->/ DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een Muziekconcours te Alkmaar. ïATEBOAl* ABBïïfl 1031 Als alles goed harmonieert zal het concours een succes worden. Latijnsche namen en Christelijke korpsen, maar muziek, die door ieder gewaardeerd zal kunnen worden. Öapeliiksch Overzicht 133e Jaargang. Buitenland W.M.H. PELS df Zn., Alkmaar ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTEKTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. H!o. 103 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. „Böse Menschen haben keine Lieder" zegt een bekend Duitsch spreekwoord en als daar om de secretaris van een Muziekvereeniging de hulp van de Pers komt inroepen om in zoo uitgebreid mogelijken kring bekend te maken, dat hij en zijn medekunstbroeders op Hemel vaartsdag hier ter stede een concours zullen houden, dan zijn wij natuurlijk gaarne bereid deze verdienstelijke leden onzer burgerij in alle opzichten ter wille te zijn. Het is al weer eenige jaren geleden, dat Alkmaar als musicaal wedstrijdterrein werd uitverkoren en een stad met een zoo mooien Stedelijken Muziektuin en een bevolking, die door het oprichten van zoovele muziek- en zangvereenigingen blijk v2n haar liefde voor klank en toon heeft gegeven, mag het zich tot een voorrecht rekenen, dat de Noord- Holiandsche Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfarecorpsen op 14 Mei a.s. te Alkmaar haar jaarlijksch concours zal organiseeren. Eigenlijk was Alkmaar al veel eerder aan 'de beurt, sinds een zevental jaren geleden in deze stad het besluit tot oprichting van den bond werd genomen. Vóór dien tijd was er één groote provin ciale of liever dubbel-provinciale vereeniging, de Hollandsche Bond van Christelijke Har monie en Fanfarevereenigingen, die de Chr. musicale organisaties in Zuid- en Noord- Holland omvatte. Eerst töen deze te groot werd heeft men ze gesplitst en Noord- Holland kreeg een eigen provincialen bond, die met Kerstmis 1924 in de stad der victorie het levenslicht zag en waarbij zich toen reeds een negental vereenigingen hebben aange sloten. Nog aiiijd is de heer P. D. Klut uit IJmui- den voorzitter van dezen bond en dat deze onder zijn leiding goed vooruit gegaan is kan zeker blijken uit de omstandigheid, dat vijftien vereenigingen welke thans daarbij zijn aangesloten aan het concours zullen deelnemen en dat de zestiende, de Benjamin onder deze ensembles, die van fanfarecorps pas in harmoniecorps is veranderd en dus nog zijn eerste wankele schreden op het pad der roem moet zetten, als gast of toe hoorder op het groote festijn der schoone klanken tegenwoordig hoopt te zijn. Elk jaar wordt op Hemelvaartsdag een concours gehouaen, Enkhuizen, Zaandijk, Bloemendaal, Schagen, Zaandam en Wormer- veer hebben al een beurt gehad en dat men niet eerder in Alkmaar is verschenen is uit sluitend een gevolg van het feit, dat een con cours vrij kostbaar is de kunst moet nu eenmaal betaald worden en dat een ver eeniging als Soli Deo Gloria, die in haar tien jarig leven reeds zooveel droevige onder vindingen achter den rug heeft, nog altijd niet over een zoo ruime beurs beschikt als dat in het belang van haar streven wel nood zakelijk zou wezen. Wij hebben toen deze vereeniging het vorig jaar haar tweede lustrum vierde, haar levens geschiedenis in het kort in onze courant weergegeven. Het is een geschiedenis vo! ups and downs en het blijkt, dat de harmonie in de Harmonie zoo nu en dan wel eens verstoord werd door at in flagranten strijd met haar naam som mige leden zich wel eens meer eer wilden zien toegekend dan hun eigenlijk toekwam. Men hoorde wel eens klanken die in een vereeni ging ais deze niet thuis behooren en