, 10 en 1 lA P.K. in het perceel Lut- tik Oudorp 67 en 69, alhier. Alkmaar, 3 April 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, J. WESTERHOF, lo.-Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GRONDBELASTING. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat eene opgave van de uitkomsten der plaats gehad hebbende metingen en schattingen inza ke de grondbelasting van heden af ge durende dertig dagen ter secretarie de zer gemeente voor belanghebbenden tei inzage liggen. Bezwaarschriften behooren binnen dertig dagen na heden bij Gedeputeeide Staten dezer provincie te worden inge diend. Alkmaar, 4 April 1931. De Burgemeester, J. WESTERHOF, lo.-B. AUTO IN BRAND GESTOKEN. Twee Amsterdamsche snorders, die samen een min of meer aftandsche taxie exploiteer den, kregen gistermiddag om halfdrie ruzie. Om zijn woorden kracht bij te zetten stak één van hen op de Prinsengracht bij de Leidsche- gracht de oude auto in brand. Lustig knet terden de vlammen onder groote publieke be langstelling. Met één straal via een motor spuit bluschte de brandweer het vuur. Van den wagen bleef niet veel bruikbaars over. De brandstichter is naar het bureau Leid- scheplein overgebracht, waar proces-verbaal van het geval werd opgemaakt. DE NIET-TOELATING VAN TRETJAKOW. Het standpunt an de regeering. Uit het antwoord van den minister van justitie mede namens zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer I. H. J. Vos, blijkt, dat aan den Russischen schrij ver S. Tretjakow, die zich om gezondheids redenen tijdelijk in Duitschland bevond, een Nederlandsch visum is geweigerd. Blijkens een schriftelijke mededeeling van de ambassade der sovjet-republikeinen te .Berlijn aan het consulaat-generaal der Ne derlanden aldaar, wilde de Rus zich voor den tijd van tien dagen voor het houden van voordrachten over de Russische literatuur naar Amsterdam begeven, derhalve niet slechts voor een enkele voordracht in beslo ten kring op 24 Januari 1931. De weigering berustte op de overweging, ^dat in het algemeen een visum-verklaring 'aan personen van bedoelde nationaliteit voor doeleinden, als de onderwerpelijke, met het oog op het gevaar voor ongewenschte pro paganda niet pleegt te worden verleend en voor het onderhavige geval van voldoende redenen tot uitzondering niet bleek. De minister is niet bereid, deze kwestie nog eens te overwegen. VERKEERSONGEVALLEN. Op een auto geklommen. De driejarige j. W. was nabij de ouderlijke woning in de Busken Huetstraat te Rotter dam achter op een vrachtauto geklommen. Toen deze auto achteruit reed, is het ventje eraf gevallen en heeft hij een der achterwie len over het lichaam gekregen. Per auto van den G. G. D. is het kind naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar bleek, dat het tijdens het vervoer aan de bekomen verwondingen was overleden. DE TOTALE MAANSVERDUISTERING. Van de totale maansverduistering, die gis teravond tusschen 6.43 uur en 10.12 uur plaats had, is tengevolge van de vochtigheid van den dampkring weinig te zien geweest. Op de schaarsche momenten, dat het wol- trlv vaneen scheurde, kon men het over- ken van schaduwen waarnemen. De bol- 2 dle zich in flauwe contouren tegen de lucnt afteekende, verspreidde een koperkleu- ngen glans. ERWEER UIT DE LAND- EN TUIN BOUWORGANISATIES. bespreking met de vertegenwoor- fSers van den georganiseer den landbouw in Denemarken, Letland en Litauen. ®et de moeilijkheden bij den rTili L/f": 1 tl en '"'"bouwproducten, spe- Hsrhio^t w Ade totstandgekomen Mach- vpnafnnlmri P,u.ltsclle regeering, heeft bo- fb comité een (jijeenkomst gehouden met de vertegenwoordigers van den geor- landbouw in Denemarken, Let- Eitauen. Een vertegenwoordiger der ÏSl 0rganisatie in Estland kon niet tijdig aanwezig zijn. De besprekingen die op 1 April te Am- sterdam onder leiding van oud-minister dr t l osthuma zijn gehouden, voerden tot de volgende besluiten. Ie. Elk der vertegenwoordigde organisa ties zal haar regeering verzoeken, zich tot de Duitsche regeering te wenden, teneinde te vernemen, op welke wijze men d» Machti gingswet denkt toe te passen. De Deensche regeering heeft dit verzoek reeds gedaan. 