«lkmnrstlt Coirant. Groote Voorjaars-Veemarkt DE PAGODE Voörjaarsmarkten Paardenmarkt Hindird drie sr dertigste Jaargang. Woensdag 15 April Radioprogramma milIXKTON. LUIDSPREKERS IN HET MODERNE KANTOOR. te ALKMAAR. op Woensdag 22 April a.s. op Woensdag 29 April a.s. Reeltfsasakew No. 88 1931. Donderdag 16 April. Hilversum298 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8—9.50 Gramofoonplaten. 10.10.15 A'or- genwijding. 10.30—11.— Gramofoonplaten. 11 12.^- Concert. Dina Geesink—Van Bemmel, piano. S. Friedman, zang. Hilde Alexander—Bakker, zang. Harry van Oso, zang. 12.—2.— Concert door het A.V.R.O.- kwartet o. 1. v D. Groeneveld. 2.—2.30 Half uur voor de Vrouw. 3.-4.— Naaicursus. 4.-5.— Ziekenuurtje. 5.-6.— Concert door het A.V.R.O.-octet o. 1. v. L. Schmidt. Met medewerking van Boris Lensky, viool Wiesje 'Bouwmeester en Frans Bogaert. 6.307. Prof. J. Lindeboom: „Erasmus". 7—7.30 Eng. les door Fred Fry. 7.308.FI. Hol lander. 8.—8.15 Gramofoonplaten. 815— 10.15 Concertgebouw-orkest, in de pauze van G. Spit: De luchtverbinding Amsterdam Batavia met Zeppelins". 10.15 Vaz Dias. 10.30—11.15 Clinge Doorenbos leest eigen gedichtjes. 11.1512.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8.9.15 en 11.2. K.R.O., 10.—11.— en 2.—11.30 N.C.R.V.) 8—9.15 Gramofoonpl. 10.10.30 Zang koor N.C.R.V. 10.30—11.— Ziekendienst. ijl.11.30 Gramofoonplaten. 11.3012. Godsd. halfuurtje door pastoor Perquin 12.12.15 Politieberichten. 12.15— 1.45 Concert door het K.RO.-Trio o. 1 v P. Lus tenhouwer. 1.452.15 Gramofoonpl. 2.15 3.15 Cursus Handwerken. 3.153.45 Vrou wenhalfuurtje. 4.5.Ziekenuurtje. 5. .5 45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.456 15 Piano-recital door Joh. Veen scvhreuder. 6.156.30 Gramofoonpl. 6.30- 6.45 Knipcursus. 6.457.15 K. Sluis: „Het broeden en opfokken van kuikens". 7.15 7.30 N. Schenkman: „Naar Thueringen Een gebeurtenis in het leven der Ned. Chr. ReiS' vereeniging". 7.30—SPolitieber. 8. 10.20 Concert door de Stafmuziek van het i Zesde Reg. Inf. te Breda o. 1. v. L. de Morée, In de pauze A. Brom Jr.: „Uit de geschie denis van den orgelbouw". 10.20 Vaz Dias 10.3011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R Foort. 1.20 Concert. H. Fielding, viool. M Zimbler, cello. N. Henderson, piano. 2.20- 2.50 Gramofoonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Concert. Orkest. 5.35 Kin deruurtje. 6.35 Berichten. 7.Zang dooi S Wilson. 7.20 Lezing. 7.50 Lezing. 8.30 Con eert. A. Tibel, sopraan. E. Penville, fluit I Scharrer, piano. 9.20 Berichten. 9.35 Be richten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. J. Un gerson, viool. Orkest. 10.5512.20 Dansmu ziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05 Gra mofoonplaten 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten 9.05 Concert. Orkest en solisten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Orkestconcert en zang 7 208.20 Orkestconcert en voordracht 8.20 9.20 Tooneeluitzending. 9.3510.20 Or kestconcert. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M. 5 20 Kamermuziek. 7.05 Gramofoonplaten 8 20 Concert Koor, orkest en soli. 338.2 M. 5.20 Orkestconcert. 7.05 Gramofoonplaten 8.20 Concert. Orkest en soliste. Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 Gramo foonplaten. 9.3511.15 Gramofoonplaten 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkest concert. 4.205.20 Concert. Orkest en bari ton. 7.209.20 Militair concert. 9.20 Be richten. Daarna tot 11.20; Orkestconcert. Zeesen, 1635 M. 5.40—11.20 Lezingen 11.20—12.15 Gramofoonplaten. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.20 3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4 50 6.50 Lezingen. 6.50 Orkestconcert. 