»E VAN EEN V EK REEKS AGENT JE. Onze Koloniën Provinciaal nieims grootschermer. egmond aan zee. winkel. Fnidsen 76. P. M. van der Geest, RK dienstbode, van Wassenaar naar Ritsevoor? 44. H. J. Hovestad, G.K., letterzetter, en gezin, van Baam naar Dahliastraat 11. C. J. Nijhuis, N'.hJ., z. b., van Utrecht naar Asterstraat 17 N. J. J. Ooms, N.H, grondwerker, van Amsterdam naar Doelen straat 43. A. M. Raven, D.G., z. b., van Schagen naar Koorstraat 7a. C. H. Witte, N.H., smid, en gezin, van Bergen (N.-H.) naar Kanaaldijk 20. J. Brand, NU., 1°^ arbeider, vgan Wormerveer naar Laat 89. J. C. Smit, R.K., z. b., van Medemblik naar Kennemersingel 27. G. Kruisdijk, N.rl., klerk Rijksbelastingen, van Hoorn naar Houtweg 3. L. Kraakman, RK., huis knecht, van Voorburg naar Landstraat 34. MONUMENT COMMANDANT APPEL^ Volgens „La Prensa" is het monument, dat op initiatief van enkele burgers zal opge richt worden ter nagedachtenis van den be kenden commandant Appel, per S.S. ir- gilio" uit Italië te Willemstad aangekomen. Het bestaat uit een voetstuk, waarop vier ko lommen in Carrarisch marmer en daarop de bronzen buste van den heer Appel. EEN ERNSTIGE KWESTIE. v Ancta meldt uit Pekalongan: Naar aanleiding van diverse berichten in zake een reeds lang bestaande wrijving tus- schcn Chiiieezen en Inlanders deelde de resi dent mede, dat de eerste aanleiding voor de wrijving werd door het uitermate onbeschoft optreden van sitsenverkoopende singkeh-Chi- neezen tijdens de Poeasa tegenover Inlan.t- sclie kooplustigen, zelfs tegenover gqtu-ge- situeerde Inlanders. De directe aanleiding tot de handtastelijkheden was het feit, dat een grobakvoerder op 16 Februari een Chi- neeschen rondventer aanreed. Hierbij vorm den zich twee partijen en een kloppartij ont stond. Sedert deze gebeurtenis werden 35 on- i beteekenende klapzaken gemeld met geen en- i kele levensgevaarlijke verwonding. Geduren de de laatste drie wc',..u was alles rustig, be halve dat op 28 Maart j.1. een Chinees vaa uit een donkeren zijweg uit een browning in den rug geschoten werd en niet levensge vaarlijk gewond werd. Onder de persoonlijke leiding van den resident werd de dader, een berucht individu, binnen twee uren na de daad gevat en gevangen gezet. De zaak staal blijkbaar geheel op zichzelf. Als achtergrond van de gehceie kwestie ziet 't estuur intimi datie door geld voorschietende hadjis, die vooral in de buitenwijken trachten te bewer ken, dat de Chineezen de toko's sluiten, waar na zij warongs doen openen. Sedert enkele dagen sloten meerdere Chineezen hun toko's, terwijl de niet-sluitenden Chineezen anonieme dreigbrieven ontvingen, waarmede de resi dent in kennis werd gesteld. Een berucht individu, een Chinees, die lid is van dc P.KI. en van de Sarekat Rajai, liep dc Chineezen af, die hun toko's niet had den gesloten, met ernstige bedreigingen. De man werd in preventieve hechtenis gesteld. Het bestuur ziet in het sluiten van de toko's door de Chineezen ten eerste een demonstra tie tegen het bestuur, ten tweede een poging om de betalingsverplichtingen tegenover-de importeurs te ontloopen door voor te geven geen zaken te kunnen doen, (en derde eeri poging om den inlandscnen handel, die zon der de Chineezen niet kan bestaan, dood te drukken. Waar dc boeten voor de klapzaken blijk baar aan beide kanten uit fondsen -worden betaald, straft de landrechter op verzoek van het bestuur thans met vrijheidstraffen. Meer dere Chineesche toko's zijn weer geopend Het bestuur heeft den toestand volkomen in handen, en beschikt over 165 man stadspoli tie. geassisteerd door 90 man veldpolitie, 55 militairen, benevens assistentie van de