2e. De organisaties in de verschillende landen zullen gegevens verzamelen in ver oancl met de moeilijkheden welke men onder vindt, tengevolge van de handelspolitieke maatregelen der landen, waarheen uitge voerd wordt en eventueele maatregelen, wel ke daartegen, zoowel in eigen land als in in ternationale samenwerking, te nemen zouden zijn. Deze gegevens zullen internationaal door de organisaties onderling worden uitgewis seld, waartoe het comité in Den Haag als het centrale punt is aangewezen. 3e. Zoodra hiertoe aanleiding bestaat, zal er een nieuwe bijeenkomst worden ge houden, waartoe ook vertegenwoordigers van landbouworganisaties uit andere land- bouwexportlanden zullen worden uitgenoo- digd. SINT PANCRAS. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 2 April n.m. 7 uur onder voor zitterschap var, burgemeester J. Kroonen- burg. tevens secretaris. Aanwezig alle leden. De heer Lek vroeg naar aanleiding van de notulen naar de rekening der gas- en electri- citeitswerken, het betalen uit de gewone middelen. De voorzitter antwoordde hierop dat het nog maar een voorloopig overzicht was de gespecificeerde rekening zal nog volgen. De heer Snel vroeg naar de uitvoering der warenwet, b.v. de vleeschwarenwet. Sint Pancras is verbonden aan het abattoir van Alkmaar en is hier nog een bepaalde tijd voor gesteld. Het kwam spr. voor dat in de naburige gemeenten de controle op de vleesch- waren minstens zoo goed is als in onze ge meente, waar het vleesch geslacht is in het abattoir te Alkmaar Daar kunnen de slagers zelf slachten, 't kwam spr. voor dat 't voor de slagers veel voordeel zal opleveren indien ze zelf thuis konden slachten. Het slachtloon moeten de burgers wel betalen, doch de ge makken wegen op tegen de nadeelen, en daai- bij komt nog het thuis slachten van eigen vleesch. Er werd voorheen nog al eens slacht tijd gehouden, doch dit is door het slachten in het abattoir bijna onmogelijk gemaakt. De voorzitter zeide, dat voorheen de over eenkomst met net abattoir is gesloten met goedvinden van de slagers. Er is nog wel geprobeerd om samen met den Langedijk te werken doch men was daar al in overeen komst met Harenkarspel. want de heer Snel meent nu wel dat er dan geen slachtgeld zal behoeven te worden betaal t, doch er moet toch worden gekeurd, en dit zou voor Sin; Pancras alleen ondoenlijk zijn wegens de hooge kosten. De heer Duif dachtdat het thuisslachten dan misschien op zich zelf kon worden ge steld. Dit zou toch kunnen worden onder zocht b.v. in medewerking met andere ge meenten. De voorzitter zeide dat als de controle goed is bier niets tegen kan zijn, doch de overeenkomst met Alkmaar is er en daar zal men wel niet van de bestaande regeling af wijken. Twee tuinderscredieten welke met de andere niet konden worden behandeld we gens te late aanvrage, zijn alsnog behandeld van Ged. Staten terug gekomen en in orde bevonden. Van het departement van onderwijs is be richt binnen gekomen dat de betaling van personeel voor het lager onderwijs zal wor den vergoed tot een bedrag van f 5920. Van den inspecteur der directe belastingen is bericht ontvangen dat de kwade posten der rijksinkomstenbelasting bedragen f 690, de raming der gemeente was f 1200, zoodat we dus volkomen zijn gedekt. Door B. en W. is opgemaakt het gemeente lijk verslag Van J. Bakker Kz., is een dankbetuiging ontvangen voor den gemeentelijken steun ge geven voor de verpleging aan zijn twee kin deren in het sanatorium, waaruit ze thans zoo goed als genezen zijn ontslagen. Voor het stuk land bij P. Keizer waarvoor door de gemeente een inschrijving is ge houden, zijn twee biljetten binnen gekomen met als hoogste huurder P. Keizer voor 2.25 per snees. Dit werd toegestaan voor 1 jaar. De schade, welke onlangs door de gladheid is toegebracht aan het afsluithek aan den Twuijverweg. door de bus van de firma Kok, Tuinman en Wilken, is door de verzekering tot het volle bedrag vergoed, zijnde f 30. