Aqmda ZTi&m15S?,a"dcÏOlsendel00n" en arWds' ursem. heerhugowaard. Radiografisch weerbericht Rechtszaken Luchtvaart Provinciaal nieuws akersloot. STAD EN OMGEVING. Zaterdag 18 April. 2 uur en 7.30 uur, Cinema AmerLain: Iin Westen nichts neues (geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Een jongen van stavast (avonturen)voor eiken leeftijd. 2 uur en 7.30 uur, Victoria-Theater: lm Westen nichts neues (geluidfilm; boven 18 jaar). 8 uur, Harmonie, Soireé-dansante Alcma- ria Victrix. Zondag 19 April. fn Cinema Americain 2 uur, half 5 en hall 8: lm Westen nichts Neues (geluidfilm; bo ven 18 jaar). In Alkmaarsch Bioscoop-Theater van - uur nam. af doorloopende voorstelling van Een jongen van stavast (avonturen); voor eiken leeftijd. In Victoria-Theater 2 uur, half 5 en half acht: lm Westen nichts neues (geluidfilm); boven 18 jaar). 8 uur, 't Gulden Vlies, optreden van Lou Bandy en zijn gezelschap. 8 uur, Harmonie, concert Trinitas. 8 uur, 't Gulden Vlies, optreden van Lou Bandy. van de besprekingen met Oostenrijk tot een zoo groot mogelijk aantal staten wil uit strekken. Het is evenwel duidelijk, dat het algemeene plan, dat de ex-alliés voorberei den, bedoeld js om de verwezenlijking van den economischer. „Anschluss" onmogelijk te imaken. Hoe dat zij, indien dit alles leidt tot de verwezenlijking van een algemeene overeen stemming op economisch gebied, waartoe men te Genève, in weerwil van de waarschu wingen van den heer Colijn, niet heeft kun nen komen, dan zal er althans iets goeds voortgekomen zijn uit het Duitsch-Oostenrijk- sche accoord, dat hier met zooveel wantrou wen en verontwaardiging ontvangen is. Intusschen zetten de rechtsche kringen hier de aanvallen op Briand voort, en „Figa ro" publiceert gisteren een enorm artikel van Coty tegen den minister van buitenlandsche zaken, waarin hij dezen onder hevig pathos beschuldigt van verraad ten bate van Duitschland, vernedering en knechting van zijn eigen land, opoffering van de Fransche spaarders aan internationale financiers door het schandaal der buitenlandsche leeningen, en de enquêtecommissie sommeert om nu Briand eens onder handen te nemen gS inleen ia si sl HET BIOSCOOPCONFLICT IN GRONINGEN. Een drukbezochte vergadering. Blijft de sluiting tot Sept duren? De Nederlandsche. Bioscoopbond had gis- jeravond een tweede openbare vergadering in het Grand Theater belegd, naar aanlei ding van de sluiting der bioscopen Ten einde ongeregeldheden te voorkomen, welke zich de vorige maal hadden voorgedaan, doordat 'er voor eenige duizenden belangstellenden toen geen plaats meer was. haa de politie thans uitgebreide ordemaatregelen genomen. Ook nu was er weer groote belangsaelling op de Groote Markt, maar de orde werd dank zij de politie-maatregeien niet gestoord. De •groote bioscoopzaal was geheel gevuld; eenige raadsleden alsmede de hoofdcommis saris van politie woonden mede de vergade ring bij. Na een inleidend woord van den voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond, den heti D Hamburger Jr., uit Utrecht, die te 'kennen gaf, dat de thans door B en W. van Groningen ingediende voorstellen om de ver makelijkheidsbelasting niet meer van de foruto-ontvangsren maar wel van de netto- recettes te heffen, hetgeen neerkomt op een belastingverlaging van 8 pCt., niet kan worden aanvaard, hield de heer De Hoop, ad ministrateur van den Nederlandschen Bios coopbond, te Amsterdam, een rede over de bezwaren van den Bond tegen het prae- advies van B. en W. van Groningen in zake d:- vermakelijkheidsbelasting. Spr. verweet B. en W, dat zij in hun voor stel tót wijziging der belastingverordeningen niet zijn gekomen tot de invoering van een uniforme heffing, waardoor de bestaande on billijkheid dat voor tooneeluitvoeringen 12 en voor filmvertooningen 25 