DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De gemeente en de vereeniging voor Volkshuisvesting. Steomerij en Ververij TAPIJTREINIGING S.KHOR Onze naam waarborgt U prima aflevering. ZATERDAG 11 APRIL 1931 133e Jaargang, Volgens het college is er in Alkmaar, ondanks de vele aanvragen», geen behoefte aan goedkoope woningen. het meest aantrekkelijke bouwsysteem is het verstrekken van ééngezins-woningen in huurkoop. Dafgelijksch Qvérzicht W. M. H. PELS& Zn., Alkmaar BuitenBand ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Jlio. 85 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat nit drie bladen. Wij hebben in het begin van dit jaar in dit blad.een uitvoerige beschouwing aan den woningbouw hier ter stede gewijd en er toen o.a. ook op gewezen, dat nog een tweetal bouwaanvragen op een beslissing van de ge meente wachtten, namelijk voor 40 woningen, welke gebouwd zullen worden door de R.K. Ver. „Goed Wonen" en voor 30 woningen te stichten door de Vereeniging „Volkshuis vesting". Men zou mogen verwachten, dat een groeiende gemeente gaarne haar medewer king zou verkenen aan elk bouwplan, dat een goed bekend staande vereeniging aan hare goedkeuring onderwierp, voornamelijk wanneer hierbij tegemoet gekomen kon wor den aan de groote behoefte aan goedkoope woningen, maar de moeilijkheden, welke „Volkshuisvesting" den laatsten tijd bij de beoordeeling van haar voorstellen heeft on dervonden,'doen onwillekeurig de vraag rij zen of het nieuwe college wel zoo van de noodzakelijkheid van den bouw van goed koope arbeiderswoningen overtuigd is als men dat in dezen tijd van een stadsbestuut zou mogen verwachten. „Volkshuisvesting" heeft wat haar. laatste bouwplan betreft, tot dusver niets dan tegen werking ondervonden. Men verzocht op 29 November van het vorige jaar om ten behoeve van den bouw van 28 woon- en 2 winkelhuizen op een ter rein aan de Uitenboschstraat de nocdige gel den van de gemeente ter leen te mogen ont vangen en zoodra van dat ingekomen, stuk kennis was gegeven, heeft de heer Keesom medegedeeld, dat de woningen zoo klein zijn, dat ze niet voldoen aan de behoeften van een gemiddeld gezin, waarom de R.K. fractie tegenover het verzoek niet sympathiek stond. De voorzitter heeft toen opgemerkt, dat bij het opmaken van het prae-advies met deze opmerking rekening kon worden gehouden en men kreeg toen reeds den indruk, dat van zekere zijde de bouw van deze woningen on mogelijk zou worden gemaakt. Reeds den volgenden dag deed het Noord Hollandsch Dagblad een 'aanval op dit bouwplan en het was zoo volkomen ingelicht over alle bijzonderheden daarvan, dat het duidelijk was, dat men daar begrepen had, dat van R.K. zijde tegen deze plannen stel ling moest worden genomen. Het bezwaar tegen dezen woningbouw was, naar de heer Keesom althans in den Raad mededeelde, dat de woningen te klein waren. Men had mogen verwachten, dat „Goed Wonen", waar men zich steeds zoo over het lot der groote gezinnen bezorgd maakt, in haar bouwplan dan des te meer rekening zou houden met het ontwerpen van hijzonder ruime woningen, zoodat over het algemeen de gemeentelijke woningvoorraad niet eenzijdig vermeerderd zou zijn gewor den. Evenwel schijnt men zich van Katholieke zijde tegen de plannen van „Volkshuisves ting" te keeren en het was nu nog maar de groote vraag of ook de Sociaal democraten in het college deze tegenwerking zouden steunen. De bestuurders van de arbeidersbouwver- eemging „Rochdale" hebben zoo menigmaal in den Raad geklaagd, dat de gemeente