FiBmnieuws Provinciaal nieuws heiloo. sas," een nieuwe verkiezings- mfthcbe. uitgeest. oudf nieborp. ursem. koedijk. winkel. egmondbinnen. IM WESTEN N1CHTS NEUES. DE GELUIDFILM. Ingezonden stukken nF KOSTEN VAN 11L1 ONDERHOUD VAN WEGEN DOOR WATER- V SCHAPPEN. »E AVOVflRM VAST EEN VEMRI E vindt in atmosferische omstandigheden, dan was dit niet verontrustend, doch de alge meene vrees zit voor, dat de oorzaak van de ziekteverschijnselen, die zich in de kool v0°r" deden, gelegen is in de omstandigheid, da door het steeds telen van dezelfde producten de ziektekiemen ontstaan. Als dit in werke lijkheid zoo zou zijn, dan ziet het er voor oe kooltelers van Langendijk en omstreken niei bemoedigend uit en zal ongetwijfeld de ver bouw in andere deelen der provincie t e- nemen. irouwens, de laatste jaren hebben leeds doen zien, dat het dien kant uitgaat. Daar bovendien in andere landen meer aan dacht aan den verbouw en het bewaren van winterkool wordt gewijd en de tariefmuren a hooger worden opgetrokken, kan men ver wachten, dat de handel- en tuinbouworgani saties het oog gericht moeten houden op mo gelijke wijziging in het tot nu toe gevolg c stelsel en een open oog moeten hebben \oo de mogelijkheden, die de welvaart van de Langendijker bevolking kan verzekeren. De roode kool, die de vorige week al flink in prijs was opgeloopen, werd aanvankelijk voor nog hoogere prijzen verkocht. Dinsdag werd aan de veiling van de L.G.C. voor eer ste soort van 15.50721.50 besteed en aan die van den Noordermarktbond lö.JO— 23 10 Tweede soort bracht toen niet min der dan 12.60—18.90 op. Ongelukkig konden deze prijzen zich niet handhaven en liepen ze de volgende dagen 2 4 ach teruit. Zaterdag waren het weer „knappe prijzen, welke werden besteed en werd aan rit. Broeker veiling voor eerste soort J 14 19 70 en aan de veiling van den Noorder marktbond 13.90—20.40 betaald. Twee de soort bracht toen 1215 op. De aan voer aan beide veilingen beliep ongeveer 44 spoorwagens, waarvan 32 ruim te Noorc.- Scharwoude. Vertoonde de vorige week reeds een willi ger stemming voor gele ko:ol (het weer werk te daartoe ongetwijfeld mee), deze week kwam daarin nog verbetering. Zoo werd Zaterdag van de vooragaande week aan de veiling van de L.G.C voor eerste kwaliteit 4 6.4,0 betaald, terwijl Diirs<':g dezer week aan ge noemde veiling 6X011.60 werd be steed. Deze prijzen konden bevredigend wor den genoemd, doch na dien liepen de prijzen ■weer wat achteruit. Zoo kon Donderdag nog 6.20—10.70 worden gemaakt, Zaterdag echter niet meer dan 5.108.40 aan de veiling der L.G.C. en 5.308.30 te Noord-Scharwoude, alles voor eerste soort. Tweede soort! iep nog sterker achteruit: Dinsdag werd ze verkocht voor 8.209, Zaterdag voor 2.806.60. De laagste noteering gold gelukkg slechts enkele par tijtjes. Veei- van de tweede soort werd in de laatste helft der week voor 46 van de hand gedaan. Taaie gele werd verhandeld voor 89. De aanvoer aan de Broeker veiling beliep ongeveer 42 spoorwagens, die aan de veiling te Noord-Scharwoude 26 spoorwagens Voor gele kool was ook goed belangstel ling en hoewel de aanvoeren groote waren kenden zeer bevredigende prijzen worden ge- aakt. In het begin der week werd al dadelijk j 2 a 3 meer gemaakt dan op het eind der vorige week. Dinsdag besteedde men aan de Broeker veiling 4.208,20, te Noord- Scharwoude liep de maximumsprijs tot 9.30 voor het mooiste, meest gewilde goed, terwijl de groote toen 6.70 opbrachten. Helaas lie pen ook deze prijzen achteruit. Aan de vei ling van de L.G.C. werd Zaterdag 3.80— 690 besteed, te Noord-Scharwoude was de maximum prijs S.20. Voor de groote, eerste soort kool ko ntoen tot 5.50 worden ge maakt. De totale aanvoer aan beide veilingen beliep 111 spoorwagens, waarvan te Noord- Scharwoude 77. Voor de houders van uien is deze winter weer slecht. Mochten de prijzen al iets beter zijn dan de vorige week, ze waren toch zoo danig, dat zc zeer onbevredigend moesten heeten. In het begin der wek brachten uien J 2.40—3.10 op, op het eind slechts 1.60 2.70. Voor groeve uien werden aanvan kelijk 2.603.40 betaald. Zaterdag iets meer n.1. 