BuifenBand Filmnieuws TROEPENREVUE TE BRUSSEL. HET TUNNELONGELUK TE CHICAGO. Tien dooden geborgen. DE LIBERALEN EN DE ARBEIDERS PARTIJ IN ENGELAND. M. G. M. NEEMT WEER EEN EEREPLAATS IN. DE STAKING TE HENGELO. De houding der confessioneelen. Omtrent de staking bij de firma Nico ter Kuile en Zn. te Enschedé deelt de r.-k. tex- tielarbeidersbond „St. Lambertus" mede dat in een vergadering van de 48 bij het conflict betrokkenleden dier organisatie met alge- meene stemmen een verklaring werd aange nomen, welke o.a. inhoudt, dat het standpunt van het hoofdbestuur, dat het conflict ontij dig is uitgebroken, als eenig juiste wordt er- kend. De jarenlage ondervonden moeilijk- heden en teleurstellingen, aldus het commu niqué, hebben een verbittering gewekt, welke de Zaterdag gehouden stemming heel sterk heeft beïnvloed. In het licht hiervan zal het hoofdbestuur in den loop dezer week opnieuw de situatie onder oogen zien. Ook de 28 leden van den Ned. chr. textiel- arbeidersbcnd „Unitas", die tot de stakeis behooren, hebben zich met het standpunt van het hoofdbestuur, dat de staking ongewenscht was, vereenigd. Als gevolg van de staking in de weverij ziin reeds verschillende hrbeiders uit andere afdalingen van de fabriek der firma Nico ter Kuile en Zonen naar huis gezonden. INBRAKEN TE EINDHOVEN. Vier in een etmaal. Maandagmiddag hebben onbevoegden zich tijdens de afwezigheid van de bewoners toe gang verschaft tot het huis van den heer P Bergman aan de Schalmstraat te Eindhoven. Teen de bewoner eenigen tijd later thuis kwam, bleek dat uit een groeten koffer een bedrag van 9fl0 was gestolen. Voorts is Maandagnacht ingebroken op drie plaatsen aan den Stratumschedijk, waai de inbrekers verschillende winkels zijn bin- nensedrongen. Hier worden eenige kleine geldbedragen alsmede een rijwiel vermist. AFSCHEID VICE-ADMIRAAL QUANT. Gistermorgen heeft vice-admiraal Quant te Amsterdam afscheid genomen van de marine en de hoofdstedelijke autoriteiten. Op het excercitie-terrein inspecteerde hij voor hel laatst de troeoen, waarna hij het woord nam en er aan herinnerde, dat hem met ingang van 21 April a.s, eervol ontheffing is ver leend van het bevel der marine in N"'~rland, vrarna hii den 30en d.a.v. de zee- ht gaat verlaten. Ik heb de behoefte u allen- dank te zeggen voor de medewerking, ondervonden tijdens de vier laren van mij" bevel. Met op gewektheid, toewijding en plichtsbetrachting hebben allen medegewerkt en zij, die zoo hun werk doen, dragen er toe bij om te komen tot een krachtig geheel der marine, de marine, die een kostbaar doch noodi? instituut van de weermacht is. Ieder moet bij deze loopbaan trachten het hoogste eindpunt te bereiken, al twijfelt men er bij het begin van zijn loop baan ook aan of men het bereiken zal. Ook ik heb als jong officier nooit gedacht als admi raal afscheid te zullen nemen. Die weg staat voor ieder open, die met toewijding en plichts betrachting zijn taak vervult. De marine aldus vervolgde de admiraal is in stijgende lijn om te worden het insti tuut, dat berekend is voor zijn taak. Dit be wijzen het nieuwe materiëel en de personeels organisatie. En dat is noodig om ohze taak te vervullen en bij te dragen tot het bewaren van de onafhankelijkheid van ons land. Met een driewerf door allen herhaald „Leve de Koningin" besloot de admiraal zijn Toespraak. Kapt. ter zee Romswinckel richtte hierna namens allen een woord van afscheid tot den admiraal. Gisteravond werd admiraal Quant ter. huize van commandant Romswinckel een af scheidsmaaltijd aangeboden zijn. Spr. wees op de beteekenis der militaire Willemsorde, waarvan het teeken is een kruis. Het Kruis is het teeken der victorie, maar ook van het offer, den moed, het beleid en den trouw. Spr. hoopte dat alle manschappen der Koloniale Reserve steeds ridders mogen zijn getrouw aan God, Vaderland en Koningin tot in den dood. De Vaandeluitreiking. Vervolgens trokken de manschappen met de muziek