Agenda Binnenland Film nieuws Handen omhoog! te Chicago. HOOGE SALARISSEN VAN ENGELSCHE AMBTENAREN. HET PALEIS BLÜCHER. £!!PaJeis ?lücher te Berlijn, dat heden ochtend door brand voor een groot gedeelte werd verwoest is in de jaren 1869—71 be bouwd door den architect Karl Richter. Het gebouw met zijn zeer breeden gevel, was in wendig buitengewoon weelderig ingericht. Op enkele verdiepingen bevonden zich 15 a 20 vertrekken. Het oorspronkelijke paleis. MEDIO MEI A.S. NOOD VERORDENING INZAKE ARBEID. BRANDEN. Radiografisch weerbericht IM WESTEN NICHTS NEUËs" STAD EN OMGEVING. Donderdag 16 April. 7.30 uur, Cinema Americain: Haar eigen rechter (society-drama, geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater. 1 De weg naar wraak (Wild-Westfilm); 2. Wie doodde Donovan? (mysterie); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De groote vij ver (rom., geluidfilm); voor eiken leeftijd. 8 uur, 't Gulden Vlies: Hoe zorg ik voor mijn man? 8 uur, De Unie, chr.-hist. kiesvereen.spre ker de heer Snoeck Henkemans, lid der Twee de Kamer. zag de politie zich gedwongen van de wapens gebruik te maken, waarbij één arbeider werct gedood en verscheidene personen gewond. Toen de gevangenen te Dedulcea vernamen, dat de gevangenissen te Barcelona waren opengesteld, kwam het tot een muiten, waar bij de bewakers werden overrompeld. 4 waalt gevangenen slaagden er in te vluchten. Te Bilbao bestormde de volksmenigte, even als te Barcelona, de gevangenissen en be vrijdde de gevangenen. Te Valencia ontstond eveneens een opstand onder de gevangenen. De gouverneur stelde toen alle 'gevangenen in vrijheid. Te Malaga kwam het tot zeer ernstige incidenten. De menigte bestormde het redactie-bureau van het dagblad „El Union Mercantile Te San Sebastian rukte de menigte hei standbeeld van Koningin Christin®. van zijn voetstuk en vernielde het. Onderhoud met koningin Ena. Een speciale verslaggever v. d. Parijschen Matin had in de trein naar Parijs een onder houd met Koningin Ena van Spanje. De Koningin die door de jongste gebeurtenissen zeer was geschokt, verklaarde voortdurend, dat zij de omwenteling als een vreeselijke ge beurtenis beschouwde. Wanneer de Koning tegenstand had geboden, zou naar haar over tuiging de geheele Koninklijke familie zijn vermoord. De Koningin ontkende heftig, dat koning Alphonso afstand van de troon zou hebben gedaan. Hij heeft noch afstand gedaan noch de regeeringszaken overgedra gen. Hij is eenvoudig vertrokken. Het vermogen van koning Alphonso bedraagt f 30 millioen. Tot nog toe zijn in Engeland geen voor bereidingen getroffen om de Spaansche ko ninklijke familie te kunnen onderbrengen, doch vele presonen uit de hooge society heb ben hun hulp en medewerking aangeboden. In de haven van Southampton zijn voorbe reidingen getroffen cm den Spaansche Ko ning een waardigen ontvangst te bereiden. De "Daily Express weet mede te deelen, dat het vermogen van koning Alphonso op ruim 2millioen pond sterling wordt geschat. Het grootste deel hiervan zou in Engelsche papieren zijn belegd. Alphonso komt heden te Marseille. Koning Alphonso zal heden te Marseille aankomen en zich vandaar uit waarschijnlijk per trein naar Parijs begeven waar hij de overige leden van de koninklijke familie zal ontmoeten. In een der grootste Parijsche ho- téls is reeds een geheele vleugel voor den hoogen bezoekers gereserveerd. Het staat nog niet vast hoelang de koning en zijn fa milie te Parijs zullen blijven. Botsingen in Marokko. Uit Tetuan, in Spaansch Marokko, wordt gemeld, dat aldaar ernstige onlusten zijn ontstaan en dat de koloniale Spaansche autoriteiten hebben geweigerd de republi- kleinsche vlag te hijschen. Bij een botsing tusschen monarchisten en republikeinen wer den drie personen gedood en velen gewond De republikeinen zouden de ter dood veroor deeling van den Spaanschen