DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stgomerij en Ververij TAP IJTREfNIGING S.HBOfl. Schoonmaak Schcanmaak Xo. S2 HET BUITENLANDSCHE BEZOEK AAN LONDEN. Mussolini niet naar Londen. DE DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE TOLUNIE. Benesj over het verdrag. Troepencontingenten onderweg. Een Engelsche kruiser derwaarts. Een vreemd bericht. DE GISTING IN DE PARTIJ DER NAZI'S. Göbbels stuurt kapitein Stennes den deurwaarder. BURGEMEESTERSVERKIEZING CHICAGO. Zal „Big Bill" herkozen worden? ven- Mevrouw A fle goederen belmndelen wij nog met een week terug. Onze naam waarborgt 17 prima aflerering. ONTROUW KASSIER K TSJECHO-SLOWAKIJE GEARRESTEERD. ALKMAARSCHB COURANT, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. WOENSDAG 8 APRIL 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. DM nummei bestaat uit 2 bladen. Da^eilikscsh Ovcfzicht TNTERNATIONALL bAMEN- WERKING. Twee Duitsche rejjeeringsinannen naar Engeland. Parijs is ontevreden. Een verrassend bericht in de (Engelsche) Times: de Engelsche regeering heeft den Duitschen rijkskanselier dr. Brüning en den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, uitgenoodigd, om naar Engeland te komen, teneinde een vriend schappelijk onderhoud te hebben met Mac Donald eu Henderson. Dit bericht is juist, ondanks het onver wachte. En het is door Duitschland met groote vreugde ontyangen, want men ziet daar in het bezoek niet alleen een „vrienden- gebaar", maar veel meer een politieke betee- kenis en men verwacht (waarschijnlijk te recht!), dat o.m. over de a.s. ontwapenings conferentie en over de Duitsch-Oosten- rijksche tol-unie gesproken zal worden. Voor al het laatste punt is van groot belang. De uitnoodiging tot dit bezoek is volgens de „Voss. Ztg." reeds eenige weken geleden mondeling door den Engelschen gezant te Berlijn overgebracht, dus nog voor het be kend worden van de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie en toen zouden alleen de ontwape ningsvraagstukken aan de orde komen. Toen kwam de publicatie van meergenoemde tol- unie en de afwijzende, ten deele protesteeren- de, verklaringen van de Fransche en Engel sche regeeringen, 't Was dus zeer de vraag, of de uitnoodiging na deze verrassing ge handhaafd zou werden, maar de hoffelijk heid der Engelschen heeft het waarschijnlijk gewonnen. Immers, gedurende de laatste da gen voor Paschen sprak Henderson tijdens een onderhoud met den Duitschen gezant te Londen opnieuw ever de uitnoodiging en verzocht te mogen vernemen, of de rijkskan selier en de rijksminister haar definitief aan namen en welk tijdstip voor de bijeenkomst zij voorstelden. Donderdag nu werd telefo nisch te Londen meegedeeld, dat de rijkskan selier en de rijksminister van buitenlandsche zaken op 1 Mei naar Londen wilden komen, over welken dag men het spoedig eens werd. Dr. Brüning en dr. Curtius zullen zonder groot gevolg naar Engeland gaan. De eerste Mei is volgens de „V. Z." geko zen, omdat dan nog tijd overblijft voor de verdere diplomatieke voorbereiding van de bijeenkomst te Geneve van de Paneuropee- sche studiecommissie, die op 15 Mei, en van den Raad van den Volkenbond, die op 18 Mei begint. De Engelsche „Daily Herald" weet over dit a.s. bezoek nog mede te deelen, dat niet alleen de Duitsche politici, maar ook de Fransche en Italiaansche ministers van bui tenlandsche zaken uitgenoodigd zouden worden. Zelfs zou het niet geheel en al uit gesloten zijn, dat Mussolini in hoogst eigen persoon naar Londen komt! In hoeverre dit laatste allemaal waar is, weten wij niet. Mocht het bericht op waar heid berusten, dan zou die vriendschappelij ke