PMtOL Landbouw en Veeteelt Provinciaal nieuws Voortaan op e/ke wond ICerk en Sshool »E IVOX 11 ItI S VAN EEN V'ERREERSACENTJfE, hand vasthoudend, een eind met den opstoo menden trein niedeliep, van het perron onder de wielen geraakte en bijna onmiddellijk" werd gedood. Tegen den jongen man werd daarop een strafvervolging ingesteld ter zake het veroor- zaken van den dood door schuld en dit jonge mensch Nicolaas St. stond lieden tereent. Aangezien evenwel de verdachte den lS-jari gen leeftijd nog niet had bereikt, weid op grond van de kinderwetten deze zaak met ge sloten deuren behandeld. Nader vernamen wij, dat door den officier met ina<.Inneming van verzachtende omstandigheden was ge vorderd 50 boete subsidiair een aantal da gen tuchtschool. Uitspraak a.s. Dmsdag EEN KRULLENJONGEN DIE ZIJN LEDIGEN TIJD BETER KON BESTEDEN MET ZIJN VAKKENNL> TE VERMEERDEREN Een lS-jarige gelorgnetteerde timmer mansknecht, genaamd Martinus \an J. wo nende te Hoorn, stond terecht als verdacht op 20 Januari aldaar in een pcw.'huisdcur- opening zich zeer onvoegzaam tegenover eenige kinderen te hebben gedrage:^ een feit dat strafbaar is gesteld bij artikel 239 wetb van strafrecht en uiteraard met gesloten deuren werd behandeld. 'N BEWEEGLIJK BURGER VAN URK De verlofhouder Klaas Sch. te Urk, die on- langs als verdachte de poM'ierechteiszittin^ opluisterde naar aanleiding van -'en nachle- lijk avontuur met een Urker huismoeder, doch alstoen van de hem tenlaste gelegde huisvredebreuk werd vrijgesproken, had nu blijkbaar de connecties met de heeren rechteis weer aangeknoopt, zooals bleek uit de om Bfandigbeid dat hij moest terecht staan we gens het plegen van niet nader te kwalmcee- ren handelingen met een jeugdig kind bene den den leeftijd van 16 jaar. Verdachte werd als raadsman en verdedi ger bijgestaan door mr. Zeldenrust uit Am sterdam en voorts werd deze precaire zaak om deugdelijke redenen met gesloten deuren behandeld. W ARMENHUIZEN. Overzicht „C.V.V." van 6 tot en niet 11 April 1931. Het is deze week zeer duidelijk gebleken, dat, niettegenstaande de slechte economische toestand de prijzen van onze stapel producten toch een flinke hoogte kunnen bereiken. wie had het gedacht, dat de prijzen van de roode kool binnen enkele dagen tegen de 20 be droegen? Een dergelijke prijsstijging geelt den tuinbouwers moed. Zeker, de voorraau van roode kool is zeer miniem, als gevolg daarvan zijn er zeer weinigen die van de hoo- ge roode kool-prijzen kunnen profiteeren. Doch degene, die nog zoo gelukkig is wat roode kool te bezitten, is het niet onverschil lig of hij per 100 K.G. 10 ontvangt of op een daalder na 20. Roode kool. In het begin dezer weex lieerschte aan deze veiling ongeveer dezelfde steming als aan het einde der vorige. Met Dinsdag te beginnen betaalde men voor groote roode kool van 8.309. Na Dins dag bemerkte men al spoedig, dat de vraag naar roode kool sterker was, dan liet aanbod. Donderdag kwam dit in prijs duidelijk naar voren. Toeiv werd genoteerd voor groote i;ood-: kool eerste kwaliteit 9.4010 en voor de kleine van 1414.60, alzoo een prijsstij ging van ruim 2 bij de vorige week. De aanvoer van roede was op Vrijdag zeer miniem. Toch betaalde men voor een mooi partijtje kleine roode kool den respectabelen prijs van 16.10 per 100 K.G. Dank zij liet goede weer mochten wij ons Zaterdag weder verheugen in een zeer