voorop naar het terrein aan den Bijleveldsingel, onder commanda van overste J. J. Barendsen. Een groot gezelschap van militaire en bur gerlijke autoriteiten was 'hier reeds bijeen gekomen om met duizenden Nijmegenaars getuige te zijn van de plechtige vaandeluit reiking, welke geschiedde namens de burgers door den burgemeester van Nijmegen, den heer Jos. Steinweg, die vrij groote waardee ring uitsprak voor de goede verstandhouding welke er steeds geheerscht had tusschen de Koloniale Reserve en de burgers. De korpscommandant, overste J. J. Barend sen aanvaardde dit schitterend geschenk met groote vreugde en deelde me te, door Hooger Hand gemachtigd te zijn het vaandel voor zijn korps van de burgerij te aanvaarden. Het vaandel werd vervolgens in den troep opgenomen, waarna de commandant de offi cieren en manschappen toesprak en hen op wekte steeds trouw te blijven aan hun vaandel als symbool van eenheid en eer. Dan speelde de muziek en werd een eere- defile gehouden voor het vaandel. Vele autoriteiten woonden dit bij. Opge merkt werden o.m. prins Hendrik, luit.-kol Brevet als vertegenwoordiger van den com mandant van het Ned Ind. leger, B. en W van Nijmegen, de garnizoenscomman lant van Nijmegen luit. kol. H. J. H Hagdon, de oud-commandanten der Koloniale Reserve, luit.-gen. b. d. I. H. Drijber en W. C. Kam man, de heer J. J. de Jong. hoofd van de afdeeling C bij het departement van koloniën, ds. H. Janssen. leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst, de heer J. J. Noordman. hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, de legerpredikant ds. J. H. Ruysch van Dugte- ren, de heer Huys. aalmoezenier van het leger en verder vele officieren en burgerlijke auto riteiten. Om ha'*' twaalf werd een druk bezochte re ceptie gehouden in de militaire sociëteit dei- Kol. Reserve. In het middaguur vereeni-gde de comman dant prins Hendrik en de verdere hooge gasten, die ook de vaandeluitreiking hadden bijgewoond, aan een feestlunch. Voor de manschappen werden in den mid dag volks- en sportspelen georganiseerd. Vanavond zal een feestuiivoering in de Vereeniging worden gehouden terwijl de of ficieren een avondpartij aan hun gasten zullen aanbieden. De dag van morgen wordt gewijd aan militaire spelen en concerten. CHRIST.-DEMOCRATISCHE UNIE. Te Utrecht kwam dezer dagen d-e Ohriste- lijk-Democratisehe Unie in algenieene vei ga- dering bijeen. Er waren ongeveer zestig afge vaardigden aanwezig. Nadat de partijvoorzitter, de heer R v. d. Brug van Gouda, de vergadering had ge opend. gaf deze in zijn openingsrede een overzicht van den groei en bloei der Unie. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden bedraagt 850. Het aantal afdeelingen is 30. Amsterdam stelde eenige vragen over het niet uitkomen bij de Staten-verkiezingen in eenige provincies, hetwelk door diverse afge vaardigden mede werd betreurd. De financieelc toestand der C. D. U., waar over verslag werd gedaan door den partij- penningmeester. den heer Du Bois, is uiterst gezond te noemen. Inzake de voorgestelde contributiewijziging werden levendige dis- C|USfiies gevoerd. Het hoofdbestuur werd ten s otte uitgenoodigd een ontwerp te maken. MOTORBOOT GEZONKEN, wèd'ht de vrac'dmotorboot van de firma fio ,0<?s,: aanneemster te Pernis, groot rr fj en met zand, op het Goereesche «mri-pn'\T^e l*arin£vliet tengevolge van den varprHpn sfen wind gezonken. De op wisten zich met moeite te redden. DE KOLONIALE RESERVE TE NIJMEGEN. staan S Van 'ut 40'iarii bestaan. Vandaag en morgen worden te Nijmegen iari?15£tfan1Cr5 ter £erdenking van het 40- Nijmegen K°loniale R<*erve °m Ze,ver' uur blies de muziek rin lZll re ,d00r heel Nijmegen. aui werclen de troepen, onder commando der officieren oc£»ecn>w <-,n het tolagd, middenterrein dï^'sd Zdnt Hn?raatÜn Werden troepen geïnspecteerd door den gecommitteerde voor Indische Zaken, jhr. mn o E. w. Sjx secretanS. 