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Nadere regeling transportkosten naar de Zuiderzeewerken. De voorzitter zeide: Vrijdag was een ver gadering belegd in Alkmaar onder voorzit terschap van den heer Gonet. Deze was be legd door het District en Rijk om tot een vergelijk te komen. Het werk komt nu van alle kanten uit, dus meenden B. en W. na onderhoud met de betrokken Zuiderzeewer- kers dat de toeslag van 3 vervoerkosten, moet worden teruggebracht tot 1.50. Het loon dat deze arbeiders verdienen, valt niet mee dit bedraagt van 18 tot 22 doch B. en W. waren van gedachte, dat de ge meente toch niet altijd door kan gaan om die kosten voor haar rekening te nemen. De heer Koelemeij: Als de dagen langer worden, zouden de loonen dan niet even hooger worden? De heer Lek: Dit zal wel niet het geval zijn, de arbeiders gaan op 't oogenblik reeds om half zes van huis en komen kwart over zevenen binnen, dus de dag is heusch niet meer te verlengen. Dat van deze loonen nog buskosten af moeten, is voor de betrokken arbeiders veel te erg. Als men b.v op het oogenblik, nu 't toch de drukste tijd is om 't land bouwklaar te maken, een arbeider noodig heeft, is 't heele- maal geen toer er een te vinden Dit vindt na tuurlijk zijn oorzaak in den crisistoestand der tuinders, 't Spitten van 't land is duurder dan ploegen, dus 't goedkoopste past de tuinder, en de arbeider is de gedupeerde. Deze transportkosten zullen de gemeente niet zoo'n groot bedrag kosten. Spr stelt voor om de arbeiders gratis vervoer van de gemeente te garandeeren. De voorzitter: Het standpunt van B. en W was dat de Tuinbouw 'thans werk geeft en de gemeente moet ten slotte toch ook weer van deze zaak af. Wethouder van Kampen: B en W hebben de buskosten aan de arbeiders niet willen opdringen, omdat de gedachte was: de ar beiders kunnen het wel betalen, doch alleen met de gedachte dat de Tuinbouw thans ar beiders verlangt. De steunregeling der werkloozenkassen is verlengd van 1 April tot 1 Mei, dus dat is ook (al zullen we hopen dat er geen gebruik van hoeft te worden gemaakt), een kleine te gemoetkoming- Wethouder Duif: De betrokken arbeiders zijn zelf met dit voorstel naar voren gekomen. De heer Lek: Is dit niet geschied nadat alle steun hun onttrokken was. Wethouder van Kampen Dit is een voor stel der arbeiders geweest, voordat er ergens over is gesproken. E>e arbeiders waren zelf van gedachte, dat als het werk beter gewend raakte, de loonen wellicht nog iets hooger zouden kunnen worden, en ander werk zooals rioleering e.d zou wellicht hooger loon geven. Het voorstel 1.50 is gedaan ook met 't oog op de tuin bouw. Het ergste is, dat indien een arbeider weer terug komt het een heele toer is om weer aangenomen te worden. Wethouder Duif: Hier kan toch van ge meentewege een verzoek worden gedaan. De voorzitter: De bedoeling der uitvoer ders van de Zuiderzeewerken is in het begin geweest, geen arbeiders uit de Tuinbouw streken, doch speciaal grondwerkers. De heer Muurling: Waarom kunnen de arbeiders dit nu zelf niet 'vol doen, de ge meente blijft zoodoende in lasten. Het voorstel vond geen voldoende bijval. De heer Lek: Ik wilde een bemiddelings voorstel doen: de gemeente 2 en de arbei ders 1. Wethouder v. Kampen steunde dit voor stel. De heer Snel vond de toestand daar in de Wieringermeer treurig, moet nu voor zulke groote lichamen