ICerk esi School Tijdschriften STAD EN OMGEVING. Kunsten en Wetenschappen Rechtszaken worden aangedrongen op bijzonder georga niseerd overleg voor de ambtenaren los van tien personeelraad. Een motie-'s Hertogen- bosch de wenschelijkheid uitsprekende dat men liet recht krijgt op 60-jarigen leeftijd te worden gepensionneerd, werd aangenomen. Verworpen werd een voorstel-Nijmegen om opnieuw het oprichten van een vacantie-oord voor de leden onder oogen te zien. Op advies van het hoofdbestuur werd eveneens verworpen een voorstel-Apeldoom inzake lidmaatschap van den Bond. WONING BOUW-CONTROLE. Verslag over 1930 Aan het verslag van den directeur-gene raal, hoofd van de afdeeling Volksgezond heid aan den minister van Arbeid, H. en N., over' 1930 betreffende de financieele con trole van woningfcouw-corporaties, werkende met steun uit 's Rijks kas enz., wordt het vol gende ontleend: De controle, in den loop van het verslag jaar verricht, heeft geen feiten aan het licht gebracht, die door hun aantal, of door hun bijzonder karakter, zouden motiveeren, dat tot de vroegere wijze van signaleeren werd teruggekeerd. Waarmede natuurlijk niet ge zegd wordt, dat onregelmatigheden thans tot het verleden behooren. Ook in dit verslagjaar zijn ze geconstateerd. Het betrof hier echter slechts enkele kas-tekorten van betrekkelijk geringe beteekenis. Vrij veelvuldig is voorts gebleken, dat min der juiste gegevens zijn ingediend ten oe- hoeve van de vaststelling der woningwetbij- dra^en. Zulks is in het meereftdeel der geval len loe te schrijven aan het feit, dat exploi tatie-overzichten moeten worden ingediend, die niet met het boekjaar samenvallen en dat de administrateurs der betrokken corporaties de kennis of de ervaring missen, voor de sa menstelling van die overzichten vereischt. Een punt van aanhoudende zorg blijft voorts zcoals ook in dit verslagjaar weder gebleken is de reserveering voor onder houd en de opvoering van de juiste bedra gen, die voor onderhoud zijn besteed. Ook hier speelt gemis aan administratieve be kwaamheid, soms een neiging tot gemak zucht, een belangrijke rol. In het afgeloopen verslagjaar is r rk weer herhaaldelijk gebleken, dat woning c.uiplexen voor te hooge bedragen waren verzekerd tegen brandschade. 1 Gedurende het verslagjaar werd het on derzoek naar de reprcductiekosten van Wo ningwetwoningen, naar de woningbehoefte en naar de huren, welke voor woningen, over eenkomende met de Woningwetwoningen, worden bedongen, voortgezet. Bij het uit dat onderzoek voortvloeiende streven om bestaan de te lage hurèn oo een meer economisch peil te brengen, bleek, dat in verband mei den eco- nomischen toestand huurverhoogingen slechts zeer geleidelijk konden worden verkregen. Aan het einde van het verslagjaar waren 280 voorschotten, waarop was uitbetaald 43 919.149 73, afgelost. In de exploitatie tekorten van de complexen, met deze voor schotten gebouwd, waren oorspronkelijk bij dragen toegezegd tot een maximum van 623.059.17. Deze bijdragen zijn in verband met de conversies verlaagd tot ten hoogste 559.839.55. Van batige saldi, welke de exploitatie van met Rijkssteun gebouwde middenstandswo- ningen tot het einde van 1929 heeft opge leverd is in 's Rijks kas gestort 81.382.01. Als Rijksaandeel in de opbrengst van noodwoningen, welke werden afgebroken of waaraan een andere bestemming werd ge