niet actief genoeg was tegenover hare plannen, zij hebben daarnaast zoo vaak op ae drin gende behoefte aan goedkoope woningen ge wezen niet het minst omdat daardoor het vraagstuk van krot- en noodwoningen tot een spoediger oplossing kon gebracht worden dat wij zeker verwachtten, dat men al thans van die zijde aan de tegenwerking van R.K. zijde niet mede-schuldig zou willen zijn en alles in het werk zou stellen om de plan nen van „Volkshuisvesting" zoo spoedig mo gelijk te helpen verwezenlijken. Het is evenwel anders geloopen. „Volkshuisv -w v f Vil ff VI Cl 11 V.V1 O w VIVVMVII* Op het verzoek van „Volkshuisvesting" is op 24 Maart de gemeentelijke bijlage No. 55 verschenen die zoo onduidelijk is, dat zij tot allerlei misvattingen aanleiding heeft ge geven maar waaruit toch blijkt, dat het ge heele college van B. en W. onwillig is om aan de plannen dezer vereeniging tegemoet te komen. Men geeft scherpe critiek op het beleid van het bestuur van „Volkshuisvesting", dat het aandurft zulke kleine woningen voor te stel len, dat zij slechts waarde hebben voor be woners van nood- of krotwoningen en men wil er daarom slechts een achttal met bijslag van Rijk en Gemeente bouwen en deze om de huurders in zekeren zin als bewoners op te voeden tusschen de twintig anderen plaatsen, die evenwel van een ander type en van een hoogeren huurprijs moeten zijn. De vereeniging „Volkshuisvesting" heeft haar woningen willen bouwen voor betrouw bare huurders, die in dezen malaisetijd niet veel verwonen kunnen, zooals er op dit oogen blik honderden in de gemeente zijn. Dat er aan deze woningen behoefte is, blijkt uit de vele ingekomen aanvragen en daartegenover heeft o.i. de gemeente nu een zeer bedenkelijk standpunt ingenomen. De gemeente doet alsof woningen van 4-50' eigenlijk van een minderwaardig type zijn. Zij neemt er een achttal uit, dat zij kan gebruiken in verband met de toegezegde ont ruiming van de noodwoningen aan den Wes- terweg, legt daar nog ongevraagd met het Rijk 1 per week bij en 'deelt mede, dat dit nu woningen van 3.50 huur zijn geworden en dat tegen dit achttal geen bezwaar be staat. Alle overigen zullen evenwel grooter moe ten zijn, wat tot gevolg zal hebben, dat het plan van „Volkshuisvesting" om een groep eenvoudige woningen te bouwen volkomen in duigen valt. m - „Volkshuisvesting" wenscht geen bewo ners, die uit krot- of noodwoningen komen, zij wenscht nette en betrouwbare huurders en als de huizen, die zij daarvoor beschikbaar stelt, niet grooter kunnen zijn en slechts twee slaapkamers kunnen bevatten, dan ligt de schuld hiervan uitsluitend bij het Rijk, dat deze eischen stelt, omdat anders geen bouwvoorschot kan worden gegeven. Kan men het Rijk uitschakelen en de gemeente schijnt tegenwoordig het Rijk voor het bouwvoorschot niet meer noodig te heb ben welnu dan heeft de vereeniging geen enkel bezwaar inplaats van twee drie slaap kamers te maken. Daarvan is wethouder Klaver, onder wien de woningbouw ressorteert, nadrukkelijk me- dedeeling gedaan en hij heeft beloofd, een en ander in het college te zullen brengen. Ondanks deze vergrooting was de vereeni ging bereid de huizen voor 4.50 per week te verhuren. Hooger wilde zij niet gaan, kostbaarder en grooter wilde zij haar huizen niet maken, niet alleen omdat er behoefte be staat aan huizen in dezen huurprijs maar tevens *.omdat zij deze woningen wilde doen aansluiten bij de reeds door haar gebouwde blokken in de Uitenboschstraat waar men 4.50 tot 5 huur moet betalen. Men kan de verwondering der