als rijk en provincie het laat ste bloed onder de nagels der arbeiders wor den uitgejrerst om dit groote werk te vol brengen waar ze later trots op zullen zijn? Als b.v. 1 of 2 centen per Meter meer werd betaald was 't loonend. Het voorstel-Lek werd aangenomen, tot het begin der aardappelcampagne. Voorstel grasgewas Twuijverweg. Van den heer J Wiedijik was een schrijven hierover ingekomen om den Twuijverweg twee maal te maaien en vrij te houden van onkruid en daarvoor als belooning te ontvan gen, het aan bovengenoemden weg gegroeide gras. Algemeen voor. Over het z.g.n. otterplaatje wordt op 't oogenblik correspondentie gevoerd voor ver koop. Als 't zoo ver is komt de raad daar verder op terug. Algemeen voor. Verzoek van A. Wognum om dezelfde voorwaarden toe te staan als J. v. d. Wal. Dit is, zeide de voorzitter, naar aanleiding van de vorige vergadering, toen is besloten om het land van C. Nol waar J. v. d. Wal borg was zal kunnen gebruiken voor 3 per snees. Van Wognum was toen nog geen schrijven ontvangen, doch Wognum komt in de zelfde rechten. Aangenomen. Het officieele gedeelte was hiermede afge- loopen. Nu had de voorzitter nog een ernstig feit op te noemen, n 1. het optreden van jon gens Zondag aan de Twuijverweg. Zij heb ben in de gemeentee meer dan schandelijk huisgehouden. Op meerdere plaatsen hebben zij op den Twuijverweg de steenen uit de straat getrokken en in 't water gesmeten. Dit, zeide spr., is 't ergste dat ik in mijn ambt van de jeugd heb beleefd. Er wordt be weerd dat fietsers de dupe zijn geworden en zijn gevallen. Ik heb zelf de gaten gezien maar 't was meer dan erg. De daders zijn inmiddels door de politie opgespoord, 't Zijn jongens uit onze gemeente en wij zullen ze streng onder handen nemen. Hun houding kan veel doen, om een proces te vermijden, doch de schade zal in ieder geval moeten worden betaald. In 't dorp zijn ook nog wel dingen gebeurd die niet te pas komen dat wijst echter meer op baldadigheid doch over den Twuijverweg is 't laatste woord nog niet over gesproken. Hierop ging de raad over in comité. UITVOERING DER TARWEWET. Uit het door het departement van binn. zaken en landbouw opgemaakte ontwerp der statuten -voor de gewestelijke tarweorganisa- ties blijkt dat deze worden opgericht voor den tijd van tien jaar. Wanneer het maal-meng- gebod dus over drie jaren verlengd mocht worden, behoeven deze organisaties niet meer opnieuw te worden opgericht. Leden kunnen zijn de landbouworganisa ties en leden-aangeslotenen der tarweverbou- wende boeren. De geldmiddelen der gewestelijke tarwe- organisaties bestaan blijkens artikel 9 uit bij dragen van de leden-aangeslotenen, dat zijn de boeren en wel evenredig aan de hoeveel heid tarwe, welke onder controle der tarwe- organisatie voor ieder van hen is afgeleverd. Andere geldmiddelen zijn de boeten, welke door het bestuur aan de boeren worden opge legd. Ter voorkoming van misverstand zij er dus op gewezen, dat de contributie van' de ge wone landbouw-organisaties er geheel buiten staat; voor de tarwe-organisatie meet men dus extra betalen en wel naar gelang van de •hoeveelheid dei geteelde en voor broodgraan goedgekeurde tarwe. Verder stippen wij uit de ontwerp-statuten nog aan, dat geschillen tusschen bestuur en boeren-aangeslotenen, b.v. over boete of over opheffing van het lidmaatschap bij wijze van straf, beslist kunnen worden door een Raad van Beroep, bestaande uit drie personen, be noemd door de leden. Van diens uitspraak be staat geen beroep. