Firma A, DAM Co. STAVAST HOOT GIBSON. MEIJER I ll PAARDENVLEESCH CÜLTUSA A. GROOT, Veevervoer Rechtszaken Filmnieuws Gemeenteraden. Advertentiën. n Transporten Crematiën Sport ,C| Vruchtenwijn worden zeer billijk en keurig uitgevoerd door de FIAT Garage met eerste klas FIAT Auto mobielen. Snaarmanslaan hoek Scharloo Alkmaar. Tel. 490. Vanaf 21 APRIL a,s. ALLE DINSDAGEN naar Purmerenda Tevens transport door geheel Nederland. Deze week een buitengewoon mooi programma. in verschillende modellen j en modekleuren. LACIKPKIJZKI LEEST DIT. Uitsluitend blank Scheiden valt zwaar. Ook wij voelen dit mede, doch één troost is er, U kunt terug zien op een welbesteed leven. Daarom wordt van harte deze rust U toegewenscht. Dat u nog vele jaren met uw vrouw en kinderen moogt genieten. Ik wil nog het voorstel doen om U met algemeene stemmen tot eere-voor- zitter van den Noordermarktbond te benoe men (met een daverend applaus werd dit den «heer Brugman aangeboden). Ook nog een stoffelijk blijk van waardee ring werd aangeboden, in den vorm van drie mooie schilderstukken, voorstellende de ge bouwen betrekking hebbende op het Noorder marktwezen, de veiling uit- en inwendig en het nieuwe betaalkantoor. Zeer aangedaan werd dit geschenk door den heer Brugman dankbaar aanvaard. Door den heer Keeman, betaalmeester, werd de 24 jaar gememoreerd, in welke hij den voorzitter heeft leeren kennen en waardeeren. Altijd werd door hem naar recht in billijkheid gehandeld, altijd was hij bereid bij te staan en te helpen. Veel vriendschap heeft spr van hem ondervonden. Als blijk van waardeering wilde spr. het veilingwezen aan den binnenkant laten zien en hoopte dat óp foto een plaatsje in de nieuwe woning zou mogen vinden. Door den heer A. Swager werden verschil- lende vergaderingen samen met den scheiden- den voorzitter medegemaakt, nog eens geme moreerd. Hij dankte voor den steun aan allen gegeven. De heer Kliffen overhandigde den voor zitter een bloeiende Hortensia als een klein bewijs van erkentelijkheid voor diens echtge- noote, voor de vele uren welke deze eenzaam heeft doorgebracht, wanneer de voorzitter vergaderde. Dit was wel eens een verwijt, dat ik mij zelve deed, zeide de voorzitter, doch deze bloemen zijn de tolk van onze gevoelens. Door den heer J. Bakker, Waarland, werd de heer Brugman de vader genoemd van onze vereeniging. Hij toch heeft den bond ge bracht tot een der eerste in Europa. Burgemeester Wijnveld heeft vervolgens nog het een en ander besproken uit vorige vergaderingen. Spr. was dankbaar deze ver gadering mede te mogen maken. Hartelijk feliciteerde hij den heer Brugman met diens onderscheiding. Als er iemand is, die deze mag dragen, is hij het wel. Dr.t het hem goed ga tot in lengte van dager Ook burgemeester van Spcngler sprak zijn buitengewoon genoegen uit deze vergadering te kunnen bijwonen. Buitengewoon verheugd was hij, dat deze onderscheiding den heer Brugman ten deel is gevallen en hij sprak de hoop uit, dat deze nog vele malen deze vergaderingen komt be zoeken. De heer Olie van N. Niedorp, de heer Garaard van Nieuwe Leven en de heer Bar- ten uit Noord-Scharwoude spraken allen den voorzitter hartelijk toe. De heer Deutekom namens Koophandel en de heer Mallekote namens de tuinbouwonder- wijzers wenschten ook veel goeds. De heer Brugman dankte als oud-voorzit ter allen hartelijk voor de vele attenties. Het is ondoenlijk allen afzonderlijk toe te spreken. Ook zeide spr., heb nog iets. Nog altijd ont brak er iets aan het nieuwe betaalkantoor, nog nooit hebben we een voorzitters-hamer gehad. Hierbij bied ik de vereeniging er een aan Misschien dat als we deze van middag hadden gehad, het wat rustiger in de zaal zou geweest zijn. Spr. hoopte