bevelhebber, kolonel Capaz, eischen, omdat hij bevel had gegeven, om op de menigte te schieten. De Spaansche hooge commissaris, generaal Jor- dana, zou door de republikeinen zijn ge arresteerd. Koning Alfonsc in Marseille. Koning Alfonso is hedenmorgen te Mar seille gearriveerd en aan land gegaan. Bij de aankomst van de koningin te Parijs bevonden zich aan het station èenige Span jaarden, die de Spaansche koningin toe juichten. (Zie vervolg laatste berichten). EEN OVERVAL OP EEN BANK. Te Chicago zijn gister acht bandieten een bank in een buitenwijk binnengedrongen en bevalen het personeel met de revolver in de vuist de handen omhoog te houden. Allen ge hoorzaamden, behalve een die op de banale, ten schoot. Dezen antwoordden en er ont stond een vuurgevecht, dat eindigde met de vlucht der bandieten, die één gewonde had den. Een kassier van de bank is eveneens ge wond. Toen de financieele secretaris van de schat kist gister in het Engelsche Lagerhuis de salarissen van den procureur-generaal en den advocaat-generaal meedeelde, weerklon ken kreten van verbazing van de banken der arbeiderspartij. Sir William Jowitt (procu reur-generaal) heeft in een tijdperk van 21 maanden, geëindigd op 31 Maart 39.218 getrokken, Sir James Melville van 10 Juni 1929 tot 12 Dcc. 1930 12.762. Een arbeidersafgevaardigde vroeg of dit soms de verwezenlijking van de socialistische leer was. Een ander vroeg of de regeering, in verband met deze hooge traktementen, bereid was de vermindering van de loonen der staatsarbeiders, die meer dan 40 shilling per week verdienen, te herroepen. Er volgde geen antwoord. Men meldde gisteravond aan de N R.Crt. tut Berlijn: een barokgebouw, was reeds in de 18de eeuw opgericht en in 1815 werd het aan PrJns Blücher voor aan den lande bewezen diensten ten geschenke aangeboden.. Meer dan een eeuw lang bleef het in het bezit van de fami lie Blücher in 1870 werd het doorgetrokken tot de Budapesterstrasse, de tegenwoordige Friedrich Ebertstrasse. In 1883 diende de derde prins Blücher, die meestal in Engeland verbleef, een klacht tegen de stad Berlijn in, daar ze ter gelegenheid van de 'begrafenis van keizer Wilhelm I voor het paleis een tri bune voor het publiek had laten oprichten, zoodat het onmogelijk was geweest de ven sters van de benedenverdieping te verhuren. De zoon van dezen prins verkocht in 192- het paleis aan een Letlandschen bankier, riet veranderde sindsdien nog herhaaldelijk van eigenaar, tot het verleden jaar door de Ver. Staten werd verworven voor den prijs van 8 millioen mark. In het gebouw bevonden zich op het cogenblik van den brand de represen- tatievertrekken van den bankier Herbert Gut- mann, de woning van graaf Kraftt, Henckel von Donnersmark en de kantoren van de Amerikaansche handelsdelegatie. Deze laat ste vertrekken zijn geheel uitgebrand, terwijl de woning van graaf Henckel von Donners mark ernstig beschadigd werd. De brand schijnt door kortsluiting te zijn ontstaan. Vrijwel de heele Berlijnsche brand weer was op de been om het vuur te blus- schen. Eerst tegen zeven uur 's ochtends slaagde ze er in den brand te beperken. Den heelen ochtend vertoefde de brandweer ech ter nog ter plaatse. INBREKER IN GROOTEN STIJL. De politie-te Frankfort is er in geslaagd den 26-jarigen inbreker Willy Stüwer uit Bonn te pakken, die bekend heeft in den jong- sten tijd in het geheel niet minder dan 175 inbraken te hebben gepleegd. Alleen in de buurt van Berlijn zou hij in vijftig villa's heb ben ingebroken. Hij heeft ook in Frankrijk vertoefd en daar o.a. hebben ingebroken bij Poiret, den modekoning. EEN POLITIEK PROCES IN RUSLAND. Tien doodvpnnissen. Uit Moskou wordt aan de Vossische Zei- tung geseind, dat te Dnjepronetrowsk vonnis is geveld in het proces tegen 68 gewezen graankcoplieden, makelaars en gewezen groote boeren die in de laatste jaren als