DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Steomerij en Ververij TAPIJTREINIGING KROM B&sitenBand Verven van alle lederwerken. Schoenen belang rijk verlaagd t. f 1. Onze naam zegt U alles. 133e Jaargang. DagelSjksch Overzicht De misdaad kwam aan bet licht, toen in ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. flO. Directeur: C. KRAK. ÏMXSDAG 28 APK1L 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DE JONGSTE GEBEURTENISSEN TE CAWNPORE. Een ooggetuige vertelt van de gruwelijkheden. De verhouding tusschen Mohamme danen en Hindoes. De laatste dagen heeft men verschil lende berichten kunnen lezen over on lusten, die te Cawnpore waren uitge broken. Echter, veel bizondere gebeurte nissen werd men uit die telegrammen niet gewaar, zoodat algemeen geloofd werd, dat men hier te doen had met een min of meer ernstig relletje, dat spoedig genoeg tot de geschiedenis zou behooren. Het schijnt echter, dat de Engelschen een strenge censuur ingesteld hebben, •want uit een brief, die een Engelschman uit Cawnpore aan de „Morning Post" schreef, blijkt maar al te duidelijk, dat de telegrammen slechts een zeer flauw beeld van de werkelijkheid hebben 'weergegeven. In dien bewusten brief dan zegt deze inwoner van Cawnpore, dat het aantal dooden en gewonden veel hooger is dan cfficieel medegedeeld en dat hij zelf 150 a 200 lijken heeft geteld. Op een plaats heeft hij de lijken op hoo- pen var. 20 a 30 gezien. Er waren licha men bij, die met lathis zoodanig waren bewerkt, dat zij te eenenmale onherken baar waren. Op zijn tocht door de stad heeft de Engelschman verscheidene lijken gevonden, die verborgen waren in huizen, waarvan de deuren gesloten waren voo. het meerendeel vrouwen en kinderen. Hij deelt bizonderneden meda over bedreven wreedheden, die wij niet kunnen oververtellen, zonder de gevoe lens van onze le icrs te kwetsen. Een der wreedheden die wij kunnen vermelden is dat drie vrouwen aan het haar aan de zoldering van een huis werden opge hangen en ondör 1 aar een vuurtje werd gest' okt In de geheele stad zijn de tem pels en moskeeën tot den grond afge brand, terwij' in alle straten huizen zijn, die hetzelfde lot hebben ondergaan. Er is algmeen geplunderd, ook de politie maakte misbruik van de positie en vroeg van 20 tot 500 roepies om men- scnen van het eene naar het andere huis over te brengen. Dit zijn ernstige mededeelingen, die een geheel anderen kijk geven op de ge beurtenissen en die tot nadenken dwin gen. Dit zijn ernstige mededeelingen, die een geheel anderen kijk geven op de ge beurtenissen en die tot nadenken dwin gen. Nu zit er momenteel in Allahabad een commissie, die een onderzoek moet in stellen. Een der leden daarvan, de heer Ryan, secretaris van de Kamer van Koophandel in Boven-Indië, deelde me de, dat de geprikkelde verhouding tus schen de Hindoes en Mohammedanen reeds van 1913 dateert en dat, wat de jongste gebeurtenissen te Cawnpore be treft, de geheele Mohammedaansche ge meente geprikkeld was wegens de tyran nie van het All-Indisch Congres, waarin de directe aanleiding lag van de on lusten. De Engelsche conservatieve pers °nmidde 11 ijk een politiek voordeel zien de in de jongste gebeurtenissen grijpt de gelegenheid aan, om te betoogen, dat Biitsch-Indië nooit in staat zal zijn, zichzelf te regeeren en behoefte houdt aai1 ^en matigen invloed van Engeland. Bladen als de „Morning Post" en de «Daily Mail" waren er als de kippen bij, °bi uit deze gebeurtenissen materiaal te halen, om hun actie voor sterke waar borgen voor het onaangerande behoud der Engelsche oppermacht met succes te hervatten en te versterken. Merkwaardiger is