Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletfen60 ct. Zenuw-Tabletten75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. houden tentoonstelling vanwege het vakon derwijs en die vermoedelijk den kortsten weg wilden nemen, of door onwetendheid, of door de duisternis misleid, van den ruim 2 meter hoogen muur in de Voorsloot gevallen. Door hun lang wegblijven zouden de anderen eens uitkijken en hoorden hulpgeroep De drenke lingen werden toen, nat en geschrokken, uit hun netelige positie gered. Ter plaatse was vroeger een brug voor ae tramwegbaan, deze is echter weggebroken, doch de steile bruggehoofden zijn blijven De- staan. HEERHUGOWAARD. Nu Dinsdag 7 April den scheidenden heei Brugman door de verschillende vereenigin- gen, waarin hij in den loop der jaren be stuursfuncties bekleedde, in de kolfzaal van den heer Rus een afscheidsreceptie bereid wordt, die door algemeene deelname zeer zeker belooft te slagen, is het misschien dien- sti in het kort nog eenige dingen te memo- reeren. Geboren te Grootebroek den 18 April 1861, werd de heer Brugman in 1881, na voltooi- de onderwijzersopleiding te Andijk benoemd. Hier bleef hij slechts twee jaren, want in de vergadering van den raad der gemeente Heerhugowaard van den 18 Januari 1883, werd hij als no. 1 op de voordracht benoemd tot onderwijzer aan den toen gereed gekomen school aan den Midden tegenover den Don- kereweg, waar hij den 1 Maart d.a.v. m functie trad. Tot den 15 December 1922 bleef hij werk zaam aan deze school, met een enkele onder- breking als tijdelijk hoofd aan de schooi in de ko mder gemeente. Dien datum werd hij met het andere personeel ontslagen, daar toen het gebou woverging aan het school bestuur der parochie van het H. Hart. Dit hield voor den heer Brugman, die een jaar te voren zijn veertigjarig jubileum als on derwijzer had gevierd, in, dat hij nimmer in deze gemeente veertig jaar onderwijzer zou zijn, daar hij op wachtgeld werd gesteld. Intusschen was zijn werklust, reeds op verschillend gebied ontplooid, in het minst nog niet verflauwd, en brak daarmede voor hem aan een tijd van volle toewijding aan het gemeenschapsleven. Gesproten uit een landbouwende familie uit een streek, die toentertijd de Hugowaard wel ver vooruit was, had hij reeds voordien voornamelijk in samenwerking met den toen- maligen stationschef van het station Noord- scharwoude, den heer v. d. Goes, den stoot gegeven tot het oprichten van Nieuw Leven, de veilingsvereeniging die nog steeds een goeden klank heeft en in haar bloeiperiode gezorgd heeft, dat het Noordelijk deel van den Polder en omgeving een geschikte markt plaats voor. haar producten vond. Toen het getij verliep, was het weer de heer Brugman, die meende, dat de bakens verzet moesten worden. Na langdurig pogen werden niet alleen de tuinbouwcorporaties voor het plan gewonnen, doch wist men ook belanghebben de besturen van publieke lichamen te bewe gen deelname toe te zeggen in den vorm van financieelen steun. De verschillende veilings- vereenigingen versmolten in den Noorder- marktbond, die in 1915 feestelijk geopend kon worden, dank zij den aanleg van de spoorlijn station-dorp Noordscharwoude en tot nog toe zich in steeds toenemenden bloei rnag verheugen. Mogen we naast de bestuursfuncties, die de heer Brugman in deze opeenvolgende vei lingsvereeniging bekleedde, ook nog noemen die van voorzitter van den Bond van Staats- pensionneering, waarbij we denken aan de genoeglijke propaganda-avonden en de auto tochten de laatste twee jaar voor de ouden van dagen bewerkstelligd. Daarnaast zien wij het ziekenfonds „Licht in Duisternis", de ver. voor ziekenverpleging „Helpt Elkander", de begrafenisvereeniging, de afd. Heerhugowaard van Het Witte Kruis, de kiesvereeniging „Burgerplicht", die allen voor zich weten dat en waarom zij aan den heer Brugman als het