DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het jPaplemenf Buitenland 133e Jaargang. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. ijSf PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Jüo. IOO Directeur: C. KRAK. WOËIiDAG 29 APRIL 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DEN HAAG, 28 April 1931. Wij zouden ons aan overdrijving schuldig maken, wanneer we beweerden, dat de eerste vergadering van de Tweede Kamer na het Paaschreces van groote beteekenis zou zijn ceweest voor onze parlementaire geschiede nis. Goed beschouwd had zij ook achterwege kunnen blijven. Immers de stof tot de ge- dachtenwisseling leverde een interpellatie van den heer Kortenhorst (R.K.) betreffende de mislukking van de Handelsconventie van Genève. De interpellant wenschte te infor- ineeren naar het standpunt der regeering daartegenover en naar de gevolgen welke er van waren te verwachten voor onze handels politiek. Reeds bij de aankondiging van het voorstel des voorzitters om heden de inter pellatie aan de orde te stellen, kwam de heer Dr. v. d. Waerden (S D.A.P.) met de opmer king, dat er geen aanleiding was tot de inter pellatie, omdat sedert de stranding van deze conventie allerlei nieuwe feiten zich hebben voorgedaan. Hij noemde de ontworpen tol- unie tusschen Duitschland en Oostenrijk, de besprekingen te Oslo tusschen Nederland en de Scandinavische landen enz. en meende in ieder geval, dat de interpellatie moest wor den aangehouden tot na 15 Mei, wanneer de Europeesche Volkenbondscommissie bijeen komt tot behandeling van deze_ en andere kwesties op het gebied der handelspolitiek. De voorzitter pareerde dien aanval even wel afdoende door de mededeeling, dat de re geering zich bereid had verklaard te ant woorden. Waarom zou de Kamer dan nog wachten met de interpellatie? Daar viel niets tegen te zeggen en dus in terpelleerde de heer Kortenhorst. Deze lichtte in een uitvoerige rede tien vragen toe. Zij luidden ietwat verkort: 1. Is de mislukking der handelsconventie van Genève te wijten aan het feit, dat door veranderde omstandigheden het gunstige oogenblik voor het inwerking treden is voor bijgegaan? Hebben wij de mislukking mede veroor zaakt door onze late ratificatie? 2. Zal de regeering Nederland nog lan ger er aan binden wanneer de termijn van twee jaar is verloopen? 3. Zal de mislukking invloed hebben op de tot stand koming van de regionale over eenkomsten van Nederland met België en de Scandinavische landen en de besprekingen met Duitschland? 4. Welk standpunt neemt de regeering in tegenover de voorgenomen tolunie tusschen Duitschland en Oostenrijk? 5. Loopt Nederland door het sluiten van tolunies tusschen protectionistische landen het gevaar, dat de voordeden der meestbe- gunstiging ons zullen ontgaan en onze export nog sterker er door zal worden belem merd? 6. Is de regeering van plan met de lan den, wier handelspolitiek min of meer met de onze overeenkomt." nauwere economische aan sluiting te zoeken? 7. Acht de regeering de meestbegunsti- gings-clausule nog steeds bruikbaar bij het afsluiten van handelsverdragen? 8. Acht de regeering het niet waarschijn lijk, dat het stelsel van meestbegunstiging meer en meer zal plaats maken voor dat van preferentiëele behandeling? Hoe staat het met de reorganisatie van het Departement van Handel, Arbeid en Nijverheid? 9. Is de regeering van plan de herkregen vrijheid te gebruiken om haar tarief van in voerrechten te wijzigen tot een onderhands lingstarief? 10. Hoe denkt de regeering over maatre gelen en tegen dumping? De minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Beelaerts van Blokland, beantwoordde den spreker, namens deregeering, gelijk hij uitdrukkelijk opmerkte. net lijkt ons het eenvoudigst zijn antwoord °ok te nummeren in de volgorde der vragen: 1 De ratificaties van de conventie zijn "iet op tijd gekomen, omdat in yerschillende landen het oogenblik niet gunstig was. Dat wij ook niet vroeg zijn geweest is van geen beieekenis geweest. 