belangrijke prijsstij ging. Voor groote roode kool werd op den laatsten veilingsdag dezer week van 13 50 14.20 bedongen en voor de kleine roode kool eerste kwaliteit van 17.9018.40 per 100 K.G. De tweede kwaliteit roode kool bracht op van 8.2014.50 per 100 K.G. De totale aanvoer van roode kool bedroeg in deze week 66.600 K.G. tegen 96.825 K.G. in de vorige week. Gelekool. Ook de stemming in den gele- koolhandel was van de week een tikje beter, echter nog niet van dien aard, dat een dikke prijsstijging het gevolg was. De groote gele kool eerste kwaliteit bleef in deze week vrij stabiel in prijs. De noteering hiervan bedroeg van 3.804.50 per 100 K.G. De kleine gele kool ging iets in prijs vooruit. De hoog ste noteering hiervan bedroeg de vorige week 5.40, terwijl in deze week betaald werd ten hoogste 5.80 per 100 K.G. De noteering van de tweede kwaliteit gele kool bedroeg in deze week van 1.904.10 per 100 K G. Aangevoerd werd in totaal 50775 K.G. tegen 90525 K.G. in de vorige week. Deensche witte kool. Met de prijzen van de Deensche witte kool was het in deze week nog beter gesteld dan met die van de gele kool. Zeker, in het begin dezer week liepen de prijzen van de Deensche witte kool gelijk op met die van de gele kool. Doch op het ein de van deze week liepen de prijzen van de Deensche witte kool die van de gele kooi vooruit. Voor groote Deensche witte kool eer ste kwaliteit werd in deze week bedongen 3.60—5.20 en voor de kleine Deensche witte kool 46.30 per 100 K.G. Tweede kwaliteit Deensche witte kool verkocht men voor 1 4 per 100 K.G. De totale aan voer van Deensche witte kool 'bedroeg in deze week 132500 K.G. tegen 90525 K.G. in de vorige week. Gele uien. De prijzen van de gele uien ble ven in deze week vrij stabiel. Voor de gewone uien werd betaald 1.70—2.60 en voor de grove uien 12 10. De totale aanvoer bedroeg 7025 K.G. tegen 5675 K.G. in de vorige week. Peen. 3200 K.G. groote peen is verkocht voor 1.10—1.80 per 100 K.G. tegen 2750 K.G. in de vorige week en 100 K G blauwe aardappelen voor 3.70 per 100 KG. HOEVEEL BIETEN IN NOORD-. HOLLAND? Naar schatting 40 van het vorig jaar, dat is nog niet de helft van wat de regeering beoogde. Dat het suikerbietenwetje niet de uitwer king zou hebben, welke de regeering er me- de beoogde, n.1 het in stand houden van 80 pCt. der gemiddelde oppervlakte van de af- geloopen drie jaar. heeft het Hbld. van den aanvang af betwijfeld. Thans verneemt het blad uit vakkringen, dat de uitzaai in de provincie Noordholland ongeveer 40 pCt. zal bedragen van dien in het afgeloopen jaar. en moet dus rekenen op een uitzaai van plm.'2100 bunder of om het ruimer te nemen: 2000 tot 2o00. De bedoe ling der regeering was, dat er in deze pro vincie zouden worden uitgezaaid ruim 4400 bunder. Men kan dus zeggen, dat het doel der steunwet in Noordholland niet meer dan voor de helft wordt bereikt. TEXEL. Voor de veehouders in deze gemeente, wier veestapel in hoofdzaak uit schapen bestaat, is de maand April verreweg de drukste maand van 't geheele jaar. Nacht noch dag mogen ze gedurende dezen tijd de schapen uit het oog verliezen en eerst wanneer alle lammeren ter wereld zijn gekomen, krijgt de veehouder weer wat rust en houdt de nacht wake bij de schapen op. Niettegenstaande 't zeer koude weer, zijn de veehouders niet- onfortuinlijk en vernamen we van weinig sterfgevallen onder de