8.05 Hoorspel „Das Marchen von Charlie Chaplin" van H. Ludwig en K. G. Hollan der. 9.20 Berichten en daarna dansmuziek. LIBERALE OMROEP. Morgenmiddcc een uitzending. De Liberale Omroep (V.L.R.A.) heeft van den minister van Waterstaat vergunning gekregen tot het uitzenden van de plechtige herdenking van het tienjarig bestaan van de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" te 's-Gravenhage. .De uitzending is bepaald op Donderdag middag om 4.15 uur over het zendstation Hilversum (298 M.) Door MARJ0R1E BOWEN. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C. E. GUYE 87 wri.JïïSS.f is een Plotselin8'e Climax bij dit gedeelte van het verhaal. Enkele dagen voordat men zou uitzeilen stierf Miranda aan een aanval van de kinder pokken, juist toen er een brief aankwam van madame Choiseul, vol toekomstbe loften en aanmoedigingen. Farryner hield op met spreken en zijn gehoor ging eens verzitten; zij hadden zeer stil gezeten, eenigszins getroffen door dit naakte verhaal. Maar madame de Bellegarde vond de vertelling droog en hard, en niet in overeenstemming met de droefgeestige sierlijkheid van de l agode, de bekoring van het gouden landschap. HOOFDSTUK XII. Robinetta Sarsfiekl vroeg om het ein de van de geschiedenis en Carless was benieuwd wat zij kon te maken hebben met de Pagode, maar miss Stalling her innerde hem dat de groote naam de Choiseul was ingevoerd. Het was nog vroeg in den dag en Iedereen was in een trage stemming, zoo vervolgde Magnus Farryner zijn ge schiedenis. De Engelsche „Automobile Association" heeft opdracht gegeven aan Philips Radio om haar kantoren van een luidspreker-installatie te voorzien. Deze installatie is zoodanig uit gevoerd, dat de secretaris van deze vereeni ging vanuit zijn kantoor alle employées kan toespreken. Ook kan hij het woord richten tot enkele afdeelingen afzonderlijk. In het privé-kantoor van den heer Stenson Cooke, den secretaris, is de Philips microfoon geplaatst, die opgesteld is op een bureau standaard. Alle afdeelingen zijn voorzien var. een luidspreker. Daar enkele der kantoren in een ander gebouwencomplex gevestigd zijn dan het bureau van den secretaris, heeft men hieiyoor speciale maatregelen moeten nemen. Indien de secretaris de employées in het af zonderlijk liggende gebouw wil toespreken dan kunnen de luidsprekers in dat gebouw door middel van de normale telefoonverbin dingen aangesloten worden aan de verskr- kerinstallatie in het hoofdgebouw. Het is gebleken, dat de inrichting van zeer veel belang is bij het vereenvoudigen van h?t overbrengen van berichten van den chef naar de verschillende afdeelingen. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van Maandag 1. /pril. BELANGWEKKEND 'ONDERWERP VOOR VOORWAARDELIJK VEROORDEELDEN. Op de strafzitting va:. 30 December 1930 werd zekere Th. Jac. O., uit Uit geest, thans militair, die zich op 8 Sept, van datzelfde jaar te Castricum aan rijwieldieistal had schuldig gemaakt, voorwaardelijk veroordeeld t 2 maan den gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar en nader op te leggen bijzon dere voorwaarden, waartoe ook behoor de geheelonthouding. De reclassant w. echter niet zoo ge lukkig gedurende dien proeftijd zijn strafregister blanco te kunnen houden, terwijl het met de bijzondere voorwaar den ook niet al te nauw werd genomen, zoodat de treurige gevolgen niet uitble ven en genoemde D. heden in gesloten zitting voor den poolitierechter moest verschijnen, aangezien de officier het voonemen koesterde ten uitvoerleg ging van de voorwaardelijke gevange nisstraf te requireeren. De politierechter kon zich met dit re quisitoir volkomen vereenigen en ge lastte ten uitvoerlegging van de voorw straf, zoodat deze mislukte reclassant zijn weinige zorg voor de naleving der fcijz. voorwaarden met 2 "manden af zondering zal moeten boeten. ZIET DE LELIES OP HET VELD, ZIET HOE SCHOON LI.i BLOEIEN! De 28-jarige gehuwde tuinbouwers knecht Willem