BuïtenEand Binnenland Rechtszaken UITGEEST. De heer D. Gaasbeeg, machinist aan de 'melksuikerfabriek alhier, vierde zijn 25-jarig jubileum als machinist. Namens de N.V. ont ving hij bij monde van den directeur een gou den horloge en het personeel vereerde hem een mooie salontafel. Ook de bloemetjes wer den niet vergeten, terwijl de jubilaris nog tal rijke gelukwenschen ontving. Het was een dag die zeker niet door hem vergeten zal worden. Na een spreekbeurt van den heer Con- standse, is hier wederom een afdeeling van de Intern Anti-Militaristische Vereeniging met 10 leden opgericht. WEGENAANLEG. Gisteren zijn o.m. afgekondigd de staats bladen no. 100, Wet van 18 Maart, tot ver klaring van het algemeen nut der onteige ning van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor en aanleg en de verbetering van een weg van Schagen naar het Niedorper Verlaat, in de gemeente Schagen, Barsingerhorn, riaien- karspel en Oude-Niedorp, en no. 103, Wet van 18 Maart, tot verklaring van het alge meen nut der onteigening van perceelen enz., noodig voor den aanleg van een weg van Limmen naar Bakkum (gemeente Castucum), in de gemeente Limmen en Castricum. OUDE NIEDCRP. Bij de gehouden aanbesteding van een Woonhuis, te bouwen met Rijkssteun, voor de gemeente Oude Niedorp, ten behoeve van den heer C Wuis, werd ingeschreven als volgt F. Leek 2295; Gebr. Boekei 2280; P Burgmeijer 1897; J. de Boer 1770; E van Leeuwen 16S0, allen wonende te 0 -_ Niedorp. De gunning werd door B. en W.' aangehouden. MEDEMBLIK. Volgens de uitkomsten der Volkstelling .waren op 1 Januari j.1. in deze gemeente 1312 bewoonde woningen, 13 leegstaande en 11 in aanbouw. Verder werden ter bewoning gebezigd 131 woonketen, 18 woonwagens en 32 woonschepen. Het aantal winkels bedroeg 155. WIERINGEN. Bij Kon. besluit van 2 April is benoemd <ot griffier bij het kantongerecht alhier mr. F. W. A. Kuyper Boone, advocaat en procu reur te Maassluis, w.n. ambtenaar van het openbaar ministerie bij kantongerechten, ter standplaats Schiedam. PURMEHEND. Bij Kon. besluit van 2 April is benoemd tot griffier bij het kantongerecht alhier mr. H. E. Vlaanderen, advocaat en procureur, tevens waarnemend griffier bij het gerechts hof te Amsterdam. GEVECHTEN AAN DE PERZISCHE GRENS. Uit Teheran wordt gemeld, dat op ver schillende punten langs de Perzische grens ernstige gevechten plaats vinden tusschen Perzische troepen en benden opstandige Koerden. ZIJN STIEFVADER GEDOOD. Een 9-jarig arbeider, die met Paschen zijn Stiefvader te Medewald (bij Memel) een be zoek bracht, heeft dezen bij een twist doodge stoken. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL IN DUITSCHLAND. Nabij Giessen in Boven Hessen werden op den straatweg naar Lich de lijken gevon den van twee jongelieden, die, op een motor rijwiel gezeten, door een tegenkomenden transportauto tegen den grond waren geslin gerd. De chauffeur had niets van het onge luk bemerkt MISDAAD DER JALOEZIE. Predikant schiet ambtgenoot neer. Een Reuter-bericht uit Navada in Missouri maakt melding van een drama vermoedelijk veroorzaakt door naijver. De predikant Biown had in December zijn ontslag geno men en zijn opvolger, Rider, kwam bem uit- noodigen den Paaschdienst te leiden in zijn vroegere standplaats. Zonder hem den tijd te laten iets te zeggen school Brown vol gens de verklaring van de vrouw van Rider dezen met een revolver neer Doodelijk ge kwetst slaagde het slachtoffer er nog in te knielen en te bidden voor de zielsrust van zijn moordenaat Brown zal worden vervolgd wegens dood slag, hoewel hij zegt uit noodweer gehandeld te hebben. V1JF-VOUDIGE MOORD IN ZUID-SI AVI E Diefstal de beweegreden? Naar uit Belgrado gemeld wordt, is in het gehucht Kamnica. bij Marburg in Slovenië in den nacht van Zaterdag op Zondag een vijf voudige moord gepleegd De boer Dobah. zijn 70-jarige zuster, zijn twee volwassen dochters en zijn zesjarigen zoon werden