K ÜS Provinciaal nieuws RE AVONTIREY •VAN" E VEK HEERS AGENT JE* DE UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". Gister werd in het gebouw voor K. en W. te Utrecht onder presidium van dr. K. Dijk, van Den Haag, de 53ste jaarvergadering ge houden van De Unie „Een school inet den Bijbel". De voorzitter zei in zijn openings rede, dat er verschillende symptomen zijn, die dringen tot zelfbezinning en die ons de toe komst doen zien als een bewolkten hemel Spr. denkt aan de toenemende moeilijkheid om het Christelijk karakter van het onderwijs in zijn onverzwakte kracht te handhaven, aan het binnendringen in de Chr. school van elementen, die in een school met den bijbel en zelfs in een echt-nationale school niet thuis hooren, aan de aanvallen die gedaan worden op het recht der ouders om zelf het confessioneel karakter van hun school te be palen, aan de teleurstelling, die bij alle ver betering, die 't voorstelt, het rapport Rut- gers gewekt heeft, waar het de grondslagen van de wet 1920 onveranderd wil laten en geen poging doet om 't onderwijs meer en meer uit de bemoeienis van den Staat los te wringen. Spr richtte een woord van gelukwensen tot den Schoolraad, die in stilte zijn 40-jarig bestaan vieren mag en tot diens voorzittei ds. j. L. Picrson, che aan het einde van 1931 zijn 70sten verjaardag vieren mag. Een woord van gelukwensch richtte spr. ook tot het Geref. Schoolverband, dat de volgende maand in het zilver jubileeren mag. Spr. herdacht wijlen baron A. v. Dedem, de laatste der onderteekenaars van het petiti onnement van 1878 en den oud-Unie-bestuiu- der, wijlen oud-min. J. H. de Waal Malefijt. Op voorstel van het bestuur besloot de ver gadering de volgende uitkeeringen te doen uit de kas der Unie: a. aan het fonds Paed. leerstoel 1000, b. aan „Barnabas 150, c. aan „Lukas" f 100, d. aan Johannes 100 e. aan de Bibliotheek ten dienste van het Chr. onderwijs 100, f. aan de commis sie voor de Oud-Strijders bij het Chr. On derwijs 1000. Aangenomen werd ook een voorste', van het bestuur om in 1931 uit het fonds Paed. leerstoel aan het Gei ei. Schoolverband ten behoeve van den paedagogischen leerstoel aan de Vrije Universiteit te Amsterdam (prof. dr. J. Waterink) uit te keeren een sub sidie van 450. Ds. Dijk werd als bestuurslid herkozen. In de ochtendvergadering werd nog afge daan 'n voorstel van 't locaal comité der Unie te Lekkerkerk ter bevordering van het con tact tusschen besturen en hoofden van scho len met den bijbel. In de middagvergadering hield de heer H. J. van Wijlen, oud-directeur van üe kweekschool met den bijbel te Rotterdam, een referaat over „De belangstelling van de onderwijzers voor de school met den bijbel". VER. VOOR VAKONDERWIJS IN WEST-FRIESLAND. Door ('e vereeniging voor Vakonderwijs in Westfriesland werd dit jaar een tentoonstel ling gehouden te Winkel. Door de leerlingen der teekenscliool, afd. Langendijk, werden de volgende prijzen behaald: Hand- en vormteekenen, 1ste klasse schil ders: 1ste pr. J. Grootjes te Zuidscharwoude, 2e pr. E. J. van Doornum Broek op Langen dijk, 3e pr. Jo Bes, Tuitjènhorn lste klasse smeden1ste pr. C. Kuilman te Zuidscharwoude, 3c pr. K. Schouten te Zuid scharwoude. Hand- en vormteekenen, lste klasse tim merlieden: 2e pr. J. Otsen, Zuidscharwoude; 5e pr. J de Jong, Broek op Langendijk en be pr. P. Kuilman, Zuidscharwoude. Vakteekenen, 2e kiasse timmerlieden: 2e pr. J. Kuiper, Noordscharwoudc, 3e pr K. Metselaar tc Zuidscharwoude. 4e klasse timmerlieden: 3e pr. J. Vroegop, Broek op Langendijk en 4e pr. Joh. Sneekcs te OudkarspeL Hand- en vormteekenen, 2e klasse timmer lieden: lste pr. C. .Moeyes te Oudkarspel, 2e pr. J. Kuiper te Noordscharwoude. 