DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. mi O. 104 Directeur: C. KRAK. Dagelijksch Overzicht BigifereSand MAA1DAG 4 MEI 1931 politieke botsing te berlijn. Gevecht tusschen nat. soc. en communisten. na de meifeesten te parijs. Honderd buitenlanders over de grens gezet. ontploffing in marine arsenaal. egyptische feministen gearresteerd. de nieuwe burgeroorlog in china. engelsche kruisers 133e Jaargang. terechtstellingen in het groot. roofmoord in een trein. de bedolven mijnwerkers. vergiftiging in fabriek. gevecht in de woestijn. haar moeder vermoord. ALKMAARS CHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. ifii PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DE MOEILIJKHEDEN DER PORTUGF.ESCHE REGEERING. De opstand op Madeira geëindigd. Maar nu in eigen land? De Portugeesche regeering beleeft geen gemakkelijke dagen. Eigenlijk geldt dit met alleen voor het huidige bewind, maar voor elke regeering van dat land. Reeds jaien achtereen immers is het er nooit echt rustig. Voortdurend hoort men van ontevredenheid, die uitslaat tot een revolutiepoging. De laaiste dagen was de aandacht geves tigd op Madeira, waar de vaan van den op stand was geheschen. Dank zij het optreden der regeering is het eigenlijk bij een ernstige opstandpoging gebleven, waarbij de bevol king zich vrijwel afzijdig heeft gehouden. Alleen een 400-tal gedeporteerden toonde zich tegenstander van het wettig regiem. Dezen bevonden zich reeds sinds Januari j 1 gedwongen in de Portugeesche koloniën en werden later door de regeering in de gele genheid gesteld naar Madeira te gaan in ver band met hun gezondheidstoestand. Het betreft hier in hoofdzaak aanhangers van de z.g. „Liga de Paris", welke onder lei ding stond van voormalige parlementsleden die in het bezit zijn van het Fransche Legioen van Eer. De 400 revolutionnairen, die op Ma deira de staatsgreep ensceneerden, zijn voor het meerendeel vroegere militairen. Hun actie had weinig resultaat, hoewel zij in den grond niet onschuldig mocht worden genoemd. Zij verwachtten, dat hun geestver wanten in het moederland en in de uitge breide overzeesche bezittingen tezelfder tijd de revolutie zouden ontketenen. Indien de regeering niet onmiddellijk troepen en oor logsbodems naar het eiland had gezonden, dan had het plan zeer wel kunnen gelukken De dictatuur te Lissabon handelde echter zeer doortastend en met groote koelbloedigheid Zij stelde onmiddellijk een scherpe radio controle in en controleerde alle plannen van de ..uga de Paris". Toen de regeering een partiëele mobilisatie afkondigde, was zij er zich van bewust, dat er plannen bestonden tot vestiging van een pan-Iberische republikeinsche federatie, wel ke voor het Portugeesche rijk gevaarlijk zou kunnen worden. Wat de capitulatie van de opstandelingen betreft, kan worden gemeld, dat de regee- ringstroepen er in geslaagd zijn, Zaterdag een nieuwe afdeeling op ae Oostkust van het eiland te ontschepen. Twee detachementen hadden zich reeds in den loop der week aan de Westzijde toegang weten te verschaffen. Door samenwerking van beide contingenten konden de opstandelingen, die geheel inge sloten waren, tot overgave worden gedwon gen. Een officiëele verklaring zegt, dat ook de stad Funcflal door de opstandelingen aan de regeeringstroepen is overgedragen. In de neutrale zone wachten 300 Engelsche marinesoldaten en matrozen de ontwikkeling van de gebeurtenissen af, om de levens der buitenlanders te beschermen. Ten aanzien van de opstandige beweging op Madeira kan de regeering thans dus