op- kooper in dienst van de graanorganisatie der Sowjet-regeering hadden gestaan. Ze zouden deze organisatie hebben gesaboteerd om de tegen-revolutie te dienen.' Tien beklaagden zijn ter dood veroordeeld, de andere 58 be klaagden tot gevangenisstraffen. DE EUROPEESCHE COMMISSIE. In zijn nota aan den Secretaris-Generaal van den Volkenbond heeft de - Rijksminister van Buitenlandsche Zaken dr. Curtius nog medegedeeld, dat hij er prijs op stelt bij de bespreking van de huidige douaneverhoudin gen een verklaring af te leggen over de mo tieven, die ten grondslag liggen aan de DuitschOcstenrijksche Tol-besprekingen. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft, in overeenstemming met het Duitsche voorstel, de beide voorstellen op de agenda van de op 15 Mei bijeenkomende Europee- sche commissie geplaatst en tevens de leden van de commissie van de Duitsche voorstel len in kennis gesteld. Morgen-zal de nota door het secretariaat van den Volkenbond worden gepubliceerd. HET ARGENTIJNSCHE KABINET AFGETREDEN. Volgens berichten uit Buenos Aires heeft het geheele Argentijnsche kabinet bij den president der republiek zijn ontslag inge diend. Het antwoord van president Uriburu is nog niet bekend. Men vermoedt echter, dat hij de tegenwoordige ministers van buiten landsche zaken, oorlog en marine wil hand haven. De samenstelling van het nieuwe ka binet zou nog in den loop van morgen be kend worden. f DE WOELINGEN IN NICARAGUA. Volgens berichten uit Nicaragua is de toe stand rondom de stad Pierto Cabecas nog steeds critiek, aangezien talrijke goedbewa pende afdeelingen van de aanhangers van Sandino zich in opmarsch bevinden. De stel lingen van de aanhangers van Sandio wer den vandaag door Amerikaansche marine vliegtuigen gebombardeerd. De opstandeling gen zouden daarbij ernstige verliezen gele den hebben. Indien de toestand dit mocht noodzakelijk maken, zal de Amerikaansche kolonie aan boord van het oorlogsschip „Ash- ville" gebracht worden. ZIEKTE VAN DEN DEENSCHEN KROONPRINS. Kroonprins Freckrik van Denemarken, die lijdende is aan een maagkwaal is, naar uit Kopenhagen wordt gemeld in een zieken huis ter verpleging opgenomen. UITSTEL VAN BETALING AAN AUSTRALIË VERLEEND. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de oorlogsschulden heeft zich het geval voor gedaan, dat een moratorium moest worden toegestaan. In het Engelsche lagerhuis deel de de minister van de dominions J. H. Tho mas mede dat Engeland zich bereid heeft ver klaard Australië een uitstel toe te staan voor de komende twee jaar bij de delging van de Australische omloopschulden. Het gaat om vier betalingen van elk 814.000 pond ster ling, die met de halfjaarlijkschen termijn vervallen. In tegenstelling tot hetgeen tot nu toe is aangenomen, wordt in welingelichte kringen niet meer verwacht, dat de Noodverordenin gen tot regeling van de arbeidsmarkt en tot hervormingen der sociale verzekeringen reeds einde April of begin Mei zullen worden af gekondigd. De werkzaamheden van de door den Duit- schen Rijksminister van Arbeid samengestel de commissie van onderzoek zullen op zijn vroegst einde April beëindigd kunnen wor den, zocdat eerst daarna het Rijksministerie uau de voorstellen der commissie in behandeling zal kunnen nemen. liet eerste gedeelte van het rapport, dat de L W€r'{tijden aanbeveelt is reeds tu beschikking, terwijl men voor het eindt der volgende week de jjublicatie verwacht van het tweede deel der voorstellen die be trekking hebben op productieve werkverschaf fing e.a. Het derde deel der aanbevelingen zal han delen over de mogelijkheden van een herzie ning der werkloozenverzekering, doch deze voorstellen worden niet voor het einde dezer maand verwacht. Het lag in het voornemen de gezamenlijke voorstellen in de eerste kabinetszitting na de Paaschvacantie te behandelen, doch, naar verluidt, zal