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Septem ber tot 31 Augustus, behalve het eerste jaar Voorts is het de bedoeling, om van elke gemeente, waar meer dan 20 tarweverbou- wers, een z.g. tarwe-kring te maken, die een eigen commissie krijgt, zooals we dat onlangs al uitvoerig hebben geschetst. KENNEMERLAND. Er was in de afgeloopen week wat meei versche groente. De prijzen waren zoodanig, dat producent en consument daar genoe gen mee konden nemen. Er waren mooie par Gitjes sla, peen, raapstelen, radijs en flinke kwanfums spinazie. Maar toch ;s de nieuwe groente heusch nog niet onder ieders bereik en we vreezen dat het met het schrale en droge weer der laatste dagen nog geruimen tijd zal duren alvorens er ruimer aanvoer kómt. Naast de nieuwe groente komt er nog steeds aanvoer van spruiten en boerekool. De prijzen der spinazie waren 10 19.50 per 100 Kg., enkele partijtjes enkele centen hooger. Sla werd in onbeduidende kwantums aangevoerd en verkocht voor uit- eenloopende prijzen, varieerend van O.Oö— 0.10 per kropje. Radijs gold best, mooie kwaliteit ging tot 9; de prijzen waren 5.50—9 per 100 bos. Oude groente bleef op het oude peil. Veel mooi is er niet meer, doch goede kwaliteit was niet goedkoop. We noteerden voor boere kool 0.400.60 per kist. Spruiten, mits mooie kwaliteit, golden van 2636, 2e soort 14—20 per 100 Kg. Roode kool, gele kool en Savoije kool golden niet veel, doch gezien de kwaliteit waren ze duur We noteerden voor diverse koolsoorten we kunnen ze allen over één kam scheren 3.5010 per 100 stuks. Bieten, rapen, wortelen en uien waren niet zoo in trek als de laatste twee weken en toch was de kwaliteit goed. We noteerden voor bieten 3—4, rapen en wortelen 2— 3 en uien 1.502.25 per 100 Kg Een gezocht artikel was knolselderie met prijzen van 14—17 per 100 stuks. Mooie prei wordt schaarscher en de aanvoer bestond dan ook uit goede 2e kwaliteit, met een no teering van 14—22 per 100 bos. Rabarber was in trek en le soort enorm duur. le soort raberber 2946, 2e soort (doch mooie) 1426 per 100 bos. De aanvoer van witlof was groot en de prijs matig De noteering voor le soort was 14 17, 2e soort gold 6-509 per 100 kilogram. Van den handel in aardappelen kan men geen hoogte krijgen, daar er veel onbekende kwaliteit is die voor onregelmatige prijzen wordt verhandeld, terwijl le kwaliteit duur is. Naar onze meening golden le kwaliteit aardappelen 1013, onbekende kwali teit 4.50—6.50 per 100 Kg. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke vermelding. VERDUISTERING VAN EFFECTEN. Gistermiddag heeft de vijfde kamer van de Haagsche rechtbank voortgezet de behande ling van de zaak tegen den commissi-mnair in effecten J. H. te 's-Gravenhage, verdacht van verduistering van een bedrag van onge veer 7000 aan effecten, welke, zaak op 19 Maart j.1. is uitgesteld tot het hooren van de benadeelde mevr. v. d. S. B. Deze, thans als getuige gehoord, ver klaarde, dat zij naar aanleiding van het le zen van een door verd. uitgegeven financieel blad De Beursthermometer vertrouwen in verd. heeft verkregen en haar rekening van Gillissen en Co bij verd. heeft doen over schrijven. Later, toen zij wantrouwen kreeg, wilde zij haar positie bij de Bank Associatie doen overschrijven, doch verd. verleende daartoe geen medewerking. Verd. heeft de positie van get. overgeno men van de firma Gillissen en die toen doen overschrijven bij R. en Co. Deze firma ver zocht om surplus, doch ontving toen order tot verkoop. Verdachte ontkende dit ten stelligste. Het O.M. wees op de moeilijkheden w-lke zaken als deze medebrengen. Bij de verduis tering is naar aanleiding van voorgaande gevallen het element van goede en kwade trouw ingevoerd. Deze verd. miste het recht de positie van mevr. v. d. S. B. over te doen Door daarenboven nog een verkooporder te geven heeft verd. zich de stukken toegeëigend, hetgeen een wederrechtelijk handeling is. Verd. is een bekend oplichter, tegen wien de politie herhaaldelijk waarschuwde. Hij is laaghartig te werk gegaan en heeft zijri slachtoffer op schandelijke wijze bedrogen. Spr. vraagt een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. NALATIG