ware nog een oude schuld hebben af te doen. Aan al deze instellingen gaf de heer Brug man een deel van zijn zeer werkzaam leven en dikwijls, als er wat bereikt moest worden, was hij de stuwende en leidende kracht. En thans, als men de nog lenige, veerkrachtige en kaarsrechte gestalte van dezen bijna ze ventigjarige aanziet, krijgt men wel de idee, dat het scheiden van zooveel niet voortkomt uit lichamelijke en geestelijke moeheid, do-ch hier een nog krachtig mensch heengaat, om zoo het hem gegeven wordt, een rustigen le vensavond te genieten. Laten we ook nog even in herinnering brengen de mobilisatiedagen, toen de weg van vele oud-leerlingen opnieuw naar „mees ter Brugman" voerde, als zij meenden recht te hebben op landbouwverlof. En dan ge beurde het wel eens, dat meester om 10 uur of nog later van een veragdering thuiskwam en dan drie of vier adspiranten voor ge noemd verlof vond wachten, die allen even graag hadden,.dat meesten even „een briefie" voor hen opmaakte. Als meester het deed, kwam het immers altijd goed. De „note gaie" ontbrak ook hier niet, want later kwam het wel eens uit, dat de adspirant-verlofganger in zijn grooten ijver om met verlof te komen, het land, dat zijn vader of werkgever be bouwde veel te groot had „geschat". (De heer Brugman is tevens jarenlang correspondent van de Alkm. Courant ge weest. Hij was van de oude garde, en heeft onze courant als correspondent van zijn woonplaats jarenlang vlug en accuraat be kend. Red. Alkm. Crt.) HETLOO. Door den Neutrale Middenstandsbond al hier is een adres aan den raad gericht om het kennisterrein aan den Heerenweg niet meer als zoodanig te gebruiken. In bedoeld request wordt gezegd dat de kramerijen op genoemd terrein weinig verdienen, vooral des avonds zoodat het terrein vroeg verlaten ligt. Wan neer de raad kon toestaan dat de kramerijen e.d. aan den straatweg van af den heer Rus tot den heer Pranger geplaatst konden wor den zouden de eigenaars meer kunnen verdie- I1*;"' *erw,l' de gezelligheid in de buurt ver hoogd werd. he* rijwielpad van Helloo naar tgmond wordt een beplanting aangebracht. Het werk wordt uitgevoerd door werkloozen Voor de beplanting is een stuk plantsoen ge bezigd en de hoekjes worden heel aardig be plant. Alleen voor een gedeelte langs het weiland, dat beplant is met zwarte Els, is de keuze o.i. niet gelukkig. Eerstens is de els op dat punt ten doode opgeschreven en ten tweede staat ze zóó kort op het hek dat ze zeker door het vee zal worden vernield. LIMMEN. Geboren: Johannes Maria, z. v. J. van Duin en G. Kaandorp. Maria Chatrina, d. v. Th. Valkering en J. Kroon. Petrus Johan nes z. v. A. Mors en A. van Wonderen. Cor- nelus, z. v. C. Baltus en C. Konijn. Cornelia Geertruida, d. v. Th. v. Dijk en A. Zoon. Overleden: K. Praat, 90 jaar, wedn. van M. Smit. A. M. Mooij, 5 maanden. F. Booij, 74 jaar, wed. van H. Kortekamp. AKERSLOOT. Donderdagavond, half acht, hield de Bond van Staatspensionneering, Afd. Akersloot, hare algemeene ledenverga dering in het café van den heer Groen. Aanwezig 6 bestuursleden en 4 leden. De voorzitter bracht na de opening naar voren dat deze vergadering zoo laat wordt gehouden, omdat eerst de secretaris en later de penningmeester wegens ziekte verhinderd waren te ver gaderen. Tevens wees de voorzitter er op hoe noodig het nog is, dat steeds meer pro paganda wordt gemaakt voor onze be ginselen, hoewel het een verblijdend verschijnsel genoemd mag worden, dat ook in zekere Christelijke kringen den drang naar voren komt om de ouder- domsellende te bestrijden. Vele nieuwe leden zijn in den afge- loopen winter weer tot den Bond toege treden. De notulen werden onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. De secretaris bracht daarna het jaar verslag uit en merkte op, dat het leden tal hetzelfde was gebleven en dat thans de af deeling 140 