Ilknmsckt (mint. Hindcrd drie en dertigste Jaargang. Kalerdag I* April. STAD EN OMGEVING. De Statenverkiezingen. SFlfemmeuws TWEE HOOFDNUMMERS IN HET A. B. T. Trtesche TCeererUkuU, maar dan ook^ fa oudste Triescht Tabaksfabriek van, tyoutve Cgberts te) fewe ut friesiancC C7pgericht17SS tchte Triescke J&erw-ifyaai verschaft U welken van getwlf K«. 91 1931 Een propaganda-avond van de liberale Staatspartij De Vrij heidsbond. Groot was de belangstelling allerminst voor de openbare vergadering, vanwege de liberale Staatspartij De Vrijheidsbond gisteravond ge houden in de dancing van de Harmonie. De heer D. J. G o v e r s opende, wegens uit- stedigbeid van den voorzitter en den vice- voorzitter, de vergadering, zijn teleurstelling uitsprekend over het geringe bezoek^ Intusscben deed bet hem genoegen dal er nog een paar dames waren. De heer mr. C. H. G u p i n uit Santpoort, lid van Provinciale Staten, die hierna het woord kreeg, begon met te constatecren, dat het de dames zijn geweest, die in het laatste jaar ver schillende leden tot den Vrijheidsbond hebben doen toetreden. Overigens stelde spr. vast, dat de politieke belangstelling slechts gering is, en dat zeer zeker ten aanzien van de liberalen. Alkmaar noemde hij een cenlrum van ge zonde, frissche gedachten, cn nu de heer Wen- delaar, burgemeester, als no. 1 op de lijst der liberalen staat, meende spr. te mogen aaöspo- ren dezen te verkiezen tot lid van de Staten, om hem zoodoende nog meer aan Alkmaar te binden De Prov. Staten, zoo ging spr. voort, zijn een college, dat de wetten en verordeningen des rijks heeft uit te voeren en daarnaast vormen zij een kiescollege, dat aangewezen is lot sa menstelling van de Eerste Kamer. Dat die nog bestaat, ondanks de aanvallen van soc,-dem. en vrijz -dem., noemde spr, verblijdend en om aan te toonen hoe goed de Eerste Kamer op haar plaats is, wees spr. op het verwerden van het Belgisch verdrag. Was dat niet gebeurd, dan zou het Moerdijk-kanaal zeker tot stand zijn gekomen, wat funest voor ons land zou zijn geweest. Het verkiezen van de Eerste Kamer ge schiedt volgens evenredige vertegenwoordi ging. Spr. ging na boe die verkiezing den laat- sten keer verliep en merkte op, dat, indien de Staten straks één liberaal meer hebben, één Vrijheidsbonder meer in de Eerste Kamer kan komen. Ook in ander opzicht zijn de Prov. Staten ecu verkiezend college, n.1. ten aanzien van Ged. Staten, het dagelijksch bestuur der provincie. Ten opzichte van dit college geldt geen even redige vertegenwoordiging, zoodat hier de nu merieke meerderheid beslist. Spr. herinnerde er aan, dat bij de vorige verkiezing voor Ged. Staten dezer provincie de liberalen werden uit gesloten Op een klacht daarover zei de s, d. a p da* de Vrijheidsbond tc reactionnair was. De negen liberalen in de Staten hadden recht gehad op minstens één zetel, omdat zij de der de partij in sterkte zijn, en dan zouden de vrijz.- dew en óhr.-hist, geen vertegenwoordiger heb ben gekregen. Dc werkzaamheid van Ged. Staten is zeer be langrijk in verband met de verschillende be drijven der provincie en dc wegenplannen, en ook doordat genoemd college de provincale ambtenaren aanwijst. Voorts hebben Gedeputeerden het recht tot goedkeuring van begrootingen der gemeenten, wat tót de jongste wijziging der provinciale wet behoorde tot het gebied van Prov. Staten. Dit is zeer belangrijk, omdat laatstgenoemd col lege nu Ged Staten niet meer ter verantwoor ding kan roepen over dc beslissingen ten aan zien van die begrootingecn. De