DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ife Nieuw leven in onze plantsoenen, O. 80 Directeur: C. KRAK. ZATEKDAO 4 APRIL 1931 133e Jaargang. Vrouwe Alcmaria heeft zich in een voorjaarscostuumpje gestoken. Mijnheer en Mevrouw Zwaan geven met blijdschap kennis van de geboorte Van een welgeschapen ei. Dapeliifkscli Overzicht Buitenland ONLUSTEN TE TARRAGONA. DRAMA IN EEN HONGAARSCHE SYNAGOGE. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voer Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Di» nummer bestaat uit drie bladen. Het voorjaar komt en het is of alle men- schen tot nieuw leven gewekt worden. We vreezen geen onaangename verrassin gen meer in den vorm van sneeuwbuien of nachtvorsten, wij hebben met den winter af gedaan, wij gaan de mooie dagen tegemoet en er komt iets feestelijks in onze verwach ting. Het huis heeft inwendig zijn schoonmaak beurt gehad en schilder en metselaar komen eens inspecteeren wat er aan het uiterlijk nog verfrischt en verbeterd kan worden. Ook de mensch zelf heeft behoefte om met een nieuwe lente een nieuw constuumpje aan te trekken en de kleermakers weten wel, dat zij in dezen voorjaarstijd handen te kort ko men. Het stadsbestuur, dat Alkmaar niet al leen administratief beheert, maar in dezen tijd de gemeente wel degelijk exploiteert en daarbij een zwaren concurrentiestrijd met andere gemeenten heeft te voeren, heeft zich natuurlijk ook reeds afgevraagd wat men zal doen om Alkmaar zoo voordeelig moge lijk te laten uitkomen. De gewone attracties, ruitertjes, hoornbla zer, Waagtoren-panorama zijn natuurlijk aanwezig en dit jaar met een bloemenklok vermeerderd, maar er is meer noodig om Alk maar een prettig aanzien te geven en vreem delingen op de gedachte te brengen, dat dit nu een stad is, waar zij dikwijls terug moe ten komen en zoo mogelijk voorgoed hun in trek moeten nemen. Al kmaar moet weer in een passend kleedje worden gestoken, in een geurig en kleurig kleedje en de heer Hoek, de directeur van de Plantsoenen, weet wel, dat hij in dezen voor jaarstijd de man is, die dat kleedje zal moe ten snijden en het zoo aantrekkelijk zal moe ten maken, dat men er slechts één woord van lof en bewondering voor zal hebben. Den geheelen winter heeft hij reeds alle voorbereidingen getroffen en zoodra de gure wind voor het voorjaarszonnetje zal plaats maken, komen uit zijn groote kassen de plan ten en bloemen te voorschijn, die onze stad een geheel ander uiterlijk zullen geven. In de stadskweekerij zijn duizenden stek jes weer tot plantjes en struikjes gegroeid, in de groot glazen couveuses zijn de uit zaadjes voortgekomen miniatuurplantjes bij duizenden in de bakken met teelaarde om hoog geschoten en geduldige handen zijn el- ken dag bezig met een pincet die kleine plan tjes begonia's, lobelia's, agaraten en pyre- thrim uit den chaos los te maken en op gelijken afstand van elkaar netjes op rijtjes in verschillende bakken over te brengen. Elk zaadje is een plantje geworden en elk plantje wordt straks een mooie bloem of een kleurrijk blad, dat in een der perken onze plantsoenen zal versieren. V°°r het eerst heeft men hier de electri- Kro^r°LT^verwarm'n? 'n toepassing ge- i G.E.B. heeft de draden in den cfr£°nd plegd en des nachts wordt de ppn K^aut°matisch Ingeschakeld waardoor ^„temperatuur van plus minus 80 dp verHegen. 