llkMJISÜt tOillll. Het 25-jarig bestaan van Bergen a. Zee Fiimnieuws KiiUird drie en dertigste Jaargang. Woensilag 15 April. Geneeskundige brieven ICeB*k en SchooB ffinBïeraÈaïidl Mo. 88 1931 Kwakzalverij. Als de mensch ziek is, is er iets niet bij hem in orde. Wat dat „iets'" is, weten wij maar al te dikwijls niet dadelijk en soms blij ven er raadsels over. Zelfs de oorzaak van ziekte is niet steeds even goed bekend. Dui delijk is deze bij verwonding, vergiftiging, het binnendringen van smetstoffen, waardoor besmettelijke ziekte ontstaat; begrijpelijk wanneer fouten in de levenswijze zijn ge pleegd, zooals overmatig eten, buitenmatige spierarbeid, groote schrik, kouvatten. Maar al is de oorzaak begrijpelijk, dan weet men nog niet direct, welke veranderingen in het organisme daardoor zijn teweeg gebracht. En nog veel minder duidelijk is dit, wanneer ook geen naspeurbare oorzaak is aan te wijzer. een eenvoudig voorbeeld te noemenwij weten dat door bepaalde oorzaken oorzaken zooals te veel rooken of drinken hoofdpijn kan ontstaan; daar staan echter tallooze ge vallen tegenover dat deze pijn op onbegrijpe lijke wijze ontstaat. En in beide gevallen weet de leek wel nimmer en dikwijls de arts evenmin, wat die hoofdpijn nu feitelijk is. Over de wijze, waarop kouvatten tot ziekte voert, is ook het laatste woord nog niet ge sproken. En omtrent vele andere ziekten tast men nog geheel in het duister. Van vele zenuwziekten weten wij niet veel meer, dan dat zij zoogenaamd endogeen zijn, wat betee- kent, dat de patiënt den aanleg tot die ziekte reeds bij de geboorte heeft meegekregen, en dus generlei invloed van buitenaf er voor aansprakelijk mag worden gesteld. Wel weten wij echter, dat de meeste ziek ten invloed op het geestelijk leven van den aptient uitoefenen. Denk maar even aan het humeur, de lusteloosheid en het verminderd vermogen voor geestelijken arbeid bij een eenvoudige verkoudheid. Omgekeerd oefent echter ook de geest een onmiskenbareri in vloed oo het lichaam en zijn verplichtingen uit lk herinner hierbij aan hetgeen ik onlangs schreef over het bezoek aan patiënten in sana toria. De hierdoor veroorzaakte emotie doet meestal de nthermameter dienzelfden avond een paar streepjes stijgen. Moe ziet de patiënt niet met verlangen het bezoek van den ver trouwden huisarts tegemoet en hoe gevoelt hij' zich na dat bezoek in vele gevallen inder daad verbeterd, ook al heeft die arts niets asu hem gedaan en al is het voorgeschreven recept nog niet gereed gemaakt. De angst voor het ingrijpen van den tandarts doet meermalen de pijn verdwijnen, terwijl men zicli nog in de wachtkamer bevindt, dus reeds voordat de zieke kies getrokken is. Plotseling ernstige omstandigheden, zaken of familie betreffende, hebben dikwijls, hetzelfde gevolg, het ziekelijke gevoel is als weggevaagd. En meermalen beteekent dit tevens inderdaad ge nezing. Met opzet sprak ik van den „vertrouwden huisarts" In dat in den arts gestelde ver trouwen hebben wij den genezenden factor te zoeken. Iedere willekeurige arts zou niet hetzelfde kunnen bereiken. Maar het is dui delijk, dat ''en ander, ook al is hij geen arts, die eveneens zu'k een sterk vertrouwen-weet op i- wekken, in staat zal zijn, bij den patiënt verlirhtir.g aan te brengen. Hier 'igt de verklaring van het succes van der. kwakzalver in zoo vele gevallen. Hij toont hét meeste zelfvertrouwen, is zeker van zijn zaak, zonder eenige weifeling; hij weet en kan alles en dit imponeert het publiek. De arts is