door een onbekende met een bijl afgemaakt. Hunne lijken werden op beest achtige wijze verminkt Het gelukte den dader ir. het donker te ont komen. zonder te zijn heikend. Men vermoedt, dat hij zich in het bezit van een groote som gelds wilde stc-llen waar van hij wist dat de co er door verkoop van zijn oogst in het bezit was gekomen. SCHOLIEREN IN DF. KAZERNE. Men zal zich herinneren, dat tijdens een bezoek van gymnasiasten aan de rijksweer kazerne te Ltibeck eenige dagen geleden, een ongeluk is gebeurd: bij bezichtiging van een machinegeweer cn demonstratie van de wer king daarvan werd een der jongens door een scherpen patroon, die cp onverklaarbare wijze in den band exercitiepatronen was ge komen, in het been getroffen Thans meldt de „Franf. 1." dat het open baar ministerie een vervolging heeft inge steld tegen den geweermaker, die het wapen demonstreerde. Tevens echter wijst het blad op de verant woordelijkheid in deze van den rector van het gymnasium, die met de militaire autori teiten een afspraak heeft gemaakt voor een geregeld bezoek van zijn scholieren aan de kazerne voor technisch aanschouwelijk onder wijs. Het blad geeft te kennen, dat die reden maar een schijnreden is: in werkelijkheid was het dien rector te doen bij de jongens een oorlogszuchtig en militaristischen geest te wekken, waaraan het blad de vraag toevoegt of dit op den weg ligt van de schoolautori- teiten. CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. De Christelijk Historische Unie hield gister in het gebouw Bellevue te Amsterdam haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van dr. J. Schokking. Deze herdacht in zijn openingsrede allereerst hen, dié" in het afge- loopen jaar aan de Unie door den dood ont vielen. Vervolgens gaf spr. een uitvoerige be schouwing van de economische crisis. Vergelijkenderwijze wordt ons land niet het ernstigst getroffen. Dit geldt zoowel het politieke ais het economische leven. De moeilijkheden, welke in het eigen land ondervonden worden, zijn een deel van die in de ganscue wereld; zij hebben misschien een eigen karakter, maar staan niet op zichzelf en kunnen daarom evenmin binnen de eigen grenzen overwonnen worden. Tijdelijke voor zieningen kunnen eenige tegemoetkomingen geven; maar de crisis is van internationalen aard, zooc'.at ook internationaal overleg zich opdringt om tot een oplossing te komen van de vragen die zich daarbij opdoen. Met voldoening wees spreker er op, dat onze regeering het belang van het inter nationaal overleg ten volle erkent, daarbij de ons toekomende plaats inneemt en zoo goed mogelijk gebruikt. Evenzoo, dat zij daaibij in het algemeen door de volksvertegenwoordi ging krachtig wordt gesteund, zooals ook erkenning en waardeering van haar aange nomen houding in de beide Kamers der Staten Generaal meermalen tot uiting kwam. Wanneer de Handelscon ventie van 24 Maart 1930 ten gevolge van de nietvervulling der voorwaarden, waaraan haar inwerkingtre ding verbonden was, ten slotte niet tot stand kwam, is dit waarlijk niet onze schuld. Integendeel, zelden werd met zooveel na druk in klare, duidelijke woorden op het be lang van de verkrijging van eenig resultaat van internationaal overleg aangedrongen, als door den gedelegeerde van onze regee ring, den heer Colijn, is geschied. Wanneer desondanks dit pogen niet slaag de, is dit wel een bewijs hoe moeizaam op dit terrein gevorderd wordt en hoezeer de feitelijke verhoudingen nog in de verschil lende landen daarvoor een belemmering vormen. Nadat spreker had uiteengezet dat de wereldooiiog de opstandigheid onder de vol keren heeft ontketend, vervolgde hij, dat wij staan voer het feit dat de revolutionnaire ge dachte overheerscht t:i voor haar toepassing een meer bereiden bodem vindt dan velen, ook onder hen, van wie men anders verwach ten mocht, nog erkennen. En hu wordt van revolutionnaire zijde de crisis aangegrepen, om de bestaande