Aqztida Soiréa Dansante „ALCMARIA VICTRIX' CIRCUIT DRENTE HET PROCÉHEGEN OEN 9USSELD0RFSCHEN MOORDENAAR. iri de groote zaal van de „Harmonie", op Zaterdag 18 April a s., 'sav. 8 uur. Sport Luchtvaart STAD EN OMGEVING. Radiografisch weerberjC| Woensdag 15 April. 7.30 uur, Cinema Americain: Haar eigen rechter (society-drama, geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater l. De weg naar wraak (Wild-Westfilm); 2. Wie doodde Donovan? (mysterie); boven 14 ^730 uur, Victoria-Theater: De grooie vij ver (rom geluidfilm)voor eiken leeftijd. 8 uur, 't Gulden Vlies, propaganda-avond A J. C.; spreker de heer Schumacher. Donderdag 16 April. 7.30 uur, Cinema Americain: Haar eigen rechter (society-drama, geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Iheater. 1 De weg naar wraak (Wild-Westfilm)2. Wie doodde Donovan? (mysterie); boven 14 7.30 uur, Victoria-TheaierDe groote vij ver (rom., geluidfilm); voor eiken leeftijd. 8 uur, 't Gulden Vlies: Hoe zorg ik voor mijn man? 8 uur, De Unie. chr.-hist. kiesvercen. spre ker de heer Snoeck Henkemans, lid der Twee de Kamer. Berenguer gearresteerd. De minister van oorlog van het afgetieden monarchistische kabinet, generaal Beren guer, die Weigerde zijn functie over te ara gen, is door de nieuwe rege.ering voorloopig gearresteerd. Uitgeweken republikeinen zijn teruggeroepen. De nieuwe Spaansche regeering heeft een oproep gericht tot alle Spaansche refugees in Frankrijk, om zoo spoedig mogelijk naar Spanje terug te keeren. Behalve de nieuwe minister van onderwijs Marcelino Domingo, is ook de nieuwe minis ter van financiën, ïndalecio Prielo, uit Parijs vertrokken, terwijl ook de nieuwe minister van economische zaken naar Spanje is terug gekeerd. Alle diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland zullen door nieuwe personen wórden bezet. Voor de ambassade te Parijs komen in aanmerking dr. Maranon en voor Londen Perez y Ayola. De ambassadeur te Parijs terug geroepen. Het was gisteravond onmogelijk, in de Spaansche ambassade te Parijs eenige inlich tingen te verkrijgen. De huidige ambassa deur, Liones de Lion, zal waarschijnlijk een van de eerste diplomaten zijn, die door de nieuwe regeering woidt terug geroepen, aan gezien hij een der meest toegewijde en trouw ste aanhangers van den koning was. De hertog van Alba pn graaf de ia C-ime- ra zijn per auto de Frausch-Spaansche grens gepasseerd. Onlusten in Madrid en m de provincies. Laat in den nacht heeft een Iroep gepeuppl het gebouw van het dagblad Nation ie Ma drid bestormd en verschillende meubelen op straat geworpen. Verder werd het standbeeld van Isabella II en van paus Pius IV omver geworpen en vernield. Ook in de provincies werden gedenkteeke- nen van monarchistische leiders vernield, terwijl op enkele plaatsen, waar straten of pleinen naar den vroegeren dictator, wijlen Primo de Rivera, waren genoemd, de naam bordjes werden afgerukt Uit Madrid wedt gemeld, dat gisteravond op eenige plaatsen in de stad straatgevechten plaats vonden. Alfonso scheep gegaan naar En geland. Koning Alfonso is in den afgeloopen nacht fegen vier uur te Carthagena aangekomen en is vandaar vanmorgen te vijf uur vertrokken aan boord van den Spaanschen kruiser Prin- sisse Alfonso, die koers zette in de richting van Engeland. De Infant Don Juan is aan boord van een Spaanschen torpedo-jager te Gibraltar aan gekomen. De koning gaat in Londen wo nen. Naar te Londen verluidt, zal de koning van Spanje met zijn gezin zijn intrek nemen in een paleis te Londen, dat op het oogenblik wordt bewoond door prinses Beatrice, de moeder van koningin Ena van Spanje. Om trent het vertrek van Alfonso uit