2. Er is voor ons geen aanleiding om uit de conventie te treden, daar in de verschillen de bilaterale verdragen de werking der meest- begunstigingsclausule is opgenomen. 3. De stranding der conventie zal' geen remmenden invloed hebben op nieuwe regio nale tractaten. De onderhandelingen met de Noorsche landen en met Duitschland worden voortgezet 4. "Tegenover regionale overeenkomsten als tusschen Duitschland en Oostenrijk, waarbij Nederland geen partij is, zal de meestbegunstigingsdausule nader moeten worden bezien. 5. Omtrent den invloed van tractaten van proctectionistische landen op onzen handel is moeilijk iets met zekerheid te zeggen. 6. Bij landen, wier handelspolitiek met de onze overeenkomst móeten wij zeker aanslui ting zoeken. 7. De meestbegunstigingsclausule is on misbaar voor ons bij het sluiten van handels verdragen onmisbaar. 8. Uit niets is gebleken, dat het stelsel van meestbegunstiging verdrongen dreigt te worden door het stelsel van preferentiëele behandeling. Een ontwerp betreffende de reorganisatie van het Departement van Ar beid heeft het departement reeds verlaten. Van een onderhandelingstarief wil de regee ring niets weten evenmin als van preferen- tiëeie rechten tusschen Nederland en de ge- biedsdeelen in Oost en West. 9. en 10. De regeering heeft het recht de invoerrechten te verhoogen, maar daarom zal zij van die bevoegdheid nog geen ge bruik maken. In ieder geval zal daarbij reke ning moeten worden gehouden met de be staande verdragen en de meestbegunstigings clausule. Maatregelen tegen dumping verkee- ren nog in een stadium van overweging. In zijn repliek drong de heer Kortenhorst onomwonden aan op verwezenlijking van een zijner lievelingsdenkbeelden; een voorstel tot invoering van een onderhandciingstarief. Maar daar wilden de sprekers, die op hem volgde niets weten. De eerste, de heer Vliegen (S.D.A.P.) noemde hem onomwonden een protectionist, de heer Colijn (A.R.), die kort en helder de oorzaken van de mislukking der Handelsconventie in herinnering bracht, had ernstig bezwaar tegen preferentieele rechten en achtte behoud der meestbegunstigings clausule onvermijdelijk. Een onderhande lingstarief achtte hij ten zeerste verwerpelijk. Ook de heeren Oud (V.D.) en Knottenbelt (I.ib.) kantten zich er ten sterkste tegen en zoo verliep de interpellatie zonder positief resultaat. Da^eüiksch Overzicht DE GEWEZEN KONING VAN SPANJE. Een niet bepaald arme koning. Een paar dagen geleden deed in de pers het gerucht de ronde, dat de in ballingschap zijnde koning Alfonso vrijwel zonder midde len van bestaan zijn. Zoo erg is het evenwel niet, wat blijkt uit het volgende lijstje, dat een opsomming geeft van de bezittingen van koning: Alfonso XIII heeft in Spanje zelf een ver mogen achtergelaten, dat vele millioenen be draagt, doch dat niet precies te schatten is, daar het voornamelijk is belegd in industrie- ondernemingeh met wisselend winst- en ver- liespijl. Zoo is koning Alfonso o.m. de eerste aandeelhouder van de tramwegmaatschappij te Madrid, die zender zijn hulp waarschijn lijk nimmer tot stand had kunnen komen. Men schat zijn aandeelenbijdrage dan ook op ongeveer 10 millioen peseta's. Dat is echter nog lang niet alles. De ex- koning is bij de meeste andere Spaansche tramwegmaatschappijen geïnteresseerd en voorts behooren aan hem uitgestrekte sinaas appelplantages, die in een bloeienden staat verkeeren, wijnbergen, kurkeikwouden, proef velden voor nieuwe producten, enz. Al deze ondernemingen hebben hun ontstaan aan het initiatief van den koning te danken, doch zijn geen kroondomeinen. Als koning van Spanje en erfgenaam van een bijna 1500 jaar oude monarchie, die reeds in de zesde eeuw na Chr. door de bisschop pen en legeraanvoerders in den persoon van den koning der West-Gothen, Recaret, werd gehuldigd, bezit koning Alfonso XIII palei zen, sloten