DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. LET OP 133e Jaargang. Dagelijksch Overzicht "na de spaansc.he omwenteling. LANGESTRAAT, ALKMAAR. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon et Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 04 Directeur: C. KRAK. WOËl§l»A« 22 APKIB, 1031 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Dit nummer bestaat uit 3 bladen. De merkwaardige rust in het land. Communisten in aantocht. «fmxtHKiiMeatam Merkwaardig, zoo kalm als het in Spanje is! Daar heeft men den koning weggestuurd, een nieuw staatshoofd aangesteld en de be volking blijft er vrij rustig onder. En dan spreekt men nog wel van de warmbloedige Zuiderlingen, van de hartstochtelijke Span jaarden, van temperamentvolle Spaansche bevolking! 't Mocht wat! De Spaansche bevolking is koed geworden ze heeft-denkende hersenen gekregen en wil niet meer vechten tegen landgenooten. De Spaansche bevolking wil de wereld leeren, dat een omwenteling een revolutie geen bloedraden veroorzaken hoeft! Of is dit allemaal slechts schijn? Is men «ogenschijnlijk kalm en wacht men met een grenzenlooze koelbloedigheid den dag af, waarop de wraak zal komen? Bijvoorbeeld straks met de groote verkiezingen! Of dan, •wanneer ook deze nieuwe regeering niet bij machte zat zijn, om tevredenheid te brengen over de geheele bevolking! Want wat er ook gebeurd is in de laatste dagen, de roylisten zijn er nog en ze zullen zeer zeker niet rus tig thuis blijven zitten. Ze zullen zeker allen !hun best doen, om hun koning terug te krij gen, hun Alfcnso, die de acte van abdicatie niet geteekend beeft, omdatomdat men vergeten heeft, hem deze voor te leggen! Zoo luidt althans het bericht, dat gisteren uit Madrid kwam. 't Klinkt v/el een beetje ongelooflijk en in elk geval is die vergeet achtigheid een kwaad ding van de nieuwe be windvoerders! Die nieuwe regeering werkt intusschen hard voort. Nu weer heeft de ministerraad beslo ten, dat de bestaande geldstukken en munt biljetten in omloop zullen blijven De minis ter van financiën zal alle noodige maatrege len treffen, dat de woorden „Republica Espagnola" zullen voorkomen op de biljetten naast de kenteekenen en emblemen van het oude regime. In de provincies Madrid, Barcelona, Se- go via en Sevilla en op de Balearen zull-en commissies van ambtenaren worden ge vormd, om namens den staat de goederen in bezit te nemen, waarvan de kroon het vrucht gebruik had. Ook op ander gebied werkt de nieuwe re geering met koortsachtigen haast en veel tijd heeft ze werkelijk niet over, als tenminste het bericht van de Voss Ztg. uit Warschau waar is. Volgens dat bericht komen in de D-treinen uit Moskou in de laatste dagen groepen com munistische partij-functionnarissen door Po len, die zich op reis naar Spanje bevinden. Onder hen bevond zich o.a. het voltallige executieve comité van de Spaansche sectie der communistische internationale met den voor zitter Barcos, die over het doel van zijn reis het volgende mededeelde aan een vertegen woordiger van de „Chicago Tribune": Spanje, zoo verklaarde hij, staat voor een communistische revolutie. De voorloopige re- publikeinsche regeering kon volgens Barcos de eischen der arbeiders en der boeren van het land niet bevredigen. Het was, zoo zeide hij voorts, in het geheel niet juist, dat het Iberische schiereiland nog niet rijp was voor het communisme. Het federatieve karakter van de nieuwe Spaansche republiek zou de volgende zuiver-proletarische revolutie slechts bespoedigen. Als, zoo betoogde Barcos ten slotte, Europa geflankeerd werd door het roode Rusland in het Oosten en een rood Spanje in het Westen moest de wereldrevo lutie de beslissende fase bereiken Aldus deze