lliimcht Coaranl de pagode Honderd drie en dertigste Jaargang, Provinciaal nieuws KKUI1XKT0N. Landbouw en Veeteelt (Wordt vervolgd). 1931. No. 98 Maandag 'i* April Dinsdag 28 April. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8—9.50 Gramofoonplaten. 10.10-15 Mor- genwijding. 10.3012.Concert dooi het A V R.O.-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. !2 012.— A.V.R.O.-Octet o. 1. v. L. Schmidt. 2.—2.30 Mevr. do Quesno—van Gogh„Volkslied en volksgedicht". 3.-4.— Knipcursus. Mevr. 1. de Leeuw—van Rees. 4 4.30 Solistenconcert. Sophie Vos, piano. 'Martin Wolters, viool. 4.30—5.30 Kinder uurtje. 5.30—6.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.15—6.35 Landbouw-lezing. 6.35— 7 Kovacs Lajos en zijn orkest 7.—7.30 Engelsche les Fred Frv. 7 30—8.15 Muziek- halfuurtje. Herman Rutters spreekt over Bach. Endre Gertler, viool. 8.15—8 45 Le zing over de planeet Pluto door Dr. C. H. Sluiter 8.45—9.30 Omroeporkest onder lei ding van N. Treep 9.30—10.— A V.R.O. RaJio-tooneel, scène uit het 2óe bedrijf van \an den blauwen Donau C. v. d. Lugt— foelsert en Anme v. d. Lugt Melsert-van Fes. 10.Vaz Dias. 10.1511- Omioep- nrWpst 11 12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K.R.O.) 8.9.15 Gramofoonpl. 10.—11.30 Gramo foonplaten. 11.30—12.— Godsd. {ja.fuur J door pastoor Perquin. 12.— Poliheber. 12 15 1.45 Concert door het K.R.O.-Trio o. 1. v. P.Lustenhouwer. 1.452.Gramofoonpl. o '__3Vrouwenuurtje. 3.30o.30 Blinden- uitzending. S. Ankersmit, zang. Den heer Kok piano. Den heer Krijger, accordeon en dameskoor v. d Blindenhand „St Odilia", Amsterdam. 5.30—6.30 Gramofoonpl. 6.30 7.Schriftverbeteringscursus. 7.—7.30 i j Poels: „De Katholieke Mensch". 7.30 Po- litiéber. 7.45—8.— Verbondskwartiertje. 8.— 11.Concert door het K.RO.-Orkest o 1. v. J. Gerritsen. Lietske Bolte. alt-mezzo. Fr. Boshart, piano. Ca. 9.— Vaz Dias. 11 12.— Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Orgelspel door E. O'Henry. 12.20 Orkestconcert. 1.15 Televisie. I.25 Uitz. voor scholen. 3.50 Orkestconcert. 4 35 Kinderuurtje. 5.20 Lezing. 5.35 Berich ten. 6.Viool-recital door W. Small. 6.20 Lezing. 6.45 Lezing. 7.05 Vaudeville. 7.20 Lezing. 7.50 Vervolg Vaudeville. 8.15 The Weekly Theatrical Cartoon. 8.20 Berichten. 8.35 Berichten. 8.40 Lezing door The Rt. Hon. Philip Snowden, M. P. 9.05 Kamermu- 'ziek. The Engliscb Ensemble. 10.05—11.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.50 Gramofoonpl. 12.25 Gramofoonpl. 5.20 Gramofoonpl. 7.20 Gra mofoonplaten. Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 Gramo foonpl. 9.3510.20 Gramofoonpl. 10.25 10.55 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Or kestconcert. 7.208.15 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert, zang en toespraak. Kalundborg, 1153 M. 11.20-1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Orkestconcert en decla matie. 7.207.40 Orkestconcert. 7.409.10 „Tiberius". Drama in 5 bedrijven van C. rïauch. 9.109.25 Piano-recital. 9.4010.30 Orkestconcert en zang. Brussel, 508.5 en 338-2 M. 508 5 M.: 4.20 Orkestconcert. 5.05 Kinderuurtje. 6.05 Gramofoonplaten. 7.20 Cabaretprogramma. 8.50 Kamermuziek. 338.2 M.: 4.20 Orkest concert. 6.05 Gramofoonplaten. 7.20 Orkest concert en causerie.' Zeesen, 1635 M. 5.05 Tijdsein. 5.50 Gym nastiek. Hierna gramofoonplaten. 9.30 II.50 Lezingen. 11.5012.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Berichten. 