'pn /tl Va° j departement van koloniën en den commandant cier Koloniale Reserve, overste J. J Barendse. de troepen toegesproken, aller eerst door den commandant der Koloniale Reserve overste J. J. Barendse. i18 'as den gelukwensch voor n Ie^erc°mmaridant en het hooldkwar- Tierte Bandoeng, commandant M. N. Cramer. Lve legerpredikant, majoor J. H. Ruysch van ugteren, sprak daarna de feestrede uit en betoogde dat de Koloniale Reserve een keur- orps in den vollen zin des woords moge DE STRANDING VAN DE „PERSEUS". Gezagvoerder geschorst. De Raad voor de Scheepvaart heeft gister uitspraak gedaan inzake de stranding tijdens mist van het stoomschip „Perseus" op de Hollandsche kust nabij Egmond aan Zee. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval geheel aan onvoldoende en onvoorzichtige navigatie is te wijten. Op de navigatie tot het in den wal sturen wil de Raad geen aanmer king maken. Immers, voor dien tijd dreigde nog geen enkel gevaar. Toen de kapitein echter besloot cm recht den wal in te gaan sturen, had hij de grootste voorzichtigheid moeten in acht nemen. Hij had, indien hij dan al niet dadelijk de fout op het spoor kon komen, bij den gevaarlijken koers recht in den wal, het lood gaande moeten houden. Dan had het niet kunnen gebeuren, dat het schip aan den grond liep, daar hij dan im mers tijdig had bemerkt, dat hij te dicht bij de kust was. Een straf van schorsing acht de Raad ge boden. Mitsdien straft hij den betrokkene door hem de bevoegdheid te ontnemen om als gezagvoerder te varen op een schip als be doeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van acht dagen. DE PALEIS—RAADHUISKWESTIE TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche raadsleden E. Boek man, C. Woudenberg, L. Tilanus, Z. Gulden en S. Pothuis hebben aan den raad van de hoofdstad meegedeeld, dat zij zich vereeni gen met de opvatting in zake het paleis-raad- huisvraagstuk. Zij zijn echter van oordeel dat die voor dracht er geen blijk van geeft, dat door B. en W. de vraag is onder het oog gezien, wat met het voormalige raadhuis aan den Dam zal gebeuren, wanneer de eigendom van dit ge bouw aan het rijk zal zijn afgestaan. Zij meenen dat de beteekenis van het voormalige raadhuis te groot is, dan dat deze zijde van het aan den raad voorgelegde vraagstuk mag worden verwaarloosd. De wijze waarop het voormalige raadhuis in de meer dan honderd jaren, dat het rijk het in bezit heeft, is behandeld, doet hen vreezen, dat wanneer het rijk den vollen eigendom over dit gebouw zal hebben verkregen, deze behandeling niet beter zal worden. Men mag dan ook zonder overdrijving constateeren, dat van den dag der ingebruikneming af tot heden door de elkaar opvolgende regeerin gen het voormalige raadhuis is behandeld met gemis aan respect, met gebrek aan piëteit, met ontbreken van begrip voor kunst en historie. Zij stellen daarom voor aan het concept besluit toe te voegen; „zulks onder de volgende bepalingen; I. de gemeente en het rijk benoemen te zamen een commissie van deskundigen welke tot taak heeft, plannen te. ontwerpen, waar door het voormalige raadhuis aan den Dam zooveel mogelijk in zijn oorspronkelijken staat worde gebracht; II. het rijk verbindt zich, deze plannen binnen een nader vast te steil en. termijn uit te voeren; III. het voormalige raadhuis aan den Dam wordt op de dagen, waarop het niet gebruikt wordt door het hoofd van den staat, hetzij kosteloos, hetzij tegen een lagen toe gangsprijs ter bezichtiging van het publiek gesteld". NA DE RAMP TE BLERIK. De toestand der gewonden die nog in het ziekenhuis te Venlo zijn. In het r.k. ziekenhuis St. Joseph te Venlo worden momenteel nog drie slachtoffers ver pleegd van het spoorwegongeluk bij wacht post 66 op 20 Februari j.1. Het zijn wethou der Joosten uit Grubbenvorst, L. Clevens uit Horst en G. Leuken uit Venraai. Alle drie liepen zeer ernstige beenfracturen op. Thans is het zoover, dat men de beenen uit het verband heeft kunnen bevrijden. Over eenige weken