geven, met inbegrip van de voor de woning ontvangen uitkeeringen wegens brandschade, werd in 's Rijks kas gestort tot einde 1929 106.852.60 BOND VAN AMBTENAREN Bij 'S RIJKSBELASTINGEN IN NEDERLAND. Bovengenoemde Bond kwam Vrijdag te Utrecht in hotel de l'Europe in congres bij een. Alle landelijke afdeelingen, ten getale van 33, waren vertegenwoordigd. Na een be groetingswoord van den voorzitter van de afdeeling Utrecht, den heer R. Deinum, die bestuur en vertegenwoordigers welkom heette hield de voorzitter, de heer M. M. Cohen een openingsrede, waarin gewezen werd op de moeilijke tijdsomstandigheden, die niet na laten van invloed te zijn op de positie van de ambtenaren. Maar ondanks de crisis dient volgens spr. de bond pal te staan voor her- stel van de positie van 1920 en hij wekt de teden op om zich daarbij krachtig om het be stuur te blijven scharen. Spr. releveerde de belangrijkste gebeurte nissen van het afgeloopen jaar en herinnerde in dit verband aan de invoering van het tweerangenstelsel met het befaamde salaris verschil tusschen de assistenten van vóór en na de invoering. 9ivmZen Werd voorts op de positie van de 111 ui aangestelde ambtenaren. De ten op- n'io u Vcan deze groep in 1924 begane tech- hifa werd> ondanks krachtige actie, stele! Z^' ^ec'ln'sclie herziening niet her- Ce aanwezige gasten, de vertegenwoordi gers van de Nederlandsche Vakcentrale en e Lentrale van Nederlandsch Overheidsper- oneel werden hartelijk welkom geheeten, aarna de jaarverslagen en de begrooting na korte- bespreking zonder stemming wor- de" goedgekeurd. Aan den heer De Haan wordt warme hui- Ge gebracht voor de redactie van de studie- rubriek in het orgaan. In de avondvergadering werd uitvoerig van gedachten gewisseld over een bestuurs voorstel betreffende samenwerking op fede ratieven grondslag met andere bonden van ejastingpersoneel. Dit voorstel werd na verwerping van een voorstel tot uitstel met groote meerderheid van stemmen aanvaard. Het congres werd Zaterdag voortgezet. OPSTOOTJES TE DEVENTER. Slakingsherrie. Men schrijft uit Deventer: Sedert enkele dagen is het roerig in de ouurt van de fabriek der N.V. Deventer Ka- 'oenfabriek Rielerenk, aan de Dumbarstraat, waar het personeel in staking is gegaan wegens een loongeschil, doch waar tien per sonen weer aan het werk zijn. Vrijdag nam e commissaris van politie maatregelen tot1 beveiliging van de werkwilligen op weg naar huis en naar den trein. Hij kreeg versterking van marechaussees te paard en van de rijks- veldwacht. Vrijdagavond begon het weer met geschreeuw en het volgen van de werkwilli- gen. Hoewel thans niet, als den vorigen avond, met steenen werd gegooid, kwam het op den Brink bij de ontruiming van de straat i woning van een werkwillige tot een treffen. Daarbij vielen harde klappen. INBRAKEN TE EINDHOVEN. Drie inbrekers op heelerdaad be trapt en gearresteerd. Drie beruchte inbrekers zijn Zondagnacht door twee rechercheurs te Eindhoven in arrest gesteld. De beide politiemannen be smeurden onraad in het kantoor van een han delaar in bouwmaterialen onder voormalig Gestel. Voorzichtig drongen zij het gebouw binnen en betrapten daar op heeterdaad drie onde bekenden, die met een volledig stel in brekerswerktuigen pogingen hadden gedaan om een brandkast te forceeren, waarin circa 600 geborgen was. Zij zijn onmiddellijk aangehouden. Voorts werd in den afgeloopen nacht door inklimming toeeang verkregen tot de woning- van den heer Witbroek, Hemelrijken 135, waar de dieven in de huiskamer een kast openbraken en een vrij groot bedrag aan geld alsmede gouden sierraden buit maakten. TENTOONSTELLING NED. FABRIKAAT. Te Arnhem in 1033 Door mr. J. Huges de organisator der I. T. A.