1.20—2.20 Gramo foonplaten. 2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.506.50 Voordrachten. 6.50 Dansavond. 8.20 „Die Föhre", moroloogspel van M. Hausmann. 9.Solistenconcert 9.40 Berichten. Daarna tot 11.20 Concert. die af- BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag half acht werd vanwege de Prov. Bond van Ziekenkassen in Noord holland in het café van den heer Maakal een vergadering belegd met het doel en streven van den bond uiteen te zetten en de toestand van het Ziekenfondswe zen in Noordholland te bespreken. Aanwezig waren de prov. bestuurders Bergh en YVitteveen en de Landeliike be stuurders Kuijer, Willemse en Witbaard tevens voorzitter van het Prov. bestuur. De leiding berustte dezen avond in Door MARJORlh BOWEN Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C. E GUYE. 57 Neen, dat is de weg naar de kerkers, zegt öe longen; die worden nu niet gebruikt we 2,in nu onder het kasteel van Coudray Ik wist niet welken weg ik gaan moest toen ik voor de gracht kwam. Hij antwoordde op vreemden toon; Dat weet men zoo zelden maar ge hadt rechts uit de ruïnes kunnen komen; daar is een brug over de gracht. Kunnen wij dien weg teruggaan? 3a, maar de ladder is niet volkomen vei- t'2 en als u naar beneden keek en duizelig werd Ja, ik voel mij duizelig, ik bedoel een beetje verbijsterd. Is er een andere ingang? Ja, die waardoor ik beneden gekomen ben; die is tamelijk donker, maar ik heb luci fers bij me. Dien zou ik liever willen nemen, zei Ro- binelta, die vreasde weer te moeten staan te genover die roestige ladder met dien duizelig bakenden val in de vallei op zijde. Zij voelde ï'ch ontzenuwd, vermoeid, haar hoofd deed htelijk zeer en zij was boos op zichzelf we- Sens haar vergissing. Madame de Bellegarde ,ou haar kinderachtig en vervelend vinden. handen van den heer Willemse, «ropwees. dat in verband met de hotev ?rg $er kas hier ter P'aatse van i'. de bela»gen der leden niet worden gediend. Vandaar dat het noo- ,Wf £eoordee>d, om, daar zulks vjoitvloeit uit onbekendheid met de ziektewet en wat daaraan vast zit, deze vergadering te beleggen. Spr. hoopte op een vruchtdragende bespreking en dat cle besprekingen van dien aard mogen zijn dat de belangen der leden gebaat zijn, door gezamenlijk zich aaneen te sluiten m het N. V. Z. De heer Witbaard zette vervolgens uiteen de toestand van het ziekenfonds wezen in Zuidholland, zulks in verband daarmede dat de kas van Broek op Lan gendijk zich heeft afgescheiden van het K. V. Z. Spreker releveerde het ontstaan van den Prov. Bond van voor een 25-tal jaren besprak vervolgens doel en werken, tot dat in 1925 met ,de voorgestelde reor ganisatieplannen van het Landelijk Ver bond en e nige kentering kwam in de verhouding der bestuursleden van den Provincialen Bond onderling, welke er niet op verbeterde door de later gevormde bedrijfs- vereeniging, waarin het N. V. Z. optrad als administrateur. Zulks ook al mede doordat de bijzondere ziekenkassen door de wet Slote- maker de Bruine uitgeschakeld werden, trots de geweldige actie welke door het N. V. Z. is gevoerd om de uitvoering zelf in handen te houden. Als gevolg dezer onderlinge verdeeldheid in het bestuur v. d. Prov. Bond, werd 'n com missie van 4 personen met een onpartijdig voorzitter benoemd, welke de geschillen wel ke er gerezen waren zou onderzoeken en trachtten partijen meer bij elkaar te brengen, terwijl meteen getracht