waterschappen hebben ook eigenlijk al leen te maken met Ged. Staten. Wegens dit alles is de vertegenwoordiging in de Ged. Sta ten voor een politieke partij zeer belangrijk en meer dan een eere-kwestie. Het klagen over IM WESTEN N^HTS NEUES. Victcria-theater cd Cinema Americain. De oorlog is uitgebroken en een golf van geestdrift en vaderlandsliefde zweept de Jonge Duitsche mannen op. Het Vaterlandi is beleedigd, het Vaterland is in gevaar, als één man moet jong Duitschland naar de wape nen grij'pen. Enthousiaste troepen jonge mannen in nieuwe uniformen marcheeren door de stra ten, luid klinkt de gemeenschappelijke zang en nog luider klinken de aanmoedigende kre ten der toeschouwers. Met bloemen en kran sen behangen, door geestdriftige jonge meis jes begeleid, marcheeren de troepen door de straten van een oud Duitsch stadje, 't Is plicht dat iedere jongen in de ure des ge- vaars voor de vrijheid en de eer van zijn va derland op de bres staat en het leger, de machtige slokop, kan bij duizendtallen tege lijk de nieuwe recruten gebruiken. Overal wordt krachtig propaganda voor dienstneming gemaakt en op de kweekschool van Paul Baumer houdt de leeraar Kanto- rék een van vaderlandsliefde druipende speech, waarin hij zijn door hun jeugd zoo ontvankelijke toehoorders begeestert en tot algemeene dienstneming weet over te halen. Vele jaren van oorlogsverheerlijking in va- derlandsche geschiedenis* vele ondoordachte legzen hebben hun werk gedaan en een groepje klassegenooten trekt gezamenlijk de kazerne binnen om er voor den strijd aati het front de noodzakelijkste opleiding te ont vangen. Daar verschijnt de Feldwebel Himmelstoss, de gemoedelijke postbode en de gymnasiasten, die den gedienstigen en altijd voorkomenden man een goed hart toedragen haasten zich naar hem toe om hem de hand te drukken. Maar Himmelstoss is geen postbode meer, maar onderofficier. Hij heeft in het machtige Dujtsche leger wat te vertellen over deze groep nieuwelingen en het plotselinge machtsbewustzijn is hem naar het hoofd ge slagen. Hij ontpopt zich als een der ergste voor-óorlogsehe Duitsche dril-sergeanten voor wie de recruten slechts menschenmate- J ria'al zijn waarover hij naar believen kan be de achteruitzetting bij de jongste aanwijzing van leden van Ged. Staten was voor den Vrij heidsbond een kloppen aan doovemansdeur. Het aftreden van jhr. van Lennep (c.-b.) als lid van Ged. Staten bracht geen verbetering, want de a.-r. en c.-h. vormden een soort coalitie en legden beslag op den zetel. Ook de zetel, openvallend door het aftreden van den heer Hendrix, werd niet aan de liberalen toegewe zen. Spr. wees verder op de belastingen, waarin de provincie ook een woordje meespreekt door dc opcenten, die zij volgens de grondwet mag heffen. Noodig is, dat niet meer wordt ge vraagd dan beslist noodig is, maar nif is in onze provincie het gebruik van „potjes-maken" ingeslopen, en dit is een gevaar voor de belas tingbetalers. Immers, als er een „potje" is, wordt veel gemakkelijker besloten tot het doen van plotseling opkomende uitgaven. Uit dien hoofde hebben de liberalen zich verzet tegen bet voteeren van twee millioen uit „onvoor zien" voor wegenaanleg. Zij hebben meerma len aangetoond, en de juistheid ervan is nooit tegengesproken, dat de provincie te veel belas ting heeft geheven, meer dan noodig was. Ook ten aanzien van de bedrijven der provincie is het „potjes-maken" een gevaar. Spr. resumeerde, dat het ambt van Statenlid veel omvattender is dan menigeen denkt. De behandeling der