mknmscliG CoBrant. DE PAGODE FEUILLETON. Honderd drie en dertigste Jaargang. Woensdag 10 April Radioprogramma Rechtszaken Provinciaal nieuws (Wordt vervolgd). v No. 100 1931. I Donderdag 30 April. Hilversum, 298 Al. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8.—9.50 Gramofoonplaten. 10.— Morgen wijding. 10.3011.Gramofoonpl. 11. 12.30 Concert door werklooze musici. 12.30 2.A.V.R.O.-kwartet o. 1. v. D. Groene- <veld. 2.2.30 Gramofoonplaten. 3.4. Naaicursus. 4.5.Ziekenuurtje 5.5.30 Gramofoonpl. 5.30—0.30 Aansluiting uit Leiden. Concert door Russisch-ensemble. 6.30 7.Sportpraatje door H Hollander. 7. 7.30 Engelsche les door Fred Fry. 7.308. Prof. Dr. J. P. A. Francois spreekt over Hugo de Groot. 8.-9.Concert. Versterkt Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 9.9.30 Zangvoordracht door Emmi Leisner. 9.30 10.— Concert o. 1. v. N. Treep 10.— Vaz Dias. 10.15—11.15 Kovaos Lajos en zijn orkest. 11.15—12— Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8.—9.15 en 11.—2.— K.R.O., 10.—11.— en 2.—1130 N.C.R.V.) 8.-9.15 Gramofoonplaten. 10.— Zang door N. C. R. V.-dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.11.30 Gramofoonplaten. 11.3012. Godsd. halfuurtje door pastoor Perquin. 12.—12.15 Politieber. 12.15—1.45 Concert door het K. R. O.-Trio o. 1. v. P. Lustenhou- wer. 1-452.Gramofoonplaten. 2.2.45 Handwerkcursifs. 2.45—4.— Vrouwenuurtje, opgedragen aan H. K. H. Prinses Juliana. 4.5.Ziekenuurtje 5.5.45 Cursus Han denarbeid voor de Jeugd. 5.45—6.45 Concert door de Stafmuziek van het Ode Reg. Inf. te Breda o. 1. v. L. de Morée. 6.45—7.— Knip cursus. 7.—7.30 Vragenhalfuurtje. 7 30— 7.45 Politieber. 7.458.Gramofoonpla ten. 8.Uitz. van de feestel. herdenking v. d Geboortedag van Prinses Juliana. Met medewerking van dr. K. Dijk, feestrede. So listenconcert. Jongenskoor o. i. v. P. Pul. Na afloop Vaz Dias en gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 Al. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Cinema-orgelconcert. 12.20 Concert. Zimbler sextet. 1.25 Voor de scholen. 1.50 Lezing: English speech. 2.20 Vesper v. d. Westminster Abbey. 3.05 Dans muziek. Jack Payne. 3.50 Concert. Grosvenor House orkest. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Le zing: Some stories and all about them. 5.35 Nieuwsberichten. 6.— Vioolmuziek van Co- relli. 6.206.40 Lezing: Surprizing world. 6.50 Lezing: Sweden. 7.30 Concert Militaire kapel. B. Heather, piano. 8.20 Nieuwsber. S.40 Lezing: The way of the world. 8.55 Concert. Aguilar kwartet. M. Namara, so praan. 9.5511.20 Dansmuziek. Jack Payne. Parijs „Radio-Paris", 1725 Al. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.50 Gramofoonpl. 12.25 Gramofoonpl. 5.20 Gramofoonplaten. 8.05 Kamermuziek. 8.50 Opera-concert. Langenberg, 473 Al. 6.25—7.20 Gramo foonplaten. 9.35—10.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.20—5.20 Orkestconcert. 7.20—7.50 Con cert. 8.„Das Winzerfest". Burleske come- die van R. Wenz. Muziek van G. Kneip. 9.20 Berichten. Daarna tot 11.20 Concert. Kalundborg, 1153 Al. 11.20--1.20 Orkest concert. 2.204.20 Orkestconcert en decla matie. 7.209.20 Zang en toespraken. Bij eenkomst. 9.3510.20 Orkestconcert. 10.20 11.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 338.2 Al. 508.5 M.: 4.20 Orkestconcert. 5.05'Kinderuurtje. 6.05 Gra mofoonplaten. 7.20 Orkestconcert. 338.2 M.: 4.20 Orkestconcert. 5.05 Kinderuurtje. 6.05 Gramofoonplaten. 7.20 Gramofoonpl., zang en causerie. Zeesen, 1635 Al. 5.05 Tijdsein. 