communistische leider. Als het bericht werkelijk waar is, dan staan Spanje moeilijke dagen te wachten. En dan kan het bijna niet anders, of er zal bloed, veel bloed vergoten worden. En dan? BasitepBand DE NIEUWE REPUBLIEK SPANJE. De Spaansche Republiek erkend. De Engelsche regeering en de Dominions hebben de voorloopige regeering van Spanje erkend. De directeur van den Veiligheids dienst gearresteerd. Naar uit Madrid gemeld wordt, is de voor malige directeur van den Spaanschen Veilig heidsdienst. generaal Moal, in verband met de door den minister van oorlog afgekondig de bepalingen, gearresteerd. Confiscatie van Koninklijke goederen. In de provinciën Madrid, Barcelona en Sevilla alsmede op de Balearen zullen, naar uit Madrid gemeld wordt, bijzondere ambte- narencommissies worden ingesteld om na mens den staat de kroondomeinen in beslag te nemen, die tot dusverre aan de Koninklijke Eamili>e hebben behoord. Don Alphonso te Londen aange komen. Don Alfonso is gisteravond te 11.30 uur san het Victoriastation te Londen aange komen, begeleid door den Hertog De Miranda en den vroegeren Spaanschen Am bassadeur Merry del Val. De Engelsche re geering beschikt over geen officieele mede- deeling over het plan van Alfonso om Londen te bezoeken. De politie had ter gelegenheid van d-e aankomst van den ex-Koning uitge breide veiligheidsmaatregelen getroffen. Slechts zij, die bijzondere legitimatiebewijzen hadden, mochten het station betreden. Slechts enkele leden van de Spaansche kolonie en de vrienden des konirigs hadden een toegangs kaart ontvangen. Buiten de politieafzetting werd den koning een ovatie gebracht door een talrijke menigte. De koning wordt tijdens zijn verblijf dooi twee detectives begeleid Geen geheim verdrag met Italië. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken heeft aan een Franschen persvertegen woordiger verklaard, dat Spanje zich als vrije republiek zonder voorbehoud aansluit bij den Volkenbond. De minister noemde de bericnten over een geheim Spaansch-Italiaansch verdrag geheel onjuist. Er bestaat tusschen beide landen, al dus de minister, geen geheim verdrag en als er een had bestaan, dan zou de Spaansche republiek het terstond vernietigd hebben. 'legen de kapitaalvlucht. De minister van financiën heeft een com muniqué gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat de regeering alle maatregelen zal nemen om niet alleen kapitaalvlucht tegen te gaan maar ook om de kapitalen die buiten Spanje zijn gebracht zoo spoedig mogelijk weer in het land terug te brengen. In het communiqué worden opnieuw ten stelligste de geruchten tegengesproken als zou de regeering voornemens zijn de emissies en de schulden van de dictatuur niet te er kennen De ministerraad heeft besloten de arbeiders vrij te stellen van je inkomstenbelasting. Delegatie der Fransche communis tische partij naar Spanje. De ..Humanité" meldt, dat de Fransche communistische partij een deputatie heeft aangewezen met opdracht naar Spanje te gaan. Tot deze uit drie personen bestaande deputatie behoort het Kamerlid Doriot. Zij zal wij citeeren het communistische blad de uitdrukking van de solidariteit van het Fransche proletariaat en zijn effectieven steun gaan brengen aan „onze broeders in Spanje, die een voortdurenden strijd voeren tegen de bourgeoisrepubliek die de arbeiders en de boeren, die het recht om te leven opeischen, afmaakt". Gewaagd wordt dan verder van de socia listische leiders met bebloede handen, van de anarchistische en trotzkistische leiders, die trachten de arbeiders en de boeren te beletten om te strijden voor hun onmiddellijke eischen, voor de bevrijding der nationale minder heden, voor de ontruiming der koloniën en voor de arbeiders- en