Agenda Uit onze Staatsmachine STAD EN OMGEVING. Radiografisch weerbericht stormwaarschuwingsdienst. Maandag 4 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: De kermismeid (rom., geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscootp-Theater, hoofdnummer Misdadigers der wereldstad (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De amateur-re gisseur (kom.), geluidfilm); voor eiken leef tijd. 8 uur, Logegebouw, psychometrische se ance mevr. Akkeringa Dinsdag 5 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: De kermis meid (rom., geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Misdadigers der wereldstad (sens.)boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De amateur regisseur (kom., geluidfilm)voor eiken leef- ^8 uur, Harmonie, jubileumvoorstelling Louis Gimberg in „Papa". 8 uur, Logegebouw, psychometrische se ance mevr. Akkeringa. Woensdag 6 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: De kermis meid (rom., geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Misdadigeres der wereldstad (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De amateur-re gisseur (kom., geluidfilm)voor eiken leef tijd EEN MISDADIG CHAUFFEUR. Te Mainz is een 10-jarig kind door een met razende snelheid langs den weg vlisgenden automobiel doodgereden. De auto reed door en eep der inzittenden sommeerde den rijweg vrij te houden, aan welken eisch hij kracht bijzette door een revolver te trekken. Een Schupo- wachtmeester slaagde er niettemin in den wagen tot staan te brengen en den dader te arresteeren. VERMINDERDE AANTAL VERKEERS ONGEVALLEN TE LONDEN. Invloed van de nieuwe wet? Het aantal verkeersongevallen te Lon den is in het eerste kwartaal afgenomen, vergeleken bij hetzelfde kwartaal van 1930. Er waren n.1. 288 doodelijke onge vallen tegen 320 verleden jaar en 9194 zonder doodelijken afloop tegen 10.535 verleden jaar. Met Januari is de nieuwe verkeerswet in werking getreden waar bij de ênelheidsgrens werd afgeschaft en straf werd gesteld op gevaarlijk rij den. Men zoekt natuurlijk verband tus- schen de nieuwe wet en de afneming der verkeersongelukken. BOEKENDIEFSTAL TE ANTWERPEN. De bediende van den Nederlandschen Boekhandel te Antwerpen heeft bekend dat hij, benevens den voorraad boeken die in beslag werd genomen, en die een waarde van ongeveer 600.000 francs ver tegenwoordigt, reeds voor omstreeks 200.000 francs aan gestolen boeken heeft verkocht. PORTUGEESCHE TORPEDOBOOT GEZONKEN. De in 1921 van stapel geloopen 670 ton groote Portugeesche torpedoboot „Vouga", behoorende tot de Portugeesche strijdkrach ten bij areira, is met een transportschip in botsing gekomen en gezonken. COMMUNISTISCHE EïSCHEN. Aan de Spaansche regeering voor gelegd. Het B. T. A. meldt uit Sevilla dat de com munisten tijdens een meeting hebben besloten de regeering de volgende eischen voor te leg gen: gevangenneming van ex-koning Alfon- so. terechtstelling van generaal Berenguer, prijsgeving van het Baskische land, Catalo- nië en Marokko, welke zelfstandige staten zouden vormen, ontwapening der guarde ci- vile en de instelling van een revolutionnaire rechtbank, die de verantwoordelijke persoon der dictatuur zal berechten. VOOR BEDROGEN ECHTGENOOTEN. De rechtbank te Versailles heeft een uit spraak gedaan, die door bedrogen echtge- nooten met vreugde is ontvangen, Zij heeft nl. aan de vrouw van een onder-directeur van een school, die door haar man was bedrogen, een schadevergoeding van 1000 fr. toege kend, te betalen door de vrouw, met wie hij haar bedroog. SOCIALISTISCHE ARBEIDERS-INTERNATIONALE. Gisteren is te Zurich de zitting geopend van het bureau van de Socialistische arbei ders-internationale onder voorzitterschap van den heer Van der Velde. In de eerste zitting