zou worden een op lossing te vinden over het besluit der jaar vergadering 1930 verdeeling van het reserve fonds, groot pl.m. 4500. Na verschillende bijeenkomsten van com missie en hoofdbestuur is men niet geslaagd in het vooropgestelde doel, hetwelk stuitte op den onwil van den heer Visser te Nieuwe Niedorp, destijds secretaris van den Prov. Bond. Spr. ging verder na het verloop der daarop gevolgde algemeene vergadering op 17 Dec. 1930 gehouden in Amsterdam, en laakte verder de houding van den heer Vis ser, welke in een vertrouwelijke circulaire gericht aan verschillende kassen trachtte een bond te stichten in den bestaanden bond Het gevolg was dat zich 18 kassen afscheidden van den Prov. Bond, welke op 29 April 1931 eeen vergadering hielden te Alkmaar om al daar 'n nieuwen Noordhollandschen Bond van Ziekenkassen op te richten. Spr. waar schuwde hiertegen en deed een beroep op de leden om toch vooral lid te blijven van het N. V. Z. en zich niet te laten beïnvloeden door eenzijdige voorlichting. Naar aanlei ding van het gesprokene werden enkele vra gen gesteld van persoonlijken aard, welke naar genoegen werden beantwoord. Medegedeeld werd nog dat het ledental der 18 afgescheiden kassen bedraagt 1592, terwijl dat van de eveneens 18 aangesloten kassen bedraagt pl.m. 4800. Den heer Kuijer werd hierna het woord ver leend om het doel en streven van den Bond uiteen te zetten. Spr. begon met te zeggen dat hij blij was aan den Langendijk op een vergadering eens iets te mogen zeggen, daar er nog steeds een blaam op hem rust als zou hij voor het ver vullen van spreekbeurten op gehouden ver gaderingelf aan den Langendijk in 1921. te veel geld gevraagd hebben van de betrokken kassen. Spr. had gaarne gezien dat hij eens een uitnoodiging had ontvangen om zich in deze te verdedigen. Maar steeds is men ach terwege gebleven. Vervolgens zette spr. de voordeelen uiteen welke het N. V. Z. met zich mede brengt waarvan wel de grootste is dat zij uitvoer der is geworden van de ziektewet. Waar bij andere bedrijfsvereenigingen ge kampt wordt met geweldige moeilijkheden aangaande het niet op tijd uitbetalen der zie kengelden, daar staat tegenover dat bij het N. V. Z. de arbeider elke week zijn zieken geld kan ontvangen door middel der plaat selijke besturen der kas. Er is één roep over niet alleen bij de arbeiders, maar ook bij de aangesloten werkgevers, daar het hun een hoop werk bespaart. Terwijl de premie zoo niet het laagst dan toch één der laagste is van al de andere bedrijfsvereenigingen. De bedrijfsvereeniging van het N. V. Z. is van groote beteekenis voor het Ned. volk Zoo ook wat betreft het overnemen van el kanders leden bij verhuizing, door het gehee- le land; zelfs in plaatsen waar geen kas is kan men lid blijven van het N. V. Z., hetwelk groote voordeelen met zich brengt, zulks ook wat betreft den ouderdom, daar overal U had geen moeite moeten doen om te ko men, voegde zij er boetvaardig aan toe, de jon gen had me kunnen halen Maar madame de Bellegarde dacht dat ge liever mij zoudt zien, antwoordde de jonge man, en dat de jongen er hier beneden zou uit zien als een kabouter. Hij streek nog een lucifer af en zijn bekoor lijk gelaat kwam levendig uit tegen het donker; Robinetta dacht, eenigszins verward, dat zij hem te voren nooit werkelijk gezien had hij was altijd geweest iemand van het gezel schap, een vreemdeling. Nu leek hij geen van beide en, zoo