niet tot behandeling kunnen wor den overgegaan voor medio Mei. FELLE BRAND IN OPPER-SILEZIE. Tengevolge van kortsluiting is te Ditt- mannsdorf in het district Neustadt (Opper- Silezië) een groote brand ontstaan, die tien woonhuizen in de asch heeft gelegd. Enkele personen werden gewond. Ongeveer 40 per sonen zijn dakloos geworden. NOODWEER BOVEN ANATOLIE. Toestand ernstig. Sedert 24 uur v oedt boven geheel Ana- tolië een hevig noodweer, gepaard met zware regens en sneeuwval. De Euphraat is in haar bovenloop buiten haar oevers getreden en vier dorpen staan onder water. De stad Adana is gedeeltelijk overstroomd. KASTEEL DOOR COMMUNISTEN BELEGERD. Gistermorgen verschenen ongeveer 70' com munisten in de nabijheid van het landgoed Berganie in het district Neumark, teneinde door een belegering het ontslag van twee bedienden ongedaan te maken en tewerkstel ling van werkwilligen te verhinderen. De be woners konden het gehouw niet verlaten, ter wijl bovendien de telefoondraden werden doorgesneden. De politie slaagde er eindelijk in de communisten te verdrijven. HET VOLKSBEGEHREN. De stand te Berlijn. Gister hebben in Groot-Berlijn 19.786 menschen aan het Volksbegehren deelgeno men. Het totaalaantal onderteekeningen be draagt tot dusverre 190.755. GROOTE RAD3UMVOORRADEN IN CANADA ONTDEKT. De Canadeesche geoloog Dr. Allan docent aan de Alberta-universiteit te Edmonton en hoofd van den geologische dienst heeft een rapport uitgebracht vol gens hetwelk zich aan den oever van het Groote Berenmeer in het N. W. van Canada de grootste radiumvoorraad ter wereld bevindt. OVERSTRCOMINGEN IN LITHAUEN. Groote schade aangericht. De uoor den ijsgang veroorzaakte over stroomingen te Kowno hebben in den afgeloopen nacht groote materieels scha de aangericht. Alleen reeds in de opslag plaats der sovjethandelsvertegenwoordi- ging zijn 57 wagons suiker en andere goederen ter waarde van meer dan 3 millioen roebel door het water ernstig beschadigd. De totale - iliade wordt ge schat op meer dan 10.000.000 Artillerie en genie hebben in den af- geloopen nacht zooveel mogelijk de ijs- barrières door middel van dynamiet uit den weg trachten te ruimen, doch de gezwollen rivier stuwt steeds nieuwe ijsmassa's op. De waterstaat van de Memel is tusschen de zes en zeven meter. PRINS THOMAS VAN SAVOYE OVERLEDEN. Gisteravond is te Parijs overleden Prins Thomas van Savoye Hertog van Genua, een oom van Koning Victor Emanuel van Italië De hertog werd geboren in Februari 1854 In 1883 trad hij op het slot Nympfenburg in het huwelijk met prinses Isabella van Beie ren, die in 1924 is overleden. Zware pakhuisbrand in de hoofdstad Brandweer nut gasmaskers gewa pend. Gisteravond te ongeveer half acht werd brand ontdekt in het pakhuis „Donderdag"' van het Gemeentelijk Entrepot aan den Cru- quisweg. Dit pakhuis, dat ongeveer 25 jaar oud is en geheel 'uit beton is opgetrokken, bestaat uit vijf verdiepingen. Het gebouw, gelegen aan de kade van het nieuwe dok, is eenige honderden meters lang. Het vormt met andere pakhuizen, die even eens namen dragen van de dagen der week, een groot pand en ligt afgesloten van den openbaren weg. Uitbreiding naar de 4e verdieping. Omstreeks genoemden tijd ontdekte de portier van de aan de andere zijde van het water gelegen stoomvaartmaatschappij „Oceaan", dat uit de hoogste verdieping van „Donderdag" vlammen sloegen. Op deze verdieping, de vijfde, was een groote partij heerenstoffen opgeslagen van de „Fine Woollen Company". Genoemde portier waar schuwde onmiddellijk zoowel de brandweer als den kadechef, die op het terrein van het Entrepot woont. De brandweer rukte met zeer veel materiaal uit. Spoedig waren op de kade aanwezig zeven motorspuiten, twee ladderwagens en de stafwagen, terwijl ook de drijvende stoombrandspuit „Jason' uit rukte en tegenover het pand ligplaats nam. Al heel