werden de vraagstukken besproken die door de voorgenomen Duitsch-Oostenrijksche tolunie zijn ontstaan. DE NOODLOTTIGE LUCHTMANOEU- VRES IN FRANKRIJK. Nog een militair vliegtuig neergestort. De Fransche militaire vliegdienst, die gelijk gemeld gister reeds drie ongeluk ken met 2 dooden en 3 zwaargewonden heeft gehad, is opnieuw onfortuinlijk ge weest. Des avonds stortte bij de oefe ningen wederom een vliegtuig omlaag. De bestuurder van het jachtvliegtuig werd gedood. Het toestel viel door onop gehelderde oorzaak nabij Bourges lood recht neer en werd geheel vernield. ONTPLOFFING OP EEN WIELERBAAN. Tegen vier uur gistermiddag heeft op de Ruett-Arena, een vrij groote wielerbaan te Berlijn, een ernstige ontploffing plaats ge had. Binnen enkele minuten stond de baan in lichter laaie. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan in eenige benzinevaten. De brand weer is uitgerukt met 7 wagens en een zieken auto. De brand in de Ruett-Arena. Bij den brand zijn, naar thans is komen vast te staan, geen menschenlevens te betreu- ren. De bekende wielrenner en vroegere wereldkampioen Walter Ruett, heeft bij de blusschi ngswerk zaamheden brand wonden opgeloopen. Het is als een groot geluk te beschouwen, dat de baan bij het uitbreken van den brand geheel verlaten is geweest. De baan is voor meer dan de helft ver nield. De schade wordt slechts ten deele door verzekering gedekt. GEORGE BAKER OVERLEDEN. George Baker op twee na de rijkste man van Amerika, is op 92-jarigen leeftijd aan longontsteking overleden. Zijn vermogen wordt geschat op 500.000.000 NOODLOTTIGE BRAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in het gehucht Jastokow bij' Kieloe in Polen zes gebouwen met bijgebouwen geheel door brand vernield. Vóór de brandweer aanwezig kon zijn, waren de huizen reeds bijna geheel afgebrand. Zes personen zijn hierbij om het leven gekomen. LANDDAGVERKIEZINGEN IN SCHAUMBURG-LIPPE. Gister (Zondag) hebben in Schaumburg- Lippe verkiezingen plaats gehad voor den Landdag. Het is, voor zoover tot nu toe be kend, nergens tot incidenten gekomen. ERNSTIG ONGELUK OP HET BODENMEER. 10 personen verdronken. Zondagmorgen heeft op het Bodenmeer een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een uit Friedrichshafen afkomstige boot met 11 op varenden 'sloeg ten gevolge van den hevigen wind om. Tien van de II opvarenden ver dronken. Eerst in den middag werd het onge luk door een Beiersch stoomschip bekend ge maakt. Een der opvarenden van de verongelukte boot werd opgemerkt met een noodvlag. Hij werd gered, en is naar Lindau overgebracht. Drie slachtoffers zijn geborgen, terwijl de pogingen om de andere te bergen naarstig worden voortgezet. De op het Bodenmeer verongelukte boot blijkt van de marinevereeniging Friedrichs hafen te zijn. Het ongeluk had plaats op 7 K.M. van de Zwitsersche grens. DE ST. ANSGAR-FEESTEN TE HAMBURG. Ter herdenking van het feit, dat in het jaar 831 (thans dus 1100 jaren geleden) de Bene dictijner monnik Ansgar het toenmalige aarts bisdom Hamburg heeft gesticht, hebben de Katholieken uit Noord-Duitschland gister St. Ansgarfeesten georganiseerd, waaraan vele hooge functionnarissen der katholieke kerk, het rijk en de noordelijke landen deelnamen. De pauselijke nuntius te Berlijn, dr. Cesare Orsenigo behoorde mede tot de aanwezigen. In de ochtenduren werden de feestelijk heden geopend met een pontificale mis, in het stadion van het Stadtpark, gecelebrérd door dr. Orsennigo. Ongver 50.000 personen had den zich binnen de muren van het stadion ver zameld. Na de mis hield de bisschop van Osna- brueck, dr. Berning, een redevoering, waarin hij St Ansgar herdacht. In de middaguren had een feestelijke bij eenkomst plaats, waarbij dr. Orsenigo d< feestrede hield. STERKE