recher che te Semarang. Alles is thans rustig, in vergaderingen onder leiding van den resi dent, den régent en verdere bestuurshoofden werd ernstig gewaarschuwd tegen liet eigen rechter spelen. De Chineezen spanden de importeursver- eeniging voor hun zaak en telegrafeeren aan den gouverneur te Semarang en aan den gouvereur-geucraal, voorgevende, dat uit angst alie toko's waren gesloten en vragende om betere bewaking. Na het persoonlijk be zoek van den resident op Dinsdagmiddag aan meerdere tokohouders, heropenden alle Chineezen gisterochtend weer hun zaken. RCHERMERHORN. De gymnastiek- en athletiekvereeniging Volharding", opgericht den 4den April 1921 vierde Zondag 5 April haar 10-jarig lus trum. Ter gelegenheid hiervan hield deze ver- eeniging een jubileum-uitvoering, welke een waar succes kan worden genoemd. De groots zaal van den lieer Schrcuder was geheel vol. Verschillende naburige vereenigingen hadden door haai- aanwezigheid van haai belang stelling blijk gegeven. In hartelijke bewoordingen werd door den voorzitter van de verecniging te Stompe- toren een mooie bloemenmand overhandigd, terwijl nog vele bloemstukken en cadeau:-: werden gegeven aan directrice, directeur e:: voorzitter. De verschillende oefeningen werden dit maal bekort, maar werden als gewoonlijk correct uitgevoerd. De dames-afdeeiing maak te een mooi effect met het ballet. H-:t glans punt van den avond was de opvoering van de revue Kracht en gezondheid", een revue, geheel voer dezen avond gemaakt door den directeur, den heer A. Tol van Beemster. Dc opvoering was schitterend en strekt directeur en leden tot eer. Mejuffrouw S Klippel verleende hare medewerking om de verschillende zangstukjes op dc piano te begeleiden. De pauze's werden aangenaam gemaakt ooi de muziek van het trio Cies Nat, zoodat tiet geheel een mooie avond was. ,,°e voorzitter sprak ten slotte zijn dank uit aanwezigensucccsavond aan medewerkers en W Fnntei1 Paaschdag. 's avonds S uur, gaf r iCCOrpS „Christiaan de Wet" ziin gebruikelijke voorjaarsuitvoering in de kolf- flink «an a faïé ?n Tru'ien. De zaal was flink gevuld, toen de voorzitter der Muziek- vereenigiiig den avond opende en allen een hartelijk welkom toeriep. Onder leiding van den directeur, den lieer A. Vink van Beemster werd in den loop van den avond op zeer verdienstelijke wijze feu met zorg gekozen muziekprogramma ten ge- hoore gebracht. Zooals we dit van ons corps gewoon zijn, liet de vertolking der verschil lende nummers niets te wenschen over en te meer valt dit te prijzen, waardoor ziekte van enkele werkende leden, sommige partijen zwak bezet waren. Het variété-programma was ditmaal voor rekening van onzen plaats genoot, den heer Emile Moretti den stceas meer gewaardeerd wordende telepaatli en prestidigitateur. Deze artist deed ons dingen zien, die eenvoudig aan het wondeibaailij grenzen. Dit alles, met zijne eenvoudige en daarom dubbel sympathieke v0°rd^at A maakte ziin optreden tot een bijzonder gen voor zijn „muisstil" en aandachtig luis en toeziend publiek. De uitvoering was .een groot succes en de dank. diea dc v de heer Kreb aan prof. Moretti bracht, was zeer verdiend. Tooneelavond. Maandagavond gaf de Egmondsche Too- neelclub in de zaal van den heer Mulder e n opvoering van „Haar laatste wil blijspel i„ 3 bedrijven door J. W. van der Heiden en H. Bakker. De zaal was geheel gevuld. De rollen waren als volgt verdeeld: Kobus Snetselaar: dc heer J. Bult. Mevr. Snetse- laar: mej. A. Dekker. Groen: de heer Da- vidson. Mevr. Groen: mej. G. Glas. Vier kant: de heer de Haan. Herman Alkema: de heer C. Wijn. Tilly de Veer: mej. A. Glas. Johan, huisknecht: de