-tentoonstelling van 1928 te Arn hem, worden thans plannen uitgewerkt tot het houden van een demonstratie van Ned. 'abrikaat in 1932 op het land goed Zijperdaal. ONTHULLING VAN EEN GEDENK RAAM. In de Engelsche kerk te Amsterdam. In de Anglicaansche kerk op den Groen burgwal is gistermorgen in den gewonen dienst een gedenkraam onthuld. Reeds lang voor de dienst begon was het kerkgebouw gevuld met belangstellenden, onder wie zeer veel Engelschen. De burgemeester, de heer De Vlugt en de consul-generaal van Enge land, de heer Robinson, waren mede onder de aanwezigen. De dienst werd geleid door Cbap'ain Rev. W. W. Lucas. Voor Chap- lain Lucas was deze dienst tevens het af scheid door zijn benoeming in Engeland. De alderman en chief-sheriff van Londen, Maurice Jenks, die hiervoor was overgeko men, verrichtte de onthulling. Het glas-in- lood-raam, dat een geschenk is van de stad Londen, is gewijd aan St. Willibrordus en St. Bonifacius. Evenals de andere gedenkra men in deze kerk, die geschenken zijn van Engelsche reg:menten, welke hier te landen vroeger hebben gestreden, is dit raam ont worpen door den kunstenaar F. H. Ab- bing Jr. DE VEENARBEIDERSSTAKING TE BARGERCOMPASCUUM. Van de ongeveer 40 verveners te Bar- gearcompascuum bij wie de arbeiders sedert Woensda* in staking zijn, hebben reeds 23 de verklaring geteekend. dat zij bere'd zijn, het contract van 1930'31 ook voor 19311932 te continueeren. Bij O werkgevers is het werk dadelijk her vat. komen, bleek het een 18-jarige Duitscher te zijn, die onder den wagen was gekropen om op deze manier goedkoop in Amsterdam te komen. Hij had de reis gemaakt om in Neder- land's hoofdstad werk te vinden. De politie bracht hem naar het bureau Warmoesstraat. Daar werd hij in de gelegenheid gesteld zicli wat op te knappen want de buitengewone reis had hem nogal zwart gemaakt. Gister avond is hij naar het hoofdbureau van politie overgebracht en ter beschikking gesteld van den vreemdelingendienst. Vermoedelijk gaat op de gewone wijze naar Berlijn terug. WINDHOOS. Schade 1500 gulden. Zaterdagmiddag omstreeks half vier heeft een windhoos te Zesgehuchten, gent. Gel drop (N.B.), in enkele minuten tijds zeer veel schade aangericht. Verschillende daken wer den afgerukt of zeer zwaar beschadigd. Een gevel waaide in en een kippenhok werd een 20-tal meters weggeslingerd. De totale scha de wordt op T500 geschat. Slechts één eige naar van de getroffen huizen was tegen stormschade verzekerd. MOORDAANSLAG. Een oude veete. Zaterdagavond stak een 20-jarige jon<*e man, afkomstig uit Drente, als boerenknecht te Nederhorst den Berg, werkzaam, een dorpsgenoot, tegen wien hij een veetehad, met een mes in den rug, zoodat de linkerlong doorboord werd. De getroffene, overgebracht naar de rijkskliniek te Utrecht kon Zondag morgen nog niet verhoord worden. De dader werd gearresteerd. