DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Stsomerij en Ververij TAPIJTREINIGING S.KKOff. 133e Jaargang. Dagelijksch Overzicht Buiienland Met stoomen, verven, is een behandeling van vertrou wen Onze naam waarborgt 17 prima aflevering. ALKMAAR COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 84 Directeurs C. KRAK. VH1JDAG JO APHIL 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. NU HET BEZOEK AAN LONDEN IS UITGESTELD. Frankrijk juicht! Wie zal het laatst lachen? Dr. Curtius en dr. Brüning kunnen de eerstkomende weken rustig thuis blij ven: hun aangekondigd bezoek aan Londen is uitgesteld tot Juni, dus tot na de bijeenkomst van den Volkenbonds raad. Zooals men gisteren gelezen zal heb ben, stuitte men met dit bezoek op aller lei moeilijkheden. Mac-Donald was den eersten Mei-Zondag verhinderd, zijn gasten te ontvangen zoodat Henderson a'leen de honneurs zou hebben moeten waarnemen. Den tweeden Zondag von den de Duitschers minder geschikt, zoo dat ook daarvan niets kwam. Een week later hoopt men elkaar in Genève te ontmoeten, zoodat alle week-ends in Mei bezet waren. En dus zal nu het bezoek in het begin van Juni vallen. Zoo ongeveer kan men uit de ver schillende berichten opmaken en inder daad klinkt het allemaal heel waar schijnlijk. Er is echte een „maar" bij en die moet men zoeken in Frankrijk. Ah>n heeft reeds kunnen opmerken, da men in Frankrijk allesbehalve vriendelijk gestemd was over de oogen- schijnlijk zeer aanstaande bijeenkomst. Men heeft daar zeer felle critiek op de houding der Engelsche ministers gege ven, en zelfs heeft men niet geschroomd, om kleine hatelijkheden aan het adres van Henderson te doen toekomen. Want anders kan men de opmerking „dat Henderson graag voorzitter van de a s. ontwapeningsconferentie wil worden en claaiom de Duitschers tot vriend maakt" niet beschouwen. De Fransche critiek nu hamerde zeer fel op de twee groote vraagstukken van den dag: de ontwapeningsconferentie en Duitsch-Oostenrijksche tolunie en reeds maakte men meerdere malen en in diverse bladen de opmerking, dat op Chequers alles beklonken zou worden, zoodat de Engelschen en Duitschers als 't ware eensgezind naar Genève zouden t: rkken. Het is dus heelemaal niet onmogelijk, dat men „gezocht" heeft naar een ande ren datum voor de Engelsch-Duitsche bijeenkomst, om daardoor de Franschen wat milder te stemmen Echter, hoe het ook zij, de Fransche critiek is inderdaad milder geworden. Men juicht zelfs in Parijs, want men beschouwt daar hét uitstel als een Fransche overwinning en men vindt het nu heelemaal niet erg meer, dat het bezoek zal plaats vinden, want daq is de Volkeabondsraadbijeen- lcomst immers toch al voorbij! En dan zullen de besprekingen tenminste geen actief politieke beteekenis mee. hebben! De juichtoon van Frankrijk is van verschillende beteekenis. Allereerst mag zij het gevolg zijn van een (naar Fran sche meening) onmiddellijk succes met het uitstellen van het Duitsche bezoek, maar daarnaast staat nog iets anders en wel Briands positie. Nog maar heel kort geleden kreeg Briand allerlei hatelijke opmerkingen in de Fransche pers. Hem werd verwe ten, dat hij niets geweten had van de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie; hem werd verweten, dat het Duitsche bezoek aan Londen veel te vroeg zou komen; hem werd verweten, dat hij geen enkele maatregel, noch tegen het eene, noch tegen het andere plan, had getroffen; enz. enz. En daar staan de presidentsverkiezin gen in Frankrijk voor de deur. Van de meest genoemde candidaten is Briand langen tijd nummer één geweest. Hij zou zelfs een heel goede kans hebben gehad, maar ziet, daar kwamen de bo- v ngenoemde stroppen en Briand kon zijn presidentschapskans wel vaarwel zeggen. Thans kraait Frankrijk victorie! Be- teekent dat soms ook, dat Briand's po sitie weer versterkt is? Beteekent dat soms, dat het presidentschap wat dich ter naar Briand toekomt? 