Aqmda Verweerde Spiegels A..M Hl PROPAGANOA-AVOND .TlT als nieuw. KERREBIJN's GLASHANDEL N.V. ,,'T GULDEN VUES", KOORSTR. Spieker: H. B, lid Piet Schuhmacher. BSnnenlaBid maken wij Provinciaal nieuws WOENSDAG 15 APRIL 8 UUR PRECIES IN Volksdansen - Klucht „Paardendief v. Drie huis." - Spreekkoor: Jensch wees vrij." MKATER Landbouw en Veeteelt Radiografisch weerbericht STAD EN OMGEVINGT Zaterdag 11 April. 7.30 uur, Cinema Americain: Haar eigen rechter (society-drama, geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De weg naar wraak (Wild-Westfilm, 2, Wie doodde Donovan? (mysterie); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theafer: De groote vij ver (rom., geluidfilm); voor eiken leeftijd. 8 uur, Harmonie, door T. O. P. opvoering blijspel ,,'n Partijtje Poker". Zondag 12 April. 10.30 uur in gebouw de Unie rel. soc. ver bond, spreker de heer B. Bijmholt, van Am sterdam. In Cinema Americain van 2 uur n.m. at doorloopende voorstelling van Haar eigen rechter (society-drama, geluidfilm); boven 18 jaar. In Alkmaarsch Bioscoop-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van 1 De weg naar wraak (Wild-Westfilm); 2 Wie doodde Donovan? (mysterie); boven 14 jaar. In Victoria-Theater van 2 uur nam. at doorloopende voorstelling van De groote vn- ver (rom., geluidfilm); voor eiken leeftijd. 8 uur, Central, evangelisatie-samenkomst, spreker de heer J. Sevensma. Bij O. de Vries te Oterleek, uitvoering door „Kunst naar Kracht". Geen revolutie in Portugal? Blijkens diverse telefonische informa ties te Lissabon, vinden de verschillen de buitenlandsche berichten betreffende het uitbreken van een revolutie in Por tugal geen bevestiging. In het geheele land heerscht rust. Te Lissabon is de politie versterkt. Cavaleriepatrouilles doorkruisen de stad. Eenige vliegerofficieren zijn uit vrees voor arrestaties gevlucht. Naar gemeld wordt zijn zij over de Spaansche grens ontkomen. De belangrijkste spoorwegstations zijn door militairen bezet. Talrijke geruchten doen de ronde. Zoo Wordt medegedeeld, dat de naar Madeira gedirigeerde troepen geweigerd hebben, pp te treden tegen de insurgenten. Een bevestiging van deze mededeeling kon èvenwel niet worden verkregen. Nadere bijzonderheden. Talrijke berichten bevestigen thans, dat de Portugeesche garnizoenen op de Azoren tot de opstandelingen zijn over- gelóopen. Medegedeeld wordt, dat de re- volutionnairen geruimen tijd weerstand zouden kunnen bieden en dat zij vol doende geschut, munitie en andere strijdmiddelen 'bezitten. Ook omtrent den toestand in Madeira heeft men thans nadere berichten ont- vangen. Een Engelsch vrijmetselaar, die had deelgenomen aan de inwijding van een nieuwe vrijmetselaarsloge op het eiland, verklaarde, dat de revoluti- onnaire beweging op Madeira de zelf- itandigheid van het eiland beoogt. Autonomie van Madeira de eenige oplossing? De militaire dictatuur heeft een mani fest uitgevaardigd, waarin wordt ge zegd, dat de volledige autonomie van het eiland de eenig mogelijke oplossing der moeilijkheden is. De Engelsche consul te Funchal heeft de Engelsche touristen aangeraden, Madeira te verla ten, aangezien de mogelijkheid bestaat, idat geen schepen meer kunnen uitloo- pen en men het eiland niet meer zal kunnen verlaten. Stilte in den handel. Het zakenleven ligt geheel stil en de bevolking heeft zooveel mogelijk levens middelen ingeslagen en bij de banken zooveel geld opgenomen als mogelijk was. Strenge censnnr. De revolutionnairen