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Dezer dagen heeft in het aardrijkskundig Genootschap te Lissabon, voor een volle zaal de heer Jan de Flines een lezing met licht beelden gehouden over de droogmaking der Zuiderzee. De voordracht werd in het Fransch uitge sproken en daarna, in de Portugeesche taal gedrukt, in ruime mate in de zaal verspreid. De lezing werd gevolgd door de vertoo ning van een 1200 M. lang film over de Zui derzeewerken. Voor de vele Portugeesche autoriteiten en de studenten der Polytechnische school is het een interessante avond geworden. De Portu geesche pers heeft zich over een en ander zeer waardeerend uitgelaten. KORTE BERICHTEN. In den ouderdam van 72 jaar is te Am sterdam overleden de heer A. Tabakspinder, die een der meest geziene figuren in de juwe- lieskringen is geweest. SCHOOLARTSEN. Do gemeenteraad van Schoterland heeft met 12 tegen 4 stemme besloten tot vaststelling van een gemeenschap pelijke regeling, inzake schoolartsdienst met de gemeenten Engwirden, Hasker- land en Utingeradeel. Een verordening op dien dienst, ontworpen door de dage- lijksche besturen der genoemde ge meenten, werd vastgesteld. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Volgens hier ontvangen bericht, is het Nederlandsch stooschip „Alblasseraam" van van Udens Scheepvaartagenturen in de mon ding van de Dwina nabij Riga gestrand. Sleepbooten zijn ter plaatse. Tot nu toe is het schip nog niet vlot gebracht. Het s.s. Alblas seraam meet ongeveer 2600 ton. IN EEN TOBBE VERDRONKEN. Gistermiddag is het 1M-jarig zoontje van den heer Mensing aan de Wilhelminastraat te Steenwijk in een onbewaakt oogenblik, ter wijl de moeder bij de buren was, in een tob be met water geraakt en verdronken. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR LASCHTECHNIE K EN STOOMKETELBOUW. Van 1 tot 3 Juli a.s. zal te Den Haag wor den gehouden het 1ste Internationaal Con gres voor Laschtechniek in Stoomketelbouw. Aan 16 staten zijn uitnoodigingen verzon den. Van Engeland, Zwitserland, Holland, Frankrijk, België, Italië, Oostenrijk, Honga rije, Tsjecho-Slowakije, Zweden, Noorwegen en Zwitserland is reeds bericht ontvangen dat zij aan het congres zullen deelnemen. DE MOORD TE AALTEN. De gearresteerde de dader? Omtrent het drama te Aalten kan nog ge meld worden, dat Zondagmorgen, nadat ds. Gerritsma de weduwe P. bezocht had, de burgemeester en de chef-veldwachter per auto naar de woning van de weduwe P. ge reden zijn. Deze moet daarna verklaard hebben, dat de Vrijdag gearresteerde de daad begaan heeft. Van officieele zijde was nog geen bevesti ging van het bovenstaande te krijgen, doch het werd evenmin ontkend. Prof. dr. G. Schaake zal Zaterdag 2 Mei te drie uur, aan de Groningsche Universiteit het ambt Van hoogleeraar in de faculteit der wisij en natuurkunde aanvaarden. GRATIS REIS VAN BERLIJN NAAR AMSTERDAM. Een \onge Duitscher kroop onder eert spoorwagen en maakte op die wijze de reis Berlijn—Amsterdam. De Duitsche trein, die gistermiddag om 4.08 uur aan het C.S. te Amsterdam aan kwam, bracht een verrassing mee. Treinper soneel ontdekte onder een der wagons, die uit Berlijn kwam, een man. Toen men dezen «blinden" passagier te voorschijn had laten OTERLEEK. Vrijdagavond half acht had in café de Vries een ouderavond plaats, welke als naar gewoonte matig bezocht was. In zijn openingswoord wijdde de heer de Wit uit over de verdiensten van het altreden de lid C. Krom, welke volgens de wet niet herkiesbaar was. Ter voorziening in de vacature-Krom, vond na twee vrije