ÜMimli! Coirnit. DE PAGODE Honderd drie en dertigste Jaargang. Maandag 4 Mei Radioprogramma FEUILLETON. Provinciaal nieuws No. 104 1931. Dinsdag 5 Mei. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A V R.O.) 8 —9.50 Gramofoonpl. 10.—10.15 Morgen wijding. 10.3011.Gramofoonpl. 11. 12.Concert. G. Iaquinto, viool. I. Cohen, Eiano. H. Sweres, zang. 12.—2.A.V.R.O.- wartet o. 1. v. D. Groeneveld. Gramofoonpl. 2.30—3.— Lezing. 3.-4.— Knipcursus. 44.30 Viool-recital door A. Pot. Vleugel: H. Schouwman. 4.305.30 Kinderuur. 5.30 6.15 Kov. Lajos en zijn orkest. 6.156.45 P. Veldstra: „Het Binnenaanvaringsregle- ment". 6.45—7.— Luit.-Generaal Wittert: „De beteekenis en het streven van den Ned Bond in Duitschland". 7.—7.30 Engelsche les Fred Fry. 7.30—8.— W. Pijper: „De jongste Neaeriandsche muziek". 8.—8.20 De heer Meijeringh: „De Inkomstenbelasting". 8.20—8.45 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 8.45—9.15 Felix Timmermans leest uit.eigen werk. 9.15—9.45 Vervolg concert. 9.45 Dr. P. H. Ritter bespreekt „De Weg terug" van Erich Maria Remarque. 1015 Vaz Dias. 10.3011Omroeporkest. 11.—12.— Gra mofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8.9.15 Gramofoonplaten. 10.—11.30 Gra mofoonplaten. 11.3012.— Godsd. Half uurtje. door pastoor Perquin. 12.Politie berichten. 12.15—1.45 Concert door het K. R. O.-Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.45 __2.Gamelan-muziek. 2.3.Vrouwen- uurtje. 3.30—4.Gramofoonpl. 4.-5. Concert door leerlingen van het Pensionaat St. Louis, Amersfoort, o. 1. v. G. Rooda. 5. 5 10 Causerie over Tourisme in Zwitserland 5.106.40 Concert door het K. R. O.-Kunst- Ensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 6.30— 7.Pater Lector B. H. Molkenboer; „Sa- vanorola". 7.7.30 Schriftverbeteringscur sus. 7.30 Politieberichten. 7.45 Verbonds- kwartiertje. 8.11.Concert door het K. R. O.-Orkest o. 1. v. J. Gerritsen. M. van 't Woud, cello. Met medewerking van het Frits Bouwmeester Ensemble. „Dr. Roem's Vacan- tiereis" van D. J. de Klerk „Rosalie" van Max Maurey. Ca. 9.Vaz Dias. 11.12. Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding 10.05 Lezing. 11.20 Orgelspel door E. O'Henry. 12.20 Orkestconcert. 1.15 Televi sie. 1.25 Uitz. voor scholen. 3.50 Orkestcon cert. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Lezing. .5.35 Nieuwsberichten. 6.Pianospel door L. England en R. King. 6.20 Lezing. 6.45 Le zing. 7.05 Orkestconcert. 7.20—7.50 Lezing. Daarna vervolg concert. 8.20 Berichten 8.35 Bf richten. 8.40 Lezing. 9.„Bagdad the Subway". Vaudeville-programma. 1.11.20 Dansmuziek. Langenberg, 471 M. 6.257.20 Gramo foonplaten. 9.35—10.20 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Or kestconcert. 4.205.20 Orkestconcert. 7 20 Orkestconcert. Intermezzo: „Das Kun Wan- derhorn". Koor en solisten. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 4.20 Orkestconcert 6.05 Gramofoonplaten. 7.20 Concert. Orkest, trio en 338.2 M.: 4.20 Or kestconcert. 6.05 Gramofoonplaten. 7.20 Concert. Orkest en soli. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.50 Gramofoonplaten. 12.25 Gramofoonplaten. 5.20 Gramofoonplaten. Orkestconcert. 8.05 Vervolg concert. 8.50 Concert. Orkest en solisten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Orkestconcert en voor dracht. 7.107.40 Orkestconcert. 7.409.05 „Varulven". Tooneelstuk van Woldenar. 9.05 9.20 Liederen-voordracht. 9.3510.20 Orkestconcert. Zeesen, 1635 M. 5.05 Tijdsein 5.50 Gym nastiek en daarna gramofoonplaten. 9.30 11.50 Lezingen. 11.50—12.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonplaten. 1.50—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.50—7.50 Lezingen 7.50 Militair concert. 