hebben de tele foonverbindingen verbroken en een strenge censuur ingesteld. De uitvaren de schepen worden streng door hen ge controleerd, en het geheele motorboot- verkeer langs de kust is in hun handen. De omwentelingsplannen zijn door er varen personen tot in onderdeelen uit gewerkt. Wanneer 'Portugeesche re- geeringstroepen arriveeren, zal men al lereerst trachten in onderhandeling met hen te treden. Wanneer de troepen een poging zou den doen om te landen, zouden de revo lutionnairen trachten dit met geweld te verhinderen. Alle regeeringsgetrouwe ambtenaren en officieren zijn gearresteerd. De toestand in Portugal critiek. De toestand in Portugal zelf is on danks alle verzekering van het tegen deel. door de regeering, tamelijk critiek. Generaal Norton Matos, die bij het sla gen van de omwenteling waarschijnlijk president van de Portugeesche repu bliek zou- worden, zou in het militaire hospitaal te Lissabon in arrest worden gehouden. EEN JUBILEUM. Op 16 April a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Nedelandsche Kamer van Koophandel te Londen werd opgericht. AFSCHEID ADMIRAAL QUANT. De zeer druk bezochte receptie, die gisteravond gehouden werd door den viee-admiraal en mevrouw Quant, naar aanleiding van het aftreden van dezen vlagofficier als commandant der marine te Willemsoord, werd o.m. bezocht door een deputatie van het hoofdbestuur der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot". De voorzitter, de heer H. M. van Bem- i melen, vertolkte daarbij de gevoelens v?,n "Onze Vloot" en bood den admiraal uit dankbaarheid voor hetgeen hij voor de vloot, heeft gedaan, een grooten ge- denschotel aan vervaardigd door de Porcelemen Fles te Delft. LUTTIK OUDORP 61. (Tel. 478) Op der. schotel staan vermeld naam en kwaliteit van den scheidenden admiraal met vermelding van de data van het aanvaarden ;n neerleggen van het com- mendement der marine te Willemsoord, zi omede het monogram en de naam der vereeniging. Op het midden van den schotel is een fraaie afbeelding aangebracht van Hr. Ms. Kruiser „Java", waarover den ad miraal bij eerste indienststelling het be vel werd opgedragen. MEISJE IN BRANE) GERAAKT. De kleeren van een 18-jarige dienstbode zijn in een perceel aan de Palamedesstraat te Amsterdam in brand geraakt, waarbij net meisje aan het onderlichaam ernstige brand wanden opliep. Het ongeval ontstond, door dat een schilder een vermoedelijk nog bran dende benzinebrander met spiritus voorver warmde, waarbij de vlam in de flesch sloeg. De schilder kreeg brandwonden aan de han den. Het meisje is in het Tesselschadezieken- huis opgenomen. BRAND. In een stoelen}abriek. Gistermorgen is brand ontstaan, in de stoelenfabriek van den heer Rohé te Noord- wolde. De brandweer uit Wolvega was spoe dig ter plaatse, doch kon de fabriek niet be houden. Niets is gered. De schade is 'belang rijk. Twee boerderijen af gebrand Te Vlijmen is gisteren brand ontstaan in de boerenhofstede van den landbouwer A. de V. In een oogenblik tijds stond het gebouw in lichter laaie. De naastgelegen, boerderij van den landbouwer G. K. vatte eveneens vuur en brandde ook totaal tot den grond af Van de inboedels kon niets worden gered. Der tig kippen kwamen in de vlammen om. Ver zekering dekt de schade. De oorzaak is onbe kend. NOORD-SCHAR WOUDE. Dezer dagen wérd op het einde der Ooster straat een hoop riet aangestoken met lucifers door een paar jeugdige kwajongens, met het gevolg, dat een 3-tal uienhoopen door het vuur werden aangetast, waardoor voor den eigenaar den heer B. eenige schade het gevolg was. Door de politie is de zaak onderzocht. Wij vernemen dat de schade door de ouders vergoed zal worden. FAILLISSEMENTEN. (Opgave v. d. Graaf en Co.) Uitgesproken is het faillissement van Sipke Wagenaar, arbeider te Venhui zen. R.