niet, dat deze hamer in de toe komst krachtdadig zal moeten worden ge bruikt. In inscriptie lvuidt: Aangeboden door den heer S. Brugman den 15den April 1931. Door den secretaris werd hiervoor harte lijk dank gezegd. geeft over het biljarttournooi in Leeuwarden, waarbij Dommering weer kampioen werd en buitengewoon goed geslaagd is de schets, die J. Hoven oververtelt en die ons verklapt, wie en wat Piet van Kempen is! En als we dan nog de zeer uitgebreide roeirubriek noemen, merkt men wel, dat de Revue inderdaad alle sporten de revue laat passeeren Algemeen Sportblad. Naast de verschillende overzichten, die een goeden kijk op de competitiestanden geven, geeft het A. S. een kort overzicht over de gespeelde schoolwedstrijden in de Zaan en in Alkmaar. Bovenkruier verzorgt weer zijn rubriek Zaansche Molens, Siem Bak vertelt in zijn brieven het een en ander over Alcmaria Ned. Pol. Elftal en H. Elfring verklapt weer een gesprek tusschen Flip en Flap. Behalve de uitgebreide rubriek „Vereeni- gingsnieuws" stort Piretea weer „sporttra- nen" over de politie, die hem bedrogen heeft! Heelemaal juist is het liedje echter niet, maar een dichter mag zich wel eenige vrijheden veroorloven Voetbal. NederlandDuitschland, Het bestuur van den K. N. V. B. deelt ons mede, dat een aanvang is gemaakt met het verzenden van de toegangsbewijzen voor de zen wedstrijd en in verband daarmede wordt medegedeeld, dat alle biljetten aan de ach terzijde duidelijk met den naam van de ver eeniging, bond of persoon zijn voorzien. Om het opkooperskwaad zooveel mogelijk tegen te gaan, behoudt de regelingscommis sie zich het recht voor, toegangsbewijzen, waarvan den naam aan de achterzijde is ver minkt, den toegang tot het stadion te weige ren. Sport in Beeld. De nieuwe redactie als we haar ten minste zoo noemen mogen weet, wat het lezend publiek wil: om beurten behandelen de bekende sportjournalisten Meerum Ter- wogt en Nijland een interessant sport-onder- werp .en dank zij hun prettige stijl zijn deze artikelen, die in de plaats der commentaren gekomen zijn, altijd frisch en aantrekkelijk. was het de vorige week Nijland, die doel man v. d. Meulen interviewde, deze week v°m a ^eerum Terwogt een praatje over de K.N.A.C. en het automobielwezen in Neder land Amico geeft in de rubriek Lilliput-Verha- len een zeer geslaagde schets „De reporter", waai ui hij het „werk" van een gelegenheids verslaggever weergeeft. „Deze tijd voor ja- fCr-i ls,a^s sleeds interessant, evenals de we- kenjksche voetbalcauserie en het sportfeuil- leton. 0°k de foto's blijven goedverzorgd en ac tueel We noemen kiekjes van de hockey- match Nederland—België (dames), van de golfwedstrijden te Hattum, voetbalgebeurte nissen (o.a. Ajax—P.S.V. en Z.A.C.—He- .racles en. de Rotterdamsche kampen) enz. Verder foto's van paardensport, van auto's, biljarten (Dommering c.s.) en natuurlijk van de motorwedstrijden te Hilversum. Sport in Beeld blijft dus actueel, zoowel op het gebied der lectuur als op dat der «beelden"! Revue der Sporten. Adriani Engels verslaat den eersten kam pioenswedstrijd AjaxP.S.V. op de bekende manier en het verslag is verlucht met eenige spannende moment-opnamen. Verder heeft hij Charivarius over de sport geinterviewd, welk gesprek blijkbaar vlot liep! Groothoff vertelt iets over Noordelijk voet- ba! en over de meening van den trainer van het Duitsche elftal over onze voetbalverte genwoordigers. Prettig is ook het verslag, dat Alex Izaks 1 OM EEN VROUW. T wee mannen vechten het pleit in een sloot uit. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond gisteren terech+ een 45-jarig machinist uit Fran-eker, wegens doodslag, gepleegd, ge pleegd op E. Wijngaarden te Beetgum. Tusschen Wijngaarden en verdachtes vrouw bestond een verhouding, hetgeen reeds eenige malen tot twist tusschen beide mannen aanleiding had gegeven. In den och tend van 5 Maart ging verdachte de deur uit om Wijngaarden, die met zijn melkauto voor bij het tramstation moest komen, te spreken. Op den Schulsumerweg had dit gesprek plaats dat al spoedig in een vechtpartij over ging, waarbij beide mannen in de sloot te recht kwamen. Enkele menschen, die deze vechtpartij op een afstand hadden gehoord, snelden toe en zagen één der beide mannen, den verdachte, weer den wal opkomen. Zoodra hij op den wal was, gooide hij zijn jas uit en reed 'n een snei tempo op de fiets weg in de richting van de stad. De verdachte gaf zich later zei» bij de politie aan. Voor de rechtbank deed hij het voorkomen uit noodweer gehandeld te hebben. Wijngaarden was sterker dan hij en had den eersten klap gegeven. Toen Wijngaarden in de sloot lag heeft verdachte hem vastgehouden uit vrees dat hij anders zelf het slachtoffer zou worden. Verscheiden getuigen schetsten den ver dachte als een vre<di.aam man Het O. M. vorderde acht maanden gevan genisstraf. ONVOORZICHTIGE CHAUFFEURS. De chauffeur A. L. V. uit Honselersdijk, die op 25 September op den Kikkerweg in de Lier met zijn auto den wielrijder C. van Boom zoodanig heeft aangereden, dat deze aan de gevolgen van deze aanrijding is overleden, werd door de Haagsche rechtbank wegens dood door schuld veroordeeld tot I maand gevangenisstraf. Het hof te Den Haag heeft dit vonnis ver nietigd, en opnieuw rechtdoende, verdachte veroordeeld tot een hechtenisstraf van 1 maand. Bevestigd is het vonnis van den politie rechter te Rotterdam, waarbij de koopman F. H. aldaar wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening van zijn betrekking is veroor deeld tot 2 weken gevangenisstraf. De schilder W. A. L. uit Hiliegersberg is door den politierechter te Rotterdam we gens mishandeling veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf. Het hof legde verdachte na vernietiging van dit vonnis, dezelfde straf op. EEN NEDERLANDSCHE UITVINDING OP FILMGEBIED. Vereenvoudiging van de dubbel opnamen. Het Duitsche patent verkregen. Het Duitsche Reichspatentamt te Berlijn heeft dezer dagen aan den Nederlandschen filmtechnicus en -regisseur, den heer H. Kleimaan, die o.a. bekendheid verwierf door zijn films „Droomkoninkje" en „Zeemans vrouwen", patent verleend op een uitvinding die van het grootste belang kan zijn voor de ontwikkeling van de opname techniek der mo derne film. Oogenschijnlijk lijkt het een simpele vonst en evenals bij zoovele uitvindingen vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat nog nooit te voren iemand op het idee is gekomen. Het Duitsche patent is echter de beste waar borg voor het feit, dat men hier met een niet alleen belangrijke, maar ook geheel nieuwe vinding te doen heeft, want het Reichspatent amt, dat vooral op filmtechnisch gebied jaar lijks met uitvindingen en wat daarvoor door gaat wordt overstelpt, onderzoekt alle aan geboden ontwerpen nauwkeurig en is uiterst spaarzaam met het verleenen van patenten De uitvinding van den heer Kleinman kan een groote vereenvoudiging brengen in de procedure der zoogenaamde dubbelopnamen Als men op de gebruikelijk wijze twee beel den op een filmband wil opnemen dient men bij de eerste opname een deel van het objec tief af te dekken. De film wordt dan opgeno men terwijl het andere gedeelte van het ob jectief wordt afgedekt. Afgezien van het wei nig volmaakte van deze methode, bracht zij voor het opnemen van geluidsfilms al bijzon dere moeilijkheden mee. Deze moeilijkheden en de bezwaren, de kosten en het tijdverlies van de dubbele opnamen