het palcis te Madrid wordt gemeld, dat de koning tegen de aanwezige personen zeide: Ik vertrek met een gerust geweten", waarna hij door zijn emotie overmand werd en den zin niet kon voltooien. Spaansrh ambassadeur te Londen teruggerocoen. De Spaansche ambassadeur te Londen, markies Merry dei Val, heeft telegrafisch bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Madrid zijn ontslag aangevraagd. Hij zal vermoedelijk worden opgevolgd door Perrez Y Ayola. (Zie vervolg laatste berichten). De tweede dag van het proces. Gedurende het verdere verloop van zijn verhoor verklaarde beklaagde Kürten, dat hij bij zijn misdaden door de gedachte geleid werd dat hij door de mishandelingen de vroe- °°r ^em ondergane pijnigingen vergold. Keeds in zijn jeugd heeft hij met bijzondere belangstelling de rechtbankverslagen in de bladen gelezen. Ook de berichten over groote oranaen hadden zijn bijzondere belangstel- 'l1 de- cellen in de tuchthuizen heeft hij, gezeten m den donkersten hoek, zich er voorstellingen van gemaakt hoe men menschen kan mishandelen. •j. Kürten over zijn verhou ding tot de vee. are., oudere frau Uhr, TW™ sa1'fi^nen a*fd geweest waren, ripïw beklaagde een uitvoerige schil dering van de "erschi-lende door hem «re- pleegde moorden. In de -T-cn 1923 en 1924 Wij «Zinvloed van Mailing wtn een mooidoroces twee meisie i/ewunzd. Op een vraag van den president of hij iederen keer van huis gegaan w*s niet de be doeling menschen te dooaen, verklaarde Kür ten, doch dat hij slechts bloed had willen zien. Hoe het dan gekomen is, dat hij zijn slachtoffers ten slotte toch gedood heeft kan hij niet verklaren. Verschejaene malen heeft hij ook gepoogd het bloed van zijn siacn - offers te drinken. In het geval van den moord opjuffrouw Hahn had Kürten aanvankelijk het vaste voornemen gehad, het meisje niet te dooaen, doch plotsemig heeft hij haar toch gewurg en doodgestoken, 's Avonds was hij nog eens op de plaats van de misdaad teruggekeerd en heeft hij het lijk begraven, waarna hij nog wel dertig maal bij het graf was terug- B Hierna wordt de ziting tot 's middags ver daagd. Bij de hervatting gaf Kürten een uit eenzetting van den dubbelen moord op twee kinderen in Flehe. Louise Lenzen had hij tic eerst doodgestoken. Toen Gertrud Hamackei, die cigaretten voor hem gehaald had, teiug- kwam, heeft hij ook haar gewurgd en dood gestoken. De eerste getuige: een Neder- landsch meisje. Den volgenden dag is hij met üertiud Schulte naar den Rijn gegaan. Efist heeft hij naar niets gedaan, doch dan, blijkbaar onder invloed van een plotselingen drang, heeft hij ook haar vermoord. Daarna heeft hij het verschijnen van het „Uberfallkommando" afgewacht en het op treden daarvan bijgewoond. De brieven aan de bladen had hij geschre ven om zich te verhuegen over de opwinding en den angst van de bevolking. Bij het vermoorden van Ida Reuter, Eli- sabeth Doerier, Frau eurer en Gertrud Al- bennann, verklaarde Kürten, dat hij in het schreien en hulpgeroep van zijn slachtoffers steeds weer groote voldoening vond. Hierop werd door de rechtbank als eerste getuige een jong meisje uit Nederland ver hoord, dat verklaarde op zekeren avond door een man te zijn overvallen, doch zij kon niet verklaren dat Kürten de dader was. Kürten bekende evenwel, dat hij het ge weest is, die haar heeft aangerand De rechtbank verdaagde vervolgens de zit ting tot hedenavond DERDE DAG. Getu igenverhooren Hedenmorgen werd het Kürten-proces, dat thans weer gedeeltelijk openbaar was. voort gezet. Voor den aanvang van het getuigen verhoor verklaarde Kürten, in antwoord op een vraag van den president, dat hij weinig medelijden met