vereeniging over het standpunt van B. en W. begrijpen nu zij eensklaps haar woningen als iets min derwaardigs ziet gekenschetst en hare toe komstige huurders als menschen, die men tus schen anderen moet laten inwonen om hen een goed voorbeeld in bewoning te geven. Niets heeft minder in hare bedoeling ge legen en onwillekeurig vraagt men zich af: vanwaar deze gemeentelijke tegenwerking? Wethouder Klaver heeft ter tegemoetko ming van de allerarmsten beloofd voor een 25-tal goedkoope woningen te zullen zorgen en wanneer de gemeente dus de huizen van het voorgestelde plan als het type voor min derwaardige huurders beschouwt dan zou het voor de hand liggen, dat zij dit plan met blijdschap aanvaart en niet alleen een acht tal maar alle woningen voor overheidssteun in aanmerking zou brengen, al zou dit dan ook niet de instemming van de desbetrefende vereeniging hebben verworven. Waar het ten slotte op neerkomt is, dat er herhaaldelijk in en buiten den Raad, niet het minst van soc. dem. zijde, op den bouw van goedkoope woningen is aangedrongen, waar bij het vanzelfsprekend is, dat goedkoope wo ningen geen groote woningen kunnen zijn. En nu er een desbetreffende plan komt ziet men allereerst van Katholieke en daarna van Soc. Dem. zijde, zooveel onwil tot mede werken, dat het duidelijk is, dat „Volkshuis vesting" geen persona grata meer is. Wij wachten met belangstelling af of ook de plannen van „Goed Wonen" en wellicht nog eventueele plannen van „Rochdale" bij dit college op eenzelfde tegenwerking zullen stuiten. Waar men krot- en noodwoningen zoo spoedig mogelijk wil opruimen, is er aan hui- 1 zen van hoogstens 4.50 groote behoefte. Het ligt niet in de bedoeling van. „Volkshuis vesting" deze laagste categorie van huurders te krijgen, maar er kunnen b.v. menschen in trekken, die thans te veel verwonen, er kun nen ook b.v. bejaarde lieden in komen, wier tegenwoordige huis hen te groot is geworden en door dat alles krijgt men een verschuiving. Er komen door deze woningverrijking weer meerdere huizen beschikbaar waaronder er allicht zullen zijn, die heel best voor bewo ners van vroegere krot- of noodwoning ge schikt zullen blijken. Hulpverleening aan groote gezinnen is een specifiek katholieke actie en het ligt dus in de lijn der omstandigheden, dat in het bij zonder „Goed Wonen" in haar bouwplannen met deze bewoners rekening houdt. „Volkshuisvesting" ziet in het bouwen van woningen voor groote gezinnen een zeker risico ook al wordt dan van overheidszijde financieel bijgedragen._ De huurtoeslag eindigt namelijk als het aantal kinderen tot zes gedaald is en in dat geval is het natuurlijk ondoenlijk een gezin dadelijk te doen verhuizen. Bovendien zijn er mogelijk niet dadelijk groote gezinnen bij het leeg komen van een woning beschikbaar en staat dus de woning leeg of wordt zij aan een klein gezin verhuurd waarbij de toeslag weer verdwijnt en de vereeniging voor de nadeelige financiëele gevolgen te staan komt 9 Wij willen er hier ten slotte nogmaals de aandacht op vestigen, dat het wenschelijk is op den duur een geheel ander systeem te vol gen. Nog algemeen is de toestand hier zoo, dat als de stichtingskosten in verloop van jaren door de huurders afbetaald zijn, deze huur ders nog geen steen van het door hen be woonde pand hun eigendom kunnen noemen en de huizen met den daarbij behoorenden grond uitsluitend eigendom der vereeniging zijn geworden. Deze gebruikt dit bezit wel weer ten bate van den woningbouw, maar het is duidelijk, dat een volgend geslacht