orde, zoowel staatkundig als maatschappelijk daar voor aansprakelijk te stellen en de massa daartegen in opstand te brengen. Vanuit Rusland, den haard der revolution naire beweging, wordt stelselmatig de propa ganda uitgezonden naar alle deeïen van de wereld daar zij met niet minder dan met een in de gansche wereld ontketende revolutie haar deel kan bereiken. Zij mag zich nu eens krachtiger op het eene dan op het andere deel werpen, naarmate de kansen op een vlugge verwezenlijking grooter worden ge acht. maar zij gaat geen enkel land of volk voorbij en dringt met een onvergelijkelijk aan passingsvermogen aan den onderscheiden aard der volkeren overal binnen. De politieke toestand wordt door dit alles ernstig beïnvloed, terwijl bij het gevaar van een grootere verwarring een reden te meer is om te waarschuwen dat toch scherp onder scheiden wordt. Reeds is voldoende gebleken, dat de Chris telijk Historischen allerminst van oordeel zijn, dat de regeering in het eigen land, in afwachting van hetgeen het internationaal overleg zal opleveren, of ook niet zal op leveren, tegenover de moeilijkheden waarin in breeden kring geworsteld wordt, werk loos moet blijven. Spr. achtte het van belang om er de aan dacht cp te vestigen, dat de beginselen in het oog gehouden" móeten worden. Daarom moet verweer geboden worden tegen het dreigend ge aar om de bizondere omstandigheden tot gewone te stempelen, of om ze met de sociaal- democratie zonder meer het gevolg van het kapitalistisch stelsel ie zien, en een toestand in het leven te roepen, waarvoor ongemerkt de regeering voor den gang van het bedrijfs leven verantwoordelijk gesteld zou ziin. m.a.w. dat zij dit, en dan naar allen kant. in handen zou nemen. Vandaar dat het noodig is niet alleen het karakter van de bizondere omstandigheden goed te onderkennen, maar bij de voorzie ningen welke getroffen worden toe te zien, dat wij niet onder de hand in een enge- wenschte richting, in strijd met onze opvat tingen gedrongen worden. Onze houding wordt in deze niet aller eerst of in hoofdzaak bepaald door de over weging dat tot eiken prijs aan het kapitalis tische stelsel moet worden vastgehouden en onze strijd alzoo op dit punt ingezet wordt. Wij hebben in het algemeen niet erg met stelsels in dit opzicht op, daar zulks uitgaat van de onderstelling, dat de maatschappij duurza.m naar een kunstmatig uitgedacht stelsel zou kunnen en moeten worden inge licht; een onderstelling die wij als onjuist af wijzen. "Ook is het kapitalistisch stelsel niet op een zeker oogenblik, of in een verloop van tiid als zoodanig ingevoerd, dat nu als een sluitend geheel, zonder het aan te raken met zijn kwade en goede eigenschappen onver anderd gehandhaafd zou moeten weden of plaats moeten maken voor een ander, het so cialistische stelsel Het bewiis dat een zooveel betere toestand voor de 1 reed e scharen ten gevolge zou heb ben dat in de tegenwoordige door hen tel kens gevloekte kapitalistische orde verkregen is, moet nog steeds geleverd worden. Voor zoover er wat van gebleken is, moet eerder worden vastgesteld dat er wel een grootere gelijkheid in welstand zal zijn, doch waarbij het peil niet stijgt, maar wel voor alleen zonder onderscheid daalt beneden het punt dat thans in het algemeen voor de grootere meerderheid is bereikt. Voor ons ligt het hoofdpunt van den strijd nog op een ander plan, niet vóór het kapi talisme en tegen het socialisme, maar tegen de politieke gedachte, die daarmede ver bonden is, daarvan den ondergrond uitmaakt en, bedoeld of niet, een steeds sterker uitwer king krijgt, de politieke gedachte van den autonomen staat. Hetgeen thans in de sovjet-republieken aan getroffen wordt, waar de machthebbers het in strijd1 met de belangen van de gemeen schap achten, dat een andere macht dan die van het proletariaat zou worden erkend, is in den grond der zaak niet anders dan de conse quente toepassing van