Mkmiimht Comint. yicsss Kou tip de Borst Binnenland hindtrd drie en dertigste Jaargang. Vrijdag I? April. Indië in ons midden w VapoRub brand. Opening van Vlissingen's Havenwerken. No. 90 1931 De werking van cL? arbeidsregeling voor d.~ art fel/. Het had heel veel moeite gekost aan de nog maar 15 jaar tellend&iabaksteelt op on dernemingen in Deli eeiv'wbeidsregeling te geven, de koelie-ordonnarjie van 1880 met Haar strafbepalingen tegen overtreding en in breuk. Toen zij er eenmaal was, wekte zij voldoening bij de ondernemers en, wat meer zegt, bij het gemeentelijk bestuur. De resident noemde haar in 1882 „een van die geluk kige "repen uit de practijk, waarbij naar be- b oor en is rekening gehouden met de bestaan de toestanden zonder dat men zich al te zeer heeft laten beheerschen door min of meer bespiegelende beginselen. Zoowel de behan deling als het gehalte der werklieden ver beterde bij den dag". En mr. T. H. der Kin deren, die voor de Indische regeering het rechtswezen in de buitengewesten had ge regeld uitte tien jaar later den wensch, dat de koelie-ordonnantie van Deli in alle bui tengewesten, ja ook op Java zou worden in- gevoerd. In de buitengewesten is dat ook i achtereenvolgens gebeurd, wanneer de ope- jning van ondernemingen het vereischte. De mate van het profijt der regeling zoowel :'voor arbeiders als ondernemers zou intus- "schen worden bepaald door de stiptheid van naleving. Wij kennen in de wereld helaas geen regeling, waarvan de naleving is ver- 3 zekerd zonder toezicht. Welnu, er was te dien dage veel te weinig toezicht. Arbeids inspectie zou men in Deli niet kennen vóór [1904. Tot dien tijd moesten de gewestelijke r ambtenaren van tijd tot tijd de ondernemin gen bezoeken en nagaan of behandeling en uitkeering van loon wel in orde waren, een toezicht dat de regeering zich wekelijksch j had gedacht, later maandelijksch, maar dat uit hoofde van het gering aantal ambtenaren 'dikwijls achterwege bleef. De gewestelijke be stuurders vonden in de gedraging van de ondernemers wel degelijk hun voorname werk en tal van regelingen en voorschriften van residenten getuigen van hun voortdurende zorg: uitbetaling en berekening van loon, vrije dagen, verzorging van zieken enz. vorm den onderwerpen van zendbrieven der resi denten. Bovendien kwam in 1889 een nieuwe koelie-ordonnantie uit, waarin de verschillen met de vorige uitsluitend ten behoeve van de arbeiders waren. Zij behoefden voortaan geen verlofpas van den beheerder op de vrije da gen; emigranten uit Indië zelf behoefden niet, gelijk die van China en elders, te con tracteeren en mochten als vrije arbeiders wer ken. Onder invloed van de critiek'in Nederland, die minder juist dan onwelwillend zich uit sprak, werd gelet cp het dobbelen, waartoe op de onderneming gelegenheid werd ge geven. Men weet dat de Oosterling het dobbe len nog hartstochtelijker mint dan de Wester ling en dat het kansspel bij de Oosterlingen afgemeener is dan ten onzent. De onder nemer zag weinig heil in de dcbbelarij, om dat het veelal nachtwerk werd en de koelie vooral na verliezen triest en onverschillig was en voor zijn werk zoowe' als voor zijn opzichters een lastig man werd. Verbieden het spel Maar dan moet men het verbod ook kunnen handhaven en waar was de politie, die toezicht kon houden? Derhalve was het juist, dat men op bepaalde dagen gelegen heid gaf in de speelloods d.i. de recreatie zaal der koelies, tot dobbelen. Daar was al- - thans eetiig toezicht mogelijk. Dat is ééa voorbeeld van