in veie gevallen te eerlijk. Als hij laat blijken, dat hij het niet op het eerste gezicht over df ïi aard van het geval met zich zeil eens kan worden, gaat er allicht een stukje va- de aureool verloren, welke de patiënt nu eenmaal gaarne om het hoofd van zijn wel doener ziet. Het vertrouwen is niet meer on 'beperkt. Hoe grooter de wetenschappelijke vooruitgang van den huidigen arts is, des te moeilijker valt het hem, zich te hullen in den mystieken ninbus, waarvan de vroegere heel meesters en zoo vele kwakzalvers van tegen woordig het geheim bezaten of bezitten. Ten aanzien van die ziekten, welke inderdaad door uilsluitend psychische invloeden te ge nezen zijn, legt hij het dan smadelijk af. Het publiek gaat dan natuurlijk generaliseeren en vertrouwt hem bij andere ziekten ook niet mcer ten volle. ciai^h 1neer de nooc%e reclame er voor zorgt, cenalve de individueele, ook nog de mas- u£gestie een rol gaat spelen, dan ziet niirU^niier!cwaar^'Se toestanden ontstaan i-nrhi1^ Zcrs zu"en zich nog wel den triomf- ri;„ a,j5nu eT13'1 door ons land herinneren, lipf ..-ra ra€ufflatiek als sneeuw voor de zon de invlrJainen' Sroot was een tÜ<1 lan" vers rlAf aVan dezen koning der kwakzal- nafipntpr! ïfu medicus hij het bezoek zijner roerde zekér J.werp 1,1 aar liever niet aan- en soms zéti rf i was' den wind van voren te kriio-en H ,1 aanbod van een pak slaag hnnmsfp rer-w n ,achteloos, immers tot in de W ^chtscoHeges hadden mannen zit ting, die bi] Sequah zwoeren. uit den laatsten fra°^en twee verschijnselen betreft het echter genoemd worden' Hier S3Ü? kSÏ? Personen, die wel de be oefenen Van geneeskunst uit te ^r!.t!n' u J^ !czalverii mag men dus niet £l !„i -e de eerste plaats Coué Diens optieden is zeker niet met dat van den kwakzalver gelijk te stellen. Hij propageert man^ppé Zu?" zeIfsu£g'estie, waaraan nie mand een zekere waarde zal willen ontzeg gen. Maar wel mag de meening worden uit- ?ffp,r0^nydat dle volkomen over tuigd aanhanger van Coué is ^worden, slechte dan in zijn poging tot genezing zal slagen, wanneer het ziekten betreft, die langs dezen weg voor herstel vatbaar zijn. Bij vele andere ziekten moet teleurstelling volgen. ~nders het met den Oostenrijker Zeilcis rrm,J' jsPach. dat een soort bedevaartsoord is f j heter gezegd „geweest", want ,ii Jé'k j r<?em is reeds voorbij, de in aller- ipift r -e e's staan alweer leeg. Daar laten of in de geneeswijze van Zei leis niet goede elementen liggen- was de wijze van optreden en reclame geheel gelijk aan die van den geroutineerden kwakzalver. Ge woonlijk echter weet zulk een, die geen arts diploma bezit, het nog wat langer uit te hou den. Zoo blijkt dus, dat ook de arts kwakzal- veren kan. Het eigenlijk kwakzalveren zit minder in den titel dan wel in de wijze van optreden. Een voorbeeld: Arte A. heeft een patiënt in behandeling met een onherstelbaar lijden. Naar waarheid heeft hij hem ingelicht, dat liij steeds eenige afwijkingen zal behou den, maar dat niettemin, als hij zorgvuldig den voorgeschreven leefregel in acht neemt, nog tal van jaren een zeer dragelijk bestaan zal kunnen leiden. Arte A. gaat op reis. In zijn afwezigheid neemt arts B. voor hem waar. Toen de patiënt hem mededeelt, wat arts A. gezeg-d heeft, toont hij lichtelijk zijn verwondering over die uitspraak en laat doorschemeren, dat hij het ziektegeval wel degelijk voor volledig herstel vatbaar acht Het resultaat laat zich raden. Na zijn terug keer wordt den arts A. bericht, dat de patiënt van medicus wenscht