leden telt. Versaag penningmeester: de ont vangsten bedroegen 124.15, de uitga ven 102.35, batig saldo 21.80. Het aftredende bestuurslid, de heer S. Speelman, werd met algemeene stem men herkozen, terwijl eveneens met al gemeene stemmen tot bode werd be noemd de heer J. van der Schaaf. Bij de rondvraag bracht de voorzitter ter sprake het op een vorige vergadering besproken plan, om met de ouden van dagen een autorit te maken, maar met het oog op de groote kosten was men al gemeen van oordeel dat hiervan moest worden afgezien. Vervolgens werd besproken den vol genden winter een feestavond te organi- seeren, wat algemeene instemming vond. Hierna sluiting. WINKEL. (Maart.) Geboren: Andnes, z. van Rommert van Riesen en van Jantje Donker. Overleden Pieter Steen, 62 jaar. Aaltje Fluister, echtgen. van Pieter Kant, 75 jaar. OUDORP (Maart). Geboren: Adriaan Cornelis, z. v. Adriaan Martius Pieters en Elisabeth van der Heijden. Nicolaas Cornelis, z. v. Pieter Koppes en Adriana Bruijns. Nicolaas Joseph, z. v. Joseph Marti- nus Simons en Maria Cornelia Antonia van Zijl. Margaretha Maria Josepha, d. v. Joseph Martinus Simons en Maria Cornelia Antonia van Zijl. - Catharina Janna, d. v. Dirk Bosklopper en Anke Balkema. Ondertrouwd: Nicolaas Cornelis Groot te Beemster en Tecla Cicilia van der Gul ik. Wraag en Aanbod (Uitsluitend 2e hands artikelen). I Van 15 regels CO cent bij vooruit-; betaling te voldoen. TE KOOP CHROMATISCH ACCOR- DION zoo goed als nieuw. ROCHDALESTRAAT 36. TE KOOP MOTORRIJWIEL merk O.K. Electrische verlichting, duozitting, loopt schitterend, bij S. LAKEMAN, Stompe- toren. TE KOOP een zwarte Duitsche PIANO in zeei goeden staat, luidspreker in eiken kast, pracht geluid, modern eiken Klok en eiken Waschtafel compleet. HEILOO, Oosterzij 181. Meubelen. Wij hebben alle soorten en spotkoopjes in Dressoirs, Buffetten, Kas ten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Divans, Ledikanten, Bedden, Matrassen, enz. J. L. Sostmaa Jr., Verk.lok. Ridderstr. 10 Schrijfbureau te koop, zeer mooi en solied Bureau maat 105 bij 48, spotkoop je 40, Fornuis 7.50, pracht Kinder vouwwagens 6, best Damesrijwiel 12.50. J. L. SOSTMAN Jr., Verkoop lokaal, Ridderstraat 10. Zes mooie stoelen, bekleed met rood pluche, 22.50; Zes Weener stoelen 12.50, Petroleumkachel 3.75, Ledi kant met kapokmatras, peluw en kus sen, z. g. a. n. 20. DEKKER, Laat 182. TE KOOP een VIJSEL- en Electrische MOTOR met toebehooren. Te bevragen K. PLOOIJER, Grootschermer. Godinfornuis z. g. a. n. 12.50, 2 keu kenstoelen 1.50, groot kamerscherm 12.50, mooie eiken waschtafel 2 p. met marmerblad en spiegelopzet 12.50, pracht buffet 35. DEKKER, Laat 182. Solied brandkastje 17.50, prachtige groote brandkast 95, Cylinder schrijf bureau (eiken) 45, vouwstoeltje 2.75. Inkoop en verkoop van alle soorten meubelen. DEKKER, Laat 182. 3-deelig kapokmatras met schuine peluw, prima kwaliteit, gloednieuw 17.50, prima veerenbed met peluw en kussen 15, enz. DEKKER, Laat 182. HARPORGEL als nieuw, 7 spel 20 re gisters, iets bijzonders, gekost 900, nu voor 450, ook ruilen, bij D. BRUIN, Broek op Langendijk. Pracht PIANO als nieuw van 725, nu voor 550, ook ruilen, bij D. BRUIN, Broek op Langendijk. Kinderledikant (wit) nog nieuw 7.50, Kinderkapokmatras 3.75, Kinderstoel 4.50, Kinderbadkuipje 4.75, mooie eiken gemakskoffer 10, enz. DEKKER, Laat 182. Mooie eikenh. SALONGRAMOPHOON met 95 platen, weinig bespeeld, in al bums. Prijs billijk. MEERWEG 33, Bergen. TE KOOP EEN SIMPLEX-MOTOR RIJWIEL voor 00, bij A. tJILDERING, Zaadmarkt 66,* Alkmaar. Goed onderhouden STUDIEPIANO Ti: KOOP AANGEBODEN. Adres te bevragen bureau v. d. blad. EEN HANDWAGEN TE KOOP op Collingpatentassen, geschikt voor groen ten wagen. J. RENTENAAR, Drebbelstraat 5. Goed onderhouden HEERENRIJWIEL met beste banden en kettingkast te koop voor 15. WOLTERING