gauw bleek toen dat het vuur zich op de vijfde verdieping in den daar aanwezi gen voorraad wollen goederen scheen te heb ben ingevreten. Deze verdieping was aan een zijde afge sloten door een van onder tot boven loopen den brandvrijen muur, zoodat aan dien kant uitbreiding van den brand niet mogelijk was. Aan de andere zijde bevond zich een houten 1 schot, dat natuurlijk niet tegen de vlammen bestand was, zoodat het vuur zich voor plantte naar de aangrenzende afdeeling. Erger was dat, toen de vlammen door den kap van het gebouw waren gedrongen, zij zich ook mededeelden aan de vierde ven dieping, waarschijnlijk door het doorbran den van den vloer of anders door een open staand luik. Op deze vierde verdieping wa« een groote voorraad Smyrna-sigarettentabak' opgeslagen, die uiteraard een welkome prooi 1 naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.3 mM. te Va- lencia. Verwachting, geldig tot den avond van 17 AlZwakke tot matige winden uit Noordelijke richtingen; gedeeltelijk bewolkt; aanvanke lijk weinig of geen regen; iets zachter over dag. werd voor het vuur. Hier stond de brand weer, nadat zij het vuur op de hoogste ver dieping vrijwel meester was geworden, door dat zij door den doorgebranden kap een zondvloed van water liet neerkomen, voor een uiterst moeilijke taak, omdat de spuitgasten door de enorme hitte van de smeulende tabak en de daarmede gepaard gaande hevige rook ontwikkeling niet tot deze verdieping konden doordringen. Ook toen eenige brandwachten met gasmaskers gewapend, deze verdieping betraden, konden zij door den rook vrijwel geen hand voor oogen zien. Op de derde en de tweede verdieping be vinden zich groote voorraden dekbladtabak van den oogst 19271928, welke een buiten gewone hooge waarde vertegenwoordigden en zeer waarschijnlijk door het rijkelijk om laag stroomende bluschwater onbruikbaar egworden zijn, zoodat de schade zeer aan zienlijk kan worden geacht. Te ongeveer kwart over tien werd op de vierde verdieping van het pakhuis de vuur haard in de tabak ontdekt; na deze ontdek king was uitbreiding van den brand niet meer mogelijk. De grootendeels verbrandde voorraad ta bak behoorde aan de Neuenburger Tabaks Faktorei. Zoowel deze firma als de eerstge noemde „Fine Woollen Company" zijn ver zekerd. De geheele schade, waarbij ook inbegrepen de schade door het bluschwater aangericht in de op de lager gelegen verdiepingen op geslagen voorraden dekbladtabak, is zeer aanzienlijk. Het bedrag daarvan kan uiter aard nog niet worden vastgesteld. Negen autobussen verbrand. In den afgeloopen nacht tegen 3 uur is in een der garages van de firma D J. Brilman te Overdinkel brand uitgebroken. De brand weer was. spoedig ter plaatse, doch het vuur greep zoo snel om zich heen, dat er van de houten garage, die tevens dienst deed als werkplaats, niets te redden viel. Niet minder dan negen autobussen en een luxe-auto wer den een prooi der vlammen. Het duurde niet lang of het vuur sloeg ook over naar het woon- en winkelhuis van den heer Brilman. Ook dit perceel brandde totaal uit Een groote hoeveelheid rijwielen, radio-toestellen en onderdeelen en electrische benoodigdhe- den gingen verloren; ook van den inboedel van het huis werd niets gered; de bewoners moesten zich in allerijl redden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Paarden en auto's verbrand, be nevens hooi, stroo en hout. In den afgeloopen nacht is te Nijmegen brand ontstaan bij het sleepersbedrijf van de firma F. Frederiks aan den nieuwen Nouen daalschen weg. Vier paarden kwamen in de vlammen om. Een personenauto, 2 vracht auto's, eenige wagens, benevens groote voor raden hooi, stroo en hout werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Onvoorzichtigheid met lucifers. Gistermorgen brak brand uit in de kapok bergplaats, tevens ook werkplaats van de N.V. de Jong's