ondervraagt de heer Kleinman door voor zijn objectief een spiegel te monteeren, waarin het tweede beeld, dat op de filmband moet komen en dat ergens achter of terzijde van het opname-apparaat kan worden opgesteld, wordt opgevangen en m het objectief wordt weerkaatst. Als nu de opname gedraaid wordt, wordt in een keer zoowel het beeld, waarop het objectief staat ingesteld als het beeld, dat door de spiegel erin wordt geworpen, tegelijkertijd opgeno men. Door een speciale wijze van slijpen der spiegelranden vloeien de beide beelden gelei delijk in elkaar over, terwijl men bij het op nemen een betere beeldcontrole heeft dan met de oude methode van afdekken. De spiegels zijn verstelbaar voor de lens bevestigd, zoo dat men, zooals met de camera een bewegend object gevolgd kan worden, ook het ingespie- gelde beeld kan ilmen, terwijl het in bewe ging is, door de spiegels te verstellen. De dynamische mogelijkheden zijn bij het gebruiken van deze uitvinding dus zeer groot en vele effecten zullen er door verkregen kunnen worden, die een moeilijke en lastige montage overbodig maken. De mogelijkheden zijn schier onbeperkt doordat men met meer dan één spiegel zal kunnen werken. Boven dien kan men voor het maken van trucfilms en voor het bereiken van bepaalde effecten gebruik maken van ovale of ronde, concave of convexe spiegels, waardoor allerlei beeld mogelijkheden ontstaan. De heer Kleinman heeft in Nederland en in eenige andere landen octrooi op zijn uit vinding aangev agd en heet in eenige lan den reeds het jpi.oriteitsrecht verkregen Dat de filmindustrie belang in de uitvinding stelt, blijkt wel uit het feit, dat de heer Kleinman reeds in onderhandeling is met eenige der grootste Duitsche, Engelsche en Amerikaan- sche filmmaatschappijen. URSEM. Raads vergadering. Woensdag vergaderde de Raau, onder voorzitterscliap van den burgemeester. Verscheidene ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen o.a. vele ver slagen en goedkeuringen van raadsbesluiten. Ingekomen was een schrijven van de R K. Vereeniging tot verschaffing en bevordering van opvoeding en onderwijs ten behoeve van den land- en tuinbouwenden stand in bet Bis dom Haarlem, met verzoek om een bijdrage van 100. De heer Genefaas deelde mede, dat in de vergadering van de Kiesvereeniging men er bij hem op heeft aangedrongen deze zaak en de vorige afwijzing ter zake te herroepen. De voorzitter stelde voor deze zaak in han den te stellen van B. en W. om advies. Dit werd goedgekeurd Thans was aan de orde wijziging der Ge- meentebegrooting dienst 1931. De voorzitter deelde mede, dat de aan te brengen wijzigingen grootendeels van ad ministratieven aard zijn. Opgemerkt zij, dat de pensioensgrondslag van den gemeentegeneesheer is vastgesteld op 600, terwijl diens jaarwedde bedraagt 500. De voorzitter deelde mede, dat 100 is geraamd voor koste! ;oze levering van medicamenten aan armlastige patiënten. Omtrent volgno. 88 zeide de voorzitter, dat B. en W. het plan hebben in den loop van 1931 den Raad een verordening, als bedoeld in art 21 der Besemttelijke Ziektewet, aan te bieden. B. en W. stelden voor alle deze wijzigin gen aan te brengen. Dit werd goedgekeurd. Aan de orde was thans de wijziging van de vastgestelden pensioensgrondslag van den gemeenteontvanger en lijnwerker G. E B. De voorzitter deelde mede, dat de ge meenteontvanger een vergoeding geniet als kassier van het G. E. B., welke bedraagt 200. Vroeger waren deze diensten koste loos. Voor den pens. grondslag was dit af zciïderlijk geiCKend De Darwedden als ont vanger en kassier dienen echter gecombineerd te worden voor de berekening van den pensi oengrondslag. B. en W. stelden voor de vorige besluiten in te trekken en den pens. grondslag van den gemeenteontvanger vast te stellen op 1300. De pensioensgrondslag van den lijnwer ker van het G. E. B. werd eveneens herzien en daarna opnieuw vastgesteld. Aldus beslo ten. Thans volgde vaststelling van dien van de gemeentepolitie J. D. Gerritsen B en W. stelden voor diens pensioensgrondslag vast te stellen op 1730, ingaande op 1 Jan. 1931. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Vervolgens ging de Raad over tot herbe noeming van leden der Schattingscommissie wegens periodiek aftreden van de heeren v. d! Heuvel, S. de Jongh, J. A. Groot en B. Koning. Na de stemming bleek dat dezelfde heeren wederom gekozen zijn. Beide eerstgenoemde heeren verklaarden hun benoeming aan te nemen. Vervolgens werd behandeld een adres van de Ver van Stroomdistributiebedrijven om voor 1931 een bijdrage van 5 cent per aan sluiting te ontvangen. Met algemeene stemmen werd besloten de subsidie te verleenen. Het volgende punt der agenda kwam ter bespreking: een voorstel van B. en W. om van de winst van het G. E. B. over 1930 in de gemeentekas te storten 2000 en van het net af te schrijven 1139.47 De raadsleden konden zich hiermede ver eenigen. De heer Genefaas stelde voor het af te schrijven bedrag over de verschillende posten die te zamen he» net uitmaken te verdeelen. Aldus werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorts werd een adres van den heer L. Kroon behandeld om verlaging van den stroomprijs electriciteit voor kracht van zijn waterbemaling. De voorzitter voelde hier wel iets voor, hij wees op het groote verbruik. De hr. Kroon is de grootste verbruiker in de gemeente. In het afgeloopen jaar had de heer Kroon 1165 K.W. verbruikt. Spr. was voor verlaging. Wethouder de Jongh deelde vervolgens mede, dat het hem ter oore was gekomen, dat er groote veranderingen in de bemaling van den Schermer gebracht zullen worden. Er is een adraes aan het bestuur van den Schermer gericht tot het maken van een sluis. Hierdoor zou de bemaling gemakkelijker worden voor het laagst gelegen gedeelte van den Scher mer. Het stroomverbruik zou veel minder worden. Op de vraag van den voorzitteer of het adres aan het bestuur van den Schermer ge richt, kans van slagen zou hebben, antwoord de de heer de Jongh bevestigend Voorts was spr. niet voor bevoorrechting, wat verlaging van den prijs toch zou mede- brengen. Kroon betaalt toch reeds 3 cent minder per K. W. Hij wenschte daarom den prijs van 9 cent per K. W. te handhaven. Het voorstel van den heer de Jongh werd met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werd behandeld de vaststelling van het kohier der Hondenbelasting 1931. Dit werd door den raad vastgesteld op 219, terwijl de vervaldatum werd bepaald op lOctober a.s. Thans was aan de orde overlegging der teekening van de kleedkamer op het sportter rein aan den Ursemmerweg. Men wil ze plaatsen met het uitzicht op het dorp. Tevens ligt het in de bedoeling van B. en W. den bouw onder de ingezetenen aan te besteden. Ook zal achter de doelpalen gaas worden gespannen, daar anders de daarach ter liggende tuinen last zouden ondervinden van de ballen. De' voorzitter deelde mede, dat d? lezing voor het in orde maken van het sportterrein groot 2000 bij suppl. begrooting zal wor den geregeld. Door af- en overschrijvingen moeten worden geregeld de kosten voor Vak onderwijs, Staats- en Provinciaal blad en kos ten Waterleiding. Dit werd goedgekeurd. Thans volgde een adres van het bestuur „Plaatselijk Belang" inzake verhuur van wo ningen door de r.