boerenregeering. Koninklijke familie te Fontainebleau. De koningin van Spanje, de infantes en de prins van Asturië, vergezeld van eenige hof- dignitarissen, een geestelijke, een medicus en vijftien bedienden zijn gistermiddag om vijf uur in het Hotel Savoy te Fontainebleau aan gekomen, waar de eerste étage voor hen is gereserveerd. Een talrijke menigte groette de koningin eerbiedig. Voorbereiding der verkiezingen. Havas meldt dat de regeering order heeft gegeven de kieslijsten op te stellen. Men hoopt ze in ongeveer anderhalve maand ge reed te hebben en dan aanstonds tot de ver kiezingen voor de Cortes te kunnen over gaan. Het denkbeeld wordt overwogen om al leen aan die personen het kiesrecht te verlee- nen, die hun 21e levensjaar hebben voltooid. Tot dusver werd het kiesrecht op 25-jarigen leeftijd verleend. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BERLIJN. Dr. Sahm geïnstalleerd. De nieuwe eerste burgemeester van Ber lijn, dr. Sahm, is gisteren in een buitenge wone zitting van den gemeenteraad geïnstal leerd. Dr. Sahm verklaard: Mijn allereerste be moeiingen zullen de financiën gelden. Ik ben thans uiteraard nog niet in staat in bijzon derheden af te dalen, doch het is reeds tot mij doorgedrongen, dat de op te lossen pro blemen van zulk een grooten omvang zijn, dat aan oplossing slechts gedacht kan wor den, indien de verantwoordelijke personen, in duidelijk bewustzijn van hun groote ver antwoordelijkheid, elkaar voor gemeenschap- pelijken arbeid de hand reiken, zoo min mo gelijk belemmerd door partijgrenzen of prin cipes. De leider van het bestuur van de stad Berlijn moet beseffen, dat er de eerste jaren geen uiterlijke successen te behalen zijn. In de eerste plaats gaat het erom de aanhangi ge schulden te consclideeren en het ontstaan van nieuwe schulden te verhinderen. Dr. Sahm wil bezuinigen. De nieuwe eerste burgemeester van Ber lijn, dr. Sahm, heeft in zijn rede o.a. nog ver klaard. dat uiterste spaarzaamheid geboden is. Het beginsel, dat de belastingen naar ge lang van de uitgaven moeten worden gere geld, moet worden afgeschaft. Veeleer moe ten de uitgaven aan de inkomsten worden aangepast. Spr. is vastbesloten Berlijn in alle opzichten de plaats te geven, die het als Rijkshoofdstad toekomt. Spr. is ervan over tuigd, dat Rijks- en Staatsregeering er even groot belang bij hebben dat Berlijn zijn waardigheid als hoofdstad niet uit het oog verliest en dat beide regeeringen ernaar zul len streven de stad in dezen te steunen. De rede van den nieuwen burgemeester werd herhaaldelijk door communistische in terrupties onderbroken. Nu en dan kwam het tot rumoerige scènes. DE COMMUNISTISCHE PROPAGANDA BIJ DE BERLIJNSCHE CAVALERIE. In verband met het onderzoek naar de communistische propaganda in het cavale rieregiment van Fürstenwalde is de politie eeri lijst in handen gevallen, waarop ook na- jnen van politiebeambten voorkomen. De des betreffende beambten van de Berlijnsche Schupo zijn aan een verhoor onderworpen, waarbij gebleken is, dat zij in dezen vrij uit gaan. Arrestaties van politiebeambten heb ben in verband met deze aangelegenheid dan ook niet plaats gehad. DE ARRESTATIE VAN DEN BELG MOULIN TE MILAAN. Studentenrelletjes te Brussel. De studenten van de Brusselsche universi teit hebben vandaag een protestbetooging gehouden tegen de arrestatie te Milaan van den leeraar van het Belgische Athenaeum Moulin. De senator Debrouquère hield een redevoering, waarna de studenten door de straten trokken en zich voor het Italiaansche consulaat opstelden, alwaar onder luide be tuigingen van afkeuring de ruiten werden ingeworpen. De brandweer, die gerequireerd werd, slaagde erin de demonstranten uiteen te