WACKERS, Mient, Alkmaar. Binsienfléand HET PAASCHCONGRES DER S.D.A P. TE ARNHEM. Openingsrede van den heer J. Oudegeest. Hedenmiddag erd in „Musis Sacrum" te Arnhem het jaarlijksche Paaschcongres der S.D.A.P. geopend met een rede van den par tijvoorzitter, den heer J. Oudegeest. De heer Oudegeest begon met het herden ken van de verliezen, die de socialistische ar beidersbeweging in het afgeloopen jaar had geleden. De dood van Herman Müller ligt nog versch in ieders geheugen en spr. schet ste de beteekenis die Muller voor de Duit sche arbeidersbeweging heeft gehad, en zijn werk voor de Duitsche Republiek. Met enkele gevoelvolle woorden herdacht spr. het overlijden van mr. P. J. Troelstra, den leider der Partij, terwijl hij tevens eenige woorden wijdde aan den dood van het Sta tenlid van Noordholland, mevrouw. Lucie van Kuywhoff, Vervolgens besprak de heer Oudegeest de positie der arbeidersbeweging in Nederland, die hij, gezien het huidige tijdstip van econo mische depressie en crisiswerkloosheid, ver heugend noemde. Tot dusverre was men hier te lande gewend aan ledenverlies en kwijning van hetl even in de beweging, zoodra groote werkloosheid haar intrede had gedaan. Thans echter blijkt hoe goed dé jongere generatie begrijpt, dat alleen in de socialistische arbei dersbeweging de noodige steun te vinden is op economisch en politiek gebied, doch ook in materieelen en geestelijken zijn in dezen moeilijken tijd. Allereerst blijkt dat wel uit den groei van alle organisaties, staande op het standpunt van den klassenstrijd. Telde de S.D.A.P. op 1 Januari 1929 53.395 leden, op 1 Januari 1930 bedroeg dit aantal 61.162 en op 1 Jan. 1931 was het gestegen tot 69.263. Wanneer de cijfers van het ledental op 31 Maart zijn uitgewerkt, zullen de 72.000 ver overschreden zijn. Het aantal af- deelingen groeide van 1 Jan. 1930' tot op dit oogenblik met 38, zoodat dit thans 683 be draagt. Deze groei, aldus de heer Oudegeest, be wees eenerzijas dat de arbeiders, niet tevre den zijn met de politiek der regeering, an derzijds dat zij de door de S.D.A.P. in en buiten de vertegenwoordigende lichamen ge voerde politiek verstaan en goedkeuren, doch wanneer wij een politiek gingen voeren van onvruchtbare sensatie of wanneer de banden met de zusterpartijen in andere landen ver broken zouden worden, zooals enkelen onder de leden blijkbaar nuttig achten, zou de par tij haar werfkracht en vertrouwen spoedig verliezen. Een partij als de S.D.A.P. mei weldra 75.000 leden en honderden vertrou wensposities in het land is geen lichaam waarmede men kan experimenteeren. Een dergelijke partij moet met vasten tred voor waarts streven zonder zich bloot te stellen aan de mogelijkheid, te geraken op de slin gerpaden van sensatie of waardengraam, waarop de politiek onrijpen of zij, die de democratie uit de socialistische politiek wil len verwijderen, zoo gaarne hun schreden zetten. De Liberale staatsidee der onthouding op politiek en sociaal gebied is gedood. De S D A.P. zal de oogen der christelijke en vooral der katholieke arbeiders dermate hebben te openen, dat zij onder de mantels der gods dienstige leuzen de gestalten van het kapita lisme in zijn vele vormen leeren zien. Men zal hun hebben aan te tooen, dat het verraad dezer regeering door hen zelf wordt ge steund, door het gebruik, dat zij van hun stembiljet maken. Wat spr. gezegd heeft van den bloei der partij geldt voor de meest bondgenooten en medewerkenden, de vakbeweging, de vrou wenclubs, de V.A.R.A., de A.J.C., het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling en de an dere cultureele organisaties, die alle voor de propaganda der socidaldemocratie dienen. In dit verband memoreerde spr. de stich ting van de arbeiders-hoogeschool op het Troelstra-Oord en het besluit van den partij raad om aan den gewestelijken cursus-arbeid meer aandacht te