's Morgens wordt o-iacni^t weer uitgeschakeld, maar de met meei\P™* bakken, die nu ook niet hun wJw611 Roeven te worden, behouden miHrlirro hadden bij ons bezoek des dpn rlït n°f een *eniPeratuur van 78 gra- Dpratniir 1S\Y/00ger dan de normale kas-tem- J Wanneer men bedenkt, dat deze per nachtnbediaaeteer 2° van a Ui ,agt voor een oppervlakte elPPfripK ,dan zit er dit gebruik der electriciteit wel een toekomst. rro„0e gemecn^e beeft hier het voorbeeld ge- g en en wij verwachten, dat vele kweekers deze resultaten met belangstelling zul len kennis nemen. Van zaadje of stekje tot jonge plant, van een broeikas in een minder warme, daarna in oen kouden grond, zoo is de levensloop van alles wat op de stadskweekerij zorgvuldig en deskundig groot gebracht wordt. De ge meente is haar eigen leverancier en de di recteur van plantsoenen zoekt steeds weer naar nieuwe variaties, naar bijzondere kleur- schakeeringen en onze bloembedden in par ken en op wallen zullen weldra in de klai- ren van violen, primula's en andere bloemen van een smaakvolle keuze getuigen. Men heeft in de wintermaanden niet stil gezeten en in deze groeiende .gemeente is weer heel wat verbeterd. In overleg en samenwerking' met Gemeen tewerken, heeft de heer Hoek den Geestersin gel verbreed, Zoodat deze nu geen gevaar meer oplevert voor het autoverkeer. Breede wagens kunnen elkaar thans gemakkelijk passeeren en men kan meer en meer het door gaand verkeer over onze singels leiden. De gracht is natuurlijk iets versmald, wat even wel niet opvalt. De oever is door deze straat- verbreeding meer dan vroeger naar het diepe gedeelte van het water verplaatst, zoodat kin deren, die daar thans een onvrijwillig bad nemen een niet ondenkbeeldig gevaar loopen. Daarom zijn hier langs den geheelen oever zoogenaamde rietschoten of rietbosschen aangebracht, die weldra hun pluimige sten gels omhoog zullen heffen en die niet alleen onze stadsvesten een schilderachtig aanzien zullen geven maar er tevens toe zulle.fi mede werken het verdrinkingsgevaar te beperken. Men heeft hier gebroken met het oude systeem op elke vijf meter een boom te plaatsen. De gransrand wordt met boomen en struiken beplant en hier en daar breekt een bloemperk dit houtrijk gedeelte. Zoo wordt de singelrand meer en meer tot een fraai plantsoen wat het uiterlijk van onze gemeente slechts ten goede kan' komen. De Geesterweg gaat zich door een breede bocht weldra bij de Bergerbrug bij de stads wegen aanpassen en een gedeelte van de leuning dezer brug, dat thans een sta-in-den- weg is, zal zoo spoedig mogelijk verdwijnen. De Bergerhout heeft een groote verande ring ondergaan. Vele werkloozen hebben hier onder leiding van het vaste plantsoenperso- neel werkenlang gewerkt en het resultaat is voor ieder duidelijk zichtbaar. Een breede, verharde weg past zich aan bij Scharloo en singel en er is een rondrit gemaakt voor de autobussen. De Bergerhout belooft een fraai autobusstation te worden. Op een breed trot toir van Rodextegels zijn reeds een viertal banken voor wachtende passagiers geplaatst en het ligt in de bedoeling daartusschen nog eenige overdekte banken te zetten, zoodat weer en wind voor de wachtenden niet meet" hinderlijk zullen zijn. Er worden hier een aantal sterk lichtgevende lantarens gezet en het begin van den Bergerhout vanaf de brug tot de autobusparkeerplaats wordt door rozenbedden in een plantsoentje herschapen. Het volgend jaar wordt het trottoir aan den huizenkant verbreed en beplant en ver dwijnt de bocmenrij op de plaats waar tot dusver de autobussen stonden, zoodat een breede Geesterweg dan bij het Scharloo zal aansluiten. Alle wegen zijn hier thans afge zet door plantsoenhekjes en men zou het groote middenperk gaarne een prachtig bloembed gev.en als niet de „Stierenkeuring" jaarlijks dit perk voor het onderzoek van mannelijke koebeesten noodig had. Waar dit onderzoek slechts één dag per jaar wordt ge houden, rijst onwillekeurig de vraag of dit percé in den Bergerhout zal moeten gebeuren. O.i. is daarvoor op Waagplein en Nieuwe Sloot of anders