bijeenkomst wel eens van buitengewoon groot belang kunnen zijn. Er is echter al een keerzijde aan deze me daille ontdekt. Parijs is voor de zooveelste keer slecht te spreken over dit vriendschap pelijke bezoek. Men steekt dat, zooals de Pa- rijsche correspondent van het Hbld. het zegt, niet onder stoelen of banken en men merkt aJ[ volgens dezen correspondent op, dat de vil uCrs en Oostenrijkers op de komen- f enbondsvergadering misschien wel ormeel als beklaagden zullen verschij nen' „f 3r\r ^lee' ver 's 'le4 daar toch niet cliccpn zal te Geneve hebben te be- ,e be'de landen het recht hadden eenkomst te sluiten, die in Parijs al- hpsehmr\S et beg'n van den „Anschluss" KrSrB Wordt- en eventueel zou het Hof wnrdpn c\ aa® Ye' eens geroepen kunnen Ondpr ,d®ar°mtrent een uitspraak te geven. „e omstandigheden zijn besprekin- rnpn hu 6 i UI, c'le regeering, waarvan IrhannplUull iZegt' dat ze cen Vl'iend- karakter zullen dragen, al heel weinig aangewezen. A/ior, ,„.ii 11,54 Prausche-standpunt. ■IpIi pp c'iklaart,volgens den meergenoein- ~freSPHtf .Parijs als volgt den gang van zaken. Het Engelsche kabinet streeft er aar, toch vooral alle andere landen op ge- jken voet te behandelen. Het wil daartoe e Duitsche ministers evenzeer persoon lijke betrekkingen onderhouden als met de rransche Henderson hoopte daarom zoowel de Duitschers als de Franschen te ontvangen dij gelegenheid van de onderteekening van de vlootovereenkomst met Italië. Nu hierbij echter een kink in den kabel gekomen was, had men in Londen het plan opgevat, de Duitschers alleen te laten komen. Dit plan bestond al vóórdat de bom van de handels overeenkomst barstte en men heeft gemeênd het daarna niet te moeten veranderen. Echter werd nu ook Briand er bij uitgenoodigd, om niet den scMjn te wekken, alsof men iets te gen Frankrijk wilde ondernemen. Bovendien schrijft men in Parijs in verschillende krin gen aan Henderson de bedoeling toe, het er op aan te sturen, dat hij voorzitter van de ontwapeningsconferentie in 1932 wordt, en daarvoor moet hij ook de Duitschers te vriend houden Afgezien nu van de juistheid van al deze onderstellingen de laatste lijkt wel een be rekening op zeer langen termijn is men te Parijs door het Engelsche initiatief alge meen zeer onaangenaam getroffen. Briand heeft, naar het schijnt, de uitnoodiging om cok te komen, afgeslagen, naar men verze kert, omdat de datum van zeven Mei te dicht bij de presidentsverkiezing van 13 Mei ligt. Dit verzekert althans Pertinax, en hij voegt er bij, dat het zeer begrijpelijk is, dat Briand geen zin heeft, na de mislukkingen van zijn politiek in den laatsten tijd, een nieuw „dé jeuner van Thoiry" te gaan houden, ditmaal onder presidium van MacDonald. Officieel heeft de Quai d'Orsay zich echter nog niet uitgelaten. De rechtsche en linksche pers ontstemd. Terwijl de rechtsche Fransche bladen in deze geschiedenis een nieuwe aanleiding vin den om te hakken op het gebrek aan flink heid en beslistheid van Briand, die alles maar laat gaan zooals het gaan wil, zonder eens krachtig in te grijpen, is men ook links met het Engelsche initiatief al zeer weinig ingenomen. De socialistische „Populaire" doet er maar liever het zwijgen toe, maar „L'Oeuvre" schrijft ronduit, dat het nu juist niet het geschikte oogenblik was om een der gelijke uitnoodiging te richten tot de leden van een regeering, welker politiek in Europa een ware crisis veroorzaakt heeft en tot wel ke* men al menig vertoog heeft moeten rich ten. De feestjes te Londen, waarbij Brüning en Curtius aan hun gastheeren het complete programma van de Duitsche eischen zullen kunnen uiteenzetten, moeten dien