dus eigenlijk profi teert van de gelden welke de tegenwoordige huurders hebben moeten opbrengen. In sommige plaatsen wij wijzen hier b.v. op het goede voorbeeld van Den Bosch heeft de gemeente zelf een regeling ge troffen tot het afstaan in huurkoop van ééns- gezinswoningen. Zij sticht daar woningcom plexen, welker huizen na een bepaald aantal jaren eigendom der huurders worden. Er zijn natuurlijk eenige bezwarende bepalingen ten opzichte van hen, die de huurovereen komst tusschentijds beëindigen, maar men is dan toch reeds voor een gedeelte eigenaar van zijn woning geworden en krijgt bij het verlaten daarvan een deel van het bedrag ge restitueerd. Huurprijzen van 6.50 bij een termijn van 20 jaar of van 5.50 bij een termijn van 30 jaar zijn zeker niet te hoog om daarna een huis van 3500 in eigendom te kunnen krij- gen. Ook bij woningbouwvereenigingen betaalt men vaak overeenkomstige huren, ook dan zijn daarin onkosten, belasting, afschrijving, onderhoud, administratiekosten enz. begre pen, maar het eenige verschil is, dat men dan de vereeniging op den duur een onbezwaard huizenbezit verzekert terwijl het andere geval de woningen den huurders zelf ten goede zullen komen. Er is nog een andere vorm van woningver strekking, welke o.i. de overweging waard is, dat is het verzekeringssysteem. Een maatschappij hier ter stede heeft een der bouwvereenigingen wellicht reeds meerdere al eens aangeboden een regeling te treffen waardoor de verhuurde woningen ook binnen zeker tijdperk het eigendom van de huurders kunnen worden, ja waarbij zelfs in geval van ontijdig overlijden het huis in vollen eigendom aan de erven van den huur der kan worden overgedragen. De onderhoudskosten komen dan voor re kening van den huurder, die bij het aangaan der overeenkomst een certificaat van gezond heid zal moeten overleggen. In zijn huur zijn begrepen de rente van het stichtingskapitaal, de administratiekosten, de belasting, brand- premie, waterleiding, gedeeltelijke aflossing en waarschijnlijk de verzekeringspremie. Dat lijkt heel wat, maar wanneer men na gaat, dat een 30-jarige dan b.v. voor een huurprijs van resp. 6.40 of 6.15 per week binnen resp. 30 of 35 jaar zijn woning in volle bezit krijgt en dat het huis bij voor overlijden vrij van transportkosten op naam van den nieuwen huurder of van de erven van den ouden huurder geplaatst wordt, dan zit er in dit spaarsysteem zeker iets aantrek- keiijks. Het bovenstaande betreft een huis van 3500. Voor een woning van 3000 wordt onder dezelfde omstandigheden slechts resp. 5 80 en 5.95 aan huur betaald en bij tus- schentijdsche verhuizing wordt tusschen p tijen gemakkelijk een regeling getiofien. Zooals wij het bezien komt dit woon systeem eigenlijk neer op een verzekering waarbij de premie in de huur is inbegrepen en waarvan de njaafechappij liet risico draagt dat zij bij vooroverlijden van den huurder diens erven een onbezwaard eigen dom moet verzekeren. Men spaart hier dus op gemakkelijke wijze voor een eigen huis en verzekert tegelijker tijd zijn gezin bij vroegtijdig overlijden de waarde van de woning. Waarschijnlijk richt een dergelijke maat schappij zich uitsluitend tot een bouwvereeni- ging om daardoor gedekt te zijn voor het risico van eventueele stroppen, huurschuld en dergelijke en het is daarom voor de betrok ken vereenigingen zeker zaak de voor- en na deden van dit systeem eens nader te onder zoeken. Maar, zooals gezegd, er zit iets aantrekke lijks in te weten, dat men bezig is een huis voor zich zelf en niet voor