het echter, zoo lezen ^e in het Hbld., wat dezer dagen Gandhi zelf omtrent de verhoudingen tusschen de minderheden in Indië aan een mede werker van de „Manchester Guardian" verklaarde en waarvan wij omstandig Riededeeling deden. Hij heeft zich daar bij op het standpunt gesteld dat de min derheden zonder de inmenging van En geland hun godsdienstveeten zelf moes ten uitvechten, en de opmerkelijke ver klaring afgelegd, dat aan deze veeten vanzelf wel een eind zou komen, hetzij door uitputting, hetzij door vernietiging van de eene godsdienstgemeenschap door de andere. Indien de medewerker yan het blad de woorden van Gandhi juist heeft weergegeven, en indien Gandhi ze bedoeld heeft precies zooals ze er staan, dan Romen ze hierop neer dat Gandhi toegeeft, dat van de verzwak king, of de event' eele verdwijning van de Engelsche oppermacht een scherper spanning in de verhouding tusschen Hindoes en Mohammedanen het gevolg zou zijn. De kern van de zaak is, dat de Hindoes naar de oppermacht in Indië streven, hetgeen vooral sterk tot uiting komt bij de Jong-Indiërs, die Gandhi in hun richting drijven; dat de Mohammedanen de Hindoes niet ver trouwen. Sjaukat Ali, een voornaam Mohammedaansch leider, een der twee gebroeders Ali, die in 1923 nauw met Gandhi samenwerkten in de zelfbe stuursbeweging, en toen tegelijk met Gandhi in de gevangenis werden gezet, heeft dit dezer dagen ook openlijk uit- gesprokeh. Zoo dicht de Mohammedanen destijds, vooral onder invloed der toen malige Kalifaatbeweging, die zich tegen Engeland richtte, bij de Hindoes ston den, zoo ver staan zij thans van hen af, nu de Hindoes zeer na aan de feitelijke macht toe zijn gekomen en de Moham medanen in de Engelsche regeering eer een verdediger zien dan een vijand van hun rechten. De minderhedenkwestie is inderdaad de moeilijke kwestie waarop de oplos sing van het constitutioneele vraagstuk in Indië hokt. De Mohammedanen wan trouwer. de Hindoes, de Hindoes wan trouwen de Engelsche regeering, die om behoorlijke waarborgen voor de Mo hammedanen vraagt. De gebeurtenissen te Cawnpore zijn wellicht een voorproefje van de toe komst, als Hindoes en Mohammedanen i i vrije verhouding tegenover elkaar zullen staan. VOLKSTELLING ENGELAND EN WAIfES. Toeneming der bevolking met 2 millioen verwacht. Zondag is er in Engeland en Wales een volkstelilng gehouden, de laatste tienjaai- lijksche, want voortaan zullen er elke vijf jaar dergelijke tellingen plaats hebben. Ex waren hiervoor 13 tot 14 millioen formulie ren uitgereikt, die moesten worden ingevuld naar den stand te middernacht van Zondag op Maandag. Zoo mogelijk reeds heden zou den de formulieren worden opgehaald door de 40.000 tellers. Verwacht wordt, dat uit de telling zal blij ken, dat Engeland en Wales een bevolking hebben van bij de 40 millioen, een vermeer dering van twee millioen vergeleken bij de telling van 1921 toen de bevolking 37.886.699 zielen bedroeg. De eerste cijfers, waaruit de toe- of afneming zal blijken van het aantal mannen en vrouwen, zullen pas over twee maanden bekend zijn. Te middernacht werden, naar Reuter meldt, voorbijgangers door politie-agenten aan hun plicht tot invulling herinnerd. Bovendien was de politie voorzien van formulieren die moes ten worden uitgereikt aan de ongelukkigen die den nacht in de open lucht doorbrengen. Daarbij was aan de politie de instructie ge geven er op te wijzen dat de inlichtingen strikt vertrouwelijk waren en dat er geen gebruik van zou worden gemaakt voor an dere doeleinden dan die der telling. Vóór middernacht geboren kinderen moes ten worden aangeduid met „baby" en den achternaam. Er waren voor