op sommige repetitie-avonden werd wel eens meer gepraat dan geblazen. Evenwel, men weet hoe alles ten slotte Weer in goede harmonie tot elkaar gekomen is, hoe alle verdeeldheid terzijde gesteld werd en hoe er onder den ijverigen dirigent den heer Leo Koning uit Hoorn, zoo en thousiast geoefend is, dat het corps van alle wedstrijden waar hel zich met zijn nieuw vaandel vertoond heeft, met lauweren over laden weer huiswaarts gekeerd is. Wij hebben al eens opgemerkt, dat men schen, die in hun prille jeugd gevaarlijke ziekten goed te boven zijn gekomen op late- ren leeftijd dikwijls onvatbaar blijken en een toonbeeld van kracht en gezondheid worden. Zoo is het ook Soli Deo Gloria gegaan en met haar kracht groeide haar zelfvertrouwen en haar overtuiging, dat als andere plaatsen een concours kunnen organiseeren, Alkmaar dat ook tot stand moet kunnen brengen. Een concours als dit moet in alle opzich ten slagen als het weer maar wil medewerken want een muziekwedstrijd in een openlucht zaal als onze stedelijke tuin heeft voor alles een prachtigen voorjaarsdag noodig. Het is opmerkelijk hoe muziekgezelschap pen en met Christelijke gezelschappen schijnt dit niet het minst zoo te zijn van mooie namen en vooral van Latijnsche namen houden. Als wij nagaan wie er aan dit concours zullen medewerken treffen wij daarbij o.a. Arti et Reglione, Excelsior, vijf verschillende Soli Deo Gloria's, Crescendo, Sursum, Patri monium en Sursum Corda aan, terwijl twee Oranje Harmonie kapellen en een „Wilhelmi- na"-vereeniging ervan getuigen dat in dezen bond de ware Oranjemannen zitten, die zich allereerst op de gedenkdagen van de leden van ons vorstenhuis laten hooren. Koraalmuziek en vaderlandsche liederen liggen dan ook in de lijn dezer gezelschap pen, maar dat zij daarnaast ook wat anders kunnen laten hooren al is hunnerzijds dan ook.geen Jazz-muziek te verwachten kan zeker blijken uit den op Hemelvaartsdag georganiseerden marschwedstrijd, waarvan de in het programma opgenomen voorwaar den ons allesbehalve gemakkelijk lijken. Alle voorbereidingen voor dit concours zijn thans getroffen. Er zijn tal van commissies voor allerlei onderdeden gevormd en er is een omvangrijk eerecomité samengesteld, waarvan de burge meester het eere-voorzitterschap aanvaard heeft en waarvan de heer P. Schipper, eere voorzitter der ontvangende vereeniging, als voorzitter zal optreden. Met een dergelijk eere-comité is het geen wonder, dat de deelnemende vereenigingen om tal van lauwerkransen, medailles enz. kunnen kampen, zoowel voor den marsch- als den concertwedstrijd en als extra prijs wordt een zilveren wisselbeker beschikbaar gesteld, die men driemaal moet behalen om er eige naar van te worden en waarop tot dusver voor den tijd van een jaar reeds de vereeni gingen te Zaandam, Enkhuizen, Koog Zaan dijk en Krommenie beslag wisten te leggen 's Morgens om elf uur zullen de deelne mende corpsen in den Stedelijke Muziektuin worden ontvangen, waar., na een openings woord door den bondsvoorzitter, koraalmu ziek zal worden uitgevoerd door Soli Deo Gloria uit Koog-Zaandijk, waarna om kwart voor twaalf een aanvang gemaakt wordt met den concertwedstrijd. Om kwart voor twee marcheeren alle deel nemende vereenigingen naar het Stadhuis waar te twee uur de officieele ontvangst zal plaats vinden, waarna om kwart over twee door alle gezelschappen aan het gemeente bestuur en het eere-comité voor het Stadhuis een aubade zal worden gebracht. Te kwart voor drie zal dan de marschwed- strijd een aanvang nemen, te vijf uur wordt de concertwedstrijd in den Muziektuin voort gezet en zoo mogelijk zal Sursum Corda uit Krommenie daarna dezen klankvollen dag met een avondconcert