3e klasse timmerlieden: lste pr. G. Zee man te Oudkarspel en 4e klasse timmerlie den: 3e pr. Joh. Sneekes te Oudkarspel. Vakteekenen, 4e klasse metselaars: lste pr. P. Dekker, Tuitjènhorn2e pr. G. Tromp, Oudkarspel. 5e klasse metselaars: 2e pr P. de Geus te Broek op Langendijk. Hand- en vormteekenen, 5e klasse metse laars: 2e pr. A. Dekker, Tuitjènhorn; 3e pr. P. de Geus te Broek op Langendijk. Vakteekenen, 2e klasse smeden: eervolle vermelding C. J. Kleimeer tc Noordschar- wcude; eervolle vermelding W. Kuiper te Noordscharwoudc. Hand- en vormteekenen, 2e klasse smeden: C. J. Kleimeer en W. Kuiper te Noordschar- woude met eervolle vermelding. 5e klasse bankwerkers: lste pr. F. de Wit te Noord scharwoudc. 5e klasse monteuis, 2e pr. P. Kasten te Zuidscharwoude. Vakteekenen, 5c klasse tvpografen: 2e pr. Jb Mooy te Zuidscharwoude; 3e klasse hout bewerkers. Ie pr. D. Oudhuis ,v Oudkarspel; 3e klasse wagenmakers: lste pr. A. Schrijver te Zuid-Scharwoude. Hand- en vormteekenen. 3e klasse wagen makers: lste pr. A. Schrijver te Zuidschar woude. Lijnteekcnen. 3e klasse schilders: Ie prijs 'J Bood, Noordsclianvoude; 2e prijs W A. Wilms, Noordscharwoude. Hand- en Vormteekenen. 3e klasse schil ders: 2e prijs J. Oudendijk, Zuid-Scharwou de; 3e prijs W. A. Wilms, Noordscharwou de: 4e prijs J. Bood, Noordscharwoudc Projectietcckenen alle vakken. 4e klasse: le prijs P. Dekker, Tuitjènhorn; 2è prijs Joh Sneekes, Oudkarspel; 5e prijs Eervolle ver melding J. ter Plegt, Tuitjènhorn. Einddiploma 3 jarige cursus Timmerlie den Joh. Sneekes, Oudkarspel; C. Kuiper, Noordscharwoude; J. Vroegop. Broek op Langendijk. Schilders: W. A. Wilms. Noord scharwoudc. Einddiploma 5-jarige cursus timmerlie den J. ter Plegt, Tuitjènhorn; G. Bobcldijk, Broek op Langendijk (met aanteekening) w-t v?' ')asten> Zuid-Scharwoude; F. de it, Noordscharwoude (ook met aanteeke- ning voor de theoretische vakken). r'iib AClnaiü: P TC 9eu,s> Brock °P Langen- n Tuitjènhorn. ïaciisch proefwerk. Hiervoor zijn priizen toegekend aan de volgende leerlingen allen geplaatst bij patroons der afd. Langendijk- Timmerlieden le leerjaar. Ladders- le prijs J. Moeijes, Oudkarspel; 3e prijs Rij per, Zuidscharwoude. Koffers: le prijs P Blokker, Oudkarspel3c prijs J- {Joeyes, Oudkarspel. Bankjes: le prijs J- Moeijes, Oudkarspel. t, 1p Timmerlieden 2e leerjaar. Kozijnen, le oriis G Zeeman, Oudkarspel. Trapjes. Jo prijs G. Zeeman, Oudkarspel. Winkelhaken. 3e prijs G. Zeeman, Oudkarspel Timmerlieden 3e leerjaar. Timi banken le prijs C. Kuiper, Noordscharwoude. Vuilnis bakken: (eindexamen werkstuk) le Fi]S C Kuiper, Oudkarspel; 2e prijs J. Vroegop, Broek op Langendijk. Schilders 2e leerjaar. Tafel: 3e pnjs J. W. Oudendijk*.Zuidscharwoude. Trapje, le pnjs J W. Oudendijk, Zuidscharwoude. Schilders 3e leerjaar. Deur: le prijsiW A. Wilms, Noordscharwoude. Letterbord (iv L. M.) le prijs W. A. Wilms, Noordschar- W°Metselaars le leerjaar, le'prijs K Mets£; laar, Zuidscharwoude. Wagenmakers leerjaar, 2e prijs A. Schrijver, .Zuidschar woude. WINKEL. Vereeniging tot bevordering van vakonderwijs in West-Friesland. Zaterdag werd alhier de algemeene ver gadering gehouden van de Vereeniging •bevordering van het Vakonderwijs in West- r-ies 13 itcI Een groot getal leden, leeraren en belang stellenden uit alle afdeel ingeri verzamelden zich tijdig in de zaal van den heer D. A. de Éruijn. Omstreeks elf uur opende de voorzitter de vergadering, er zijn genoegen over uitspre kende. dat zoovelen aanwezig waren. Hij bracht