Wales formulieren in het Welsch uitgereikt met het verzoek er bij ze zoo mogelijk in het Engelsch in te vullen en in steden met groote Joodsche gemeenschap pen waren Hebreeuwschsprekende tellers aangesteld om bij het invullen der formulie ren te helpen. Hoewel de koning buiten de telling viel had hij den uitdrukkelijken wensch te kennen gegeven eveneens geteld te worden. HERRIOT ALS BURGEMEESTER VAN LYON HERKOZEN. Zondag is Herriot tot burgemeester van Lyon herkozen, een herkiezing, welke de laatste dagen reeds als zeker werd be schouwd. Bij de eerste stemming hebben de socialistische gemeenteraadsleden tegen Her riot gestemd, zoodat deze slechts een betrek kelijke meerderheid verwierf. Hierop ver klaarde Herriot, dat hij het burgemeesters ambt slechts weer zou opvatten wanneer hij met een volstrekte meerderheid van stemmen werd gekozen. Bij de tweede stemming brach ten toen de socialisten hun stem op Herriot uit, waardoor deze de absolute meerderheid verwierf. De N.R.Crt.-corespondent te Parijs meldt: De herkiezing van Herriot als burgemees ter van Lyon is door de splitsing van de so cialistische raadsfractie mogelijk geworden. Deze heeft in alle opzichten bakzeil moeten halen. Zelfs in het dagelijksche bestuur van de gemeente zal zij niet vertegenwoordigd zijn. Tevergeefs hadden zij de twee voor naamste wethoudersplaatsen verlangd. Al deze posten worden door radicalen bezet. Herriot en de zijnen hebben een doorslaande overwinning behaald, dank zij zijn antece denten gedurende de lange jaren, dat hij de stad bestuurde en de handigheid, waarmee hij manoeuvreerde. De socialisten betreuren nu hem eenige weken geleden tot aftreden genoopt te hebben. Naar allen schijn is zijn positie daardoor versterkt. De liberale stem men tellen te Lyon nauwelijks mee. Zii heb ben bovendien niet zoozeer bezwaar tegen Herriot als burgemeester dan wel tegen hem als leider van het kartel. Inzake de herkie zing onthielden zij zich. Tegelijk zijn. alle bezwaren door de socialisten, tegen zijn ad ministratie ingebracht, prijs gegeven. Een groot deel van de socialistische groep heeft hem zijn „zonden" openlijk vergeven. Deze zonden waren grootendeels denkbeeldig. Zij kwamen voort uit een minderwaardigheids besef van de socialisten tegenover de krach tige figuur van den burgemeester en diens ingrijpende sociale hervormingen. Het drij ven van de extremistische elementen in de socialistische partij heeft het daartegen vol slagen afgelegd. Herriot kenmerkte hen on langs als revolutionnairen in konijnenvacht. De socialisten zitten in het algemeen met de heele zaak verlegen. De Populaire vermeldde gisteren de cij fers zonder een woord van commentaar. De vorige dagen was de houding der socialisten te Yyon al uiterst zwak. Nu eens probeerden zij zoete broodjes te bakken, dan weer stel- "den zij zich tegen de eischen van Herriot te weer. Deze stond van het begin af aan op het standpunt het ambt niet te begeeren. Hij bleef echter ter beschikking van zijn stad- genooten. Wat hij verlangde, was niet elk cogenblik door de socialisten tè worden te gengewerkt. Als burgemeester wil hij zich buiten den partijstrijd houden. In de practijk is dat lang niet altijd mogelijk. De vraag is nu wat het gevolg zal zijn van die scheu ring in de socialistische federatie. Per slot van rekening is zij tevreden er zoo af te ko men. Geen hunner zou in staat zijn Herriot op te volgen en alles wel beschouwd is de brug tusschen socialisten en radicalen niet verbroken. Herriot werd na afloop warm toegejuicht en zijn tegenstanders zijn uitgejouwd. DE VERWIKKELINGEN IN DE PORTUGEESCHE BEZITTINGEN. De artillerie der