afgesne den van alle gezelschap, allen achtergrond, scheen hij haar veel vaster omlijnd toe dan zij ooit gedacht had dat hij was. Hij ging haar voor door de kerkers, onderweg lucifers afstrijkende. Deze ruimten behoorden te worden opge vuld, merkte hij op. De jongen zegt, dat er nog een andere is onder deze tachtig treden naar beneden en dan is er nog een, die nooit uit gegraven is. Ik weet het, ik zag de treden. Robinetta huiverde en verlangde naar het daglicht. Carless vond de trappen, waarlangs hij geko men was, terug; nauw, ongelijk en donker wa ren die, zich draaiende zoover men kon zien, en 't meisje weifelde. Carless hield stil en keek achterom naar haar; een lucifer flikkerde in zijn vingers en zij kon hem zien, helder tegen dien duisteren achtergrond. Het is werkelijk niet ver, zeide hij, het draait alleen rond, zoodat je het licht niet kan zien. dezelfde voorwaarden zijn. Maar is men niet aangesloten, dan vervalt dit en staat men er naast. Verder wees spr. op de voordeelen en het nuttige werken van het Sanatoriumfonds, Door leden te plaatsen welke door de invali diteitswet worden afgewezen. On7P kacspn hebben een groote taak welke nu niet fa ge eindigd, maar deze fa pas begonnen Dat we dan alle persoonlijke belangen op den achter grond schuiven. Laat Langendijk zich uit zijn isolement terugtrekken door gezamenlijk met ons op te trekken. Ten slotte deelde spr nog mede dat een advies-bureau is opge richt, waar alle leden kosteloos advies kun nen inwinnen, betreffende de sociale verze kering. Na het stellen van eenige vragen van per soonlijken en practischen aard sprak de heer Willemse naar aanleiding van het gesproke ne nog een opwekkend woord, om zich toch vooral niet te laten leiden door onorganisa torische daden. De belangen eischen dat de werkgever zich ter plaatse aansluit, zoodat de uitvoering ter plaatse kan geschieden. On derling krakeel is bijzaak. Een paar kassen kunnen de belangen niet behartigen door het kleine. Het is uw eigen belang zich aan te sluiten bij het N. V. Z. Spr. dankte verder voor de aangename besprekingen, wel ke in het werkelijk belang der kas zijn. Hier na sluiting. De heer J< P. C Kroon, volontair ter se cretarie alhier, is benoemd als le ambtenaar, tevens plaatsvervangend secretaris, in de ge meente Brielle. BEVERWIJK. De sigarenmaker alhier, die in verband met den brand in de sigarenfabriek „Gevali" aldaar gearresteerd was, is weder op vrije voeten gesteld. Evang. Maatschappij. Voor een zeer goed bezette zaal in het Nederl. Herv. Verenigingsgebouw traden Vrijdagavond voor bovengenoemde Mij. op de Ned. Herv. predikanten Westenburg uit Den Haag en Westmijse van Drachten. Beide sprekers werden vooraf met een enkel woord ingeleid door den heer G. Voet uit Velsen, voorzitter der afdeeling IJmui- den. Als oud-ingezetene van Beverwijk bepaal de eerstgenoemde spreker zich meer tot zijn oude gemeenten, terwijl ds. Westmijse, die tot onderwerp gekozen had„De oogen open en de harten warm", over ons geheele land het doel en streven der Evangelische Maat schappij behandelde. Ds. Westenburg stelde nog de roomsche kerk tegenover het Christusfiguur. „Chris tus", zei hij, was gekomen om te dienen, doch de roomsche kerk is alleen om te heer- schen". „Rome", zoo vervolgde hij, „kan trouwens ook niet dienen, want wanneer Rome dient is Rome Rome niet meer". In het Roode Kruisziekenhuis aan de Vondellaan zag spr. toch