en burchten van bijna onschat bare waarde, die nauwelijks huns gelijke op aarde hebben, waarover de ex-koning naar goeddunken kon beschikken, doch die thans door de jonge Republiek als staatseigendom zijn verklaard. In de koninklijke vertrekken van het Es- corial hangen de schoonste schilderijen van Greco, Murillo, Tintoretto e.a. In de Casa del Prinzipek kan men de uit latere tijden afkomstig kostbaarheden bewon deren; zoo eveneens in het landelijke Retiro van Aranjuez. Kostbare kunstschatten, bevinden zich voorts in La Granja en in de talrijke resi denties, die door geheel Spanje verspreid liggen. Het majestueuze koningsslot te Madrid herbergt, naast tal van andere kunstschatten, prachtige schilderijen van Velasquez en van Goya, voorts sculpturen, gobelins, gouden serviezen, wier waarde in de millioenen loo- Een. Van vele dezer kunstschatten is echter et naamkaartje „privé-eigendom" voor dat van „staatseigendom" verhangen. De Asser Crt. weet verder nog te melden, dat Alfonso, die een groot sportminnaar is, jaren lang in het bezit was van een eerste klas renstal. Voorts beschikt hij1 over een kleine zeilvloot, 46 auto's van de beste merken, een kennel met een uitgelezen soort rashonden en talrijke ponny's. Toen het enkele maanden geleden in Spanje rumoerig begon te worden," reduceerde de koning onder het voorwendsel van spaar zaamheid zijn sportgezit. Hij hief zijn ren stal op en behield slechts 22 auto's en enkele zeiljachten. In 1929 erfde hij van zijn moeder, die zon der een testament na te laten stierf, een ver mogen van ongeveer 5 millioen gulden. Al fonso XIII was een goed zoon. Hij hield veel van zijn moeder (Maria Christine van Oos tenrijk, zuster van den aartshertog Frederik en koningin-regentes gedurende de minder jarigheid van Alfonso). Hij was ontroostbaar toen zij van hem weg werd genomen en hij sloot zich dagen lang in zijn werkkamer op, zonder iemand te ontvangen. Na den dood van zijn moeder begaf hij zich vaak naar haar te bidden. Later droeg hij altijd een talisman van haar met zich mee. Daar Alfonso reeds lang den tijd voor monarchen als zeer wispelturig beschouwde, heeft hij vooral maatregelen genomen en een groot deel van zijn vermogen in het buiten land (vooral Amerika en Engeland) belegd. De geruchten loopen, dat deze bedragen de dertig millioen gulden overschrijden, doch een juiste schatting is niet mogelijk. De koningin werden bij haar afreis niet de minste moeilijkheden in den weg gelegd, zoodat zij in staat was om de familiesiera den van het Huis HabsburgBourbon onge hinderd in haar auto naar het buitenland mee te nemen. De paarlenkettingen, die tot de schoonste der wereld behooren, hebben een schattingswaarde van ongeveer 10 mil lioen gulden; de diademen en brillanten zijn nimmer geschat, maar zij' vertegenwoordigen ongetwijfeld eenzelfde waarde. Daar de Republikeinsche regeering het privé-eigendom van den koning niet aantast en hem toestaat t.z.t. daarover te beschikken, kan A.lfonso XIII, wanneer hij wil, ook zijn bezit in Spanje liquideeren. Tot nu toe heeft de kening echter, zoo men weet, nog niet van alle rechten op den troon afgezien. Doch afgaande op zijn pessimisti sche uitlatingen aan een persvertegenwoor diger te Londen, is het niet onwaarschijnlijk, dat hij zijn Spaansche bezittingen zal liqui deeren. DE NIEUWE REPUBLIEK SPANJE. Het statuut der republiek. De Spaansche minister van binnenlandsche zaken, onder wiens leiding de republikeinsche grondwet voor Spanje wordt opgesteld, heeft in een gisteravond afgelegde verklaring be vestigd, dat Spanje een Bondsstaat zal wor den. De minister zeide voornemens te zijn be halve de Cortes, een lichaam samen te stel len, dat zal bestaan uit vertegenwoordigers der groot-industrieelen en dat in zekeren zin meer **il worden beschouwd als een advisee- rendeu raad van deskundigen. De nieuwe grondwet zal in ieder geval een bepaling bevatten nopens de scheiding