ZEGELPLAKKER. In de zaak van A. v. d. H., 54 jaar, fabri kant te Oostvoorne, die in hooger beroep had terechtgestaan van een vonnis van den kantonrechter te Brielle, dat reeds eerder door de rechtbank was bevestigd, doch door den Hoogen Raad was gecasseerd, waarna deze de zaak naar de rechtbank te Rotterdam terugwees, waarbij hij wegens overtreding van de Invaliditeits- en Ongevallenwet hij had verzuimd voor zijn personeel vol doende zegels te plakken was veroordeeld tot 715 boeten van 0.50 subs 715 maal 1 dag hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd ten opzichte van 709 straffen, die alle werden bepaald op 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis, de vervangende hechtenis den tijd van 8 maanden niet te boven gaande. In 6 gevallen werd het O.M. niet ontvankelijk verklaard. ZAKKENROLSTER. Een jaar geëischt. Gister heeft zich voor de rechtbank te Haarlem te verantwoorden gehad de 23-ja- rige Duitsche dienstbode M. G., die er van vei'dacht werd zich in het begin van het vo rig jaar aan verschillende zakkenrollerijen te hebben schuldig gemaakt. Bij voorkeur koos zij haar slachtoffers on der winkelende vrouwen bijvoorbeeld in het magazijn De Hema en op het marktplein te Haarlem. De officier van justitie had in deze zaak zes getuigen gedagvaard, die allen on geveer gelijkluidende verklaringen aflegden. Verdachte was zeer onder den indruk en bekende alles. Zij zeide het te hebben ge daan om haar schulden te kunnen betalen. Het bedrag van liet gestolene li p alles bij elkaar in de 70. De officier van justitie zeide in zijn requi sitoir, dat het hier een zeer ernstig feit be trof Uit ingewonnen informaties uit Duitsch land blijkt, dat verdachte daar zeer slecht bekend staat. Reeds verschillende malen is zij wegens-zakkenrollerijen veroordeeld, on der andere te Dusseldorp, waar zij wegens dertig gevallen van zakkenrollerij een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden heeft ondergaan. Spr. kon dan ook niet an ders eischen dan een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van de voorloopige hech tenis. Uitsmaak over veertien dagen. Het aantal nieuwe leerlingen dat toe gelaten is op de O.L. school te Noordschar- woude bedraagt 18, terwijl 14 leerlingen de school hebben verlaten. Het totale "aantal leerlingen bedraagt per 1 April 1931 121. De verbouwing en vergrooting van de school met den bijbel te Noordscharwoude is gegund aan den laagsten inschrijvers. Hc-t bouw- en metselwerk aan den heer Kuit- waard te Broek op Langendijk voor 4253; het schilderwerk aan den heer v. Doornum v.h. Speets te Broek op Langendijk voor 273. De school is tijdelijk overgebracht in „Concordia" alhier, waar volgende week de lessen zullen aanvangen. DE KWESTIE TE WASSENAAR Jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, president-kerkvoogd der herv. 'gem. te Was senaar, heeft naar aanleiding van het ont slag van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine als hulpprediker dezer gemeente het class bestuur van 's-Gravenhage verzocht, te Was senaar een buitengewone kerkvisitatie te wil len houden wegens de moeilijkheden, die al daar gerezen zijn naar aanleiding van de ves tiging van een tweede predikantsplaats Naar het Hbl. vernam, heeft de kerkeraad in een voltallige vergadering met algemeene stemmen het volgend besluit genomen: le. het besluit van den kerkeraad van 27 Febr. j.1. blijft gehandhaafd; 2e. zoo krachtig mo gelijk te bevorderen, dat prof dr. J. R Slote maker de Bruine de tweede predikantsplaats zal vervuilen; 3e. wanneer de tweede predi- kantsplaats zal worden gesticht prof. Slote maker de Bruine te doen blijven zoolang de vacature vervuld is. NEDERLANDSCHE ISRAËLIETEN TE ANTWERPEN. De bijz. Antwerpsche correspondent van het libld. meldt: De na den oorlog hier ter stede