5.50 Gym nastiek. Hierna gramofoonpl. 9.30—11.25 Berichten en lezingen. 11 2512.15 Gramo foonplaten. 12.151.20 Berichten. 1 20 2.20 Gramofoonpl. 2.20—3.50 Lezingen 3.50—4.50 Cocnert. 4.50—7.20 Lezingen. 7 20 „Manon Lescaut", drama in vier acten van G. Puccini. 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. ARRONBISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 26 April. NIEUWE ZAKEN. DE OFFICIER ACHTERUIT GEZET! In deze strafzitting werd voor de eerste maal in gebruik gesteld het nieuwe forma listische voorschrift, waarbij de officier als openbare aanklager en deel uitmakende van Door MARJOR1E BOWEN Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C. E GUYE. 39 Madame de Bellegarde wist niet wat zij daarmee meende, dus antwoordde zij: Zij keek nog al stil toen ik boven bij u kwam wat dat het? O, ik kan het niet zeggen ik geloof dat zij vermoeid was, het is alles heel vreemd vo°r haar, en hij voegde er snel bij zij kent "iets, zij is nooit ergens geweest. Ja, antwoordde madame de Bellegarde, naar dat is een gelukkige stand van zaken als men jong is. Ik neb met miss Sarsfield te doen, zei Carless, en madame de Bellegarde zeide ja, zij ook, en die beiden schenen zichzelf te ver geten in dit medelijden voor het meisje. Maar madame de Bellegarde hield aan: Zij is zoo jong en aardig, de wereld ligt v<>or haar open Zoo was het eenmaal met miss Stalling, antwoordde Carless, en madame de Belle garde zweeg. .Zij dwaalden voort in het dichte bosch, den witten glimp van den weg in het gezicht houdende aan den linker kant. Het bosch scheen even vervan de wereld verwijderd als het kasteel was geweest, daar op die groote hoogte in de zon, hier in het liet parket, wordt geacht niet te behoo- ren bij het strafcollege of politierechter en 00 e£" daarvan afgescheiden plaats in neemt. De lessenaar van den officier was dus een aantal centimeters terug geschoven, waardoor met eenigen goeden wil kon worden aangenomen, dat het contact met de ge- rechts tafel was verbroken. Het behoeft na tuurlijk geen nadere bevestiging, dat de waardigheid van het Nederlandsche straf recht met deze formaliteit geen enkel ver band houdt. EEN GEHEELE SERIE NALATIGE HUISVADERS. In deze zitting werden weer verschillende hooger beroep zaken uit Texel en Helder, be treffende overtredingen der leerplichtwet met de noodige zorg behandeld. Slechts een dei- overtreders, de heer Pieter G., bollenkweeker uit Texel had van persoonlijke belangstelling 'blijk gegeven. Deze heer beriep zich op een schriftelijke mededeeling van een school hoofd, waarin deze had verklaard, dat het zoontje van verdachte, aan de vereischten der leerplichtwet had voldaan en er geen enkel bezwaar was den knaap van school en in het bollenbedrijf te nemen. Later bleek evenwel, dat deze paedagoog geen prima leerplicht wetskenner was en zich leelijk had vergist, van welke vergissing de vader de dupe werd' Hiermede hield de officier bij het toemeten van de straf dan ook rekening en vorderde veroordeeling tot slechts 1 boete of 1 dag. De heer Gerrit Jan S., ingezetene van den Helder, mocht zich belangrijk minder in de gunst verheugen en werd tegen hem 2 maal 10 of 2 maal 10 dagen gevorderd. Voorts werd tegen den heer Corn. Alb. W., landbouwer en kerkmeester op Texel, die zijn dochtertje, gesierd met de welklinkende voor namen Divéra Euphemia, niet geregeld aan het onderwijs in de 7e klasse had doen deel nemen, gerequireerd 5 boete of 