9.30 Lezingen en berichten. Daarna concert van Herbert Groh-werken. BOND VAN NEDERLANDSCHE VOLKSUNIVERSITEITEN Het bestuur van den Bond van Neder- landsche Volks-Universiteiten bericht ons, dat de Radio Volks-Universiteit Holland, be halve bij de A.V.R.O. en de V.A.R.A. in het vervolg eenmaal in de week ook zal uitzenden bij de V.P.R.O. Thans beschikt de R.V.U. dus over 7 halve uren per week. Door MARJ0R1E BOWEN. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C. E. GUYE. 43 Daar lieb ik u! riep miss Stalling met gedwongen vroolijkheid. U is toch niet al die treden opge klommen? vroeg het meisje opgewekt. Ja, dat heb i£ gedaan. Maar waarvoor? Om u te vinden. Maar we zijn hier slechts een paar ^ogenblikken geweest, glimlachte Car less, opstaande. Ja, knikte Robinetta, slechts een paar oogenblikken. Wij kwamen de watervallen zien, voegde de jonge man er opgewekt bij, en toen rustten wij even. Miss Stalling voelde zich verbijsterd en verwonderde zich waarom die andere twee zich zoo onbewust waren van iets verbijsterends; en, natuurlijk, er was niets bijzonders gebeurd. Toch was miss Stalling verbijsterd en van streek; zij had het gevoel alsof zij had gewandeld naar een vreemd land en twee vreemde menschen had ontmoet. De omgeving, de zonneschijn, alles be hoorde bij hen, niet bij haar; Robinetta bewoog'Zich niet en keek haar ernstig aan, als uit een verren afstand. De morgen is bijna voorbij, zeide DE PHILIPS KORTEGOLF- PROEVEN. De R. E. meldt dat sinds korten tijd door de N. V. Philips in Amsterdam proeven genomen worden op een golf lengte v.^7.85 M. Reeds lang werden door het Philips natuurkundig laboratorium te Eindhoven proeven genomen omtrent de emissie en de transmissie zoowel als de ontvangst. Het is nu aan de N. V. Philips gelukt een volkomen bedrijfszekeren kortegolf- zender te construeeren voor een golf lengte van 7.85 M. De toegevoerde ener gie is ca. 1 kilowatt. (Roepletters P F I P H). Deze zender is opgesteld boven de Philips demonstratiezalen te A'dam. Als bijzonderheid kan nog worden, vermeld dat de totale afmetingen van den geheelen zender met. inbegrip van transformato ren, gelijkrichters enz. slechts 2 X 1.87 X 0.70 M. zijn. Hierbij wordt gebruikt een antenne van 4 M. lengte terwijl de voedingsdraden hiervoor circa 20 M. lang zijn. Het ligt verder in de bedoeling den zen der op te gaan stellen op het Carlton- hotel daar de zender dan een grootere werkingssfeer zal krijgen, waarbij dan de hoteldirectie tevens toestemming heeft gegeven om de hotelmuziek uit te zenden. De trillingen van genoemde golflengte en van de daarbeneden gele gen golflengten hebben do eigenaardige eigenschap niet door de zoogenaamde Heavisidelaag teruggekaatst te worden. In dit geval hebben we dus alleen te doen met de directe straling. Deze directe stralen nu schijnen niet om de krom ming der aarde heen, zoodat de wer kingsfeer hierdoor zeer benerkt wordt. Merkwaardig is verder dat bij deze zeer korte golven absoluut geen atmos ferische storingen optreden. Daarbij komt dan nog dat het door de beperkte werkingssfeer mogelijk is om in ver schillende steden van ons land andere zenders op dezelfde golflengte te laten werken zonder dat dan onderlinge sto ring op zou treden. Dit zou overigens in 't geheel geen vereischte zijn, daar in len golfband van ..o tot 8 M. alle Europee- sche omroepzenders zouden kunnen werken. Verder wordt dan door het Philips laboratoorium een voorzetapparaatje be schreven, waardoor men deze kortegolf met den gtwonen omroepontvanger kan ontvangen. Aan deze schakeling kleeft overigens het groote bezwaar dat het apparaat in tegenstelling met het reeds eerder in de Radio-Expres gepubliceerde voorzetapparaat zeer storend werkt voor de omgeving. Het