voorts een bijzonder woord van wel- 'kom tot de heeren Mr. H. Smeenge en de Vries, vertegenwoordigende de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in Drente. Voorts tot het gemeentebestuur van Winkel, vertegenwoordigd door burge meester en secretaris, den heer Lap, ver- 'tegenwoordiger van Dr. Boonebakker, in- specteui van het Nijverheidsonderwijs bij de Philipsiabrieken. Spr. bracht dank aan de afd. Winkel voor de goed verzorgde voorbereiding en de in richting der tentoonstelling. De heer Mr. Smeenge zegde dank voor de vriendelijke ontvangst en deelde mede tegen woordig te zijn met den heer de Vries als belangstellende vertegenwoordigers van de zuscervereeniging uit Drente. In een gloed volle rede zette spreker den strijd en de wording van het vakonderwijs in Drente uiteen. Onderwijs waarvoor de regeering wel iets, doch r.og veel te weinig doet. en op het dit jaai te houden congres voor het Nijverheidsonderwijs, waarvan spreker voor zitter is, en waar in het bijzonder ook zal worden besproken het leerlingenstelsel, zal wórden aangetoond, hoe nuttig dit is, hoe noodig daaraan steun dient tc worden ver leend. Voorts stelde spreker in het licht het groote nut der vereeniging tot veredeling van het ambacht. Spr. is hier gekomen om te luisteren en te zien, teneinde mogelijke verdere kennis te verspreiden. De voorzitter der afd. Winkel sprak daar na een woord van we'kom, bracht dank voor de beschikbaarstelling van het marktgebouw voor de tentoonstelling en betreurde hei: onder de afdeeiingen in Westfriesland Scha- gen te missen. De burgemeester van Winkel dankte daar na voor de vriendelijke ontvangst en hoopte dat vergadering en tentoonstelling een gun stig verloop zouden hebben. Door den secretaris werd daarna een goed verzorgd jaarverslag voorgelezen. De vereeniging telt thans 704 leden. 104 leerlingen namen deel aan het leer lingenstelsel. 281 leerlingen volgden de ver schillende teekenscholen. 26 leerlingen maak ten gebruik van de bibliotheek waaruit 101 boeken werden verstrekt. ■16 leerlingen namen deel aan den cursus hout en marmerschilderen. Door de commissie voor de rekening en begrooting werd verslag uitgebracht en be houdens enkele bemerkingen voorgesteld de rekening 1930 gceci te keuren. In ontvangst on 8421.72, in uitgaaf 8314.67, batig saldo 107.05 Batig slot 1929 176.71. In totaal 283.76, terug be taling aan het Rijk over 1928 78.17, blijft alzoo een batig saldo van 205.59. Voor het onderzoek der rekening 1931 werd weder een commissie van drie leden be noemd. De begrooting voor 1932 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 7960. Inmiddels was ter vergadering verschenen de oud-directeur de heer Schuitemaker, eere lid der vereeniging, Hij werd door den voor zitter welkom geheeten. De lieer Saai, directeur der vereeniging, zette daarna uiteen het doel van het aan staande congres voor vakopleiding Hij wekte op tot toetreding tot het congres waarvan de hoogste kosten 10 kunnen bedragen. De voorzitter deelde mede dat voor dit doel machtiging aan den minister voor overschrij ding der begrooting is gevraagd. Door den directeur, den heer Saai, en den heer Span permanent lid der examencommis sie, werden de plannen tot wijziging dei- leerprogramma's uiteengezet, waarin ook aan de theoretische vakken evenveel waarde zal worden toegekend als aan de practisehe. Als pla-its der volgende vergadering werd aangewezen Medemblik. Daarna werd de uitslag der bekroningen cn prijsrapporten medegedeeld. Na deze mededeelingen en het uitreiken dei- diploma's werd de vergadering gesloten en de tentoonstelling