de greóte kans, dat een be- oordeelaar, die niet geheel is ingewijd, naai den schijn rekent en zegt dat de onder nemer gelegenheid geeft tot dobbelen en daar door den olie helpt op den slechten weg. Men.moest eens weten' hoe fnuikend het is, wanneer zulke menschen de heimelijke ge legenheid zoeken. Voorts vormen de arbei ders op een onderneming geen internaat van kostschooljongens en meisjes, aan wie de lei der spelen kan ontzeggen en gebieden. In het laatste tiental jaren van de vorige eeuw kwamen wel klachten naar voren over mis handeling door de assistenten en vooral door de tandils en andoers (de Chineesche en Ja- vaansche opzichters). Men diene in acht te nemen, dat het toezicht schaarsch was, dat bovendien alle personeel zeer wisselde dwz de beheerders, de assistenten, de bestuurs ambtenaren, de koelies. De inzichten bleven niet dezelfde, de gebruiken en voorschriften verflauwden in de aandacht van wie ze moesten hanteeren. Het „eigen rechter" zijn was de vlugste oplossing en, wanneer de tabak slechte uitkomsten gaf, was het voor sommige beheerders zaak uiterst goedkoop te werken en in de beoordeeling van het werk uer koelies zuinig te worden. De klap en be korting op loon waren misbruik geworden en regeering wenschte te weten welken om vang het misbruik had. Zij zond den ambte naar voor Chineesche zaken Hoetink ten on derzoek. Maar vóór het verslag er van kon verschijnen had de Indische Bond zich over de toestanden uitgesproken bij monde van van Kol en den advocaat te Medan van den Brand volgens wier voorstelling de winsten der tabak voortsproten uit slavernij en uit zuigerij. „De Millioenen van Deli", aldus de titel van Van der Brand's eerste vlugschrift. De indruk dat er in Deli een Nederlandsch schandaal werd opgevoerd, moest bij velen wel post vatten. Maar in de Tweede Kamer sprak minister Idenburg er met groote be daardheid over en zegde slechts toe dat hij den gouverneur-generaal zou verzoeken een onderzoek te laten doen naar de klachten in de geruchtmakende brochure. Toen is in 1903 het onderzoek van den officier van justitie te Batavia Rherarev gevolgd, in opdracht ad ministratief, in werkelijkheid administratief- justitieel. De uitslag van het justitieele is ge heim gebleven ondanks herhaalde vragen in de Kamer om openbaring. De minister wilde alleen kort samenvatting meedeel en, maar het verslag-Hoetink werd geheel ter lezing gegeven. En als wij daarvan kennis nemen, kunnen wij ons verheugen, dat er in de kolo nie geen schandaaltoestand was, terwijl de verkeerdheden noch algemeen noch mateloos waren. Het voorname gevolg was de instelling van een arbeidsinspectie in 1904 en daarmee werd een nieuw tijdperk in de landbouwnij verheid op -de buitengewesten ingeluid. Bij elk bezoek van een arbeidsinspecteur de ondernemingen, waar wel eens ongerechtig heden werden opgemerkt, zijn steeds het meest bezocht hadden de koelies gelegen heid hun klachten in te brengen, terwijl huis vesting, watervoorziening en loonboeken wer den onderzocht. In een kwarteeuw is er van de arbeidsinspectie veel goed uitgegaan, al waren ook haar inzichten niet steeds de juiste. Uit de wrijving van meeningen en op vattingen omtrent de practijk van het werken met inheemsche en uitheemsche arbeiders- met-contract is ten slotte wel de goede ma nier geboren. Hoewel de koelie-ordonnantie na 1889 nog werd gewijzigd, is toch wel ge bleken, dat een regeling onmisbaar is en dat in die regeling enkele bepalingen noodig zijn, waardoor overtreding en inbreuk