meubelindustrie aan de Hoofdstraat te Apeldoorn. Op de bovenverdieping, waar de brand door onvoorzichtigheid met lucifers van den 16-jarigen knecht S. was ontstaan, grepen de vlammen snel om zich heen, waardoor de brandweer niet verhinderen kon, dat de ge heele bovenverdieping uitbrandde en da daaronder gelegen werkplaats aanzienlijke waterschade leed. Brand in een bakkerij. Gisteravond om half acht is brand uitge broken op de zolderverdieping van een bak kerij, gelegen achter een winkel van electri sche artikelen aan de Maarten van Heems kerkstraat no. 40 te Haarlem. De bakkerij werd gebruikt door de firma Doesburg— Lannooy. In korten tijd sloegen de vlammen naar buiten. Met vijf stralen op de water leiding is het vuur gebluscht. De bakkerij brandde geheel uit. De inventaris liep vee; waterschade op. De belendende perceelen bleven gespaard. Naar de oorzaak wordt nog een onderzoek ingesteld. Fabrieksbrand In de metaalwarenfabriek „Fax" te Culem- borg heeft in den afgeloopen nacht een felle brand gewoed. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de brandweer nagenoeg niets meer kon doen. De fabriek brandde geheel uit, niettegenstaande met een groot aantal slangen water werd gegeven. REEKS INBRAKEN TE EINDHOVEN. Te Eindhoven is in een perceel in de Schalmstraat ingebroken. Uit een gesloten koffer in de slaapkamer werd een bedra» van 900 gestolen. Op den Stratumsche Dijk werd in drie win kels ingebroken en resp. 40, 20 en een fiets gestolen. KORTE BERICHTEN. De kunstschilder Tholen heeft een por tret van de koningin geschilderd. Dit schil- derij is voor de Volksraadzaal in Ned.-Indië bestemd en thans tentoongesteld bij Klev- kamp in Den Haag. 1 y f. mehSflgS,teliing voor deze veelbesproken t m blijkt wel zeer groot te zijn. Uit tal van plaatsen uit den omtrek komen, behalve uit ™ze stad zelve, aanvragen om plaatsen voor een van beide theaters, waar deze film ver- ,worden' In verband hiermede ver zoekt de directie van Cinema Americain ons te melden, dat alleen 's morgens van 11 tot l uur en s avond., aan de kassa gelegenheid zal zijn voor plaatsbespreking. DE MOTORWEDSTRIJDEN OP ZONDAG 19 APRIL 1931 Op Zondag 19 April' 1931 wordt zoow-i bij den aanvang als bij afloop het rijverb»! in één richting geleid en wel door de Nieuw poortslaan in de richting Heiloo en lana. den Kennemerstraatweg in de richting Au? maar. Vanaf 12 uur des middags zijn de hjjeuw poortssteeg en Regulierslaan aan de straat wegzijde voor het rijverkeer gesloten. Allé voertuigen verkeer gaat over de Nieuwpoorts laan—ingang Vierstaten. Voor het Sportpark zijn drie ingangen - ge. rekend vanaf den Hout, is de eerste ingan» bestemd voor leden van V.V.V., motorrijwie- len en rijwAl-n, de tweede ingang uitsluitend voor voetgangers en de derde ingang voor auto's, motorrijwielen en andere voertuigen Het tarief van stalling op het terrein is; auto's 50, motorrijwielen 25 cent. Op de Zandersloot waar een ingang jS voor het locpende publiek, worden geen rij. wielen toegelaten en mogen aldaar ook niet aan de hand worden vervoerd. Op het middenterrein wordt niemand toe gelaten, die niet voorzien is van een daarvoor geldige kaart, welke strikt persoonlijk is. Voertuigen mogen niet langer dan noodH is voor het in- en uitlaten van passagiert zich in de Nieuwpoortslaan ophouden. Voor stationneerende rijtuigen en auto's is gelegenheid bij de Vierstaten. Het is verboden, zoowel in de Nieuw poortslaan als op den Kennemerstraatweg, motorrijtuigen en andere voertuigen onbe- heerd te laten staan (parkeeren). Vruchten- en IJswagens worden bij de Vierstaten niet toegelaten. VOETGANGERS, DIE ZICH VAN EH NAAR HET TERREIN BEGEVEN, WOR. D'EN VERZOCHT DEN RECHTERKANT VAN DEN WEG TE HOUDEN. Het einde der motorraces wordt door bel- luiden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door alle uitgangen, welke op