2.803.90. Voor drielingen bestond de geringste belangstelling. Het meeste ging van de hand voor 0.60— 1.60; enkele partijtjes erden iets beneden den laagsten of iets boven den hoogsten prijs verkocht. Aangevoerd wcrcH i ongeveer 15 spoorwagens. Peen werd betaald met 1.20—/' 2 voor groote en 0.80—0.90 voork lei'ne. Bieten p ijzen liepen nogal uiteen, n.1. van 1.60— 6.30 EMELTEN IN GRASLAND. Sinds het voorjaar van 1925 ueeft men in ons land op weilanden niet meer te kdhinen gehad met een emeltenplaag. Hoexyel er'op dit oogenblik nog geenszins van zulk een plaag gesproken kan worden, schijnt toch het aantal einelten dit jaar grooter dan in de laatste jaren het geval was; het kan plaat selijk zoo groot zijn, dat duidelijk schade ver oorzaakt wordt. Bij onderzoek is gebleken, dat op enkele plaatsesn, echter slechts pleks- gewijs, tot 400 emelten per vierkante Meter voorkwamen. In verband hiermede wordt aan gebruikers van weilanden den raad gegeven aan het voorkomen van emelten in hunne landerijen aadacht te schenken en vooral te onderzoe ken, hoe groot het aantal vari deze larven is, dat daar op een M2. voorkomt. Dit onderzoek kan zeer vergemakkelijkt worden door op den grond wat benzine te gieten, waardoor de emelten naar boven ko men. Waar emelten in groot aantal aanwezig binken te zijn, kan het in 1925 met zooveel succes toegepaste bestrijdingsmiddel; 25 Kg. zemelen vochtig gemaakt en gemengd met I Kg. Parijschgroen per H.A., wederom wor den uitgestrooid, hetgeen tegen den avond moet geschieden. Nadere inüchtingen worden gaarne ver- strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te ^agenmgen en door de op verschil lende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen Dienst. Confa'^o-afvr-ra zangve/eeniging „Sursum i 1 'jdagavond een concert in het ging. Daarna heette hij allen welkom en het uitkomen, dat het ook een propaganda-bijeen- komst was om zich een te laten hooren e,i men beoogde tevens versterking van het ge mengde koor. Die geen interesse voor de zang hebben, kunnen de vereeniging steunen met' een donatie. Daarna zong het koortje, dat bestaat uit og geen 20 personen, he. Bondslied, gevolgd door het Loflied. Onder voortreffelijke leiding van mcu Stikkel v. d. Kommer, de ziel van de Zon dagsschool, zongen de kinderen gevolgfl door een nummertje van de fluitclub. In de pauze werd een verloting gehouden met de L .cioeling de kas te stijven Het koor zong nag „Jezus wijs en allemachtig „Paaschlied" en „Jezus dulcis Memona at- gewisseld met enkele nummertjes van Fluitclub. De zang van het gemengde koor was wat klankvolume en zuiverheid aangaat, goed. Doch noodig is versterking van het mannen koor, daar liet geluid der dames overheer- schend was. De aucoustiek in het gebouw was vrij goed. De heer Dorhout van Alkmaar is een uitstekende directeur, dit constateerden we niet voor de eerste keer. Een groote beko ring ging uit van den zang der kinderen. A.s altijd spreekt hun zang van hart tot hart. Het koor en kinderkoor heeft een mooien avond gegeven en velen aan zich verplicht Moge de mensch van het