stemmingen een herstem ming plaats tusschen A. Blom en J. Zwaan, waarbij laatstgenoemde met meerderheid werd gekozen en zijn benoeming aannam. Bij het puntverslag St. Nicolaascommissie stelde de heer de Wit voor, uitsluitend te be spreken de financieele zijde, wat de heer Witteveen deed opmerken dat hij ten zeerste op prijs zou stellen, de gelegenheid te krijgen nog wat dieper daarop in te gaan. De ver gadering kon hiermede accoord gaan. Ete rekening en verantwoording van de penningmeester werd in orde bevonden met een batig saldo van f 112 'A. Hierna besprak de heer Witteveen de ge ruchten, welke aangaande de St. Nicolaas- ■beweging de ronde hebben gedaan en waar door spr. zich zeer gegriefd heeft gevoeld. Hierover ontspon zich een aangename dis cussie. De heer de Wit concludeerde tenslotte, dat thans wel is komen vast te staan, dat de ge ruchten op laster hebben berust, wat door hem, namens de vergadering gaarne schrifte lijk zal worden bevestigd. Zoo is deze zaak naar ieders genoegen opgelost. De heer de Wit zou de rondvraag willen afschaffen, daar er soms dingen naar voren komen welke aanleiding geven tot allerlei onaangenaamheden. Heeft men iets van be lang, dan kan dat van te voren wel schrifte lijk worden ingediend. De heer Witteveen was van oordeel, dar dan eerst het voorstel tot afschaffing een agendapunt zou moeten worden. Hij zou op den ouderavond willen bespreken of de be staande schoolfeestcommissie ook weer de organisatie heeft van het uitstapje der drie hoogste klassen. De heer de Wit had het raadsbesluit wel gelezen, doch officieel is spr. er nog niets van bekend, doch hij veronderstelde, dat de regeling wel zal worden gesteld in handen van het onderwijzend personeel. De vergadering kon hiermee accoord gaan. De heer Witteveen informeerde naar de aansluiting van het openbaar onderwijs in deze gemeente, aan b.v. de verschillende scholen in Alkmaar. Uitvoerig werd door het hoofd der school hierover een uiteenzetting gegeven. Spr stelde in het licht de buitengewone moeilijk heden, waarmee het personeel van een platte landsschooltje te kampen heeft. De heer Zwaan zou gaarne iets naders vernemen, omtrent het plan van de commissie- Rutgers en de gevolgen, welke hieruit kun nen voortvloeien voor deze gemeente. Ook zou spr. gaarne eens inzage willen hebben van het werk der kinderen, waaraan het hoofd der school gaarne zal mede werken. Wat betreft het plan-Rutgers, daarvoor maakte de heer de Wit zich niet bevreesd, dat het zal worden aangenomen, gezien de sa menstelling van de Tweede Kamer. Niet alleen zou het openbaar onderwijs daardoor ernstig geschaad worden, doch evenzeer het bijzon der, en het is dus te verwachten, dat ook deze groepen, zich in de Kamer daartegen zullen verzetten. De heer Slot informeerde naar de mogelijk heid om nog in beroep te gaan bij Ged. St. tegen de voorgenomen schoolbouw te Stom- petoren. Spr. vreesde, dat deze school binnen afzienbaren tijd zal afdalen tot een 1-mans schooltje. De heer Witteveen beantwoordde de heer Slot, waarna de heer de Wit de vergadering sloot met den wensch, dat de ouderavonden steeds dezelfde geest zullen ademen, als deze avond. Dat zal zeer zeker het bezoek ten goede komen, en dus ook het onderwijs en de onderlinge verhouding. INGEKOMEN PERSONEN. M. Pranger, hulp in de wasscherij, N.