heer W. Groen. Anna, kamermeisje: mei. A. van Pel, Pennings, notaris: de heer F Diepgrond. Jansen en Drop, klerken: resp. de dames W. Visser en J. Gouda. Er werd over het geheel goed ge speeld, Het was een genotvolle avoiid. De entre-actes werden gevuld door gezel lige muziek van de Alcmariaband door de heeren Gebr. van der Stok en Smit. Tot slot volgde een bal onder leiding van den heer A. van Pel. De tentoonstelling van de vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in West- friesland dit jaar alhier gehouden, is gedu rende de Paaschdagen bezocht door pl.m. SOO personen. Aan een der leerlingen, die dit jaar eind examen heeft gedaan, is een bekroning van wege het Meester Harrn Smeengefonds toege kend, welke bekroning 4 Juli a.s. te Paters- wolde wordt uitgreikt. De hiervoor in aanmerking komende leer ling is J. Burgmeijer te 't Veld, leerling van de teekenschoo! der afd. Winkel. Tot bode van de afdeeling van den Bond voor Staatspensioen alhier is be noemd de heer D. Hoek te Winkel. Voor deze functie hadden zich vijf sollicitanten aangemeld. Naar men ons mededeelt, wordt Maandag a.s. begonnen met het leggen van een oiulergrondsche telefoonkabel met ondergrondsche aansluiting. Dit werk moest voorafgaan aan het plan tot liet leggen van een trottoir langs den straatweg in het dorp, zoodat, nu met deze kabellegging zal worden begonnen, ook het begin van het andere werk wordt ingeluid. BERGEN. Het leggen van kabels te Bergen-Binnen en Bergen aan Zee voor het Gem. Electrici- teiisbedrijf is opgedragen aan de Gebrs. A. en J. Dekker Jzn. alhier. SCHAGEN. Aanbesteding. Door B. en W. dezer gemeente is Woensdag aanbesteed het houwen van een nieuwe openbare lagere school, wel ke zal verrijzen op het Gemeentelijk Grondbedrijf „Het Heerenbösch". De school bestaat uit 12 klassen, gym nastieklokaal 1 mevens eenige andere lokalen. Het gebouw telt 2 verdiepingen. Architect is de heer P. Rezelman, ge meen te-opzichter te Schagen. Ingekomen waren 21 biljetten: P. Buijs, Oudorp 112.000 G. Koning, Schagen 113.700 C. Blaauboer, Schagen 114.358 Gebr. Boekei, 'tVeld 114.500 P. Doorn. St. Maartensbrug 116.400 M. K. de Groot, Heerenveen 115.500 N. V. S. Overtoom Zonen, Schagen 119.290 P. de Geus Cz„ St. Maarten 119.600 A. Dienaar, Den Helder 122.600 N. V. W. Geel, Aerdenhout 122.800 C. Kloosterboer, Broek op Langendijk 123.000 IC. Bot. Den Helder 123.400 •T. Leegwater, H.-Hugowaard 123.500 P. Tuin, 't Zand124.900 Dirk Kaaij en Zoon, Leiden 125.000 NA'. De Zaan, Zaandam 126.200 H. IC. Koppen, Alkmaar 126.800 S. Th. Reeuwijk, Sassenheim 127.163 S, A. Knüwcr, Schagen 128.500 IC. Ursem, Beemster 24.700 Waar het bedrag van dit laatste biljet op een abuis berust, is deze inschrijving niet meclegerekend. Het werk is nog niet gegund. Overgeplaatst. De heer M. Hartog, leerl.-machinist bij de Nee!. Spoorwegen te Schagen, worcit overgeplaatst naai- Hoorn. Benoemd. Tot opzichter bij den schoolbouw te Schagen is door B. en W. aldaar be noemd de heer LI. Houtkooper te Nicu- we-Niedorp. DE OVERNAME VAN HET G. E. B. DER LANGENDIJKER GEMEENTEN DOOR HET P. E. N. Men schrijft ons: Nadat het Technisch Bureau Boom en Biezeveid te Haarlem aan de opdracht van de Commissie van Beheer der Gemeenschap- olijke Lichtbedrijven te Langendijk en St. 'In.cras' om rapport uit te brengen inzake nUrHn'V3" de laa£spanningsdistributie- Knoeis in die gemeenten, had voldaan en pr een gemeenschappelijke vergadering was ge houden van de raden uit de 5 gemeenten, was de algemeene gedachte, dat die kabelleg- o jncr spoedig een feit zou zijn. Maar uit het uitvoerig verslag in enkele bladen, was de Directie van liet P. E. N. bekend geworden, dat de heer Boom van genoemd Bureau als zijn oordeel had uitgesproken, dat van een overname van het bedrijf door het P.