besluiten. Wij hopen van harte, dat dit concours der provinciale organisatie van Christelijke Har monie- en Fanfarecorpsen in alle opzichten zal slagen en Wij hopen in het bijzonder voor onze stadgenooten dat de mooie wisselbeker, dit jaar naar Alkmaar zal verhuizen en op den duur een blijvend plaatsje in het oefen lokaal onzer plaatselijke vereeniging zal mo gen vinden. DE 1-MEI-VIERING IN HET BUITENLAND. Als we vandaag op deze plaats de 1-Mei viering trachten te verslaan, dan doen we dat duidelijkheidshalve in volgorde van de berichten, zooals die binnengekomen zijn. We knoopen er dus geen commentaren aan vast, maar volstaan met de simpele weergeving der feiten, voorzoover ons die bekend zijn. Allereerst dan trekt Spanje de aandacht, Juist, omdat daar eenigen tijd geleden een nieuwe regeeringsvorm is gekomen. Men was dus benieuwd, hoe de 1 Mei-dag deze keer zou verloopen. Welnu, in Spanje is de 1 Mei-dag gevierd met relletjes, met dooden en gewonden. InBarcelona trok na afloop van een meeting der vakvereeniging een stoet van drie- tot vierduizend betoogers naar het pa leis der generaliteit om de autoriteiten in kennis te stellen van de conclusies van het manifest ter gelegenheid van den len Mei. Terwijl een delegatie het paleis was bin nengegaan, deden zich op het Plein der Re publiek, waar zich het paleis bevindt, ernsti ge ongeregeldheden voor. Een zeer dichte menigte was er bijeen om den terugkeer der delegatie af te wachten. Eensklaps klonken schoten, die een paniek onder de menigte te weegbrachtende schoten werden talrijker, met het gevolg dat een politieagent werd ge dood en twee agenten zeer ernstig werden gewond. Bovendien zijn er nog 12 burgers gewond, van wie vier ernstig. De gewapende macht joeg d_e betoogers uiteen. Men weet niet wie de schoten gelost heeft. Bij de demonstraties werden dundoeken meegevoerd met opschriften: „Weg met de kerk „Weg met de tyrannen", e. d. In M a d r i d is de dag kalm verloopen. Alle winkels en theaters waren gesloten. De soc. democraten organiseerden een betooging, aan welker spits prof. Unamimo liep. Een arbeidersdelegatie werd door den minister president ontvangen. Dat is alles, wat, we van Spanje tot nog toe weten. Gaan we nu eens een kijkje nemen in Portugal dan blijkt daar, dat in Lissabon ge vechten zijn geleverd tusschen politie en be toogers. De betoogers wierpen met bommen, de politie antwoordde met machinegeweren. Over eventueele dooden en gewonden is nog niets bekend. Bij onze Oostelijke buren, Duitschland had de 1 Mei-viering een betrekkelijk kalm verloop. Overal hadden de gebruikelijke op tochten plaats, overal werden toespraken ge houden, maar alles verliep gelukkig rustig. De Berlijnsche soc.-democraten betoogden des morgens, de communisten des middags in de Lustgarten. Vijftig communisten, o.w. Thalmann, e.a. rijksdagleden, voerden het woord; onder de sprekers waren ook ettelijke jongelieden. Te B e r 1 ij n ontstonden af en toe botsin gen, o.a. tusschen soc.-dem. en nazi's', doch van emstigen aard waren deze niet. Een aan tal personen werd gearresteerd* Verder had te B e r 1 ij n nog een botsing plaats tusschen nat soc. studenten en so.