zijn slachtoffers voelde, doch zijn daden deed uit een soort drang, die hem er altijd genot van verschafte. Ook na het begaan van zijn daad voelde hij geen medelijden voor net slachtoffer. Ver volgens begun met de getuigenverhooren en het verhoor der deskundigen. Het getuigenverhoor. De eerste getuige, -die werd gehoord, was dr. Plemper, die eenige mededeelingen deed inzake de door hem onderzochte moordzaak op de jeugdige Ghrisfine Klein. Nog verschillende andere getuigen werden over deze moordzaak gehoord. Uit de talrijke verhalen, die worden voor- gelezen, blijkt, dat men aanvankelijk een fa- Vmilielid van het kind verdacht. De volgende getuige is de rechercheur Memberg, die uitvoerige mededeelingen doet omtrent de laatste opzienbarende misdaad van Kürten, en zijn arrestatie. Getuige Mombe.rg legde voorts nog eenige verklaringen af be treffende de anonieme brieven, die de moorde naar had geschreven. HET IJSLANDSCHE ALT1NG ONTBONDEN. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Naar aanleiding van een telegrafische boodschap van d enDeenschen Koning is gisteren het IJlandsche Parlement het Alting door den ministerpresident ontbonden ver klaard. De ijsiandsche onafhankeheidspartij had een motie van wantrouwen ingediend tegen de regeering, die gistermiddag in be handeling zou komen. Aangezien de socialistische partij haar neutrale houding ten aanzien van de regee ring had opgegeven, diende met de mogelijk heid rekening te worden gehouden, dat de regeering ten val zou worden gebracht Het besluit tot ontbinding van het Parlement heeft in het Alting groote opwinding ver oorzaakt. Men verwacht dan ook onlusten onder de bevolking. De onafhankelijkheids partij verlangt volledige zelfstandigheid van IJsland en afscheiding van Denemarken. EEN VERKLARING VAN DE PORTU- GEESCHE REGEERfNG OVER DEN OPSTAND VAN MADEIRA. Officieel deelt de Portugeesche regeering mede, dat de opstand op Madeira is gelocali- seerd, evenals de opstand op de Azoren, die beperkt zou zijn tot Porta del Gada De re geering verzekert voorts, dat noch in Portu gal, zelf, noch op de eilanden of in de kolo- nieën botsingen zijn ontstaan, aangezien alle troepen tot nog toe de bevelen der regeering nauwkeurig hebben opgevolgd. De Daily Telegraph meldt, dat Maandag j.1. het Duit- sche stoomschip Pontana op weg naar Ma deira door een Protugeesche kanonneerboot werd aangehouden. Daarentegen is het Engelsche stoomschip Balmoral Castle er in geslaagd de blokkade te breken en Funchal te bereiken. SMOKKELAFFAIRE OP GROOTE SCHAAL ONTDEKT. Spaansche kunstschatten naar het buitenland gesmokkeld. Op verzoek van de Spaansche autori teiten is aan de Duitsch-Nederlandsche grens bij Emmerik een persoon gearres teerd, wiens arrestatie in verband staat met het ontdekken van een der meest gerucht makende schandalen in den kunsthandel van de laatste jaren Door verschillende onder grondsche trans acties is een te Madrid gevestigd Ame- nkaansch kunsthandelaar, tevens kunst historicus, wiens naam in den kunst handel een bekenden klank heeft, er in eesiaaard. een groot aantal van de kost- Introducties zijn tot een beperkt aantal verkrijgbaar bij den Secretaris der Feest commissie, BRAM ELTE, Laat 201 en in de Sigarenmagazijnen „HARTLAND" en „PORSSIUS". baarste voortbrengselen der Spaansch- Moorsche kunst v.n.1. Moorsche wand versieringen en Spaansche gobelins van onschatbare waarde, welker uitvoer uit Spanje door speciale wetten streng is verboden, en die behooren tot de kost baarste kunstschatten van Spanje, naar het buitenland, v.n.1. de Vereen. Staten uit te voeren. De man heeft zijn practij- ken verscheidene jaren kunnen