- H., Wilhelminalaan 11, van Noordschar- woude. VERTROKKEN PERSONEN. A. Rus, echtg. van S. Pluimgraaf!, huishoudster, N.H., van Kennemer- straatweg 114, naar Z.- en N.-Schermer. A. T. Q. van Loon, echtg. van J. H. van Bennekom, en dochter, R K., van K. v. 't Veerstraat naar Bennekom. A. W. Tieleman, verpleegster, N.H., van Wilhieminalaan 11, naar Schiedam. P. A. Baars, kleermaker, R.K., van Baan- singel 14a, naar Wervershoof. C Har- tog, scheepsbewerker geen, van le Land- dwarsstraat 5, naar Den Helder. J. E. M. Cremers, huishoudster, geen, van Schoutenstraat 8, naar Heiloo. J. van Gulik, reiziger, G.Kvan St. Anthmius- straat 7, naar Amersfoort. G. H. .1. L Ploeger, N.H., van Wilhelminalaan 11, naar Utrecht. A. Tijsen, 'eiu.ner D.G., van Verl Stuartstraal 84. naar Zijpe, Petten. W. R. Steur, gean. van Hooft&traat 15, naar 's-Grav»nhage. J. Th. Balk, journalist, N.Hvan Pater nosterstraat 5a, naar Amersfoort. M. Mienis, winkeljuffrouw, N.H. van Dijkgraafstraat 23, naar Ede. A. N. Lind, onderwijzeres, geen, van Heeren straat 5, naar Amsterdam. A. Krul, dienstbode, N.H., van Western eg 101, naar Medemblik. S. Huiberts. café houder en gezin, van Wagenmakers straat 12 naar Utrecht. M. J. van Am- stel, onderwijzeres, G.K., van Steijn- straat 17, naar Texel. F. Groot en echtg., geen, van Bergervveg 66, naar Hoorn. E. E. Melkre, rijksontvanger, R K., van Geesterweg 17, naar Groen!o. - - K. Boot, z.b., geen, en echtg., van Gees tersingel 55, naar Deventer. L. Plai- sant en gezin, N.H., van Lindegracht 6, naar Amerika. N. de Boer en gezin, geen, van Hoeverkade 11, naar Pijn- acker. M. N. J. Wolf, rijksklerk bel., N.I., van Kennemerstraatweg 96, naar Rotterdam. G. J. Roozendaal, slager, G.D., en echteg., geen, van Kennemer straatweg 88, naar Amsterdam. S. P. Helsdingen, geen, van Ridderstraat 17a, naar Schoorl. C. J. Homan, los werk man, geen, van Ridderstraat 17a, naar Schoorl. A. Mulder zonder beroep, R K., van Meerweg 1, naar Heiloo. A. C. Bruinsma, kellner, N.H., van Stuart- straat 59, naar Hoorn, A. van Dijk, dienstbode, G.K., van Oudegracht 227, naar Kampen. W. F. G. Wiese, onder wijzer geen, van Tuinstraat 48 naar Ha renkarspel. W. G. Sluijter, dienstbode, R.K., van Verdronkenoord 76, n. Ham stede. M. Bos en gezin, N.H van Kre- lagestraat 37a, naar Heemskerk. K. A. Dane, reiziger, en gezin, H.A., van C. W. Bruinvisstraat 31, naar Amers foort. M. C. Verschuur, dienstbode, geen, van Keetgracht 4, naar Amster dam. J. C. Mooijen, los werkman, geen, Van Woonwagen ..Alkmaar 149" naar Amsterdam. E. J. H. Riediveg, R.K., van Nassauplein 13, naar Amster dam. H. Beets, boerenarbeider, geen, van Overdiestraat 15, n. Schermerhorn. Z W A A RTE KR ACHTSONDE RZOE K. De minister van defensie zal tegen half Cctober a.s. een onderzeeboot gèdurende eenige dagen ter beschikking stellen van de rijkscommissie voor graadmeting en water passing, voor een zwaartekrachtsonderzoek door de commissie in een aan de Nederland sche kust grenzende strook van de Noordzee. Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, die voor gelijksoortig onderzoek reeds verschei dene groote reizen met Ned. onderzeebooten maakte, o.a. de bekende reis van Mr. Ms. K. XIII docr het Panamakanaal naar Ned.