drijven. Debrouquère, die tevergeefs pro beerde de menigte te kalmeeren, werd aange houden, doch kort daarna weer op vrije voe ten gesteld. Relletjes voor het Italiaansch gezantschap. Omtrent de studentenbetogingen tegen de arrestatie te Milaan van den Belgischen ge leerde Moulin wordt nog nader vernomen, dat de studenten allereerst naar het Italiaan sche Gezantschap waren getrokken, alwaar zij op een uitgebreide politiemacht stuitten, die hen met den gummistok uiteendreef. Zij trokken daarna, gelijk gemeld, naar het Ita liaansche consulaat, waar zij de ruiten in wierpen. De senator Prof. Debrouquère werd in het gedrang gearresteerd en meegenomen naar het politiebureau, waar de studenten later demonstreerden totdat de hoogleeraar weer werd vrijgelaten. Tenslotte werd nog een sympathiebetoo- ging gehouden voor de woning van Moulin, waarbij het echter niet tot ongeregeldheden kwam. AARDBEVING OP NIEUW ZEELAND. Huizen ingestort. Volgens berichten uit Nieuw Zeeland heb ben nieuwe aardschokken de omgeving van de Hawkesbaai, waaraan de in Januari door een aardbeving totaal vernielde stad Napir ligt, geteisterd. Een aantal huizen zou zijn ingestort en de aangerichte schade zou vrij groot zijn. Nadere berichten ontbreken nog. JACK DIAMOND AANGEHOUDEN. Wegens aanranding opgesloten. De beruchte bandietenleider Jack Diamond is te Catskill (New-York) gearresteerd, naar men meent wegens mishandeling van een chauffeur van een vrachtauto, die sterken drank voor een concurrent vervoerde. Diamond werd zonder dat het opzien baarde door drie politiemannen van zijn wo ning naar de gevangenis overgebracht. Hij en een handlanger, die niet is aange houden, worden beschuldigd van aanran ding. HET TREINONGELUK IN CHINA. Elf dooden te voorschijn ge haald; nog twintig onder de puinhoopen. Een Reuter-bericht meldt uit Hongkong betreffende het gistermorgen vermelde spoor wegongeluk op de lijn Kanton—Kauloen, dat reeds elf dooden uit de ruïnes zijn te voor schijn gehaald. Men gelooft dat nog twintig lijken onder de puinhoopen bedolven liggen De reddingsbrigades vonden onder de gete lescopeerde wagons twee nog levende jon getjes, wien de dokters om hen te redden de beenen amputeerden. OPLICHTERSBENDE ONSCHADELIJK GEMAAKT. Toeristen als slachtoffers. De Fransche politie is er in geslaagd een bende aan te houden, bestaande uit vier Roe- meniërs en e enGriek, die de laatste paar maanden provincialen en buitenlanders, die tijdelijk in Parijs vertoefden, op vernuftige wüze had weten te bestelen. Het verhaal van het slachtoffer kwam al tijd vrijwel op hetzelfde neer: Aangesproken door een onbekende die aanbood als gids op te treden. Al voortwandelende een gesprek aangeknoopt. Onder weg een portefeuille ge vonden vol buitenlandsche bankbiljetten. De „gids" raapt den portefeuille op en steekt hem in zijn zak. Op hetzelfde oogenblik ver schijnt de eigenaar van den portefeuille die hem opeischt. Hij beweert dat een deel van het geld er uit gestolen is en beschuldigt het slachtoffer, dat om zijn onschuld te bewijzen zijn eigen portefeuille voor den dag haalt en dien aan den „verliezer" ter hand stelt om dezen te overtuigen. De „verliezer" contro leert den inhoud, constateert dat er geen bui tenlandsche bankbiljetten in zitten en geeft den portefeuille terug. Er ontspint zich een heftige discussie tusschen den „gids" en den „verliezer" en weldra loopen ze allebei weg, elkaar achterna. Dan blijkt dat men kans heeft gezien het slachtoffer zijn geld te ont stelen. Het heele geval was natuurlijk door gestoken kaart. Het vijftal heeft reeds bekend. EEN SMOKKELSCHIP IN NOORWEGEN AANGEHOUDEN. Een Noorsch politievaartuig heeft in de nabijheid van Christiansund een smokkel- schip aangehouden. Aanvankelijk trachtte 't vaartuig te ontkomen, doch 'n schot langs den boeg bracht 't tot stilliggen. De be manning gaf zich- zonder slag of stoot over. Naar verluidt, zou het smokkelschip uit Rot terdam afkomstig zijn. De kapitein, die tevens eigenaar van het schip is, zegt te Kiel woon achtig te zijn, hetgeen echter door de politie betwijfeld wordt. Hij en de uit vier koppen bestaande bemanning werden te Christiaan- sund in arrest gehouden, terwijl het schip in beslag werd genomen. 