DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I Steomerij en Ververij TAPIJTREINIGING Buitenland s. ia llofl No. 105 133e Jaargang. Dagelijksch Overzicht Mevrouw Met stoomen en verven t* een behandeling van ver- trouwen. Onze naam waarborgt 17 prima aflevering. MAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. üll§UACi 5 9IU1 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DE ONRUST IN EGYPTE. Ook zorgen voor Engeland. Niet alken de Portugeesche regeering maakt moeilijke tijden door, ook in Egypte is het verre van rustig. Een beric! t in ons nummer van gister wees daar al op. Zooals wij meldden, waren voormalige haremvrou wen, geleid door bekende Egyptische femi nisten o.w. mevrouw Mahmoed Pasja en me vrouw Saad Zagloel, tot de binnenplaats van het ministerie van binnenlandsche zaken doorgedrongen en betoogden zij onder het geroep van „weg met Sidky" en „weg met de verkiezingen". De premier gaf last de deu ren te sluiten, waardoor de betoogsters wer den opgesloten. Zij werden door de politie gearresteerd. Dit bericht bewijst, dat de crisis tusschen koning Foead en de nationalisten nog niet is bezworen. Zooals men weet, is Nahaspasja de leider dezer partij, de Wafd, en gaat de strijd tegen Sidky-pasja, den minister-presi dent. Deze laatste nu heeft op verschillende wijzen gepoogd den invloed der nationalis ten, die in het parlement de meerderheid had den, te verkleinen en tevens de macht van den koning te vergrooten. Nieuwe verkiezin gen, die als gevolg zouden moeten hebben een meerderheid vóór het verdrag met En geland, hadden als resultaat, dat de Wafd- partij de sterkste bleef in het parlement, en toen was men nog eVenver. Sidky-pasja trad af en werd opgevolgd door Nahas, maar ook nu bleef overeenstemming met Engeland uit, doordat de nationalisten geheel Soedan op- eischten. De koning, die steeds grooter macht bleef verlangen, kwam natuurlijk in botsing met zijn eerste minister, die daarop heenging en weer plaats maakte voor Sidky. Men stond nu op het doode punt en een wijziging van de kieswet scheen het eenig mogelijke om een andere samenstelling van het parlement te bereiken. De plannen daar toe worden gepubliceerd en toen pas kwam de nationalistische partij goed' in verzet, om dat zij daarin zag een poging om tot een dictatoraal bewind te komen. De als gevolg van een en ander ontstane wrijving, waarbij de Wafdisten feilen strijd voerden tegen de aanhangers van den koning en Sidky-pasja en opwekten om niet aan de verkiezingen deel te nemen, heeft reeds verschillende ma len tot botsingen geleid, waarbij aan weers kanten slachtoffers vielen. Nahas-pasja en Mahmoed-pasja, eveneens ex-premier, is het verschillende anderen gearresteerd en onrust 'heerscht in het heele land. Een nationaal congres, dat door de Wafd-partij was bijeen geroepen te Kaïro, is door den gouverneur van dat gebied verboden. Tot welke incidenten de politieke strijd nog kan voeren, is niet te zeggen, maar vast staat wel, dat hij de Britsche regeering ook heel wat zorgen zal bereiden. De vraag dringt zich namelijk op of zij zich volkomen afzijdig zal kunnen houden in dezen, nu de golf van ontevredenheid hooge stijgt en on lusten niet zijn uitgebleven. De Britsche mi litairen die nog altijd in het land van den Nijl zijn, zonder wel eens verplicht kunnen worden tot ingrijpen. In een binnenlandsche kwestieEn dan HET CONGRES DER INTERN. KAMER VAN KOOPHANDEL. Vrede en rust door vermin dering van bewapening, vol gens president Hoover. .In de Grondwetszaal te Washington werd gister het Congres van de Internationale Ka- mer yan Koophandel geopend. Na een be groetingsrede van den voorzitter van de Amerilcaansche groep Silas Strawn verkreeg President Hoover het woord tot het uitspre- j .en van een kcrte, doch belangrijke rede. rioover verklaarde, dat de huidige wereld depressie een sprekend bewijs mag heeten voor de wederkeerige afhankelijkheid van 3'le landen op economisch gebied. Zelfs de Vereenigde Staten, die economisch veel onaf hankelijker zijn dan welk ander groot land ook, werden door de crisis ernstig beïnvloed. I" belangrijke mate zijn ook de verwoesting van levens en eigendommen, de zware belas- "ngdruk en de op den wereldoorlog volgende sociale en politieke onzekerheid hiervoor ver antwoordelijk. Meer dan driekwart der be