'i Is moeilijk, zoo niet onmogelijk, om op deze vragen een positief antwoord te geven. Veel zal het waarschijnlijk af hangen, hoe en welke de resultaten voor Frankrijk zijn op de a.s. Volkenbonds- raadbijeenkomst. Frankrijk juicht, schreven wij hier boven. Maar vergeten de Fransche bla den niet iets? Zeker, de onmiddellijke overwinning altijd nog volgens de Franschen zelf! is mooi, maar er be staat nog altijd een spreekwoord, dat zegt, dat hij die het laatst lacht, het beste lacht. Zou het nu niet kunnen zijn, dat die laatste in dit geval Duitschland is? En geland zocht toenadering to Duitsch land, dat staat vast. Maar is dat niet 'n doorn in het oog van Frankrijk? Betee kent dat ook niet, dat Frankrijks invloed aan het tanen is! Ziedaar een paar vragen, welke best nog vermeerderd kunnen worden, 't Is niet onmogelijk, dat de a.s. bijeenkomst in Genève er de antwoorden op zal geven. En dit is zeker: Duitschland gaat straks naar Genève met de gedachte, dat Engeland niet vijandig gezind is. Integendeel! Zoodat alles waarachtig toch nog eens op intei nationale samenwerking gaat lijken! WEER EEN ÉCHEC DER NAZI'S. Verslagen bij bedrijfsradenver- kiezingen in Saksen. Naar de correspondent van het „Berl. Tag." te Dresden meldt, hebben de na- tionaalsocialisten bij ,de thans geëindig de verkiezingen voor de bedrjjfsraden in Saksen een gevoeligen nederlaag gele den. Ofschoon zij volgens hun verklaringen „de vakvereenigingen van binnenuit" wilden veroveren, hebben zij in de mees te gevallen zelfs niet met eigen lijsten kunnen uitkomen. In de metaalindustrie te Leipzig waren er 270 „Marxistische" en slechts 7 nationaalsoc. lijsten. In het textielbedrijf werdén 163 soc. bedrijfs- en arbeidersraadsleden gekozen, slechts vijf nationaalsoc. Waar nog nat. soc. lijsten verschenen, kregen zij gemiddeld hoogstens 10 der afgegeven stemmen. In Dresden en omgeving hadden de nat. soc. het in hoofdzaak voorzien op de gemeentebedrijven, welke zij van het „Marxistische vergift" wilden zuiveren. Nergens hebben zij hier eenig mandaat gekregen. Dit is het antwoord, constateert de correspondent, dat de Saksische arbei ders hebben gegeven op de huichelarij der Hitlerianen, die zich bij de verkie zingen als „socialistisch" voordoen, in werkelijkheid echter dc bondgenoot zijn van die kringen, waarvoor „nationalis me" en „sociale reactie" synoniem zijn. Tegelijk met deze sociaalpolitieke ne derlaag hebben de volgelingen van Hit- Ier te Dresden een leelijken moreelen slag gekregen: hun casino voor de stormafdeelingen, dat in een der drukste straten van de stad ligt en waarvoor zij altijd aantraden voor hun parades enz., is failliet gegaan. Er is een schuld van 17000 M. Zes en negentig schuldeischers, meest kleine leveranciers, zijn de dupe. DE FRANSCHEN IN SYRIË. Een koning. Uit Aleppo wordt aan de N. R. C. ge meld, dat de Franschen een overeen komst hebben geteekend met Ali, den zoon van koning Hoessein, volgens wel ke Ali koning van Syië zal worden. De broeders van Ali zijn beiden regee- rende vorsten: Abdoella is emir van Transjordanië, Feisal koning van Irak. Aii is koning van Hedzjas geweest, als opvolger van zijn vader Hoessein. In 1925 trad hij af en verliet zijn land inge volge de verovering