10.000 Liter spiritualiën aan boord! Omtrent de aanhouding van een smokkel schip door de Noorsche kustpolitie kan nog gemeld worden, dat dit vaartuig 10.000 li ter spiritualiën aan boord had. Bij informatie door het Persbureau V. D. bij den Nederl. Consul te Christiaansund, bleek, dat den consul van deze inbeslagne ming nog niets bekend was. SPIONNEN TE STRAATSBURG GEARRESTEERD. Naar de Parijsche avondbladen uit Straats burg melden, zijn aldaar een 36-jarig teeke naar, een 28-jarig ambtenaar en een 30-jarig persoon, wiens beroep onbekend is, gearres teerd. Deze drie personen, welke van Elzas- ser nationaliteit moeten zijn, worden ervan verdacht voor rekening van een vreemde mo gendheid gespionneerd te hebben. Zij zouden plannen, betrekking hebbende op de Fran sche versterkingen aan de grenzen van den Elzas en het Saargebied hebben gecopieerd, die zij te Stuttgart aan hun principalen zou den hebben overhandigd Zij schijnen her haaldelijk per trein naar Stuttgart te zijn ge weest. De politie had reeds maandenlang een troep verdachte lieden in het oog gehouden en nabij Diedenshofen, Britsch en St. Avold een uitgebreid onderzoek ingesteld. DE TOESTAND IN NICARAGUA. Langzamerhand weer normaal? Amerikaansche officieele berichten melden, dat de toestand in Oost-Nicaragua langza merhand weer normaal begint te worden. Het Amerikaansche oorlogsschip zal voor- loopig nog in de nabijheid blijven. Het oordeel van Hoover. President Hoover heeft te Washington een verklaring afgelegd over den toestand in Ni caragua. De bescherming der Amerikaansche burgers is zoowel door de Nationale Garde alsook door de aanwezigheid van de Ameri kaansche oorlogsschepen, voldoende gewaar borgd. Hoover prees vooral het daadkrachti ge en van verantwoordelijkheid bewuste op treden der regeering van Nicaragua tegen de Sandino-benden, die zich door het koel bloedig vermoorden van Amerikanen en in boorlingen buiten iedere beschaving hebben gesteld. DE JAARDAG VAN ROME. De Jaardag van Rome, die tezamenvalt met het feest van den Arbeid, is gisteren door ge heel Italië als een nationale feestdag gevierd met groote demonstraties, openluchtbijeen komsten en andere festiviteiten. Het hoogte punt van den dag werd gevormd door een groots opgezette betooging van de Fascisti sche jeugd, waaraan door tienduizenden „babilla" en „avanguardisti" werd deelgeno men. ROMANTISCHE HUWELIJKS VOLTREKKING. De dochter van een bekend admi raal te Gretna Green. De bekende smidse van Gretna Green is Maandag weer eens het tooneel geweest van een romantisch huwelijk, zooals nu reeds in langen tijd niet meer het geval is geweest. De eigenaar van de befaamde smidse, die de bevoegdheid heeft huwelijken te sluiten, werd gisterochtend vroeg bezocht door den 20-ja- rigen Charles Pechey en de 24-jarige Elisa- beth Wemyss, een dochter van vice-admiraal Wemyss. De oude heer Pechey had geen toe stemming tot het huwelijk willen geven, om dat zijn zoon nog niet meerderjarig was. Nauwelijks had de smid van Gretna Green over het aambeeld de beide jongelui in den echt verbonden, of een aitfo hield stil met de verbolgen vaders van de jeugdige echtelie den, die door een toeval op het spoor van hun kinderen waren gekomen en