-E. N. «■een sprake kon zijn, omdat de tarieven over al hooger waren dan die van het Electrisch Bedrijf"aan Langendijk en St. Pancras. Het P. E. N. liet zich dit niet zeggen en wendde zich tot de bestuursleden van de genoemde Lichtbedrijven, de burgemeesters der betrok ken p-emeenten, en legde een staatje over van gemeenten, waar het P. E. N. rechtstreeks distribueert, waaruit bleek, dat de gemiddel de opbrengst per K.W.U. volgens vastrecht tarief 17,17 is. De gemeenteraden van Zuid en Noordscharwoude verzochten de Commis sie van de Gemeenschappelijke Lichtbedrij ven zich tot het P. E. N. te wenden met het verzoek, om zonder dat daaruit eenige ver plichting voor de betrokken gemeentebesturen zou voortvloeien, de voorwaarden mee te dec- len, waarop Eet P. E. N. bereid zou zijn de overneming door de Provincie varf het G. E. B. te bevorderen en de financieele en techni sche consequenties, die daaruit voor de ge meenten en haar bevolking zouden voort vloeien. Daaraan heeft de directie van het P. E. N. voldaan en stelt nu de volgende voorwaarden voor overneming door de Provincie: 1. De Provincie krijgt op 1 April 1931 in eigendom de laagspanningsdistributienetten, de straatverlichtingsnetten inclusief lan taarns, de huisaansluitingen, de meters, de magazijngoederen, de gereedschappen, het kassaldo, de vorderingen enz., kortom alle bezittingen van het bedrijf. 2. De Provincie betaalt' op dien datum aan het gemeenschappelijk electriciteitsbedrijf der Langendijker Gemeenten uit het restant be drag der ten behoeve van het bedrijf gesloten leeningen of neemt de uit deze leeningen voortvloeiende kapitaal lasten voor haar reke ning; verder zal de provincie de schulden van het gemeenschappelijk electriciteitsbedrijf voldoen. 3. De Provincie keert op 1 April 1931 aan het gemeenschappelijk electriciteitsbedrijf der Langendijker gemeenten bovendien een be drag uit van 200.000. 4. De algemeen geldende tarieven van stroomlcvering aan kleinverbruikers worden vanaf 1 April 1931 in de gemeenten Oud karspel, Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwou- de, Broek op Langendijk en St. Pancras in gevoerd, alsmede het broeikastarief, het ma lerijtarief, het zuiveitarief enz. 5. De gemeenten O., N. S„ Z.-S.. B. op L. en St. P. nemen de verplichting op zich straatverlichtingscontracten aan te gaan voor de bestaande 299 lantaarns. 6. De Provincie neemt de verplichting op zich in het jaar 1931 in de genoemde gemeen ten een ondergrondsch laagspanningsnet aan te leggen, welke aanleg nog nader is omschreven.. Ten aanzien van de tariefregeling van het P. E. N. wordt meegedeeld, dat de energie, afgegeven voor verlichting en huishoudelijk verbruik, berekend worden tegen 5 cent per K.W.U., terwijl elke maand bovendien een bedrag als bijslag versêhuldigd is, welk be drag voor elk perceel afzonderlijk bepaald zal worden. Deze bijdrage zal voor hen, die reeds een vol jaar of langer stroom afnemen, worden vastgesteld naar het normale stroom- verleden, in het algemeen naar het stroom verbruik in het laatste jaar; voor nieuwe stroomverbruikers, die geen stroomverleden hebben en voor hen, die verhuizen, wordt de bijdrage vastgesteld naar het vloeroppervlak van hun woning, resp. van hun nieuwe wo ning. Hetzelfde geldt voor afnemers, die na overneming een nieuw perceel betrekken. Het rapport geeft nu verder verschillende voorbeelden aan van wat personen met 'n be paald gebruik moeten betalen, welke in het kort hier op neerkomt, dat zij betalen zoo