Van Hedzjas door de Wahabieten. In 1916 had Hoessein het vorstendom en oude Turksche vilajet Hedzjas onaf hankelijk verklaard en het koningschap daarover aanvaard. Koning Ali is gehuwd met een dochter van efnir Abdoel Ilah van Mekka en heeft vijf kinderen, van wie vier doch ters zijn. Ali's Koningsschap tegengesproken. Aan den Quai d'Orsay worden de geruch ten tegengesproken volgens welke de Fran sche regeering met Emir Ali een overeen komst zou hebben gesloten, op grond waar van Ali Koning van Syrië zou worden. Te bevoegder" plaatse wordt verklaard, dat er geen desbetreffende onderhandelingen heb ben plaats gehad en dat de Fransche regee ring evenmin voornemens te dien aanzien koestert. DE OPSTANDIGE BEWEGING OP MADEIRA. Troepen naar de opstandelingen overgeloopen. Naar uit Madeira gemeld wordt zijn de troepen, die eenige dagen geleden uit Portu- gal werden gezonden om den opstand te on derdrukken, naar de insurgenten overgeloo pen. Twee Portugeesche transportschepen en een kruiser, die reeds naar Madeira vertrok ken zouden zijn, bevinden zich volgens de laatste berichten nog op de rivier de Tajo, aangezien de regeering nog niet overtuigd is van de loyaliteit van den commandant In Portugal wordt de censuur streng gehand haafd. De toestand in Portugal is niet vol komen rustig. Onvoorziene gebeurtenissen kunnen zich ieder oogenblik voordoen. De isolatieplannen in uitvoering. Naar gemeld wordt zijn op grond van een door de Portugeesche regeering uitgevaar digd decreet de havens van Madeira voor het scheepvaart- en handelsverkeer gesloten. Iedere verbinding van de eilandbewoners met de buitenwereld is verboden, behalve in door den regeeringsgedelegeerde vast te stellen noodgevallen. De verordening stelt boven dien ingeval van overtreding van deze be palingen, aan boord van schepen, die aan de militaire operaties deelnemen, een snelrecht spraak in. Op het smokkelen van wapens of ammuni tie worden bijzondere straffen gesteld. DE FRANSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Een contraplan tegen de Tolunie? Inzake de besprekingen, welke gehouden zijn tusschen den Franschen minister-presi dent Laval en den minister van buitenland- sche zaken Briand, verluidt, dat Laval inder daad voornemens is na de behandeling der begrooting actief in de buitenlandsche poli tiek in te grijpen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat op deze besprekingen nog verscheidene ged'ach- tenwisselingen zullen volgen. Naar verder verluidt, zou reeds een aan vang zijn gemaakt met de uitwerking van een economisch plan op de basis van preferen- tieele rechten, dat in de eerstvolgende raads zitting zou moeten worden uitgespeeld tegen het Duitsch-Oostenrijksche douaneaccoord. HET POLITIEKE TESTAMENT VAN DOUMERGUE. De president der Fransche republiek Gas ton Doumergue is gisteren op zijn reis naar Thunis te Nizza aangekomen. Aan een te zijner eere aangericht feestmaal heeft hij een groote rede gehouden, waarvan de politieke beteekenis niet mag worden onderschat. Dou mergue bevindt zich naar men weet thans aan het einde van zijn 7-jarige ambtsperiode en zijn rede kan dus in zekeren zin als een politiek testament worden beschouwd. Spr. herinnerde aan de gebeurtenissen van 1914 in Frankrijk en wees erop, dat Frankrijk na den wereldoorlog ervan af heeft gezien ge bruik te maken van zekere rechten, die het uit hoofde van de verdragen had verworven. Ook heeft Frankrijk aanzienlijke bewape ningsbeperkingen betracht, die van beteekenis zijn als men bedenkt, dat Frankrijk zoozeer onder den oorlog heeft geleden. Deze