ge rust zijn, maar nu schijnt in het eigen land de ontevredenheid over de dictatuur van pre sident Carmonia zoodanig te zijn gestegen, dat het lang niet zeker is, dat de rust be waard kan blijven. In verband met hetgeen voor en na bekend is geworden over de wijze waarop de regeering haar gezag tot dusver handhaafde (voornamelijk uit Oporto kwa men berichten over willekeurige arrestaties ■van zoogenaamde vijanden), zal het geen verwondering baren, als 't' volk, het dictato- Taal optreden moe, om een andere regeering r°ept. Thans schijnt de 1-Meiviering de naas te aanleiding te zijn voor een reovlutionnaire beweging, die ook het grootste deel van het leger zou hebben aangetast. Er zijn reeds be richten van sluiting van café's en amuse mentsgelegenheden in de hoodstad, maar veel wordt er nog niet bekend gemaakt. Met belangstelling zullen nadere berich ten worden afgewacht, want dat de laatst mededeeling der regeering, dat de rust geheel is teruggekeerd, juist zou zijn, is moeilijk aan te nemen DE STRIJD OP MADEIRA GEËINDIGD. Leiders gevlucht in Britsche consulaat. De strijd is geëindigd. De rebellen hebben zich overgegeven, de leiders vluchtten in het Britsche consulaat. Het moreel van cle opstandelingen werd ge broken door het bombardement van den Portugeeschen kruiser „Vasca da Gama". Er zijn enkele gewonden. Brit sche matrozen gingen aan land om leven en eigendommen te beschermen van de leden der Britsche kolonie. Alle b itenlanders zijn ongedeerd. Een enke le buygar is gewond. De Portugeesche minister-president ontvL.g een radiogram van den minister van marine, meldende, dat de opstan delingen hem telegrafisch hadden me degedeeld, dat zij zich overgaven met het oog op de overmacht in aantal en materiaal van de regeeringstroepen en ten einde bloedvergieten onder de be volking te voorkomen. Uit Funchal wordt gemeld, dat de leiders der insurgenten zich bij den Britschen consul hebben gemeld, en later rustig uit een hotel het binnentrekken der regeeringstroepen heb ben aanschouwd. De Britsche consul en de kapitein van den Britschen kruiser „London" zouden, volgens het zelfde bericht, nadat de opstandelingen zich hadden overgegeven, zich hebben bege ven naar een oude vesting, welke grenst aan Funchal, waar zij den Opper-Commissaris en de andere door de insurgenten gevangen ge houden ambtenaren weer in vrijheid hebben gesteld. DE KLEINE ENTENTE. Een conferentie te Sinaja. De conferentie der ministers van bui- tenl. zaken van Roemenië, Joegoslavië en Tsjechoslowakije is gister te Sinaja aangevangen en zal heden beëindigd worden. In politieke kringen neemt men aan, dat ook de D.-O. tolune ter sprake zal komen. De resultaten van de eerste zitting, die de minister der kleine Entente Zondag hebben gehouden, zijn zeer sober. In de ochtenduren werd de agenda vastgesteld, terwijl verder de algemeene toestand in Europa werd be sproken, waarbij opnieuw werd vastgesteld, dat tusschen de staten der kleine entente, t.o.v. de Europeesche politiek, volkomen overeenstemming bestaat. In den namiddag werden besproken alle vraagstukken die verband houden met den Volkenbond, in het bijzonder de a.s. ontwape ningsconferentie. Tegelijkertijd werd het standpunt der kleine entente voor de Volken bondsvergadering in September vastgesteld. Heden zullen de ministers bespreken de kwes tie van de Duitsch-Oostenrijksche tolunie. LE FRANSCHE SOCIALISTEN EN DE NATIONALE VERDEDIGING. De voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken uit de Fransche Kamer, Paul-Bonceur, heeft raar aanlei