straf baar is, een poenale sanctie. In Indië zelf zijn de stemmen tot opheffing van die bepa lingen nooit talrijk geweest, daarbuiten, met name in de Staten-Generaal, werden ze ge regeld vernomen, zij het ook meerendeels van één bepaalde zijde. Zij, die door en door bekend zijn met 't ondernemingswerk, hebben altijd de overtuiging gehad, dat zulke bepa lingen niet te missen zijn, al kan de toepas sing beperkt blijven. De koelie moet weten dat zijn overtreding en inbreuk achterhaal baar zijn. De toestanden zijn zeer verbeterd en over het geheel niet slechter dan op Java, waar men nooit met contractanten werkte en waar tot voor zeer kort geen arbeidsinspectie besond. Daar konden de arbeiders eik oogenblik het werk neerleggen en de onder neming verlaten. De toestanden op onder nemingen hangen voor een belangrijk deel af van een aangelegeheid, die hier nog niet ter sprake kwam en waarover een volgenden keer zal worden gehandeld; het is de her komst en het gehalte van den arbeider-, wiens emigratie men bevordert en de wijze waarop die emigratie tot stand komt. DENGAN HORMAT. VERKIEZINGEN PROV. STATEN. Woensdag hebben de Statenverkiezingen plaats gehad in de provincie Groningen, Noordbrabant en Limburg. Den uitslag la ten we hier volgen Groningen. Kiesdeeler 3792. Zetels: anti-rev. tien, n.1. R. Koppe, D. H. R. Harrenstein, J. Bomers, H. Luring, J. Wedeven, S. Bakker, H. Hazen berg, G. Huisman, O. J. Bouwman, J. H. van Wering. S.D.A.P. 14. A. van Geuns, L. J. H. Ever- sen, B. J. Mengerink, R. Pollirig. L. H. Mans- holt, B. H. Bredman, mevr. J. A. de Vries Frowijn, Jac. van Hijlkema, D. Bartels, KI. Meyer, F. Spiekman, mevr. W. Ploegsma Behtum, C. J. Portegies, K. Freye. Chr. Hist. Unie 5. Tj. Krol, mr. E. J. Tho massen a Thuessink v. d. Hoop van Slochte- ren, J. A. Rademaker, F. C. Magendans, K. Lantermans (met voorkeurstemmen). Vrijheidsbond 5. A. Brugmans, H. J. Zijlma, G. Oosterhuis, H. H. de Haan, E. H. Ebels. Vrijz. Dem. Bond 5. U. G. Schilthuis, D. Kloppenburg, P. H. Veendorp, F. E, H. Ebels, F. A. Bcins. R.K. Staatspartij 3. J. W. ten Braak, H. van Erp, H. J..J. Stiekema. Communisten 2. J. Buitenkamp, G. Ster- ringa. Plattelandersbond 1. J. R. Boerma. De Democratische Partij verliest haar eeni- gen zetel, de Plattelandersbond en de vrijz.- demccraten verliezen ieder één zetel, terwijl de r.k. Staatspartij, de s.d.a.p. en de commu nisten elk één zetel winnen. Dc r.k. Staatspartij, die een zetel won, is in stemmental resp. 0.1 pCt. achteruitge gaan; dc soc.-dem. en communisten gingen resp. 3 en 0.3 pCt. achteruit. De partijen, die in den strijd hebben verlo ren, zijn inderdaad ook in stemmenpercen tage achteruitgegaan, terwijl van de ande ren de anti-rev. 0.2 en dc liberalen 0.6 pCt. hebben gewonnen en de c.h. 0.4 pCt. verlo ren. Noord-Brabani. Kiesdeeler 5590.4. Gekozen: R.K. Staatspartij 50: W. J. H. Verstraa- ten, W. C. J. J. Kipp, J. P. E. van de Ven, B. E. A. Vcrkuyl, J. F. Ploegmakers, F. Th. H. Uijen, J. J. J. de Vlam, J. J. Beliën, F. J. H. Smits van Oyen, P. J. G. Aarts, F. J. C. Cox, P.