oorlog, die den waarde van den vrede in het juiste licht heeft geplaatst, heeft Frankrijk tevens doen inzien, dat geen blijvende vrede moge lijk is zonder beveiliging der grenzen. De Fransche regeering heeft dus het recht deze veiligheid zelf te organiseeren zoolang de Volkenbond niet de beschikking heeft over een weermacht, die hem in de gelegenheid stelt zijn besluiten door te zetten. Woordelijk vervolgde spr: „Wij hebben te meer het recht aldus te denken, daar wij ons plotseling tegenover een gebeurtenis ge plaatst zagen waarvan wij de gevolgen en de beteekenis niet mogen toejuichen, omdat zij in het land waar zij geschiedde, een prece dent vormde, dat voor ons gevaarlijk zou kunnen worden". Spr. zinspeelde hierbij op de Duitsch- Oostenrijksche Tolunie. HET BURGEMEESTERSCHAP VAN BERLIJN. Een nieuwe candidaat. Naar vernomen wordt is de D.-Nationale fractie van den Berlijnschen Gemeenteraad voornemens den vroegeren voorzitter van den Bond Groot-Berlijn dr. Steiniger te candidee- ren voor de functie van Eersten burgemeester van de Rijkshoofdstad. TWEE ONGEWONE PROCESSEN. Over gestolen schoenen en ge vaarlijke liaisons. Twee eigenaardige rechtzaken zijn er zoo juist in Frankrijk berecht; zaken van oogen- schijnlijk weinig belang, doch vérstrekkend in haar consequenties, aldus het Hbld. Een handelsreiziger uit Gagny had een klacht ingediend tegen de directeur van een groot hotel te Nancy, waar hij onlangs had gelogeerd. Toen hij n.1. 's ochtends zijn schoe nen, dié hij den vorigen avond voor zijn ka merdeur had gezet, wilde terughalen, waren ze verdwenen. Nergens te vinden De di recteur van het hotel betreurde het geval, doch zeide dat in elke kamer van zijr hotel een mededeeling is aangeplakt, volgens welke de directie niet verantwoordelijk is voor ver loren geraakte of ontvreemde voorwerpen. Nochtans eischte de handelsreiziger, die door het gebeurde zijn trein had verzuimd, 120 francs voor het nieuwgekocht paar schoenen en 200 francs schadevergoeding. De vrederechter in het kanton Nancy-Est concludeerde, dat het de gewoonte is in hotels om 's avonds zijn schoenen buiten de kamer deur te zetten en dat de hoteldirecties geens zins ontslagen zijn van alle verantwoordelijk heid, omdat zij mededeelingen in de kamers hebben geplaatst. De directeur werd dan ook tot het terugbetalen van 120 francs voor de schoenen en tot 50 francs schadevergoeding aan den handelsreiziger veroordeeld. De andere zaak is van delicater aard. Moet 4e minnaar de schulden zijner minnares be talen als ware hij haar wettige echtgenoot? Welzeker, heeft de handelsrechtbank te Parijs uitgemaakt, nadat een groot modehuis een aanklacht had ingediend tegen een jeug dig industrieel, die er met een zeer schoone Montenegrijnsche was verschenen, welke voor een bedrag van 31.OW francs aan ja ponnen had besteld en ze later niet wilde be talen. De president verklaarde dat de min naar wel degelijk verantwoordelijk is voor de schulden zijner minnares en dat beiden solidair zijn tegenover den schuldeischer! Naar te verwachten was zijn de veroordeel den in hooger beroep gegaan. DE FORTEN RONDOM VERDUN. Hun wederopbouw vrijwel vol tooid. Zij blijken beter weer stand te hebben geboden dan men dacht. Het Hbld. schrijft. Een onderdeel van het onlangs door het parlement goedgekeurde plan tot reorganisa tie van de grensverdediging vormt de weder opbouw van de vestingwerken, welke in den wereldoorlog een groote vermaardheid heb ben gekregen, zooals de versterkingen rond om Verdun,-n.1. Douamont, Vaux en Mou- lainville. Bij het herstel dezer werken is in tegen