lam ineren. Ook schijnt 't aantal tweelingen on eer deze dieren dit jaar groot te zijn. Als de prijzen nu ook maar wat bevredigend zijn, staat 't er voor de Texclsche veehouder niet slecht voor. BESTRIJDING VAN DE SCHURFT- ZIEKTE BIJ APPEL EN PEER De lespuiting van vruchtboomen met car- boljneum, die dzen winter op ruime schaal is toegepast hacl ten doel de bestrijding van een aantal parasieten, die den g r o e i der boomen benadeelen, waarcioor deze bespui ting een belangrijk hulpmiddel is om meer en beter fruit te verkrijgen Van nog meer belang voor de voortbi en- ging van eerste kwaliteit fruit zijn echter de voorjaar- en zomerbespuitingen, omdat deze 'dienen moeten om de schurftzkkte te bestrij den, die de z.g. roestvlekken op appels en pe ren veroorzaakt en het juist deze ziekte is, die het fruit zoo zeer in kwaliteit doet ver minderen. In verband hiermede moet de toepassing dezer voorjaars- (en ten deele ook zomer) be spuitingen met den meeslen aandrang wor den aanbevolen Ook in Amerika, waar men de vruchten van onberispelijke kwaliteit kweekt, die ons fruit zoo zeer concurrentie aandoen, past men deze bespuitingen op zeer ruime schaal toe en juist zij zijn de oorzaak van deze kwaliteit. Waar men op dit oogen- blik in ons land over een voldoende uitrus ting aan motor- en handsproeimachines be schikt, mogen zij niet achterwege blijven. Met kracht moet de kwaliteitsverbetering van ons eigen fruit nagestreefd worden. De eerste bespuiting moet uitgevoerd wor den kort voor den bloei, als de zoogenaamde bloemknoppen (eigenlijk zijn het gemengde knoppen) zijn losgegaan, de afzonderlijke bloemknopjes vrij staan en de kleur der bloemblaadjes juist begint zichtbaar te wor den. Men kan dan spuiten met Bordeauxsche pap (i4 K.G. kopervitriool en 1 K.G. kalk op 100 L. water) of één der vervangingsmidde len, b.v. koperkalk. Deze middelen zijn voor de eerste bespui ting het werkzaamst. De bereiding van Bor deauxsche pap is eenigszins bewerkelijk (men moet de beide oplossingen van kopervitriool en kalk eerst afzonderlijk bereiden en daarna samenvoegen); koperkalk daarentegen is veel eenvoudiger in het gebruik. Het behoeft slechts eerst met een weinig water tot een papje aangeroerd te worden en kan daarna direct met de benoodigde hoeveelheid water verdund worden. Bij nroeven in het vorige jaar heeft het wel voldaan. Califcnische pap (zwavelkalkpap), die men gereeci voor gebruik kan kcopen wordt ook wel voor de eerste hespuiting gebruikt Men neemt van dit middel dan 1 deel op 15 deel en water. Er wordt thans propaganda gemaakt voor slappere oplossingen, name lijk van 1 op 40 water voor de eerste bespui ting. Aangezien de bruikbaarheid van deze slappe oplossingen, althans voor de eerste bespuiting nog niet volstrekt vaststaat, kan door den Plantenziektenkundigen Dienst voorloopig slechts het gebruik van een sproeivloeistof 1 deel op 15 deelen water aanbevolen worden Voor een goede bestrijding van de schurft- ziekte en dus van het schurftig (roestig) wor- d:n van het fruit is de eerste bespuiting zeer noodzakelijk. Geen fruitkweeker verzuime dus deze toe te passen. Over volgende bespuitingen, waarvoor in verband met de kans op bladbeschadiging en afvallen van vruchten bij appels en het ver krijgen van gladdere vruchten bij peren al leen het gebruik van Californische pap kan worden aanbevolen, zal t. z. t. een tweede be richt verschijnen. OUDE NIEDORP. Het r.