pCt. moet worden betaald uit den weg zou zijn geruimd. Hij bepleitte een uniforme heffing van 15 pCt., waarvan een betasting is te ver wachten van f 120.000 per jaar. welk bedrag B. en W. verklaarden uit de vermakelijkheids belasting te wihen halen. De heer de Hoop besloot met den wensch uit te spreken aat de Raad, die a.s. Maandag de voordracht van B. en W. te dezer zake in behandeling zal nemen, verder moge gaan met B. en W. door de vermakelijkheidsbelas ting zoo veel als mogelijk ic te verlagen. Mocht de Raad de voordracht ongewijzigd aannemen, zonder dus tot verdere verlaging tf besluiten, dan zuilen de bioscopen in Gro ningen zeker tot na September a.s. gesloten blijven. VERKEERSONGEVALLEN. Overreden en gedood. Gisteravond is in de Breedesteeg te Kam pen het driejarig zoontje van J. S., aldaar wonend, door een wagen van de gemeenterei niging overreden. Het kind was onmiddellijk dood. BRAND. Gistermiddag is de landbouwschuur van den heer C. de Vrieze te Schore (Z.) geheel afgebrand. Vijf kalveren kwamen in de vlam men om. 'n jen nat'ht van Donderdag op Vrijdag is in de boerderij van den landbouwer Lan- Sln.kte /leringen (gem. Tubbergen) door onbekende oorzaak brand uitgebroken. De boerderij ging in vlammen op. Zes koeien en zes varkens kwamen om. n f f pdcA v 1S VAN DE SLACHT- OFFERS VAN DE NOORDPOOL. g ,'s.op de algemeene begraaf vl'i a f Maassh"s, onder talrijke blijken van deelneming, ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van A. van Onselen, L. M. van Sprang, J. Hennevanger, P. van der En de, C. Varenkamp, de vijf Maassluische vis- schers die het leven hebben gelaten bi] de ramp van de IJ.M. 132 Noordpool. Onder hen, die de omgekomenen de laatste eer bewezen, bevonden zich de heeren C. P.1 Dommisse, burgemeester van Maassluis, de wethouder V. Richter uit den Bogaard en J van der Spek. De gemeente-secretaris A. M. Nieuwenhuisen, J. C. Schoolmeijer, directeur van de Mij. Noordpool te IJmuiden, P. S van 't Haaf, inspecteur van de scheepvaart te Den Haag, de hervormde predikant ds. J. van Garderen en ds. Bramer, beiden uit Maassluis, ds. Heida, Vlaardingen, F. Mul ler van L. Smith en Co.'s Internationalen Sleepdienst-Mij. Om 2 uur werden de kisten uitgedragen naar het gemeenschappelijk graf Op de kis ten was een zilveren plaat gelegd met den naam van de. slachtoffers en de woorden drowned at sea on Mareh 1/1931. Aan het graf heeft het woord gevoerd de heer C. P. I. Dommissie, burgemeester van Maassluis. Spr. dankte daarin de Schotten .voor wat zij nebben gedaan voor de nagela ten familiebetrekikngen. Verder bracht spr. dank voor den steun, welken het comité heeft genoten van de koningin en een groot aantal vereenigige, die ee fonds hebben bijeenge bracht. Daarna hebben nog het woord gevoerd ds. J. van Garderen, predikant der hervormde gemeente en dr. H. Bramer, idem der gere formeerde gemeente, beiden te Maassluis. Op de algemeene begraafplaats te 's Gra- venhage is gisteren na een rouwdienst in het woonhuis van den thans overledene, onder groote belangstelling vooral van de zijde van de Scheveningsche visschersbevolking de be grafenis geschied van den 29-jarigen Arle Rog, een der leden van de bemanning van den treiler Noordpool. Op de begraafplaats waren onder meer aanwezig leden van het comité dat zich ge vormd heeft voor de overbrenging van de slachtoffers van de scheepsramp, de heer- Otto Wagenaar, als afgevaardigde van den hoofdinspecteur van de scheepvaart, zoomede vertegenwoordigers van reederij- en vis- schers-organisaties. Tien de kist, waarop een plaat met het op schrift „A Rog drowned at sea on March I 1931" grafwaarts werd gedragen, hadden zich reeds vele -honderden rondom de groeve verzameld. Aanwezig waren o.a. de heeren Stapel kamp, secretaris en vele bestuursleden