- G. A. G. Pauken, dr. ir. J. H. F. Dec- kers, mr. H. J. J. van den Biesen, A. G. A. Schrauwen, J. H. Oomen, J. J. van Buitenen, A. A. J. M. Loonen, C. J. M. Foppele, F. J. J. M. van Rijckevorsel, J. A. E. M. Meyring, H. G. J. Bolsius, P. G. M. van Meeuwen, mr. H. P. Loeff, G. R. van de Ven, J. Fran sen. J. C. van Beek, P. C. Bas, J. van der Laak, M. P. W. van Hout, P. J. C. Strik, H. Verheven. H. J. M. Aarden, F. J. van der Reijt, J. C. H. M. W. Sassen, J. P. J. Assel- bergs Czn., L. M. A. van Loon, Jac. Vos Antz., C. A. Valkenburg, H. Wijnings; met voorkeursstemmen: G. H. Moors, J. C. A M. van de Mortel, A. Th. van Rijen, H. A. J. Mannaerts, L. C. A. M. Janssens, H. J. van Susante, M. J. Willekens, W. J. Verstij- nen, P. J. van Haaien. S.D.A.P. 5: J. W. Gulden. C. J. van Lien- den, J. Jansen, P. G. Gruys, H. Walde. R.K. Volkspartij 3: mr. P. M. Arts, Felix A. C. Donders, J. W. van den Bergh. Chr. Hist. Unie 2: J. W. Putman Cramer, C. Dane Gzn. Anti-Rev. Partij 2: A. D. van der Schens, A. Bax Gzn. Vrijheidsband 1mr. C. W. van Ommeren. Vrijz. Dem. Bond 1A. I. J. de Broekert. E>e S.D.A.P. wint 2 zetels, de r.k. Volks partij één zetel. Dc Christ. Hist. Unie, dc Vrijheidsbond en de Vrijz. Dem. Bond verlie zen elk één zetel. De vrijzinnige hebben de zwaarste verlie zen geleden het aantal stemmen, op hunne lijsten uitgebracht, is, vergeleken met de vo rige verkiezingen, bijna tot de helft vermin derd. Het verlies der chr. hist. was aanmer kelijk geringer. Alle andere partijen gingen vooruit, ook de Vrijheidsbond, ofschoon die een zetel verloor De winst der a.r. was niet voldoende om er een zetel méér voor te kun nen bezetten. De zetel-winnende partijen gingen sterk vooruit. wordt spoedig verlicht door keel en borat tegen bedtijd met Vicks VapoRub ia te wrij ven. Het werkt als een pap en tevens als inhaleertoeste!, door de geneeskrachtige dampen welke ontstaan. Limburg. Kiesdeeler 4378.9. De r.k. Staatspartij verloor twee zetels, de r.k. dissidenten wonnen er drie, de s.d.a.p. hebben één verloren, de overige partijen, die in de huidige Staten zetels bezetten, bleven gelijk. Fabrieksbrand te Helmond. Veer tig arbeiders werkloos. Hedennacht omstreeks 1 uur is door den nachtwaker van de katoenspinnerij van de firma W. Twinkels te Helmond brand ont dekt in de opslagplaatsen van vetwol. Daar dit goed brandbaar materiaal is, stonden in een oogenblik tijds geheele voorraden in lichte laaie. De fabrieksbrandweel- werd in middels in werking gesteld. Doch al spoedig sloegen de vlammen fel naar buiten, waarna het vuur voedsel vond in de aangrenzende pakkamers, expeditielokalen en dekenmaga zijnen. De brandweer van Helmond was in middels gewaarschuwd, doch toen deze met twee motorspuiten ter plaatse verscheen, stonden de genoemde gebouwen al in lichte laaie. Direct werd al het materiaal uitgelegd en met 14 slagen water gegeven. Spoedig liep ook het over den weg heen gebouwde magazijn, hetwelk verbonden is met de af- deelingen gelegen op den linkervleugel van de fabriek gevaar. Wanneer ook dit gebouw zou vlam vatten, zou de ramp niet zijn te overzien. Door waterconcentratie op dit punt mocht het de brandweer tenslotte ge lukken het vuur hier te stuiten. Ondertus- schen brandde het linkergedeelte van het complex lustig door. De geweldige vlammen zee in het middernachtelijk uur vertoonde een wonderlijk schouwspel. Aan den achterkant van de fabriek staan eenige huizen, die moes ten worden ontruimd. Ook de nieuwe steenen kantooorgebouwen wist men voor het vernie lende vuur te behouden. De rest is totaal uit gebrand. Alleen nog eenige muren staan overeind. De brandweer was hedenmorgen vroeg nog bezig de rookende en nog branden de voorraden te blusschen. De schade is uit den aard der zaak aanzienlijk. Naar verluidt zou zij in de honderdduizen den beloopen. Afgebrand zijn de pakkamers, de werkplaatsen, de expeditielokalen en de dekenmagazijnen. Alles is op beurspolis ver zekerd. De fabriek ligt stil. Hierdoor zijn 40 arbeiders zonder werk gekomen. Ook de fili- aalfabriek te Deurne zal door dezen brand den terugslag ondervinden. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. DE STAKING TE GELDERMALSEN. Geweldpleging jegens den veld wachter. In het huis van bewaring te Tiel is opge sloten een fabrieksarbeider te Geldermalsen, verdacht van opzettelijke geweldpleging in vereeniging met andere personen. Op 11 April j.1. heeft deze man, die be hoort tot de stakers aan de Chamottefabrie- ken te Geldermalsen, getracht een groep werkwilligen uit elkander te werken, door met zijn fiets door die troepe te rijden. Toen hem gelast werd zich te verwijderen, heeft hij een riooldeksel naar den veldwachter ge worpen zonder dezen echter te treffen. Ook werd met een bierflesch naar den veldwach ter gegooid, welke eveneens miste. Een andere man, die daarna ijlings de beenen nam, stak bij deze gelegenheid van een afstand van ca. 3 M. naar clezen veld wachter, toen deze met den rug naar hem toegekeerd was. Alleen aan de toevallige om standigheid, dat de veldwachter zich op het zelfde oogenblik omdraaide, heeft hij het te danken, dat hij niet door dezen steek werd getroffen. Naar dezen dader zoekt de politie nog. EEN VECHTPARTIJ. Een mail door een revolverschot ge wend. Te Kerkrade kwam het Woensdagavond in de Dahliastraat tot 'n vechtpartij tusschen een Duitschen caféhouder, eenige kostgangers en boven het café wonende personen. Plot seling weerklonk een schot, dat den caféhou der in den rug trof, die daarop levensgevaar lijk gewond naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. De politie arresteerde vijf per sonen, waarvan er één verdacht wordt het schot te hebben gelest. Dc revolver werd nog niet gevonden. DE TOLLEN TE JUTFAAS EN VREESWIJK. In de Woensdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Utrecht werd een bespreking gewijd aan de actie voor opheffing van de tollen te Jutfaas en Vreeswijk. Besloten werd zich ten aanzien van deze kwestie tot den minister cn de rijks wegencommissie te wenden. FRAUDE. Ontrouwe penningmeester. De justitie heeft beslag gelegd op de boek houding van den penningmeester van de ko- lenvereeniging „Samenwerkingte Heinkens- zand. Uit het rapport van den accountant is gebleken, dat over de jaren 1925—1930 ver schillende ontvangsten niet juist en verschil lende uitgaven dubbel geboekt zijn, waardoor een belangrijk eindverschil werd verkregen. Getallen konden nog niet genoemd worden. „DE NIEUWE BOERHAAVE". Tusschen de curatoren in het faillissement der verzekering-maatschappij „De Nieuwe Boerhaave" en de Afgemeene Commissie ter behartiging van de belangen der Verzekerden bij die feailleerde verz.-mij., is overeenstem ming bereikt, omtrent de voorwaarden waar op het proef-proces zal worden gevoerd. De voornaamste voorwaarden luiden aldus: Waar het gaat om het verkrijgen van een principieele beslissing van den rechte, doen curatoren en de deelnemers bij de Algemeene Commissie over en weer afstand van den ar bitrage-clausule, vermeld in art. 43 van het reglement der verz.