J., te Andijk, wiens reuk orgaan gesierd is met een elegant lorg netje had zich op 15 December de vrij heid gepermitteerd, 'n half mud gerooide leliebollen weg ie nemen van et land van den bollenkweeker Jan Terisen en H nd nu deswege terecht. Het bleek, dat deze vingervlugge jongeman zich oo- endien nog had schuldig gemaakt aan diverse diefstallen van akkerproducten, hekpalen en kruiplanken. Ook had hij den heer Wiggers, den reelassoerings- ambtenaar, een rad voor de oogen ge draaid, zoodat deze ambtenaar, ten zeerste verontwaardigd over zooveel snoodheid, zijn aanvankelijk gunstig rapport geheel terug trok. Het is begrij pelijk dat een verdachte, die zoo weinig tot zijn voo deel kon bijbrengen, er niet gemakkelijk afkwam en het mocht dus geen verwondering baren dat hij tot 2 maanden gevangenisstraf word veroor deeld. HOEVEEL MEUBILAIR EEN JONG- GEZELLENKAMER OPLEVERDE. Begin Februari werd te ..Ikmaar in de Ge kunt u de smart van Delia Col- lum voorstellen, waarin verdriet over haar eenig kind gemengd was met de woede over verijdelde eerzucht want zij zag al haar luchtkasteelen vervlie gen. Immers welk nut had voor haar, een ruwe, oudere vrouw, die kans in Parijs Ik zou in dit gedeelte van de ge schiedenis in veel bijzonderheden kun nen treden, maar het is voldoende te zeggen wat mrs. Collum deed; er is geen noodzakelijkheid bespiegelingen te houden over wat zij dacht. Op de school, waar haar dochter geweest was, diende een klein meisje, een schepsel verlost uit een duister en vreeselijk leven, het leven der Dublin- sche sloppen; dit kind had geen bekende betrekkingen en betaalde voor de liefda digheid, welke haar voedcle en onderdak verschafte, met het allerzwaarste werk; zij was ongeveer drie jaar aan de school geweest en had verstand en beschaving getoond en had zelfs enkele der bekoor lijkheden van de jonge dames opgevan gen; ook was zij van een heldere Iersche schoonheid en vrooi ijk van aard. Mrs. Collum merkte het kleine meisje op, vroeg haar van de school, on der het voorwendsel haar in haar eigen dienst te willen opleiden, en nam haar mee naar Belfast, waar zij haar inder daad opleidde, maar niet als haar dienst bode, maar als haar dochter. -- Gij zult haar bedoeling begrijpen ik behoef u niet op te houden om er hii stil te staau zji gal het meisje nes Alkm. Courant een belangrijke openbare verkooping van meubilaire goederen ge annonceerd, te houden in het „Gulden Vlies" en ten overstaan van notaris v d. Heiden. Al deze meubel©' zouden af komstig zijn van den vertrekkenden directeur der Landbouwbank, den heer J. N. Muller Brands. Een actief meubel winkelier nam eens een kijkje in de tooneelzaal van „Het Gulden Vlies" en ti of daar aan een collectie meubelen, groot genoeg om een geheel kasteel te installeerbn. De zaak kwam hem ver dacht voor en hij stelde zich in verbin ding met de Middenstandsvereeniging, die den aap uit den mouw wist te halen en te bewerken, dat de ondernemer van die verkooping, de heer Alex de L. uit den Haag, heden terecht stond wegens oneerlijke concurrentie, strafbaar ge steld bij artikel 328bis wetb. van straf recht. Van al de aanwezige goederen, was slechts het meubilair van één hee renkamer ingebracht door den heer Muller Brands, die een en ander aan den ondernemer voor 500 had overgedaan. Wel was echter reclame gemaakt met brieven en een portret van den heer M. Brands om cle echtheid van de verkoo ping aan te toonen. De officier stelde in het licht de mo gelijkheid van benadeeling der bonafide winkeliers en meende dat de verdachte met zijn verknopingen maar in den Haag moest blijven. Hij requireerde ten slot te 100 boete of 60 dagen hechtenis, waarop de heer de L. werd veroordeeld tot 50 boete of 50 dagen hechtenis, direct genoegen n,am en contant aftikte. MET DE VUIST GEDEBATTEERD. De heer