-k. Ziekenfonds „St. Martinus" vier de haar 25-jarig bestaan; bij welke gelegen heid een feestvergadering werd georgani seerd ten lokale van den heer J. P." Pepping aan de Weel. Aanwezig was het voltallig bestuur met hunne cchtgenooten als mede ongeveer 70 le den, terwijl bovendien was uitgenoodigd de heer Joh. Put van Schipluiden, die vóór 25 jaar het initiatief nam om deze vereeniging in het leven te roepen. Aangevangen werd met een gewone alge- meene vergadering, welke door den Directeur, den heer C. Terbeek, op de gebruikelijke wijze werd geopend. De notulen werden onveran derd vastgesteld. Daarna kwam in behande ling 't voorstel tot reglementswijziging, het geen niet van ingrijpenden aard bleek te zijn, en na eenige toelichting door den secretaris met algemeene stemmen werd aangenomen. Daarna werd de zakelijke aangelegenheid der vergadering geopend door den secretaris, den heer F. Jong Cz. Spreker sprak een hartelijk woord van welkom aan bestuur en leden, heette in het bijzonder welkom de dames, den heer Put en de voor dezen avond uitgenoodigde humoris ten Kuijs en Liefting van Castricum. Spreker zei vervolgens gaarne een over zicht te hebben samengesteld van het ver loop der vereeniging over die 25 jaren, doch moest daarvan afzien, omdat in 1917 het ar chief een prooi der vlammen werd, en spr. dus moest volstaan met een kort overzicht Met den wensch dat allen zullen medewer ken om het verloop van dezen avond zoo ge zellig mogelijk te doen zijn, en vertrouwend dat daar niet het minst toe zullen bijdragen, de humoristen, verklaarde spr. t! ze vergade ring voor geopend. Nadat de heer S. Groen van Waarland enkele nummers op de piano had ten gehoore gebracht, verschenen de humoristen ten too- neele met aanvankelijk een ernstigen indruk wekkend stukje van „Jan met zijn vlieger", dat met groote belangstelling door het pu bliek werd gevolgd. De kluchtnummers, welke 'genoemde heeren op onovertrefbare wijze uitvoerden, opgesierd door een schitterende grime en de meest vreemdsoortige gelaatstrekken werden door het publiek met onbedaarlijk gelach en af en toe een daverend applaus beloond. Tusschen de bedrijven door werden dooi enkele bezoekers afwisselend voordrachten, en toespraken ten gehoore gebracht, waarbi] door den ouden heer A. de Moei van Scha- gen, zeker de nestor van hot gezelschap, nog op bewonderenswaardige wijze werd voorgedragen „De Friesche Turfschipper". Ook de heer P. Sinnige liet zich niet cnbe tuigd, terwijl de secretaris nog waardeerende woorden sprak aan het adres van de dona teurs en den plichtgetrouwen bode van het fonds den heer P. Kok. De afdeeling zang werd zoo af en toe, op voortreffelijke wijze verzorgd, door de heeren G. Kok en A. Groen. Ruim 1 uur was de tijd van sluiting aange broken, hoewel het publiek zich nog aller minst verveelde, doch er is een tijd van komen en een van gaan, aldus de waarnemend voor zitter, die met hartelijke dankwoorden aan al len die tot 't welslagen van dezen genotvollen avond hadden medegewerkt, en de beste wen- schen voor het fonds, de vergadering sloot met den Christelijken groet, waarna allen in vroolijke stemming voldaan huiswaarts keer den. HEILQO. De R.K. Tooneelelub „St. Willebrordus'' gaf Zondagavond een uitvoering in het Brunogebouw. De tot de uiterste hoeken be zette zaal luisterde met