een vereeniging te sparen. Het bezit van een eigen woning zal den eigenaar de prettige gedachte geven nimmer geheel op gemeenschapssteun te zijn aangewezen en de gemeenschap zelf zal van belangrijke steunbedragen in de toekomst ontheven kunnen worden. Dat alles is wellicht toekomstmuziek, maar waar het in andere gemeenten werkelijkheid wordt is er geen enkele reden waarom men ook in Alkmaar niet van koers zou veran deren. Zoolang dit nog niet het geval is en men hier dus voor den bouw van arbeiderswonin gen nog geheel op de medewerking van bouw vereenigingen is aangewezen, is er geen en kele reden de plannen van dergelijke vereeni gingen te dwarsboomen zooals dat thans met die van „Volkshuisvesting" geschied is. Aan de woningen welke zij wil bouwen is hier ter stede groote behoefte en wij hopen, dat de Raad daarom het afwijzend prae- advies van B. en W. zal desavoueeren en de vereeniging de noodige gelden zal willen ver schaffen waardoor zij met den bouw van 28 woon- en 2 winkelhuizen zoo spoedig mogelijk een aanvang zal kunnen maken. TWEE VERSCHILLENDE ONDERWERPEN. Nog even „Het bezoek op Chequers". Onrustig Portugal. We zullen aan het einde van deze week nog even iets mededeelen over het nu zeker wel bij iedereen bekènd gewor den a.s. bezoek der Duitschers op Che quers. Echter zullen we het slechts laten bij het memoreeren van de jongste En- gelsche persstemmen die tot Frankrijk gericht zijn en dan valt het onmiddellijk op dat deze een serie scherpe vermanin gen aai Frankrijk bevatten. Zoo laat bijvoorbeeld de nauw aan de Engelsche regeering verwante Daily Herald" zich uiterst scherp uit over de Fransch commentaren over dat bezoek. Het blad noemt de Fransche aanvallen tactloos en een bewijs van slechte ma nieren en het gaat werkelijk te ver als de Fransche pers Hendersons uitnoodi- ging van de Duitsche Staatslieden onge past noemt en van het reelat spreekt voor Frankrijk om zich beleedigd te ge voelen. Wanneer Parijs voortdurend wensch-, dat de Engelsche betrekkingen met Frankrijk van intiemeren aard zui len zijn dan met eenig ander land en dat men in Downingstreet niets zal doen zonder medeweten van de Quai d'Orsay dan zou de Engelsche politiek haar eigen doeleinden wel kunnen opbergen. De Fransche commentaren wekken in En geland een gevoel van ergernis dat nooit' in het belang van Frankrijk kan zijn. Ook de Parijsche correspondent van de „Times" critiseert zeer scherp de on- noodige ner.eusiteit te Parijs doch is van meenine. dat de Europeesche staats lieden er toe zouden kunnen bijdragen de publiek opinie in Frankriik. met uit zondering van eenige extremistische elementen te overtuigen van het feit, dat zij slechts een samenwerking der Europeesche mogendheden wenscLen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat Duitsch- land zeker reden tot klagen heeft ;over een zekere achterstelling bij het deel nemen aan Internationale conferenties. In Engelsche kringen is men echter van meening dat Duitschland het récht heeft te eischen op dezelfde wijze behandeld te worden als andere naties. De Fran sche diplomaten hebben reeds zoo dik wijls gelegenheid gehad tot een zuivei particuliere gedachtenwisselzng met de Engelschen dat er voor hen geen reden tot wantrouwen is wanneer de Engei- schen-het zelfde thans ook met andere staatslieden wenschen te doen De liberale „News Chronicle" ver klaart, dat Engeland vasthoudt aan zijn recht om Internationale moeilijkheden door particuliere besprekingen met an dere staatslieden uit den weg te ruimen. Na