AARDSCHOK IN HET DISTRICT MANCHESTER. Talrijke schoorsteenen gevallen, muren gescheurd. De bewoners van Salford in het district Manchester vluchtten Zondag uit hun huizen als gevolg Van een aardschok, die in een ge bied van bijna 100 vierkante mijlen werd ge voeld. Torentjes van huizen en kerken en honderden schoorsteenen vielen naar bene den. Vensterruiten braken en in enkele muren ontstonden scheuren. De aardbeving ging vergezeld van een gerommel. De brandweer rukte onmiddellijk uit, doch nergens werd brand gemeld. Gisteravond weer reden brandweerlieden door het district Eccles en verwijderde alle gevaarlijke stukken schoor steen enz. Het kinderziekenhuis te Manchester had ernstig van den aardschok te lijden en er ont stonden scheuren in de muren. De kinderen werden naar elders in veiligheid gebracht. De bevolking vluchtte op straat. Ongevallen werden niet gemeld. De gewijzigde Auteurswet. Tengevolge van de herziening der (her ziene) Berner Conventie, tot stand gekomen op de te Rome gehouden internationale Con ferentie in Mei 1928, worden ook in onze Auteurswet veranderingen aangebracht. In de vorige bijdrage in deze rubriek hebben we op de strekking en de beteekenis der Ber ner Conventie de aandacht gevestigd, terwijl we over de aan te brengen veranderingen in de Auteurswet een en ander hebben gezegd. Er is in de Berner Conventie een artikel in- gelascht (art. 6 bis) dat zeer belangrijk is, omdat daarin de kern ligt van de bescherming der moreele rechten van den auteur „onaf hankelijk van de vermogensrechtelijke au teursrechten en zelfs na afstand van die rechten" behoudt de auteur het recht om het vaderschap van zijn werk op te eischen, evenals het recht om zich te verzetten tegen elke misvorming, verminking of andere wij ziging van dat werk, die nadeel zou kunnen doen aan zijn eer of goeden naam. Het vast stellen van de voorwaarden, waaronder die rechten kunnen uitgeoefend worden, wordt overgelaten aan de binnenlandsche wetge ving der landen van het Verbond. De rechts middelen, die men tot handhaving ervan zal moeten aanwenden, worden geregeld door de wetgeving van het land, waar de bescher ming wordt gevraagd. Van hoeveel belang het ook is, dat deze rechten thans internationaal worden erkend, tot een aanmerkelijke wijziging van onze Auteurswe behoeft een en ander niet te leiden, daar enkele artikelen van deze wet daarin reeds voorzien. De bedoeling is dus om den auteur te verzekeren de erkenning van het vaderschap en om zich te verzetten tegen wijzigingen in het werk, die de eer of goeden naam van den auteur zouden kunnen schaden. Nu is dit een zeer betrekkelijk be grip. Vandaar dat het ons wil voorkomen, dat hier voetangels en klemmen verborgen liggen. Onze Auteurswet verbiedt reeds het maken van eenige wijziging in de benaming van het werk en van de aanduiding van den maker voor zoover deze op of in het werk voorkomen. Hierin ligt dus reeds verankerd het vaderschapsrecht van den auteur, terwijl verder onze wet spreekt van wijzigingen van zoodanigen aard, dat de maker of zijn recht verkrijgenden te goeder trouw hun toestem ming daartoe niet hadden mogen weigeren. De bedoelde wijziging van de Berner Con ventie brengt mede, dat de tot nu toe be staande uitzondering met berekking tot het aanbrengen van wijzigingen in bouwwerken wordt ingetrokken en deze dus in het vervolg ook gansch beschermd worden. In artikel 9 der Berner Conventie wordt het -journalistiek auteursrecht geregeld. Ro mans als feuilleton geplaatst en alle andere, hetzij letterkundige, hetzij wetenschappelijke, hetzij kunstwerken, wat ook het onderwerp zij, openbaar gemaakt in dagbladen of tijd schriften van een der landen van het Ver bond, mogen zonder toestemming der auteurs niet in andere landen worden