uitoefe nen en had daarbij clc hulp van regee- ringsambtenaren, die hooge bedragen van hem ontvingen. De Spaansch justitie bemoeit zich op het oogenblik met het geval. Mo toren. „Groote prijs van Nederland". (T. T.) Een officieel persbericht luidt als volgt: Dat de T. T. Motorraces, die op 11 Juli a.s. op het „Circuit van Drente" zullen wor den gehouden, zijn 'geworden een Europeesch sportevenement van beteekenis, is bekend. De medewerking, die de Organisatie Com missie reeds sinds jaren ondervindt van de autoriteiten, bewijst, dat ook deze het groote belang van dezen wedstrijd voor Provincie en Gemeenten inzien. Daarvan hebben zij zoojuist wederom een sprekend bewijs gele verd, dat niet alleen door de Organisatie Commissie, maar door geheel Motor-Holland op prijs zal worden gesteld. Het 17.3 K.M. lange „Circuit van Dren te", in de onmiddellijke nabijheid van Assen, bevatte een 6.5 K.M. lang gedeelte waarvan het wegdek erg te wenschen overliet, het geen de Organisatie Commissie voor dit jaar veel zorg baarde. Het betrof het gedeelte weg Assen-Hooghalen (zie nevenstaand kaartje van 3 tot 10). VAN AHtN LAAOHAL6N ffrfllBUNtS 1KD 1 uOOCl-vAtt-N Voor algeheele verbetering van dezen weg is thans door de Provincie Drente en de Ge meenten Assen en Beilen een bedrag uitge trokken van 107.000. Er komt een breedere asphalt-betonwcg, welk werk uitgevoerd wordt door de Mij. „De geruislooze weg" te Heemstede. Betreffende het overige gedeelte van heï Circuit worden besprekingen gevoerd tus- schen de Gemeenten Assen en Beilen en staat in elk geval reeds nu vast, dat ook dit voor de a.s. Races bijzonder zal worden verzorgd. O.a. zal het gedeelte, waarop de start plaats heeft en dat reeds nu 6 meter breed is, wor den doorgetrokken tot aan de, op den start volgende, S-bocht. Het „Circuit van Drente", dat reeds tot nu toe werd genoemd „het snelste circuit van Europa", zal zonder twijfel door genoemde verbeteringen nog sneller worden. LUCHTVERKEER OP DE VLIEGVELDEN GEDURENDE MAART. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand Maart 1931 aan gedaan door 412 verkeersvliegtuigen der ge regelde luchtlijnen, 327 vliegtuigen van Leger en Marine en 16 extra vliegtuigen, terwijl 103 rondles- en proefvluchten met vliegtuigen van de K. L. M. en andere luchtvaartmaat schappijen werden uitgevoerd. Tevens hadden er 63 vluchten plaats met vliegtuigen van de N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek „Fokker" en 108 vluchten mét Pander-vliegtuigen vao de Nationale Lucht- vaartschool. Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, werd gedurende die maand aangedaan door 213 verkeersvliegtuigen, 11 vliegtuigen van Leger en Marine, 37 vliegtuigen van de Nat. Luchtvaartschool, de Koolhovenfabriek en verschillende particulieren. Bovendien werden op Waalhaven 30 proef- en rond- en oefenvluchten uitgevoerd door verkeersvliegtuigen de K. L. M., 201 door vliegtuigen der Nationale Luchtvaartschool, de Koolhovenfabriek en verschillende parti culieren en 14 door op Waalhaven gestati- onneerde militaire vliegtuigen. NOODLANDING NED. MIL. VLIEGTUIG. Hedenmorgen heeft het militaire vliegtuig 107, komend van Soesterberg een noodlanding gemaakt in een wei land nabij den Spijkschen dijk te Go- rinchem. Het toestel kwam op het lan dingsgestel terecht, waardoor dit werd beschadigd. In de machine waren gezo» ten de bestuurder, korporaalvlieger de Graaf en de mecanicien v. d. Linden. De bestuurder voerde do noodlanding goed uit. De vliegmachine zal worden gedemonteerd en naar Sdesterberg wor den overgebracht. De politie bewaakt het toostel. Als oorzaak wordt opgegeven een storing in de