bestuur, veistei- king van het koor, in vervulling gaan. Zooals we reeds Zaterdag berichtten, is in het Stadsziekenhuis te Alkmaar overleden, de heer G. Vrijburg Pz„ lid van den_ raad der gemeente, 'in den ouderdom van 65 jaar. Met den heer Vrijburg is een verdienstelijk burger heengegaan, wiens verscheiden een ledige plaats in onze gemeente zal achter laten. Bijna 8 jaar was hij lid van den raad, lid van de commissie van Werkverschaffing, kassier van de Neutrale Coöp- Boerenleen bank, penningmeester van Volkshuisvesting, terwijl hij om zijn zwakke gezondheid zich uit' andere functies had terug getrokken. De overledene was de vraagbaak voor velen. Uit den aard van zijn beroep kwamen velen zijn hulp inroepen, niet het minst in financieele zaken. Hoewel hij er niet prat op ging het tegendeel was waar was hij een stillen weldoener en gevoelig voor het leed van anderen. In den raad getuigde hij niet alleen voor zijn vrijzinnige beginselen, doch had in de eerste plaats oog voor de belangen der ge meente en in den raad zal hij zeker gemist worden. Dit zal ook het gval zijn in andere functies, waaraan hij zich met hart en ziel gaf. Zijn aandenken zal hier in eere blijven. De commissie van arbitrage, bestaande uit de heeren Nolet, Valkering en Van Slin gerland, heeft Vrijdagavond de geldigheid van de. zg. vrije lijsten van de R.K. Kiesver- eeniging „Recht en Plicht", voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing, onderzocht. De com missie kwam tot de conclusie, dat het bestuur had gefoudeert door de aangeboden lijsten terug te geven. Dit was in strijd met het reglement De lijst (dubbele lijst) was even wel geldig om dat na aftrek van de ongeldige handteekeningen genoeg geldige overbleven. Niettegenstaande dit rapport blijven de hee ren Kocmcn en Smits bij hun besluit en zul len geen candidatuur aanvaarden. Zondag is de eerste parochiëele bedevaart naar Runxputte gehouden. Trots het ongunsti ge weer was de bedevaartskerk geheel bezet. Ongeveer 1400 personen namen hieraan deel. De plechtige hoogmis werd opgedrag i door pastoor van Meeuwen met assistentie an ka pelaan Kesler en pater ïldefondus uit Velsen. De predicatie werd gehouden door den pa ter, die tot tek.'.woord koos „Gaat allen op tot den troon van Maria". Na den middag werd de Kruiswegoefening gehopden en een plechtig lof te' besluit. De intentie der bedevaart v/as tot opboei van het godsdienstig leven in de parochie. Het zangkoor, onder leiding van den heer P, C. Overtoom, luisterde de oefeningen op. Dezer dagen, z;gt hef Hbld., meldden wij dat te Schagen cenige vooraanstaande bur gers besprekingen hebben gehouden met de besturen der daar bestaande drie kiesvere nigingen. Na breedvoerige besprekingen kwam. men ten slotte tot het resultaat dat de ze verenigingen zich niet meer zouden be moeien inet gemeentepolitiek. De kiesvereni ging „Plaatselijk Belang" verloor met dit besluit haar geheele bestaansrecht en opge richt werd nu een kiesvereniging welke zich ten doel stelt het verkiezen tot lid varl den gemeenteraad van personen, die niet behoo- ren tot de r.k. staatspartij of andere recht- sche partijen óf nog meer uiterst linksche partijen. Deze nieuwe kiesvereniging heeft direct het vertrouwen der burgerij gekregen want reeds 200 leden traden 'bij de oprich ting toe. Het bestuur der nieuwe kiesvereniging plaatst de ingekomen candidaten op de offi- cieele lijst, niet volgens eens bepaalde num mering, doch alphabetiscli. Vijf leden der vereeniging hebben het recht een candidaat r.aar voren te brengen. De lijst omvat ten hoogste zestien candidaten. De stemming