laatsten wel den igdruk geven, dat zij van de Engel schen te Geneve geen ernstige oppositie te verwachten hebben, schrijft het blad. Critiek op Briand. Bij de critiek, die, nu alles den laatsten tijd voor de Fransche belangen zoo weinig voorspoedig gaat, van verschillende zijden op Briands beleid wordt uitgeoefend, valt nag die te vermelden van het „Journal des Débats", dat de meening uitspreekt, dat Briand nog heel wat had kunnen bereiken als hij bij zijn verzet tegen de Duitsch-Oos tenrijksche overeenkomst een steunpunt ge zocht had bij degenen, die in Oostenrijk zelf deze regeling, zoo goed als den completen „Anschluss" verwerpen en bestrijden. Briand heeft dus al een heel slechte pers den laatsten tijd, en hij maakt een bijzon der moeilijke periode door, waarvan men bij rechts hoopt, dat ze zijn kansen op het pre sidentschap van de republiek aanmerkelijk zullen doen dalen. Buii@EvB@nd De Duitsche Ambassadeur Von Neurath heeft gisteren een bezoek gebracht aan den Onder-Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, met wien hij besprekingen voerde ovet den vermoedelijken datum van het bezoek van den Duitschen Rijkskanselier en den Rijks minister van Buitenlandsche Zaken aan Londen. Na den terugkeer van Henderson van zijn jongste bezoek aan Parijs, werd ge lijk bekend, door de Engelsche regeernig voorgesteld, dat de Duitsche staatslieden op 1 Mei a.s. te Londen zouden aankomen om het weekend door te brengen bij den Engel schen Premier op diens landgoed The Che- quers. MacDonald heeft later laten weten, dat hij omstreeks 1 Mei zeer druk bezet is met allerlei maatschappelijke verplichtingen en dat de daaropvolgende week hem voor het verwachte bezoek aangenamer zou zijn. Ge zien het feit, dat de raad van den Volken bond op 15 'Mei a.s. bijeenkomt, zou het den Duitschers echter beter geconvenieerd heb ben, indien Engeland aan den oorspronkelij- ken datum had vastgehouden. Een defini tieve afspraak kon intusschen nog niet ge maakt worden, aangezien MacDbnald met verlof in Schotland is en de telefoonverbin ding met zijn verblijf aldaar op allerlei moei lijkheden stuit. De kwesties, die een onderwerp van be spreking zullen uitmaken, werden nog niet aangeroerd. Van het in de buitenlandsche dagbladen verschenen bericht over een ophanden zijnd bezoek van den minister-presiaent Mussolini aan Londen, kon te Rome nergens bevesti ging worden verkregen. DE AANSLAG OP HET SOVJET GEZANTSCHAP IN POLEN. Het proces begint. Moskou vraagt afdoende maatregelen. Ruim een jaar geleden werd in den schoor steen van het Sovjetgezantschap te Waischau eeti hfelsdie machine gevonden, welke langs electrischen we» was verbonden met een uur werk op het dak van een aangrenzend huis. Dien avond zou in het gezantschap een be spreking plaats hebben met alle Sovjet-ambte naren in Polen, zoodat van Russische zijde de verdenking rees, dat men het gebouw tijdens die conferentie in de lucht bad willen doen springen. Het proces-Poljanski (zoo heette de man die den aanslag zou hebben voorbereid) be gint 9 April. Naar de „Voss. Z. meldt, is de ontspan ning tusschen Rusland en Polen, welke den laatsten tijd was waar te nemen, thans weer verminderd. De sovjet-regeering heeft te Warschau een nota laten overhandigen, waar in betoogd wordt, dat alle mededeelingen in de akte van beschuldiging, volgens welke Poljans-ki in dienst van het sovjet-gezant schap te Weenen zou hebben gestaan, wor den tegengesproken. Door een en ander is een heftige polemiek ontstaan. De Poolsche autoriteiten trachten den bijtijds ontdekten aanslag voor te stellen als een niet-politieke wraakoefening van een vroegeren sovjet-beambte, terwijl van Russi sche zijde een weloverlegden aanslag van door Polen gedulde witgardist-isChe agitato ren wordt geconstrueerd. Daar in Warschau herhaaldelijk anti-com munistische aanslagen hebben plaats gehad1, verlangt Rusland in verband met het proces- Poljanski een doortastend optreden van de Poolsche politie tegen de georganiseerde vij anden van de Sovjetunie. Aan het slot van de Paaschconferentie der Tsjechische n.s.