begrooting alleen reeds vraagt al een drietal dagen in openbare vergaderingen tegen vroeger nauwelijks één dag, al valt niet te ontkennen, dat veel van dien tijd wordt „versnoept" door de soctelisten en den heer Wijnkoop. Groote waardcering had spr. voor de Staten leden van eenvoudigen huize, die zich door ernstige studie de verschillende aan de orde gekomen onderwerpen -vwlkomen eigen hebben gemaakt. Van politiek kan niemand zich afzijdig hou den, zei spr., zij doortrekt het geheele leven in al zijn deelen en daarom is ieder verplicht aan de politiek deel te nemen. Met voldoening constateerde spr. in dit ver band het feit, dat de voorheen gescheiden libe ralen sinds 10 jaar weer vereenigd zijn in den Vrijheidsbond. Het gaat vooruit met de zuiver Nederlandsche gedachte van het liberalisme, maar er moet nog veel gevochten worden voor eendrachtig optrekken en voor het bereiken van steeds meerderen. Voor de kiesvereenigin- gen is volop werk te verrichten, opdat ook dc jongeren worden getrokken. Een voorrecht vond spr. het, dat mr. Wende- laar zich beschikbaar heeft gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten en nu is het plicht, zei spr., om hem te stemmen en een echec te besparen. Rede van den beer D. Lubberink. De heer D. Lubberink uit Haarlem was de tweede spreker. Hij voelde zich niet teleurgesteld over het geringe bezoek, want het kwantum zegt volgens hem niets. De splitsing onzer volksgemeenschap in al lerlei groepen en groepjes doet vreezen, dat wij öf onder Rome óf onder rood zullen terecht komen. Maar, vervolgde spr., wij inogen niet ophouden te strijden, want zonder hel libera lisme zal de wereld ten onder gaan. Het libe ralisme is niet dood, slechts de partij is zwak. Het is voor ons volk noodzaak, dat liet kan werken in rust en welvaart, die bedreigd wor den door de socialisten in de eerste plaats. Het socialisme vond spr. dan ook den ergslen vij and der samenleving. De oorzaak van de splitsing in een revoluti- onnair en niet-revolutionnair volksdeel werd door spr. nagegaan en daarbij ontkende hij dat er hier te lande is geweest wat men een in- dustriëele revolutie noemde. Een revolutie had plaats in de tijden, toen de menigte in opstand kwam tegen de priesters en niet als gevolg van de intrede der machine in het bedrijf. De ma chine is een uitvloeisel van de voortschrijding der cultuur en niet een gevolg van een zucht naar uitbuiting. De gedachte, dat de machine iets nieuws bracht in de samenleving, heeft indruk gemaakt op de massa, maar ellende heeft zij niet ver oorzaakt, zei spr. Integendeel, zij maakte meer werk mogelijk. Vóór bet z.g. vervloekte kapitalisme bestond, schikken. Hij weet, dat de leger-voorschrif- ten geen afwijking van zijn bevelen dulden, dat ongehoorzaamheid in dezen tijd met den dcod gestraft wordt en hij behandelt de pas van huis gekomen jongens als beesten. Hij geniet er van hen op de modderigste plekken van het excercitieterrein te laten neervallen, hij beult ze af en het natuurlijke gevolg is, dat hij op een donkeren avond door onbeken de handen wordt gegrepen en eenzelfde mod derbad ondergaat. Het front eischt steeds menschennxateriaal en de voor den strijd nog altijd geestdriftige jongens trekken naar de loopgraven. Door oude veldrotten ontvangen gevoelen zij zich de eerste dagen volkomen hulpbehoevend, zij krimpen ineen bij elke granaat, die in hun nabijheid neerploft, zij luisteren met bleek gelaat en trillende lippen naar het geluid der fluitende projectielen. Katszinsky, de goedmoedige veteraan, die