veel keer 25 cent als zij volgens hun stroom verleden K.W.U. verbruikten en zooveel keer 5 cent als er in het vervolg aan K.W.U wordt afgenomen, waaruit het bewijs wordt geput, dat bij meer stroomafname een lager gemiddelde per K.W.U. wordt betaald. Zij, die echter ook voor huishoudelijke doelein den energie betrokken, krijgen de jaarlijksche bijdrage zoodanig vastgesteld, dat zij den stroom, voor huishoudelijke doeleinde ge bruikt, onmiddellijk tegen 5 cent per K.W.U. betalen. In het bijzonder wordt hierbij verwezen naar de gemiddelde prijzen van de afnemers van het P. E. N. in de gemeenten Blokker en Twisk, welke resp. 21,25 en 21,54 cent per K.W.U. hebben bedragen en welke bedrijven onder minder gunstige omstandigheden op tariefgebied dan in deze aanbieding aan de gemeenschappelijke lichtbedrijven aangeno men, naar het P. E. N.-bedrijf zijn overge gaan. Aan het einde van het eerste jaar van exploitatie reeds zijn door de afnemers in deze gemeenten bovengenoemde gemiddelde bedragen per K.W.U. voor licht- en huis houdelijke doeleinden betaald. Nagegaan wordt nu, wat de Langendijker afnemers, na overneming bij een verbruik als in het jaar 1929, bij het P. E. N. zouden hebben betaald. In het jaar 1929 zijri voor licht- en huis houdelijke doeleinden 233897 K.W.U. afge nomen en we nemen aan, dat hiervan een hoeveelheid van 46.800 K.W.U., voor het ge bruik van electrische apparaten heeft gediend De jaarlijksche bijdragen van alle afnemers zouden dus totaal bedragen (233987-46000) X 0.25 of 46,798 plus 233.987 X0.05 11699 of totaal 58,497 d.i. gemiddeld 0.25 per K. W. U., terwijl verder alle in de toekomst meer afgenomen stroom, zoowel voor groote als kleine verbruikers, tegen 5 cent per K'.W.U. zou zijn afgeno men. Wanneer we verder aannemen, zegt het rapport, dat de krachtverbruikers stroom af nemen volgens onze tarieven voor klein- krachtverbruikers en onze speciale krachtta rieven, zoo verkrijgen we de volgende bereke ning over het verbruik in het jaar 1929: licht en huish. doeleinden 58.497 krachtdoeleinden10.442 meterhuur13.542 82,481 De afnemers hebben voor dit verbruik in het jaar 1929 bij gemeentelijke exploitatie betaald een bedrag van 74.810. De afnemers zouden dus, wanneer de pro vinciale exploitatie op 1 Januari 1930 was begonnen, voor eenzelfde verbruik als in het jaar 1929 en volgens de tarieven bij de ge meente geldig in het jaar 1929' een bedrag van 7671 meer moeten betalen. Opgemerkt wordt hierbijHet is ons bekend, dat vanaf 1 Jan. 1930 de gemeentelijke tarieven zijn verlaagd. Hoe de opbrengst van de provin ciale tarieven over het verbruik van het jaar 1930 zich zou verhouden tot de opbrengst over dat jaar volgens de-gemeentelijke tarie ven kan uit de aard der zaak eerst worden vastgesteld wanneer opbrengst en verbruik over het jaar 1930 bekend zijn. Verder bren gen wij onder uw aandacht, dat een verla ging van de Provinciale kleinkrachttarieven naar alle waarschijnlijkheid binnenkort zal worden ingevoerd. Naar onze berekening zal deze verlaging over het verbruik van 1929 een verschil van 1700 beteekenen welk bedrag dus eventueel in mindering zou komen van het bovenstaan de becijferde bedrag van 10442, welke de krachtafnemers in uw gemeenten over het verbruik van het jaar 1929 volgens provin ciale tarieven zouden moeten betalen. Wanneer wij verder eens onderstellen, dat het bedrijf met ingang van 1 Jan. 1930 naar de provincie was overgegaan en de venneer- dering van het stroomverbruik voor licht- en huish. doeleinden in het jaar 1930 ten op zichte van het jaar 1929 gelijk was geweest aan de vermeerdering van het stroomver bruik in het jaar 1929 ten