te veranderen. Arts B. wordt huisdokter. In dit geval is arts B. als kwakzalver van het zuiverste water opgetre den. Immers, het karakteristieke van den kwak zalver is dit, dat hij valsehe voorspiegelingen gebruikt cm patiënten tot zich te lokken. Hij belooft genezing zonder overtuigd te zijn, dat hij het kan volbrengen, ja dikwijls, terwij! hij weet of althans weten kan, dat van her stel geen sprake kan zijn. Het optreden van den kwakzalver is niet te verontschuldigen. Aan den patiënt kan men het dikwijls niet kwalijk nemen, dat hij naar hem toe loopt. De tijd van vertrouwen in en volledige overgave aan den huisarts ;s voorbij. En vertrouwen is toch een der hoofd zaken bij de keuze van hulp i ii geval van ziekte. De beste bestrijding der kwakzalverij is daarom, naast doelmatige voorlichting van het publiek, bij den arts te zoeken. De arts moet zijn vak hoog houden, wetenschappelijk bijblijven en in zijn praktijk eerlijk, humaan en tactvol optreden. Op die wijze moet hij, zij het ook niet meer in een mate als vroeger mogelijk was, het vertrouwen van zijn patiën ten winnen en toonen, het waard te zijn. H. A. S Bergen aan Zee groeit en mis schien zal men vergeten, met haeveel liefde en toewijding eans de stichting begonnen werd. (Uit „De Heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld" door mevrouw van Reenen—Völter.) Te Bergen aan Zee zullen 26, 27 en 23 Juni a.s. feesten georganiseerd worden ter herdenking van het 25-jarig bestaan van deze badplaats. Bergen, een van onze mooiste vacantie- oorden in ons land, waar in vervlogen eeuwen de voornaamste geslachten van Holland ver blijf hielden, werd in het begin van onze eeuw aan de vergetelheid ontrukt. In 1901 ver rezen er de eerste familiepensions en de fa milies, die daarin hun vacanties doorbrach ten, waren zoozeer verrukt over de schoon heid van Bergen, dat zij regelmatig weer keerden. Men vind hier nog een gedeelte van de bcsschen, die in vroeger eeuwen Holland be dekten, terwijl een 4 K.M. bi'eed duingebied, volgens geologen door de zee opgeworpen bij het ontstaan van het Nauw van Calais, het dorp van de zee scheidt. Dit duingebied, dat door verstuivingen steeds meer landwaarts drong, (op een kaart van W. en J. Blaeu van 1650 vindt men nog duidelijk aangegeven, welk een niet onbelangrijke kuststrook door de zee op het land veroverd werd) werd lang zamerhand door de natuur meer vastgelegd. In vervlogen tijden bestond er in het duin gebied een oude schelpweg, die de kust met het dorp verbond en door schelpenvisschers gebruikt werd voor het vervoeren van schel pen, die in de vaart nabij de Franschman werden ingeladen. Door het verzanden van de vaart geraakte het schelpenvisschen aan het strand te Bergen aan Zee in onbruik en de schel pweg geraakte meer en meer onder het zand van de stuifduinen bedolven. Door het beplanten der duinen met helm werd ver dere verstuiving voorkomen en bleef het landwaarts liggende bosch voor verdere on- derstuiving bespaard. De vader van de tegenwoordige eigenaar der Heerlijkheid had inmiddels bestudeerd, hoe door verstuiving, met behulp van beplan ting, het zand in de gewenschte richting kon worden gestuwd en hierdoor bereikt, dat naar zee een breede verbindingsgeul ontstond, die voor het maken van een weg kon worden be nut. In deze geul is in 19CD de spoorbaan aangelegd. De tegenwoordige eigenaar, de heer Jb. van Rèenen, met zijn energieke echtgenoote, wijlen mevrouw van Reenen—Völter, begre pen, dat een begaanbare weg door