tus schen Kerk en Staat. De minister is er van overtuigd, dat deze hervorming langs vriendschappelijken weg kan worden tot stand gebracht, zij het dan ook na heftige besprekingen. Voor nationali satie van het groot-grondbezit zal een spe ciale commissie worden benoemd, waarin de betreffende ministeries vertegenwoordigd zullen zijn. Deze commissie zal een rapport opstellen, dat aan de Constitueerende Cortes zal worden voorgelegd. Barcelona's zelfstandigheid. De voorloopige president van de Cata- laansche republiek heeft nopens de nieuwe grondwet aan een persvertegenwoordiger verklaard, dat men niet zonder meer de Duitsche grondwet als voorbeeld zal nemen Aan de regeering te Madrid moet bijv. het recht worden gegeven te beslissen over oor log en vrede. Catalonië staat er echter op bij dergelijke gevallen vooraf door de Ma- drileensche regeering te worden gehoord. Overigens zal het volk van Spanje en Ca talonië zijn wil door de Constitueerende Cor tes tot uiting kunnen brengen. Een verklaring van kolonel Macia. De leider der Catalaansche onafhankelijk heidsbeweging, kolonel Macia, heeft, naar uit Barcelona gemeld wordt, een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide, dat Spanje alle krachten moet inspannen om het pro bleem der Catalaansche onafhankelijkheid op te lossen. Wij zijn verplicht, aldus kolonel Macia, de beslissing van de Cortes af te wachten. Deze zal echter de conflicten niet kunnen bijleggen, wanneer niet volledige vrijheid binnen den Spaanschen staat aan Catalonië wordt toegekend. Reorganisatie van het leger. Aan een feestmaal van officieren heeft de minister van oorlog een rede gehouden waar in hij de groote lijnen uiteenzette van het re- geeringsontwerp voor de reorganisatie van het leger. De minister zeide, dat het leger geen an dere taak had dan die van de landsverdedi ging in tijd van oorlog en van de voorberei ding voor den oorlog in vredestijd. Het is, zoo verklaarde hij, noodzakelijk dat het leger een doeltreffend wapen wordt voor de lands verdediging en dat wij het leger krijgen in overeenstemming met onze geografische ge steldheid, met onze economische middelen, maar het is evenzeer noodzakelijk dat dit le ger krachtig en sterk is, dlat het voorzien wordt van de beste gevechts-elementen, dat het voldoende materieel bezit en een oplei ding waardoor het aan het hoofd geplaatst wordt van de andere legers der wereld. Er moet een eind gemaakt worden aan alle consequenties van een eeuw van burger oorlogen en koloniale oorlogen. Er moeten geen regimenten meer zijn van 80 man, geen regimenten meer zonder paarden, geen troe- j pen meer zonder gevechts-elementen. Er raoc- i ten evenmin meer nuttelooze organismen 1 I PWWBWMI te zijn, in het leven geroepen om posities geven aan een overtollig personeel. Deze eenvoudige denkbeelden, met de uit voering waarvan reeds een begin is ge maakt, zullen den minister tot norm dienen en de kleine offers, die daarvoor noodig zul len zijn, zullen den minister naar hij verze kerde niet weerhouden bij de verwezenlijking van zijn werk. DE DICTATUUR VAN PORTUGAL. Talrijke arrestaties. Gister werd te Lissabon een groote betoo ging gehouden tegen de dictatuur. De politie trachtte de betoogers uiteen te drijven en maakte daarbij gebruik van de vuurwapens. Vijftien studenten werden gewond, waarvan een aantal ernstig. In totaal werden 60 personen gearres teerd. Ook uit Oporto en Braga worden tegen de dictatuur gerichte demonstraties gemeld. DE TOESTAND OP MADEIRA. Schietpartijen van beide landen. De „Daily Telegraph" meldt uit Madeira, dat gisteren de Portugeesche kanonneerboot „lbo", die deelneemt aan den blokkadedienst, door de opstandelingen van Tuschal is be schoten. De kanonneerboot beantwoordde het vuur en dwong de opstandelingen hun stellingen te verlaten. Voorts wordt gemeld, dat Portugeesche watervliegtuigen gisteren het draadlooze station der opstandelingen op het fort „Johannes de Dooper" bij Tuschal hebben gebombardeerd en tot zwijgen gebracht. Alle vliegtuigen zijn ongedeerd te Porto Santi teruggekeerd. Een hospitaalschip te Lissabon heeft bevel gekregen, zich voor het vertrek naar Madeira gereed te maken. De aanval op Madeira heeft zonder voorafgaande waarschuwing plaats gehad, ondanks de verzekering, dat een waar schuwingsperiode van 24 uur in acht zou worden genomen, gedurende welken tijd de Portugeesche regeering met de betrokken mogendheden maatregelen ter bescherming hunner onderdanen zou kunnen treffen. De drie internationale hotels te Tuschal worden echter door beide partijen als neutrale zone beschouwd. De Portugeesche minister van marine heeft aan de opstandelingen op Madeira een ulti matum gesteld. Volgens dit ultimatum zal, wanneer de opstandelingen zich voor heden 17 uur niet hebben overgegeven, geweld wor den gebruikt. DE FRANSCHE MINISTERRAAD. BIJEEN. Presidentverkiezing op 13 Mei. Onder voorzitterschap van den president der republiek is gisteren een ministerraad ge houden. President Doumergue onderteekende het decreet, waarbij de Nationale Vergadering op 13 Mei wordt bijeengeroepen voor de verkie zing van zijn opvolger. Briand bracht rapport uit over den stand der vlootonderhandelingen en de voorberei ding der zitting van den Volkenbondsraad. Besloten werd een delegatie naar Rome te zenden om te onderhandelen over een Franschij I tal iaansch scheepvaartverdrag. DE FABRIEKSBRAND TE MAAGDENBURG. Acht dooden in totaal. Omtrent de fabrieksramp te Maagden burg wordt nog nader vernomen, dat de ont ploffing in de Sacharinefabriek is ontstaan in de afdeeling waar rookpatroons voor rat tenbestrijding werden vervaardigd. Hierbij wordt salpeter gebruikt, waaraan de vreese- lijke uitwerking van de explosie dan ook in de eerste plaats moet worden toegeschreven. De eigenlijke oorzaak is nog niet met zeker heid bekend. Een der vrouwelijke arbeiders, die bij de explosie gewond werd, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden, zoodat het aan tal dooden hierdoor tot acht gestegen is. Nog twee slachtoffers overleden Van de in het ziekenhuis te Maagdenburg opgenomen zwaar gewonde arbeidsters uit de sacharinefabriek Maagdenburg-Zuid-Oost, zijn in den afgeloopen nacht twee arbeidsters overleden, zoodat in totaal 10 personen het slachtoffer van het ongeluk zijn geworden. De toestand van den opzichter Günther is naar omstandigheden redelijk wel, VERHOOR VAN GUALINO. Een grens- en een rechtsprobleem. De procedure van het verhoor van den Ita- liaanschen financier Gualino, betrokken bij de zaak-Oustric, oud-administrateur der Snia Viscosa, baart de Fransche justitie veel zorgen. De Italiaansche justitie, die nog het een en ander met Gualino te vereffenen heeft, staat niet toe dat deze het land verlaat. Het heet nu, dat het plan bestaat om op de grens bij Vintimille bijeen te komen, een tafel op de grenslijn te plaatsen met de eene helft in Frankrijk en de andere in Italië! Aan het eene eind zou een magistraat uit het Fran sche rechtsgebied, in dit geval Nice, plaats nemen, aan het andere eind Gualino met zijn raadsman, Mr. Flach. Daar het Fran sche recht vereischte dat de raadsman gedu-1 rende het verhoor naast of achter zijn cliënt zit, zal mr. Flach Italiaansch gebied moeten betreden. Edoch, volgens het Fransche voor schrift moet hij een toga dragen, en het staat te bezien of de Italiaansche regeering dit toe laten zal. Mr. Flach heeft besloten den deken der Parijsche balie te raadplegen om te weten te komen hoe hij 'de Fransche en Italiaansche rechtsbepalingen met elkaar in overeenstem ming kan brengen. Deze eenigszins fantastische mededeelin- gen van correspondenten van Engelsche bla den worden door de Parijsche bladen niet be vestigd. Het schijnt eenvoudiger te zullen toegaan: het verhoor zou geschieden in een huis vlak op de grens, dat dan tijdelijk to> neutraal gebied zou worden verklaard. NA