-mij. Curatoren zullende bij de Commissie aan gesloten verzekerden gedurende den loop van het pfoerproces niet aanspreken indien zij vóór 1 Mei a s. van het beroep op arbitrage afstand hebben gedaan, daarna zijn curato ren tegenover hen vrij. Na 1 Mei kunnen echter nog verzekerden, zoolang zij niet door de curatoren zijn gedagvaard, tot de Alg. Commissie toetreden en afstand van arbitra ge doen; deze zullen dan evenmin gedurende de loop van het proces door curatoren wor de naangesproken. Deze toetreding kan niet meer geschieden indien drie maanden ver- loopen zijn nadat curatoren zullen zijn be gonnen de niet bij de Commissie aangesloten verzekerden te dagvaarden. Het proefproces, dat in Mei a.s. zal aan vangen. wordt in eerste instantie gevoerd voor den kantonrechter te Amsterdam. Óp de polis van den door de Alg. Commissie aan te wijzen verzekerde, die als gedaagde in het proefproces optreedt, zal de bekende clausule voorkomen, waarbij art. 22 en 23 van het reglement zijn uitgesloten. Noch cu ratoren, noch de aangesloten verzekerden zullen op eenig punt aan de uitspraak in het proefproces gehouden zijn. DE'SPOORWEGVRACHTEN VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel: .1. Is de minister, die uiteraard bekend is met de omstandigheid, dat de export van groenten spoedig een aanvang zal moeten ne men. met het oog daarop niet van oordeel, dat binnenkort zekerheid behoort te bestaan omtrent de verlaging van de spoorweg- vrachten voor tuinbouwproducten? 2. Kan de minsiter meededen of het rap port van de voor dit vraagstuk benoemde commissie met enkele dagen is te verwach ten? 3. Mocht dit niet het geval zijn, is de mi nister dan bereid als voorloopigen maatregel eenigszins belangrijke tariefreducties voor het vervoer van tuinbouwproducten toe te staan? heeft de minister van waterstaat geant woord: 1. De bedoelde export, welke spoedig een aanvang zal moeten nemen, betreft in hoofd zaak de hooge waarde hebbende kasproduc- ten, waarbij de vracht een betrekkelijk min der belangrijke rol speelt. Echter is het wen- schelijk, dat binnenkort zekerheid bestaat om trent het peil der spoorwegvrachten voor tuinbouwproducten. 2. Het rapport der commissie mag eerlang, zij het ook niet binnen enkele dagen, ver wacht worden. 3. Mede in verband met het antwoord op de tweede vraag is tot het treffen van 'n maat regel, als in de derde vraag bedoeld, geen aanleiding. ONDER EEN ZAAI MACH INE. De landbouwer van der E. te Mierlo (N.-B.) had het ongeluk een slag te krijgen van de zaaimachine, waardoor hij zware in wendige kneuzingen opliep, tengevolge waar van hij is overleden. GASVERSTIKKING. Gisteravond laat is de 23-jarige J. ten Dam van den autohandel aan den 's Graven- landschen weg te Hilversum dood in het kan toor gevonden. De gaskachel is vermoedelijk door te laag branden uitgegaan, waardoor gas is ontsnapt, hetwelk den ongelukkige tij dens zijn schrijfwerk heeft bedwelmd. Een 3-tal doktoren heeft nog gepoogd de levensgeesten op te wekken, doch zonder re sultaat. DE BELASTING TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 28 tegen 5 stemmen goedgekeurd, na uitvoerige discussies, het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting te bepalen op 38. De wethouder der financiën, dr. F. M Wibaut, heeft in zijn verdediging uiteenge zet, dat het heffen van 38 opcenten de be lastingbetalers 'n verlaging brengt van on geveer 30 procent op hetgeen thans wordt geheven. PRINSES JULIANA. Prinses Juliana vertrok gistermorgen om half tien per auto van Het Loo naar Den Haag. Zij vertoefde van 1.1. Maandag af in hoofdzaak op het Loo om de particuliere belangen van de koningin te behartigen De prinses begaf zich 'naar Uddel, Gortel en Niersen en bezocht enkele zieken op Het Loo en te Wiessel. PRINS HENDRIK. Prins Hendrik bracht een kort bezoek aan Het Loo en bleef daar van Dinsdag, op Woensdag overnachten. HET NED. ROODE KRUIS. De bate van Horecaj. Op