5 dagen. Nog 'n ander ingezetene van Texel en va der des huisgezins, de heer Jacob W., wa ren met minder dan 3 dergelijke van onjuist opvoedkundig inuzicht getuigende feiten ten laste gelegd en tegen hem werd gevorderd 3 maal 8 boete subs. 3 maal 8 dagen hechte nis, waarop deze rubriek strafzaken werd af gesloten. NATIONALE OEFENPARKEN VOOR CANDIDAAT-MOTQRRIJDERS DRINGEND NOODIG GEACHT. Behalve de hedendaagsche strooming tot behoud van overoud en ongerept natuur schoon, doet zich ook de behoefte gevoelen aan geschikte oefenterreinen voor motorrij ders, die zich voor een rijbewijs willen be kwamen. Het zou misschien overweging ver dienen, daarvoor een deel van de eerstdaags vrijkomende gronden der gedempte zuiderzee te bestemmen, 'n Billijke vergoeding voor vuur en licht en coulante bediening zou dit aan de baren ontwoekerde land misschien zeer productief kunnen maken. Want de staat heeft geen bezwaar deze stiefmoederlijk be deelde dienstplichtigen aan de motor- en rij- wielwet na voldoend afgelegde rijproef een rijbewijs uit te reiken, doch staat onder geen voorwaarde toe, dat de oefening voor dit examen plaats heeft op den openbaren weg. En de heer V. I. V. M., 'n 23-jarig boekhou der te Alkmaar, die op 26 Januari in gezel schap van zijn instructeur als duorijder den rijksweg onder den Helder als oefenterrein had gekozen, werd het slachtoffer der on- wrikare besluiten der motor- en rijwielwetfa- brikanten en werd geverbalisiseerd omdat hij niet in staat was het rijbewijs te verwerven, en dit dus niet kon verioonen. De kantonr. te Helder, ook al in 't complot, veroordeelde hem tot 10 boete of 10 dagen, terwijl de officier heden bij de behandeling in hooger beroep er al evenmin meer toegevend over dacht, den heer E. het vriendelijk advies gaf, des- verkiezende voor zijn evolutieën het Alkmaar- sche Sportpark te huren en last not least, bevestiging van het Heldersche kantonge recht vorderde. Mr. Willemse, een advocaat uit Den Haag, was nog te elfder ure heel uit de residentie- overgekomen om de inconsequente bepalingen ten aanzien van de motorrijders naar voren te brengen, triomfantelijk het inmiddels sum ma cum laude door den heer E. verworven rijbewijs te toonen en ten slotte de strafka mer voor te stellen, zijn cliënt te veroordee- len, doch hem casu quo geen straf op te leg gen. HEBBEN DE GEMEENTELIJKE WETGEVERS VAN ALKMAAR EEN BOKJE GESCHOTEN? De heer Simon H., expeditiebediende te Alkmaar, had op 17 Februari met zijn drie- wielige fiets de kortelings voor dit verkeer afgesloten Appelsteeg bereden en was nood- lottigerwijze in handen gevallen van den kantonrechter die hem corrigeerde met 3 boete of 3 dagen. De veroordeelde bleek ech ter niet genegen in dit vonnis te berusten en beschaduwd woud, leken zij zoo heel alleen. Madame de Bellegarde had het gevoel als of zij haar identiteit had verloren, alsof zij één was met de boomen, met de stilte, met de flonkerende lichten der golvende schaduw, die zich rechts en links uitstrekte, voor en achter, eindeloos, met zoete eentonigheid van schoonheid. Zij wilde wel, dat dit oogenblik voor altijd zou blijven, dat zij altijd langzaam kan wan delen door dit zongevlekte groen, met Ti- mothy Carlesse, die de takken van haar pad hield. Zij was ook vermoeid en kwijnend, evenals Robinetta Sarsfield was geweest in de tuinen van Chinon; de dag was reeds lang geweest, en heet. Zij was gelukkig, maar zij voelde ergens een zwakke, een lichte onbehagelijkheid; zij