geopend. Daarna werd het hoofdbestuur met zijn gasten, juryleden en bestuur der plaatselijke afdeeling Winkel, officieel ten raadhuize ont vangen, waar het gezelschap door den bur gemcester werd toegesproken, die het. nut van goede voorbereiding voor den komenden vak man in het licht stelde. Allen die daarin be langstellen en aan werken wenschte spreker veel succes. De voorzitter der vereeniging dankte den burgemeester en het gemeentebe stuur voor de hartelijke ontvangst en de groote belangstelling voor het vakonderwijs. De heer Mr. Smeenge, boeiend redenaar als hij is, sprak woorden van waardeering voor weik in die richting, tot opvoering van den toekomstigen vakman. hpf^e" k°rt verblijf ten raadhuize begaf U^fgebouïr "aar hCt tentoonstel- Het marktgebouw nu tot een tentoonstel lingslokaal ingericht maakte een prHtigen in druk. Er was veel te zien aan werk, dat met zorg is samengesteld. NED. JONGELINGSVERBOND. Dinsdag is te IJnniiden de provinciale bondsdag voor Noordholland van het Ne- derlandsch Jongelingsverbond gehouden in de Bethlehemkerk, de jeugdkerk der Ned. Herv. gemeente. In de ochtendzitting nam ds. P. van Lelyveld te Durgerdain, wegens vertrek uit de provincie, afscheid als lid der provinciale commissie. In de middagzitting sprak de bondsvoorzitter, ds. P. Veen te Utrecht, over „Verbreeding en verdieping van ons werk". De slotrede werd gehouden door den heer B. J. C. van Noort te Haar lem. De bondsdag, welke zeer druk bezocht was, werd beslóten met een feestelijke bij eenkomst in het gebouw voor Chr. belangen. HEERHUGOWAARD. Afscheid van den heer Brugman. Gistermiddag haddei zich in de Kolfbaan van het café van den heer Rus een aantal belangstellenden vereenigd, op initiatief van verschillende plaatselijke vereenigingen om afscheid te nemen van den heer S. Brugman, die, nu hij den 7C-jarigen leeftijd heeft be reikt zich met zijn echïgenoote te Amster dam ten huize van zijn kinderen, Olympia- plein 71 (Zuid) gaat vestigen. Vóór 40 jaren vestigde de heer Brugman zich in de Heer-Hugowaard als onderwijzer ia dezen toen zoo armen polder. Als man van groote werkkracht werd hij al spoedig de stuwkracht van tal van vereenigingen (tot voor kort was hij nog voorzitter van den Noorder Marktbond) en het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat men zijn vertrek uit de gemeente heeft aangegrepen om van waardeering te getuigen voor het vele werk, door den heer Brugman verricht. De zaal was achter de hoofdtafel waarop een mooie bloemenmand van de Schager Courant prijkte met palmen versierd en op de tafeltjes voor de bezoekers prijkten vaas jes met crocussen, waardoor het geheel een feestelijk aanzien had. Ondu de aanwezigen merkten wij op Dr. Spiering en zijn echtge- noote, den heer en Mevrouw Van Slooten, de raadsleden Kostelijk, Kooij en Wuijs, den heer Wagenaar van „De Koophandel" te Broek op Langendijk, den heer Akkerman uit Heiloo en den heer J. Met uit Alkmaar. Nadat thee en ververschingen waren rond gediend, hield de burgemeester, de heer Wie- be van Slooten, een toespraak, waarin hij deed uitkomen, hoe de heer Brugman zijn werkkracht steeds over verschillende vereeni gingen had verdeeld en in het belang van de gemeenschap onnoemelijk veel werk had ver richt. De besturen van dievereenigingen hebben dan ook gemeend, nu het uur van scheiden is gekomen, een uitnoodiging tot den heer Brugman te moeten richten om met zijn echtgenoote hier aanwezig te zijn om hen nog weer eens hand te drukken en spr. stel de het bizonder op prijs, dat ook de dochter en schoonzoon aanwezig waren. Spr. herinnerde aan het