\ dem. voor het univeiï, teitsgebou w, waarbij de politie moest ingrijpen en enkele personen ge wond werden. In verband met een relletje op het voor plein van de universiteit zouden de hekken gesloten worden. Toen de beambten zich bui ten het gebouw bevonden, werd, naar het W. B. meldt, plotseling, waarschijnlijk door communistische studenten, de sovjetvlag op het hoofdgebouw geheschen. Talrijke nieuws gierigen verzamelden zich voor het gebouw en keken met verbazing naar de vlag. De beambten van de hoogeschool verwij derden daarop het doek. De daders konden niet worden ontdekt. TeMünchen trachtten de communisten de optochten der socialisten in de war te stu ren. De politieagenten wierpen zij met stee- nen, waardoor er zeven licht gewond werden. Met de sabel herstelde de politie de orde. Te Koningsbergen drongen jon gens een kerk binnen en staken roode vlaggen uit de torenvensters. In dezelfde stad sloegen tijdens een betoo ging de paarden voor een boerenwagen op hol. Zij renden door de menigte, waarbij zes personen zoodanige kwetsuren opliepen, dat zij naar een gasthuis moesten worden over gebracht. Te K e u 1 e n hebben de soc. dem. in de Messehalle een groot Miefeest georganiseerd Hier werd het woord gevoerd door den rijks dagafgevaardigde Dittmann. In aansluiting op deze feestelijkheden werd het nieuwe ge bouw van de „Rheinische Zeitung" ingewijd In Frankrijk. Te P a r ij s is het den geheelen dag tot geen waarlijk ernstige incidenten gekomen. In twee wijken, die voornamelijk door ar beiders worden bewoond, waren gedurende den nacht de rails van de tram met cement dichtgegooid en daardoor onberijdbaar ge maakt. Ook had de politie eenige groote vlaggen, welke 's ochtends vroeg in ver scheidene wijken waren geheschen, te ver wijderen. De prefectuur van politie deelt mede dat de stad, ondanks de stakingsoproeping der com munisten, haar gewoon aanzien had. De transportbedrijven functionneerden normaal. Volgens een door de „Temps" opgestelde statistiek is het aantal arbeiders, die het werk hadden neergelegd, op 54.511 te schatten. Van de 17.815 bouwvakarbeiders staakten 15.100 (6000 tengevolge van het sluiten der werkplaatsen), van de 7600 in de chemische industrie werkende arbeiders staakten er 3500, van de 9500 boekdrukkers 8500. Van de rond'31.000 in de le vensmiddelenbed rijven werkzame lieden waren er slechts 1300 niet verschenen; van de 37.000 in de kleedingin- dustrie slechts 650 niet. In de schoenindustrie staakten van de 3940 arbeidskrachten 3040. In den loop van den ochtend werden te Parijs 40 menschen gearresteerd wegens het aanplakken en verspreiden van manifesten, waarin tot betoogingen en staking werd aan gespoord. jn Tsjecho-Slowakije. In Tsjecho-Slowakije hebben slechts botsin- gen plaats gehad in de gebieden der kolen- bekken en in de gebieden van de Duitsche Sudeten, waar de werkloosheid bizonper Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, groot is, met name te Bruex, Duex, Gabionz en Merich Schonberg. Te Praag hebben de Tsjechische natio naal socialisten, sociaal-democraten en com munisten optochten gehouden. In Oostenrijk. Blijkens een te Weenen ontvangen bericht, is het te Ju den burg in Stiermarken tot bloedige onlusten gekomen. Toen aldaar de communistische demonstratie op het hoofd plein was afgelocpen, begaf zich een staats ambtenaar vergezeld van twee politiemannen naar de leiders van den stoet der communis ten. De communisten vermoedende dat er een arrestatie zou plaats hebben, wierpen zich op de politiedienaren, die zich met gummiknup pels en bajonet verweerden. Een hunner be kwam een steek door een der longen; een der aanvallers werd door een bajonetsteek zwaar gewond. De leider van de betooging en een andere communist werden gearresteerd. Een afdee- ling militairen ontruimde het plein. De daarna volgende sociaal-democrati sche betooging verliep zeer ordelijk. Iu België. De socialisten hebben gisteren in alle steden van België den 1 Mei-dag volgens de traditie gevierd. Geen incidenten deden zich voor. In Engeland. Tijdens de in Hyde Park te Londen gehou den Mei-betooging is het tot een ernstig in cident gekomen. Toen eenige politiebeambten een man en een vrouw wegens verstoring van de orde in het park naar het bureau wil den brengen, werden zij door een groote me nigte gevolgd. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de politie geslagen en met steenen geworpen werd. Ten slotte moest de bereden politie er bij worden gehaald. Vier personen werden gearresteerd. In Polen. In Polen vielen bij de Meiviering enkele in cidenten voor. Te Warschau dreef de politie communistische betoogingen uiteen, een agent en vele demonstranten werden gewond. In een andere plaats verzetten de commu nisten zich tegen de ontbinding van een op tocht door de politie, die daarop op de me nigte vuurde, tengevolge waarvan twee personen werden gedood. In Rusland. Het Tel.-Ag. der U.S.S.R. meldt, dat op het Roode Plein te Moskou een troepenparade voor Worosjilow is gehouden, die gevolgd werd door een betooging, waaraan meer dan een millioen arbeiders deelnamen. Men zag vele vlaggen met opschriften als „uitvoering van het vijf jaarplan in vier jaar!", „verster king van 's lands weermacht!", enz. In Japan. Te Tokio werden 800 personen, in de pro vincie 900 personen gearresteerd. Tot incidenten is het nergens gekomen. DE OPSTANDIGE BEWEGING OP MADEIRA. Het bombardement begonnen. De Portugeesche kruiser „Vasco da Ga- ma" heeft gisteren Pico Cruzin in de nabij heid van Funchal gebombardeerd, zonder dat de opstandelingen het vuur beantwoordden. Volgens Engelsche berichten bieden de op standelingen slechts zwakken weerstand aan de op verschillende punten van het eiland onder spervuur gedebarqueerde regeerings- ti'oepen. Hun hoofdmacht is in vollen terugtocht naar Funchal. Vele opstandelin gen hebben zich reeds aan de regeeringstroe- pen overgegeven en zich met hen verbroederd. De verbonden van opstandelingen zijn ten deele ontbonden. Verscheidene insurgenten zouden aan boord van een Engelsch schip in de haven van Funchal gevlucht zijn, toen het offensief der regeeringstroepen aanving Het moreel van de regeeringstroepen moet, volgens berichten uit Lissabon, uitstekend zijn. ttitqtfi dfr ONTWAPENINGSCONFERENTIE? Volgens een bericht in het „Journal de Ge- nève" zou in diplomatieke kringen overwogen worden de Ontwapeningsconferentie tot na der order uit te stellen. Men zou in die krin gen de meening zijn toegedaan, dat de alge- meene politieke toestand zich sedert de bij eenroeping van de Ontwapeningsconferentie in de Januari-zitting van den V. B.-Raad, als gevolg van de jongste vlootbesprekingen en de kwestie van de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie principieel gewijzigd heeft, zoodat uitstel van de per 2 Februari 1932 bijeenge roepen Conferentie gerechtvaardigd zou zijn. Men is geneigd deze mededeeling te be schouwen als een door vooraanstaande Fran- sche kringen van het V. B.-secretariaat ge ïnspireerd bericht, en wel omdat in Fransche regeeringskringen reeds geruimen tijd gere kend wordt op uitstel der Ontwapeningscon ferentie. SMOKKELHANDEL IN COCAÏNE. De politie te München heeft Donderdag een smokeklhandel in cocaïne ontdekt. De co caïne was afkomstig van een diefstal bij een froothandel. in medicijnen te München. lechts een pond van de 1429 gram was ver kocljt. De rest zou naar bet buitenland ge smokkeld worden. Drie personen werden ge arresteerd, terwijl nog drie personen voort vluchtig zijn. DE ZES INGESLOTEN MIJNWERKERS IN BELGIE. Nog in leven. De in een steenkolenmijn te Honnu bij Ber gen ingesloten 6 mijnwerkers zijn nog in (even. Men heeft contact met hen kunnen ver krijgen en een verbinding gemaakt, waardoor levensmiddelen kunnen worden neergelaten. BOTSING TUSSCHEN TWEE TRAMWAGENS IN ROME. Vrijdag heeft op de tramlijn Rome—Cas- telli Romani een botsing