de autonome staats- gedachte. Spr. stelde hiertegenover het be ginselprogram der chr. hist. unie en maakte melding van de rede, die prof. de Savornin Lohman dezer dagen in zijn kwaliteit van rector van de Utrechtsche universiteit over het „eigen recht dei Overheid'' gehouden heeft. Wel is het „eigen recht van de Over heid" slechts het ééne lid van de uitdrukking van ons politiek beginsel, dat in het tweede lid omtrent den regel, waaraan het gebonden is en in den naam van chr. hist., in zijn vollen inhoud versaan, zijn nadere inwerking vindt. Maar dat ééne lid is op zichzelf van waarde genoeg om het verschil in uitgangspunt te verstaan tusschen het liberalisme en de cin s- telijk-historischen en de onmogelijkheid van overbrugging daarvan Van toenadering, waar dit eenigszins kan. zijn wij niet afkee- rig; er. wanneer ten opzichte van een aantal punten practische overeenstemming blijkt te bestaan met de liberale partij zullen wij dat, evenals met betrekking tot anderen, dankbaar erkennen en niet uit enghartige partijpolitiek trachten te verzwakken door het anders te duiden. Over liet heistel van de vroegere coalitie als over iets heel aparts maakte spr. eenige opmerkingen, om misvatbug te voorkomen, o.a. dat dergelijk herstel thans toch niet an ders zou kunnen beteekenen dan medewer king tot de vorming van een kabinet. Aan der. wil tot die medewerking heeft het bij de Chr. Hist. ook na de laatste verkiezingen niet ontbroken. In het slot van zijn rede wees spr. op de verhouding van het Moederland tot de Over- zeesche gewesten in Oost-Indië; een vraag van de eerste oi de, zoowel voor het eene als voor het andere deel, wat nog te weinig wordt beseft. HULDIGING PETER GIELEN. Op 31 Mei a s. zal de heer Peter Gielen den dag herdenken, waarop hij vóór veertig jaren de leiding van het Mannenkoor der Koninklijke Zangvereeniging „Mastreechter Staar" aanvaardde. Er is een comité gevormd om den jubila ris een huldeblijk aan te bieden, dat recht streeks ten goede zal komen aan zijne zan gers. Dezen zomer n.1. zal de „Staar" in de gelegenheid worden gesteld, eene uitvoering te geven te Parijs tijdens de op de groote Koloniale Tentoonstelling te organiseeren Nederlandsche Week. MASSA-ONTSLAG. Wegens het te vroeg beëindigen van het werk. Toen hedenmorgen het werk aan de Schip beek bij Bathmen zou worden hervat, is een 30-tal arbeiders, tewerkgestelden uit de ge meente Deventer, ontslagen, omdat zij den vorigen avond het werk te vroeg hadden verlaten. Naar wij vernemen hebben de ar beiders zich deswege in verbinding gesteld met den wethouder voor sociale aangelegen heden te Deventer. DE NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING TE NICE. Een van de wagons van den trein uitgebrand. Uit Nice wordt dd. 5 April gemeld: Gisteravond arriveerde alhier een gezel schap van 90 personen, allen leden van de Nederlandsche Reisvereeniging. De trein, waarmee het gezelschap reisde, had drie uur vertraging. De oorzaak hiervan was, dat een van de wagons 2de klasse, behoo- rende aan de Zwitsersche Spoorwegen, dicht bij de Fransch-Italiaansche grens in brand is geraakt. Hoewel een van de reizigers het treinper soneel attent maakte op een duidelijk merk bare brandlucht, werd hierop aanvankelijk geen acht geslagen. Het duurde niet lang of het vuur deelde zich mede aan het derde compartiment. Hoe wel brandbluschmiddelen in den trein aan wezig waren, bleek, dat het treinpersoneel niet met het gebruik daarvan op de hoogte was. Een van de passagiers trok aan de noodrem. Nadat de trein tot stilstand was gebracht, heeft men den wagen ontruimd. Daarna reed de trein, met den nog steeds brandenden wagen, die een spookachtig licht verspreidde, in den donkeren nacht verder, tot aan Fontan Saorge, een halte vóór het grensstation Brail. Daar is de wagen afge koppeld. Niemand heeft eenig letsel gekregen. EEN GRONDEIGENAAR DIE ZOEK IS. Er doet zich in de gemeente