elkaar on derweg hadden ontmoet. De heer Pechey verklaarde, dat hij tegen het huwelijk op zichzelf geen bezwaar had, mits zijn zoon ermee had willen wachten tot hij meerderja rig was. Vice-admiraal Wemyss was het hiermede eens en hij wist te bereiken, dat zijn dochter met hem huiswaarts keerde, in afwachting van den dag waarop haar echt genoot meerderjarig zal worden. DE WERKLOOSHEIDSZORG IN POLEN IN NIEUWE BANEN. Onder voorzitterschap van den minister president Selawak heeft een ministerieele be spreking plaats gehad, betrekking hebbende op het werkloosheidsvraagstuk. Aangezien het werkloosheidsfonds thans uitgeput is', moeten thans nieuwe middelen voor de werk- loozenondersteuning gevonden worden. Be sloten werd de werkloozen te werk te stellen bij de groote openbare werken, die in de lente zullen worden aangevangen. Voorts werd nog beslist, dat de werkloozen niet meer met geld, doch met levensmiddelen zul len worden ondersteund. EEN ZWARTE LIJST. In New Yok is ge/estigd de (Amer.) Natio nale vereeniging ter ontwikkeling van de niet blanke rassen. Deze vereeniging geeft jaar verslagen uit en aan dat over 1930 ontleent de N. R. Crt. de volgende zwarte lijst, ge nomen uit Amerikaansche couranien: 1 Febr. Ocilla, Georgië. Een bende van 1000 burgers lynchte Jimmy Irvine, nadat-deze bekend had de 16-jarige Mary Lee Whitley, dochter van een blanken boer, te hebben vermoord Irvine werd ontweldigd aan de politie en doodge knuppeld Het lijk werd aan een brandstapel gebonden en later opgehangen aan een boom. 5 April. Locust Grove, Georgië. Iti een boschje dicht bij de spoorrails werd het lijk gevonden van j. H. Wilkins, treinbediende in een Puiimanwagen. Het lichaam was om den nek bevestigd aan een kleinen boom; de knieën raakten den grond. De trein waarin Wilkins werkte was een paar uur tevoren daar langs gekomen, zonder te stoppen. I>e zaak is in onderzoek. 23 April. Gunnison. Mississippi. Dave Har- ris,'beschuldigd een 17-jarigen blanken jon gen te hebben gedood, werd doodgeschoten door een menigte van 250 blanken. 24 April. Walhalla. Zuid-Carolina. Allen Green, 50 jaar oud, beschuldigd van poging tot aanranding op een 18-jarig blank meisje, werd uit de plaatselijke gevangenis gehaald en doodgeschoten 28 April. Plant City, Florida. John Hodar, een blanke, verdacht van een bom te hebben laten ontploffen bij een huis, werd door een menigte opgeknoopt. 9 Mei. Sherman, Texas. Een menigte stak het gerechtsgebouw in brand en George Hughes verbrandde levend. Hij werd beticht van aanranding op een blanke vrouw. 16 Mei. Honey Grove. Texas. Uit weer wraak over den moord op een blanken man, haalde een benne van ettelijke honderden liiensehen het lijk van George^ Johnson gedood in een gevecht met de* politie uit een schuur, sleepte het door de straten en verbrandde het voor een Neger-kerk. 31 Mei. Oheckasha, Oklahoma. Iemand uit de menigte, die de politie wist te dupeeren, schoot Henry Argo dood, van wien beweerd werd, dat hij een blanke vrouw had aange rand. 18 Juni. Bryan, Texas. Het lijk van Bilt Roan, op wien een klopjacht georganiseerd1 was. nadat hij een poging had gedaan om een blanke vrouw aan te randen, werd ge vonden, doorzeefd van hagel. 21 Juni. Union, Zuid-Carolina. Dan Jen- kins, doodgeschoten door een menigte, nadat twee blanke vrouwen hem hadden aange wezen.als den man, die hen had aangerand. 28 Juni. Round Rock, Texas. Jack Robcrt- son, beschuldigd van het schieten op en ernstig verwonden van een blanken man en zijn vrouw, doodgeschoten door twee leden van een klopjacht-bende van 150 man. 4 Juli. Emelle, Alabama. Jacob Robertson, opgehangen door een menigte, in een blank-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1