-c. mr. J. Krabbe. Cur. mr. G. A. de Lange te Alkmaar. BERGEN. De heer F. G. Regoort, brugknecht al hier, wordt overgeplaatst in gelijke be trekking naar Schore (Schorebrug). AFSCHEID VAN ZUSTER A. MOLE NAAR TE SCHOORL—KOEDIJK. Donderdagavond waren in hotel Ter Burg te Schoorldam een groot aantal belangstel lenden uit Schoorl en Koedijk met bestuurs leden der „Gezinsverpleging" samengeko men, wegens het vertrek van zuster Mole naar, die tegen 15 dezer tot Directrice van het sanatorium „Dennenrust" te Renkum is benoemd. Ds. Mr. J. L. N. Zillinger Molenaar, die als voorzitter van het Kringbestuur de bij eenkomst leidde, verwelkomde de aanwezigen en richtte zich tot zuster Molenaar in eene hartelijke toespraak, mede namens den Bur gemeester van Koedijk, waarin hij wees op de dankbaarheid, die de zuster zou gevoelen, nu zij na 4 jaren op deze wijze mocht heengaan, tot hooger arbeid geroepen, voorts op het weemoedige, dat afscheid genomen moest worden van veel, dat haar ondanks moeielijk- heden, lief was geworden, maar tenslotte hoop in de toekomst, nu grooter verantwoor delijkheid wacht als directrice, in welke taak de zuster evenzeer tot zegen zoude zijn, naar spreker vertrouwde, als zij dit in de afgeloo- pen jaren alhier was, omdat zij haar hoop en vertrouwen in Hem heeft gesteld, die kracht tot arbeiden en hulp in moeilijkheden ver schaft! Namens het Kringbestuur bood spreker als bewijs van waardeering aan het prachtwerk „St. Franciscus van Assisy". Vervolgens verkreeg de heer S. G. L. F. baron van Fridagh het woord, om als burge meester van Schoorl en als voorzitter van „Het Witte Kruis" aldaar de zuster te dan ken voor al hetgeen zij voor de patiënten is geweest, waarbij inderdaad de moeilijkheden haar niet bespaard werden hij herinnerde er aan, hoe in verscheidene gevallen overleg werd gepleegd om eene goede oplossing te verkrijgen, waar het hart sprak tot ingrijpen, doch waar het verstand moest remmen, om dat de wettelijke voorschriften nu eenmaal opgevolgd moeten worden, maar hij was er van overtuigd, dat de bekende woorden „Gods molens malen langzaam, maar ze malen'", ook hier zouden worden bewaarheid. Nog wees hij op de zoo geslaagde winter- cursussen, welke ae zuster vrijwillig gaf, waaraan, zoowel te Koedijk als te Schoorl, vele dames deelnamen, waardoor beter be grip omtrent de verzorging van patiënten in het gezin werd verspreid; ook herinnerde spreker aan de Vereeniging „Huisverzor ging" te Schoorl, waarvan de zuster de ijve rige secretaresse was. Daarop las spreker de opdracht voor van een door den heer H. J van der Sluijs ver- vardigde map met de Gemeentewapens, be vattende de handteekenincen van Datiënten en belangstellenden uit Schoorl en Koedijk, die het niet bij woorden alléén lieten, doch eene belangrijke som bijeenbrachten, waar voor verschillende meubelstukken aange schaft konden worden, welke de directriceko- mer te Renkum tot een gezellig verblijf zul len maken. Nadat deze in de zaal aanwezige geschen ken bezichtigd waren en nogmaals verver- schingen werden rondgediend, nam dr. G. J. N. E. van Hesteren lid van het hoofdbestuur het woord, waarin ZEd. de kunde en toewij ding der vertrekkende zuster prees, die hij. als arts in de afgeloopen jaren had gewaar deerd, ook als huisbezoekster der t.