verdient dus aanbe veling het genoemde voorzetapparaatje alleen voor voorloopige proeven te ge bruiker.! Het Philips-jaboratorium zal berichten over de opgedane ondervindingen zeer op prijs stellen en verzoekt rapporten te willen zenden aan het Philips na tuurkundig Laboratorium, afd. Radio- onderzoek. NOOF.DSCHARWOUDE. Donderdagavond vergaderde de Midden- standsvereeniging in „Concordia". De voorzitter, de heer J. Keizer, opende met een woord van welkom en deelde mede, dat in de gehouden bestuursvergadering be sloten is ook dit jaar weer een tentoonstelling te houden. Een oproeping is reeds in verschillende couranten geplaatst, cn reeds nu zijn er en kele aanvragen binnen gekomen. Hierna werd een voorloopig reglement voorgelezen, wat zoo noodig door het bestuur aangevuld zal worden. Hoewel de vereeniging reeds het vorige jaar is opgericht, werd thans tot officieele op richting overgegaan. De tentoonstelling zal op groote basis ge organiseerd worden dan het vorige jaar, daar behalve de groote Concordiazaal en de tent van den heer den Bakker ook een tent op het terrein achter het schoolplein geplaatst zal worden, Als data der tentoonstelling zijn gekozen 8, 9, 10, 11 en 12 Juli. Een tentoonstellingscourant zal worden uitgegeven. Verder zal er weer een verloting worden gehouden, terwijl als attractie de be kende Van Dijk's Volendammers uitgenoo- digd zullen worden. Door bekende firma Telefunken is het aan bod gedaan om het geheel gratis op te luis teren met radicmuziek e.d., welk aanbod zeer op prijs gesteld wordt. miss Stalling zwak, het is heel laat ge worden, gij moet hier omstreeks een uur geweest zijn. O neen! glimlachte Carless. We zijn hier slechts een paar minuten geweest. En het meisje vormde de glimlachen de echo: Slechts een paar minuten. Zij stond nu ook op. Laten we teruggaan. Er is een heeleboel meer te zien, zeide de jonge man, alsof het hem niet kon schelen wat hij verder zag. Werkelijk? vroeg Robinetta. Dat heeft u me nooit verteld. Zij leek weder schuw, haar gewone zelf. Neen wij hebben niet veel te zeggen gehad, wel? We zijn nogal stil geweest. Daar heb je 't, zeide miss Stalling, men is zoo geneigd den tijd niet te tellen, wanneer men stil is. Ik denk dat gij sla perig wordt, bij beiden Ja waarlijk, antwoordde Carless ongedwongen. Ik heb een gevoel alsof ik gedroomd heb. Dit is een vreemde, af gelegen plaats. Gaat u niet. een weinig rusten, miss Stalling, voordat u al die treden afdaalt in de'zon? Zij ging zitten, hulpeloos, op den beu kenwortel, waarvan Robinetta was op gestaan; zij voelde zich werkelijk ver moeid en, wat zij zelden merkte, oud. De wereld scheen dol om haar heen te draaien, zij was duizelig. Toch was er niets gebeurd; niets hoe genaamd. Zij zeide; Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren K. Nap en D. Schuitemaker herko zen, terwijl als nieuw bestuurslid wordt geko zen de heer S. Timmerman. Na eenige bespiekingen bij de rondvraag werd de vergadering gesloten met den wensch, dat ook deze tentoonstelling goed mag slagen in het belang van den Langen- dijker Middenstand. In de gehouden vergadering van de af- deeling NoordscharwoudeOudkarspel der V.A.R.A. werd besloten deel te nemen aan het in de maand Juli te houden zomerfeest te Hilversum. Een reiskas zal voor deze ge legenheid gevormd worden. Als bestuurslid werd gekozen de heer A. Jonkers inplaats van den heer C. Bakker die voor zijn bestuursfunctie bedankt had. Op het hoofdbestuur werd eenige critiek uitgeoefend inzake ondervonden medewer king bij het organiseeren van een te houden propaganda-avond. Coöp. Boerenleenbank II. De Coöperatieve Boerenleenbank II" alhier hield dezer dagen haar 25ste jaar vergadering. Door den