ding van de 1 Mei-viering een redevoe ring gehouden voor de mijnwerkers van zijn kieskring over het probleem der nationale verdediging, welk probleem een der voornaamste punten vormt van de a.s. socialistische partijdag. Paul Boncour legde er den nadruk op, dat het onmogelijk is, dat frases als „Geen man en geen cent voor het mili tairisme" in de partij van Jaures zijn uitgesproken. Spr. herinnerde aan den" gestorven leider der socialistische partij en verklaarde dat de landsverdediging, ondanks de hooge socialistische idealen, voor de partij het hoogste vormt, wat haar aan het vaderland bindt. Het is een beleediging van de waardigheid der arbeidersklasse, wanneer men banden wil ontkennen, die haar aan het vader land binden, zelfs in den tegenwoordigen toestand. Paul-Boncour besloot zijn redevoering met tot de abeiders de vraag te rich ten of Europa reeds zoo vredelievend ge worden was, dat men tijd gekomen kon achten om al deze opvattingen te wijzi gen. VERHOOGING BROODPRIJS IN DUITSCHLAND. Verzet van de regeering. Het W. B. meldt, dat de rijksminister van voedselvoorziening en landbouw Schiele Zaterdag zijn besprekingen heeft hervat met de bakkersvereenigingen, ter verzekering van de door de regeering ge nomen maatregelen om de prijzen te doeh dalen. In het verloop van die con ferentie verklaarden de vertegenwoor digers van den Berlijnschen bakkers- bond, geheel onverwachts, dat met heden Maandag te beginnen een nieuwe ver hooging van den broodprijs met twee pfenning zal intreden; de leden van den bond waren reeds percirculaire op cle hoogte gebracht. Ook aan de vakpers was mededeeling gedaan van het be sluit. De maatregel was niet meer. tegen te houden. De minister gaf uiting van zijn groote bevreemding over difr optreden, daar dit geschiedt op een tijdstp waarop de bak kers reeds bekend was, dat de rijksre- geering een reeks maatregelen had ge nomen om zoodanigen invloed te oefenen op den meelprijs, dat niet alleen een nieuwe verhooging van den broodprijs vermeden zou worden, maar het zelfs mogelijk zou worden de laatste verhoo ging te niet te doen. De minister heeft de vertegenwoordi gers duidelijk te verstaan gegeven, dat de regec-ring dit optreden niet rustfg zal aanzien. Hij heeft zich terstond In ver- j binding gesteld met den Pruisischen mi nister van handel, waarbij het bleek, dat beiden hét eens waren. Vrijdagnacht om half twee heeft in de Hüttenstrasse een botsing plaats gehad tusschen nationaal-socialisten en com munisten. De communisten trachtten een lokaal binnen te dringen, waarin zich natio naal-socialisten bevonden. Deze storm den naar buiten waarop een handge meen ontstond en schoten werden ge wisseld. Een 20-jarig jongmensch, dat van af het bdlcon van zijn woning het gevecht gadesloeg, werd door een verdwaalden kogel in den halsslagader getroffen en opslag gedood. Toen het „Uberfallkommando" ter' plaatse verscheen was de orde spoedig hersteld. Elf belhamels werden gear resteerd. Volgens een mededeeling van de Pa- rijsche politie zijn bij de ongeregeld heden die Vrijdag in de Fransche hoofd stad plaats hadden, in totaal 1500 perso nen gearresteerd. Onder deze personen bevinden zich ongeveer honderd buiten landers, die over de grens zullen wor den gezet. Het bergen der slachtoifers. Omtrent de ontploffing in het marine arsenaal wordt nog uit Rio de Janeiro gemeld, dat tot nu toe uit de puinhoo- pen 45 lijken zijn geborgen, van welke 38 konden worden geïdentificeerd. Er worden nog vele personen vermist. Een motorboot, die do plaats van de ramp