ingespannen aan dacht naar Jan Tromp's „ln de Branding", tooneelspel in 3 bedrijven. Mooi spel gaf Louis, student in de rech ten, de heer J. Kops. Niet minder goed was Hans, de heer S. van Tongeren. Het spel van Oscar, de oude huisknecht, de heer '1 h. Buis, was geheel af. De o. rige rollen wer den van matig tot goed vei tolkt Ter afwisseling verleenden medewerking de heeren Joh. Kuiper, piano en W. Schreurs, viool en A. J. Tjeertes, cello, allen van Alk maar. Hoewel de jongelui onder de bedrijven zich goed hielden, ging de zuivere vertolking van de mooie muzieknummers door het groote rumoer verloren, doch blijkbaar had het grootste deel der jongelui geen gehoor voor mooie muziek De Vereeniging heeft on der leiding van haar nieuwen regisseur goede vorderingen gemaakt. Als gevolg van de gevoerde actie tegen de z.g. vrije lijst, heeft ook de heer G. S. Koomen voor zijn candidatuur voor den ge meenteraad bedankt. Ingekomen personen. E. van Lamba&rt, R.K., van Lichten voorde. J. Dijkstra, geen, van Muiden. P. Nijman en echtg., R. K., van Alk maar. N. J. Keeman, R.K., van Eg- mondbinnen. S. P. Perquin, R.K., van Utrecht A. Mann—Timmerman, N.H van Schoorl. M. Verbakel, R.K., van Vught. A. Egmond en gez., N.H., van Wieringerwaard. B. M. Vink en gez., R.K., van Alkmaar. P. Kramer en echtg., N.H., van Oudkar.ii.el. W. J. Mooij, R.K., van Alkmaar. M. Mooij— Buitenhuis, N.H., van Haarlem. P. Scheper en gezin, R.K., van Alkmaar. Joh. A. Baars, R.K., van Alkmaar. P. de Vet, N.H., van Warmenhuizen. H. Nijdam en echtg, G.K., van Haarlem. A. J. de Waard, R.K., van Oude Nie- clorp. A. Keicher, geen. van Alkmaar. Joh. de Boer, R.K., van Assendelft. P. J. Bachmau, R.K., van Vught. P. H. A. Hultermans, R.K., van 's-Hertogen- bosch. H. Smit en echtg., N.H., van Amsterdam. Ma. Wedel, R.K., van Mo- demblik. I. Blauw en gez., geen, van Alkmaar. Ha. ter Buurkes, N.H., van Vorden. M. M. Hoebe, R.K., ven H.-H - Waard. C. van Niekerken en gezin, N.H., van Alkmaar. P. Lotsy, geen, van Alkmaar. H. Hielkema en gez geen, van Utingeradeel. G. Franse, R.K., van Castricum. D. Leegwater, D.G., van Oterleek. Vertrokken personen. A. Veen, naar Alkmaar. P. Duif, naar Den Helder. C. Kok naar Rotter dam. A. van der Meulen naar Hoog woud. Ag. A. Kardinaal naar Hoorn. S. Bakker en echtg. naar Bergen. C. J. van der Aar en gez. naar Haarlem. niimimu ii ii iwroBwwii»""!'"''1"""™ i 1 Dit verzacht en geneest 30-60 90 TubfêOct Bi Apo-b en D-og-i'-n C. Mienis en echtg. naar Bergen. J. Bak naar Bergen. L A. C. Pan te- koek en zoon naai De Bildt (U.) P de Vries naar Weesperkarspei. J J ce Groot en echtg. naar Alkmaar. J M. A. de Groot naar Den Helder. Wed. C. Dibbits—Cramer vou Baumgarttn naar Heemstede. N. Boehlé naar O w- schie. Ga. J. Vissei naar Haarlem. -- Ca. Louter naar Alkmaar. J. Th. Knij pers naar Deift. Ga. Floris naar fig- mondbinneii. M. Mulder naar Alk maar. A Nestra—Bakker naar Ou- dop. W.d. N. BooijStercl naar Alkmaar. Geboren Petronella Adriana, d. v. Cornelis Joseph van Vèlzen en Maria Gijsberta de Jong. Catharina Geer- truidis, cl. v Petrus Ruiter en Johanna Wincler. Andreas Jacobus, z. v. Hen- drikus Verver en Elisabeth Dekker. Antonius Johannes, z. van Nicolaas vaii der Steen en Johanna Petronella Ligt- hart. Gertrudes Clasina, d. van Jaco bus Bakker en Cornelia Zoon. Cor- nelia Maia, cl. van Hubertus Rotteveel en Cornelia