heer Bekker werd een ver slag uitgebracht wat er alzoo in deze 25 jaar van het bestaan der Bank was ge schied. Door den kassier, den heer P. Zut, werden de versch.llende bedragen ge noemd welke in deze jaren waren ver handeld, wat wel een duidelijk beeld gaf,, hoeveel nuttig werk door de Bank was verricht. Door den pastoor werd een kort woord van gelukwensch gesproken op dit zil veren feest, met de hoop dat de Boeren leenbank nog vele jaren haar zegenrijk werk in de parochie moge voortzetten. In het bijzonder richtte hi.' ook een woord van dank aan den kassier, die altijd zoo bereidwillig ten dienste stond. Het bestuurslid, de heer J. Zijp Jz. en het lid van den raad van toezicht, de heer J. Schuyt, werden met groote meer- .rhcid van stemmen herkozen, terwijl de heer Th. Bruin bij acclamatie weer werd herkozen als plaatsvervangend bestuurslid. De voorzitter deelde mede, dat de ren te van voorschotten met ingang van 1 Januari 1931 was verlaagd tot 4K en de rente der spaargelden tc: 31/* Zo. Door den heer C. Kramer werd ge vraagd of het niet mogelijk was om de rente der voorschotten te verlagen tot 4V« Hij achtte een verschil tusschen do rente der spaargelden en voorschot ten van 1 voldoende, vooral daar de Bank in het afgeloopen jaar 2400.— winst had gemaakt. Door den voorzitter werd er op gewe zen en ook door den heer Groen, dat voor een Bank met zoo'n omzet een flin ke reserve noodzakelijk is, zoodat het bestuur niet tot grootere renteverlaging durfde overgaan. Door den heer P. Bet werd gevraagd of het mogelijk is om een recu te geven als men zijn spaarbankboekje inle\ert ter rentebijschrijving. De kassier antwoordde hierop, dat al eens recu's zijn afgegeven, doch dat er door de meeste Inleggers geen prijs op wordt gesteld daar het meerdere malen gebeurde, dat ze ten kantore waren ach tergelaten. Mocht er echter een recu verlangd worden dan was hij gaarne bereid dit te geven. De voorzitter bracht dank aan de leden van het stembureau en sloot hierna de vergadering. SCHAGEN. Help U Zelf. Over het eerste kwartaal 1931 hebben de ontvangsten van bovengenoemde vereeniging tot ondersteuning bij ziekte bedragen 261.76X aan contributie, andere ontvang sten 25, totaal 286.76Vu "De uitgaven bedroegen aan ziektegeld 288.94, andere uitgaven 53.85, totaal 342.79. Nadeelig saldo 56.03ld. Het aantal ziektedagen was 310, verdeeld over 18 personen. Aantal nieuwe leden één. De heeren P. van der Oord en P. Admiraal hebben in het afgeloopen kwartaal als Jid van het bestuur bedankt. Tot afgevaardigden naar de vergadering, waar de nieuwe Provinciale bond gesticht zal worden, werden gekozen de heeren J. Bij waard en C. Vlaskamp, plaatsvervanger de heer A. Schoorl. Aanbesteding. Door de directie van den Provincialen Waterstaat te Haarlem is aanbesteed het aan leggen van een werkspoor van de Harger- vaart ijaar de Noordzeekust en het maken van los- en laadplaatsen, alsmede het ver- breeden en uitbaggeren van de Hargervaart onder de gemeente Schoorl. Laagste inschrijver was de fa. P. v. d. Pol te Amsterdam voor 43.973. Heemraad. Tot Heemraad van het Heemraadschap d" Zijpe en Hazepolder is gekozen de heer J. Rampen te Schagerbrug. Oe! ozen. Tot hoofdingeland van het Hoogheem raadschap van Uitwaterende sluizen in Ken- nemerland en Westfriesland is gekozen de heer J. C. Bruin te Burgerbrug. OTERLEEK De groslijst der R.K. voor de raadsverkie zing bestaat uit de heeren: 1. C. J. Baltus, aftr., 2. L. van Dam, 3. N. v. d. Bijl. De afd. der S.D.A.P. alhier heeft de j volgende groslijst voor de raadsverkiezingen samengesteld: 1. R. H. Witteveen, aftr., 2. Jac. Kolk, 3. mej. F. Witteveen—Terpstra, 4. mej. C. F. Nunez Vaz—Schoehuys. WINKEL. Door den Vrijheidsbond