-b. c.-be- strijding en als leidster der cursussen, zoodat hij haar alles goeds in haren nieuwen werk kring toewenschte. Tenslotte dankte zuster Molenaar in wel gekozen bewoordingen het bestuur der „Ge zinsverpleging" voor het beleggen van dezen avond, de sprekers voor hunne goede wen- schen, de aanwezigen voor Kunne opkomst, het Kringbestuur en de burgerij van Schoorl en Koedijk voor de stoffelijke bewijzen van waardeering zij verklaarde zoo goed mogelijk te hebben gewerkt, en was zich bewust van hare tekortkomingen, zou intusschen aan het vele goede, dat zij alhier mocht ondervinden, met dankbaarheid terugdenken, zoodat het minder aangename zou vervagen, waarna het oogenblik van scheiden was aangebro ken! Entréeprijs t 0.35 alles inbegr. Kaarten bij de leden verkrijgbaar en 's avonds a. d. zaal. DE BOLTHA TE DEN HELDER. De Bloemententoonstelling in De Donkere Duinen. Een groot aantal genoodigden, o.a. de commissaris der Koningin in Noordholland, j'hr. mr. dr. A. Röell, vice-admiraal Quant, commandant van de marine in den Helder en de heer Ernst H. Krelage, was gistermorgen ter gelegenheid van de opening van de ten toonstelling op het gemeentehuis in Den Helder tezamengekomen en werd daar door burgemeester Driessen uit naam van het ge meentebestuur welkom geheeten. (Zie voor deze openingsrede elders in dit blad.) Daarna werden ververschingen rond gediend. Per auto reed men vervolgens naar het ten toonstellingsterrein, het natuurpark De don kere Duinen, eigendom der gemeente, die het in de oorlogsjaren door werkloozen heeft doen aanleggen. Het ligt op enkele kilometers afstand van de stad, aan den voet der duinen. Een groot gedeelte van het geaccidenteerde terrein ongeveer 38 H.Ais met dennen be plant en men vindt er ook een grooten, vischrijken vijver in. Tot het levende gedierte behooren er voorts de losloopende pauwen en fazanten. In het bij het natuurpark gelegen café Duinoord had de openingsplechtigheid plaats. Het welkomstwoord sprak daar notaris J. W. Schreuder, voorzitter van het hoofdcomité. Hij schetste de geschiedenis van de totstand koming der tentoonstelling en gewaagde met vee! waardeering van den grooten steun, dien het comité van alle zijden ontvangen had. Hij eindigde met den wensch, dat de Boltha moge slagen. De commissaris der koningin sprak hierna de openingsrede uit. Hij releveerde, dat het initiatief om deze tentoonstelling te houden, is uitgegaan van de afdeeling Helder van de Maatschappij voor Nijverheid Handel, die niet alleen wilde doen uitkomen de beteeken is van de bloembollencultuur in dit gedeelte des lands, maar ook die van den Helder. Het was een gelukkige gedachte dit te doen met een tentoonstelling, die het oog streelt. De jonge bloembollencultuur in deze streek heeft na tuurlijk gepokt en gemazeld; groote moeilijk heden moesten worden overwonnen, maar men is daar gelukkig doorheen gekomen. De tentoonstelling van 1928 was de eerste krachtsuiting en nu is de Boltha gevolgd', die ook demonstreert de toepassing van beplan ting met bloembollen van duinen en parken. Spreker twijfelt er niet aan of de cultuur zal ook de ongunst van dezen tijd te boven ko men; hij spreekt den wensch uit. dat de ten toonstelling ten volle aan haar doel moge be antwoorden. Het is jammer dat men, door het koude voorjaar, nog niet alles in bloei zal zien op deze