altijd wat te eten weet te vinden, zal voor hen zorgen en onder zijn beproefde leiding knappen zij hun eerste karwijtje op, het in den nacht spannen van prikkeldraad achter het kerkhof. Prachtig wordt dit gevaarlijke werk op de film weergegeven. Onder Kat's beproefde leiding wordt het prikkeldraad uitgezet terwijl lichtgevende projectielen het terrein beschijnen en kanonnen en mitrail leurs een onophoudelijk bombardement laten hoor en. Kemmerich wordt gewond en zijn vrien den zoeken hem den volgenden dag in het hospitaal op. Zij dwalen langs de tallooze bedden en vinden hem in vertwijfeling als hij door hen te weten komt, dat men zijn been afgezet heeft. De vrienden spreken hem moed in, maar hij begrijpt zelf wel, dat het met zijn jonge leven gedaan is. Reeds valt de begeerige blik van een zijner kameraden op zijn laarzen en juist als hij ook zijn horloge vermaakt heeft, grijpt de dood dit jonge lichaam en Paul, die hem terzijde staat kan geen enkelen dokter vinden die tijd heeft zijn hulpeloozen kameraad een oogenblik van verlichting te geven. De dood heeft in dit jongensgroepje gegre pen en zij toonen nu gezichten, die niet meer van onervaren gymnasiasten maar van door leed gevormde mannen zijn. Katszinsk) is hun aller vader, hij bemoedigt hen in de oogenbljkken van vertwijfeling, in de dagen, waren er in Duitschland groote sleden (door spr. met name genoemd) met meer dan 10 pet. der bevolking vervallen tot pauperisme," en vóór het intreden der machine was in Engeland de werkloosheid hooger dan thans. Dank rij de machines is het mogelijk, de vele werkloozen van thans nog te onderhouden. Noodig achtte spr. het, op te komen tegen het sprookje van de machine als ellende-ver wekker. Over de hoofden der leiders heen moet men de goedwillende arbeiders zien te be reiken en hen dit duidelijk maken. Bij velen bestaat de overtuiging, dat de mensch verandert met het milieu, welke ge dachte spr. onjuist, zelfs funest achtte. De mensch zal slechts veranderen uit zich zelf. De milieu-theorie heeft geen succes gehad, totdat in de veertiger jaren Marx zijn theorieën verkondigde in zijn duistere, onbegrepen boe- ekn. Marx had allerminst het principe van liefde; de haat was zijn leider. Hij betoogde, dat het socialisme komen moet volgens den loop der dingen, en jammer genoeg gelooven nog zeer vele arbeiders dit, omdat het hen door hun leiders wordt verteld. En toch be staat er onder mannen als Kautsky, Lenin en vele anderen heftige strijd over het Marxisme. Is het waar, dat dc arbeider door het volgen van de roode vaan zijn eigen belang dient? Spr. ontkende dit ten stelligste, omdat het zoo genaamde kapitalisme niet ten onder zal gaan, en hij wees hierbij op uitlatingen van den Ita liaan La Briola: het proletariaat moet zich zijn één-wording bewust zijn, en de kracht vinden tegen de bourgeoisie den strijd aan te binden. Spr. betoogde, dat dc eenheid verre te zoe ken is onder het proletariaat, de eenheid is nog zelfs niet nationaal. De goede arbeiders zul len zich volgens spr. wei wachten de tegen woordige wereldorde omver te werpen. Spr. sprak ook tegen de bewering, r'-l: de arbeiders zouden hebben afgerekend met den godsdienst, en wees hierbij op de vele kerktorens die ver rijzen in de nieuwe arbeidersbuurten der ste den. De macht is bij de socialisten de groote fac tor, zóó zelfs, dat op het Arnhemsche congres bleek, dat er niet teruggeschrokken zal wor den voor een bondgenootschap met Rome. Het socialisme is onbestaanbaar bij gezags dragers, betoogde