nog een bewijs van Beverwijks protestantsche saamhoorigheid, al moest hij tot zijn groot leedwezen erkennen, dat deze saamhoorigheid maar gering is. Beide sprekers ontvingen bewijzen van in stemming met het gesprokene. De heer Voet sloot de bijeenkomst na vooraf het lidmaatschap der E. M. warm te heben aanbevolen. „Zanglust", die ook het welkom had toege roepen. Hij bracht een dankwoord aan allen. We twijfelen niet, of deze uitvoering zal be langstelling wekken voor de vereeniging „Zanglust". De arbitrage-commissie inzake onderhouds plichten van het Koedijker fietspad, bestaan de uit de heeren J. Kroonenburg, burge meester van Sint Pancras, P. Kikkert, bur gemeester van Koedijk en C. Wijdenes Spaans, Dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Noordhollandsch Noorderkwartier en van den Annapaulownapolder, wonende te Annapaulowna, zijn tot een vergelijk geko men, inzake de onderhoudsplichten van be doeld pad. De onderhoudsplicht van de gemeente Koe dijk en Sint Pancras, zal per jaar worden omgeslagen naar het aantal inwoners in de gemeente, zoodat deze kwestie, waarover al zooveel is geschreven, opgelost is. SCHERMERHORN. De groslijst van de R.K. Staatspartij voor de gemeenteraadsverkiezingen fa vastgesteld ais volgt: 1. C. Groot, aftr.2. J. Broersen, aftr.3. C. Appelman; 4. Th. J. Brouwer; 5. G_ A. Klaver; 6. J. van der Lee. WINKEI.. Door de vereeniging voor ziekenhufaver- pleging, werden in het afgeloopen jaar 31 patiënten verpleegd met een gemiddeld aan tal verpleegdagen van 14.13 tegen 22.66 in 't vorige jaar. De kosten bedroegen aan ver pleging 1214.50, tegen 1621.30 in het vorige jaar. Vervoer kostte 225.30. Het le dental steeg van 1154 tot 1173. De contribu tie bedraagt 0.35 per betalend lid per kwartaal. De rekening bedroeg in ontvangst 1735.60, in uitgaaf 1731.85, batig saldo 3.75. Tot leden der commissie voor de rekening 1931 werden benoemd de heeren K. Bart, S. S. Kies en C. Keizer. Tot bestuursleden werden benoemd, de heeren J. Koster, H. Beeckman, G. J. van Leersum en J. Leijen Gzn. Leden die overkomen uit gelijke vereenigin- gen in andere plaatsen worden zonder en tree en zonder wachttijd overgenomen, als in die vereeniging een soortgelijke regeling bestaat. Het verkenen van tegemoetkoming in ope ratiekosten zal onder het oog worden ge zien. SINT PANCRAS. De kinderafdeeling van de ver. Zanglust gaf Donderdag 23 April een uitvoering in het café van den heer Bouwstra. Opgevoerd werd de kinderoperette: „De Heks in de boschhut". Men had 't er maar op gewaagd. Zouden de leden van „Zanglust" er toe in staat zijn? Zou het publiek er belang in stellen? Op al deze vragen is thans geantwoord. De zaal bleek veel te kleinhet was een gezellige en goed verzorgde avond. Eigenaardig deed het aan de rollen van groote menschen, zien te vervullen door kin deren. Er fa dezen avond werkelijk door kleine menschen groot werk verricht. Dank zij den heer Zaal, den nieuwen di recteur, en den heer de Ruiter is men er in geslaagd, eens iets bijzonder op de planken te brengen. Toen dan ook na afloop een der kleinen met een orachtig bloemstuk, namens de leden v. d. kinderzang, den heer Zaal kwam huldi gen en mevrouw van Kampen met een toe passelijk woord namens allen den heer Zaal dankte, bleek dat allen voldaan waren. Na ieder bedrijf was door applaus daar van iets gebleken. Er kwamen nog bloemen voor mevrouw van Kampen en meester de Ruiter