kon niet zeggen of die was in haar eigen hart of afgegeven door Timothy Carless eerder, dacht zij, die van hem; hij was, voor zijn doen, ongewoon ernstig; misschien liet zij hem te lang wachten. Maar zij wilde hem nu niet laten spreken, zij voelde zich te dommelig van droomen; alles was volmaakt zooals het was zij was bevreesd de betoovering te verstoren waarin zij zich bewoog, zelfs al zou zij naar een be paald geluk grijpen. Het pad werd nauw en verward door de takkken van het onderhout; zij vroeg Carless vóór te gaan en beschouwde hem met liefde zooals hij zich vóór haar bewoog onder het geboonte; zij vermeide zich zoo in hem, in zijn bevalligheid en knapheid, in de bekoring van zijn kretige vlugheid van gedachte en kwam in hooger beroep, zich excuseerende dat het verbod hem niet bekend was en hij het desbetreffende waarschuwingsbord niet had opgemerkt. De officier moest tot zijn spijt, want zijn opvatting werd gelanceerd in de pers en nu zou misschien iedereen het rijverbod in de Appelsteeg absoluut gaan negeeren, vernie tiging requifeeren van het gewezen vonnis aangezien naar de juridische meening van den officier deze verordening niet voldeed aan de voorschriften, omdat niet duidelijk was aangegeven of het verbod betrof het één dan wel tweerichtingsverkeer. In verband met het ontbreken van deze noodzakelijke aanwijzing achtte de offuier dus het ten last gelegde w e 1 bewezen, doch niet strafbaar en requireerde mr. v. d. Feen de Lille derhalve ontslag van rechtsvervol ging voor den hoogst voldanen appèllant. EEN ARGUMENTATIE, DIE GEEN HOUT SCHEEN TE SNIJDEN. De vrachtautochauffeur Joh. Petr. B. te Alkmaar was zeer tegen zijn zin opgeknapt met een vonnis tot betaling van een geld boete door den kantonrechter'van Alkmaar omdat hij op 5 Januari te Heiloo, bij het inrijden van den Stationsweg in flagranten strijd mtt de bepalingen rechts een voor hem rijdenden auto, bestuurd door een leerling chauffeur, den heer C. Bruijns, verlofhouder te Hoorn, benevens een wielrijder C. Baltus van Limmen, had voorbij gereden. Geduren de de behandeling van het door den heer B. aangeteekende hooger beroep, voerde deze eenzelfde verweer als in eerste instantie, na melijk dat de inzittenden in den auto eerst links en toen rechts den arm hadden uitgesto ken waardoor natuurlijk verwaring was ont staan Deze bewering werd echter zoowel door Bruijns als door zijn leermeester Ruiter beslist ontkend en de officier kon geen enkel motief vinden om anders dan bevestiging van het gewezen vonnis te requireeren. DE ZWIJNTJESJAGER HIELD ZICH MEESTERLIJK VAN DEN DOMME. Een vodden- en oudroestkoopman, de 33- jarige jb. Joh. K. te Alkmaar, tot einde Fe bruari permanent-logé van een volkshotel aan de Voormeer, welk pension hij inmiddels nolens volens heeft verwisseld voor het Staatslogement met eenvoudig, maar dege lijk menu en bediening in elegante livrei op den Geestersingel kwam na 20 Februari sterk in aanmerking voor een bezoek van een rechercheur on zijn apartement in bovenge meld volkshótel, zulks naar aanleiding van de vermissing van een damesrijwiel, merk Gazelle en eigendom van de pleegzuster mej. Dina Drentje, welke dame bedoeld rijwiel benevens een daaraan bevestigde tasch op 20 Febr. onbeheerd had achtergelaten voor een perceel aan den Voordam en bij haar wederkomst tot haar onaangename verras sing moest ontwaren, dat fiets en tasch spoorloos waren verdwenen. Het bezoek van den detective was echter niet