het prach tige duingebied, waarin men duinen aantreft van 40 en 35 M. hoogte, voor de ontwikke ling van Bergen als vacantieoord van groote beteekenis zou zijn. Bovendien werd het plan opgevat om de te maken weg eveneens te be nutten voor het in cultuur brengen van de braak liggende duinpannen, door aldaar kleine boerdrijtjes te stichten en weilanden en bouwakkers aan te leggen. In September 1905 werd een aanvang ge maakt met het maken van een v/eg, waaraan 40 arbeiders, die de beschikking kregen over een hulpspocr met kipkarren, te werk werden gesteld. De weg meest over een lengte van 3000 M. worden gemaakt en duizenden M3. zand moesten daarvoor worden verplaatst. Aanvankelijk werd de weg slechts over een breedte van 2 M. behard. Teen een gedeelte van den weg klaar was, werd de belangstel ling van honderden nieuwsgierigen, die Zon dags met een door paarden getrokken, ge- improviseerde tram a 10 cent langs het werk konden rijden, getrokken en algemeen be treurde men het, dat de weg, die een breedte kreeg van 10 M. slechte over een breedte van 2 M. behard werd. Zoozeer werd de eigenaar overtuigd van een druk toekomstig verkeer, dat hij besloot, den weg over een breedte van 4.25 M. te bestraten, nadat men voor het tracé van den weg den bekwamen tuinarchi tect Leonard Springer had geraadpleegd. Op de plaats waar thans het Hotel-Cafe- Restaurant „Prins Mariuts" staat, werd de eerste boerderij gesticht. Het aantal nieuws gierigen, dat kennis wilde maken met den nieuwen weg, die onverlijkelijk mooie gezich ten biedt over woeste blanke en met dennen beplante duinen, was zoo groot, dat de be woners van de nog niet afgebouwde boerderij flinke zaken maakten met den verkoop van ververschingen. Dit succes had tengevolge, dat de gedach te ontstond om de boerderij te verbouwen tot een café-restaurant. Deze gedachte werd om gezet in een daad en tegelijkertijd werd een zomerverblijf voor de familie van Reenen gesticht, welk verblijf later uitgroeide tot de grootsche villa Ulysses, genoemd1 naar het in 1877 gestrande schip van dien naam te Ber gen aan Zee. Hoewel de plannen voor het in cultuur brengen van de duinplannen niet geheel wer den opgeheven, (in de'omgeving van de va- cantiekolonie van het Centraal Genootschap vindt men nog een tuinderij), rijpte toch steeds meer de gedachte om van Bergen aan Zee, dat dadelijk door de volksmond dezen naam kreeg, een badplaats te maken. De stichters hadden de gelukkige gedachte om architect Springer op te dragen, voor Bergen aan Zee een wegenplan te maken en de thans bestaande wegen zijn voor het grootste gedeelte volgens dat plan aange legd. De heer C. 1". Zeiler Jr., de tegenwoordige eigenaar van het groote badhotel Nassau- Bergen, dat plaats biedt aan 200 gasten, be gon zich voor Bergen aan Zee te intcressee- ren, omdat hij begreep, dat een badplaats, in een prachtig duingebied, met een derge lijk breed strand als te Bergen aan Zee, een toekomst zou bieden. Hij liet in 1907 in sa menwerking met de stichters, door den ar chitect J. C. van Epen, het café-restaurant „Nassau-Bergen" bouwen, dat in 1909, toen de tram naar zee tot stand kwam, en Bergen aan Zee van waterleiding werd voorzien, onder architectuur van Dr. H. P. Berlage en J. C. van Epen uitgroeide tot de helft van het tegenwoordige hotel, dat in 1913 werd voltooid. Spoedig volgde verschillende hotels, pen- sions en villa's en de stichters die de moed hadden om tegenover de Spoorwegen de ren dabiliteit van de 6 K.M. lange spoorbaan