Schoterland een eigenaardig geval voor. Voor de afdoen de verbetering van het scheepvaartverkeer met den Frieschen Zuidwesthoek heeft de provincie Friesland de Van Engelen-vaart in eigendom en beheer overgenomen; dit kanaal zal nu worden verbreed en uitgediept, waar mee reeds in aangevangen Vcor dat werk moesten de eigenaren van aangelegen gron den een smalle strook afstaan, waaiice zij bereid waren, maar de eigenaar van één per ceel. dicht bij Heerer.veen gelegen, is ner gens te vinden. Ook zijn familie weet zijn adres niet. Hij is in het bezit van een docto ralen graad. Met de verbetering van liet ka naal langs zijn eigendom moet nu voorloo- pig worden gewacht, VROEGE ZWALUWEN. Naar wordt meegedeeld, werd Maandag te Loosdrecht een groepje van vijf zwaluwen (boerenzwaluwen) gezien. Dit is zeer vroeg in het jaar. Gewoonlijk wordt de zwaluwtrek eerst omstreeks half April waargenomen. RUITENKRASSER AANGEHOUDEN In den nacht van Zaterdag op Zondag, te ongeveer kwart voor twee, bemerkte een waker van den Amst. Gecontr. Nachtveiligheids dienst, dat een man bezig was, met een sleu tel de ruiten te bekrassen van eenige percee len in de Van Woustraat. Toen de waker den man wilde aanhouden, werd hem dit door het publiek verhinderd. Later in den nacht wist de waker den dader toch in te rekenen en h^m naar het politiebureau aan de Stadhou derskade over te brengen. EEN NIET TOEGELATEN OPTOCHT IN DE RESIDENTIE. De betoogers door de politie ver spreid. Een arrestatie. Maandagochtend hebben zich op den Be- zidenhoutschenweg te Den Haag bij de Laaii van Nieuw Oost-Indië, eenige onge regeldheden voorgedaan met een troepje com munisten, ongeveer dertig personen, die ge zamenlijk naar de stad kwamen gemarcheerd in optocht-formatie en onder het meevoeren van eer» roode vlag en het zingen van coni munistische liederen. Aangezien geen vergunning tot het houden van een optocht was verleend, weigerde de politie doortocht te verleenen en wilde de vlag in beslag nemen. Daartegen verzetten de communisten zich krachtig en het gevolg was, dat er een vecht partij ontstond. Eerst na zeer krachtig optre den van de poliie en herhaaldelijk gebruik maken van gummistok en sabel gelukte het de betoogers te verspreiden en de roode vlag in beslag te nemen. Een der demonstranten werd gearresteerd op het vermoeden van wapens bij zich te heb ben. Op het politiebureau fouilleerde men hem, doch vond niets. Later is hij weer vrij gelaten. Van verwondingen was bij de oolitie niets gebleken. 23e NED. NATUUR- EN GENEES KUNDIG CONGRES. Omroepstations op de korte golf. Het 23e Ned. natuur- en geneeskundig congres, dat«gistermorgen te Delft werd ge opend door prof. dr. G. van Iterson Jr., werd o.m. bijgewoond door minister Verschuur en vertegenwoordigers van verschillende Neder landsche vereenigingen en instellingen, als mede van het Vlaamsche natuur- en genees kundig congres en Nationaal Wetenschappe lijk congres. De voorzitter hield een inleiding ovtr „Links en rechts in de levende natuur". Dr Balth van der Pol uit Eindhoven hield een voordracht over de ontwikkeling van d° radio-telefonie in de laatste jaren. Hij wees hierbij o.a. op een recente technische moge lijkheid ter vergrooting van het aantal om roepprogramma's. Het is n.1. gebleken, dat ultrakorte golven van de orde van 6 tot 10 M. voor een plaatselijke omroep kunnen wor den gebezigd en ook voor Nederland woidt hierdoor een mogelijkheid verkregen, indien gewenscht, meer programma's uit te zenden. Het doet spr. genoegen, heden te kunnen tne- dedeelen, dat sedert geruimen tijd proeven dien aangaande te Eindhoven en Amsterdam zeer goede resultaten hebben opgeleverd. Er is thans een kristalgestuurde zender van ca. 1 KW. met een golflengte van ca. 7.5 meter te Amsterdam opgesteld, die van gister avond af regelmatig eiken Dinsdagavond van 23 tot 24 uur een experimenteel pro gramma zal uitzenden en waarvan de ont