zullen voor de aan staande verkiezingen voor den gemeenteraad candidaat worden gesteld de heeren: J. de Veer (aftr.), K. Over (aftr.), J. Th. Broersma, W. Amels, K. Meurs en C. Keizer. STOMPETOREN. De gymnastiekvereniging „Voorwaarts" staat in het teeken van jubelen: blijkens een ingekomen schrijven van het bestuur van het Koninkl. Nederl. Gymn. Verbond is aan den heer C. de Goede Sr. de medaille van ver dienste toegekend in verband met zijn drie-en- veertig jarig lidmaatschap van onze ver eeniging. Naar men ons mededeelde, bestaat het veernemen, in de uitvoering van a.s. Zondag den heer P. Vader (thans te Huiswaard) te huldigen wegens zijn 25-jarig lidmaatschap van Voorwaarts. Dat kan dus een gezellige, drukke avond worden. TEXEL. Meivuren. Op Texel wordt ieder iaar op den voor avond van Mei „Meierblis" gehóuden. Da gen te voren sleepen de kinderen allerlei brandbare rommel bijeen, die vooral in den schoonmaaktijd in overvloed te vinden is. Op 30 April 's avonds wordt deze voorraad in brand gestoken, terwijl de Texelsche jeugd er in wijden kring omheen springt en danst. Vooral als 't weer wat droog is, kan men van a1le kanten de Meierblissen zien branden Ieder dorp, ja iedere buurt heeft zijn eigën Meierblis, en er is soms heel wat gekrakeel over, want niet altijd is men op dit gebied even eerlijk en er wordt soms iets van den voorraad weggekaapt. Ook gebeurt 't dik wijls, dat uit jalouzie een Meierblis vóór 30 April in brand gestoken wordt, en dan is de pret er af en moet men opnieuw verzamelen. HEILOO. Door het centraal stembureau is in de vacature van wijlen den heer Vrijburg als lid van den raad benoemd de heer J. Krom, die hiervoor heeft bedankt. Op volger op de lijst is de heer K. Veld kamp. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van de vrijz. dem. bond is tot voorzitter gekozen de heer Degenaar de Jager. De vrijz. dem. bond heeft bij refe rendum de groslijst voor '"en gemeente raad vastgesteld. Deze luidt: 1. P. van 't Veer (aftr.); 2. T. Kostelijk; 3. K. Veld kamp; 4. J. Akkerman; 5. J. Oostwou- der; 6. J. Rus Jzn. Als hulpkassier bij de Coöp. Boe renleenbank alhier is benoemd de heer 5. Akkerman. Door de R. K. Staatspartij „Recht en Plicht" is Zondag bij referendum de volgorde van de groslijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing bepaald. De volgorde is: 1. J. Schuijt (aftr.), 2. J. Opdam (aftr.); 3. J. A. J. Barhorn; 4. C. Franken; 5. A. Dekker Azn.; 6. K. op den Kelder; 7. P. Kraakman; 8. G. Hoetjes; 9. H. Dekker Mz.; 10. H. Verver; 11. G. W. van Lieshout. Er is druk gestemd. Ruim 80 pet. der kiezers was opgekomen Dat de arbeiderscandidaten geen gun- Madame de Bellegarde heeft het plan naar Tours te gaan opgegeven. Zouden wij daarheen gaan? vroeg Robinetta. Dat wist ik niet. En Carless voegde er bij: Ik had zoo iets gehoord, maar ik had het vergeten. Onmogelijk voor miss Stalling om hen te vertellen dat madame de Bellegarde had verwacht dat de jongeman met haar naar Tours zou gaan, had gewacht, en het voorgenomen uitstapje had opge geven. Er moest een of andere vergissing ge weest zijn, een misverstand; 't was niet mogelijk dat inr. Carless de afspraak met madame de Bellegarde had begre pen. Er stak niets geen kwaad in het een of het ander, zeide miss Stalling tot zich zelf, heelemaal niets. Wat zou er kun nen zijn? Waarom leek alles dan vreemd, eigenaardig en zonderling? Het moest de zon zijn; de lange klim naar de watervallen, iets eenzaams en afgelegens in dit hooge woud. Ik geloof dat ik graag terug zou gaan, kondigde zij ferm aan. Robinetta hielp haar de ondiepe tre den af en Carless volgde. Zoo keerden zij met hun drieen zwij gend naar het kasteel terug. De schoonheid van den