zullen de patiënten geheel hersteld het ziekenhuis kunnen verlaten. Intusschen heb ben de volgende verpleegden reeds het gast huis kunnen verlaten; de chauffeur Klaus uit Venraai, Vollenberg uit Horst, mej. Swin- kels uit Venraai en Wijverink, Venraai. In het ziekenhuis stierven Peters uit Horst en mej. Klaus uit Venraai. BRAND. Banketbakkerij uitgebrand. Gisteravond te half negen brak door onbe kende oorzaak brand uit in de banketbakkerij van den heer Loonstra aan den Hooge Dijk, nabij de Czarinastraat te Zaandam. Hoewel de brandweer zeer spoedig ter plaatse was en met 7 stralen het vuur bestreed, kon niet ver hinderd worden, dat het perceel geheel uit brandde. HANDELAAR IN BLANKE SLAVINNEN GEARRESTEERD. „Het Dagblad van Noord-Brabant" meldt, dat Maandagavond door de maréchaussee van Waalwijk en de gemeentepolitie van Ze venbergen te Oudemolen is gearresteerd een handelaar in blanke slavinnen, tegen wien de officier van justitie te Breda had gewaar schuwd. De man heeft een bekentenis afgelegd. Het onderzoek is in vollen gang. De man is voor- loopig te Moerdijk in bewaring gesteld. VERKEERSONGEVALLEN. Drie gewenden. Op den weg door het fort De Bilt is gister- i ochtend een auto, komende uit de richting De j Bilt, geslipt en tegen een rijtuig van de Zeis- tertram gebotst. De botsing was zóó hevig, dat een zijde van den auto geheel werd inge drukt. Van de inzittende passagiers werden drie gewond. Het ernstigst werd geblesseerd baronesse Creuiz uit Amersfoort, die naast de bestuurster zat en een ernstige bekkc fractuur bekwam. Twee andere dames werden licht gewond. Baronesse Creutz werd naar het diaconessenhuis vervoerd. Een doode. Gisterochtend is bij de Runtigerbrug bij Meppel de 30-j?.rige ongehuwde landbouwer Lucas Dryzen, toen hij op zijn fiets de brug over de Hoogeveenschevaart overreed om naar Meppel te gaan, gegrepen door een vrachtauto uit Beverwijk. De man werd zoo danig aan het hoofd gewond, dat de dood spoedig intrad. JONGETJE UIT EEN TREIN GEVALLEN. In den sneltrein die om 8.10 uur in Gro ningen moet arriveeren, bevond zich gister een familie, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen, afkomstig uit Stadskanaal. Op onverklaarbare wijze is tusschen de stations Hooghalen en Assen een der kinderen, de 7-jarige Hilbrand Poppen, uit den trein ge vallen. De vader trok onmiddellijk aan de noodrem, waarop de trein even later tot stil stand werd gebracht. Een spoorwegbeambte uit Hooghalen ging op de fiets lang de baan en vond het kind tuschen de rails liggen, die hem toeriep: „Laat me maar loopen". De beambte heeft de knaap medegenomen •in den trein. Inmiddels werd naar Assen ge telefoneerd, waar een dokter werd gewaar schuwd. Toen de trein in Assen arriveerde onderzocht dr. Wieünga het ventje, dat oogenschijnlijk geen letsel toonde. Het is ter opbservatie naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. De trein kwam met 20 minuten vertraging te Groningen binnen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het knaapje een hoofdwonde en een hersenschud ding had bekomen Zijn toestand kan niet gunstig worden genoemd. Nog een slachtoffer. Gisteren viel het 7-jarig zoontje van den arbeider-remmer P., nabij den Trumpert te Weert uit den sneltrein. Een medepassagier trok aan den noodrem, waardoor de trein tot stilstand kwam. Het kind werd opgenomen en bleek tot aller verbazing slechts enkele uit wendige verwondingen te hebben bekomen. Het werd naar het St. Jans Gasthuis in Weert overgebracht. Door een vrachtauto overreden. Het zevenjarig zoontje van den heer de G. te Spakenburg is gistermiddag omstreeks vier uur bij het oversteken door den vrachtauto van den vischhandelaar van der K. over reden. In zorgwekkenden toestand is het knaapje naar het R. K. Ziekenhuis te Amers foort overgebracht. looze toestellen. Zij moet hem dood of levend vangen. Het geval is des te merkwaardiger omdat Lampeao doorgaat voor een zeer godvruchtig