volle grondtentoonstelling, maar er zal weldra veel te genieten zijn. Daarna maakte het groote gezelschap een rondgang door het natuurpark. De bollen zijn er geplant langs de breede wandelpaden, maar ook tegen de duintjes, langs den oever van den vijver en hier en daar tusschen de dennen. Op het ronde plein is een plantsoen aangelegd en hier en daar zijn ter versiering tuin ornamenten, vazen e.d. van Brouwers aardewerk geplaatst. Het ontwerp voor de indeeling en beplanting der tentoonstelling werd gemaakt door den heer C. J. van Empe- len, tuinarchitect te Heemstede, en verdient allen lof. Jammer was, dat er althans gister nog niet heel veel te zien was. Alleen de crocussen bloeiden volopen dan hier en daar wat nar cissen en seilla's. De sneeuwklokjes waren er nog; de hyacinthen nog niet, al begonnen zij te kleuren. De tulpen waren er nog heelemaal niet. Maar als het weer een beetje meewerkt, als er een paar zonnige dagen komen, kan het desnoods reeds binnen een paar dagen, een oogenlust worden. In totaal, zoo vernamen wij, staan er niet minder dan een half millioen bollen in den grond, alle gratis door de kweekers afgestaan en met de grootste zorg geplant. Den gehee- len winter is het park in verband hiermee ge sloten geweest. ALKMAAR MIENT2¥ Na de frissche rondwandeling het weer was dampig en koud vereenigch het comité zijn gasten aan een zeer uitvoerige koffie tafel, waar Helder's roem, niet minder dan negen soorten visch, te genieten viel. Hier heeft o.a. nog het woord gevoerd de heer Ernst H. Krelage, die wees op het eigenaar dige feit, dat een maritieme plaats als 4en Helder zoo'n groote liefde heeft gekregen voor de bloembollencultuur. Maar de oor zaak hiervan is misschien in de geschiedenis te zoeken, Vant was er niet eens een matroos, die een duren bloembol voor een ui aanzag en hem opat. Verder gaf de heer Krelage als zijn deskundige meening te kennen, dat de afdeeling Anna Paulownapolder zichzelf heeft overtroffen met deze tentoonstelling en in de omstandigheid, dat zij haar aandurf de in zulk een ongunstigen tijd, zag spreker een goed teeken voor haar toekomst. Ook stipte de heer Krelage aan dat de bloembol lencultuur hier ontwikkeld is door bekwame vakmenschen uit het meer Zuidelijk gelegen deel van Nederland, wat haar een goede ba sis heeft gegeven. Spreker eindigde met den wensch, dat de kweekers in deze streek door de tentoonstelling een stap vooruit mogen doen; een wensch, dien men gaarne kan aee- len. De tentoonstelling zal duren tot 26 Mei. DE INBÏË-POSTVLUCHTEN. Het 15e postvliegtuig te Medan. Bij de K.L.M. is bericht ingekpmen, dat de P.H.-A.F.R. om 5.25 uit Tavoj is vertrokken en om 12.10 uur in Alvitar is geland. Vandaar vertrok het toestel om 13.00 uur en landde om 15.30 in Medan. DE EGYPTETOGHT VAN DE GRAF ZEPPELIN. De Zeppelin naar Palestina. Het Duitsche luchtschip „Graf Zeppe lin" is hedenmorgen te kwart over 7 gestart voor een vlucht naar Palestina. De „Graf Zeppelin" boven Egypte. Volgens berichten uit Caïro maakt de Zeppelin, die bteduidend eerder in Egyp te arriveerde dan* verwacht werd, een tochtje naar Boven Egypte. Per draadlooze werd den commandant van het luchtschip bij het kruisen boven Caïro medegedeeld, dat de voorberei dingen voor de landing nog niet beëin digd waren en het programma evenmin gewijzigd zou kunnen worden. In verband hiermede heeft Dr. Ecke- ner tot den tocht naar Boven Egypte besloten. Men stelt zich voor Zaterdagmorgen te ongeveer half negen op het vliegveld te Caïro te kunnen landen. Gistermiddag om vier uur is de „Graf Zeppelin" boven Caïro verschenen. DE INDIE-POSTVLUCHTEN. Het retourvlieptuïq. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht ls ingekomen, dat het 13e retourvliegtuig de P.H.-A.F.L. gistermor gen om 5.21 uit Caïro is vertrokken en om 7.23 te Mersamatruh is aangekomen. Vandaar vertrok het toestel weer om 9.09 en arriveerde om 15.44 te Athene. BOLLENVE1L1NG BREEZAND. De Raad der gemeente Anna Paulowna verleende een crediet van 30.000 voor in standhouding der bloembollenveiling te Breezand, welke veiling te kort bedrijfskapi taal had. DE UITVOERING DER TARWEWET. Te 's-Gravenhage hebben besprekingen plaats gehad tusschen den heer S. L. Lou- wes uit Zwolle, regeeringstarwe-commissaris, eenerzijds en de organisaties van tarwever- bruikers anderzijds. Vertegenwoordigd waren de Ver. van Meel fabrikanten; de Ver. van Meel- en bloemfa- brikanten, voorzitter de heer P. Molenaar te Westzaan, de Alg. Ned. Molenaarsbond, de Nat. R, K. Molenaarsbond en de N. V. Meel fabrieken der Ned. Bakkerij te Rotterdam, directeur de heer Kraan te Wassenaar. De besprekingen hadden, zegt het Hbld., ten doel, om te komen tot de oprichting eener vereeniging van tarwe-opnemers. De heer Louwes hield voor de aanwezigen een voordracht over de Tarwewet, waarna de ontwerp-statuten der op te richten vereeni ging werden behandela. Daaruit blijkt o. a. dat de vereeniging tot doel heeft, de behartiging der belangen van hen, die bij het gebruik van inlandsche tarwe betrokken zijn. De vereeniging zal langs ar- bitralen weg hare medewerking verleenen bij de uitvoering der Tarwewet, b.v. bij het vast stellen der gradeeringen, het voorkomen van fraude door landbouwers, meelfabrikanten en molenaars of derden. Met algemeene stemmen werd besloten tot voorloopige stichting der vereeniging.' Een volgende vergadering kan binnen enkele da gen tegemoet worden gezien. CURSUS VOOR MELKCONTRQLEURS TE HOORN. De jaarlijksche cursus tot opleiding van melkoontroleurs voor rundveefokvereenigin- gen, zuivelfabrieken en melkinrichtingen, welke van half September 1930 tot begin April 1931 vanwege het Rijkszuivelconsu- lentschap voor Noordholland is gegeven, werd gevolgd door 24 leerlingen. Na afge legd eindexamen ontvingen 21 deelnemers het diploma, n.1. J. de Boer Wz., Edam; P Boersma, Opmeer; Tj. Bollema, Berkhout; J. Butter Pz., Hauwert; F. Eppinga, Heer- hugowaard; P. Haker Dz., Abbekerk; M. Hiemstra, Oudendijk; C. Houtkooper, Hens broek; J. Jongejan, Berkhout; P. J. van Leuzen, Edam; J. van Leijen, Schellinkhout; P. Maner, Beets; A. van der Meer, Juliana- dorp; O. van Meerveld, Zunderdorp; Ph. j Mol, Berkhout; J. Peper, Rustenburg; Th. A. Schipper, Spanbroek; M. van Tiel, Graft; naar waarnemingen, verricht in den moreen van 11 April. K Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.5 mM te Galais en Vlissingen. Laagste barometerstand 736.0 mM. Seydisfjord. Verwachting, geldig tot den. avond van 12 April: Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind; zwaar bewolkt of betrokken; aanvan- kei ijk weinig of geen fegen; later iets koeler. Jb. J. Visser, Wijde Wormer, D. Weeder Kz Hauwert en Jb. Zoon, Heiloo. ZOMERDIENSTREGELING DER ELECTRISCHE TREINEN. Wij gaven reeds een overzicht van de aankomst- en vertrektijden der electri- sche treinen in de richting Alkmaar naar Amsterdam en Haarlem vice versa. Wij laten hier nog de dienstregeling Alkmaar—Den Helder en Den Helder— Alkmaar volgen. Den Helder Alkmaar. 