op de zoogenaamde Krocht ruimte in overvloed en men moet den Ber gerhout voortaan maar geheel aan de zor gen van onzen plantsoendienst overlaten. Het voorjaar heeft ditmaal wel heel lang op zich laten wachten, maar aan het gedierte in den Hout is het nu toch wel te bemerken, dat betere en vooral zonniger dagen in aan tocht zijn. Het grastapijt van de Hertenkamp maakt nog een WSnterschen indruk, maar de Ma- gelhan-gans loopt er reeds parmantig rond en houdt al het gevederd gedierte op een be hoorlijken afstand van de vier eieren, die zijn echtgenoote in een kuiltje in den grond ge legd heeft. Geen dier waagt zich in de nabij heid, want de gent stevent er resoluut op af en voor zijn dreigende houding maken zelfs de trotsche kalkoenen haastig rechtsomkeert. Een forsche zwaan schiet als een fregat met volle zeilen door het water. Hij houdt den kop naar achteren gestrekt en een hond, die hem bij vergissing aanblaft, ziet even den breeden vleugel omhoog gaan en trekt zich haastig achter het traliewerk terug. Er valt in het bijzonder met dezen zwaan niet te spotten en elke forsche slag met zijn pooten doet het hagelwitte dier met schokken door het water schieten. Drie paar zwanen zullen de singelgrach- ten bevolken, één paar den Hout en één paar de ringsloot bij de stadskweekerij. Het laatste paar is juist gisteren verblijd met de komst van een ei, het eerste zwanenei in onze gemeente, dat het vorigjaar 23 dagen vroeger gelegd werd, wel een bewijs, dat het Frühlingserwachen dit jaar een beetje ver laat is. Japansche ganzen, knobbelganzen, non ganzen met hun wit-zwarte koppen, rotgan zen met hun zwarte koppen, smienten, talin gen, bugeenden, al dat gevederde gedierte zwemt in bonte verscheidenheid door de vaar ten om den Hertenkamp en zoekt een min of meer verborgen broedplaats op het bekende eilandje. Er is sprake van om in den Atlantischen Oceaan een paar kunstmatige eilanden te maken maar de kosten en het risico aan dit werk verbonden zijn zoo groot, dat' er tot nu toe nog niets van gekomen is. In de Hout vaart gaat dat beter en op een door tralie werk afgesloten gedeelte bij de „Ripping- bank" heeft de plantsoendienst van aarde en rietschoot een tweetal eilandjes gemaakt, die weldra in hun opschietende stengels en plui men al het waterwild zullen verbergen, dat een natuurlijke schuil- en broedplaats zoekt. Hier is als het ware een kunstmatig Naarder- meertje, waaraan een overdekte vangplaats verbonden is en dat ter meerdere rust van de gevederde bewoners geheel door traliewerk wordt afgesloten. Op het middenterrein stapt een kalkoenge zelschap deftig op en neer. De mannetjes met hun bloedroode kopaanhangsels hebben door het zachte voorjaarsweer eenigszins de allures van de pauwen gekregen. Zij spreiden hun witte staarten wijduit en draaien zich onder het loopen bevallig heen en weer, zoo dat zij door de hen begeleidende kalkoenen dames aan alle kanten bewonderd kunnen worden. Ook de pauwen voelen het voorjaar*nade- ren. De blauw-groene zijn boven op hun hok geklommen en een witte spreidt een waaier van schitterende veeren uit en voelt zich in alle opzichten het schoonste dier van deze omgeving. De gemeente heeft "een viertal van deze zeldzame exemplaren, zij zijn door inteelt zwakker dan de gewone pauwen en het is uiterst lastig de jongen van dit soort groot te brengen. Smakelijk kauwend zit een uitgebreide her- tenamilie bij een sorteering afgeschilde boom takken. Over weinige maanden zullen de mannetjes hun gewei kwijt raken en er zal een nieuw gewei op hun ruigen kop groeien, dat een zijtakje meer zal hebben als bewijs, dat deze vierbeenige heeren weer een jaartje ouder zijn geworden. Aan de herten-dames is het