naar zee te garandeeren, gingen er in 1909 toe over om 9 H.A. duinen met dennen te beplanten, met welke bebossching gestadig werd voortgegaan. In 1911 begon mevr. v. Reenen met den aanleg van het mooie Parnassiapark, met het doel, de duinfiora hier te bewaren en dat thans is geworden een mooie wandelgele genheid, waar de vele gasten des zomers een heerlijke beschutting kunnen vinden, wan neer de zonnewarmte hen noopt die te zoe ken. De moeilijkheden, die overwonnen moes ten worden bij het tot stand komen van dit park, waren vele. Meermalen werden de 5 c.M. hooge dennetjes, die thans heelc boomen zijn geworden, onderstoven door het zand. Mevrouw van Reenen hield evenwel vol en tenslotte werden ook deze moeilijkheden over wonnen. Waarschijnlijk waren het deze moeilijkhe den, die haar in het boekje van haar hand: De Heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld", de verzuchting deden neerschrijven: „Bergen aan Zee groeit en misschien zal men verge ten, met hoeveel liefde en toewijding de stichting eenmaal begonnen werd". Bergen aan Zee is thans geworden een van Nederlands meest geliefde badplaatseu met een druk strandleven. Niet alleen door den straatweg en de trambaan staat liet met Bergen in verbinding; ook een prachtig rij wielpad zorgt er voor en in den afgeloopen winter werd een aanvang gemaakt met den aanleg van een wandelpad. Duizende Neder landers hebben genoten van de onvergetelij ke natuurtafreelen, die een tocht van Bergen naar Bergen aan Zee biedt. In 1918 bouwden de stichters er een kerk je, ontworpen door de architecten H. L. ba ron Taets van Amerongen en P. Elders. Dit kerkje is inwendig een merkwaardige bijzon derheid, omdat aan de preekstoel Engelsche, Duitsche, Belgische en Hollandsche kunste naars hebben gewerkt. In de oorlogsjaren waren er n.1. te Bergen interneeringskampen opgericht waarin de strijders van verschillen de nationaliteiten waren ondergebracht. Me vrouw v. Reenen wist de geïnterneerden met kunstzinnigen aanleg van verschillende na tionaliteit er toe te brengen, hun arbeids kracht voor het aanbrengen van versieringen in het kerkje beschikbaar te stellen om daar door de hoogere eenheid van de verdeelde volkeren te demonstreeren. Naast de vele hotels en villas en pensions, die te Bergen aan Zee verrezen, werden er ook twee vacantiekolonies gebouwd, één van de Deutsche Verein en een ten bate van het Burgerweeshuis te Amsterdam, nu vacantie oord van het Centraal Genootschap. De bekende filantroop P. W. Janssen kocht in 1919 het 13 H.A. groote en 35 M. hooge Russenduin en bouwde daar, volgens plannen van de architecten Gebr v. d. Grindt het machtige kasteel Russenduin, dat als een oud roofridder kasteel den geheelen omtrek be- heerscht. Door het overlijden van den heer Janssen is het nimmer bewoond geweest en thans is het gebouw door de stichting Bio Vacantieoord aangekocht geworden om ten behoeve van 100 zwakke Nederlandsche kin deren te worden geëxploiteerd. De beteekenis van de badplaats Bergen aan Zee spreekt ook uit het feit, dat in 1925 de Nederlandsche Spoorwegen in het seizoen een directe treinverbinding tusschen Amster dam en Bergen aan Zee instelde, waardoor het mogelijk werd. van uit de hoofdstad deze badplaats binnen een uur te bereiken. Wanneer straks de electrische trein van Amsterdam Alkmaar in een half uur zal be reiken, zal het reeds drukke verkeer naar Bergen en Bergen aan Zee, waar het vorig jaar in het hoog-seizoen tegelijkertijd een 4000 gasten vertoefden, en 