van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders en het bestuur der Visscherij Vereenigingen, O. Wagenaar, afgevaardigd van den hoofdinspecteur van de scheep vaart. Nadat de kist was neergelaten, sprak het eerst de heer W. Verheij, ouderling van de oud-gereformeerde gemeente, die memoreerde hoe algemeen de deelneming met dit droevig verscheiden is geweest. DEBATAVOND FASCISTEN EN COMMUNISTEN. In Bellevue werd gisteravond een de batavond gehouden tusschen ascisten en communisten. De zaal aan den kant van de Marnixstraat was eivol. Er ble ven /elen buiten 'staan. Zij, die buiten stonden, werden ^enigs- zins rumoerig, toen binnen zoowel het fascistenlied als de Internationale klon ken. De politie, die in. grooten getale aanwezig was, verspreidde deze buiten staanders, toen zij zongen „Hop, hop, hop, hang Mussolini op." Na het einde der vergadering vertrokken de 'ascisten in een vrachtauto. Op het Raamplein werd naar dezen auto met steenen ge gooid. Twee van deze steenen verbrijzel den een paar ruiten van een motorwa gen van lijn 20. HET DRENTSCHE VEENBEDRIJF. De arbeiders en de verveners in het veen- rayon „Barger Compascuum" hebben Don derdag nogmaals een bespreking gehad over de nieuwe tarieven. Beide partijen bleven per- sisteeren bij hun standpunt. Dit is bij de verveners, dat de loonen verlaagd moeten worden om groote abrieksturf te kunnen graven, terwijl de arbeiders meenen, dat, waar de loonen in de venen nergens ver laagd zijn, dit ook in Bargercompascuum niet mag geschieden. De arbeiders zullen de ze week hun standpunt nog bepalen en uit maken of al of niet een staking zal worden geproclameerd. De kans op een staking is zeer groot. De r.k. candidatenlijst ziet er na gehouden stemming als volgt uit: 1. J. Veldboer, aftr.; 2. J. Dol, aftr.; 3. J. Schaap Czn., aftr.; 4. A. Komen; 5. J. Stam; 6. S. Oud, aftr.; 7. J. A. Groot; 8. Jacob v. Diepen; 9. J. Zuur bier; 10. P. Dol. Als buitenstaander vraagt men zich wel eens af of de huisvlijt in één jaar zooveel op leveren kan, dat het houden van een tentoon stelling erdoor gerechtvaardigd wordt. Als men dan echter den avond voor de tentoon stelling de zaal .van den heer Wester be treedt en men ziet daar de leden van het be stuur druk bezig met alles wat reeds ge bracht werd te rangschikken, terwijl de stroom van inbrengenden maar steeds door blijft gaan, zoo zelfs dat queu gemaakt moet worden, dan wordt men zich opeens bewust, dat velen de lange winteravonden niet in zalig nietsdoen doorbrengen. Het décor van de Pólderfeesten bleek ook nu weer goede diensten te doen, zoodat de zaal een fleurig aanzien had. De caudiciaatstélling voor den gemeen teraad meet plaats vinden op 12 Mei, a.s. de stemming is vastgesteld op Dinsdag 2 Juni in de gewone lokalen, t.w. de openbare lagere scholen 1, 3 en 4 en in het oude raad huis. SCHOORL. Ons fanfaiecorps „De Vriendschap" onder leiding van haar eminenten directeur, den heer Anderson, herdenkt dit jaar haar 10 jarig bestaan. Wie weet, wat een moeilijkheden een ver eeniging in een seizoenplaats als Schoorl heeft te doorstaan, kan begrijpen, dat 't daar- Door verwaarloozing geraakte de afsluiting echter in een toestand, waardoor deze aan de eischen niet meer voldeed en aangezien de weg dermate van nut bleek, dat geheel Texel er voor het doorgaand verkeer gebruik van maakt, besloot het gemeentebestuur, zonder den eigenaar hier in te kennen, den weg tot openbaren weg te verklaren. De eigenaar, die den weg inmiddels nota rieel op de door den raad gestelde voorwaar den had geschonken aan de aangrenzende stichtingen, nam met dezen gang van zaken geen genoegen, doch verklaarde zich bereid om ten behoeve van het doorgaand verkeer grond voor een te maken weg af te staan, blijkbaar om daardoor te bereiken, zijn an dere