Theodorus Hof te Egmondbin- nen kreeg in den avond van 1 Maart omstreeks kwart over 10 een nog al diepgaand meeningsverschil met zijn dorpsgenoot Petrus de G., waarbij laatst genoemde lieer zich zoodanig opwond, dat hij tot handtastelijkheden overging en zijn geachten tegenpleiter op het hoofd timmerde. Ter zake van die ont aarding der discussiën werd de heftige debater heden veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. GEVAARLIJKE VRIENDSCHAPS BLIJKEN. Een te Alkmaar wonend, althans Zon dag 8 Maart aldaar vertoevend heer, ge naamd Jan de V., bemoeide zich alstoen op zoodanige ongeoorloofde wijze met een door agent Staats op d Laat gedane arrestatie van een beschonken persoon, dat gemelde agent verplicht was om zijn sabel te gebruiken om het terrein meester te blijven. De gewenschte in menging kwam gemelden Jan V. dan ook duur te staan, aangezien hij thans door den politierechter ter zak„ ambts belemmering tot 25 boete of 25 dagen hechtenis werd veroordeeld. MET VALSCHE VEEREN GEPRONKT. De 31-jarige vrachtrijder Nic. B., te Egmondbinnen, had van de firma Pau wels te Alkmaar op accepten een vracht auto gekocht en maakte tijdelijk gebruik van het bij het nummer G 42167 behoo- rend nummerbewijs. Aanvankelijk werd daarop reen aanmerking gemaakt, doen op 28 Februari liep de chauffeur van den heer B., Tervoort, tegen de lamp en werd tegen den patroon procesver baal opgemaakt. Deze stand heden te recht. De officier adviseerde den vrachtrijder de motor- en rijw'Jw eenc beter te bestudeeren en vorderde 25 boete of 25 dagen hechtenis, waarop veroordee-' ling tot 15 boete of 15 dagen hechtenis zonder pardon vo.gde. EEN AANDOENLIJKE EN HARTVERHEFFENDE VERZOENINGS- SCENE IN DE RECHTZAAL. Op 4 Maart kregen te Urk op het terrein van den vischafslag de heer Albert K., vis- scher aldaar, en de vischhandelaar Douwe G. een nogal hooggaande kwestie over de verkiezing van een nieuwen afslager, welke betrekking ook de heer K. ambieerde De redetwistende heeren verloren al spoe dig hun bedaardheid en begaven zich op het gevaarlijke terrein der persoonlijke beleedi- gingen, met het minder aangename resul taat, dat beiden heden achtereenvolgens te recht stonden. De politierechter mr. Ledeboer wist met buitengewoon veel tact deze zaken te behan delen en de afkeerige harten weer tot elkan der te brengen. De tegenstanders drukten elkander op uitnoodiging van den politierech ter hartelijk de hand en namen ten volle ge noegen met de minimumstraf 0.50 boete maanden rust en goede voeding en zorg en africhting en nam haar toen mee naar Parijs als haar dochter Miranda. En wie had kans het bedrog te gis sen? Ziedaar het tweetal, nu beide avon turiers, gelogeerd in het klooster in de Rue de Sèvres. Miranda getooid in de garderobe van het doode meisje, en mrs. Collum, haar fortuin inzettende op het slagen van haar waagstuk, want zij gaf alles uit, wat zij bezat. Madame de Choiseul ontving haar vriendelijk en zinspeelde vaag op haar Dublinsch avontuur, dat, zooals zij zei- de, te maken had gehad met vage tegen spoeden van haar zuster; zij bewonder de Miranda en was genadig voor de moeder, en introduceerde haar bij vrien den, die zich bevonden in wat zij be schouwde als hun eigen positie. Tot mrs. Collum's bittere teleur stelling gaf zij geen blijk eenig plan te hebben de vreemdelingen in haar eigen groote wereld in te voeren, hetgeen in derdaad voor madame de Choiseul on denkbaar zou zijn geweest, maar het doel was van de Iersche avonturierster, die al het hare op dezen worp had gezet. De zaken stonden ongeveer aliiir totdat de ongenade van den heilJL Choiseul hem en zijn familie als 1051 lingen naar Chanteloup zond en allen vluchtten, mrs. Collum en haai - g- naamde dochter vergeten en gestrand m Parijs achterlatende. Maar het lag niet in mrs. Collum