man, die trouw de kerk bezoekt. Hij haat de moderne allures der vrouw, en wanneer hij vrouwen of meisjes ontmoet met korte haren of korte rokken, ranselt hij ze met een zweep af. De bandiet moet een afzichtelijke verscnij- ning zijn. Hij is zeer lanp en mist zijn rechter oog. Zijn handen zijn bedekt met zwarte ringen met juweelen, zijn kleeren a'gezet met gouden en zilveren knoopen. Hij is nauwelijks dertig jaar oud. FELLE BRAND IN HET BLUCHERPALEIS TE BERLIJN. Groote schade aangericht. In den afgeloopen nacht tegen vier uur in den morgen brak brand uit in het voormalige Blücher-paleis aan den Pariserpiatz te Berlijn, dat onlangs voor acht millioen Mark door Amerika is aangekocht als nieuw gebouw voor de Ainerikaansche ambassade te Berlijn. Tegen 4 uur gaf de brandweer het alarm: groote brand., waarop tien brandweerauto's uitrukten, welk materiaal na een half uur be langrijk moest worden versterkt. Omtrent de oorzaak van den brand is nog weinig bekend. De brand is vermoeaelijk op de tweede etage uitgebroken en toen de brand weer arriveerde had het vuur zich reeds door htt geheele getouw verbreid. De brandweer wierp een ontzaglijke hoeveelheid water in het brandende gebouw. De daken van de in de omgeving 'iggende huizen, waren alle door brandweerlieden bezet, die verhinderden dat het vuur de an dere huizen aantastte. Qok de Brandenburger Poort bij het Blücher-paleis werd door brandweerlieden bewaakt. Vroeg in den morgen was men den brand meester. Het fraaie gebouw is een toonbeeld van droeve verwoesting. Het plafond van de eerste verdieping is ingestort en slechts de brandmuren staan nog overeind. De uitgebrande vertrekken waren zeer kostbaar gemeubeld, doch de geheele binnen inrichting is vernield. Bijzonder zwaar beschadigd is de hoofd ingang aan de Pariser Platz. Het binnenhof van het paleis is bezaaid met puin. DE BRITSCHE KOLENNIJ VERHEID. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de minister voor de mijnen, Shimvell, gister ten aanzien van zijn recent bezoek aan Berlijn, ter bespreking van den toestand in de mijnindustrie mede, dat als-resultaat van deze en soortgelijke informeele besprekingen de zienswijzen van verschillende regeeringen zijn uitgewisseld, hetgeen op buitengewone wijze de vooruitzichten op een spoedige tot stand koming van een Internationale Con ventie in zake de werktijden in de mijnen, heeft verbeterd. Verscheidene regeeringen zijn bij deze aan gelegenheid betrokken, o.m. de Poólsche, Bel gische, Fransche en Duitsche. DE BEWAPENING TER ZEE. Do onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië. Onder voorzitterschap van minister-presi dent Laval is in de avonduren van gister een beraadslaging, welke .verscheidene uren duurde, gehouden over de moeilijkheden van de vlootonderhandelingen, aan welke be raadslaging Briand," Tardieu, Massigli, Frangois Foncet en de plaatsvervanger van den minister van marine deelnamen. Er werd besloten den minister van marine, Du"" out, die zich met den president der republiek in Tunis bevindt, onmiddellijk terug te roepen Verdere besluiten werden niet genomen, daar men eerst nadere berichten uit Engeland en de terugkeer van den minister van marine wil afwachten. MASSAMOORDENAAR IN BRAZILIË. Grootsche middelen om hem te vangen. In Brazilië leeft de slechtste man ter wereld. Hij staat bekend als „Lampeao" in het Hollandsch: Lantaarnpaal doch heet in werkelijkheid Virgolino Ferreira da Silva. Hem worden een reeks misdaden ten laste gelegd, waarbij vergeleken die van Blauw baard een peuleschületje genoemd kunnen worden. Aan alle vergrijpen, in het Brazili- aansche strafwetboek genoemd, heeft hij zich schuldig gemaakt. De ergste zijn; moord op negen arbeiders op een straatweg in den staat Pernambuco, zuiver en alleen, wordt gezegd, om aan zijn bloeddorst te voldoen; moord op zeven soldaten, die zich zonder weerstand te bieden zouden hebben overgegeven; h*t levend verbranden van een