opzichte van het jaar 1928, dan zouden de afnemers in uw gemeenten ten opzichte van de gemeentelijke tarieven, ingevoerd per 1 Jan. 1930, naar schatting voor deze vermeerdering volgens de provinciale tarieven minstens rond 5000 minder hebben betaald. Wij willen hiermede aantoonen dat het provinciale tarief voor licht en huish. doeleinden, omdat het meer dere verbruik van de bestaande verbruikers slechts tegen 5 cent per K.W. wordt vergoed, na één, hoogstens twee jaar van provinciale exploitatie tot een lager tarief voert, dan het thans geldende gemeentelijk tarief en zich ook verder na deze een of twee jaren, in da lende lijn zal bewegen. Uw gemeenten zullen verder bij aanvaar ding van het straatverlichtingscontract, bij een gelijk aanthal lantaarns als in het jaar 1929 en bij een gelijker, brandduur en bij overeenkomstige lichtsterkte naar raming over de bestaande straatverlichting een jaar lijksche vergoeding van 11.451 aan het be drijf verschuldigd zijn. Wat de tijden van ontsteken en dooven der straatverlichting aangaat, zoo kunnen deze tijden naar de wenschen van.de gemeentebe sturen worden vastgesteld. Wij vestigen er de aandacht op, dat een langere brandduur van de straatverlichting dan in 1929 voor uw gemeenten slechts geringe kosten zal mee brengen, omdat alle vaste kosten reeds in bovenstaande rekening zijn opgenomen en de stroom, benoodigd voor een langeren brandduur, slechts tegen den lagen Kwu- prijs behoeft te worden vergoed. Ook vestigen wij er uwe aandacht op, dat bij provinciale exploitatie de kosten van nieu we lampen voor rekening der gemeenten zijn en met deze kosten in de hierbovenstaande opsomming geen rekening is gehouden. De gemeenten betaalden in het jaar 1929 voor deze straatverlichting aan het G E B. 2840. Wanneer de Provincie in de gemeen ten Oudkarsnel, N.-Scharwoude, Z.-Schar- woude, Broek op Langendijk en St. Pancras tot directe stroomlevering zou overgaan, zou de Provincie evenals de gemeenten bij voort zetting van de gemeentelijke exploitate voor nemens zijn het bovengrondsche net met uit zondering van enkele aftakkingen door een ondtrgrondscli net vervangen. Naar onze meening is het leggen van een kabel 4 X 50 +'2 X 10 2 X 2H m.M.2. voor de hoofdwerking van de betreffende 5 gemeenten technisch en economisch de meest juiste oplossing voor de ondergrondsche voorziening. Het is overbekend, dat de ge- meenten voornemens zijn deze voorziening te doen tot stand brengen met twee kabels aan beide zijden van den weg elk van geringer doorsnede. Het leggen van 2 kabels is, gezien het reeds aanwezig zijn in den smallen weg van gasbuizen, waterleidingbuizen, telefoon- en hoogspanningskabels zeer bezwaarlijk, terwijl mocht in de toekomst blijken, dat de te leggen L. S. kabel in verband met de grooie toeneming van het stroomverbruik niet meet van voldoende capaciteit mocht zijn, ons be drijf eenvoudig door vermeerdering, van hef aantal voedingspunten steeds in voldoende mate hierin verbetering kan brengen. Nu volgt een beschrijving van het ontwor- pen ondergrondsche nét, die we onzen lezers sparen. De kosten van al deze werken wor den door het P.E.N geschat op 261.825. Over de oplossing van de personeelkwestie is het P.E.N. gaarne bereid overleg te ple gen. Bij dit overleg kan worden uitgegaan van de leidende gedachte, dat het P.E.N. öf het personeel in zijn dienst overneemt, dan wel hen, met wien dit niet het geval kan zijn, öf een of andere wijze naar billijkheid zal schadeloosstellen voor het geheel of gedeel telijk verlies van hun betrekking. Naar aanleiding van dit rapport zijn door den directeur der Lichtbedrijven eenige op merkingen gemaakt, waarbij hij als volgt resumeert. Het eenige voordeel is een uitkeerin? van 200.000, waar tegenover de volgende na deden staan: 1. de principieele nadeelen (het bezit van een eigen gasfabriek, zoodat de gemeenten het bij overdracht niet meer in eigen had heb ben de tarieven van beide bedrijven te rege len enz.) 2. derving van 700 jaarlijks door het Gasbedrijf. 