op het oogenblik van de ontplof fing passeerde, is spoorloos verdwenen. De beide inzittenden werden in een zie kenhuis te Rio de Janejro teruggevon den zonder dat zij wsten hoe zij daar ge komen zijn. Wilden het ministerie van bin- nenlandsclie zaken binnen drin gen. Voormalige haremvrouwen, geleid door bekende Egyptische feministen o.w. mevrouw Mahmoed Pasja en me vrouw Saad Zagloel, drongen tot de bin nenplaats van het ministerie van bin- nenlandsche zaken door en betoogden onder het geroep van „weg met Sidky" en „weg met de verkiezingen". De pre mier gaf last de deuren te sluiten, waar door de betoogsters werden opgesloten. Zij werden door de politie gearresteerd. ZAL BRLiND president van frankrijk worden? Maar wie zal dan buitenland sche zaken moeten nemen? Volgens de „Figaro" is het kahinet- Laval minster gunstig gestemd over de candidatuur van Briand voor het pre sidentschap. Het was oorspronkelijk het plan van Laval de candidatuur van den „Man van Locarno" te lanceeren en Tardieu dan tot opvolger van Briand aan het ministerie van buitenlandsche zaken te benoemen. In verband met de verklaring, die Tardieu onlangs te Toulouse heeft afge legd, dat hij niet bereid is een belang rijke portefeuille dan die van landbouw op zich te nemen, zijn evenwel moeilijk heden ontstaan. Briand heeft namelijk verklaard zich alleen dan candidaat te zullen stellen voor het presidentschap, indien men er in slaagt een geschikten opvolger voor hem te vinden. Staat van beleg in Kanton. Volgens Russische berichten uit Kan ton hebben de opstandelingen de staats bank en de regeeringsgebouwen bezet en de roode vlag geheschen. In de stad is de staat van beleg afgekondigd. De in surgenten hebben een eigen regeering gevormd. Aangezien de censuur zeer scherp is, ontbreken nadere bijzonder heden. Een niet-officieel bezoek. De Londensch* admiraliteit maakt be kend, dat ingevblge een uitnoodiging van de Duitsche regeering de kruisers Dorsetshire" er' „Norfolk" van 4 tot 11 Juli een niet-officieel bezoek aan Kiel vullen brengen. Dit bezoek vindt plaats aa een kruistocht van het tweede En- aelsche kruisereskader in de Oostzee. Het bezoek wordt te Berlijn algemeen toegejuicht. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMAr Wegens 1 Mei-betooging. Te Swatow in de Chineesche provin cie Kwantoeng zijn acht en tachtig communisten in verband met de 1 Mei- botocging Zaterdag terecht gesteld. De dader zoek. Op het traject van Kowel naar Sarny in Polen zijn in een trein een kwartier- mester en zijn begeleider door bandieten beroofd, vermoord en uit den wagon ge worpen. De kwartiermeester moest naar het in Sarny in garnizoen liggende regiment infanterie een bedrag van ongeveer 100.000 zloty brengen voor het uitbetalen van tractementen en het voldoen van rekeningen. Even vóór Sarny bemerkte de conducteur in een compartiment bloedvlekken en verschillende kentee- kenen van een geleverd gevecht. Een commissie van onderzoek, die het traject in een anderen trein afreed, vond ongeveer 40 K.M. vóór Sarny naast de spoorlijn het lijk van den kwartier meester. Men vermoedt, dat de bandieten na den moord op de beide militairen met hun buit uit den trein zijn gespron gen. Men heeft geen spoor van hen ge vonden en weet ook niet wat er van den hegeleider is geworden. Naar het B. T. A. meldt, heeft men in de mijn Hornu bij Bergen (België) uit vrees voor nieuwe instortingen, het red dingswerk in de schacht waar het onge luk gebeurde, moeten staken. Men tracht thans de opgesloten mijnwerkers te na deren door