vrouw in Pernam buco, die getracht had hem te vergiftigen; de verminking van de lippen zijner slachtofkrs op zoodanige wijze, dat hun g^' hd den drukking kreeg van een grijns; het inbranden van zijn initialen in het iichaam van 'P"# meisjes; moord op een dokter wiens gezich Lampeao niet beviel. Niemand weet, waar Lampeao zich thans bevindt. De regeering heeft eer. expeditie van tweehonderd man tegen hem uitgezonden met vliegmachines, machinegeweren en ctraad- GROOTE BRAND IN ROEMENIE. Alfonso XIII werd GRTgpEZuV Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit Boekarest zijn te Campina de petro leumleidingen in de raffinaderijen van de maatscahppij Steana Romana gesprongen De explosie veroorzaakte een geweldige brand, die zich sterk uitbreidde en ten slotte een oppervlakte van een vierkante K M. be sloeg. OOSTENRUKSKCH MINISTER AFGETREDEN. De minister voor sociale zaken, dr. Jozeph Resch, heeft gister zijn ontslag ingediend Gelijk bekend is het wetswerp inzake hervor ming van de sociale verzekering zoowel door de vakbonden als dodf de werkgevers verwor pen. DE A.S. ECONOMISCHE BRITSCHE RIIKSCONFERENTIE TE OTTAWA. De minister voor de Dominions, Thomas verklaarde heden in het Lagerhuis, dat de regelingen voor de Economische Rijksconfe rentie, welke a.s. zomer te Ottawa zal wor den gehouden, thans door de Canadeesche regeering bestudeerd worden. Het schijnt wenschehjk, dat alle Dominions vertegen woordigd zullen worden, hoewel de minister, naar hij mededeelde, zulks niet definitief heeft vernomen. De voorbereidingen voor de conferentie maken, wat Engeland betreft, goeden voort gang. HANDELAAR IN BLANKE SLAVINNEN GEARRESTEERD. De Brusselsche politie heeft Dinsdag een Franschman aangehouden wegens handel in blanke slavinnen. De man leefde onder een valschen naam en was vroeger reeds veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf we gens diefstal. De aanhouding geschiedde in verband met een aanhouding aan de Fransch-Spaansche grens van twee Belgische vrouwen, die op weg waren naar Bareelona en wier papieren niet in orde waren. Men vond toen een spoor, dat naar den Fransch man in Brussel leidde en men mocht er in slagen, den man op te sporen en te arrestee ren. In verband met den verjaardag van den koning heeft gistermorgen te Brussel d groote troepenrevue plaats gehad, die vel leden week in verband met de Paaschvacantie was uitgesteld. Tot dusverre zijn er 10 lijken van slacht offers van het ongeluk in den kanalisatie tunnel geborgen. Zestien andere personen, die gered konden worden, waren slechts licht gewond. In de jaarvergadering van den Liberalen Raad werd Lord Grey als voorzitter herkozen. Hij verklaarde, dat hij zijn goedkeuring niet ion hechten aan een bondgenootschap met de Arbeiderspartij, aangezien de Liberalen hun onafhankelijkheid dienen te bewaren. Boven dien is het huidig oogenblik niet geschikt om de regeering ten val te brengen. Andere spre kers betoogden, dat de Liberale Partij tenge volge van haar wisselvallige politiek haar einde tegemoet gaat. ARTHUR LOEW OVER DE VREEMDTALIGE METRO-PRODUCTIE. Arthur Loew, de leider der buitenland sche afdeeling der Metro Goldwyn vertoeft sedert eenigen tijd in Hollywood, waar hij dagelijks confereert met Louis Mayer, vice- president der maatschappij, speciaal belast met het toezicht op de proauctie en Irving Thalberg, den productieleider. Het is niet alleen hun bedoeling om te spreken over de huidige situatie der Europee- sche en niet-Amerikaansche markt, doch ook besluiten te nemen omtrent het aantal en het genre der vreemdtalige producties. Officieel wordt medegedeeld, dat binnen een maand een nauwkeurig productieplan voor het nieuwe jaar zal zijn opgesteld. De thans bestaande Duitsche, rransche, Spaan- sche en Italiaansche afdeelingen zullen aan zienlijk worden uitgebreid. Waarschijnlijk zal men tot een totaal van 50 vreemdtalige films voor 1931 komen, een aantal, dat mis schien dat der