benzineleiding. DE ZEPPELIN-VERBINDING NEDERLAND-NEDERLANDSCH INDIE. Dr. Eckener, die eenige dagen geleden met de „Europa" uit Amerika is teruggekeerd, deelde, naar uit FriedriChshafen wordt ge meld, desgevraagd mede, dat hij in verband met de plannen voor het totstandbrengen van een luchtschependienst tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië waarschijnlijk in den ko menden winter een reis naar Batavia zal ma ken. Eerst na deze studiereis zal hij in staat zijn met de belanghebbende Nederlandsche scheepvaartmaatschappijen, de maatschap pij „Nederland" en den Rotterdamschen Lloyd verdere besprekingen te voeren. Het staat echter thans reeds vrijwel vast, dat te Batavia, of in de nabijheid van deze stad, een lucht schepenhaven zal worden aangelegd. ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK IN DUITSCHLAND. Twee dccden; zeven gewonden. Gistermiddag is op het traject Berlijn Breslau nabij Rietschen het verkeersvliegtuig D. 1928 neergestort. De bestuurder en de marconist werden gedood en van de acht an dere inzittenden werden er 7 gewond. ALKMAAR MIENT2-V DE BLOEMENKLOK. De werkzaamheden aan de bloemenklok, die op het driehoekje aan den Stationsweg, nabij het station gemaakt wordt, hebben der mate voortgang, dat men reeds een idee krijgt hoe deze electrisch bewogen klok zal worden. De uren worden door groote bakken met bloemen, de 5 minuten door kleine bloem- bakjes aangegeven. DE TUNNEL NAAR HET IE EN 2E PERRON IN GEBRUIK GENOMEN. Heden werd de tunnel voor het gedeelte, dat toegang geeft tot het le en 2e perron in gebruik genomen. De gang van de tunnel is 4 M. breed met verbreedingen, waarin tourniquets voor de controle zijn geplaatst en de mooie opgangen naar de perrons volgen. v De trappen die afgedekt zijn met staafbeton en koperen gegrifde randen, waardoor het uit glijden onmogelijk is, hebben een opgang van 16 c.M. en een aantrede van 30 c.M., zoodat zij zeer gemakkelijk loopen, hetgeen een groot verschil vormt met de luchtbrug, waarvan de aantrede smaller en de hoogte grooter is. De wanden van de tunnel zijn bekleed met glazen tegels van kopformaat, hetgeen een goede indruk maakt. Ook de dagbelichting voldoet uitstekend. Naast deze tunnel ligt die welke toegang verleent naar het 3e perron waar de tams naar Egmond en Bergen vertrekken en aan komen. Men is druk bezig met het afwerken van deze tunnel, die een lengte heeft van 80 M. en die voor de passagiers van en naar de trams een belangrijke verbetering betee- kenen, aangezien men daardoor rechtstreeks naar de perrons kan komen, zonder dat het noodig is te tourniquettes te passeeren. Naar men ons verzekerde, zal ook deze tunnel bij het ingaan van de zomerdienst- regeling, 15 Mei, in gebruik worden ge nomen. DE EERSTE KOMKOMMERS. Vandaag zijn op de Alkmaarsche Export veiling aangevoerd de eerste komkommers door den proeftuin „Kennemerland" alhier. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zal op Dinsdag 21 April des nam. 2 uur in het 3e Hoofdadmi- nistratiegebouw te Utrecht worden aanbe steed het bouwen van een seinhuis op het em placement Alkmaar. Raming 7640. LEZING VAN Mr. BOMANS. Gisteravond hield Mr. Bomans een lezing in het Gulden Vlies. De heer Woldendorp, voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht", opende met den Christelijken groet; hij heette allen van harte welkom en verheugde zich over het groot aantal aanwezigen wat hij toeschreef aan het optreden van Mr. Bomans en aan het belang, dat men stelde in een dui delijke uiteenzetting van deze verkiezing De voorzitter maakte van de gelegenheid ge bruik er nog op te wijzen, dat de stemming over de groslijst den 