gaat nu zoo. Stel dat op de lijst worcfen uitgebracht 1075 stemmen en dat de kiesdeeler 150 is. dan zijn op deze lijst zeven candidaten verkozen en blijft een overschot van 25 stemmen. Volgens ae wet zijn nu verkozen de nummers 1 'tot en met 7 van de lijst. Doch volgens den opzet van de nieuwe kiesvereniging gaat dit anders. De kiezers moeten zelf uitmaken wie zij als de meest gewilde begeeren. Stel dat de heer B. no. 1 van de lijst, 20 stemmen krijgt, de heer D. no. 2, 50 stemmen, doch de candidaat K., die in den staart van de lijst stond. 400 stem men. Volgens het nieuwe systeem zijn dan vei kozen zij, die het'meeste aantal stemmen op zich verenigden. Bij gelijk aantal stem men beslist het lot. Alle candidaten hebben een verklaring ge- teekend, dat zij zich aan de bepaling zullen houden, dat als gekozen wordt beschouwd mj die de meeste stemmen heeft verkregen j's "°- .2 dc daaropvolgende enz. Wanneer ae candidaten dus alleen volgens de wet tot Hetgi°n»Tieilibeh00ren; Zullen 2ij bedanken. Zich hebben f"""™', d?' de candidaten op 1 Ertto «VSfbl11"vo<"' z"li»'!s I Kerk en Vrede. In verband mer de gehouden pr°pagaa a avond is thans een afdeeling alhier opg die al reeds 21 leden telt. n0 R.K. kiesveree"'Sing- Naar wij vernemen is thans de cand'ff intr lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing door de r.k. kiesvereniging samengesteld en luidt deze als volgt: 1. L. Zonneveld, Twaalfhoven, 3. j. Apeldoorn, 4. L. Ki 5. A. Zonjee, 6. L. A'. van Monlfoort, a. van der Eng Hz., 8. G. Velomans, g. Daan, 10. C. P. Goeman, 11. J>Cv- u' c C. N. Schaar, 13. Dr. H. J. Ouljé, 14. g. Molenaar, 15. N. Mors, 16. N- Zonjee J -. 17. J. Twaalfhoven, 18. G. J- Waardijk, K. Daan en 20. N. Mul. Geen feestavond van de IJsclub. Doordat de laatste winter verstreken is zonder dat er geprofiteerd kon worden van de ijssport en er onder de leden stemmen op gingen om evenals liet vorige jaar een leest- feestavond voor de leden te organiseei en, werd er besloten onder de leden een referen dum omtrent het al of niet houden van een feestavond uit te schrijven. Hieruit is komen vast te staan dat het meerendeel der leden van meening is geen feestavond te moeten houden, doch de golden voor het bijeenge brachte doel te zijner tijd een bestemming te geven. Vrijdagavond vergaderde de Protestant- sche kicsvereeniging in het lokaal van den heer A. Mijts. Tegenwoordig waren 16 leden De voorzitter, de heer bchroevers, heette de aanwezigen welkom en zeide dat deze ver gadering hoofdzakelijk was belegd met het oog op de a.s. verkiezing voor de leden van den Raad. De rekening door c'e heeren M. Kooiman en Jb. Rootjes nagezien werd goedgekeurd met een nadeelig saldo, groot 0.44. Ont vangen was 6.55; uitgegeven 7. Hierop volgde bespreking der candidaten te stellen voor den gemeenteraad. Besloten werd dat door 3 kiezers één can didaat kon worden opgegeven bij het bestuur voor of op 23 April a.s. Op laatstgenoemde datum zullen alle protestantsche kiezers wor den opgeroepen om dan van de opgegeven candidaten een ranglijst te r eken. De num mering van die lijst zal bij stemming ge schieden, aan de hand van dezelfde methode als bij de vorige verkiezing. Bij de bestuursverkiezing moesten perio diek aftreden die heeren J. Buisman, A. Mijts en G. Liefhebber. De aftredenden zijn niet herkiesbaar, uitgenomen de secretaris, de heer A. Mijts. De heer A. Mijts gaf echter te kennen dat hij zich niet meer herkiesbaar stelde. Hij was volgens hem 30 jaar secreta ris geweest en vond dat deze functie nu maar eens door een jongere kracht vervuld moest worden. Na 2 vrije