het sportterrein aanwezig zijn, vertrekken. Bij het uitgaan moeten de voertuigen eti rijwielen, ook die op particulier terrein ge- stald zijn, wachten, tot het loopende publiek vertrokken is en is het rijverkeer uitsluitend in één richting via NieuwpoortslaanRegu- Iierslsan naar den Kennemerstraatweg. Publiek hetwelk zich op het terrein bevindt en na afloop van auto's of andere voertuigen wenscht te vertrekken, moet aan den tweeden ingang instappen. Vcor den derden ingang zal voor inzitten den van motorrijtuigen gelegenheid zijn zich van kaarten te voorzien, zonder het motor rijtuig te behoeven verlaten. DE HEER I. RINGERS LID VAN PROV. STATEN. In de plaats van wijlen den heer Kernkamp is benoemd tot lid der P.ov. Staten de heer J Ringers. MARIONETTENTHEATER „DE GLIJFTACK" ..Doctor jcannes Fausl'A Men schrijft ons: De kunst der marionetten is een zeer outfn; die in den loop der eeuwen slechts aan vt- nig verandering onderhevig is geweest. Al leen de technische inrichtingen zijn natuurlijk geperfeciionneerd. Maar buiten dat staan wij hier voor 'n heel eigenaardige, en zeer treffende tak van kunst. En het is wel jammer, dat deze kunst in ons land zoo weinig bekend is, terwijl bij onze Oosterburen het marionettentheatei zich steeds in een greoten bloei heeft mogen ver heugen. Des te meer zal het karakterestieke van het marionettenspel zich openbaren, omdat de hoofdschotel van het programma zal zijn, een bewerking van de oude Faustsage in cca harer meest oorspronkelijke bewerkingen: nl. die volgens het handschrift van den beroem den Middeleeuwschen Duitschen „Puppen- spieier" Geisselbrecht. Men zal de Faustsaf zien, niet zooals Goethe die in gigantete lijnen heeft uitgebeeld als de weergave van alle hoogmoedig streven van den ongebrel- delden geest, die voor geen ongeoorloofde middelen terugdeinst, om aan eigen eerzucht de hoogste voldoening te verschaffen, maai integendeel zooals de Faust leHde in de Duitsche volksziel, en juist daarom ons zal boeien als nóg de origineele incunabelen in onze musea en bibliotheken. Het marionettenspel toch geeft geen „dra ma" in den echten zin van het woord, maar het wendt andere, en in hun eigenaardigheid des te meer treffende middelen aan als het groote tooneel. Men kan de marionet het bes te vergelijken met een ruwe houtskoolsehels van een portret, waaruit dikwijls meer „ziel" spreekt, dan uit een gedetailleerd schilder stuk. En zóó geeft „De Olijftack" den echten origineelen Faust. Maar ook in het moderne genre beweegt dit veelzijdige kunstenaarsgezelschap zich. Na de pauze zal er een reeks „Divertisse- ments" vertoond worden, die ons volkomen in staat zal stellen, kennis te nemen, wat er in den modernen stijl op het Marionetten theater bereikt kan worden. Zoo lezen we o a. in het programma: Igor Pianowski, Rus sisch pianist; Miss Blanche van de Albert Hall te Londen; Negerdans, enz. De décors, de regie en de marionetten van de Faust zijn van den artistieken leider, den heer Brugman zelve. Voor de „Divertisse- ments" zijn de décors ontworpen door 101,1 Nix, A. Lustig cn G. Brugman CHR. ORANJEVEREENIGING. :j Men schrijft ons: De Christelijke Oranjevereeniging te Al maar belegt een feestvergadering tot viering van den verjaardag van prinses Juliana op Donderdag 30 April. Als sprekers hopen op te treden ds. Donner van Broek op Lange11' dijk en ds. H. J. Hak, voorzitter der Cnf- Oranjevereeniging, alhier. Voorts zu"[n worden vertoond de schitterende historisch* I film „De zwarte Tulp", een episode uit jr leven van Johan de Witt, Koninginne-hu" 1930 enz. Een en ander wordt afgevvisse met het zingen van vaderlandsche licdere»- Op dienzelfden dag, 's avonds 5 t.ur zu en de genoemde films aan de kinderen <»c leden vertoond werden in het gebouw r Gulden Vlies" aan de Koorstraat

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2