schenken da ntot dusver. Uitvoerig besprak de heer Oudegeest de positie van de arbeiderspers, die een zeer gunstig beeld toont. Met voldoening gewaag de spr. van de invoering der medezeggen schap op 1 Januari j.1. bij de arbeiderspers, waarmede dit bedrijf zich aan de spits heeft geplaatst van de Nederlandsche ondernemin gen en waarmede partij en N.V.V. getoond hebben den moed te 'bezitten de beleden be ginselen zelf in e practijk te brengen. Spr. hoopte, dat het machtige wapen dei- pers zal bijdragen tot versterking van den invloed op de arbeiders, doch ook tot het voe ren van den strijd tegen wat hij noemde de vorming van den Nederlandschen Polizei- staat. Spr. had het oog op de beruchte radio controle, waardoor het recht op het vrije MIJNHARDT's woord is opgeheven. Hij herinnerde aan den burgemeester, die een tooneelstuk verbood, omd^t er een priester in optrad. Naast dezen geestelijken dwang is er ook stoffelijke dwang. Spr. doelde op de Januari-circulaire der regeering aangaande den werkloozen-steun en de houding der regeering ten aanzien der werkverschaffingsloonen, die aansluit bij de pogingen der ondernemers om de loonen te verlagen. De dividenden over 1930 blijken in menig geval echter niet lager te zijn dan in de voorafgaande jaren. De nationale rijk dom is in de laatste drie jaar met anderhalf milliard gulden toegenomen. De regeering heeft dus niet het recht tes preken over ge brek aan geld, wanneer het den nood van tienduizend gezinnen betreft. Dit gebrek is in ons land een leugen. Met den angst voor het steeds grooter wor dende roode gevaar slikt de huidige Kamer meerderheid alles. De leider der r.k. vakbe- weging gebruiken in hun. redevoeringen meer en meer de socialistische terminologie, doch tusschen zeggen en doen ligt een breede weg. Daaro mdeed spr. voor de eerste paar maan den een beroep op allen voor de komende verkiezingen. Tenslotte wijdde spr. een woord aan de po litieke spanningen. Het oorlogsgevaar zou hierdoor groot zijn, indien niet de Volken bond zulk een grooten invloed had gekregen, dat hij meermale in staat is gebleken oorlog te verhinderen. Thans eindelijk druft de Vol kenbond de ontwapeningsconferentie aan, nadat de Londensche vlootconferentie erin geslaagd is vertraging te brengen in den bouw va noorlogsschepen der groote zeemo gendheden. Verder wees spr. op het werk van de regeering MacDonald ten aanzien van Britsch-Indië, het ontbinden van eeuwen oude koloniale banden, waarvoor een groote mate van staatsmanswijsheid, moed en socia listische overtuiging noodig is. Tegenover de houding der socialistische regeering in Engeland steekt die van onze aarts-reactionnairen minister van koloniën wel zeer sterk af. Het P.N.I.-proces zal in onze koloniale geschiedenis ten eeuwigen dage een schande blijven. Met het protest, dat tegen deze kortzichtige vervolgingspoli- tiek reeds heeft geklonken, zal het congres zich zeker wel vereenigen. Op dit congres zullen de meeningen fel op elkaar botsen, doch de komende dagen zullen getuigen van frissche strijdkracht, waaruit de deelnemers verfrischt en gesterkt terugkeeren om den strijd voort te zetten. Spr. eindigde met een krachtigen oproep tegen de overheerschers in de koloniën, tegen de overheerschers in eigen land op politiek en sociaal gebied, tegen de overheerschers m fabriek en werkplaats en tegen de overheer- schrs van den geest, vóór volksgeluk, wel vaart, wereldvrede en vóór de sociaal-demo cratie. BRANDJE DOOR BENZINE- WASSCHING. In de Stolkwijkstraat te Amsterdam waren gisteravond twee vrouwen bezig met het was- schen van handschoenen in benzine. In de nabijheid brandde een gastoestel. Plotseling vloog de benzine in brand ten gevolge van de dampen die zich mededeelden aan de open vlam. De beide vrouwen liepen brandwonden op aan handen en gelaat. Door de brandweer die gealarmeerd