een aangrenzende schacht, in een nog njet bewerkt gedeelte. Tot dnsver vier dooden. Naar het W. B. uit Harburg meldt, heeft een ernstig bedrijfsongeluk, het welk tot clusver drie slachtoffers eisch- te, in de tinbewerkingsfabriek Wilhel- minaburg plaats gehad. Bij het vervoer van tinrestanten kregen de daarmede bezig zijnde arbeiders plotseling hevige hoofdpijn, terwijl ze onpasselijk werden. De onmiddellijk ontboden arts liet hen naar het ziekenhuis brengen, waar bleek, dat men met een arseen-water- stofvergiftiging te doen had, zooals tot dusver in het bedrijf nog niet was ge constateerd. Behalve de drie vermelde arbeiders is nog een vierde overleden. Drie personen zijn nog ernstig ziek. EEN MERKWAARDIG SCHADEVERGOEDINGSPROCES. Verlies van gehoor door voort durende tocht. Te Berlijn is dezer dagen een schadever goedingsproces behandeld dat door zijn prin- cipieele beteekenis nogal de aandacht heeft getrokken. Het ging hier n.1. om een eisch tot schade vergoeding wegens verlies van gehoor. Een winkelbediende beweerde, dat hij vier jaar lang op een plaats in zijn zaak bad ge staan waar hij voortdurend last had gehad van tocht zoodat hij een oorziekte had opge- loopen in welker verloop hij aan een oor doof was geworden. Volgens zijn meening lag de schuld aan zijn werkgever, daar hij herhaaldelijk bij de directie had aangedrongen op verbetering in den toestand. Hij eischte tenslotte schadever goeding n.1. betaling van de herstelkosten en van een levenslange uitkeering, daar zijn ar beidsprestaties door zijn doofheid was ver minderd. De rechtbank heeft beslist, dat inderdaad de directie tekort was geschoten in haar ver plichting als werkgever. De oorzakelijke sa menhang tusschen de ongunstige staanplaats van den bediende en diens oorziekte werd door vijf deskundigen bevestigd. De rechtbank nam aan, dat de arbeids prestatie van eischer voor 30 ipct. was ver minderd door de doofheid en veroordeelde de firma tot betaling van een ineens Van 2300 M. en een jaarlijksche uitkeering tot 's mans 65en jaar van 89 M. per maand. De eischer is thans 40 jaar oud. AANSLAG OP DEN JAPANSCHEN MINISTER VAN FINANCIEN. Zaterdag is in de woning van den Japan- schen minister van financiën een bom ont ploft, waardoor evenwel slechts geringe schade werd aangericht. In verband hiermede zijn 14 personen door de politie gearres teerd. De gearresteerden ontkennen allen op eenigerlei wijze bij den aanslag betrokken te zijn. Men neemt aan dat politieke redenen geen drijfveer tot de daad zijn geweest, doch dat ontevredenheid over door den minister getroffen belastingmaatregelen, aanleiding is tot den daad'. CHEMISCHE ARBEIDERS UITGEHOORD. Door leden Russische handels vertegenwoordiging. Naar de „Voss. Ztg." meldt is, naar thans gebleken is, een aantal vakarbeiders van de kleurstoffenfabriek te Höchst, wier adressen door Diensbach Steffen, de tusschenperso- nen bij de industrieele spionnage, waren me degedeeld, door de Russische handelsverte genwoordiging te Berlijn naar de rijkshoofd stad ontboden. Daar werden hun vragenlijs ten voorgelegd. Uit de beantwoording daar van zou de handelsdelegatie, naar het heette, zich een beeld kunnen vormen van de ge schiktheid van de sollicitanten naar een be trekking bij de chemische fabrieken in Rus land. In werkelijkheid stelden de antwoorden, die door de meeste deskundige arbejders zon der eenig vermoeden, dat zij werden uitge hoord, gegeven werden, de Russische chemici in staat zich een beeld te vormen van de Duitsche productiemethoden. Zij kregen er waardevolle gegevens door over nieuwe proe ven, waarover zij dan weer op andere wijze nadere bijzonderheden trachtten te verkrij gen. De handelsvertegenwoordiging had den arbeiders de reiskosten vergoed. BANKDIEFSTALLEN TE NEW-ORLEANS. 