Maria van Mastwijk. Rina Gertruida, d. van Hendrik Zonneveld en Wilhelmina Dekker. Johannes, z. van Jan Hendrik Hoogeveen en Trijntje Vis ser. Ondertrouwd: Tjisse Nestra, te Alkmaar en Aagje Bakker. Petrus Spel te Groningen en Maartje Visser te Hcorn, oul. alhier. Matthaus' Albert de Kruit en Margrieta Groen.and. Coen- raad Antonius Niesten te Beverwijk en Cornelia Jacoba Maria Groot. Getrouwd: Antonius Roest en Jannetje Bood. Tjisse Nestra en Aag- jo Bakker. Overleden: Neeltje Smit, w.ed. van Nicolaas Zipp en Jacob Ideco (81 j. Elizabeth Groot, echtg. van Adam de Wit, 47 j. Dirk Lek, 85 j. Dirk Schuitemaker, 68 j. Johannes Frede- ricus Driessen, 74 j. Cornelis Koele- meij, 78 j. Pietër Franciscus Rolie, 57 j. Cornelis Visser, 79 j., wonende te Bovenkarspel. Sjird Knossen, 64 j. Johannes Hendrik Dank, 19 p., wonende te Amsterdam. Petrus Zwart, 73 j., wonende ie Haarlem. Gerrit Noom, 76 j. Theodorus Marinus Petrus Huls- ker, 85 j., wonende te s'-Gravenhage. EGMOND AAN ZEE. Het leggen van de ondergrondsche kabels voor bijna het geheele electrisch net is door B. en W. gegund aan de laagste inschrijf- ster, de firma Groeneveld en Co. te Amster dam. SCHAGEN. Verpachting. Dcor Dijkgraaf en Heemraden van de Schager Kogge is Zaterdag verpachting ge houden van de drooggelegde Kolk te Kol- fiorn voor het jaar 1931. Ingekomen was slechts een inschrijvings biljet, hetwelk ongezegeld was, dus ongeldig Het bestuur overweegt thans de Kolk dit jaar in eigen beheer te nemen. Overgeplaatst. De heer A. Schiffard machinist bij de Ned. Spoorwegen te Haarlem wordt overgeplaatst naar Schagen. AKERSLOOT. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Nieuw Leven" alhier een openbare uitvoe ring in het café van den heer Groen, onder regie van den heer Rossenbacker Opgevoerd werd het tooneelspel „Zie, hier ben ik". De opkomst van het publiek was bevredigend te noemen. Zooals wij dit gewoon zijn van „Nieuw Leven" was ook deze avond weer een van genieten van het begin tot het einde. De rollen waren goed ingestudeerd, grime en tooneelaankleeding uitstekend verzorgd en de spelers brachten dit tooneelspel vlot naar voren. Een ieder was in zijn rol best, maar toch kunnen wij niet nalaten om de hoofd personen van deze uitvoering n.1. de dames v. d. Berg—Kooiman en G. Koppes en de heeren J Rossenbacker, Gotte en C. Koning- een compliment te brengen voor hun gevoef. vol spel. Dat liet publiek genoten heeft be- wees wel het applaus na ieder bedrijf Vermelden wij nog dat de heer Mienis uit Heerhugowaard ar plaatsvervanger van de heer de Kruif, die wegens ziekte afwezig was, diens rol goed vertolkte. Een gezellig bal tot slot. Geboren Johannes Jacobus, z. van B. Dekker en C. M. Baltus. Hillegonda, d. van N. Molenaar en C. Slet. Nicolaas Maria, z. van P van Duin en W. A. Nuts Theodora Maria, d. van Ih. v. d. Meer cn J. M. C. Rietbroek. Overleden: P. van Petten, 54 jaar. Gister hebben de vrijz. herv. predi kanten te Amsterdam hun jaarlijksche bijeen komst gehouden. Dr. J L. Snethlage uit Oyen (N.B.) hield een inleiding over „De religieuse norm van het vrijz. protestantis me". Gister heeft de Bond van Nederland- sche Predikanten te Utrecht zijn veertiende algemeene vergadering gehouden. Voorzitter was ds. M. van Empel, herv. pred. te Mid delburg. „KERKOPBOUW". Contract met de vrijzinnigen; een gemeenschappelijke verklaring. Op