was, werden zij voorloopig verbonden om later in het Wilnelminagast- huis meer afdoende te worden behandeld. Het begin van brand was spoedig ge- bluscht. ONGELUK AAN BOORD VAN EEN SCHIP. Op een van de schepen .van de stoom vaartmaatschappij „Oceaan", liggende aan de Borneokade te Amsterdam, heeft gister een ernstige ontploffing iplaats gehad. In de machinekamer is een buis gesprongen, waar door vier personen, twee Europeanen en twee Chineezen, ernstige brandwonden op liepen. Alle vier zijn zij door den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. De twee Europeanen en een Chinees konden, na verbonden te zijn, naar huis worden ge bracht. De tweede Chinees is ter verpleging opgenomen, In den loop van den dag Is hij aan zijn wonden bezweken. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Spelen met een brandglas. Gistermiddag werd brand ontdekt in de boschjes van de stichting „Dennenoord" on der de gemeente Zuidlaren. De omwonenden trachtten den brand te blusschen, maar dat gelukte niet, zoodat de brandweer met twee slangen eraan te pas moest komen. De oor zaak was het spelen door kinderen met een brandglas. Onder Wiene, gemeente Ambt-Delden, heetf Donderdagavond een hevige bosch- en heidebrand gewoed. Ongeveer 15 H.A. bosch en heide werd door het vuur vernield, het geen voor den eigenaar, den landbouwer Wilmink te Wiene, een flinke schadepost is. DREIGEND TEXTIELCONFLICT De waarnemende rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse heeft naar aanleiding van het dreigend textielconflict bij de firma Nico ter Kuile te Enschede de vertegenwoordigers der zes arbeidersorganisaties verzocht deel te nemen aan een conferentie 0p a.s. Woensdag te Apeldoorn. Naar men weet dreigen onge veer 200 wevers van genoemde firma met staking, die zou ingaan 0p 13 April, ten zij de directie de eischen der arbeidersorgani saties inwilligt. 8 ONBEWAAKTE OVERWEG Chauffeur niet goed uitgekeken? Hedenmorgen omstreeks half negen werd de vrachtauto van de sto0mwasscherij De Blauwe Olifant" v.h. C. Quartel te Ughelen bij Apeldoorn, op den ontwaakten overweg bij hotel Rijk te Eerbeek door den trein die om halfnegen in de richting Dieren passeert aangereden, een tiental meters medegesleurd en vervolgens onder aan het talud van de spoorbaan neergeworpen. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, daar de chauffeur en een knecht zich bijtijds in vei ligheid konden brengen en met den schrik vrijkwamen. Het uitzicht is op deze plaats tamelijk goed; alleen een woning van den tuinman Meyboom belemmert dit wel eenigs- zins, daar deze behuizing een vijftiental me ters van de spoorweg is verwijderd. Vermoe delijk heeft de chauffeur den trein niet zien aankomen. Van een en ander werd proces verbaal opgemaakt. VERDERE WERKTIJDINKRIMPING. In de textielfabriek „Almelo" te Almelo waar tot nu toe vijf dagen per week wordt gewerkt, is de werktijd tot vier dagen per week ingekrompen. DE MANDENMAKERSSTAKING TE AMEIDE. De burgemeester van Ameide had gister morgen elf uur een onderhoud met den pa troon, betrokken bij de mandenmakerssta- kin, terwijl hij met de werknemers des mid dags een onderhoud had, teneinde een be vredigende oplossing te zoeken voor het con flict. Beide besprekingen hebben geen resultaat gehad. VEREENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN IN NEDERLAND i Den 31sten Maart was het vijf en twin tig jaar geleden, dat een vereeniging, die een buitengewoon groote rol speelt in ons maatschappelijk leven en die van het allergrootste belang is voor ons volksbestaan, de Koninklijke goedkeu ring op hare statuten mocht, verwerven. Den 22en April 1905 werd opgericht de Vereeniging tot behoud van natuurmo numenten in Nederland, den 23en De cember van dat jaar werden de statuten vastgesteld en werd een bestuur geko zen en 31 Maart daaraanvolgende kwam de