stelling met de algemeen heersch-ende opvat ting gebleken, dat de forten geenszins volkomen door het vijandelijk geschutvuur werden vernietigd. Alle drie de forten kon den vrijwel worden hersteld. Uit de omtrent den aard der verwoesting door de militaire ingenieurs opgestelde rap porten blijkt, dat o.a. Douaumont tijdens de Duitsche beschieting door tenminste 120.000 granaten van verschillend kaliber werd ge troffen. Van de oorspronkelijke achttien bom vrije schuilplaatsen zijn er echter reeds der tien hersteld. Het, fort van Moulainville, dat destijds de moeilijkste hinderpaal voor de Duitschers vormde, werd in Februari 1916 gedurende vier dagen door 600 granaten getroffen. Zijn voornaamste geschuttoren, ofschoon door een treffer geraakt, was niettemin maai' ge durende twee dagen buiten actie. Tijdens het geheele beleg van Verdun ploften er 5SOO granaten neer. Wat het fort van Vaux betreft, die had in materieel opzicht nog geruimen tijd stand kunnen houden. Niet de vijandelijke grana ten, doch gebrek aan water, heeft de Fran sche bezetting tot overgave gedwongen. Deze rapporten hebben groote belangstel ling gewekt in militaire kringen, daar zij zouden bewijzen, in strijd met vroeger geuite meeningen, dat forten ook tegen het zwaarste moderne geschut opgewassen zijn. ONTVOERINGEN TE SJANGHAI. Drieste poging verijdeld. De internationale concessie werd gis teren, volgens het Hbld. in opschudding gebracht door een vermetele poging van gewapende bandieten, om een multi- millionnair, den grondeigenaar Li Tsjing Mei te ontvoeren, toen deze per auto thuis kwam. Li Tsjing. Mei ont snapte dank zij de tegenwoordigheid van geest van zijn Russischen chauf feur, die zoo hard mogelijk wegreed. Hij werd door een kogel getroffen en ster vend naar het ziekenhuis gebracht. Een Russische lijfwacht werd eveneens ge wond. Er waren vroeger al twee pogingen gedaan om Li Tsjing Mei te ontvoeren, die morgen naar een onbekende bestem ming vertrekt. Ontvoeringen om losgeld te krijgen, nemen in Sjanghai zoodanig toe, dat rijke Chineezen verplicht zijn alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen te nemen. AUTOBANDIETISME TE LONDEN. Getuige met revolver in bedwang gehouden. „Chicago in Londen" zet de „News-Ohro- nicle" eigenlijk wat onbillijk nu er een nieuwe bezem in deze Amerikaansche stad is opgetreden boven een bericht omtrent autobandieten die 's morgens vroeg in Kings- way te Londen hun slag hebben geslagen. Een straatveger zag een auto voor een hor logewinkel staan en nam verder waar dat een man zijn hand door de gebroken winkelruit had gestoken. Juist wilde de straatveger zich er mee bemoeien, toen er een man uit de auto stapte en 'hem een revolver onder den neus hield. De dieven gingen er met horloges, ter waarde van 50, vandoor. CENTRALE VAN ZAKKENROLLERS. Een internationale pasverval- schersorganisatie ontdekt. In den laatsten tijd werden herhaaldelijk aan de Duitsche grens pérsonen aangehou den/wier passen niet in orde waren. Uit een nauwkeurig onderzoek is gebleken, naar de bladen melden, dat het officieele stempel tot machtiging van verblijf of verlenging van verblijf, nagemaakt was. Ook de namen van de aangehoudenen klopten niet met die, welke in de passen genoemd werden. Zoo werd o.a in Reichenberg aan de Tsjechische grens een j'ournalist, Gustav B., die wegens bedroe door de justitie gezocht werd, in het bezit ge vonden van een valschen pas op den naam van Trötscher. Eenige Tsjechische woorden wa ren foutief geschreven, hetgeen tot de ont dekking leidde. Volgens den gearresteerde journalist had