s a$rd dit licfat te verdragen; zij w*s bo- die hen elk door mr. Ledeboer werd opge legd. Het succes van deze rechterlijke arbitrage was volledig en ten volle een navolging waard. AFDOENDE MANIER OM LATE LOGEES AAN TE DIENEN. De bejaarde hotelier van een volksloge ment aan het Luttik Oudorp te Alkmaar, de heer J. Koeman, werd in den laten avond van 2 Maart uit zijn eersten slaap opgeschrikt door groot lawaai aan de voordeur. Hij be gaf zich naar voren ter onderzoek en be merkte door de deurruit twee luidruchtige personen, die toegelaten wenschten te wor den. Op zijn weigering nam een hunner zijn toevlucht tot geweld door de voordeur in te trappen. Deze geweldenaar, zooals later bleek de los arbeider Th. J. K., stond ter zake die gepleegde vernieling heden terecht en beweerde zich niets meer van het feit te herinneren. Bij het verhoor door de politie bleek hij evenwel beter te zijn gedisponeerd en had hij volledig erkend. Deze erkentenis werd voldoende geacht, waarop K. werd ver oordeeld tot 15 boete of 15 dagen. JANTJE LACHT EN JANTJE HUILT. Een breedgeschouderde man, die bij nadere kennismaking de 40-jarige dorpssmid Pieter de J. uit Spanbroek bleek te zijn, had zich voor den politierechter te verantwoorden om dat hij op 11 Maart den neus van den 16-ja- rigen melkknecht Martinus Konijn voor zijn aambeeld had aangezien en hem met de vuist een flinken opstopper op gezegd reukorgaan had toegediend. De heer Pieter de J. was ten zeerste ver bolgen op Martinus omdat dit jongmensch hem, toen hij den vorigen avond zijn dochter tje van het ijs had teruggeroepen, had uitge lachen en voor den gek had gehouden. Het kostte hem den volgenden dag niet veel moeite, dit lachende gelaat een meer droevigen trek te geven, maar nu hij ter zake mishandeling terecht stond, betuigde hij eer lijk zijn leedwezen zich zóó te hebben verge ten. De officier kon zich echter het optreden van een verontwaardigd huisvader best in denken en vorderde slechts 2 boete of 2 dagen, 'n zeer geringe straf die evenwel ook door den politierechter volkomen voldoende werd geacht. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. (Zitting van 14 April). ZIJN PROEFTIJD EINDIGDE NIET BIJZONDER SUCCESVOL De 19-jarige „werkman"? Jan B. uit Wijk aan Zee en Duin, die indertijd de aandacht op zijn tot dusver weinig opvallende persoon had gevestigd wegens diefstal met braak in den nacht van 17 op 18 Juni te Castricum bij de sigarenwinkelierster mej. wed. Jb. Kaay, zulks in samenwerking met Gerarcl Tromp, bijgenaamd „Kwikie" en die bij wijze van bijzondere gunst voorwaardelijk was veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf met 3 proefjaren en onder toezicht stel ling van het Leger des Heils, had de hem ten deel gevallen faciliteit zoo weinig geap precieerd, dat heden op vordering van den officier de meerv. strafkamer gelastte, dat op grond van zijn strafbare gedragingen, de voorwaardelijke straf zal worden ten uitvoer gelegd. DE MEINEEDZAAK UIT ZUID- SCHARWOUDE WERD VOORTGEZET. Op 20 Januari j.1. stond voor de meer voudige strafkamer terecht als verdacht van meineed in een burgerlijk rechtsgeding de heer Jan Sm., een 32-jarige slager te Zuid- scharwoude. Deze slager zou namelijk op 21 October in de rechtszaal alwaar een echtscheidingspro ces werd behandeld betreffende het echtpaar van Spengler (burgemeester van Zuid- en Noordscharwo ude;opzettelijk en in strijd met de waarheid als gehoorde getuige hebben verklaard dat de burgemeester, in den nacht, volgende op de feestelijk gevierde, bedronken en beklonken Kanaalfeesten, beschonken zou zijn geweest. De heer S. had in kwaliteit van chauffeur den burgemeester van den nacht trein te Alkmaar afgehaald. De burgemees ter verkeerde alstoen in gezelschap van twee journalisten, de heeren Nijland en C. Nannes Gorter er