natuurlijk niet te zien, dat zij ouder worden en men ver wacht, dat de ooievaar binnen korten tijd weer wat vlugge speelgoedljertjes op het grasveld zal deponeeren. Overal vindt men hier de eieren van gan zen of eenden en een drietal kippen loopen bedrijvig rond in afwachting, dat een_ ont aard gevederd moederwezen haar eieren schandelijk in den steek zal laten en een broedsche kip dan als remplagant zal moe ten optreden. De vogelkooien terzijde van de Herten kamp zijn thans geheel gevuld en 'waar nog kort geleden een schuwe eekhoorn naar zijn thans verkregen vrijheid snakte, zijn nu een veertigtal kanaries tesamen gebracht, die een tienvoudig kwartet hebben gevormd en zin gen dat het een lust is er naar te luisteren. Houtduiven en fazanten zijn bezig hun pas gelegde eieren te bewonderen en alle die ren hebben nu door een gemeenschappelijk slootje stroomend water in hun hokken ge kregen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de Hout binnenkort nog een hok met apen zal krijgen en de heer de Vries, onze gemeentelijke pluim graaf, heeft in dezen lentetijd handen vol werk en moet o.a. als vroedvrouw optreden bij de cavia's, de Guineesche biggetjes wier jongen in een completen pelsmantel worden geboren. De Hagenaars, de mooie witte dui ven, die in- en uitvliegen, zijn druk aan het broeden. Overal staan de nestjes klaar en de heeren vechten op het oogenblik een geduch- ten strijd uit om het bezit van een wijfje. Zelfs onze tegenwoordigheid was voor dien vogelstrijd geen beletsel en een moedig man netje met kaal geplukten kop had al zijn krachten noodig om zich twee soortgenooten van het lijf te houden, die beiden een begee- rigen blik op zijn toekomstige echtgenoote hadden geslagen. Het wijfje zat in afwachting om hart en poot aan den uiteindelijken overwinnaar te schenken. Zoo zijn de vogelvrouwt]es nu eenmaal. De bloemenklok nadert haar voltooiing, en zal gereed zijn als de eerste electrische trein ons station binnenkomt. Onder het heuveltje op den Stationsweg een keldergewelf gemaakt, dat men door een houten trapje bereiken kan en dat de tank be vat waarin de firma Eisbouts uit Asten dezer dagen het electrisch gedreven uurwerk zal P'DeSP!antsoendienst legt de laatste hand aan de cijferbakken, die met roode bloemen ge vuld zul'en worden. Het wijzerbord is thans crereed en ook de minuten zullen daarop door bloemen worden aangegeven. De klok zooals er in ons land van gemeentewege nog geen gebouwd werd krijgt een middellijn van 6 Meter, de cijferkasten zijn 1 Meter lang, de cijfers 65 c.M., de groote wijzer meet 2.80 Meter en de kleine 2.50 Meter. De minuut- teekens zullen 10 bij 20 c.M. groot zijn en de klok zal des avonds met schijnwerpers ver licht worden, zoodat men in den omtrek van het station altijd op de hoogte van zijn tijd zal wezen. De muziektuin, die weldra weer de ver zamelplaats van muziek- en zanglievend Alk maar zal worden, heeft nog een nieuwen in gang aan de Zuidzijde gekregen en in den kinderspeeltuin, staat thans een draaimolen, die het hart van alle kleine stadgenooten zal stelen. Overal zijn in den Hout de bewijzen van ontluikend leven. Aan alle bo'.mtakken staan de kleine knop jes op het punt een waaiertje van groene blaadjes te spreiden, de Platanus Orientalis is bezig van japon te verwisselen. Zij werpt den groenen verweerden bast af en trekt een schoon bruin kleedje aan, enkele struiken in de luwte hebben reeds een zachtgroene tint gekregen en de trotsche Cornus Mas, een reeds bloeiende heester, heeft een oouquet van goudgele bloempjes naar boven gestoken De natuur ontwaakt en een paar zachte Paaschdagen zullen ons pittoreske stadje in een lijst van groen en bloemen zetten. PASCHEN. HET