uitneodiging van het voorloopige mo- deramen van „Kerkopbouw" zijn op 9 en JO April in het Broederschapshuis te Biliho/e/i met dit bestuur bijeengekomen: namens de Ver. van Vrijz. Herv., prof di. J Lindeboom, voorzitter, ds. K. A. Beversluis (dag. be stuur), ds. D. Eilerts de Haan. ds. C. Hage» (Ccmm. v. Cont. met and richt.), ds. J. P; C. Poldervaart, ds. B. J. Aris (prop. comm ds. C. Burger (jeugdbeweging), ds. D. A. Verster, ds. E. D. Spelberg en dr. R. Wierin- ga. Verhinderd waren de heeren S. J. P. de Graaff, ds. D. Bakker en ds. D. A. Hoekstra. Als resultaat van deze samenkomst werd de volgende verklaring opgesteld: „Wij verklaren, den tegenwoordigen ker kdijken toestand ernstig te betreuren, en ieder voor zich de verantwoordelijkheid daar voor ie aanvaarden; „als Christusbelijder:s santen te. willen werken cm tot betere kerkelijke verhoudin gen te geraken, allereerst door met oog op den nood van tijd de belijdenis van Chris tus als den van Gcd gezondene ootmoedig en beslist tot uiting te brengen; te erkennen, dat de evangelie-prediking niet een zaak is van eigen believen, maar een opdracht die mede door de Kerk tot ons komt; en dat deze belijdenis en erkenning insluiten, dat aan al len, die daarmede instemming, een rechtma tige plaats in den Kerk toekomt; en samen- spreking in den thans gehouden trant te wil len bevorderen". „WIJ GROEIEN VAST IN TAL EN LAST". Een kooi zonder vogels. Onder dit opschrift lezen wij in het Hbld.: Naast de twee openbare en drie geref. scholen in het dorp Haulerwijk (Fr.), met nog geen 2500 inwoners, is thans een school voor christelijk nationaal onderwijs geopend. Bij de eerste actie voor deze stichting oor deelde men, dat deze school de opheffing van een der openbare wel tengevolge zou hebben en men vroeg aan het gemeentebestuur dan ook de financieele medewerking voor den bouw van een school met zes lokalen. De gemeenteraad ging op dien overdreven eisch die niet door cijfers werd gestaafd natuurlijk niet in en de aanvraag werd ingetrokken. Later kwam het verzoek in voor medewer king tot de stichting van een school met drie lokalen, welke steun werd toegezegd. En wat is nu bij de opening gebleken? Dat ook deze school al dadelijk te groot is en één lokaal leeg staat. Want er zijn maar 49 leerlingen. Het is al vaker voorgekomen, dat bij de opening van een school het vereischte aanta' leerlingen voor een deel zoek was. Van bezuiniging gesproken KORTE BERICHTEN. De burgemeester van Sneek, de heer P. J. de Hoop heeft Maandag onder veel blijken van belangstelling zijn 40-jarig burgemees terschap herdacht. Jhr. A. Bas Backer, sinds 1924 burge meester van Bloemendaal, heeft met ingang van 15 Juni ontslag uit zijn ambt gevraagd. Gister bestond de stoomtram op Wal cheren 25 jaar. 525. En daar stonden nu Keesie en de matroos in de laan, standbeelden gelijk. In het eerst kon dat Keesie wel bevallen, maar later trok hij een meewarig gezicht, alsof hij zeggen wou: „dat bevalt me toch maar half". Ik doe net alsof het hier zoo druk is met liet verkeer, maar er loopt geen kip". 526. Toen de boschgod, met het witten klaar, de pot weer naar de schuur van den tuinman wilde brengen, Kwam hem de tuinjongen tegen. Zoon raar wezen met een menschhoofd en bokspooten had hij nog nooit gezien. Hij schrok geweldig cn zette het op een loopen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6