DE „AFFAIRE DREYFUS". Camelots du Roy voor den rechter. Voor de rechtbank te Parijs hadden zich gister ongeveer 100 jonge „Camelots du Roy" te verantwoorden wegens verstoring der opvoering van „L'Affaire Dreyfus". Een aantal hunner, die verstek hadden laten gaan, werd tot 11 francs boete veroordeeld, de ove rigen tot 5 francs. Zes andere, die de recht matigheid der dagvaarding bestreden, zullen met de betrokken politiebeambten worden ge confronteerd. DUITSCHLAND EN ZIJN LANDBOUWKWESTIES. Officieel wordt medegedeeld: Het Duitsche Rijkskabinet heeft in zijn zitting van heden (Dinsdag) onder voorzitterschap van den Rijkskanselier en in aanwezigheid van den president van de rijksbank het rapport goed gekeurd over de resultaten van Maandag tusschen enkele ministers in het Rijksministe rie van voedselvoorziening en landbouw ge houden besprekingen. Hierna werd uitvoerig gesproken over den toestand in den landbouw. Vandaag reeds de beslissing? In aansluiting op de cfficieele mededeeling omtrent de gisteren gehouden zitting van het rijkskabinet wordt van welingelichte zijde vernomen, dat de definitieve beslissingen van de Rijksregeering inzake de agrarische rechten vandaag, of uiterlijk Donderdag zullen worden genomen. Men verwacht, dat het kabinet zich voor het meerendeel zal aansluiten bij de zienswijze van den rijksmi nister van voedselvoorziening aangaande de meeste douanekwesties. Echter neemt men aan, dat de door den rijksminister van voedselvoorziening geëisch- te verhooging van de rechten op boter geen meerderheid zal vinden. Voorts moet reke ning worden gehouden met de mogelijkheid, dat het kabinet in de komende dagen voor een bepaald contingent tot een vermindering van de rechten op het broodkoren zal beslui ten. Voor het oogenblik valt nog niets met zekerheid te zeggen omtrent de grootte van dit contingent, aangezien omtrent de dien aangaande bestaande behoefte tot op het oogenblik van den nieuwen oogst de mee ningen zullen uiteenloopen. INDUSTRIEELE SPIONNAGE IN NOORWEGEN. Bij de Norsk Hydm Een paar weken geleden is een ingenieur van de Norsk Hydro plotseling ontslagen on der verdenking van industriëele spionnage ten bate van Polen. Een nader onderzoek heeft nieuwe onthullingen gebracht. Ook een technisch consultatiebureau te Parijs schijnt bij de zaak betrokken te zijn. Dit bureau had onlangs opdracht gekregen voor de levering van teekeningen en plannen voor een kalksal- peterfabriek in Polen; een Noorsche fabriek had de bestelling gekregen van machines voor die fabriek en een ingenieur van die Norsk Hydro, die de teekeningen voor die machines toevallig in handen kreeg, werd ge troffen door de merkwaardige overeenkomst met nieuwe machines van de Norsk Hydro. Deze stelde een verder onderzoek in en bij een huiszoeking in het Parijsche bureau werden tal van compromiteerende documenten ge vonden, welke grond gaven voor de verden king dat de bovenbedoelde ingenieur, dr. Blich, fabrieksgeheimen zou verkocht hebben. Nog een andere functionaris van de Noor sche fabriek zou bij de zaak betrokken zijn, NIEUWE SPIONNAGE ONTDEKT? Geheimzinnige verdwijning van een commissaris van politie. De „Liberté" meldt uit Straatsburg dat er een nieuwe spionnagezaak zou ontdekt zijn. Een commissaris van politie voor speciale diensten, die na den wapenstilstand de Fran sche nationaliteit koos en vervolgens in zijn functie werd bevestigd is twee maanden ge leden op geheimzinnige wijze verdwenen met medeneming van alle stukken betreffende het tracé der ontworpen fortificaties en zeven foto's van agenten van den Franschen con- tra-spionnagedienst. Op den datum van het vertrek van dezen commissaris bevonden de agenten zich met een opdracht aan de andere zijde van den Rijn. Men heeft sedert niets meer van hen vernomen. De „Liberté" voegt er bij dat men bij de Sureté Générale niets van deze zaak afweet.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1