6.31 7.40 7.25 8.20 X 7.38 8.21 9.39 10.42 10.58 11.42 12.35 13.39 13.13 13.54 Zat. 13.51 14.40 15.59 16.40 16.47 17.53 18.37 19.40 X 18.51 19.40 19.51 20.40 X 21.29 22.18 X 21.31 22.40 Alkmaar Den Helder. 7.16 8.33 8.47 9.35 9.53 10.45 10.51 11.50 12.47 13.33 14.47 15.50 16.47 17.54 17.55 18.35 19.47 20.52 22.08 23.05 X 22.47 23.41 0.08 0.51 g X Alleen Zon- en Feestdagen. Zat. Zaterdag. werkdagen behalve Zaterdag, g alleen in den nacht van Zondag op Maandag en den nacht van een feest dag. DE ZATERDAGAVONDMARKT. In verband met de asfalteerngswerkzaam- heden op de Laat zal de Zaterdagavondmarkt heden op de Nieuwesloot worden gehouden. EEN ADRES VAN DEN BESTUUR- DERSBQND. Aan den raacl der gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, Het bestuur van den Bestuurdersboml „Alkmaar", afdeeling van de Nederland- schevakcentrale, ten deze domicilie kiezende ten huize van zijn secretaris, J. J. Combée, Wildemanstraat 14 al hier, en waarbij zijn aangesloten, behal ve neutrale organisaties van overheids, semi-overheids- en spoorwegpersoneel, neutrale organisaties van werknemers in de particuliere bedrijven, o.a. van handels- en kantoorbedienden, bouw vakarbeiders,, typografen, landarbei ders, arbeiders in de kleedingindustne en in de voedingsbedrijven enz., wier leden vanzelfsprekend ten nauwste be trokken zijn bij de werkloosheidszorg en alles wat daarmede verband houdt; dat Uw Raad bij besluit van 20 Febr. j.1. heeft opgericht een Gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbe toon en een Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, samen te stellen op nader in de betreffende verordeningen aange geven wijzen; dat blijkens bijlage nr. 56 B. en W. Uwen Raad voorstellen te bepalen uit welke groepen der bevolking zullen worden gekozen de vier leden van Maat schappelijk Hulpbetoon, die niet tot de andere aangewezen groepen behooren; dat naar het ons voorkomt Uw Raad een overeenkomstig besluit zal behooren te nemen ten aanzien van de leden, ver tegenwoordigende de plaatselijke cen trales van vakvereenigingen, aangezien uit deze groep vier leden zullen worden gekozen, terwijl alhier, voor zoover ons bekend, v ij f dergelijke centrales zijn, zoodat vooraf dient te worden beslist welke van die centrales voordrachten zullen kunnen aanbieden; dat o. i. alleen dan ter zake een bevre digende regeling kan worden getroffen, wanneer vertegenwoordigd zijn de v i e r hoofdgroepen in de vakbeweging, n.1. de Moderne, de Christelijke, de Roomsch-Katholieke en de Neutrale; dat Uw Raad reeds bij besluit van 22 Mei 1924 heeft erkend de aanspraak van dt neutrale vakbeweging op vertegen woordiging in de commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, door benoeming o.m. van een lid van den toenmaligen Neutralen Bestuurdersbond, en welke vertegenwoordiging zeer zeker tot nu toe zou zijn bestendigd, ware het niet, dat die B. B. inmiddels is opgeheven; dat laatstbedoelde commissie zal wor den opgeheven en worden vervangen door een commissie van advies voor so ciale zaken, in welke o. i. ook de neu trale vakbeweging behoort te zijn ver tegenwoordigd; Reden, waarom wij Uwen Raad be leefd verzoeken te willen besluiten, OA van de vier centrales, die zullen wor^® uitgenoodigd voordrachten in te zen voor de benoeming van leden van Gemeentelijke Instelling v°or schappelijk Hulpbetoon en van het

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2