hij had het gezelschap naar het „Hotel de Toelast" in de L.ange- straat gereden, alwaar genoemde journalis ten, die ambtshalve aan de Kanaalfeesten hadden deelgenomen, vertoefden. De burge meester bracht deze heeren, alvorens huis waarts te gaan, naar het hotel alwaar nog een gelagje werd geconsumeerd. Volgens ver klaring van S. nu zou de burgemeester, bij bet verlaten van dit hotel, kennelijk onder den invloed zijn geweest. Deze insinuatie werd echter door Jhr van vendien wanhopig en haar geld was grootendeels uitgegeven; het was ver speeld in beuzelachtige pogingen cle grootheid te evenaren van een wereld, die haar in het geheel niet telde: daar om waagde zij een stoute zet, zij nam Miranda mee naar Amboise en huurde daar een huis en dienstboden. Dit beleedigde en prikkelde mada me de Choiseul, die haar beschermelin ge geheel in den steek liet. Deze zou ze ker spoedig tot wanhoop en schande zijn verzonken, als zij niet één actief had be zeten, en dat was de schoonheid van Ml- ï*£tndëL Het meisje, vlug en met aanpas singsvermogen, had spoedig de maniei geleerd om haar bekoorlijkheden te doen uitkomen, had smaak om zich te kleeden en was in den vollen luister ha- rer jeugd; de tartende en wanhopige De- lia Colfum smukte haar op en reed haar te pronk in een cabriolet de straten van Amboise op en neer, door het bosch en zoo dicht bij het park van Chanteloup als geoorloofd was. Een groot aantal menschen had zich om de Choiseul hereenigd in zijn ballingschap, zooals gij kunt lezen in uw geschiedenisboeken, en de Pagode werd door zijn vrienden opgericht als een daad van hulde en eerbied voor den gevallen minister. Er was inderdaad een soort van hof op het kasteel van Chanteloup, dat schitte rend met elke pracht, een paleis geleek uit een sprookje, welks magische lichten sche meren dooi jaetouverde hoornen. Spengler pertinent ontkend en hij beriep zich te dien aanzien op de getuigenis van genoemde journalisten. Het gevolg was dat tegen den chauffeur een 'strafvervolging werd ingesteld en mr. Schenkeveld uit Alk maar, welke jurist ook de belangen van mevr. v. Spengler in liet civiel proces had behar tigd, stond ook de heer S. ter zijde als raads man en verdediger. Door den officier van justitie die het feit wettig en overtuigend bewezen achtte, zulks ook op grond van de disculpeerende verkla ringen der gehoorde journalisten, werd ver oordeeling gerequireerd tot 6 maanden ge vangenisstraf, terwijl verdediger als slot van een uitvoerig pleidooi vrijspraak concludeer de. De meervoudige strafkamer wees daarop, een interlocutoir vonnis, waarin werd beslist, dat nog andere getuigen moesten worden ge hoord en dus een nader onderzoek werd ge last. Dit onderzoek had nu blijkbaar plaats ge had en de behandeling der zaak werd heden voortgezet. Opgeroepen waren thans als getuigen jhr. A. L. v. Spengler, G. Nijland, C. Nannes Gorter, N. Zee, J. C. Brunen, J. C. Goet en A. Hoogland. Van de reeds gehoorde getuigen was alleen Jhr. v. Spengler aanwezig, terwijl de overige getuigen allen optraden ten voor- deele van den verdachte. Door hun verklaringen poogde de verde diging aan te toonen, dat reeds kort na het gebeurde de heer Sm. met vrijmoedigheid: het feit had besproken, dat de burgemeester dien nacht beschonken was geweest en hij deze uit den auto, een huurford door verd. ge reden ter vervanging van zijn vader, wien de nachtdienst te zwaar viel, als het ware had moeten sleepen. De moeder van ver dachte, die hem, omdat het zoo schromelijk laat werd, vol onrust buiten had afgewacht, was van een en ander getuige geweest. De burgemeester bleef echter bij zijn ont- kentenis en insinueerde, dat misschien ver dachte zelf dronken was geweest, waarop deze antwoordde geen gebruik van bier of sterken drank te maken, zoodat deze dron kenschap kon worden