stemmingen en een herstem ming werden benoemd de heeren D. Kriller, J Rootjes, G. de Heer, de laatste bij herstem ming. Na nog enkele besprekingen meer van huishoudelijken aard, werd de vergadering met woorden van dank gesloten, nadat de voorzitter den aftredenden secretaris woor den van dank had gebratht voor het vele werk dat hij voor de kiegvereeniging had ge daan. Hij was als het ware vergrijsd in den dienst. Ook werden woorden van dank ge bracht aan de andere aftredende bestuursle den. prijzen worden uitgeloofd zullen de in- P Vai' patroon-kweekers en van beoordeeld worden, waarvoor 'eenige deskundigen als jnry wor- zendingen arbeiders afzonderlijk rnzendingen ter opluistering worden aange- b°Verwacht wordt, dat de deelname zeer groot zal zijn, daarom moet wellicht 'iet aan tal inzendingen van een peisoon op een zeker maximum bepaald worden. In de vacature van secretaris-magazijn meester van het Witte Kruis, afdeeling - sem, is tijdelijk voorzien door de benocmin0 van den heer K. Mienis alhier. De stemming ter verkiezing van det leden van den gemeenteraad is door B. en w. oe- paald op 23 Juni aanstaande. fn de ledenvergadering van liet Zieken fonds „Kracht door Samenwerking", Welke werd gehouden bij den beer R. Laan, zijn tot bestuursleden gekozen de heeren G.' Koorn, C. Molenaar en R. Laan. Uit het door den secretaris uitgebracht verslag over 1930 blijkt 'n vermindering van het ledental met 4 en het getal begunstigers met 2. Het reservefonds daalde tot 1299'88 Aan den bede, den heer P. Blaauboer, die in 1930 zijn 25-jarig jubileum als zoodanig herdacht, werd een grafiticatie toegekend van 25. Controle van boeken èn kas van den pen ningmeester was gunstig en alles in orde be vonden. Voor het jaar 1931 zal deze controle uitgeoefend worden door de heeren A. Man tel, W. Smit en F. Korver. De iceftijd om tot het fonds te kunnen toe treden als lid wordt gesteld van 1640 jaar. Vrijdagavond vergaderde het comité voor de alhier te houden bloemententoonstelling, bestaande uit de heeren C. Baltus, C. van den Berg, J. Burger, J. Liefting, C. Valkering en C. Weyers, om een voorloopige regeling te treffen. Besloten werd de tentoonstelling omstreeks half Mei te houden in de groote zaal van café Swart. Gehoopt wordt, dat niet alleen patroons maar ook arbeiders zullen deelne men. Daarom zal de medewerking gevraagd worden van de beide afdeelingen van St Deus Dedit. Daar er voor de deelnemers eeni- De film „lm Westen nrchts neues" trekt nog altijd volle zalen, zoowel in het Victona- theater als in de Cinema Americain. Ten einde velen, die 's avonds bezet zijn ook nog gelegenheid te geven dit meest beroemde aller filmwerken te gaan bezichtigen, wordt in beide theaters morgenmiddag om half drie een matiné gegeven waarvan de kaarten-ook van te voren verkrijgbaar zijn. De film is slechts toegankelijk voor personen boven 18 jaar. Weer een nieuw toestel. Uit Stockholm wordt gemeld: De AGA, een dochteronderneming van de Gasaccumu- lator maatschappij, heeft een nieuw toestel voor de geluidfilm vervaardigd, dat onlangs aan vertegenwoordigers van de filmnijver heid uit alle deelen van Zweden is gedemon streerd. Het nieuwe toestel dat door den heer Fransson, een der ingenieurs van de AGA, is geconstrueerd, wordt eenstemmig gunstig beoordeeld. Het geluid wordt zeer duidelijk weergegeven. De heer Fransson maakt er aanspraak op, een afdoende oplos sing gevonden te hebben voor het vraagstuk van het gelijkmatig loopen van de film, waardoor iedere onduidelijkheid in het ge luid verdwijnt. De Zweedsche filmindustrie maakt een moeilijken tijd