zonder vrucht gebleven, daar op de kamer van onzen vod den- en rommelnegociant werd gevonderf een tasch, inhoudende eenige voorwerpen, zak doek en briefjes, die door zuster Dient je pertinent als haar eigendom werden herkend. Voorts werd opgespoord het rijwiel, dat door den caféhouder Groot voor 13,75 was ge kocht van den voddenkoopman, zoodat aan de termen noodig voor een voorloopige aan houding zoo goed als niets ontbrak. Na eenige maanden in voorarrest te heb ben doorgebracht, stond de verdachte heden terecht, zich niet al te toeschietelijk toonende, ondanks alle prijzenswaardige moeite, die mr. Ledeboer, de president der meervoudige strafkamer, ontwikkelde, teneinde den hee K. tot een rouwmoedige erkentenis te men gen. Integendeel draaide de compariant.om de zaak heen als een kat om de heete brei en trachtte hij het college te bewegen, zijn inte resse te concentreeren op den persoon van den koopman Gerrit Boog, als getuige aan wezig van wien hij beweerde het rijwiel te hebben gekocht. Deze Coupe de Théatre was echter gedoemd jammerlijk te mislukken, daar hft duidelijk was dat de heer Boog in deDeVSüc dan ook in «n uitvoerig requisitoir na een zorgvuldige groepeering der feiten, zeer duidelijk te kennen, dat naai zijn meening de verdachte den rijwneld.esal had gepleegd. Voorts overlegde de officier het strafregister van verdachte dat er niet al te rooskleurig uitzag en behalve eenige ver oordeeling wegens heling, ook nog bevatte een veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf door het Hof te Brussel. De officier meende aldus alle motief- te hebben, ook thans 1 jaar gevangenisstraf te requireerem De verdachte repliceerde hierop kort en bondig, onschuldig te De"verdediger, mr. Wijnne, hoewel zich niet met jeugdig enthousiasme opwerpende als kampioen voor den man op de zondaais- bank, vervulde correct zijn pleitersplicht, wees er op dat de verdachte als gevolg van beweging, in de zachtheid van zijn geest en de verukkelijke goedhartigheid van zijn voor komen en manieren. Zij dacht: Ik geloof niet dat hij weet wat kwaad en leelijkheid is. Ik geloof niet dat hij in staat is tot ook maar een glimpje van iets laags. Zij kwamen plotseling op een lichte plaats en gingen zitten op een van de gevallen boomstammen, een onthoofden eik, die ma dame de Bellegarde beklaagde en met lichte hand liefkoosde. Carless zat op het andere eind van den stam; hij was groot, slank en bevallig als een teekening van Lancret in zijn onbewuste houding, met zijn sierlijk, helder profiel tegen den achtergrond van het 'bosch. Een geschikte metgezel voor de reis naar Cytherea, daeh de vrouw, die hem lief had, en zij werd geroerd tot een teederen glimlach bij de waarneming van zijn volko men bescheidenheid. Hij was zoo volkomen onbewust van zijn eigen persoonlijkheid. Hij draaide zich om, met een schertsenden glimlach. U heeft over iets plezier? daagde hij uit. Ja komt er niet op aan wat. U wilt mij nooit één van uw gedachten vertellen. Zij zijn er niet voor om juist nu te ver tellen, en het zijn geen gedachten maar droomen. Ik geloof niet dat men hier iets anders zou kunnen doen dan droomen, antwoordde hij. een psychiatrisch onderzoek geruimen tijd in voorarrest had doorgebracht en refereerde zich ten slotte aan het oordeel der meerv. strafkamer. In alle zaken a.s. week uitspraak. WERKLOOZEN-RELLETJES TE HAARLEM. Het Amsterdamsche gerechtshof vernietig de het vonnis van den politierechter te Haar lem, waarbij