bestuurs-lidmaat- c-chap van den heer Brugman van de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging, de begrafenisver. „De laatste eer", de Boerenleenbank, de Bond van Staatspensionneering, van de zie- kenfondsvereen. „Licht in duisternis", de ver. „Nieuw Leven" en stelde in het licht, dat de heer Brugman bovendien aan allerlei an dere vereenigingen zijn beste krachten had gegeven. Hierbij deed spr. uitkomen, hoe Me vrouw Brugman ook veel bemoeienissen met die vereenigingen heeft gehad. De besturen verheugen er zich over, dat beide, nu ze de gemeente gaan verlaten, zich nog in een goede gezondheid mogen verheu gen en een opgewekt humeur het hunne mo gen noemen. Er is niemand, die den heer Brugman na zijn werkzaam en eerzaam leven de welverdiende rust niet gunt. Van harte hoopte spr. dan ook, dat hij bij zijn kinderen die rust naar lichaam en geest zal vinden en dat hij daar van tijd tot tijd terug zal denken aan de Heer Hugowaard, waar zooveel menschen met zooveel genoegen naar zijn woord hebben geluisterd Als blijk van waardeering bood spr. hem namens die vereenigingen een zilveren broodmand aan. Hierin stond gegraveerd: „Aangeboden door de ver. „Nieuw Leven", het Ziekenfonds „Licht in duisternis", de Bond voor Staats pensionneering, afd H. Hugowaard, de Boe renleenbank, de begrafenisver. „De laatste eer" en de ver. voor Ziekenhuisverpleging. De heer Brugman verklaarde, dat deze dag voor hem geen feestdag kon zijn en dat het hem inderdaad veel moeite had gekost, om het besluit te nemen, de H.-Hugowaard te gaan verlaten U hebt mij, aldus spr., een geschenk aan geboden, om nog eens terug te denken aan de H.-Hugowaard. Ik wil U wel zeggen, dat Tegen Hoest en Keelpijn BORSTMSTILltS ■"iKkten SOctperdooi alleen bij Apothekers en Drogisten. het voor mij, moeilijker zal zijn, niet aan de H. Hugowaard te denken, dan wel. Spr. hoopte en hij verwachtte niet anders, dan dat het hein bij zijn kinderen goed zou bevallen. Toen een van zijn beste vrienden, de heer Kostelijk, hem het plan van deze afscheids bijeenkomst mededeelde, kon hij nog geen besluit nemen, daarin toe te stemmen, omdat hij er tegen op zag en wist, dat dit met zijn vrouw nog meer het geval zou zijn. Liever was hij weggegaan, zonder goeiendag te zeggen, doch tenslotte stemde hij toe, omdat het idee zoo mooi was en mede namens zijn vrouw en kinderen bracht hij dank voor de wijze, waarop Heerhugowaard zijn afscheid tot zoo'n aangenamen dag had gemaakt. Nimmer zou hij de H.-Hugowaard vergeten. Namens „Nieuw Leven" voerde hierna de heer K o s t e 1 ij k het woord, die aardige herinneringen ophaalde en in liet licht stelde de verdienste van den heer Brugman voor de land- en tuinbouwbevolking van de Heer- Hugowaard, waarvoor de lieer Brugman als de rechtvaardigheid zelf steeds had gestre den. Ook stipte hij aan de krachtige leiding, die de heer Brugman in den Noorder Markt bond had gegeven, waardoor deze ver. van zoo groote bcteekenis was geweest voor den land- en tuinbouw en de gemeente. Namens het lid van Ged. Staten, den heer Kooiman, bracht spr. den heer Brugman nog een woord van hartelijken dank voor al les, wat hij voor den land- en tuinbouw heeft gedaan. Ook als bestuurslid van de Coöp. Boerenleenbank sprak spr. een woord van dank, den heer Brugman verzekerende, dat hij met zijn vrouw als vriend steeds bij hem welkom zou zijn. De heer K Molenaar, uit Alkmaar, vroeger bewoner van de H.-Hugowaard, dankte den heer Brugman voor de genegen heid, die hij gedurende 40 jaar van 'hein had mogen ondervinden. Namens de afd. H.