spr., omdat zij voor eiken maatregel de goedkeuring der massa zouden moeten vragen. Lenin schreef reeds, dat soci alisme niet mogelijk is zonder dictatuur. Aan de hand van vele voorbeelden toonde spr. aan, dat het socialistische „eiland", om zich te handhaven en zijn imperialisme te bot vieren, herhaaldelijk in botsing zal komen met wat men noemt de kapitalistische omgeving, zoodat een weermacht noodig zal zijn, waaruit weer volgt, dat het socialisme niet pacifistisch is en al het, gepraat over ontwapening enz. een grove misleiding is. Neen, zei spr., niet de socialisten, maar de liberalen zijn de ontwapenaars. In Rusland is al een hoogeschool voor vrouwen als soldaat en in Frankrijk teekende een socialistisch mi nister een stuk, dat de mogelijkheid geeft om de vrouw op te roepen voor landsverdediging. Spr. ontkende, dat de liberalen den 8-uren dag zouden willen doen verdwijnen, zij willen slechts bukken voor het onvermijdelijke Het leiderschap in dc onmiskenbaar zware tijden van thans dient slechts gelegd te worden in handen van menschen met liberaal senti ment. Naar aanleiding van een gestelde vraag, legde spr. vast, dat hij geenszins van plan is te strijden tegen den 8-urendag. Hij wil, dat de Vrijheidsbond ook strijdt voor de arbeidersbe langen en zoodra die bond zich keert tegen arbeidersbelangen, zou spr. hem verlaten. Ech ter wilde hij opmerken, dat de 8-urcndag aan leiding geeft alles gemakkelijk op tc nemen. Een uniforme 8-urendag over heel de wereld is onbestaanbaar en hij is er ook niet. Een on- beperkten werkdag zou spr, allerminst willen, maar een verkorting van arbeidstijd kan slechts geschieden tot zoover als dit econo misch mogelijk is. Dc heer Govcrs sloot dc vergadering met een woord van dank aan de sprekers en dat zij angstig, werkloos in huil ondergiond- sche verblijven op den dood wachten. 1 Iet is een zegen als zij een oogenblik actief aan den strijd kunnen deelnemen, als liet fluitje klinkt en allen met het geweer in den aan slag over de randen van hun loopgraaf naar den naderenden vijand kijken. Dit is het hoogtepunt van de film, als de Franschen aanvallen, als al die dappere ke rels me hun geweren over dit verwoeste ter rein vol modder en kuilen snellen, als prik keldraad en knetterend mitrailleurvuur hen bij duizenden doen vallen, maar de overle venden zich met doodsverachting in de vij andelijke loopgraven storten en een gevecht van man tegen man beginnen. Jongens, die nog weinige maanden gele den als melkmuilen in de klas zaten, trekken nu met grimmige gezichten hun messen en steken om zich heen, bajonetten worden in lichamen en kelen gestoken, het gaat ex- slechts om wie de eerste is; wie maar een oogenblik aarzelt is verloren. In een granaattrechter waar Paul zich verscholen houdt wordt hij door een Fran schen soldaat ontdekt. Hij grijpt, hij steekt en eerst als een zieltogende man naast hem ligt wordt het den jongen duidelijk wat hij gedaan heeft. Hij is een moordenaar en vol berouw giet hij zijn slachtoffer water in den mond. Hij smeekt hem om vergeving, hij wil weten wie hij gedood heeft en haalt uit den zak van zijn slachtoffer een portret, een jon ge vrouw met een lief klein meisje, die tever geefs op den terugkeer van den man en vader zullen wachten. f Dan groeit bij Paul en al zijn kameraden de weerzin tegen fit moordenaarswerk. De tweede compagnie heeft eiken dag nieuwe uitvallers en ook Paul wordt gewond en gaat na herstel met een kort verlof naar huis. Moeder en zuster ontvangen hem met open armen, maar hij