gronden waardevoller te maken. Het gemeentebestuur ging hierop echter niet in en stelde zich op het standpunt, dat de weg openbaar was geworden. De burgemeester ging zelfs zoo ver om te gen den heer Boon proces-verbaal op te la ten maken wegens het hebben van een hoop puin op dien weg, zonder toestemming van het gemeentebestuur en de ambtenaar van het O.M. vervolgde den heer Boon voor dit feit, niet minder dan 12 maal en wist, zonder rekening te houden met het verweer van ver dachte en diens rechtskundige, die aantoon de, dat het hier geen openbaren weg was den heer Boon veroordeeld te krijgen tot de betaling van niét minder dan 1500 boete. De heer Boon heeft thans bij den minis ter van justitie een klacht ingediend tegen den ambtenaar van het O.M., Mr. Bruys Tack, dien hij van vervolgingswaanzin be schuldigt en als iemand aanduidt, die de mensclien aanblaft op een wijze beneden elke menschelijke waardigheid. Voorts wordt deze ambtenaar er in de klacht van be- naar waarnemingen, verricht in den m^TT van 18 April. s n Medegedeeld door het Kon. Nederl. Mof Instituut te De Bildt. I te om tot verheugenis aanleiding geeft, als men schuldigd een hooger beroep onder een ver- z'jA ^an ook eenige strubbeling tot zet te hebben geschoven en een belangrijk HET RIJK EN DE INTERCOMMUNALE TRAMWEGEN. Verschenen is het eerste verslag van de in 1929 bij beschikkingen van de ministers van waterstaat en van financiën ingestelde com missie onder voorzitterschap van ir. A. H. W. van der Vegt, oud-hoofdinspecteur-generaal der spoor- en tramwegen, inzake onderzoek naar de vraag of en in hoeverre de financiee- le verhouding tusschen het rijk en de inter communale tramwegen, die in het belang van het verkeer in stand moeten worden gehou den, behoort te worden gewijzigd. EEN SPAANSCHE GEZANT VRAAGT ONTSLAG. Graaf de Pradère, gezant van Spanje bij ons hof, is gisteravond te den Haag terug gekeerd en heeft telefonisch aan de voorloo- pige Spaansche regeering zijn ontslag aan geboden. De voorloopige regeering heeft hem verzocht, op zijn post te blijven tot zijn op volger zal zijn benoemd. een 10-jarig bestaan brengt. De Westfriesche Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, tellende 35 corpsen, heeft ter eere hiervan een concours uitgeschreven en wel op 14 en 17 Mei a.s. 't Behoeft geen betoog, dat alles gedaan wordt om de gasten waardig te ontvangen, bij uitstek geschikt als een dorp als 't onze daarvoor is. Een uitste kend terrein, n.1. dat van den heer Timmer man, is reeds gehuurd en wordt, naar wi] vertrouwen, in goede conditie gebracht. Ver schillende kermisvermakelijkheden zullen aanwezig zijn, terwijl zeer waarschijnlijk de danstent van den heer Benema met een opper vlakte van 300 M2. geplaatst wordt. Vele medailles en lauwerkransen, getui gende van het medeleven van ingezetenen en corporatie's zijn reeds beschikbaar gesteld. We hopen, dat onze jubileerende vereeniging, die elders zoo veel lauweren mocht behalen, ook nu, in haar eigen plaats niet onbekroona uit 't strijdperk zal treden. DE MOORD AAN DE WILLIBRORDUS- STRAAT TE ROTTERDAM. In hooger beroep heeft heden voor het ITaagsche gerechtshof terecht gestaan de 23- jarige fabrieksarbeider G. Malipaard, die evenals de officier van justitie in appel was gegaan van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij hij wagens doodslag, ge pleegd op zijn schooister op 29 Sept. '30 in haar woning in de Willibrordusstraat te Rotetrdam, is veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf. De procureur-generaAl bij het gerechtshof requireerde heden veroordeeling tot levens lange gevangenisstraf. Verdediger was mr. Eikelenboom te Rot terdam. stuk uit het dossier te hebben verwijderd. Naar wij vernemen is deze klacht bij de justitie in onderzoek en dienen