-Hugowaard van den Bond van Staatspensionneering sprak de heer K o o y een woord van dank tot den heer Brugman voor hetgeen hij voor deze afdeeling deed, hem tevens dank brengende voor de betoonde stuwkracht ten bate van de Ver. voor Ziekenhuisverpleging, die thans een bloeiende vereen, was, betoond. Voor de Begrafenisvereen. „De laatste eer" uitte de heer De J o n g z'n gevoelens van dankbaarheid tegenover den man, die gedurende 40 jaar zooveel goed werk in de gemeente had verricht. De heer C. Groot sprak namens het zie kenfonds „Licht in duisternis" den wensch uit, dat het den heer Brugman en zijn echt genoote in Amsterdam goed mocht gaan. De heer Wagenaar, Broek op Langen dijk, voerde namens de Ver. „De Koophan del" het woord, de overtuiging uitsprekende, dat het werk van den heer Brugman voor den land- en tuinbouw er indirect ook veel toe heeft bijgedragen, den toestand in den handel van die producten te verbeteren. De heer Geuzebrcek herinnerde er aan, hoe de heer Brugman zich in '83 als jongeman in de H.-Hugowaard heeft geves tigd en als geïmporteterde H.-Hugowaarder kan terug zien op een welbesteed leven. De heer Noteboom, schoonzoon van den heer Brugman, verklaarde, dat hij en z'n vrouw zich een beetje scl-ulöig gevoelen, om dat zij hun vader duidelijk hadden gemaakt, dat het noodzakelijk was, nu hij nog in de kracht van zijn leven was, een einde te ma ken aan zijn drukke werkzaamheden. Spr. verzekerde, dat zij er naar zouden streven, hun schuld in te lossen door het leven van hun ouders in Amsterdam zoo aangenaam mogelijk te maken. Hartelijk dankte spr. vooi de welwillende medewerking, die zijn schoon vader in de H.-Hugowaard mocht ondervin den. Mevrouw B o m m e z ijS c h a a k her innerde eraan, hoe zij den heer Brugman op een vergadering van den Bond van Staats pensionneering en voor de radio had leeren kennen en verzekerde, dat zij dankbaar was, voor de prettige manier, waarop zij als huis vrouw tijdens de tentoonstelling ter herden king van het 300-jarig bestaan van de H.- Hugowaard met hem had mogen samenwer ken. De heer K 1 o m ip had den heer Brugman namens de Alkmaarsche Courant nog dank gebracht voor de uitnemende wijze, waarop hij steeds het correspondentschap voor dat blad har waargenomen. De heer Brugman, die aangedaan de verschillende sprekers had bedankt, sprak tenslotte een algemeen woord van dank, waarin hen deed uitkomen, dat hij zeker niet 1 zooveel tot stand had kunnen brengen, wan neer niet steeds zooveel menschen aan zijn zijde hadden gestaan. Juist daarvoor had hij in de 40 jaar, waarin hij in de H.Hugowaard arbeidde zooveel moois beleefd en dit vooral, omdat hij er zooveel vooruitgang heeft mo eren waarnemen. Hartelijk dank zeide spr. tenslotte, mecis namens zijn vrouw en kinderen, voor de «noote waardeering die hij mocht ontvangen. Ik hoop, zoo eindigde spr., dat het u allen wel zal gaan en dat de H.Ilugowaard moge bloeien tot in lengte van dagen! De Burgemeester sloot hierop mei een kort woord deze feestelijke bijeenkomst BERGEN. Herplaatsing wegens misstelling Alhier is overleden de heer C. Rampen, die vele jaren een trouw lid van het Vrijwil lig Brandweercorps was. Zaterdag had de begrafenis plaats. Ver schillende collega's waren daarbij tegen woordig. De gemeente was vertegenwoor digd door den burgemeester, terwijl door den opperbrandmeester, den heer J. Smit, een krans op de groeve werd gelegd en een woord van dank tot den pijpleider werd ge bracht. Aan de groeve werd voorts het woord ge voerd door ds. v. d. Kieboom, terwijl de lieer Resse, president-kerkvoogd, namens het kerk bestuur sprak waarvan de overledene deel