uitnoodiging van den voorzitter van het Ned. Roode Kruis, prins Hendrik, heeft het bestuur van de tentoonstelling Horecaf, welke in October j.1. te 's-Gravenhage door de gelijknamige organisatie is gehouden, hedenochtend in het gebouw van het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis het over schot afgedragen van de loterij, welke tijdens die tentoonstelling ten bate aan het Roode Kruis plaats had. De voorzitter van het ten- ocnstellingsbesuur, de heer J. N. Hanja, heeft na een korte rede een belangrijke som in gesloten enveloppe aan den prins persoon lijk ter hand gesteld, waar voor Z.K.H. den dank van het hoofdbestuur van het Roode Kruis betuigde. KORTE BERICHTEN. De oud-vice-president van den Raad van Indië, de heer C. J. I. M. Weiter, is de zer dagen gerepatrieerd en heeft zich in Den Haag gevestigd. Hij heeft voorloopig geen plannen voor arbeid op eenig gebied. Woensdag overleed te Tiel, oud 85 jaar, de heer mr. H. J. A. van Heumen, die tot Augustus 1930 gedurende bijna 53 jaar het ambt van notaris vervulde. Onthulling van een gedenksteen door de koningin, na een toe spraak van den minister van Wa terstaat, mr. P. J. Reijmer. Reeds vrij vroeg in den morgen werd heden in Vlissingen de réveille geblazen. Niet een militaire réveille, maar één van Vlissin gen's muzekcorpsen, die de bewoners uit hun huizen haalde en hen al dadelijk in een opge wekte stemming bracht om straks, na den voormiddag, oe koningin met gemaal en dochter feestelijk te ontvangen. Jammer was het, dat de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" door de slechte tijdsomstandig heden haar personeel niet vrijaf had kunnen geven, met net gevolg, dat 2600 daar wer kenden van de feestviering verstoken moesten blijven. De aankomst der Kon. Familie. Met den mailtrein van 12.33 uur arriveer de het koninklijk gezin. De koningin werd op het perron welkom geheeten door den com missaris der koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford en dooT Vlissingen's burgemeester, den heer C. A. van Woelderen. Onder gejuich en hoera- geroep van het publiek begaven de hooge be zoekers zich met het gevolg te voet naar de matrozenopleiding op het terrein van de eer ste binnenhaven, welke opleiding vroeger in Gorcum was gevestigd. Hare Majesteit in specteerde hier de op het terrein opgestelde troepen. Aanwezig waren hier kapitein-ter zee C. Rühl, ondercommandant der marine, als leider en vice-admiraal L. J. Quant, com mandant der marine te Willemsoord. Na de inspectie begaf het vorstelijk gezelschap zich aan boord van het ter plaatse gemeerd lig gende marine-wachtschip Noordbrabant. Aan de andere valreep waren inmiddels de jonge matrozen weer aan boord geklommen waar zij hun vaardigheid toonden in hei vlot strijken van een achttal sloepen. Nadat ook de gebouwen op het terrein nog in oogenschouw waren genomen, begaf de ko ninklijke familie zich weer naar het station en wel naar de kon. wachtkamer, waar stond opgesteld een deputatie van het Ned. loods wezen, onder commando van den directeur, kolonel Arntzenius. De koningin onderhield zich daar eenige oogenblikken met enkelen van de oudgedienden, wien het was aan te zien, dat zij deze belangstelling zeer waar deerden. Toen de hooge gasten kort daarop wederom het station door den uitgang tegen over het hotel „Zeeland" verlieten, stegen uit de wachtende massa opnieuw juichkreten op. Bij de uitgang bood het 3L£-jarig dochtertje van den burgemeester aan de koningin en het eveneens 3'A-jarig dochtertje