door in verband met de belangrijke bedragen, die voor het ge bruik van buitenlandsche toestellen moeten worden betaald. Men hoopt dat het nieuwe Zweedsche toestel hierin verandering zal brengen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). TIENDUIZEND PIEK. Ter nadere informatie omtrent hetgeen de laatste dagen in Uw blad stond in verband met cie garantie door de gemeente Alkmaar te verstrekken van 10.C€0 voor den bouw van een loods ten behoeve van de Alkm. Exportveiling het volgende: Op de buitengewone algemeene vergadering der N.V. waar tot het bouwen van dezen tempel van het geluk besloten is, werd geen enkele positieve inlichting omtrent den finan- cieelen toestand der N.V. gegeven. Een per tinente vraag in dieze richting werd door den voorzitter ongeveer als volgt beantwoord: „De 5000 door de N.V. te verstrekken wor den niet uit behaalde winst geiourneerd, dit bedrag zal echter door zekere manipulaties, vooral door het ontvangen op een bepaalden tijd van statiegeld voor iust, in kas zijn". Dat is de financiëele basis waarop tot bouw besloten is! Voorts werd geen antwoord gegeven op de vraag; wie zijn die honderd „achterborgen". Evenmin werd antwoord gegeven op een an dere informatie luidende: „zijn er onder die achterborgen ook debiteuren der veiling, hoe veel en voor welk bedrag?" A propos, waarom heeft de algemeene ver gadering welke statutair vóór 1 April gehou den moet worden, nog niet plaats gevonden? Moet eerst de garantiestelling der gemeente binnen zijn voor dat de financiëele toestand gepubliceerd wordt? In aiadere geva'len houdt men zich immers zoo angstvallig- aan de statuten! Een andere delicate vraag: hebben de hee ren Klaver en Kecsom intusschen hun liefde voor de veiling veizilverd? Tijdens de behandeling der garantie-zaak in den raad heb ik hèèl eventjes aan hun gedacht! Ik meen te weten, dat reeds vroeger de ge meente Alkmaar door minder juist inzicht en door (jngunstigen gang van zaken bij de Allon. Exportveiling eenig kapitaal verloren heeft. Uit vrees minder hoffelijk te worden, zal ik maar niet te veel dien voorzichtigen vier voeter in herinnering brengen Bergen 19 April 1931.° R ELION. Door de Vereeniging tot ontwikkeling van don Landbouw in Hollands Noorderkwartier is een onderzoek ingesteld naar de gemiddeU dp iaarlii'ksche kosten van het wegenonder- LKX«de de jaren 1910-1914, 1915 —1924 en 1925—1929. Hieruit bleek, dat het onderhoud 111 alle ge vallen is verdubbeld, in vele gevallen zijn de kos en drie tot vijf maal zoo hoog geworden. De gemiddelde omslag per H.A. is nage noeg in dezelfde mate gestegen en een zeer normaal voorbeeld uit de vele gevallen is b.v de polder Schermer, waar het onderhoud per K M in de genoemde tijdvakken gemiddeld «afrX ^3, 270 oi, 357.de telen aan wegenonderhoud per HA omgeslagen reso. 1.81, 4.76 en 6.29. Óndanks de groote kosten, die de webbe heerders zich getroosten, zijn zij niet in staat hunne wegen geschikt te maken en te houden voor het moderne verkeer en kan in enkele ge vallen reeds gesproken worden van een nood toestand. Zoowel voor den webbeheerder al* voor den weggebruiker (automobiel). Enkele gemeentebesturen verleenen lijde lijk hulp, maar dit is de moeilijkheid ver plaatsen en niet de moeilijkheid oplossen. In Noord-Holland is nu een 1bedrag be schikbaar gesteld van 180.000 voor die wegen, welke voor interlocaal verkeer noodig zijn of die direct of indirect aansluiten .op Rijks- of r ovinciale wegen. Een ieder is nu geneigd zijne wegen onder genoemde categorie te rangschikken en de toewijzing van deze subs.die zal aanleiding gieven tot