a.s. Dinsdag om 11 ur de overtredingen inzake de gemeen te-verordening door den heer Boon, in hoo ger beroep voor de Alkmaarsche rechtbank. Als getuige is o.m. gedagvaard iemand die beweert de eigenaar van de hoop puin te zijn, zoodat bovendien de heer Boon als ver onderstelde eigenaar ten onrechte vervolgd is. JOURNALISTIEK. De heer J. Th. Balk, volontair aan de redactie der Alkmaarsche Courant, is met in gang van 22 April benoemd tot redacteur- verslaggever aan de Amersfoortsche Courant. LOU BANDY MET ZIIN VARIETE- GEZEI.SCHAP IN 'T GULDEN VLIES. Men schrijft ons: Zondag zal de zoo bekende en gevierde humorist Lou Bandy in 't Gulden Vlies optre den. Dit naar aanleiding van zijn buitenge woon succes, dat hij de laatste maal in Alk maar eveneens in 't Gulden Vlies mocht oogsten. Als extra attractie is het bij pro gramma nu ook uitstekend verzorgd, zoodat de liefhebbers van dit nog altijd trekkende gmusement hun hart kunnen ophalen. In dit bijprogramma treedt o.m. op de be roemde mimiker Terley, (had hij niet een uit bundig succes bij de Specialiteiten voorstel ling van de 8 October vereen.?) die zijn spo ren met het uitbeelden van beroemde personen wel verdiend heeft. Hij geeft o.a. meester lijk weer: Louis Bouwmeester in zijn onster felijke rol „Shylock" in de Koopman van Venetië. Kortom een avond waarop iedereen zich zal amuseeren. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT VAN VON GRONAU. De bekende Duitsche Oceaanvlieger Von Gronau, die gisteren te Kopenhagen is ge arriveerd, voert onderhandelingen met de regeering van Groenland over de voortzet ting van zijn Atlantische vlucht met een tus- schenlanding op Groenland. „Extrabladet vermoedt, dat Von Gronau in alle stilte van Duitschland uit een nieuwen Oceaantocht via Groenland zal ondernemen om dan naar prof. Wegener te zoeken. HET PARIJS—SAIGON-TOESTEL NEERGESTORT. Het ParijsSaigon-toestel waarin prins Bibescu en zijn drie metgezellen gezeten wa- ren, is in de nabijheid van Gaja in Bengalen BLOEMISTENKNECHTS, neergestort. De inzittenden bekwamen ernstig De georganiseerde bloemistenknechts kwa- letsel en het toestel ging in vlammen op. De men dezer dagen in gecombineerde vergade- pnns had het plan van- Parijs, vanwaar hij ring bijeen onder leiding van de hoofdbe- n was> naar Sai&on (Co- stuurders v. d. Wielen, Simons en Panne- chin-China) te vliegen. bakker, resp. van de Moderne, de Christelijke nF iwn?F nocTiii nruTcvx en de Kath. Land- en Tuinarbeidersbonden. INDIE-POSTVLUCHTEN. Besloten werd' aan de patroonsvereeniging Aneta Vaz Dtk 5' te Alkmaar €eii schrijven te zenden tot in- Loon 7 maanden 24, 1 maand f EERVOL ONTSLAG. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan mr. C. van Lookeren Campagne uit zijn be trekking van lid, tevens voorzitter van het college van regenten over de gevangenissen te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. ETALAGEWEDSTRIJD VAN HOOGENSTRAATEN'S CONSERVEN- FABRIEKEN ALHIER. Bij de tweede nationale étalagewedstrijden van conserven, uitgeschreven door de N.V Hoogenstraaten's Conservenfabrieken alhier, werd een prijs van vijf-en-twintig gulden toe gekend aan de étalage van den heer H. Haij- iema in de Langestraat. Gisteravond werd alhier na een inleiding van den heer J. Westerhof, secretaris-propa gandist van de Gewestelijke Federatie N.- Holland Noord der S. D. A. P. over „De S. D. A. P. wat zij is en wat zij wil" een af- .ieeling dezer partij opgericht met aanvanke lijk tien leden. Als bestuurders werden ge kozen de heeren Jb. Wilbrink, voorzitter; D van der Schaaf, secretaris, en J. Tijmes Jbz. penningmeester. Besloten werd aan de raadsverkiezingen deel te nemen. De groslijst hiervoor werd als volgt samengesteld: 1. Jb. Wilbrink; 2. J. lijmes Jbz.; 3. J. Schotanus; 4 a Koster. wegens een oliestoring gister te Belgrado ge bleven. Het defect is gerepareerd. D- j y Het retourvliegtuig. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het 14e retourvhegtuig te Medan nog post heeft ingenomen. Het heeft thans in totaal 206.8 K.G. post en 12.6 K.G. goederen aan boord. Bangkok uitgeschakeld. t engevolge van den toestand waarin het vliegveld te Bangkok zich bevindt, wordt vol gens het Hbld. de route voor den luchtdienst Nederland—Ned.-Indië zoowel op de uit- als op de thuisreis voorloopig verlegd over Ran- goon en Alorstar. De post voor Penang, Singapore, Bangkok en Saigon zal te Alorstar gelost worden. Het vliegtuig dat Donderdag j.1. van Schiphol is vertrokken zal de nieuwe route reeds volgen. - - J 22 en 4 maanden f 20 per week. Arbeidsdag zomers van 7—12 October 7—12 's Winters 714—12 Zaterdags in den zomer om 's winters 4 uur eindigen. Verder nog eenige punten betreffende de Ziektewet en over het beginnen en eindigen van het werk. 1 Vt6 uur. 15 uur. 14 Yï uur. 5 uur en LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 7.30 uur licht op. EEN EIGENAARDIGE ZAAK. Op Texel heerschen blijkbaar eigenaardige toestanden. De heer C. Boon, landeigenaar, aldaar, verzocht voor eenjge jaren aan de gemeente een weg door zijn gronden te mo gen maken, om toegang te verkrijgen voor een gebouwtje van het „Witte Kruis" waarvoor I van"} 2.37L12$7 m72.775.l^lS^alloï de grond door hem was geschonken Msme. I een stijging met 403.998,19, zijnde 17 JAARVERSLAG OVER 1930 (vier en tachtigste boekjaar) VAN DE NUTSSPAARBANK. Aan het zoo juist verschenen zeer uitvoe- rig jaarverslag dezer instelling ontleenen wi] het volgende: De resultaten van ons spaarbankbedrijf waren in het afgeloopen jaar wederom zeer bevredigend. Het aan de inleggers verschul digde bedrag klom in den loop van het jaar de grond door hem was geschonken, alsme de tot eenige landarbeiderswoningen. Dit verzoek werd ingewilligd onder de bfr paling, dat de weg een gesloten weg zou Andries blijven. De heer Boon voldeed aan deze bepaling. van het tegoed aan het begin van het iaar (v. j. 15 Het aantal inleggers klom van 6781 tot 8086, alzoo een stijging van 19 (v j 20 Hoogste barometerstand 774.8 mM Seydisfjord en Vestmanör. Verwachting, geldig tot den avond van 19 April: Meest matige wellicht toenemende Noorde Iijke tot Oostelijke wind. Half tot zwaar be" wolkt, wellicht nog lichte regenbuitjes niet hagel of natte sneeuw; iets zachter overdag STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind heden te 9.02 uur van Delfzijl tot Hoek van Holland „Attentiesein neer!" Gaan wij de cijfers van meerdere jaren na dan trekt vooral de aandacht de gelijkmatige toename van hef aantal onzer inleggers. Dit bedroeg op: 5 Februari 1927 4.000 17 Juli 1928 5.000 27 Maart 1929 6.000 27 Februari 1930 7.000 25 November 1930 8.000 terwijl bij 't samenstellen van dit verslag het getal 8300 is overschreden. Deze regelmatige toename stemt ongetwijfeld zeer verheugend en toont duidelijk aan dat in gestadig stijgen, de mate het doel en de werkwijze der Spaar bank in steeds wijderen kring bekendheid ver- krijgen. Naar het ons voorkomt ziet het pu. bliek meer en meer in, dat het openen van een spaarbankrekening wel 'allereerst, doch niet uitsluitend beoogt: voorzorg voor den „ouden" dag, doch ook voorzorg voor der, „kwaden" dag, welke zoo dikwijls zich onver' wacht komt' aanmelden. Ook het nadeel ver bonden aan het bewaren van geld in huis wordt blijkbaar meer en meer ingezien. De gemakkelijke wijze, waarop de Spaarbank dit nadeel voor het publiek ondervangt, zoomede de vele faciliteiten voor het doen van allerlei periodieke betalingen, draagt er voorts niet weinig toe bij, velen tot het openen van een spaarbankrekening te doen besluiten. Ingelegd werd in 1930 