een deelnemer aan een werk- loozen-relletje, die geweigerd had in een be paalde richting door te loopen, toen de poli tie hem dit gelastte, veroordeeld werd tot twee weken gevangenisstraf wegens het niet voldoen aan een bevel, hem krachtens een wettelijk voorschrift door een ambtenaar ge daan (art. 184 W. v. St.). Opnieuw recht doende ontsloeg de rechtbank den verdachte van rechtsvervolging, omdat het feit wel be wezen, maar niet strafbaar was. In de ten lastelegging toch was niet opgenomen op grond van welke bepaling der Algemeene Politieverordening de last gegeven werd. tot 28 geldboeten van 25; J. H. tot 37 boe ten elk van 100, met bepaling, dat deze boeten worden vervangen elk door hechtenis van vier dagen ten aanzien van M. en S. en van één dag ten aanzien van H. Voorts verklaarde het Hof de schepen Neerlandia II, thans Vio geheeten, Julia en Adnia executabel voor de verbeurde boeten. De expediteur van K. werd veroordeeld tot betaling van tien geldboeten a 300, 9 geldboeten a 3000 en 9 geldboeten tot een gezamenlijk bedrag van 311.850, en voorts tot 9 geldboeten a 300 resp. 10 maal 2 da gen, 9 maal 10 dagen en 9 maal 25 dagen hechtenis. Voorts wees het Hof de civiele vordering toe en wel ten aanzien van verd. M. bedra gende 21.122,91, van verd. St. 117,450 en van verd. H. 102,600, alles met 5 pet, interest. Ten slotte verklaarde het Hof het aan <fe verdachten v. H. .en K. ten laste gelegde niet bewezen en sprak zij beiden vrij. MEINEED IN EEN ECHTSCHEIDINGS PROCEDURE. Het Amsterdamsche gerechtshof deed uit spraak in de strafzaak tegen iemand, die zich te verantwoorden had wegens meineed in een echtscheidingsprocedure (hij had on der eede verklaard niet met een vrouw ge armd geloopen te hebben, wat getuigen ver klaarden te hebben waargenomen). De vijf de kamer der Amsterdamsche rechtbank had verdachte vrijgesproken. Het hof vernietigde dit vonnis en veroordeelde den verdachte, opnieuw rechtdoende, tot zes maanden ge vangenisstraf. De advocaat-generaal had acht maanden gevorderd. DOODSLAG. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is Maandag in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen een 32-jarigen mijnwerker uit Geleen, die door de rechtbank te Maas tricht veroordeeld was tot drie jaar gevan genisstraf, omdat hij in een café te Geleen een mijnwerker zoodanig met een mes had gestoken, dat de man daags daarna over leed. Verd. was in hooger beroep gekomen, omdat het voor hem niet vaststond, dat hij den doodelijken steek had toegebracht. De adv-generaal vroeg oplegging van den zelfden straf, echter op andere kwalificatie van het misdrijf. De verdediger vroeg voorwaardelijke ver oordeeling. Uitspraak 11 Mei. EEN BRIEF IN VERKEERDE HANDEN. Wegens het als ambtenaar zich toeëige- nen van een brief (pakje) die bij de sortee ring ten postkantore in zijn handen was ge komen, veroordeelde de Haagsche rechtbank den brievenbesteller J. S. R. in Den Haag tot zes maanden gevangenisstraf. In hooger beroep vernietigde het Haagsche gerechtshof dit vonnis op formeele gronden, doch veroor deelde den verdachte tot dezelfde straf. Verd had het pakje, dat bestemd was voor iemand buiten zijn rayon, bij de bestelling meegeno men en 'het, toen hij onderweg een hoofdbe- stèller ontmoette, in zijn mouw verstopt. Tegen het arrest van het gerechtshof teeken- de hij cassatie aan bij den Hoogen Raad. De procureur-generaal zal op 11 Mei con clusie nemen. VERDUISTERING VAN RUIM 7700. Terzake