overgenomen. Artikelen waarin actueele onderwerpen van economie, staatkunde of godsdienst behan deld worden, mogen door de Pers worden overgenomen, indien de overneming niet uit drukkelijk is voorbehouden. Intusschen moet de bron altijd duidelijk worden aangegeven; de voorziening op de naleving dezer ver plichting wordt bepaald door de wetgeving van het land, waar de bescherming wordt in geroepen. De bescherming is niet van toepas sing op nieuwstijdingen of gemengde berich ten, die het karakter hebben van zuivere dag- bladinlichtdng. Nu moet men onderscheid maken tusschen binnen- en buitenland. De Conventie regelt alleen het buitenlandsch auteursrecht. Vast gelegd wordt dus, dat overneming van arti kelen slechts geoorloofd is, wanneer het geldt actueele artikelen over economie, politiek of godsdienst, wanneer het auteursrecht niet is voorbehouden en dat het auteursrecht ook ten aanzien van artikelen over politiek kan wor den voorbehouden. Hieraan wordt nu ten on zent in de wijziging van de Auteurswet vol daan. Een andere kwestie is de overneming door het binnenland uit het binnenland. De gel dende regeling bij ons is, dat niet als inbreuk wordt beschouwd het overnemen van artike len, berichten enz., wanneer slechts bronver melding plaats vindt. Romans en novellen, in periodieken verschenen mogen niet overgeno men worden zonder toestemming van den maker of diens rechtverkrijgenden. Die toe stemming is ook vereisc'ht, indien de maker of de redactie de overneming verboden hebben. Bij tijdschriften is voldoende, wanneer dit verbod in algemeene bewoordingen aan het hoofd van ieder nummer voorkomt. Dit ver bod kan niet worden gesteld voor artikelen politieke geschilpunten betreffende, nieuwstij dingen of gemengde berichten. Behalve overneming bestaat er nog ont leening. De Conferentie van Rome heeft den wensch uitgesproken, dat ieder land de gren zen van het ontleeningsrecht duidelijk zal aangeven. Nu wordt deze materie ten onzent in algemeenen zin reeds geregeld in artikel 16 der Auteurswet. Echter zal bij Kon. Be sluit nader worden bepaald wat is te ver staan onder: enkele korte gedeelten of van enkele korte opstellen én korte gedichten in bloemlezingen 'en andere werken bestand' voor het onderwijs of een ander wetenschap pelijk doel, alsmede in boekrecensies enz., waarvan de ontleening in dit artikel wordt toegestaan. EERVOL ONTSLAG. Burgemeester en Wethouders hebben met ingang van 1 Mei jl. aan J. Tol, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als noodhulp- kaasdrager en met ingang van denzelfden datum benoemd tot noodhulp-kaasdrager N. Staadegaard, alhier. DUBBEL JUBILEUM BIJ DE N.V. HOLL. IJZERM. v/h M. DE WILD. Reeds in het 'begin der vorige week was het waar te nemen, dat er bij de N.V. Holl. IJzerm .v/h M. de Wild iets bijzonders ging gebeuren. De magazijnen, die toch al reeds goed verzorgd zijn, werden nog eens extra onder handen genomen, wat besloten werd met versiering der goederenlift. Eenige be kende bloemisten hier ter stede kwamen aan dragen met bloemstukken en palmen, welke geplaatst werden op het privékantoor, waar ook eenige cadeaux gemaskeerd werden opge steld. Wat was er dan toch aan de hand? Er deed zich voor dezen tijd het zeldzame feit yoor, dat twee employé's der firma hun 25- jarige jubileum vierden, waarvan de heer Siegers op 2 Mei en de heer Muntenaar op 7 Mei. De eerste als vertegenwoordiger, de tweede als magazijnmeester. Om 12 uur was de zaak gesloten en kwa men beide families in auto's der firma aan gereden en werden zij door een cordon van employé's onder luid gejuich ontvangen en geleid naar het privékantoor. De directeur, de heer S. W. Arntz, met eenige leden der fami lie de Wild was daar mv.tzig om de jubi larissen te ontvangen