vangst met geschikte toestellen mogelijk is in de geheele stad. Op plaatsen, waar de aard- kromming een schaduw begint te werpen (d.i. op ca. 15 K.M. van den zeirder), neemt de veldintensiteit snel af. Tengevolge van het hierdoor begrensde ontvanggebied zouden dezelfde golflengten ook in tal van andere plaatsen in Nederland kunnen worden gebe zigd, maar voorloopig is hier nog voldoende ruimte, want een eenvoudige berekening doet zien, dat men in het golfgebied van 8 tot 9 M. enkele honderden omroepstations kan on derbrengen. Verder mag men concludeeren, dat, zal ooit een werkelijk goede televisie met gedetailleerde beelden mogelijk zijn, men zich hiervoor tot deze ultrakortegolveri zal moeten beperken. ENGELSCHE JOURNALISTEN IN ONS LAND. Een gezelschap Engelsche journalisten maakte een Paaschtrip, onder auspiciën van The Sunday Times, door een deel van ons land. Bezocht werden o.a. Marken, Edam en Volendam en hierna Amsterdam. Op Tweeden Paaschdag kwam het gezel schap van ruim dertig personen in Den Haag, waar o.m. het Vredespaleis werd be zichtigd. EEN BOK OMGEVALLEN. Een werkman gedood. Bij de rioleering;swerken aan het Zwarte Wegje te Delft is gistermorgen de bok, waar mede de ijzeren damwanden uit den grond worden getrokken, door het breken van een plank gekanteld. De veertigjarige arbeider D. Lander uit Delft kreeg het gevaarte op het hoofd en werd op slag gedood. REV. SOC PARTIJ. De Revoluticnuair Socialistische Partij heeft op de beide Paaschdagen te Amsterdam een congres gehouden onder leiding van den heer H. Sneevliet, die zeide, dat deze twee jaren geleden opgericht partij levensvatbaar heid vertoont; zij telt thans ruim 20 afdee- lingen; haar leden kwamen vooral uit ae Communistische Partij over. De R. S. P. zal daadwerkelijke actie voe ren voor een zeven-urigen arbeidsdag (zes uur voor ongezonde bedrijven); tegen de „koloniale onderdrukking" en tegen het mili tarisme. Voorts is een gemeente-program vastge steld; de punten zijn o.a vrijstelling van be lasting voor inkomens beneden 2500; con trole van de arbeidsklasse, door haar organi saties, op de gemeentebedrijven; opheffing van elke belemmering van de politieke bewe gingsvrijheid. In het partijbestuur ziin gekozen mevr Dt Haan—Zwagerman en de lieeren jei Last en A. Langkemper, MEISJE IN BRAND GERAAKT. In de le Van Swindenstraat te Amsterdam is gisterochtend een 21-jarig meisje bij het aansteken van een gasfornuis in brand ge raakt. Haar kleeren vatten vlam, waarna het meisje de straat op rende. Daar heeft een voorbijganger met zijn jas de vlammen ge, doofd. Met zware brandwonden aan beenen, armen en rug werd het slachtoffer naar het O. L. V.- gasthuis vervoerd. BRAND. Gebrek aan den schoorsteen. Te Oudeschouw bij Akkrum is de koemel- kershuizinge van K. Steenbeek, vermoedelijk door een gebrek aan de rookgeleiding afge brand. Het vee en eenig huisraad werden gered. Garage uitgebrand. Gistermiddag omstreeks half vijf ontdekte men in de autobus van Hartog in de garage van Broere te Sliedrecht brand. Men trachtte dezen brand te blusschen, doch voor men het vuur kon meester worden, sloegen de vlam men zoo fel uit de bus, dat deze niet meer te redden viel. De brandweer werd gewaar schuwd, doch men kon niet verhinderen, dat de geheele garage een prooi der vlammen' werd. Alleen de muren staan nog overeind., Verbrand zijn de autobus, die niet verzekerd was, een vrachtauto, drie rijtuigen en divers klein materiaal. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te zoeken in het feit, dat een brandende si gaar of sigaret in de bus werd achtergelaten. In een koffermagazïfn. Gisteravond omstreeks negen uur is door. onbekende oorzaak brand uitgebroken in het magazijn van koffers, tasschen en andere le derwaren van den heer Nauwen, Javastraat 72 te Amsterdam. Toen de brand werd ont dekt, was hij reeds vrij omvangrijk. De bewo ner van de tweede verdieping, die evenals de andere bewoners van het rerceel. zich in vei ligheid stelden, heeft de ruit van de winke lier ingetrapt. Hij deed dat met een onge- schoeiden voet. Door het glas kreeg hij een vrij ernstigen snijwond aan dat lichaamsdeel. Door den Geneeskundigen Dienst werd hij meegenomen naar een ziekenhuis om de won de te laten hechten. Door het stuktrappen van de ruit kwam er lucht bij het vuur, waar door het flink aanwakkerde. Het verspreidde zich over de drie vertrekken, waaruit het win kelhuis bestaat. De brandweer bestreed het vuur ten aan- schouwe van honderden menschen, die in deze volkrijke buurt, samenstroomden, met vier stralen op een motorspuit. Zij wist den brand tot dit gedeelte van het perceel te be perken, maar alle drie vertrekken benevens de inventaris werd een prooi der vlammen. De winkelier, die elders woont, was niet aanwezig, toen de brand uitbrak Een kwar tier daarvoor hadden de buren nog licht zien branden. VERKEERSONGEVALLEN. Drie voetgangers aangereden en zwaar gewond. In den nacht van Zondag op Maandag c.a. half twaalf wandelden aan de Ganzenweide te Heerlen drie voetgangers uit de richting Hoensbrcek naar Heerlerheide, toen zij een auto uit de richting Heerlerheide in volle vaart op hen zagen inrijden, meldt de „Crt." Voordat zij konden uitwijken werden zij alle drie gegrepen en medegesleurd. De auto kwam door deze aanrijding in een greppel langs den weg terecht. De drie aangerede nen, een Duitscher en twee Slovenen, werden zwaar gewond naar het ziekenhuis St. Joseph te Heerlen overgebracht. De bestuur der en inzittenden van den auto bekwamen geen leisel. De recherche heeft de auto in be slag genomen. Auto over den kop geslagen. Op den weg tusschen Schipluiden ea Maasland (Z.-H.) is Zondagochtend een auto van den heer Voogd uit Rotterdam van den Hoogendijk gereden, over den kop gesla gen en in de Zuidgaag terecht gekomen. Met groote moeite werden de heer en mevrouw Voogd gered. De zwaar beschadigde auto werd inet behulp van een kraanwagen gelicht en weggesleept. KORTE BERICHTEN. Te Leiden is cyerleden, 52 jaren oud, de heer jhr. G. Valckenier von Geusau, bur gemeester van Geldermalsen sedert 1918. Maandag is te Den Haag overleden de gep. luit.kcl paardenarts Ned. Oost-Indisch leger L. J. Hoogkamer, ridder in de orde van Oranje Nassau. Den tweeden Paaschdag heeft het in een groot deel van de drie noordelijke provincies flink gesneeuwd en gehageld. Ged Staten van Liburg hebben de be grooting 1931 van de gemeente Kerkrade goedgekeurd. Door dit besluit komt een voor stel van den gurgemeester tot uitbreiding van het politiecorps met zeven man te ver vallen, welk voorstel reeds tweemaal door den gemeenteraad was verworpen. Na een woordenwisseling over oude kleeren heeft Zondagavond de 17-jarige D. te Doetinchem zijn vader met een mes een ernstige wonde in den rug toegebracht. De dader is gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. Prins Hendrik heeft het beschermheer schap aanvaard van het comité voor dt galavertooning van Vlag en Vaandel (Neder- fand in de oorlogsjaren 19141918, spel in (wee bedrijven) op 29 dezer in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. MISHANDELING VAN EEN POLITIE AGENT. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep terecht de 25-jarige lom- penkoopman E. W., verdacht van mishande ling. led ier zake had de politierechter hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand. Op 18 Juni j.1. vervoegde zich een rijks veldwachter ten huize van W., om diens broer in arrest te stellen. Bij diens overbren ging naar het bureau was E. W. zeer lastig geweest; hij pakte een collega van den veld- wachter bij het been. De veldwachter trok zijn gummistok. W greep echter een plank en gaf hiermede den rijksveldwachter een ♦weetal klappen. Verd. was in hooger beroep gekomen, omdat hij naar ziin zeggen volk»

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7