34626 gasten er één week verbleven, stellig nog toenemen. De invloed van de stichting van Bergen aan Zee op den bloei der gemeente, blijkt ook uit de toename der bevolking, die in 1906 1729 zielen bedroeg en 1 Jan j.1 steeg tot 5722. waardoor het mogelijk werd, dat de j gemeente het vorig jaar. niet steun van het Rijk en de Provincie, het Bergerbosch, ter grootte van 90 H.A. als natuurreservaat aan kocht. Bergen heeft dan ook alle reden, de stich ting van Bergen aan Zee te herdenken. Een drie-daagsch feest wordt 26, 27 en 28 Juni a.s door de bevolking, in samenwerking met de gemeente, georganiseerd. Dan zal bewezen worden, dat men in Bergen niet is vergeten, met hoeveel liefde en toewijding eens de stichting werd begonnen. Het eenige dat men betreurt, is, dat de stichters, die in 1925 over leed en voor wie in 1926 te Bergen aan Zee e?u borstbeeld werd onthuld, deze herden king niet mocht beleven. Haar echtgenoot, den heer Jb. van Reenen, die nog steeds krachtig werkzaam is om den bloei van Ber gen aan Zee te bevorderen, zal het zeker een voldoening zijn, te mogen ervaren, dat de gansche bevolking van dankbaarheid is ver vuld voor zijn levenswerk. UVI WESTEN NICHTS NEUES. Er blijkt hier ter stede groote belangstel ling te bestaan voor de film lm Westen nich'ts neues, die vanaf Vrijdagavond hier ter stede zal vertoond worden. De directie van :het Victoria-theater ver zoekt ons te melden, dat de voorverkoop en plaatsbespreken uitsluitend 's morgens van 111 en 's avonds aan de kassa kan geschie den. Ook van omliggende gemeenten komen reeds talrijke aanvragen om plaatsen in. Wel een bewijs, dat de film nog niets van haar actualiteit heeft verloren. Daar het aantal leerlingen aan de o. 1. school te Hartwerd (F.) tot 9 is ge daald, besloot de gemeenteraad deze school op te heffen. LUTHERSCHE PREDIKANTEN. De vergadering der Luth. predikanten is gisteren te Amsterdam geweest, in het clubhuis Eu terpestraat 38, onder leiding van ds. G. Munter. Na behandeling der huishoudelijke za ken werd tot bestuurslid gekozen ds. F Pont. Ds. W. J. Hanger uit Tiel spra" over: ethische theologie ten opzichte van phi- losofie en dogma. DOOPSGEZINDE PREDIKANTEN. V oor\a.ars vergadering. In de Singelkerk te Amsterdam heeft gisteren de Algemeene Nederlandsche Doopsgezinde Predikanten Vereeniging ouder voorzitterschap van ds. Gorter van Rotterdam vergaderd, die in zijn openingswoord verschillende gebeurte nissen de revue liet passeeren, daarbij o.m. memoreerende het overlijden van ds. H. Westra en ds. J. J. Heep, die hij onder instemming der vergaderden be treurde en de benoeming van dr. A. H. de Hartog tot hoogleeraar. Het voornaamste punt voor de bijeen komst op Maanda, vond vormde de be handeling van de „W.enschen voor het beroepingswerk", welk agendapunt werd ingeleid door ds. G. Fopma van Steenwijk en ds. J. M. Leendertz van HaHarlem. Verschillende sprekers voerden naar aanleiding van dit referaat het woord, waarbij bleek, dat enkelen geen bezwaar gevoelen tegen preeken op beroep, doch dat de meesten het als een noodzakelijk kwaad aanvaarden. Algemeen was men van gevoelen, dat de gemeenten het preeken op beroep noooit verplicht mo gen stellen. De vergadering besloot deze zaak aan de Landdag-commissie door te geven. ONTZETTEND DRAMA TE MOORDRECHT. Wanhoopsdaad van twee jonge men- schen. Maandagavond heeft zich in de gemeente Moordrecht een ontzettend drama afgespeeld. Toen de meubelmaker C. v. d. B., wonende in de Stevenstraat, omstreeks