opstandelingen op Madeira tct zwijgen gebracht. Volgens te Londen binnengekomen berich ten uit Madeira zijn bij den aanval der regee ringstroepen gister 16 opstandelingen gevan gen genomen. De avi'.teurs der regeerings- -troepen hebben boven de stellingen der ka nonnen der opstandelingen bommen neerge worpen, waarbij naar het schijnt alle vier ka nonnen der ïnsurgenten tot zwijgen zijn ge bracht. De opstandige beweging op Madeira. Volgens ontvangen berichten werden gis teren onder bescherming van het spervuur der Portugeesche oorlogsschepen in de nabij heid van Funchal regeeringstroepen aan land gezet. De opstandelingen trachtten met ma chinegeweervuur de landing te verhinderen, doch toen zij geen succes hadden, vluchtten zij. De regeeringstroepen verwoestten het radiostation der insurgenten en keerden dan weer aan boord van de oorlogsschepen terug. Volgens de mededeelingen van reizigers, ko mende uit Madeira, hebben de opstandelingen •het geheele eiland in staat van verdediging gebracht. Voor de weinige buitenlanders, die zich nog op het eiland bevinden, is een be paalde sector neutraal verklaard. De bevol king betoont zich vrij onverschillig voor de gebeurtenissen, HERINNERING AAN EEN SENSATIE PROCES IN DUITSCHLAND. Een der hoofdfiguren dezer dagen overleden. Wolff meldt aan de Tel.: Dezer dagen overleed te Rapallo de echt- genoote van den bankier Weber, een vrouw, die indertijd een der hoofdfiguren was uit een proces, dat door zijn tragische bijzonder heden buitengewone sensatie heeft verwekt. De eerste echtgenoot van mevrouw Weber, die afkomstig was uit een welgestelde familie te Görlitz, was een zekere von Schönebeck. majoor bij het tiende regiment gardedragon ders te Allenstein. Op den tweeden Kerstdag van het jaar 1906 werd majoor von Schöne beck vermoord in zijn woning te Allenstein gevonden. Een andere officier, de kapitein der artillerie von Goeben, werd in verband met deze misdaad gearresteerd, en de bewij zen tegen hem waren zoo overtuigend, dat hij ten slotte bekende. Kapitein von Goeben, die bij den genera- len staf was ingedeeld, stond bekend als een buitengewoon bekwaam officier. Toen hij naar Allenstein was overgeplaatst, ontstond er een verhouding tusschen hem en mevrouw* von Schönebeck, die hem ten slotte geheel irt haar macht kreeg. De mooie, elegante en zeer levenslustige vrouw, 'wier huwelijk met den reeds bejaarden majoor niet gelukkig was, verzocht von Goeben steeds dringender, haar van haar echtgenoot te verlossen. Ten slotte liet zij hem op Eersten Kerstavond van het jaar 1906 onder'den kerstboom zweren, dat hij haar man zou dooden. Den volgenden nacht drong von Goeben het huis van von Schönebeck binnen. De ma joor, die iemand op de trap hoorde, kwam met een revolver in de hand op het portaal. Plotseling stond hij tegenover von Goeben, die onmiddellijk een schot loste. De kogel trof den majoor in de slaap en had terstond den dood ten gevolge. de woning van von Goeben een zwart mas ker gevonden werd, dat de kapitein op den bewusten nacht had gedragen. Von Goeben werd gearesteerd en maakte tijdens de voor- loopige hechtenis een einde aan zijn leven. Hij had1 echter reeds een bekentenis afgelegd, op grond waarvan mevrouw von Schöne beck onder beschuldiging van aanstichting tot moord' werd gearresteerd. Het proces te gen haar, dat enorme belangstelling trok, kon echter niet worden voortgezet, daar zij tijdens de behandeling een poging deed tot zelfmoord. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat haar geestvermogens gestoord waren. Eenige jaren later huwde mevrouw von Schönebeck met den schrijver A. O. Weber en, na van hem gescheiden te zijn, met zijn broeder, den bankier Weber, met wien zij zich in Zwitserland vestigde. DE ENGELSCHE BEGROOTING INGEDIEND. Snowüen's millieenenrede. In het Engelsche Lagerhuis heeft gister de kanselier van de schatkist, Snowden, zijn met spanning tegemoetgeziene begrootingsrede gehouden. Spr. deelde bij den aanvang mede, dat hij ervan afzag den gebruikelijken terug blik over het afgeloopen financieele jaar te houden. Inplaats hiervan had hij deze bij zonderheden op schrift gesteld, die hij ver volgens onder de afgevaardigden liet distri- bueeren. Hoewel de economische depressie in het af geloopen jaar haar weergade niet heeft ge had, is het toch mogen gelukken de Nationale Schuld te verminderen. Uit de gemobiliseer de Duitsche schuld is een bedrag van 180.000 markin de schatkist gevloeid, zoodat dus vrij onverwacht een bedrag van 52 K mil lioen pond van de schuld geamortiseerd kon worden. Spr. raamde de inkomsten uit de douane rechten en accijnzen op 238 millioen pond (verleden jaar 245 millioen pond) en de to taalinkomsten' op 766 millioen pond (verleden jaar 775.9 millioen pond). De uitgaven, exclusief de op zichzelf staande diensten en het wegenfonds, bedra gen 803.366.000 pond, zoodat er dus een de ficit ontstaat van 37 millioen pond. Om aan de nieuwe eischen van den auto- wegenbouw te voldoen, wordt een belasting ingevoerd op motorrijwielen met meer dan 150 c.M.3 cilinderinhoud. Spr. is tegenstan der van de idee van een fiscaal douanetarief. Deze methode is verouderd en is een onmid dellijke aanval op het loonpeil. Hij zal zich derhalve nimmer bij een desbetreffend voor stel aansluiten. De 33 millioen pond, die gedurende den wereldoorlog voor valuta-doeleinden in de Vereenigde Staten werden gedeponeerd, wor den thans op het Engelsche credit bij de Bank voor Internationale Betalingen gestort. Hiervan wordt eerst een bedrag van 20 mil lioen pond opgenomen, teneinde op deze wij ze het deficit van 37 millioen pond tot 17 mil lioen pond te reduceeren. Verhooging van de inkomstenbelasting wordt niet overwogen, daar het twijfelachtig is of, gezien den eco- nomischen toestand, hiervan een toeneming der inkomsten het gevolg zou zijn. Zekere begunstigingen bij de belasting van het grondbezit, de zakelijke en de inkomstenbe lastingen, worden afgeschaft. Deze groepen moeten vanaf 1 Januari inplaats van 50 pCt., 75 pCt. van de totale belastingen betalen, zoodat de inkomsten dus met 10 millioen pond toenemen. Een verhooging van de rechten op auto benzine van 4 tot 6 pence, een en ander met ingang van 28 April, zal de inkomsten met 73/2 millioen doen toenemen, waardoor het deficit gedekt wordt en zelfs een klein over schot van 134.000 pond ontstaat In het tweede deel van zijn rede zette Snowden de hervorming van de grondbelas ting uiteen. Spr. verzocht den afgevaardigd den hun aandacht te wijden aan de te ver wachten voorstellen van de economische commissie en de commissie voor de werk loosheid. Het tegenwoordige belastingstel sel staat iederen economischen vooruitgang in den weg en legt de industrie aan banden. In verband hiermede is een geheel nieuw stelsel ingevoerd voor de appreciatie van het grondbezit. Bij de waardering van het ge kapitaliseerde grondbezit zal een belasting- norm van 1 penny per pond sterling worden aangenomen. Aan het slot van zijn rede had Snowden een langdurige ovatie in ontvangst te ne- nemen. EEN TERRORIST IN POLEN AAN HET WERK. Handgranaten in een station. Een doode. In het stationsgebouw van Podbrods, een plaatsje in het district Wilna, is Zondag nacht door een onbekend terrorist in de wachtkamer een handgranaat