in een slot woord van den heer Volkers, voorzitter van Hij liet den gebruikten lucifer vallen en stak zijn hand uit in de donkere schaduw; Robinetta nam die en hij leidde haar naar boven en er uit, langzaam, stap voor stap, naar den zonne schijn. De verlichting van het meisje was onmetelijk; zij voelde dat iets vreeselijks was gebeurd, en zij was verwonderd omdat madame de Belle garde, afzonderlijk wandelende met Magnus Farryner onder enkele hulstboomen, op de wallen, haar slechts toelachte en voort bleef gaan. Maar wat voor Robinetta een avontuur was geweest, had voor de oudere vrouw slechts een paar schreden buiten het spoor beteekend; vele menschen hielden ervan de kerkers te verken nen en het heele geval was slechts een zaak van enkele oogenblikken geweest, ofschoon het Robinetta zoo lang had geleken. En madame de Bellegarde was doorgeloopen met Farryner omdat zij gevoelig was omtrent Carless; zij was den geheelen morgen met hem geweest en nu verkoos zij de kans, dat hij zich met 't meisje verveelde, boven de kans op Farryner's ironischen blik. Boven alles moest zij zorg dragen zich niet dwaas of belachelijk te maken. Zoo wandelde zij verder die uitgestrekte, van kanteelen voorziene tuinen rond en Carless, gehoorzaam aan haar wenk, bleef bij Robinetta, die nu schuchter was en verlegen. Zou u nog meer willen zien? vroeg hij, toen zij de brug overgingen, die het wilde ra vijn overspande en weer in de tuinen kwamen, waar een grijze slottoren stond te midden van bloemperken, opgesmukt met herfstschatten. Maar Robinetta zeide neen, zij was ver- ZUID-SCHARWOUDE. De verkoop van de Emmabloem heeft alhier opgebracht de som van 52.6214. Dit bedrag was stellig hooger geweest, indien er meer bloemetjes waren voor radig geweest. STOMPETOREN. Op de Vrijdag te Alkmaar gehouden stierenkeuring was onze fokvereeniging met een mooie collectie stieren aanwe zig. De bekende 3-jarige stier Blok Max B 8 van den heer Jb. Posch e. a„ die in '29 en '30 kampioen was in zijn klasse, wist zijn naam als een der beste stieren van Noord-Holland ten volle te handha ven. Van dezen stier waren vier kinde ren aanwezig, n.1. Lux L 15 van den heer C. Kramer Glijnis, deze werd no. 7 ge plaatst; Constantijn E 27 van den heer E. Dz. Govers; Blok Max L 14 van den heer Jb. Hoogland en Blok Wodan 2 van den heer A. Over. Van de 2-jarige werd no. 11 Blok Wo dan 9 van den heer H. J. Bruyn e. a., door den heer A. Michielsen werd aan gekocht no. 5 der eenjarige, n.1. Marie's Melkbron, terwijl bij den heer A. Dekker Kz. is gestationneerd Dirk, een 3-jarige stier, eigendom van de N. V. Vee-export. KOEDIJK. Donderdagavond werd door de Vereeni ging „Het Schoolverbond", onder leiding van den heer C. Stuffers, hoofd der school, een vergadering gehouden in het lokaal van den heer Groot, waarbij tegenwoordig waren de schoolkinderen, die op 1 April de school hebben verlaten, met hunne ouders, benevens de leerlingen die den geheelen cursus voor vervolgonderwijs haddenafgeloopen. Het programma, dat gegeven werd, be stond uit een pianonummer van twee onder wijzeressen, verschillende voordrachten, eeni ge zangnummertjes en tenslotte een paar tooneelstukjes, alles uitgevoerd door leerlin gen. De heer Stuffers droeg toen nog een voordracht voor, terwijl als slot „De barbier van Sevilla" een pantomime, gespeeld werd door het onderwijzend personeel. Vervolgens werd overgegaan tot de uitrei- moeid. Ook