voelt zich niet meer thuis in deze omgeving. Zijn vader neemt hem mee naar de stamtafel in zijn kroeg waar de Duitschers zwetsen, die ver van het front bleven en daarom alles beter weten. Hij bezoekt zijn oude school en de leeraar begroet hem geestdriftig als een oorlogsheld, maar hij kan niet ingaan op de uitnoodi- ging, de arme jongens, die thans in zijn klas zitten door zijn verhalen tot dienstneming te verlokken. Paul gaat terug, zijn vrienden het uitspreken van de hoop op succes bij de a.s. verkiezingen. Openbare vergadering van de S.D.A.P.-afd, Alkmaar. In 't Gulden Vlies hield de S.D.A.P. giste ren een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer A. de Vries, no. 1 van de soc-dem. lijst voor de statenverkiezingen, met als onderwerp: „Stemt Rood". Tegen half negen opende de voorzitter, de heer Couwenhoven, de vergadering, en deel de mede, dat de spreker nog niet aanwezig was, maar dat deze spoedig zou arriveeren. De Stem des Volks bracht hierna o.a. de „Socialistenmarsch" ten gehoore. Ondertusschen was onder applaus de heer De Vries binnengekomen. De voorzitter nam nog even het woord, waarbij hij constateerde, dat de opkomst be ter had kunnen zijn, maar dat de vertooning van de film „lm Westen nichts Neues" hier aan we! debet zou zijn. De verkiezingen van de prov. staten heb ben nooit die belangstelling gehad die de Kamer- en de raadsverkiezingen genieten. Doch nu de uitslagen van drie provincies bekend zijn, kunnen de soc.-dem. met hoop op een flinke winst de verkiezingen in deze provincie tegemoet zien. Na voordracht door mej. Portegies van een drietal gedichten, begon de heer De Vries zijn rede. Spr. wilde zich aansluiten bij de opmer king van den voorzitter omtrent de belang stelling bij de statenverkiezingen. Toch is dit feit, wat de socialisten betreft, wonderlijk. Het komt er bij eerf verkiezing immers in de eerste plaats op aan, hoevelen de socialisti sche gedachte zijn toegedaan. In de staten van Noordholland is de in vloed der s.d. zeer groot. Op de besluiten van het college staat het stempel der socialisten gedrukt. De r.k. fractie durft zich niet te verzetten tegen de eischen die de S.D.A.P. stelt. Zelfs de anti-rev. zijn onder den stimu- leerenden invloed der soc.-dem. gekomen. Het is van belang om te zorgen dat er meer s.d. statenleden komen, om de belangen der arbeiders nog'beter te behartigen. Maar dit is het belangrijkste niet. Het gaat in hoofd zaak om een graad meer of minder voor de macht die de arbeidersklasse vertegenwoor digt. Het gaat om de vraag of de politiek van ons land verder zal gaan in de richting van de eischen die gesteld worden door het prole tariaat. Spreker maakte een scherpe onderschei ding tusschen de burgerlijke partijen a.r., c.h., lib. en v.d., die hetzij uit godsdienstig oogpunt, hetzij om andere redenen het pri vaatbezit van de productiemiddelen verdedi gen en de soc.-dem. Het kapitalisme defini eerde spr. als niets anders dan een manier, waarop dc producten die we noodig hebben om in onze behoeften te voorzien, voortge bracht worden. Het komt er nu enkel en alleen op aan hoe de productie wordt geleid. In den tijd van de nomadenvolken zorgde ieder voor zijn be hoeften, in de middeleeuwen was iedere handwerksman een eigen baas. Thans is er een privaatbezit van de productiemiddelen door de kapitalistische klasse. De arbeider wordt geboren, hij gaat naar de fabrieken en blijft arbeider tot aan zijn dood. Naast zij, die in de fabrieken uitgebuit worden, staan thans de werkloozen: in ons land