negen uur thusikwam, bleek hem dat zijn 25-jarige echt genoote bezoek had ontvangen van den 19- jarigen vrachtrijder B. v. d. K. Er ontstond een heftige woordenwisseling, welke tot ge volg had dat de vrouw en v. d. K. ten slotte per fiets de woning verlieten en den Zuid- plaspolder inreden. Zij begaven zich naar den tweeden tochtweg, tusschen Moordrecht en Nieuwerkerk, tot aan de spoorlijn Gouda Rotterdam. Daar hebben zij hun fietsen tegen een boom geplaatst en vervolgens een wanhoopsdaad gepleegd. Omstreeks twaalf uur vond een bewaker van de werken tot ver sterking van de spoorlijn bij Moordrecht, langsd de rails de lichamen van de twee on- gelu'kkigen, die door een trein waren over reden. De vrouw was reeds overleden. Men heeft haar lijk naar de algemeene begraaf plaats te Moordrecht gebracht. De jongeman leefde nog; in deerniswekkenden toestand is hii naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. De justitie stelt een onderzoek in. VOLKENBOND EN VREDE. Het hoofdbestuur van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede is, dank zij de medewerking van het departement van buitenlandsche zaken, door het se cretariaat van den Volkenbond te Genève in de gelegenheid gesteld haar C5 afdeelingen in de voornaamste plaat sen des lands voortaan regelmatig te voorzien van de noodige gedrukte docu menten nopens het Volkenbondswerk, teneinde door bestudeering daarvan zich een zoo zuiver mogelijk denkbeeld te .vormen van hetgeen in Genève ge schiedt. CULTUREELE ARBEID VOOR TEWERKGESTELDEN. Dezer dagen kwamen op initiatief van ds. Janssen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst te Den Haag en pa ter Sassen O. P. te Zwolle, die handel den in overleg met de regeering te Utrecht eenige heeren bijeen ter bespre king van de vraag wat kan worden ga- daan als eultureele actie onder de te- werkgestelden bij de rijkswerkverschaf- fiugen. Samengesteld werd een commis sie, wier taak voornamelijk zal zijn het contact tot stand te brengen eenerzijds tusschen de regeering en de instellingen en de organisaties die op dat terrein werkzaam zijn en anderzijds tusschen deza onderling. Voorzitter dezer commissie is prof. dr. Slotemaker de Bruine. HET HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN. Een overschot. Zooals destijds werd gemeld, heeft de geheele weermacht hier en in Indië ter gelegenheid van de viering van den 50sten geboortedag van de koningin aan H. M. een huldeblijk aangeboden. Tengevolge van het bijzonder groot aantal deelnemers heeft het totaal van de ingekomen vrijwillige bijdragen een aanzienlijk overschot opgeleverd boven het bedrag, dat gemoeid is geweest met de vervaardiging enz. van het aangebo den huldeblijk. Met welmeenen van de koningin is dat overschot thans gestodrt als bijdrage in de kas van de vereeni ging- „Moed, Beleid en Trouw" te Am sterdam, van welke vereeniging H. M. beschermvrouwe is en welke vereeni ging zich ten doel stelt de bevordering van de belangen der ridders van de Mi litaire Willemsorde beneden den rang van officier. HET ZILVERGEHALTE ONZER GULDENS. Guldens van voor 1920 buiten om loop. Eerstdaags is in verband met de ver laging van het zilvergehalte onzer tee- kenmunten een bekendmaking te ver wachten van den minister van financiën, waarin tegen 1 Juni a.s. voor Nederland buiten omloop wórden gestekt alle nog in circulatie zijnde guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan f920. Die gul dens zullen daarna nog tot, 1 Sopt. aan bepaalde kantoren tgr