veel gepraat en naijver bij die genen, wien het niet is gelukt hunne wegen geplaatst te krijgen. Deze subsidie zal evenwel eerst dan ver leend worden, indien het onderhoud meer kost dan het normale, dat is gesteld op i 400 tot 600, een kostprijs, die vroeger in een enkel geval, maar in het algemeen lang niet werd bereikt. Historisch was het wegenonderhoud opge dragen aan de weggebruikers, dus aan Rijk, provincie, gemeente en waterschappen en droeg de landbouw zijne lasten bij voor het gebruik aan de eigen polderwegen. Het gebruik der wegen is evenwel geheel veranderd. De paarden zijn vervangen dooi automobielen ('b.v. personijvervoer met par ticuliere auto's of bussen, vervoer van melk, fourage, vee, landbouw- en huishoudelijke artikelen enz. enz.) Van al deze automobielen wordt wegenbe lasting betaald en toch zullen er vele zijn, die altijd rijden op wegen, welke in onderhoud zijn bij de waterschappen. Het onbillijke hiervan zal door een ieder worden ingezien. Bijgevolg komt voor het tegenwoordige wegenonderhoud allereerst in aanmerking het wegenfonds, waarin de bij dragen van de weggebruikers worden ge stort. Behalve een financieele moeilijkheid is er ook een technische. Als men nagaat, hoe het onderhoud ge schiedt bij de kleinere polderbesturen met de hulpmiddelen, die zij zich. kunnen verschaf fen, dan is dit zoo verouderd en onecono misch, dat een grondige herziening dringend noodig is. Daartoe s noodig het instellen van weg- Daartoe is nodig het instellen van weg- zich kunnen vereenigen en welke dan in ae gelegenheid zijn, zich de hulpmiddelen te ver schaffen, welke noodig zijn voor het moderne verkeer. De onderhoudsplichtigen van heden verlee nen een vaste bijdrage, gebaseerd op hun historisch gebruik. Indien men dat gebruik wil overbrengen in deze tijden met hoogere indexcijfers, dan moet men ook in aanmer king nemen het sterk verminderde gebruik, daar voor heel veel vervoer reeds belasting wordt betaald in het wegenfonds. De meerdere kosten zullen uit dat fonds moeten worden bestreden. Het lijkt mij nu de tijd tot het instellen van wegschappen over te gaan. Door het ma ken van een stelsel van primaire wegen zal het gehetle verkeer worden verlegd, sommige wegen zullen worden ontlast, andere dubbel worden belast als tcevoerswegen. Om een einde te maken aan veel onbillijk heid en terwille van de technische voordeelen is het overnemen van alle wegen noodzake lijk, met het bepalen van een vaste bijdrage van de onderhoudsplichtigen. In de komende jaren zal deze kwestie moe ten worden geregeld. Langer uitstel is niet mogelijk uit. billijk heid tegenover de onderhoudsplichtigen, maar ook tegenover de betalers van wegen belasting, welke bijna uitsluitend gebruik maken van tertiaire, dus slechte wegen. Een der sprekers over het wegenvraag- stuk door de radio oordeelde, dat een slechte weg meer vernielt, dan de aanleg van een nieuwe weg kost. Het is aan de overheid om hierin regelend op te treden. Ik wil hopen, dat een stelsel zal worden ontworpen, dat een ieder kan bevredigen. Schagen, Maart 1931. JOH. DE VEER. 535. De achtervolging begon opnieuw. Alsof hij zeven- mijls laarzen aan had, zoo liep de jongen, gevolgd door den boschgod, die zijn staartje opnieuw liet wiebelen, door Keesie en door den Koning. Het werd een echte jacht. boschgod^p^den^rurt611 flC(fgen bet' tot °P eens de zoo deed stil staan Ook W .vIVch,teJing sprong en hc? maar was ongelukkig 1 H den sprong gewaagd, recht gekomen De KXn' onderkant van zijn rug te- kcjiea. Koning moest onwillekeurig er om

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6