20.000 buitgemaakt. Te New Orleans hebben binnen vier uur tijds dieven hun slag geslagen in twee bank filialen en in elk der beide filialen 10.000 buitgemaakt. Zij waren met hun vieren, dron gen gemaskerd binnen, dwongen onder be dreiging met hun wapens de cliënten en het personeel op een rij te gaan staan en namen met hun buit de vlucht in automobielen. Tusschen Bedoeïnenstammen* In de Syrische woestijn is een bloedige strijd gevoerd tusschen Bedoeïnenstam- men om een bron. Tachtig man werden gedood of gewond. In de laatste maanden is in Syrië en Arabië zeer weinig regen gevallen, waardoor vele kleine bronnen en oasen x uitgedroogd zijn. De Bedoeïnen trekken derhalve met hun kudden naar de grootere bronnen. DE REGEERINGSCRISIS IN BULGARIJE. Het kabinet-Liaptschef blijft. De regeeringscrisis in Bulgarije is na be sprekingen, die twee weken in beslag hebben genomen, verrassend snel geëindigd door de verklaring van Liaptschef, dat de koning het demissionnaire kabinet Liaptschef in zijn vroegere samenstelling opdracht gegeven had tot het voortzetten der regeeringszaken. De hardnekkigheid van alle partijen in den strijd om de machtsverdeeling heeft den ko ning geen andere keuze gelaten. De politieke toestand is hierdoor echter noch opgehelderd, noch verbeterd. Men verwacht dan ook, dat de a.s. verkiezingen tot een scherpen verkie zingsstrijd aanleiding zullen geven. BOTSINGEN TUSSCHEN NAT.-SOC. EN COMMUNISTEN. Zaterdagavond hadden te Karlsruhe eeni- ge ernstige botsingen plaats tusschen com munisten en nat. soc. In totaal werden toen 3 personen ernstig gekwetst. Ook Zondag avond kwam het weer tot botsingen, doch thans konden ernstige gevolgen door het in grijpen der politie achterwege blijven. kli'i BOTSINGEN IN EGYPTE. 8 dooden en 46 gewonden. Naar gemeld wordt, is Nahas Pasja, de leider der Wafdpartij met liberale vrienden naar Beni Sueff gereisd. Tijdens een gehou den demonstratie kwam het tot bloedige bot singen met de po'itie, waarbij 8 personen ge dood en 46 personen gewond werden. De toe stand wordt ernstig geacht. DE VLOOTONDERHANDELINGEN. Het Italiaansche antwoord op de Fransche nota inzake de vlootonderhandelingen is Zondagavond door het Italiaansche gezant schap te Parijs ontvangen. Hedenochtend zal het Italiaansche antwoord op de Quay d' Grsai worden overhandigd. De Fransche mi nisterraad komt Dinsdag op het Elysee bijeen om deo toestand te bespreken. DE MEIZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De deelneming van Tsjecho- Slowakije en Oostenrijk. De Tsjechoslowaaksche regeering heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat Tsjechoslowakije in de zit ting van den Raad van den Volkenbond, die zich met de Tolunie zal bezighouden, verte genwoordigd zal zijn door den minister van buitenlandsche Zaken Benesj. De Oostenrijk- sche regeering van haar kant heeft laten we ten, dat de minister van buitenlandsche za ken Schober haar zal vertegenwoordigen. De derde voor de onderhandelingen uitgenoodig- de mogendheid, België, heeft tot dusverre nog niet medegedeeld, wie namens haar de zitting zal bijwonen. Te Berlijn is in de Reinickendorfer- strasse een 81-jarige vrouw door haar zwakzinnige dochter door messteken om het leven gebracht. De daderes is gear resteerd,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1