EINDE VANHET AufNIMSCH CONGRES. Besluiten en wenschen van Gandhi c.s. Een oplossing der geschillen tusschen Hindoes en Mohammedanen. Het Al-Indisch Congres, dat dezer dagen te Karachi is gehouden, is geëindigd met de formuleering van een groot aantal wen schen, die de Indische bevolking of wii men duidelijker die de aanhang van Gandhi heeft. Als we de Times mogen gelooven, zijn dit eenvoudig de jaarlijksche oude bekenden. Er zijn er een paar onder, die echter de aan dacht trekken, zooals bijvoorbeeld dit, dat geen ambtenaarssalaris, dus ook dat van den onderkoning niet, een maximum van 450 pond sterling per jaar mag overtreffen. Ver der wenschen Gandhi c.s. een algeheel drank verbod' afschaffing van belasting op in Indië gewonnen zout, en uitsluiting van buiten- landsch linnen, garen, en dergelijke. Deze hierboven genoemde besluiten, die men Gandhi's mandaat voor Londen noemt, werden door het Congres aangenomen met 91 tegen 50 stemmen. De Times schrijft verder, dat sommigen in de resoluties .de grondslagen voor een Sovjet- stelsel in Indië zien, maar noch het Congres, noch de Ronde Tafel Conferentie hebben het laatste woord, zoo eindigt de correspondent van de Times. De eindconclusie is, dat Gandhi op het Congres onbetwist de leider is gebleken, maar dat zegt nog niet veel, daar nog geen enkele stap is gedaan naar een oplossing van de geschillen tusschen Hindoes en Mohamme danen, welke oplossing door alle sprekers op de conferentie ook door Gandhi zelf een eerste absolute noodzakelijkheid werd ge noemd, voor men kan beginnen met de be sprekingen over de constitutie voor Indië. Zoo goed als geen enkel Mohammedaansch leider van eenige beteekenis heeft een rede gehouden op de conferentie en er bevond zich slechts een klein aantal Mohammedanen onder de groote massa congresleden. Boven dien bestond bijna 60 pet. van de aanwezigen uit minderjarigen en 25 pCt. uit vrouwen. Met uitzondering van Gandhi en Nehroe waren er vrijwel geen leiders met grooten invloed aan wezig. Wanneer dus de congresdelegatie deel zal nemen aan de nieuwe conferentie, beteekent ■dit slechts, dat zij een nieuw element zal vor men, dat niet voldoenden invloed heeft om de andere groepen te beheerschen. De congres- delegatie zal genoopt zijn haar standpunt .met evenveel kracht te verdedigen als de vor sten, de Mohammedanen, de liberalen, de Europeanen en de andere groepen, die aan de conferentie zullen deelnemen. DE ALKMAARSCHE COURANT ZAL MAANDAG 6 APRIL, NIET VER. SCHIJNEN. DE DIRECTIE. overbrenging naar het ziekenhuis aan de door hem opgeloopen verwondingen bezweek. De baanwachter is gear resteerd. Twee treinen op eikaar geloopen. Bijna tegelijkertijd is op het traject ChartresOrleans ten gevolge van een verkeerden wisselstand een personen trein op een goederentrein geloopen. De hoofdconducteur en een conducteur van den goederentrein werden levensgevaar lijk gewond, terwijl acht reizigers min of meer ernstige verwondingen oplie pen. DE SCHEEPSBOTSING BIT GIBRALTAR. Het vliegtuigmoederschip „Glorious" ïs gisteren te Gibraltar teruggekeerd. Omtrent de scheepsbotsing wordt nog nader vernomen, dat zich op dat oogenblik 17 vlieg tuigen van de „Glorious" in de lucht bevon den. Het schip had zelf een snelheid van 15 mijlen en kwam eensklaps in een mistbank terecht. Uit den nevel kwam plotseling de „Florida" te voorschijn, nog voor de vlieg tuigen het moederschip konden bereiken. De botsing kwam zoo onverwacht, dat op geen der beide schepen een alarmsignaal kon wor den gegeven. Een uitkijk op den boek van de „Glorious" werd doodelijk gewond en een ander sloeg over boord. Het meerendeel van de passagiers van de „Florida" kon op de „Glorious" in veiligheid