dag, van de omgeving, hing als een last op hen allen. HOOFDSTUK VI. De dag schreed voort met de gewone opgewektheid en zelfs vroolijkheid; nie mand zinspeelde op het gebeurde in den morgenhet was ook inderdaad te onbeteekenend om op te zinspelen; ma dame de Bellegarde zeide slechts dat zij blij was ervan te hebben afgezien naar Tours te gaan, daar het zoo heet was. En Carless zeide op zijn beminnelijk, liefkoozende wijze dat hij aan niets dan het kasteel en de tuinen behoefte had op een dag als deze. Maar u behoort Tours te zien, merkte Farryner op, en de kathedraal en het aartsbisschoppelijk paleis en de oude wallen. Er is overvloed van tijd, zeide ma.- dame de Bellegarde, en ook voel ik mij wat lui. Is er zooveel tijd? vroeg Farryner op den man af. Hij wendde zich tot den jongeren man. Hoe lang blijft u? Deze ruwe vraag viel onaangenaam in dat ongedwongen, ledig gezelschap in den salon, verlicht door de kristallen luchters en gebroken lichtflikkerlngen, en open op den diep blauwen avond; maar Carless was nooit uit het veld ge slagen. Dat is naar madame de Bellegar- de's believen, antwoordde hij minzaam. Natuurlijk moet ik in Londen terug zijn, behoorlijk vroeg in de volgende maand. Er was een lichte pauze, dan voegde hij er bij: U is het gelukkige wezen, Farryner dat hier woont en u er nooit om heeft te bekommeren wanneer u moet heen gaan. 0, ik woon hier niet, ik woon ner- stiger plaats kregen lag aan de twee ledige adviezen en ook doordat 3 candi- daten tegen elkaar werden uitgespeeld. Indien we aannemen dat da katholieken wederom 5 zetels zullen bezetten dan zijn de nieuwe raadsleden dr. Barhorn, C. Franken en A. Dekker Azn. De heer Schuijt stevende wethouder Opdam voorbij en zal volgens een on geschreven wet wethouder worden. - - <i ZUID-SCHARWOUDE. Gisteravond vergaderden de juist 106 leden tellende Vooruitstrevende Kiesvereeni- ging in het lokaal van den heer Stoffers. De voorzitter, de heer K. Dijkhuizen, opende de vergadering met op het gewicht dezer bijeen komst te wijzen, omdat hierin de lijst moet worden samengesteld van candidaten voor den gemeenteraad. Dit zal ook wel de reden zijn, dat de vergadering beter bezocht is dan onder gewone omstandigheden. Na de leden verwelkomd te hebben, werden de notulen ge lezen en ongewijzigd vastgesteld. De pen ningmeester deed daarna rekening en verant woording, waaruit bleek dat de uitgaven 7.35 hadden bedragen, zoodat het saldo aan spaargeld en ontvangsten in totaal 87.35 bedroeg. De rekening werd goedge keurd en den penningmeester dank gezegd voor het gedane werk. Bij de nu aan de orde komende bestuurs verkiezing deelde de voorzitter mee, zich niet meer verkiesbaar te stellen, daar hij meent, dat het beter is, dat een raadslid niet tegelij kertijd bestuurslid is. Uit de verg. werd er echter opaangedron- gen, dat hij zich wel verkiesbaar moet stel len Bij stemming bleek de heer Dijkhuizen als bestuurslid herkozen te zijn en ten slotte bezweek hij voor den duidelijk uitgesproken wensch, zoodat hij onder applaus de herbe noeming aannam. Het volgende punt was bespreking van het beleid der Raadsfractie. Niemand wenschte daarover het woord, waaruit de voorzitter meende te mogen concludeeren, dat de raads leden het er nog al goed hebben afgebracht. De heer Du Burck hield daarna een korte inleiding over de komende raadsverkiezing, en toonde met cijfers aan, dat de kans zeer groot is, dat de R. K. bij de a.s. raadsverkie zingen 4 zetels verkrijgen. Aan de hand van cijfers werd duidelijk uiteengezet, dat als de 4 lijsten, die bij de" gemeenteraadsverkiezin gen uitkomen hetzelfde aantal stemmen ver krijgen als bij de Prov. St. verkiezingen en daarbij de Vooruitstrevenden 't zelfde