het bezoek van Henderson aan Pa rijs en Rome is het volkomen natuurlijk dat dr. Bruning en dr. Curtius naar Londen komen. Niemand bevindt zich in van een betere positie om eventueele bemid deling tusschen Frankrijk en Duitsch land te leiden dan Henderson, en men kon er zeker van zijn dat Henderson zijn invloed slechts zou gebruiken om oude wonden te heel en. Met deze persstemmen besluiten we deze week dit onderwerp, dat bijna overal de aandacht heeft getrokken. Van geheel anderen inhoud is het tweede onderwerp dat we thans even aansnijden, n.1. de toestand in Portugal. Op Madeira is in het begin van deze week een opstand uitgebroken, die zich thans blijkbaar verlegd heeft naar Por tugal, het moederland. Dit is op zich zelf niet zoo vreemd. Portugal toch stuurde zijn ongewensch- Advocaat vanaf f 1 95 p. f. Voorburg - 2.15 Roode Bordeaux 0 85 Oporto en Samoswijnen - 0.95 Fijne Likeuren - 2 15 KOORSTRAAT 49—51 TEL. 207 te elementen vooral op politiek gebied in den regel naar Madeira. Men was dan in het land zelf verlost van het op standige bloed en kon rustig verder al die verbannelingen" samen een ge vaar opleverden en hoe langer de toe leven. Maar daarbij werd vergeten dat stand zoo bleef, hoe meer „verbannelin gen" op Madeira kwamen en ho i sterker de revolutieonnairc groep daar werd. Welnu de opstand op Madeira die al lang verwacht werd, is uitgebroken. Na tuurlijk Loeft Portugal onmiddellijk maatregelen genomen, om het zaakje weer in het reine te brengen, maar in plaats daarvan schijnt de revolutie zich uit te breiden, niet alleen over Madeira, maar ook over Portugal zelf. Zoo moe ten in Lissabon en Opoijto reeds tal van personen gearresteerd, zijn, waaronder hoofdofficieren, oud-ministers en andere hooge autoriteiten. Zelfs is er al sprake van, dat de garnizoenen van twee centra zich aan den kant der revolutie ge schaard hebben, terwijl elk oogenblik verwacht wordt, dat de staat van beleg in Portugal zal worden afgekondigd. Dit zou dan dé 22ste revolutie zijn na de verbanning van koning Manuel in 1907. Men is in Portugal dus wel aan revoluties gewoon. Hoe het al.emaal zal verloopefi? De berichten zijn nog zeer sporadisch, zoo dat men nog geen peil kan maken over den toestand. Zeker is het, dat generaal Carmona, de huidige president en dicta tor, moeilijke dagen beleeft. Hij is er echter de man niet naar, om dadelijk maar den moed op te geven. Het schijnt intusschen, dat de dicta tuur toch niet de gewenschte regeerings- vorm is. Dat merkt men zelfs in ItaliS af en toe; dat heeft Spanje ons al eenige keeren getoond; dat laat nu Portugal weer zien! DE TOESTAND IN PORTUGAL. Optimisme in officieele kringen te Lissabon. Het Portugeesche Ministerie maakte gisteren «officieel bekend, dat uit alle deelen van het land geruststellende be richten ontvangen werden. Niettemin zal de regeering de door haar genomen voorzorgsmaatregelen van kracht laten, ten einde ieder even tueel verzet in den kiem te kunnen smoren. Volgeüs deze proclamatie zou ook de situatie op Madeira aanmerkelijk gun* stiger zijn. Het eenige gevolg der onlus ten zal zijn een veroordeeling der insur* gentleiders. Vliegerofficieren ontsnapt Volgens de laatste berichten uit Por tugal heeft de regeering gisteren het vliegkamp Amadora laten bezetten. De opstandige vliegerofficieren waren toen echter reeds per vliegtuig over de Spaansche grens ontkomen in weerwil van het feit, dat zij ondertusschen nog een noodlanding moesten maken.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1