van den directeur der mij. „Zeeland" aan de prinses een bloemenhulde. Langs de juichende men schen schreden de koninklijke bezoekers naar de vlak bij het station gelegen aanlegplaats, waar de ferryboot „koningin Wilhelmina", vroolijk gepavoiseerd gereed lag. Toen de koningin aan boord stapte, werden vanaf den mijnenleggër „Medusa", die, mét den mijnenlegger „Van Nes", de pantserboot ,,Briniof', twee onderzeebooten en twee tor pedojagers, alle gepavoiseerd, bij den wes telijken havendani gemeerd lagen, een aan tal saluutschoten als „groot saluut" gelost. Voor zij aan boord waren gegaan, waren koningin en prinses met een nieuwe bloemen hulde vereerd geworden en wel door de 12- jarige dochtertjes van ir. Walland, hoofdin genieur-directeur van den rijkswaterstaat en van den heer De Jonge, directeur van den Provincialen Stoombootdienst. Aan boord waren de genoodigde gasten van den minis ter van waterstaat, wijl de openingsplechtig heid het waterstaatkundig gedeelte der ha ven betreffen zou; later, in Augustus 1932, als de geheele outillage der nieuwe haver gereed zal zijn. zullen te Vlissingen nieuwe feestelijkheden plaats vinden. Tot de genoodigden op de „Koningin Wil helmina" behoorden o.m. de vice-president van den Raad van State, mr. dr. F. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg, de oud ministers van Karnebeek; Bongaerts, van Dijk en Rambonnet, verder vice-admiraal L. J. Quant, met zijn adjudant, vice-admiraal C. de Haes; kapitein ter zee C. Rühl, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, commissaris der koningin in de provincie Zeeland, bur gemeester v. Woelderen, dr. ir. J. A. Ringers, directeur-generaal van het departement van waterstaat, ir. Damme, directeur-generaal van P.T.T., de heer C. Fock,' hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, prof. mr. B. M. Taver ne, voorzitter van den Raad voor de Scheep vaart, verschillende leden der Tweede Ka mer, vertegenwoordigers van de Kamer var Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- schc eilanden, vertegenwoordigers uit. indus- trieele-, scheepvaart en andere kringen, enz. Naar de buitenhaven. Met den koninklijken standaard in top koerste de „Koningin Wilhelmina" langs de oorlogsvaartuigen, waar de Jantjes in het want joelden, waarna de nieuwe haven werd ingevaren. Hier lag o.m. te bunkeren de „Ti- ba" van de S.H.V., ook bevond zich daar de bunkermachine „Parata", reeds in werking aldaar van 26 Mei 1926. Nadat de nieuwe haven, die buitenhaven is, was rondgevaren het schip werd geëscorteerd door twee torpedobooten van het Z-type en enkele ma rine-vliegtuigen nam de „Koningin Wil helmina" ligplaats op de Zuidelijke punt van den nieuwen kaaimuur. Het was hierna dat het plechtige moment aanbrak, dat minister Reijmer op het dek naar voren trad en zich in een toespraak tot de landsvrouwe richtte. Rede van minister Reijmer. De minister van waterstaat sprak de ko ningin als volgt toe: Bij plechtigheden als deze, waarop de in gebruikneming van een groote waterstaats werk staat te geschieden, gaan onwillekeurig de gedachten terug naai- het tijdstip, waarop tot den aanleg van het werk werd besloten. Bij Uwer Majesteits boodschap bood u de Tweede Kamer ter overweging aan, een ont werp van wet betreffende de verbetering de zer haven. Deze verbetering was het gevolg van de een vijftal jaren eerder gesloten over eenkomsten met de Kon. Mij. „De Schelde" en met de gemeente Vlissingen. Elk der be-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9