alleen al 200.000. Voor hen heeft men geen werk meer; er kan met hen niet meer met winst worden voortgebracht. Dit was, volgens spr. het kenmerkende van de kapitalistische productiewijze: er wordt niet gevraagd of er nog behoeften van de menschheid te voorzien zijn, maar er wordt alleen rekening gehouden of er nog met winst geproduceerd kan worden. Gaat dit niet, dan zegt de kapitalistische klasse: Stop met de productie. Overproductie in deze maatschappij betee- kent niet, dat iedereen is voorzien, maar het beteekent dat de productie opweegt tegen de koopkracht van het volk, dat de arbeiders- zijn voor het grootste deel gesneuveld, hij treft op hun plaatsen vijftien- en zestienjari ge kinderen in uniform aan en gaat Kat zoe ken, die er op uit is wat eetbaars te bemach tigen. Roerend is het weerzien der beide vrienden, maar op hetzelfde oogenblik laat een vijandelijk vliegtuig een bom vallen waarvan een scherf Kat in het been treft'. Paul neemt den zwaren man op zijn rug. Hij draagt hem naar het kamp en verzekert hem intusschen een eeuwigdurende vriend schap. Maar in de tent gekomen blijkt Kat reeds gestorven en nu is er niets meer, dat Paul aan het leven bindt. In den laatsten maand van den oorlog, waagt hij zich te ver buiten de loopgraaf om een argeloos vlindertje te grijpen en op het zelfde oogenblik richt een Fransch soldaat lang en secuur den loop van zijn geweer. Er klinkt een schot, de hand die naar het vlindertje uitgestrekt was trekt even tesamen en ontspant zich. Paul Baumer is voor het vaderland ge storven op een dag, dat het zoo rustig aan het front was, dat het officieele bulletin luid de: vom Westen nichts neues. Hij is gestor ven als tienduizenden anderen voor hem. De dood van den enkeling is het vermelden niet waard. Fel en realistisch is in deze film, waarin geen coupures zijn aangebracht, het oorlogs gebeuren geschilderd als een aanklacht tegen den waanzinnigen broedermoord der volke ren. Als er iets is, dat de massa tot bezinning kan brengen, dat boven alle leuzen en opge zweepte geestdrift uit de menschelijke gevoe lens kan wakker roepen, dan is het deze film. Moge haar indruk de vredesgedachte be vorderen in alle landen waar men haar in vloed niet vreest, opdat volgende geslachten begrijpen zullen, dat menschen niet geboren worden om elkander te vermoorden maar om zich te verbroederen voor den opbouw van ales wat het leven dieper en rij ker kan maken. Het programma, dat deze week in het A. B. T. wordt vertoond, brengt twee hoofd nummers van gefceel verschillend genre. Na- klasse m.a.w. geen voldoende koopkracht heeft. Volledig in de behoeften van het volk te voorzien kan alleen worden verkregen door de productiemiddelen in de handen der ar beidersklasse te brengen. (Applaus.) Spr. wilde hierna nog het een en ander over de verkiezingen mededeelen. De statenverkiezing is een dubbele verkie zing, want de staten kiezen de eerste kamer, en tevens hebben zij tot taak het college van Ged. uit hun midden te benoemen. Uit- voérig weidde spr. uit over de positie die gedeputeerde staten innemen. Alle begrootin gen van de gemeenten staan onder hun toe zicht. De staten behandelen slechts de be grooting der provincie en de daarbij vtrge- zeldgaande voorstellen. In het kort stipte spr. aan wat door de soc-dem. tot stand werd gebracht in deze provincie: een krach tige subsiaieering van de tubei'culose bestrij ding (totaal 145.000); voor het uitzenden van kinderen naar buiten drie ton. Tevens zijn het de soc.