3. verhooging van de kosten van stroom verbruik met.c.0. 30 4. verhooging- van de kosten der straatver lichting voor de gemeenten met bijna, 12000 per jaar. Na deze opsomming mag het zeker van zelfsprekend geacht worden, dat mijn advies niet anders dan afwijzend kan luiden. Door het rapport van de P E.N. is thans onom- stootelijk vastgesteld dat gemeentelijke ex ploitatie der distributie van electrische ener gie verre de voorkeur verdient. In een schrijven aan het P.E.N. als af schrift van een brief aan den voorzitter der commissie voor de Lichtbedrijven is dit alles nog nader uitgewerkt en komt de directeur tol de conclusie: 1. dat de verbruikers per jaar 23120, bij overdracht aan de Provincie, meer hebben ie betalen dan bij het G.E.B., of de rente van een kapitaal van 513.780 tegen 4 M 2. dat de gemeenten 11700 meer voor straatverlichting hebben te betalen, wat de rente wint van een bedrag van 260.000 3. een nadeel van 4500 voor het GEB- voor bedragen, die telken jare direct uit Je exploitatie zijn besteed voor uitbreidingen van net enz. 4. door het Gasbedrijf zal jaarlijks 7320 minder ontvangen worden, wat een kapitaal vertegenwoordigt van 163.000. Dit resumeerende beteekent een kapitaal van 981.780, terwijl slechts 200.000 ge boden wordt. Over deze rapporten hebben conferenties plaats gehad tusschen het bestuur van de commissie voor de Gemeenschappelijke Licht bedrijven, den directeur en het P.E.N. Nieu we voorstellen worden nu gedaan; die in hoofdzaak op het volgende neerkomen: De uitkeering door de Provincie aan het El. Bedrijf wordt 253.086 in plaats van 200.000. Verder is het PEN bereid aan de gemeenten Sint Pancras, Broek op Lan gendijk, Noord-Scharwoude, Zuid-Scnarwou- de Oudkarspel voor een tijdvak van 12 jaren te garandeeren, tenzij de economische om standigheden zich zoodanig in ongunstigen zin wijzigen, dat zij de Provincie tot verhoo ging der tarieven aanleiding geven, dat de gezamenlijke afnemers voor het verbruik van licht en huishoudelijke doeleinden voor den stroom inclusief meterhuur gemiddeld niet meer dan 24.6 cent er K.W (dit is de prijs, dien de gezamenlijke verbruikers ovev 1930 gemiddeld hebben betaald) aan de Pro vincie behoeven te vergoeden en indien dit m eenig vol jaar toch het geval mocht zijn ge weest, het meerdere bedrag aan de besturen der bovengenoemde gemeenten uit te keeren Bij toepassing van het krachtdubbcltarief, voor afneming buiten en in den spertijd, krachtenkeltanef voor afneming uitsluitend buiten den spertijd en krachtenkeltarief. voor afneming buiten en in den spertijd zullen de krachtafnemers financieel gebaat zijn, daar deze tarieven lager zijn bij het G.E.B. 515. „Vooruit met de greep", riep de boschgod en hij zwaaide met zijn palmtak en het matroosje die het wiebe lende staartje weer zag, kon zich alweer niet houden van het lachen. In galop vlogen de twee tegenstanders op elkaar in, de lansen uitgestrekt, gereed den stoot toe te brengen. 516. Het matroosje kreeg een geweldigen stoot van den ridder. Hij wankelde, maar wist zich nog in het zadel te houden. "Dat komt", zei hij tegen den boschgod, „dat ik gewend ben op schommelende schepen te loopen en dan verlies je ook bijna je evenwicht".

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6