-k. Woningbouwvereeniging St. Joseph. De voorzitter las het adres voor en tevens een brief van het bestuur der Woningbouw vereeniging omtrent de toekenning der drie nieuwe woningen. Hieruit bleek dat iio. 1 van de lijst gepas seerd is, en tevens dat de voorzitter en de secretaris der vereeniging blanco gestemd hebben bij de toekenning der woningen. De voorzitter noemde deze houding van de Woningbouwvereeniging inconsequent. De heer Bakker, die gepasseerd is. is een net persoon op wien niets valt aan te merken en die vroeger ook reeds eens achter het net vischte, terwijl de heer Kenter, wien vroeger reeds een woning was aangeboden, deze wei gerde, terwijl hij nu voorging. Er is echter weinig aan te doen. Het besluit is met meer derheid van stemmen aangenomen. De heer Veldboer vroeg den heer Genefaas waarom deze en de secretaris zich van stem ming hebben onthouden. De heer Genefaas antwoordde hierop dat dit zijn zaak is. Bovendien wil hij Kenter noch Bakker voortrekken, zoodat hij blanco heeft gestemd. Deze beide stemmen hadden bovendien niets aan de zaak veranderd, daar de anderen toch in de meerderheid waren. Wethouder de Jongh stelde voor een schrij ven aan de Woningbouwvereeniging te rich ten waarin de afkeuring van den geheelen Raad over deze handelwijze wordt uitgespro ken. Tevens stelde hij voor, bij eventueelt nieuwe aanvrage om voorschot door de ver eeniging, in het besluit alle mogelijke bepa lingen vast te leggen, waaraan het bestuur zich heeft te houden. Beide voorstellen werden aangenomen. De voorzitter wees er nog op, dat het raadsbesluit over de verdeeling der woningen d.d. 5 Maart 1920 dubbelzinnig was, zoodat er niets aan was te doen. Vervolgens werden behandeld eenige re clames schoolgeld. B. en W. stelden voor aan Jb. de Jong en G. Seijts algeheele onthefing te verleenen. Aldus besloten. Vervolgens vroeg de heer Genefaas het woord. Hij deelde thans officieel mede, dat hij als raadslid bedankt en de gemeente weldra zal verlaten. Hij bracht dank aan den voorzitter, de wethouders en de raadsleden voor de prettige samenwerking in deze jaren ondervonden en hoopte dat de gemeente steeds zoo voort mag gaan en ondervinden dat: Eendracht maakt Macht. De voorzitter dankte den heer Genefaas eveneens voor de aangename samenwerking, wees er op dat deze steeds een actief lid ge weest is en sprak de hoop uit, dat hij en zijn vrouw en gelukkigen ouden dag mogen heb ben. Daarna sluiting. Wegens ziekte te koop een (overgangstype) weinig gebruikt. Te zien en te b."'ragen bij Garage v. d. KOMMER en Zn Heiloo. TE KOOP wegens vertrek en spoedig te aanvaarden: met voortuintje en grooten ach tertuin, geheel nieuw, met ver schillende kamers en alles keu rig in orde, staande Kanaaldijk, tegenover het Victoriepark. Koopsom billijk. Verder verschillende HEEREN- en BURGERWOONHUIZEN, op iederen stand en in eiken prijs, ook te Heiloo en Bergen. Inlichtingen bij den Makelaar A. v. DIEPEN, Spoorstraat E 3, Alkmaar. Telefoou 574. Nederlanders Hier la Uw nationale drank. V NE DE RL A N OSCHE FABR. WOLORlNG IOEMA GRONINGEN i cuutuka WO«OT ocwo»- I NIH UIT plVERSE SOO»TEW en BILLIJK 1ARIEF. Aan hetzelfde adres een 3/« PRAAM te koop bij J. HARTLAND, HENSBROEK. Als hoofdnummer gespeeld door den beroemden Cowboy filmacteur Avonturen-film. Spanning. Sensatie. Toegang voor eiken leeftijd. DAM ESCONFECT1 E. LANGESTRAAT 3-5. tegen sterk verlaagde prijzen. per 5 ons. BIEFSTUK 80 ROASTBEAF 50 BAKLAPPEN 45 3 pond ROLLADE 1-10 MAGERE LAPPEN 35 GEHAKT 30 BLANKE REUZEL bij 5 p. 15 DIK RAUW OSSENVET bij 5 pond 35 DIK VET ROOKSPEK bij 5 p. 20 RAUWE VARKENSREUZEL bij 5 pond 25 1 pond KALFS- en 1 pond VARKENSGEHAKT 60 Vraagt mijn prima METWORST 35 cent. Tevens KALFS- en VARKENS- VLEESCH tegen de bekende lage prijzen. Beleefd aanbevelend, LAAT 195 2de huis vanaf da Brillensteeg.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7