uitgeschakeld. De offi cier erkende door het nieuwe getuigenver hoor in twijfel te zijn geraakt en vorderde thans vrijspraak er echter prijs op stellende te doen uitkomen, dat hij daarmede niet aan nam de beweerde dronkenschap van den bur gemeester. Mr Schenkeveld pleitte daarop uitvoerig en verzocht zoowel formeel als materieel vrij spraak, onder overlegging van verschillende arresten van hoogere rechtscolleges. Voorts bleef pleiter zijn meening betreffende de ge dragingen van getuige v. Spengler handha ven. Na ré- en publiek werd de behandeling gesloten en de uitspraak bepaald op over 8 dagen. SCHOENMAKER HOUDT JE BIJ JE LEEST! Een tweetal jeugdige Duitsche schoenma kers uit Obersdorf, de heeren Jozef G. en Paulus P., werkzaam bij den schoenhande laar-colporteur Klaas Jonk in de Spoorstraat te Den Helder werden indertijd op de zitting van 3 Februari gehoord als getuige in een hooger beroep zaak contra hun patroon Jonk ter zake overtreding der arbeidswet. Zij leg den alstoen een verklaring af in flagranten strijd met het ambtseedige proces-verbaal en onder eede afgelegde verklaring van den ver balisant, agent J. Tiesen, die in den nacht van 3 op 4 Juli deze overtreding had gecon stateerd. Daar genoemde leerlingen van St, Crisponus niet genegen bleken hun verkla ringen te wijzigen, meende de officier termen aanwezig te zien, een vervolging wegens meineed tegen deze getuigen in te stellen Dientengevolge stonden zij heden terecht, doch bleven onwrikbaar bij hun verklaring, dat dien avond niet was gesproken over de werkzaamheden voor den volgenden dag, vol harden. Een der gehoorde getuigen, de kell- ner W. v. d. Bogaerd, die op den bewusten avond ook in de werkplaats had vertoefd, verklaarde nog dat de heer Jonk had ge tracht hem eèn schriftelijke verklaring te doen teekenen en hem alstoen een rijksdaal der belooning had toegezegd. De officier vor derde tegen ieder der verdachten 3 maanden gevangenisstraf. De eveneens gevraagde on middellijke inhechtenisneming werd door de rechtbank geweigerd. EEN VERLIEFDE JONGELINGS- STREEK MET ONTZETTENDE GEVOLGEN. Onze lezers zullen zich vermoedelijk nog wel herinneren het ontzettende ongeval op het Stationsemplacement te Uitgeest, waar bij een jong levenslustig meisje, dat haar galant naar den trein had gebracht en diens Onder al dit weelderig gezelschap miste het niet, dat er ten slotte één werd aangetrokken door de bekoorlijkheden van mirande M. de Montmirail vatte een ro mantische liefde voor haar op; hij was jong, elegant, rijk, een pair van Frankrijk, en mrs. Collum greep woest naar de kans, welke hij bood. Zij was nu geheel verzeild op het strand der misleiding; zij gaf zichzelf uit als van adellijke geboorte, wijlen haar vader was een officier geweest, die op het veld van eer gevallen was voor koning Jacobus onder Clare's dragonders, wijlen haar echtgenoot was eigenaar van uitgestrekte landgoederen in Ierland, waarvan Miranda erfgename was, en zij zelf was een intieme, maar geheime vriendin van madame de Choiseul; zij gaf te verstaan dat er tus- schen deze en haarzelf belangrijke zaken waren. In deze atmospheer hield zij haar crediteuren rustig en lokte niet alleen M. de Montmirail, maar ook verscheidene van zijn vrienden tot een kennismaking met haar. Tot zoover was alles goed, maar mrs. Collum ondervond, ondanks al haar geluk en knapheid, dat zij werd verlamd door den strengen kaste-geest van den Fran- schen adel. Verliefd als M. de Montmirail was, kon hij het toch niet van zich verkrij gen een vreemdelinge te trouwen, die als dochter van slechts een Ierschen landeigt - naar zoo ver zijn mindere was, en al de vereenigde aantrekkelijkheden en kunst grepen van de twee vrouwen konden liern niet tpt daj, gunt brengen. (WorUi yefwlgd).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5