hij den pas in Praag van een „onbekende" gekocht. Er zijn talrijke aanwijzigen waaruit wordt afgeleid, dat de organisatie van de pasver- valschers uitgebreide vertakkingen heeft. In Kaïro is onlangs bijv. een reiziger aan gehouden, wiens pas precies dezelfde soort vervalschingen bevatte als het dokument te Reichersberg in beslag genomen. Blijkbaar waren de vervalschingen afkomstig uit de zelfde bron. De werkelijke drager van den naam, welke op den pas stond, woont te Jeru zalem en heeft verklaard, dat hem zijn papie ren zijn ontstolen door zakkenrollers. De in ternationale zakkenrollersbende heeft dus waarschijnlijk een centrale, waarna de hee- ren de gestolen legitimatiepapieren af leveren, terwijl zij het buitgemaakte geld voor zich zelf houden. Voor zoover tot dusver kon worden nage speurd, moet die centrale te Warschau of Lemberg zijn gevestigd. Ook ae vraag hoe het over de grens gezette ongewenschte vreemdelingen telkens weer ge lukte in Duitschland terug te keeren is thans door deze ontdekkingen vrijwel beantwoord De verdreven vreemdelingen zetten zich vermoedelijk met de pasvervalschers in ver-' binding en worden door hen van nieuwe pa pieren op andere namen voorzien. GEVECHT TUSSGHEN CHINEEZEN EN AMERIKANEN. Op de Jangtse. Amerikaansche marinesoldaten, aan boord van den rivierstoomer „Iping" hebben op de Jangtse schoten gewisseld met een afdeeling Chineesche soldaten, vermoedelijk deel uitmakende van het Nationalistische leger. Na een kort, doch hevig vuurgevecht, waarbij aan den kant der Amerikanen geen dooden vielen, werd het Chineesche vuur door de Amerikaansche kanonnen tot zwij gen gebracht. BOEKAREST—BERLIJN ONDER DEN D-TREIN. Gisterochtend werd door het stationsperso- neel van den Schlesischen Bahnhof te Berlijn een 22-jarig jongmensch gearresteerd, dat ge heel met stof bedekt en met gescheurde klee- ren op het perron werd aangetroffen. Het bleek te zijn een Roemeensch soldaat uit Boekarest, die gedeserteerd was en het ge heele traject, liggende op de assen van den D. trein uit de Roemeensche hoofdstad, had afgelegd. Hij is door de politieke politie in hechtenis genomen. DRAMA IN BELGIE. Gister heeft te Baudour in Henegouwens een plaatsje van 1400 inwoners, een drama plaats gehad, waarbij een persoon werd ge dood en ten gewond. De arbeider van Brus- seghem had het vermoedens dat er een onge oorloofde 'betrekking bestond tusschen zijn echtgenoote en haar stiefvader, de Neder- landsche fabrieksarbeider Cornelis Vink. Gis teren is het tot een ontknooping gekomen, waarbij van B. zijn schoonvader neerschoot Daarop tiok hij het geweer op zich zelf af en schoot zich in den mond. Hij werd op slag gedood. De toestand van V. is redelijk wel. BRAND AAN BOORD VAN EEN AMERIKAANSCH MOTORVRACHTSCHIP. Volgens te New-York binnengekomen draadlooze berichten is aan boord van het motorvrachtschip „Nordhval" brand uitge broken. De uit 42 koppen bestaande beman ning, benevens 1 passagier, die zich aan boord bevond, is in reddingbooten gegaan en heeft het schip verlaten. Het s.s. „Cherokee" van de Clyde-line is als eerste op de plaats des onheils aange komen en neemt de ronddrijvende bemanning aan boord. Kustvaartuigen en torpedojagers zijn onderweg. GOBBELS HEEFT GRIEP. Bij navraag in het zg. Bruine Huis van de Nationaalsocialisten werd medegedeeld, dat dr. Göbbels Dinsdagavond na afloop van de vergadering in het Circus Krone naar Ber lijn is vertrokken en sedertdien daar ziek ligt. Hij lijdt aan een zware griep en had heden nog 40 graden koorts, -

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1