26sten dezer zal plaats hebben en wel in het Gezellengebouw en in het Gulden Vlies. Hierna kreeg Mr. Bo mans het woord. Het deed spreker genoegen weer in Alkmaar iets te mogen zeggen over de Provinciale Statenverkiezing. De heer Kooijman heeft, maar zeer ten onrechte, al dus spr., beweerd, in verschillende bladen, dat ik een vijand ben van Noord-Holland boven het IJ. Dat is onjuist. Ik heb altijd met Alk maar en Den Helder meegeleefd. Ik ben zelfs hun vertegenwoordiger geweest. Als ik een vijand ben van dit deel der provincie, dan noem ik u gelukkig, dat U mij niet behoeft te kiezen. U hebt thans den heer Valkering te kiezen. Om persoonlijke redenen zal wel nie mand van de stembus wegblijven; pij moet hem steunen. Toen Gijsbrecht Karei van Ho gen donp een staatsregeling moest ontwerpen beving hem een angstig gevoel. Elk gewest was immers souverein. Holland werd ge splitst. Dit liet hij in zijn staatsregeling door werken. In 1850 borduurde Thorbecke op dit stramien door. De Staten van Hol land kregen het budgetrecht; ze werden eigenlijk schatbewaarders. Met dezen naam word ik ook wel eens bestempeld. Ged. Sta ten moeten voor lier geld zorgen; dat is mede mijn taak. Mijn geachte opponent wees er op. naar waarnemingen, verricht in den mr van 15 April. 0l* Medegedeeld door het Kon. Neder! iu Instituut te De Bildt. Mï| Hoogste barometerstand 770.6 te Bies» Laagste barometerstand 750.1 te Mempi Verwachting, geldig tot den avond van April Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidw< tel ij Ken wind; gedeeltelijk bewolkt, weini„ geen regen, iets zachter. De laatste jaren hebben Ged. Staten m zeer actief getoond. Bezuiniging zijn tha! een zaak van groot belang. Er is voor on huidige samenleving geen grooter gevaa dan de val der financiën. Elke verkiezing h ik gezegd, dat de kracht ligt in een goed b heer van het geld. Waar moet het heen, a er nog zoo'n winter komt, als wij gehad 'hè ben? Hoe moet dan de eerste nood gelenig worden? Niet kunnen betalen geeft eensehc door de maatschappij. Als de gulden wai kelt, wankelt de troon en groeit het comnu nisme. Tegenwoordig wordt het huishoucle hoe lang hoe meer opgeschroefd Vraag nie of de volksvertegenwoordigers nog meer wi len geven. Vraag rust en zorg voor de gel< middelen. Men stapt zoo licht over deze zr ken heen. De kracht ligt in het plattelanc niet in de steden, die vaak zijn een broeines van ongeloof en communisme. Voor het plat teland wordt dan ook veel gedaan. Wij ven kanalen en wegen. Ik heb mede gedaan wat ik kon. De som voor goede wegen is uit gegroeid tot 35 millioen. Ook doen wij veei voor gestichten. -Amsterdam betaalt 85Q voor zijn krankzinnigen. „Duin en Bosch" kost 1297 per jaar per patiënt. Wij betalen meer dan 1 millioen per jaar. De gestichten waar religieuzen verplegen zijn minder kost baar. Wij kunnen de gestichten niet wegva- gen, wel de kosten verminderen Dit hoopte spreker te bereiken, maar 't werd alge. stemd. Voor eigen gestichten zooveel gewl Het kon anders. Zie maar naar andere pro vincies. Hoe staat het nu met de financiën? Drie jaar geleden stonden wij er goed voor. Wij hebben lang 5 opcenten geheven; nu elf. Wij mogen tot 40 gaan. Wij kunnen viermaal! duurder zijn, zou een man van de straat zeg-l gen, maar geen Statenlid Het moet niet zoo ver komen, dat het volk van onze provincie zegt, dat wij niet nieer kunnen. Wij moeten letten op de financiën, wij moeten ons beper ken. Ged. Staten hebben in vier jaar veel ge daan. Nu werd er gewezen op den ernst van elke verkiezing; ook op deze. Het gaat weer hard tegen hard. Er dreigt gevaar. Geen ac tie uitstellen. Het communisme is de geesel