uitmaakte. SINT PANCRAS. Maandag, 2de Paaschdag, gaf de tooneel- vereeniging „Kunst naar Kracht" een uit voering in het café van den heer Gerritsen voor een flink bezette zaal. Opgevoerd werd „Onder het Mes", dal vrij goed werd weergegeven. Het hoofdstuk van dezen avond „Hallo Bandoeng" werd heel goed weergegeven, da rolkennis was van alle medespelenden uit stekend. De hoofdpersoon Wout, weergege ven door G. Tol werd schitterend vertolkt. Mevr. D. VolkersKuiper speelde de rol van mevr. v. Garsten uitstekend. Ook de andere medespelenden voldeden zeer goed. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de fam. Deutekom die zich uitstekend van haar taak heeft gekweten. Met hun populai re liedjes wisten de muzikanten de stemming in de zaal te brengen. Een gezellig bal be sloot deze goed geslaagde uitvoering. o BP*jRWIJK. Reeds eerder hadden B. en W. den raad voorgesteld om te komen tot eene verminder de opbrengst van pachten der gemeentelande- rijen hierbij inbegrepen de graslanden. Zij stelden den raad voor dat zij hun voor stel, dat indertijd werd aangehouden, zullen handhaven om over 1931 de pachten per H. A. 200 te verlagen tot een maximum van 25 van den huurprijs. In totaal rekenen zij hiermede pl.m. ƒ1200 minder te ontvangen, i VEENHUIZEN. Onze vroegere plaatsgenoote mej. Tea van Twuiver, leerling-telefoniste te Beverwufc, wordt op haar verzoek overgeplaatst in de zelfde betrekking naar het telefoonkantoor te Alkmaar. Den lsten Mei hoopt de heer P. Pauw al hier den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden als watermolenaar bij den polder Veenhuizen werd aangesteld. Het zal den ju bilaris, die zich heeft doen kennen, als iemand, die nauwgezet er met bekwaamheid zijn taak vervult, dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. NOORDSCHARWOUDE. Met ingang van 1 Juni is overgeplaatst van Castricum naar Noordscharwoude als stationschef, de heer W. v. d. Berg. De tegen woordige chef, de heer v. d. Stok, gaat den dienst met pensioen verlaten. Zondag hadden wij het genoegen een op voering bij te wonen in het lokaal „Concor- dia" van den heer 1 Hop, waar het bekende gezelschap „de Witte Raaf" uit Amsterdam optrad. Dit gezelschap waarvan Piet Hol man de stichter en artistieke leider is, beoog- goede cabaretkunst onder het publiek te brengen. Het wakkere clubje van zes, waar mede dit gezelschap voor het voetlicht kwam is hierin o.i. volkomen geslaagd. Het programma bestond, uit 11 goed geko zen nummers in revuevorm, zoowel komische als ernstige. Het zwarte goud, waarbij de arbeid der mijnwerkers werd gedemonstreerd, was wel één van de mooiste nummers. Het was heel jammer, dat er niet meer dan een 30-tal personen aanwezig waren, wat wel een teleurstelling was. De oorzaak hiervan is ongetwijfeld de vele andere uitvoeringen. T ot eer van het gezelschap moet gezegd wor den, dat het programma correct is afgewerkt. 513. Het was Keesie gelukt den ridder uit het zadel te lichten. Hij had den stoot van zijn tegenstander gepa reerd en toen den ridder zulk een geweldigen stoot in de borst toegebracht, dat deze zich niet meer kon houden, en een buiteling maakte. 514. „En nou is het jou beurt", riep Keesie tegen zijn kameraad. „Houd je goed en toon dat de Nedcrlandsclie Marine nog mannetjesputters heeft, die ook op Het land kunnen vechten. „Het zal aan mij niet liggen -■ "«it- woordde de matroos, „alleen ik ben bang, dat er wat aan t zie je die is maar geleend„Het mijn helm komt, want je tue is maar j^eieeuu zal wel zoo n vaart niet loopen", verzekerde Keesie.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6