-partij besprak de minister van buitenlandsche zaken dr. Benesj nog maals de Duitsch-Oostenrijksche tolunie. In zijn redevoering zeide Benesj o.a. het vol gende. Tsjecho-Slowakije moet zich wel verzetten tegen het plan in zijn huidigen vorm, aange zien het zoo alleen ten voordeele is van Duitschland en Oostenrijk. De uitwerking van dit plan, dat economisch ondoordacht is, zou Europa in twee kampen splitsen en scha delijk zijn voor de viate belangen van Tsje cho-Slowakije, vooral daar een politieke aan eensluiting van Oostenrijk bij Duitschland in voorbereiding is. Wanneer Tsjecho-Slowa kije zich bij dit plan zou aansluiten, zou het zijn politieke bewegingsvrijheid en zelfbe stemming verliezen en politiek beïnvloed worden. Reeds daarom moet de tolunie wor den afgewezen, omdat de overige staten voor een fait accompli gesteld zijn, hetgeen zeer doet denken aan vooroorlogsche diplomatie, en niet in overeenstemming is met de inter nationale usances, waartoe alle staten zich door den Volkenbond hebben verplicht. DE A.S. VERKIEZINGEN IN TURKIJE. Candidaturen van boeren en arbeiders. Het B. T. A. meldt uit Angora, dat vol gens welingelichte kringen de groote raad van Turkije van de volkspartij 1300 candida turen 'heeft geschrapt van ambtenaren en mi litairen en van alle personen, die zich beroe pen op het nieuwe regime bewezen diensten De candidaturen van boeren en arbeiders, die werkelijk een vak uitoefenen, zullen worden aanvaard. DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN SPANJE. De reeds verkozen candidaten. Krachtens art. 29 der Spaansche gemeente kieswet zal in alle kiesdistricten, waar slechts één candidaat wordt gesteld, deze voor ge kozen worden verklaard. Naar het ministerie van binnenlandsche zaken mededeelt, kunnen op grond dezèr be paling 952 monarchistische en 179 anti- monarchistische candidaten zich als gekozen beschouwen. De linksche partijen hebben o.a. in Verona, Granada, op de Baiearen, in de provincie Guipucoa, te Toledo en Valencia successen te boeken. AFSCHAFFING DER JURY IN ITALIË. Nieuwe samenstelling der Assizen- hoven. Maandag is het decreet van 23 Maart j.l„ waarbij de jury in de Italiaansche rechtspraak wordt afgeschaft, van kracht geworden. Het stelsel daieerde uit het jaar 1859. doch vol deed sedert lang niet meer. Krachtens het decreet blijven de Assizen- hoven bestaan, doch hun samenstelling wordt gewijzigd. Zij zullen voortaan worden ge vormd door twee beroepsrechters en vijf „lee- ken-reohters" of „assessors". De president moet een beroepsrechter zijn. De keuze der Ieekenrechters is zeer streng. Anti-fascisten worden natuurlijk niet geno men; de uitverkorenen moeten aan strenge moreele. intellectueele en maatschappelijke eischen voldoen. HOTELDIEF IN BRUSSEL AAN HET WERK. i In een hotel aan Stassartstraat te Brussei is een Joego-Slavische student op heeterdaad betraor bij een inbraak. De dief kon ontko men met medenemen van een groot bedrag aan geld en kostbaarheden. DE OPSTANDIGE BEWEGING OP MADEIRA. Naar gemeld wordt zijn gisteren, ter on derdrukking van den opstand op Madeira nieuwe contingenten troepen ter sterkte van twee regimenten met artillerie, mitrailleuses en watervliegtuigen van