-dem. geweest, die er voor gezorgd hebben dat het prov. waterlei dingnet tot in dc uiterste hoeken van Noord- holland doordrong, wat van grooten invloed is geweest op het aantal typhusgevallen. Spr. beëindigde zijn luid toegejuichte rede met de opwekking op de socialistische lijst te stemmen cn er bij ieder op aan te dringen zijn stem aan een socialistisch candidaat te geven. Mej. Portegies oogstte hierna nog veel succes met de declamatie van het bekende gedicht van Martien Beversluys: „De procla matie". De Stem des Volks zong op fraaie wijze een paar liederen, waarop de voorzit ter met een kort woord de vergadering sloot. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. DISTRICT-ARBEIDSBEURS. DOELENSTRAAT 30. TELEFOON 838, Geopend iedere werkdag van 912 uur. Voor werkgevers van 91 en van 2—5 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78 uur Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maan dag- en Donderdagavond van 7—8 uur. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. Bexniddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschreven: 1 leerling-automonteur, 4 bakkers, 4 bank werkers, 2 betonvlechters, 2 boekbinders, 4 chauffeurs, 5 electriciêns, 13 grondwerkers, 1 incasseerder, 3 kantoorbedienden. 1 kellner, 3 ketelmakers, 1 kistenmaker, 1 klinker, 2 maclii- nisten, 1 machinale houtbewerker, 3 maga- dat het mooie Universal journaal is vertoond vraagt eerst Hoot Gibson de aandacht. Hij vervult n.1. de hoofdrol van Clarence in „Een jongen van Stavast". Clarence studeert aan een dure universiteit en maakt veel pret Op zekeren dag loopt dit fout. Zijn vader wil hem in de zaak hebben, maar dat gaat niet door en Clarence komt dan door verschillen de omstandigheden bij een cowboy-circus, waar een woeste ontembare jongedame aan het hoofd staat. En nu is het aardig te zien, hoe Clarence deze vrouw als het ware weet te temmen. Zoo, dat zij haver uit zijn hand eet. Hoot Gibson is in deze film goed op dreef en Eugenia Gilbert is een kranige directrice. Het origineele huwelijk van beiden is het leuke slot van deze avonturen-film. Het Geheim van de familie Drake is eexr geheimzinnige historie. Mevrouw Drake, die als stiefmoeder heerscht over haar dochter Georgia, wordt vermoord. De dienstbode Lulu Maks, wordt door verschillende bezwa rende omstandigheden als de moordenax'es gearresteerd. En dan volgt de terechtzitting, die telkens nieuwe verrassingen en onthul lingen brexxgt en pas op 't allerlaatst de ware schuldige ontmaskerd. Wie dit is, mogen wij niet verklappen. Men trachte dit zelf bij 't zien der film voor het einde te ontdekken. Gladys Brockwell vervult de rol van Lulu oo uitstekende wijze. CINEMA EN THEATER. 'n Vriendelijk portret op den omslag vah .Maria Pandler, die de vrouwelijke hoofdrol in „der falsche Ehemann" speelt, en, in het nummer dezer week vinden we o.m. „Bij La- ren's-kunstschilder W. A. Knip, door Guus Betlem Jr.; „Hollywood in het Haagje", be trekking hebbende op de film „Finale", die aldaar ontworpen wordt; „Als het leven een tragedie wordt" (uit het leven van Karei X van Frankrijk;) Verkade als de Duivel in het stuk van Franz Molnar; de filmen „Studen tenlied uit Heidelberg", „Der Hampelmann" waarin Lien Deyers een eerste plaats in neemt, alles rijk geïllustreerd. Vervolgens nog groote portretten van Reinhold Schün- zel, Jessie Vihrog (een nieuwe ster van de „Ufa"), Erich Kestin, Nel Stants. Het num mer sluit met een liedje voor zang en piano: „Er was eensvan Am. van Raalte Jr.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9