was zij, ofschoon zij dit niet opmerkte, duizelig van de groote hoogte en de verblin ding van het zonlicht en de alles omvattende heerlijkheid van dat wijde gezicht, waar rivier, bosch en weide schenen te drijven in licht. Zij gingen zitten op een hoop groote steenen, onder de dichte schaduw van een hulst, naast hen was een bed planten met lange, dikke, grij ze bladeren als fluweel; de kabouterjongen rende rond vóór hen in de zon, kopje duikelen de, dan zwaaiende aan de boomtakken en met geschreeuw in de ruïnes verdwijnende. Robinetta's vermoeidheid ging over in slape righeid; alle dingen schenen onwerkelijk, in een gouden nevel gehuld. Zij zeide, conventioneel: Misschien behoorden wij de anderen op te zoeken? Dat geloof ik niet, zij kennen alles goed en ik verwacht, dat zij binnenkort terug zullen zijn. Wij zijn de menschen die dit komen zien. Ik kan niets meer verwerken, zeide Robi netta. Hij stemde toe. Het is nog al overweldigend, nietwaar. Op die hoogte en dat uitzicht Ja het is het uitzicht de afstand; men krijgt niet dikwijls zulk een horizon te zien, ik kan niet gelooven dat alles daar wer kelijk is. Voelt u dat? Ik ook, ik denk omdat het zoo vreemd is Natuurlijk, alles is hier vreemd voor mij, zoo verschillend van mijn gewone leven Hij keek snel naar haar. Dat wil ik gelooveni kingr van de getuigschriften en een boekje „Het leven in". Het hoofd der school verklaarde zeer te vreden te zijn over de leerlingen die thans de school verlaten hebben. Na de uitreiking der getuigschriften en boekjes dankte de heer Stuffers de aanwe zigen voor hun belangstelling en de mede werkenden voor hun hulp tot het welslagen van dezen avond. Het schoolverbond mag weder op een goed geslaagden avond terugzien. OUDE NIEDORP. Voor de gemeenteraadsverkiezing zijn voor deze gemeente door de Prot. Kies vereeniging candidaat gesteld de volgende personen: 1. H. Kriller; 2. J. van Zoonen; 3. J. Wai- boer; 4. E. Stip; 5. Jb. Rootjes; 6 G. de Heer. LANDBOUW ONGEVALLEN VERZEKERING Centrale Landbouw Onderlinge. Te Amsterdam werd in een der zalen van „Krasnapolsky" op 24 April 1931 onder lei ding van den heer P. Hiemstra uit Utrecht de Algemeene Ledenvergadering gehouden der „Centrale Landbouw Onderlinge" be drijfsvereeniging als bedoeld in artikel 1 der Land- en Tuinbouwongevallenwet. DEMONSTRATIE MET GROOTE MACHINES. In den Wieringermeerpolder. Een der correspondenten van het Hbld. schrijft: In den Wieringermeerpolder op het proef bedrijf nabij de Haukes werd Vrijdag een demonstratie gehouden van eenige landbouw werktuigen, welke tot nu toe in ons land nog niet in gebruik konden worden gesteld, om dat zij daarvoor te groot, of liever gezegd, de te bewerken akkers voor de meeste land bouwbedrijven voor deze machines te klein zijn. Men heeft bij vroegere verkavelingen van polders er zeker geen rekening mede kunnen houden, dat er nog eens landbouw werktuigen zouden komen als eggen en zaai- machines, die een spoorbreedte zouden heb ben van tusschen vijf-en-twintig meter. Met de gewone zaaimadiine, van twee meter werkbreedte, was men vroeger en nu nog overal elders tevreden. Doch sinds de tractor ook bij de landbouwwerkzaamheden in de groote bedrijven de paardentractie heeft ver vangen, kon men verwachten, dat er ook ma chines van grootere afmeting zouden worden geconstrueerd. Met eenige hiervan maakten wij kennis bij deze demonstratie. De firma Louis Nagel