Lissabon per trans portschip „Pedro Gomez" vertrokken. De landing op Madeira zal door den kruiser „Carvalla Araujo" gedekt worden. Als ge volmachtigde van de Portugeesche regeering is Luitenant-Kolonel Fernando Borges giste ren naar het eiland vertrokken. In een tele gram aan dee regeering, dat door een lui tenant onderteekend is, deelen de opstan delingen mede, dat de ambtenaren zijn afge zet en de verordeningen van de regeering niet meer worden uitgevoerd. In Portugal is de censuur ingevoerd, zoodat alle berichten slechts over Spanje te verkrijgen zijn In verband met de onlusten op Madeira is een Engelsche kruiser van Gibraltar naar Madeira vertrokken, teneinde daar de En gelsche belangen te beschermen en de veilig heid van Britsche staatsburgers te waarbor gen. De opstandelingen op Madeira hebben drie schepen, die deel uitmaken van de koop vaardijvloot, welke cup Engeland vaart, in beslag genomen. Bovendien hebben zij twee lichtingen reservetroepen opgeroepen. Zij beschikken thans over een batterij zware ar tillerie en machinegeweren en hebben ver klaard, dat er voldoende levensmiddelen voor de geheele bevolking op het eiland aanwezig zijn. Op instigatie van dr. Göbbels verscheen gisteren een deurwaarder in de Mathha- kirchstrasse om het meubilair in beslag te nemen. Daar hij grooten tegenstand van de zijde der stormtroepen vreesde, had de deur waarder een 100-tal Schupo's meegebracht en voor het transporteeren van het meubilair had hij zich de hulp van 40 kruisers met tee vrachtautomobielen verzekerd. Stennes raadpleegde direct zijn rechtskun digen adviseur Dr. Becker, die den deur waarder erop wees, dat het exploit juridische fouten bevatte. De deurwaarder zag daarop van zijn beslaglegging af en keerde onver richter zake met zijn metgezellen terug. Een en ander werd gadegeslagen door een groote menigte niewsgierigen, die door de politie op eerbiedigen afstand werd gehouden. OPZIENBARENDE ARRESTATIE IN FINLAND. Groot bankdirecteur pleegt fraude. Gisteravond is te Helsingfors groot op zien gebaard door de arrestatie van den di recteur der sociale verzekeringsbank Itkonen wegens wisselvervalsching ten bedrage van plm. 176.000 Fir.sche Marken. De verval- schingen werden ontdekt doordat op eenige wissels protest kwam. Itkonen was een der vooraanstaande lei ders der Finsche sociaal-democratie. Hij was voorzitter van het partijbestuur, verscheidene malen lid van den Finschen rijksdag en mi nister van binnenlandsche zaken in het kabi net Tanner. Gistermorgen verscheen hij als gewoonlijk op het raadhuis, waar hij in de namiddag werd gearresteerd Algemeen is bekend, dat Itkonen zeer een voudig leeft, doch in de huidige moeilijkhe den is geraakt door ongelukkige grondspecu- laties. Tegelijkertijd had hij een aantal wis sels van in moeilijkheden verkeerende fami lieleden moeten betalen en toen de verval datum van zijn eigen wissels naderde,- had hij zich uit de moeilijkheden gered door de vervalschingen te begaan. Gisteren had teChicago de verkiezing plaats van een burgemeester, waarbij het ging tusschen den tegenwoordigen republi- keinschen „mayor Thompson", bijgenaamd „Big BiH" en den democraat Cerinat: Daar bij is, aldus Reuter aan het Hbld., het hoogtepunt bereikt van een zeer bewogen ver kiezingscampagne, in welke alle denkbare middelen werden gebezigd om de gunst' van de millioenen kiezers van Chicago te verwer- Thompson had hierbij de hulp van zijn „circus" van ezels, muildieren en kameelen, <jie verkiezingsopschriften droegen. Er werden gisteren weinig wanordelijkhe den verwacht, ïnaar voor de zekerheid waren in de wijken waar wanorde zou kunnen ont staan, de