Koninklijke goedkeuring af. Juist vijf en twintig dagen daarna verrichtte de vereeniging haar eerste groote daad: op dien dag werd besloten tot aankoop van het Naardermeer, een plas die se dert een wereldvermaardheid heeft ge kregen, maar die toen goed genoeg ge oordeeld werd om tot stortplaats van vuilnis te dienen. Met deze daad was de populariteit van de vereeniging geves tigd- W erd het eerste jaar ingeluid door de verwerving van 700 bunders „water, moeras, weide en bosch, de broedplaats van tallooze zeldzame en merkwaardige vogels, een typisch Hollandsch laag- veen-landschap", het laatste jaar van die kwarteeuw werd gekroond door den aankoop van de Worth-Rhedensche be zitting, een der verrukkelijkste oorden van het schoone Gelderland. En daar tusschen in valt de aankoop of schen king van de Staart, de Leuvenumsche bosschen, Hagenau, de Oistervvijksche vennen, Voorne's Duin, het Buursclie Zand, het Heilooër bosch, en zooveel an der schoons. Van dit alles kan ieder Nederlander genieten, hetzij vrijelijk, hetzij tegen een uiterst bescheiden con tributie. Indien dr. Thysse thans niet in Indië ware, zou Natuurmonumenten zijn grondvesting op feestelijke wijze her dacht hebben. Maar zulk feest zonder Thysse is niet denkbaar en daarom hoopt de vereeniging in het najaar haar vestiging op een of andere wijze te her denken. In die herdenking zullen onge twijfeld allen, die de natuur en hun land liefhebben, van harte deelen. DE UITKEERINGSDUUR BI I WERKLOOSHEID. Het oofdbestuur van de Nederlandsche ver eeniging van Fabrieksarbeiders had zich tot den minister van arbeid, handel en nijver heid gewend met het verzoek, andermaal tot verlenging van de kasuitkeering te mogen overgaan. De minister heeft daarop echter, naar de Voorw. meldt, geantwoord: Kan niet overgaan tot goedkeuring eener nieuwe ver lenging van den uitkeeringsduur uwer werk- loozenkas op den voet circulaire 1931. HET PROCES OVER DE SURINAAMSCHE MILLIOENEN. Sinds tientallen jaren wordt in Duitsch* land een hevige strijd over een beweerde mil- lioenenerfenis gevoerd, die een zekere te Pa ramaribo gestorven König zou achtergelaten hebben. Er 'bestaat echter verschil van mee ning of deze overleden Carl Dietrich König, geboren te Diersdorf bij Neuwied (Rijn pro vincie) is, of dat liet hier om een Anton König Baensch, afkomstig van Dietsdorf in Silezië, gaat. In de laatste 10 jaren waren het in het bijzonder 2 vrouwen, Schneider en Hart- mann, die de nasporingen met grooten ijver bewerkstelligden, waarbij haar een parktizijn uit Silezië zijn medewerking verleende. Óp grond van de voorgewende erfenis lukte het den dames, zelfs bij bekende groote kooplie den te Breslau, zoo groote credieten te ver krijgen, dat het ten slotte de aandacht der justitieele autoriteiten trok. Thans zijn de 3 personen wegens bedrog aangeklaagd en er saat een omvangrijk proces te Breslau te wachten. In verband hiermede wordt nu aan De West geschreven dat inderdaad in Suri name op 27 October 1839 een Carl Dietrich König, zich noemende Carel Diederich Ko ning, gestorven is; hij werd op 17 November 1795 te Diersdorf bij Neuwied geboren. Bij' zijn dood bedroeg' heel z ijn vermogen 2.4202,04, welke som aan de Curatelen- kamer overging en later behoorlijk onder de erfgenamen verdeeld is. Van een Dietzdorf. geboren Anton König Baensch, is in Suri name niets bekend, nog minder echter iet* van een millioenen-erfenis. TEGEN BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Een vrijwillige wacht. Donderdag is ten gemeentehuize van Hui zen een bijeenkomst gehouden van burgeis, die aan den oproep van den burgemeester hadden gevolg gegeven om een vrijwillige wacht te vormen ter bescherming van de bos schen en de heide tegen brandgevaar. Vier en veertig man van 20—60 jaar hebben besloten

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 10