inwisseling kun nen worden aangeboden. JUFFROUW AANGEVALLEN. In Zaandam is gisteren de 21-jarige juf frouw W. K., leerling-klerk bij de spoorwe gen, toen zij te kwart over twaalf des nachts van liet station naar huis reed, door een on bekend manspersoon gevolgd en in de Colof- kinstraat aangevallen. Zij ontving met een scherp voorwerp een slag op het hoofd, waardoor zij bloedend werd verwond. De dader nam daarop snel de vlucht. De juf frouw is niet in staat een signalement var den dader op te geven. DE RAMP VAN DE „NOORDPOOL'-. De „Victoria" met de lijken morgen te Maassluis verwacht. Gisteren is de trawler „Victoria", die de lijken der omgekomen bemanning van den IJmuider trawler „Noordpool" naar het vaderland zal overbrengen, uit Fraserburgh (Schotland) vertrokken. Vergezeld door de bemanning van de Vic toria, waren de kisten van het kerkhof naar den trawler gebracht. Alle schepen in de haven hadden de vlag halfstok geheschen. Een zeer groote menigte belangstellenden was aan de kade bijeen, toen de Victoria zee koos. Het schip wordt morgen te Maassluis ver wacht. Daar zullen de kisten met het stoffe lijk overschot der slachtoffers, welke in die gemeente thuis belmoren, ontscheept worden Bij aankomst zullen zij naar de algemeene begraafplaats worden overgebracht. De be grafenis heeft dan den volgenden dag plaats. Ook de kist met het lijk, dat in Schevënin- gen ter aarde zal worden besteld, gaat in Maassluis van boord en zal vervolgens naar Scheveningen vervoerd worden. Daarna vaart de „Victoria" naar IJmui- den, waar de overige lijken worden ont scheept, die dan overgebracht zullen worcLn naar de begraafplaats in die gemeente en te Egmond aan Zee. Aldaar heeft de teraarde bestelling plaats op Zaterdag a.s. DE STAKING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Zaterdag gaat de rijksbemiddelaar naai Enschedé naar aanleiding van het conflict bij de firma Ter Kuile, voornamelijk voor een bespreking met de arbeiders-organisaties. HET BIOSCOOPCONFLICT TE GRONINGEN. In verband met het bioscoopconflict heb ben B. en W. van Groningen cle verordening op de heffing van de vermakelijkheidsbelas ting in Groningen aan ernstige studie on derworpen. Het komt hier op neer, dat thans een voorstel is ingediend dat van de biosco pen in het vervolg 25 pCt. van de netto-op brengst zal worden gevraagd. TARWEWET EN BANKETBAKKERS Onderzoek naar meelgebruik. Naar het HbJd. verneemt, heeft de Ned. Banketbakkersvereeniging op verzoek van de uitvoerders der Tarwewet aan hare leden ver zocht, opgave te doen van de hoeveelheid meel, door hen jaarlijks verbruikt. Dit staat in verband met het voornemen van den minister, om de banketbakkers, de biscuitfabrieken en de vermicellifabrieken vrii te stellen van het gebruik van gemengd meel VERDWENEN KOOPLIEDEN. Men meldt uit Keulen aan de N. R. Ct Na achterlating van ongeveer 60 000 mark schuld zijn sinds Februari twee Nederlandsche kooplieden J. R. en J. E., alhier verdwenen. In Augustus 1930 hadden zij hier een zaak gevestigd. Zij kochten in den be ginne kleine hoeveelheden waren, die zij prompt betaalden. Naderhand bestel den zij grootere hoeveelheden, die zij naar Nederland verzonden. De leveran ciers ontvingen geen betaling. In Fe bruari ondernamen zij, naar zij zelf ver klaarden, een zakenreisa. Het salaris van het personeel werd daarna nog uit betaald, hetgeen van Amsterdam uit ge schiedde. Thans zijn ook deze betalin gen stopgezet

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9