- Indië, zal zich ook ditmaal mei het onder zoek belasten. Voorts is te verwachten, dat in 1932 ge durende langoren tijd een onderzeeboot ter beschikking van de rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing zal worden ge steld voor het instellen van zwaartekrachts onderzoekingen in het rondom de Azoren ge legen gedeelte van den Noord-Atlantischen oceaan, aan welk onderzoek deze commissie grocte wetenschappelijke beteekenis hecht. Het Aprilnummer van „Ons Nederland officieel orgaan van de A.N.V.V. is ditmaal aan West-Friesland gewijd. Het V.V.V.-nieuws is in dit nummer bij zonder goed verzorgd. Caty Verbeek publiceert in dit nummer voorts haar 3e artikel waarin zij prominente Nederlanders over het vreemdelingenverkeer aan het woord zijn. Ditmaal wordt in dit ar tikel het woord verleend aan den oud-burge meester van Den Haag, mr. J. A. N. Patijn. Over West-Friesland bevat het nummer bijdragen van den oud-burgemeester van Enkhuizen, W. Th. C. Zimmerman, den heer D. Brouwer, secretaris V.V.V. te Enkhuizen; A. Woestenburg, havenmeester aldaar; J. C. Kerkmeijer te Hoorn; R. Runstra te Medem blik, P. Stapel Czn. te Hoögkarspel; Mr. P. J. Reijmer; J. Th. W. J. Vermolen, secr. V.V. V. te Medemblik; S. Prins Dzn. te Medem blik, D. Kooiman te Purmerend; A. Rood- huijzen; Alie van Wijhe-Smeding; Jr. J. F. Ligtenberg; Ir S. Smeding; Mr. K. Janstna enz. Panorama heeft een interessant geïl lustreerd interview met Dr. van der Moer waarin verteld wordt welke schatten hij al uit een stukje land in Ermelo heeft opgedol ven De tooneelrecencent bespreekt de opvoe ring van: De deftige straat door de K.V. het Nederlandsch tooneel, en de film-overzicht schrijver geeft in woord en beeld een over zicht van Charlie Chaplin's nieuwste film City Lights. In dit nummer zet Wim van Veenendaal zijn beschrijving voort van een retourvlucht van een postvliegtuig naar In- dië Er zijn novellen van John H. Thompson en Douglas Wewton. Van de vele actueele kieken noemen wij die van de gebeurtenissen in Spanje van de Graf Zeppelin boven Jeru- salem, van het Sint Pieterterrein in de omge ving van Maastricht, van de vernietiging der Duitsche bankbiljetten in Brussel, van de aankomst van den nieuwen Amerikaan- schen gezant, van een stad zonder inwoners, Bussana Vecchia, aan den weg naar San Re- mo, dat in 1887 door een aardbeving ver woest werd, benevens eenige fraaie natuur- kieken. In Kie-ke-boe het kleuterweekblad, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht ver schijnt vervolgt de redactrice, mevrouw CramerSchaap haar vertelling over de avonturen van het harlekijntje Kiekeboe. Do- ra Mendels vertelt een en ander van den ver jaardag van Lotje. Er zijn versjes van me vrouw Cramer en N. van Adelsbergen leert den peuters een papieren bootje maken. DE BREE5TRAAT TE BEVERWIJK. Een weg met drie wegen De Breestraat te Beverwijk bestaat uit drie evenwijdig loopende wegen De middelste van deze drie is de Rijksstraatweg Alkmaar— Velsen. Deze drie wegen zijn van elkander gescheiden door grasranden. Worden deze drie wegen als één weg beschouwd dan mag op de twee buitenste wegen maar in één richting gereden worden. Zijn het echter drie wegen, dan natuurlijk op alle drie in twee richtingen. Volgens den inspecteur van politie te Beverwijk is het voor de veiligheid noodig dat op dezen weg (drie wegen) het éénrich- tingverkeer wordt toegepast. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft nu terecht gestaan iemand, die volgens den in specteur tegen de verkeersregels gezondigd had. De Kantonrechter had deze zaak reeds be handeld en den verdachte vrijgesproken. Zijn oordeel was, dat de weg als drie wegen be schouwd wordt. De ambtenaar was vanwege de principieele kwestie in hooger beroep gegaan. De Officier van Justitie vond de uitspraak van den Kantonrechter juist en vroeg vrij spraak. De uitspraak is bepaald op 7 Mei. COLPORTAGE MET „MISDADIG ROOMSCH NEDERLAND". De 49-jarige W. C. D. heeft zich gister middag voorden politierechter te Amsterdam te verantwoorden gehad ter zake van het op zettelijk en wederrechtelijk verscheuren van een exemplaar der brochure „Misdadig Rcomsch Nederland", waarmede op het Damrak op 27 Febr. j.1. door eenige colpor teurs werd gevent. Verdachte bekende. Hij verklaarde zich als geloovig katholiek te heb ben geërgerd aan de wijze, waarop met de brochure werd gecolporteerd. De brochure lieeft hij wel aangenomen, doch niet betaald. Hem was later te verstaan gegeven, dat hij bij betaling van 30 ct. (den verkoopsprijs van de brochure) van de zaak af zou zijn gev/eest, doch hij was hierop niet ingegaan. Zijn houding beteekende meer een protest te gen de aanbeveling der colporteurs, die daar bij de aandacht vestigden op moreele mis standen welke op de r.k. scholen zouden heerschen en welke in de brochure aan de kaak zouden zijn gesteld. Een der colporteurs, als getuige gehoord, deelde mede, dat de politie den verkoop niet v/as tegen gegaan en nooit eenige opmerking heeft gemaakt over de wijze van colportage. Twee getuigen a décharge verklaarden aanstoot te hebben genomen aan de provo- ceerende wijze, waarop de brochure werd aangeprezen. De Officier van Justitie achtte de feiten bewezen en vorderde een geldboete van 10 gulden subs. tien dagen hechtenis. De verde diger Mr. P. J. Witteman pleitte ontslag van rechtsvervolging De officier repliceerde, waarna de politie rechter vonnis wees. Mr. dr. Muller constateerde, dat in deze zaak een onjuiste atmosfeer is geschapen, aangezien het feit of de inhoud der brochure beleedigend of grievend is, niet ter sprake behoort te worden gebracht. De kern der zaak is gelegen in de vrijheid van drukpers. Verdachte en diens vrienden hadden strafrechterlijk hun bescherming kun nen zoeken. Spr. stelde zich op het wettelijk standpunt en verwierp het juridisch verweer van den verdediger. Hij veroordeelde verd. tot een geldboete van 10 gulden, subs. 5 dagen hechtenis. ERNSTIGE BOTERVERVALSCHING. De kantonrechter te Den Haag veroor» deelde Zaterdag de gebroeders P. F. A. G. en A. G. G., boterhandelaren in de Piet Hein- straat alhier, ieder tot een geldboete van vijf honderd gulden, wegens overtreding der boterwet. De Rijks Zuiveldienst had in het pakhuis der verdachten groote hoeveelheden boter aangetroffen, die als natuurboter wer den verkocht, terwijl de vaten in werkelijk heid gevuld waren met boter, waar doorheen een zeer hoog percentage margarine was ge mengd. Jarenlang zouden verdachten hun clientèle benadeeld en bedrogen hebben, ter wijl bij den inval der politie nog ruim dui zend Kilogram z.g. ongemerkte Australische boter werd gevonden, die bij onderzoek even wel hoegenaamd niets met natuurboter uit staande had. hoewel verdachten ze als zoo danig verkochten. E>e ambtenaar van het O. M. had tegen ieder der verdachten vijf duizend gulden boete geëischt

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7