Gods, de pest in de maatschappij. Orde, ge zag en recht dienen gehandhaafd te worden. Wij moeten een Gode gevoelig werk doen. Er moet zegen rusten op het werk van de Staten. Daar wordt in de Staten zelf ook nog altijd voor gebeden. Wij Statenleden hebben naar ons beste weten steeds onzen plicht gedaan, U hebt zulks te doen op 22 April. Na de pauze werden verschillende zaken besproken, die liggen op het terrein van de Staten. Bij de uitvoering van de L. O. ligt een primair belang: men laat hier volle rechten wedervaren. Hier werd een woord van lof gebracht aan den Gedeputeerde GerJiarrf voor de wijze, waarop die zijn taak verrieir Verder werd gewezen op de Gezondheid zorg. Alle gemeenten zijn van een waterlei ding voorzien; het levert altijd winst De be drijven worden goed beheerd. Ook het P. E. N.-bedrijf. Hier past een woord van hulde aan den zoozeer actieven heer Hendrikx. Verder werd gewezen op het verleenen van talrijke subsidies: Witte kruis, Wijk- en kraam-verpleging, voor koloniehuizen. In dit opzicht staat onze provincie aan 't hoofd van alle andere provincies. Dit is tevens een prik kel voor de gemeenten, om ook veel te doen. Maarde geldvijver moet niet opdrogen. Stel U voor, dat er groote rampen komen. Ook voor het landbouwonderwijs en vooi de veeteelt wordt vee' gedaan, zoowel als voor tuin- en akkerbouw. Voor 't onderwijs aan zwakzinnigen is onlangs 80 000 bijgedra gen. Wij geven zelfs subsidie aan sommij» gemeenten. Ook voor de kerk in Alkmaar een ton bijgedragen; voor het Gooi wel v$ ton en twee ton voor de werkloosheidszorg- De voornaamste taak van een lid der Prov. Staten is, om te kiezen, een goed lid voor de Ged. Staten. Ook de leden der Eerste Kamer worden door de Statenleden gekozen. Elke stem legt gewicht in de schaal. Daarom moe ten wij actief zijn. Verwar de belangen politiek niet met standen-politiek. Als iemand aldus spr., mij zou belasteren in een artikel en hij zou no. i van,mijn lijst zijn, dan zou ik hem evengoed steriimen, al zou het niet huppelend gaan. Houdt de grondlijnen vast, stemt in Uw belang. Weest niet kortzichtig, 't Geldt hier de groote belangen van orde, recht en Oranje. Spanje geeft ons een les. Weest paraat opdat de R. K. Staatspartij stevig blijve. Na de verkiezing zullen wij vragen, wie gegroeid is in kracht. Onze partij moet stevig blijven. Dat is een plicht van ons tegenover onze voorvaderen en ook ten opzichte onzer kinderen. Na een daverend applaus sloot de heer Woldendorp met ten wóórd van d?nk en den christelijken groet. „LAATBELANGEN". In de gisteravond in het café van den heel De Ruijter gehouden vergadering van de ver- eeniging „Laatbelangen" werd behandeld de kwestie van de verlichting der Zaterdag- avondmarkt. De voorzitter, de heer v. d. Poll, deelde mede, dat men van plan was ge1 weest, z.g.n. paalkokers op de Laat te pla^t' sen. Bij een bespreking met d®. directeur van gemeentewerken, bleek echten dat er bij de gemeente ernstige bezwar® tegen paalkokers bestonden. Uit een nader brief van den betreffenden wethouder b ee t dat er dan ook van deze wijze van verlj®' ting aanbrenging geer. sprake kon zijn, echter door middel van haken. j Uit de vergadering werd opgemerkt, er bezwaren zijn tegen het plaatsen van n ken aan bepaalde gevels. Tevens werd j de redenen gevraagd, dat de gemeente tej: paalkokers was. De voorzitter antw°o' hierop, dat de paalkokers zeer veel las'. oorzaken. Wat betreft de haken, men ba I toestemming van de eigenaars dei r?rcce«^ waar haken bevestigd zullen woiv-m De haken zijn afneembaar. De bond van marktkooplieden, die jj o*" oveP

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2