Toen het geheele per soneel aanwezig was, nam de heer Arntz het woord en sprak het eerst den heer Siegers toe. Hij memoreerde de goede verdiensten van den heer Siegers als reiziger en de meer dan goede verstandhouding tusschen hem, zijn cliënten en de directie. Spr. complimenteerde hem met zijn ware plichtsbetrachting. Na deze mondelinge hul de had de stoffelijke hulde plaats. De heer Arntz overhandigde hem een goud horloge en de gebruikelijke enveloppe met inhoud, wat een spontaan gejuich ten gevolge had. De heer Siegers, door dit blijk van waar deering een weinig onthutst, sprak daarna de directie met eenige hartelijke woorden toe, en herdacht hierbij zijn oude patroon wijlen den heer M. de Wtld. Het speet hem ten zeerste, dat deze groote jnan, onder wien hij vele jaren prettig gewerkt had, deze groo te dag niet meer had kur nen mede maken. Hierna volgde de huldiging van den heer Muntenaar, die werd betiteld als een keurige magazijnmeester en een ïauwgezet man, die steeds paraat staat voor de vele cliënten, waarmede hij zich dan rok ten .volle ver trouwd heeft gemaakt. Ook hem werd een goud horloge en een enu-loppe met inhoud overhandigd. De heer Muntenaar sprak op zijn beurt de derectie toe en memoreerde dat door goede samenwerking veel te bereiken viel. Het was ook hem aangenaam zooveel jaren te mogen werken voor de N.V., welke steeds cresendo gaat en een der eerste plaatsen in ons land heeft ingenomen. Ook hij bedankte namens hem en zijn familie voor deze groote blijken van waardeering. Daarna nam de huldiging van het personeel een aanvang. De heer Brouwer nam hier het iniatief en sprak de beide jubilarissen met hunne fami lies in een korte doch niet minder hartelijke speech toe, om daarna over te gaan tot het uitreiken van de cadeaux, welke door het per soneel waren bijeen gekracht. Beiden jubila rissen kregen een staande schemerlamp met sluierdoek, alsmede een prachtige palm op gemaakt met witte seringen, terwijl de heer Siegers daarbij kreeg een electrische kroon van gebrand glas en de heer Muntenaar een keurige salonspiegel. Ook hiervoor bedankten beiden. Hierna werd de wijn geschonken en gebak geoffreerd, waarop de heer Artnz een toost in zette op de beide feestvierende families. Het officieele gedeelte was hiermede afgeloo- pen, waarna door alle aanwezigen, op uit- noodiging, een rondwandeling gedaan werd over de kantoren, magazijnen, expeditie en winkel, waarna de jubilarissen de zaak ver lieten, om een rondrit te maken per auto, waarna zij het verdere gedeelte van den dag in huiselijken kring doorbrachten. JUBILEUM. De heer P. Schouten te Akersloot herdenkt heden 4 Mei den dag, waarop hij voor 25 jaar als stalknecht in dienst trad in het café „Het Wapen van Limmen" op den Dijk alhier Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat de functie van den jubilaris reeds 75 jaar door leden van dezelfde familie vervult wordt. STAATSEXAMEN HANDEL EN ADMINISTRATIE. Voor het staatspractijkexamen voor handel en administratie dat voor de eerste maal in Nederlandsch Indië werd afgenomen, op acht verschillende plaatsen, hadden zich aange meld 18 candidaten. Van hen zijn geslaagd twee candidaten w.o. onzen oud-stadgenoot de heer D. P. Tuijn, boekhoudkundig ambte naar bij den Gouvernements Accountants dienst te Bandoeng. Afgewezen werden 16 candidaten. PRAKTIJK-EXAMENS. Het 25e Praktijk-Examen in Boekhouden Handelscorrespondentie en Stenografie, af genomen vanwege de Vereeniging „Het Ne- derlandsche Handels-Instituut" zal gehou den worden op 6, 7 en 8 Juli a.s., in de plaatsen in het prospectus genoemd. Ook zullen op die data worden afgenomen de Leeraars-Examens in Handelscorresponden tie en Stenografie, alsmede de examens Pri vaat-Docent Boekhouden (Vakleeraar), Fa- brieks-Boekhouden, Rekening-Courant-Boek houden en Voorbereidend Praktijk-Examen in Talen en Boekhouden. Het prospectus is gratis verkrijgbaar bij de bekende boekhan delaren en aan het secretariaat te Haarlem, Kleverparkweg 142. De inschrijving voor alle examens is geopend tot en met den 17den Juni a.s.. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 7.56 uur licht op. FEESTAVOND „PACIVOLO". Zaterdagavond was de Handelsschool- vereeniging Pacivolo in de toóneelzaal van 't Gulden Vlies in feestelijke bijeen komst bijeen en de vele aardige toi letten der dames gaven het geheel een fleurig aanzien. De avond werd geopend door den voorzitter van Pacivolo, den heer A. de Man, die zijn hartelijk wel komstwoord in het bijzonder richtte tot de aanwezige leeraressen en leeraren. Hij deed dit met te meer genoegen om dat hij gaarne een gerucht wilde tegen spreken, als zou men de leeraren liever niet aanwezig zien op de feestavonden. Namens Pacivolo was het hem een ge noegen te verklaren, dat men de aanwe zigheid van leeraren en leeraressen der Handelsschool ten zeerste op prijs stelde. Het programma was ingestudeerd on der leiding van den heer de Groot, ter wijl bij het nummer Marmergroepen, de heer v. d. Berg zijn medewerking had verleend. Beide hee-ren bracht spr. een hartelijk woord van dank. Het eerste programmanummer bracht een tweetal pianosoli van den voorzitter. Deze speelde Poolsche Dans en Schar- wenka en Polonaise van Chopin op lof felijke wijze waarvoor hem een luid ap plaus ten deel viel. Een gemengd kwartet, bestaande uit de dames Rus en Maarse, en de heeren Best en Blom zong daarna onder leiding van den heer de Groot het zeer moeilijke „Ave Verum Corpus" van Mozart 'en daarna zongen de twee dames nog „Zo meravond" en „Nacht", duetten van H. vaii Tussenbroek, die zeer in den smaak vielen. Mej. Rus zorgde voor de begelei ding. De mannelijke leerlingen gaven daarna een viertal zeer geslaagde mar mergroepen n.1. een worstelgroep. de bnnde draagt den lamme, athletiek en een episode uit de Grieksche geschiede nis. De heer v. d. Berg, had met ziin leerlingen een verdiend succes Na een voordracht en een dans (eenige figuren uit de Quadrille des LanchS volgde na de pauze als besluit vi? £t programma de opvoering van Rentmees ter s bekende blijspelletje in één bedrhf" Eenf knaP stel. De reeds zoo ve"e malen vertoonde éénacter miste ook nu zijn uit werking niet en de geschieripnii Mevrouw van DorrensSn v™" nicht Elli en de Meesters Weï llR en van Loon amuseerde ook nu de aar w e zigen uitstekend. Er werd heel -?<>,- gespoeld door Mevr. DorreSl'S (Cary Kater) en haar nicht (Geertje Maarse) door Mr. Weening (W van Limburg Stirum) en Mr. v. Loon (j j Best). De rollen van Hannes de knecht en zijn vrouw waren bij J. Uitentuis én naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.7 mM. te Jan Maijen. Laagste barometerstand 744.9 mM. te Den Helder. Verwachting, geldig tot den avond van 4 Mei: Meest matige Westelijke tot Zuidelijke wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring; waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer; weinig verandering in temperatuur. Geseind van de Bildt hedenmorgen om 8.50 aan alle posten: „Weest op Uw hoede!" Jans Zwaan in goede handen. J. Matser was de kruier. Een geanimeerd Pacivolo-bal besloot dezen prettigen en welgeslaagden avond van de Handelsschoolvereeniging. VEREENIGING VAN GEZINS-VERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand April 125 patiënten en legden 1754 bezoeken af waarvan 516 betalende bezoeken, 1107 be zoeken voor 't Aza en 131 gratis bezoeken. Er werd 5 X den docter geassisteerd en 16 X de laatste hulp verleend bij 't afleggen. De wijkkraamverpleegsters verpleegden 10 patiënten, legden 226 bezoeken af en hebben 4 X den docter geassisteerd. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW- CREDIET N.V. GEVESTIGD TE ALKMAAR. In de op 4 Mei 1931 gehouden Jaarlijk. sche Algemeene Vergadering van Aandeel- houders werden de Balans en w inst- en Verliesrekening per 31 December 1930 goed gekeurd Het dividend over 1930 werd zoowel noot de gewone als voor de preferente aandeelen bepaald op 6 In mindering hierop hebben de preferente aandeelhouders in November 1930 reeds 3 pCt. ontvangen. De Heer P. Oly, die als Commissaris aan de beurt van aftreding was, werd als zoo danig herkozen. STILLE OMGANG. Men schrijft ons: Zaterdagnacht werd in Alkmaar de Stillen Omgang gehouden ter eere van het Mirakel van het Heilig Bloed. Wederom was men op gekomen uit vele plaatsen in Noord-Holland en wel per autobus, fietsclubs en te voet. Vanuit Haarlem, ja zelfs uit Amsterdam wa ren meerderen loopend naar Alkmaar geto gen om uiting te geven aan hun devotie. Om 4 uur verzamelden zich de deelnemers, naar schatting 2500 man, bij de Groote kerk en in stilte werd de oude route gevolgd De stoet loste zich op in de 3 kerken, waar m gezongen mis werd opgedragen en een predi- catie verricht terwijl bijna alle pelgrims tot de H. Tafel naderden. De regeling van den ommegang verliep uitstekend. Van andere zijde meldt men ons: De jaarlijksche Omgang ter eere van het H. Bloed is Zondag 3 Mei gehouden en nam des 's morgens om 4 uur een aanvang. De stoet trok zwijgend en biddend van Koor straat en Ritsevoort lang de Groote Kerk, Paternosterstraat, Paardenmarkt, Konings weg, Houttil, Langestraat, Steenenbrug, Kraanbuurt, Kapelsteeg, Laat, Payglop, Langestraat naar de Groote Kerk, waar ze ontbonden werd. De relikwie was bij den heer Keesom ter vereering uitgestald. Na af loop om 4.30 uur, werd er in alle drie R.K. Kerken een H. Mis opgedragen voor de deel nemers. Het aantal omgangers bedroeg on geveer 3400. RECTIFICATIE. In het overzicht uit Kennemerland staat dat de prijs der spinazie in één week was van 0.220.66 per K.G. Dit moet zijn 0.22 0.36 per K.G. WIE HEEFT VERSTAND VAN KANARIES? Een abonné schrijft ons: Ik heb een mannenkanarie, die klaarblijke lijk aan het ruien is, want toen kort geleden zijn oude staart uitgevallen was, kwam er een nieuwe voor in de plaats Maar nu heeft hij een rouwe kale bloederige plek boven op den rug, waar maar geen nieuwe veertjes komen. Wat moet ik aan het beestje doen? Het in lusteloos, en zingt niet meer. De spijsver tering is goed. (Wij moeten eerlijk bekennen, dat wij van diverse kanarie-ziekten heel weinig versland hebben. Mogen wij weer eens een beroep op deskundigen onder onze lezers doen om den abonné in dezen advies te geven? Red. Alkm. Crt DE VEEMARKT. ALKMAAR, 4 Mei 1931. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 36 Vette koeien 270—f 440, handel goed; 8 Vette kalevren 70-f Vette kalver enper K.G. 0.81—1 40; 70 Nuchtere kalv., slacht 6—18; fok f 16- 26; 475 Vette Varl ens (zware) per K-G. 3643 cent; Zoputers 36 cent per K.G- handel stug. VOORJAARSMARKT. PURMEREND, 4 Mei 1931. Op de he den gehouden Voorjaarsveemarkt ren aangevoerd 2422 runderen. De prij- zen waren als volgt: Melkkoeien 260— 380; Geldekoeien 160365; Vaar- sen 180 -/ 270; Pinken 105-/ l'O- De handel was stug. 1 BROEK OP LANGENDIJK, 4 Mei '31 - Langendijker Groentenveiling. 4750 K- Gele Kool 7.209; 3300 K.G. Uien, Uien 3.303.60; Grove Uien 3.46» Drielingen 0.70; 17 K.G. Tomaten, 1.09 en Tomaten C 0.79 per K.G. ande alles per 100 K.G. J 0 BEVERWIJK, 2 Mei 1931. Copland 24- 37 cent; Pitt 25-48 cent; Bartigon 25--^ cent; Sieraad 19—33 cent; Pride o. H. 33 cent; Cl. Butt 21-37 cent; Vjctors f 38 cent; Gretschen 23—33 cent; Wristle» i

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2