worden gebracht Van hen werden 25 personen gedood. De boeg van het vliegtuigmoederschip is door de botsing over een lengte van 13 M. samen geperst, terwijl de averij boven de waterlinie nog veel grooter is. Ook het beneden-vlieg- dek werd grootendeels vernield. De „Glo rious" had te Malaga 500 a 600 passagiers aan wal gezet, die daar door de Engelsche ,en Fransche consuls onder dak werden ge bracht. De gewonden werden naar Gibraltar gebracht, alwaar er reeds drie overleden zijn. De „Florida" ligt in de haven van Malaga. BRUTALE BANKOVERVAL IN BELGISCHE BADPLAATS. Vrijdagmiddag heeft in het bijkantoor van een Antwerpsche bank in de badplaats La Panne een brutale bankroof plaats gehad. Juist op het oogenblik dat de directeur van het kantoor met een tasch, inhoudende Fr. 66.000 aan bankbiljetten, de deur uit wilde gaan, kwam iemand binnen om geld te wisselen. Van een oogenblik van onachtzaamheid maakte de onbekende gebruik om de tasch te grijpen, waarmede hij naar een buiten wach tende auto rende, die in vollen vaart weg reed. Onmiddellijk werd naar de grens getelefo neerd, terwijl ook per auto een achtervolging werd ingezet. Beide auto's kwamen tegelijk bij de grens aan, waar de commiezen den man, een Arme niër, zonder tegenstand te ondervinden, aan- hielaen. ERNSTIGE SPOORWEG ONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Bij een spoorwegovergang in de om geving van Fontainebleau had de baan wachter, in afwachting van den snel trein ParijsDijon de spoorhekken neergelaten, toen een autobus aan kwam rijden. De baanwachter opende de spoorboomen nog even en liet de auto bus passeeren. Een met vier personen bezette vracht auto wilde eveneens de spoorlijn over steken, doch op hetzelfde oogenblik na derde de sneltrein. De vrachtauto werd door den trein gegrepen en ongeveer 500 meter meegesleurd en vervolgens van den spoordijk geslingerd. Van de vier inzittenden waren drie op slag dood, terwijl de vierde tijdens de Te Tarragoa (in Spanje) hebben bij de in scheping van 40 onderofficieren, die door den Krijgsraad van Jaca tot verbanning naar Mahon veroordeeld werden, onlusten plaats gehad. Er vormden zich groepen nieuwsgie rigen, die geleid werden door syndicalisten uit Barcelona. De politie werd met steenen geworpen. De menigte bracht hoera's uit op de republiek, terwijl van alle officieele ge bouwen de Spaansche vlag werd afgerukt. Eerst na het vertrek van het schip konde rust eenigszins hersteld worden. De bevol king protesteerde tegen de afzijdige houding van de politie. In de Joodsche Centrale Synagoge heeft zich gisteravond tegen het einde van den godsdienst een treurig drama afgespeeld. Plotseling werd n.I. eenige malen achtereen geschoten, met het gevolg, dat 5 personen gewond neerstortten. De dader zou door de aanwezigen gelyncht zijn, wanneer de toege snelde politie niet tusschenbeide was geko men, en den man had gearresteerd. Deze ver klaarde den daad te hebben begaan, omdat hij in nood verkeerde en zelfmoord wilde ple gen. Voordien echter wilde hij nog eenige jcden, die de oorzaak zijn geweest van zijn ellende, dooden. Twee der vijf gewonden moesten, met ernstige kwetsuren, in het zie kenhuis ter verpleging worden opgenomen. DE AARDBEVING IN NICARAGUA. Een nieuwe brand te Managua. in het Westelijk stadsdeel van Mana gua is wederom een brancl uitgebroken, die het tentenkamp van de dakloozè vluchtelingen bedreigt. De vrouwen en kinderen van de Amerikaansche mari nesoldaten worden met vliegtuigen naai de haven Corinto vervoerd. De regeering is naar Masaia vertrokken, dat vermoe- dehjk de nieuwe handelshoofdstad zal worden. Naar gemeld wordt zijn er tot

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1