plaats gehad tus schen twee tramwagens, waarbij 40 personen min of meer ernstige verwondingen opliepen. Er is een onderzoek ingesteld naar de oor zaken van het ongeval. Men neemt aan dat de rem van een der wagens heet geweigerd. gerd. Roode Bordeaux f 0 85 pr. fl. Oporto- en Samoswijnen f 0.95 Spaansche Wijn f 1 30 Korting bij afname van 12, 24, 48 fl.; resp: 5 7 10 OM DE BERECHTING VAN KURTEN. In den Pruisischen Landdag hebben de leden van de D. Nationale Fractie een voorstel ingediend, waarin de Re geering verzocht wordt het tegen den massa-moordenaar Peter Kürten gewe zen vonnis te doen voltrekken. De frac tie veroordeelt het streven van een deel der linksche pers, dat op begenadiging van den veroordeelde wil aandringen. Dit zou volgens de D. Nationalen in flagranten strijd zijn met het rechtsge voel van de meerderheid van het volk. TETZNER TERECHTGESTELD. Vanmorgen te 7 uur is het vonnis te gen den moordenaar Kurt Erich Tetzner voltrokken. Behalve de bevoegde verte genwoordiger der autoriteiten, waren nog tegenwoordig 12 getuigen en 6 jour nalisten. Ook de rechters, die Tetzner hebben veroordeeld, waren aanwezig. Tetzner zag bleek, doch was volko men rustig. Na voorlezing van het von nis vond de terechtstelling plaats door den beul uit München. EEN WOLKENKRABBER VAN 415 M. De grootste wolkenkrabber der we reld, het Empire-State-Building op den hoek van de 45ste straat en de 5th Ave nue te New-York is gisteren officieel in gewijd. Het gebouw is 415 M. hoog, heeft 86 étages en biedt ruimte voor 25000 menschen. President Hoover drukte ta Washington op een electrischen knop, waardoor de deuren van het gebouw ge opend werden. DE EXPLOSIE IN DE ARTERNER VOLKSSCHOOL. Omtrent het ontploffings-ongeluk in de Arterner volksschool, waarbij gelijk gemeld, een onderwijzeres en vier vrou welijke scholieren gewond werden, wordt officieel medegedeeld: De onderwijzeres zou een natuurkun dige proef nemen, om te bewijzen, dat lucht een eigen gewicht heeft. Zij had hiertoe tevoren alleen geëxperimenteerd. Daar de spiritusvlam, waarop een rea geerbuisje met water moest worden ver warmd, was uitgegaan, wilde zij den benzinevoorraad bijvullen. Eensklaps sloeg er een steekvlam uit den brander, waardoor de kleederen der meisjes vlam vatten. Ook de leerares bekwam bij haai' poging om het vuur te blusschen brand wonden. Van de meisjes zijn er enkele vrij ernstig aan toe. DE MAN ZONDER GEHEUGEN. Opgeëischt door twee vrouwen. Het gerechtshof te Florence heeft gister een met spanning verwacht vonnis gewezen in de zaak van den zoogenaamden „onbeken de van Collegno". In het kort is deze inge wikkelde historie ongeveer als volgt: In 1927 werd door de politie een man in een krank zinnigengesticht gebracht, die zijn geheugen volkomen verloren zeide te hebben. In het ge sticht kreeg hij' nummer 44.170. Geruimen tijd slaagde men er niet in zijn afkomst vast te stellen, totdat mevr. prof. Canella hem meende te herkennen als haar in den wereld oorlog verdwenen echtgenoot. Bijna terzelf- dertijd werd de ongelukkige echter opge- eischt door een zekere mevr. Bruneri als haar weggeloopen echtgenoot, die bovendien door de politie voor een vergrijp gezocht werd. Jarenlang heeft thans reeds de strijd geduurd, of men hier nu te doen heeft met den verdwenen prof. Canella, dan wel met den boekdrukker Bruneri. Zelf beweert het slachtoffer, wiens geheugen langzamerhand schijnt terug te keeren, prof. Canella te zijn. Het gerecht te Turijn, dat de eerste maal deze zaak behandelde, besliste, dat het bewijs niet geleverd was, dat de onbekende de boek drukker Bruneri was. In hooger.beroep urd

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1