aantal stemmen verkrijgen als de lijst Kostelijk, de R. K. 4 zetels behalen. Bij den heer Du Burck staat het vast, dat de S. D. bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen minder stemmen zullen halen dan bij de Provinciale Staten verkiezing en als de christelijken de R. K. steunen zooals 4 jaar geleden, dan zullen de ze tot ongeveer 375 kunnen stijgen Zoo meent hij, dat het volgende aantal stemmen R. K. 375, Vooruitstrevenden 260, S. D. 140 en Vrijheidsbond 65, niet ver van de werkelijk heid af zal zijn. De Vrijheidsbond kan er zelfs nog wat meer en de R. K. wat minder hebben, om de R. I<. 4 zetels te verzekeren. Verschillende mogelijkheden van combinatie van lijsten worden nog besproken en bij al die mogelijkheden is het gevaar groot van een R.K. meerderheid in den raad. Bij een sa mengaan van Vooruitstrevenden en S. D. is het mogelijk, dat deze samen 4 zetels behalen En wat nu het bijzondere in dit geval zou zijn is, dat de R. K. nog vrij ver van de helft van het aantal stemmen verwijderd blijven en toch reeds meer dan de helft van het aantal zetels in den raad hebben. De niet-christelij- ke partijen brengen rond 465 stemmen uit, de R. K. ruim 340 (de christelijken pl.m. 35) en toch krijgen die linksche partijen dan maar 3 van de 7 zetels. De schuld daarvan ligt in hoofdzaak bij den Vrijheidsbond, die in Zuidscharwoude steeds met de R.K. mee ging. Verwacht wordt dat de liberalen nu de wrange vruchten zullen plukken. De heer Du Burck kwam tot de conclusie, dat alleen bij volle eensgezindheid succes kan worden ver wacht. Als de twijfelaars tusschen Vrijheids bond en Vooruitstrevenden en die tusschen S. D. en de laatste niet op de lijst van de V. kiesvereen. stemmen, dan zijn de R.K. van 4 zetels zoo goed als verzekerd. Op deze uiteenzetting volgde een geanimeerde bespre king, die zich uitstrekte tot de vraag, of de Vooruitstrevende Kies vereeniging zich niet moet wenden tot de andere linksche partijen om tot samenwerking te komen. Dit werd echter verworpen. Aangenomen werd een voorstel, dat, mochten óf Vrijheidsbond óf S. D. den wensch tot samenwerking te ken nen geven, 't Bestuur aan de totstandkoming daarvan zal meewerken, als wannen'nog een ledenvergadering zal worden gehouden, om over de basis van deze samenwerking te be slissen. Mocht die samenwerking niet tot gens, ik ben altijd reizende. Ik denk niet dat ik hier zoo lang zal blijven als u, of, in ieder geval niet langer. Niet eens tot deze St. Martijn's zomer voorbij is. Niemand zou dan nog willen blijven, zeide Carless licht, het moet hier melan choliek zijn in den winter. De drie vrouwen zwegen stil, luiste rend naar de twee mannen. Geen van hen zag een der anderen duidelijk, want hun stoelen waren ge trokken buiten de gedempte schittering van de lichtkronen en het warme don ker van den avond had de rijke verten van het vertrek geheel doordrongen. Ook zaten zij niet dicht bij elkaar en tusschen hen lagen schaduwen. Er is veel mist, merkte Farryner op, en regen vijf rivieren, zooals u weet. Maar natuurlijk is het niet melan- cholieker kan ergens anders. En ik ge loof niet dat een plaats als Tours ooit melancholiek kan zijn. Carless glimlachte. Een dom woord om te gebruiken, en ik meende het niet, werkelijk niet Om eerlijk te zijn, ik geloof niet dat ik ooit een melancholieke plaats heb ge zien. Noch een melancholieke stemming, voegde de oudere man er bij, met een zeer klein spoortje ironie. Neen, misschien niet, gaf Carless glad toe. Er schijnt altijd iets zoo opwin dends achter alles te zijn. Dat is levensvreugde, antwoordde Farryner, en voor zichzelf voegde hii e» bij: en jong, rijk en knap te zijn. "wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5