politieposten verdubbeld. De aanhangers van Cermat, die minia tuurbezems in hun knoopsgat droegen als zinnebeeld van het beloofde algeheele weg- bezemen van misdaad en corruptie, trokken met borden door de hoofdstraten. De aan hangers van Thompson antwoordden hierop met de volgende belofte van belooning voor steun: „Als gij mij stemt, zal ik het stadhuis met Polakken vullen", Dit was een lokmid- van del om de stemmen der Poolsche immigran ten te verwerven. Er liepen weddenschappen op Cermat. Reuter meldt nader uit Chicago, dat de verkiezing voor het burgemeesterambt voor het oog betrekkelijk kalm verliep De politie onderdrukte direct elke poging lot wanorde lijkheden. CONGRES DER BELGISCHE ARBEIDERSPARTIJ Geen eenzijdige ontwapening in België. Het Hbld. meldt: Ofschoon het reeds vaststond dat het te Brussel gehouden congres der Begische Ar beiderspartij de door den Algemenen Raad ingediende motie het voornaamst punt deri agenda zou aannemen, was tra debat er-; over vrij levendig. De motie drou» wat de, ontwapening van internationaal standpunt- betreft, aan op successievelijke en gelijktijdige; ontwapening door alle staten totdat de orga-i nisatie des vredes hecht genoeg is om elke veiligheid te waarborgen zoodat een leger overbodig is. Wat dt ontwapen-in» van nati onaal standpunt betreft stelde de motie voor de bewapening van België te verminderen tot een niveau, dat voldoende is om aan de ver-, plichtingen der internationale verdragen te voldoen. De motie werd krachtig verdedigd dooi; Vandervelde, die betoogde, dat het verdrag) van, Locarno België niet toestaat eenzijdig t» ontwapenen Tot hen. die passieven tegen stand bepleiten, zeide Vandervelde dat zij zich eens moeten richten tot de democraten- in de landen der dictatuur opdat deze hun kun nen vertellen wat lieden zonder wapenen te gen- een gewapende dictatuur kunnen uit richten. Ook wees hij er op dat indien de Belgische socialisten zouden besluiten vol komen te ontwapenen, zij aan kracht zouden verliezen in hun campagne voor de vermin dering der ontwapening in België m elders. De motie werd met 369.531 tegen 189.825 stemmen en 32.239 onthoudingen aange nomen. DE MIJNWERKERSSTAKING IN FRANKRIJK VERLOOPT. Communisten geven de hoop niet op. Tijdens de Paasch-da-gen is in M dep. du Nord een merkbare ontspanning m de door de communisten op touw gezette mijnwer kersstaking, te bespeuren geweest Behoudens enkele kleinere incidenten zijn alle vergade. ringen rustig verloopen. De mijnwerkers van het bekken van Am-zin hebben besloten de staking voort te zetten.; Ook in -het departement Gard hebben de mijn werkers tegen de loonsverlaging geprotes teerd en zijn zij in staking gegaan De com munistische „Humanite" schrijft dat morgen de staking in het Loiie-bekken zal uitbreken1 en Vrijdag in het Moezelgebied. BOMAANSLAG OP KRUIDENIERS WINKEL IN NEW-YORK. De winkelier kon het van hem ge- eischte geld niet betalen. Misdadigers hebben, naar Reuter uit New York meldt, bommen geworpen ineen door een Italiaan gehouden kruidenierswinkel, waardoor brand ontstond. Twee kleine meis jes kwamen in de vlammen om, ongeveer zes personen werden gewond. De Italiaan verklaarde dat hij sedert eenige weken bedreigd werd omdat hij het van hem geëischte geld niet had kunnen betam. De kassier Klarr, die ten nadeel» Van de Deutsche Allgemeinde Versicherungsgesell- schaft te Berlijn ongeveer ÏOO.'OOO Markt heeft verduisterd en sedert 28 Alaart j I voortvluchtig was, is op Paaschmaandao- té Mahrisch-Ostrau door Tsjechische gendar- men gearresteerd. Zijn uitlevering reeda aangevraagd.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1