verduistering van eenige bedragen tusschen Januari 1926 en September 1929 tot een totaal van ruim 7.7Ó0 ten nadeele van v. d. P. te Haarlem is K. V. in hooger beroep door het Amsterdamsche gerechtshof tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij kwam hiervan in cassatie bij den Hoogen Raad. De procureur-generaal zal 11 Mei conclu sie nemen. SUIKERFRAUDE. Het gerechtshof te Den Haag heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de schippers B. M., J. S., en J. H., den expediteur H. van K., koopnlan G. E, M. van H. en den choco ladefabrikant G. J EI., die betrokken zijn ge weest bij de suikerfraudezaak, wélke op 14 Januari, 21 Februari en 11 April j.1. voor dit Hof heeft gediend. Het betreft het onge dekt vervoer van den opslag van een groote hoeveelheid balen witgemaakte ruwe Belgi sche beetwortelsuiker, welke door de schip pers met de schepen Neerlandiall, Julia en Adnia werden vervoerd. Het Hof veroordeelde verdachte B. M., tot betaling van vier geldboeten elk van hon derd gulden; J. S. tot een zelfde boete; J. H Hier in het bosch? Overal in Touraine. Chinon leek toover- achtig. Madame de Bellegarde antwoordde zacht: Waar komt al die betoovering vandaan? Er moet iemand zijn die liefheeft. Ja, dat is de eenige betoovering, niet waar? Geluk is de eenige betoovering. Maar je kunt niet gelukkig zijn als je niet liefhebt, zeide hij ernstig. Zij sloeg hem gade; natuurlijk was het waar, maar zij had niet gedacht dat hij hel reeds weten zou; de kilheid van haar eigen leven, een woestenij omdat er geen liefde in geweest was, bekroop haar als een schaduw. Er zijn veel soorten van liefde, trachtte zij tijd te winnen. Maar niet zooveel die van belang zijn geliefden of kinderen, al het andere schijnt mij een tamelijk wanhopig soort bedrog toe. Madame de Bellegarde antwoordde nogal zwakjes Ge denkt dat dit alles is wat er op aan komt een geliefde te hebben of een kind? O ja, natuurlijk, antwoordde hij eenvou dig. Weder meende zij in hem te ontdekken die lichte onbehagelijkheid, die vage droefheid, en omdat zij zich daarover verwonderde, ook licht vaag, antwoordda zij niet onmiddellijk, en hij voegde er snel aan toe: U vroeg mii hier om een bijzondere reden, niet waar? Opgeschrokken, maar dadelijk besloten zich niet bij verrassing te laten nemen, ant woordde zij; STOMPETOREN. Maandagavond hield de vereeniging Huis vlijt en Floralia in café Renses alhier eene algemeene vergadering, waar de heer Bosga (van Schermerhorn) eene causerie zou hou den over het kweeken van planten, speciaal met het oog op de tentoonstelling. De presidente, mevr. Kruimel, heette al len welkom, inzonderheid den spreker en gaf een beknopt overzicht van de werkzaamhe den in den afgeloopen winter. Hierna werden de notulen der vorige vergadering gelezen en na eene kleine aanvulling goedgekeurd. Ver volgens bracht de heer Zwiep verslag uit van het onderzoek der commissie, die de boeken en bescheiden der penningmeesteres had na gegaan. Dit verslag was gunstig, zoodat de rekening werd goedgekeurd en de penning meesteres met dank voor haar beheer gedé- chargeerd.. Nu werd het woord gegeven aan den heer Bosga, die op eenvoudige, maar duidelijke wijze enkele punten besprak over het kwee- ken van planten. In de eerste plaats zette hij uieen, waarom de planten op de tentoonstel ling te Schermerhorn beter waren dan die te Stompetoren. Duidelijk stelde hij irf het licht, dat om de stekken tot mooie volle planten te doen