geworpen. Een machinist, die juist door het vertrek liep, werd getroffen en gedood. Enkele seconden na de eerste, vloog een tweede handgranaat door het venster van het aangrenzende vertrek. Deze granaat ont plofte eveneens en richtte aanzienlijke mate- rieele schade aan. Onder de passagiers op het station ontstond een paniek, daar men van ieder oogenblik nieuwe ontploffingen ver wachtte. De politie heeft een onderzoek in gesteld, tot dusver evenwel zonder resultaat. EEN MOORDAANSLAG OP JACK DIAMOND. Levensgevaarlijk gewond. Opnieuw is een aanslag gepleegd op den bekenden misdadigers-koning Jack Diamond, die korten tijd geleden pas hersteld was van een vorigen aanslag, waarbij hij levensgevaarlijke verwondin gen opliep. Toen hij een landhuisje verliet, werd hij op den weg nabij Albony in den Staat New-York door onbekende daders over vallen en neergeschoten. Hij bleek vrij ernstige schotwonden te hebben opgo- looptn. Zijn toestand is ernstig. DE GEZONDMAKING VAN DUITSCHLAND. Hoe dr. Schacht er over denkt. Een speciale verslaggever van de Ant- werpsche „Neptune" had een intervieuw met den oud-president van de Duitsche rijksbank, dr. Schacht. Op de vraag van den Belgischen journalist, op welke wijze men een gezond-making van de Duitsche economische verhoudingen zou kunnen verwachten, antwoordde dr. Schacht, dat slechts een gelijktijdige actie naar binnen en naar buiten veran dering zou kunnen brengen; naar binnen door de afschaffing van de veel te zware overtollige sociale lasten en naar buiten door een nieuwe internationale overeen komst, waardoor aan de herstelbetalin gen definitief een einde komt. NA DRIE JAAR WEER GESNAPT. Wegens overtreding van het parkeer verbod wilde een agent Zondag een automobilist te New York verbaliseeren. Toen de agent de auto naderde bemerk te hij, dat de automobilist niemand an ders was dan de misdadiger en bende leider James Nannery, die in 1928 uit de Sing Sing gevangenis wist te ontsnap- pc Toen Nannery zag, dat de agent hem herkend had trok hij zijn revolver doch de agent was hem voor en loste twéé schoten terwijl hij bovendien een traan gaspatroon afschoot. De agent slaagde er in den man te arresteeren. PER VLIEGTUIG NAAR GROENLAND OM EEN GELEERDE TE REDDEN. Het „Svenskan Tagbladet verneemt, dat waarschijnlijk de Zweedsche oce aanvlieger kapitein Ahrenberg dezer dagen naar Groenland zal starten om den in nood verkeerenden meteoroloog Watkrins hulp te verleenen. Watkrins was op 200 K.M. van de Groenlandsch.e kust achtergelaten om daar te overwin teren. Men verkeerde in groote onge rustheid over het lot van dezen geleer de, aangezien alle pogingen om hem pro viand te brengen, tot nog toe zijn mis lukt. De expeditie van Watkins hac. tot taak de mogelijkheid te onderzoeken van een directe luchtvaartverbinding tusschen Engeland en Canada, welke kortste route zou leiden over Groe'rSand. Men rekende op de mogelijkheid, dat Ahrenberg ook contact krijgt met de expeditie van Wegener, die zich even eens op Groenland bevindt. POLITIERAZZ1A IN BERLIJN. Te Berlijn hield gisteravond de „Ring* verein Immertreu" een feestavond ter her denking van het tienjarig bestaan der ver- eeniging. Op dit feest waren ongeveer 3000 personen verschenen. Met het oog op de herhaalde botsingen, die den laatsten tijd plaats gevon den hebben tusschen leden van den Ring heeft de president van politie Greszinski tegen middernacht door een 150-tal politieagenten een razzia doen houden in de feestzalen. Ieder der aanwezigen moest zich legiti- meeren. Naar verluidt is een groot aantal personen in arrest gesteld,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1