her-opge richte Ned. Israëlietische Gemeente is na heel wat getob, opgeheven. Haar bestaan was bijna een doorloopende moeilijkheid om even wicht te houden tusschen inkomsten en uit gaven. Het grootste gedeelte der leden be stond uit diamantbewerkers, van wie vele het laatste jaar geen behoorlijke bron van in komsten hebben en waarschijnlijk onmachtig zijn voldoende bij te dragen tot instand houden van hun kerkgenootschap. Om op de meest gewenschte manier bijeen te kunnen blijven, besloot men zich collectief aan te sluiten bij de algemeene Israëlietische gemeente Antwerpen, die zich bereidwillig verplichte den Nederlandschen joden een Synagoge ter beschikking te stellen waar alles wat betrekking heeft op den dienst geschieden zal volgens te Amsterdam en elders binnen onze grenzen gebruikelijken ritus. Door deze oplossing behouden onze hier wonende Joodscht landgenöoten een zelf standigheid, zij het dan ook zonder een zelf standige gemeente. DIPLOMA. UITGEREIKT. Dezer dagen had in het hotel de Ooievaar te Uitgeest de uitreiking plaats van de diplo ma's aan de leerlingen die met succes den Handelscursus hebben gevolgd. De voorzitter van de „Hanze", de heer H. Vrouwe, opende met een woord van welkom en bracht den heer Runia, die dezen winter als directeur is opgetreden, dank voor de wijze waarop de lessen werden gegeven. Na dat de secretaris voorlezing had gedaan van eenige stukken werd 't woord verleend aan den dir., de heer Runia, die in een gloedvol betoog het nut van het handelsonderwijs aantoonde, vooral op het practisch belang ervan wees en tenslotte dit onderwijs aan de aanwezige ouders ten zeerste aanbeval. Ver volgens reikte de voorzitter de rapporten uit aan de cursisten van de 2e en le klas en aan die van den Engelschen cursus. De uit reiking der diploma's geschiedde door den directeur. Het diploma werd uitgereikt aan Aagje Palmboom, Marie Roekens, Guurtjc Roozendaal, Cor van Staveren, Koos Bouhof Jan Tol, Henk Rijs, Klaas van der Eng, Pie Vooren, Dirk Kortekaas. Door een der cursisten Cor Hageman werd in een pittig speechje den leeraren eer blijk van erkentelijkheid aangeboden. PREEKBEURTEN. ALKMAAR, Ev. luth. gem., Goede Vrij dag, av. 7 uur, ds. Makkink (avondmaal). lePaaschdag. Groote Kerk, voorm. 10 uur, ds. Verwaal. Kapel, voorm. half elf, ds. Baar. Avond 6 uur, de heer K. O. Finkensieper, Theol. Cand. Evangelisch-Luthersche Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10 30 uur, ds. P. A. Vis, em. predikant te Haarlem Remcnstrantsch-Oereformeerde Kerk, geen dienst. Qerej. kerk, 10 uur, ds. von Meijenfeldt; 5.30 uur dezelfde (coll fonds zitplaatsen). Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- sainistraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.3P uur en Woensdagavond 7.15 uur dienst. LEGER DES HEILS. 7 uur bidstond 10 uur, heiligingssamenkomst. 3.30 uur, groote openluchtsamenkomst bij den Kattenberg. 8 uur, een openbare samenkomst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. Hak. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Rechtz. Ned. Herv. Evangelisatie Mara- natha, voorm. 10.15 uur, de heer G. C. Dun, van Alkmaar. Vrije Evangelische Gemeente, Oosterweg 28 bij den Bergerweg, voorm. 10.30 uur, J. Ruijs. BERGEN AAN ZEE, n.m. 5 uur, ds. F. W. J. van den Kieboom. Liturgische dienst BROEK OP LANGENDIJK, Herv. kerk, 9.30 uur, ds. A. Kortenhoeve, van Meere- bosch. 2.30 uur, dezelfde. Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 2.30 uur, ds, Drenth. Doopsgez. Kerk, 9.45 uur, ds. de Jong. DIRKSHORN, vm. 10 uur, ds .de Leeuw. EGMOND AAN DEN HOEF, 9.30 uur. ds. Nobel (Koorzang). GROET, Vrije Evang. Gemeente, zaal v. K. Peijs, nam. 5.30 uur J. J. Ruijs. SCHOORL (dorp), Laanweg, hoek Voor weg, avond 7.30 uur, J. J. Ruy».

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9