groeien, vooral noodig is: de ambitie om te verzorgen en daarbij de kennis om ze juist te verzorgen. Spreker verdeelde de plantjes, die uitge reikt worden, in drie rubrieken: a. planten, die beslist binnen gekweekt dienen te worden; b. planten, die zoowel binnen als buiten kun nen worden opgekweekt; c. planten, die al leen buiten dienen gehouden te worden. Of ze volop zon of weinig of geen zon behoeven, ligt aan de soort der planten; de leverancier dient dit aan het bestuur kenbaar te maken. Eén van de voornaamste dingen is wel het toedienen van water; dit moet practisch ge leerd worden: de eene plant heeft veel meer water noodig dan de andere. Ook de tempe ratuur der planten, buiten of binnen, heeft veel invloed: planten, die bloeien, vragen over 't algemeen meer water dan die niet bloeien. Men hoede er zich echter voor, te veel water te gewen, want dan verzuurt de grond. Het water worde zoo regelmatig mogelijk gegeven, en niet al te koud, naar sprekers meening verdient het aanbeveling, het vooral 's avonds te doen. Hierna besprak de heer Bosga de bemes ting, het reinhouden der planten en het z.g. „koppen", d.w.z. dat de koppen der stengels worden genepen, waardoor de stengels aan de zijden meer uitschieten en de plant voller wordt. In het tweede gedeelte zijner causerie deel de hij op onderhoudende wijze nog iets mede over de behandeling van verschillende soor ten dahlia's. Met de beste wenschen voor het slagen der tentoonstelling in den a.s. herfst eindigde spreker. De presidente was ongetwijfeld aller tolk, toen zij den heer Bosga hartelijk dank zei voor hetgeen hij ten beste had gegeven, en waarmede de aanwezigen hun voordeel kun nen doen. Aan de leden deelde zij nog iets mede over de a.s. uitreiking der planten en sloot hierna met dank aan allen de vergade ring. CASTRICUM. Belangrijke gas prijs verlaging. De door den wethouder der bedrijven reeds in de begrootingsvergadering toegezegde verlaging van den gasprijs voor de kleine verbruikers zal nu werkelijkheid worden en daarbij zal die verlaging gezien de gunstige uitkomsten van het gasbedrijf over 1930, niet beperkt blijven, maar tevens gelden voor de andere verbruikers, terwijl ten slotte de gas prijs voor gebruik over den gewonen en Dat klinkt heel bepaald! Ja, ik wil graag bepaald zijn. U vroeg mij hier niet na dat lange stilzwijgen zonder een reden, of bedoeling? Neen. Welnu, dan Maar ik ga u nu niet vertellen wat die reden was - Hij zag er smeekend en ernstig uit; zij had het gevoel alsof zij een stuk speelgoed aan een aardig kind onthieid: neen, het oogenblik was niet ernstig genoeg om het toppunt te zijn van haar lange wachten, van zooveel twijfel, hoop en smart. Neen, nu niet. Zijt ge niet tevreden? voegde zij er bij. Is dit niet genoeg? Een zomerdag de wou den? Het is geen zomer Hij bewoog zijn voet tusschen doode bladeren. Waarom had hij dat gezegd? Zij voelde zich berispt. Goed, herfst dan. Maar ik had het ver geten, je had me mijn illusie kunnen laten. Ben je niet tevreden? drong zij weder aan. Ik zou graag willen dat u mij vertelde waarom u mij hier heeft gevraagd, hield hij aan. Of anders mij toe te staan u te vertellen waarom ik gekomen ben. Dit was duidelijk genoeg en zij huiverde van genot. Toch weerde zij hem nog af. Niet nu. Het is een kwestie van enkele da gen alleen die kleine St. Martin's zomer. Kan je je daarin niet verblijden zonder vra gen te stellen?.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7