Co., te Arnhem, importrice van de bekende Rud Sack-land- bouwwerktuigen, toonde allereerst de capaci teiten en de resultaten, welke bereikt kunnen worden met een Rud Sack-universal-trekbalk, welke op het proefbedrijf al geruimen tijd in werking is. De werkbreedte in deze machine is vijf meter, doch kan tot vijftien meter wor den opgevoerd. De akkers zijn juist vijftien meter breed, zoodat in één gang met zoo'n machine de geheele akker zou zijn geëgd. Achter den trekbalk bevinden zich bij deze vijf meter-machine acht eggen, die scharnie rend met elkaar zijn verbonden. Een bedie ningsman loopt over een loopplank en kan zich aan een borstwering vasthouden als bij een der eggen soms iets verholpen moet wor den. Met deze machine werd gewerkt op zand grond, waarover voor eenige maanden een kleilaag was gestort van 15 tot20cM. Onder deze omstandigheden leverde de ma chine vlug en afdoend werk. In een minimum van tijd werden uitgestrekte akkers zaaiklaar gemaakt. De 20 p.k. „Caterpillar" kende geen vermoeienis. Direct achter den trekbalk volgde de zaai- machine, die een werkbreedte heeft van zes meter. In vijf gangen werden twee akkers van 15 M. breedte bezaaid. De machine heeft in het midden een scharnierende koppeling tusschen beide helften, zoodat ook op rond- liggend land overal even diep gezaaid wordt. Het middenwiel fa natuurlijk extra hoog en versterkt om het dubbele gewicht op te ne men. Het spoor, dat de tractorbestuurder bij den volgenden gang moet volgen, wordt te gelijkertijd gemarkeerd met een schijf. Deze machines zijn ingericht, zooals alle Rud Cack-zaaimachines. met een schuifrad- mechanisme, terwijl voor de bezaaiing van de poldergronden mede rekening is gehouden met het feit, dat naast gerst tegelijkertijd gras en klaver wordt gezaaid. Dit alles ge schiedt in één keer. In vier uur wordt 10 H.A. bezaaid met deze machine. Volgens mededeelingen van den importeur loopen op de groote Russische graanboerde- rijen honderdtallen Rud Sack „Mammout"- tractorzaaimachines met een werkbreedte van Natuurlijk! Het kasteel en de kamers, die ik heb! En madame de Bellegarde zelf! Carless keek nog naar haar; haar gelaat was half in de doorschijnende schaduw van haar breeden, strooien hoed, die een zwarte plek maakte van haar rookerig, donker haar; haar groote, blauwgrijze oogen stonden helder on der de vrijmoedige wenkbrauwen; er was geen barstje in dat reine gelaat, hetwelk nog dat was van een peinzend kind; zij had haar man tel bij miss Stalling gelaten en haar eenvoudi ge, verschoten japon was besmet met het stof en de modder van de kerkers. Vond u het verhaal van de Pagode aar dig? vroeg Carless opeens. Ja. Ik ook er was iets in ik weet niet wat, dat mij een gevoel van heimwee gaf. Hij glimlachte, maar niet op een wijze, die den ernst van zijn woorden aantastte. Werkelijk? vroeg zij met sprankelende oprechtheid. Dat voelde ik ook; de Pagode is erg droevig ik wilde wel dat ik toen geleefd had Zoudt u graag Miranda geweest zijn? vroeg hij kiesch. Natuurlijk, antwoordde zij met haar ernstige onschuld. Dat zou iedereen willen. Dat weet ik niet, zij had een slechten tijd gehad een klein dienstmeisje Robinetta wees dit af. Je denkt alleen aan dat oogenblik in de Pagode toen zij zag wie het was Ja, ik kon dat tooneel zien. Dan vroeg Carless schertsend: Hoe stelt ge u M. de la Pataudière voor?

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5