Amerikaansche films nog zal overtreffen. Verder zal in de Hal Roach-stu- dio's, waar het kleinwerk gemaakt wordt, de vreemdtalige productie met grootere intensi teit ter hand worden genomen. Het is onze bedoeling, aldus mr. Loew, om de verschillende productiegroepen zich als aparte organisaties te laten ontwikkelen en wij zijn voorloopig niet van plan om bui ten Hollywood te gaan produceeren, omdat wij meenen, dat alle hulpmiddelen en spe ciaal de technische een aanzienlijk voordeel geven, vergeleken bij productie in een ander land. Op het oogenblik hebben wij 45 Duitsche, Fransche, Italiaansche en Spaansche auteurs, regisseurs en artisten in onzen dienst. Dit aantal zal nog aanzienlijk wor den uitgebreid. In Europa is Ludwid Law- rence belast met de taak om nieuwe artisten te engageeren, in Latijnsch Amerika doet William Melniker dit werk. Wij zijn zeer tevreden over onze eerste vreemdtalige producties, die prachtige suc cessen hebben geboekt en het stemt tot ver heugenis, dat verschillende van onze sterren in meer dan een taak kunnen spreken. Greta Garbo's Duitsche editie van Anna Christie is gereed ter distributie, Grace Moore maakt ('hans „Jenny Lind" in het Fransch. van Buster Keaton werden bereids twee films in Spanje met groot succes vertoond en binnen kort kan men van Norma Shearer een Fran sche film verwachten. Ramon Novarro kwam dezer dagen geiced met de Spaansche en de Fransche uitgaven van „De zanger van Sevilla". Wij gelooven, dat geen enkele maat schappij het met haar bestaande sterren zoo ver heeft gebracht. Het feit, dat het aantal theaters over de geheele wereld, dat uitge rust is met een geluidsfilm-installatie, nog steeds aanzienlijk toeneemt, geeft ons nog meer reden om onze politiek op dezelfde wijze voort te zetten. INSPIRATION. Er zullen niet veel jongemannen in de wereld zijn, die het geen prettige taak zou den vinden om Greta Garbo een hooge trap op te dragen. De last, die men gewillig torst, is licht gelijk een veer. Maar Robert Mont- gomery, aan wien deze prettige taak was opgedragen in de nieuwe Garbofilm Inspira- tion, voelde zich toch minder geïnspireerd, toen hij bemerkte, dat Greta's costuum niet minder dan 30 pond woog. Dit is namelijk een lange zwarte fluweelen japon, doch om verschillende plooien en lijnen beter te ac- centueeren, had men er een nogal groote hoeveelheid looden gewichtjes in genaaid. Zoodat Montgomery deze oogenschijnlijk zoo prettige taak letterlijk en figuurlijk: met een bezwaard hart ten uitvoer bracht. Clarence Brown regisseert deze film, die gemaakt wordt naar een origineel scenario. Behalve Robert Montgomery spelen in de •film mede: Lewis Stone, Marjorie Rambeau, Zelda Sears, Joan Marsh, Edwin Maxwell en Judith Vosselli. De langverwachte jaarlijksche „prijsuit- deeling van de Academy of Motion Picture Arts, gevestigd in Hollywood, heeft weder om plaats gehad ter gelegenheid van het groote diner van deze organisatie. Will Hays maakte de uitslag van de stem mingen bekend en Metro Goldwyn Mayer kreeg, met drie prijzen van de zeven, weer het leeuwendeel. Norma Shearer won de onderscheiding van: „de beste actrice van het jaar", spe ciaal voor haar rol in The Divorcee. Greta Garbo werd tweede met Anna Christie. George Arliss kreeg den titel: „de beste acteur van het jaar", voor zijn werk in Dis- raeli. Wallace Beery kwam op de tweede plaats met The Big House. Universal's „All quiet on the Western front", werd gekozen als de beste film van het jaar en Lewis Milestone, die de film re gisseerde werd onderscheiden als de beste regisseur. Frances Marion, de bekende Metro-scena rioschrijfster, kreeg den prijs voor het beste scenario, naar aanleiding van haar uitmun tende verhaal: The Big House. Douglas Shearer, de broeder van Norma Shearer* leider van het sounddepartement der Metro, werd beloond voor de beste geluids- Panwejidixjff in The Bin- Hans»

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7