2.011.143, d. i. 342.884,03 meer dan in 1929. Terugbetaald werd in 1930 1.682.255,85 d. i. 268.172,61 meer dan in 1929. In 1930 werd alzoo 328.887,15 meer in gelegd dan terugbetaald (v. j. 254.175,73). De in 1930 ingelegde en terugbetaal de bedragen (omzet) beliepen tezamen 3.693.398,85 d. i. 611.056,64 meer dan in 1929. Op de inleggersrekeningen is in 1930 76.877,10 aan rente bijgeschreven d, i. 10.218,46 meer dan in 1929. Na toevoeging der per 31 December 1930 verschuldigde rente 75.111,04) klom het aan de inleggers verschuldigde kapitaal (op 1 Januari 1930 2.371.123,97) tot 2.775.122,16 d. i. een vermeedering met 403.998,19 (v. j. 319.710,91). De netto-bedrijfswinst over 1930 bedraagt 27.469,78. Van deze winst werd bestemd voor afschrijving op gebouwen, meubilair en spaarbusjes 3.849,05. De reserve bedraagt thans 243.056,76, zijnde 8.75 van het aan de inleggers ver schuldigde bedrag. De Spaarbank is lid van den Nederland schen Spaarbankbond. Door het pnder dien Bond ressorteerende Bureau voor controle werd de administratie der Spaarbank oter 1930 gecontroleerd en accoord bevonden. Het verslag geeft in de bijlagen uitgebrei de staten omtrent de belegging in effecten, hypotheken en leeningen aan gemeenten en waterschappen. Voorts een financieel over zicht over de laatste 5 jaar zoomede een gra fische voorstelling over de jaren 1916—1930 van het aan de inleggers verschuldigde kapi taal. BURGER IJSCLUB. Gisteravond te 8 uur had in ,,'t Gulden Vlies" de algemeene ledenvergadering plaats van de „Burger IJsclub De voorzitter, de heer Jb. Pels, opende te ruim half 9 de vergadering, er zijn leedwezen over uitsprekende, dat zoo weinig leden tegen woordig waren. Spr. releveerde vervolgens <k gehouden uitkeering en bracht een woord van dank aan den heer C. de Lange voor het b£- schikbaar stellen van zijn zalen. Spr, consta teerde met voldoening, dat de gehouden mt- deeling wederom uitstekend was geslaagd ®n memoreerde de ingekomen gaven, waarvoor spr. zich zeer erkentelijk toonde (Applaus). De vervolgens door den secretaris, den heer J, Jonker, gelezen notulen, werden onveran derd goedgekeurd. De voorzitter betreurde het, dat in den afge loopen winter geen wedstrijden konden wor den gehouden. Hierna werd door den penningmeester, den heer A. J. A. Genefaas, verslag uitgebracht,. De t rekening sloot in ontvangsten en uitgaven op een totaal bedrag van 998.01. Het batig saldo bedraagt 31.67. Tot leden van de kas-commissie werden ge' kozen de heeren Velthuis en van Workum. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heeren Merkse en Friedt. Laatstgenoemde stelde zich niet meer voor herkiezing beschikbaar. Gekozen werden de heeren Jac. Boon en C. Merkse. De beid® functionnarissen namen hun benoeming aan. Van de rondvraag werd door verschilL"' de leden gebruik gemaakt, O.a. werd dooi den heer Bit aan het bestuur gevraagd nog beter toe te zien op de kwaliteit der Pr(^ j gramma's op de feestavond op te voeren. De heer Koster huldigde den heer ScM w voor het vele werk dat hij in het belang de» vereeniging gedaan heeft. Door den heer Pol werden de financic® resultaten van den laatsten feestavond sproken. De voorzitter merkte op, dat dit het stuur niet aangaat, daar de feestavond-co (t missie geheel zelfstandig is. iW1 De heer v. Workum bracht eenige le van de laatste feestviering ter sprake, I op hij eenige critiek uitoefende. .jj. Door den voorzitter werden de verscn» lende sprekers beantwoord. j-rint. De voorzitter sloot hierna de vergaaen m FAILLISSEMENT. }gt Heden is ter griffie gedeponeerd oe uitdeelingslijst in het faillissement NFjjSI gen, vroeger garagehouder te uas V thans te Hoorn met een uitkeering ja .|1 currente schuldeischers van 1315 P*-* - I

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2