volking der wereld heeft zich in den loop der laatste drie jaren bij tijd en wijle in staat van sociale en politieke opwinding bevonden. Indien ook dit het onmiddellijk resultaat is van economische en politieke ontwrichting, ™ag men de slechte erfenis van den wereld oorlog ook niet uit het oog verliezen. Hoover kwam daarna tot de kwestie van de vermindering der bewapening. Spr. wees met bijzonderen nadruk op het feit, dat hier door internationale samenwerking iets geweldigs gepresteerd kan worden, teneinde den overal in de wereld bestaanden belasting-druk te verminderen, waardoor een der voornaamste oorzaken van de onrust kan worden wegge nomen en grooter vertrouwen in de toekomst kan worden geschapen. Het voornaamste is thans: beperking en vermindering der bewa pening. De wereld geeft vijf milliard Dollar voor bewapening uit, hetgeen 70 pCt. meer is dan vóór den wereldoorlog. Er bevonden zich 5X> miilioen menschen in actieven militairen dienst, terwijl de reserves 20 miilioen bedroe gen. Hoewel er sedert de sluiting van den wapenstilstand reeds meer dan 12 jaren ver- loopen zijn, zijn deze geweldige krachten nog niet gedemobiliseerd, daar de volkeren nog steeds voor elkaar vrees koesteren of niet in staat zijn inzake de vermindering van de be wapening samen te werken. Na op het Kellogg-pact gewezen te hebben, zeide spr., dat het internationaal vertrouwen niet op vreës, maar wel op den goeden wil der volke ren gebaseerd moet zijn. De wereldgeschie denis bewijst echter, dat de vrede niet door intimidatie kan worden gegrondvest. Niets is voor de economische saneering van de wereld beter dan een succesvol verloop van de a.s. Ontwapeningsconferentie. De Vereenigde Staten hebben echter minder belang bij ont wapening te land, daar de Amerikaansche landstrijdkrachten sterker ingekrompen zijn dan die van alle andere mogendheden. Hoover verklaarde tenslotte: „Wij hebben er allen veel belang bij, dat vrede,' rust en economische welstand van de andere volken beter gewaarborgd zullen worden. Het ligt in het vermogen van de leidende economen deze kwestie met energie en eerlijkheid ter hand te nemen. De staatslieden op hun beurt zijn in staat de wereld en de menschheid naar een moreele zege te leiden". Na Hoover werd het woord gevoerd door de oud-voorzitter van de Kamer, de voor malige Belgischen premier Theunis, die sprak over den „Economischen toestand der wereld". Spr. behandelde een lange reeks oorzaken en symptomen van de depressie, zonder echter van de kwestie der herstel- en schuldenbetalingen te reppen. De hoofdoor zaken van de economische crisis moeten ge zocht worden in de door vrijwel alle landen gevolgde douanepolitiek, de ongelijke goud- verdeeling de „minderwaarde" de begroo- tingsmoeiüjkheden van tal van landen, de overproductie, de algemeene landbouwcrisis en de gevolgen van de Russische handels- methoden. Een ongunstige factor is en blijft echter de- moedeloosheid, die ieder scheppend initiatief in de kiem smoort. De geheele Amerikaansche pers schenkt groote aandacht aan de gister begonnen zit tingen van de Internationale Kamer van Koophandel. De „New York Tymes" eischt van de regee ring, dat zij zal medewerken aan de» oplos sing van de wereldcrisis. Dit weigeren is ernstiger dan een misdaad: het is een gewel- dge fout, daar de Vereengde Staten van alle landen ter wereld het grootste belang hebben bij het einde van de depressie. De hcogleeraar van de Columbia Univer siteit Angell verklaart in een rapport voor de Foreign Policy Association, dat bij een langer voortduren van de depressie de econo mische noodzakelijkheid de Vereenigde Sta ten zal dwingen het schuldenvraagstuk weer te bespreken. De plaatsvervangende mnister van handel dr. Plein verklaarde in een radiorede, dat het buitenland het vorige jaar in verband met de Zeer gedaalde noteeringen van eigen obliga ties in totaal voor 400 tot 500 miilioen dollar heeft teruggekocht. President Hoover kan het wel zeggen, maar zal het wat geven? De door Hoover betoonde reserve in zijn rede voor het Congres van de Int. Kamer van Koophandel bewijst, dat de regeering der Vereenigde Staten geenszins geneigd is haar houding in kwesties als die der oorlogs schulden en douanepolitiek door besluiten van het Congres der Kamer te laten beïn vloeden. Het is niet onmogelijk, dat Hoover's dringend beroep op vermindering der bewa pening zal leiden tot de samenstelling van een resolutie in den zin van de verklaringen van den President. Het is nog de vraag of een dergelijke démarche succes zou hebben, aangezien de meeste delegaties er afkeerig van zijn politieke kwesties aan te snijden. Voor het eerst een Duitscher tot voorzitter gekozen. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt heeft de Raad van Beheer van "de Interna tionale Kamer van Koophandel Franz von Mendelsohn tot voorzitter van de Kamer ge kozen. De plenaire zitting van de Kamer moet deze benoeming op Zaterdag, den laat- sten dag van het Congres, echter nog goed keuren. Met Mendelsohn is voor den eersten keer een Duitscher tot Voorzitter van de In ternationale Kamer van Koophandel ge kozen. De internationale schulden. De voorzitter van den Amerikaanschen groep van de Int. K. v. K., Silas Strawn heeft in een onderhoud met persvertegen woordigers verklaard, dat de Russische kwes tie geen onderwerp van bespreking zou uit maken tijdens de zitting van de Int. K. v. K. Inzake de schulden- en reparatieproblemen verklaarde hij, dat het de taak van de schul denaren was om initiatief te nemen. De ver mindering der Duitsche betalingen kan on der het oog worden gezien, wanneer Duitsch- land zich niet meer in staat ziet de betalin gen voort te zetten en een moratorium ver langt. Spr. was er van overtuigd, dat de Amerikaansche zakenwereld met het oog op de scherpe daling der goederenprijzen een dergelijke Duitsche eisch gerechttigd zou vinden, hoewel hij niet van meening is, dat de reparatiebetalingen de eigenlijke oorzaak zijn van de wereldcrisis. De rede van Hoover en de ont wapeningsconferentie. De rede van president Hoover van het con gres v. d. internationale kamer van koophan del heeft in Londen groote belangstelling ge wekt. Volgens de „Darly Herald" heeft Mac- Donald de hoop uitgesproken, dat de zeer belangrijke rede van Hoover zal worden be grepen. Overigens meent de diplomatieke medewerker van de Daily Herald, dat de rede van groot belang is in verband met de aan staande ontwapeningsconferentie. Wanneer werd beweerd dat de U. S. A. geen belang stelling koesteren voor de ontwapeningscon ferentie en dat president Hoover zich om deze conferentie niet bekommert, dan toont de rede van den Amerikaanschen president, dat dit niet juist is. De propaganda voor uit stel van de conferentie is in Frankrijk begon nen en is in andere landen overgenomen, ook in Engeland wordt in enkele kringen reeds aan uitstel gedacht. Uitstel zou echter het zelfde beteekenen als het niet laten door gaan van de conferentie. ONLUSTEN IN SPAANSCH MAROKKO. In Spaansch Marokko is het volgens be richten uit Tetuan tot groote anti-republi- keinsche onlusten gekomen. In Villa San- jurja had Vrijdag j.1. een botsing plaats tus schen leden van het vreemdelingenlegioen, die met de vlag der monarchie door de stra ten trokken en Spaansche infanterie, ver sterkt door inlandsche troepen. Bij deze bot- sting zouden velen zijn gedood en gewond. De leden van het vreemdelingenlegioen moesten zich in de kazerne terug trekken. Toen het bericht van de botsing Dor Riffien, het hoofdgarnizoen yan het vreemdelingen legioen, bereikte, werd ook daar de vlag der monarchie geheschen. Op bevel van den op- per-commissaris rukte daar na een regiment inlanders en drie Spaansche compagnieën van Centa naar Dor Riffien, dat werd omsin geld. Later kwamen versterkingen aan, waar na het vreemdelingenlegioen zich na korten strijd over gaf. Zestig gewapende leden van het vreemdelingenlegioen vluchtte naar de in de nabijheid wonende inlandsche stammen, de overige leden van het legioen moesten alle tot nu toe door hen bezette posten aan de regeeringstroepen overgeven. Zij werden daarna naar Larach en Arsila op transport gesteld. Deze gebeurtenissen zijn aanleiding ge weest tot onlusten onder de inlanders van Tetuan. Maandag werd daar tot algemeene staking besloten. Alle winkels werden geslo ten. Ongeveer 3000 stakers eischten gelijke behandeling als de Spaansche arbeiders, een 8-urigen arbeidsdag, arbeid voor werkloozen enz. De opper-commissaris ontving welis waar een delegatie, doch daarna vielen de monstraten het regeeringsgebouw aan en ver nielden de vensters der ambtswoning van den commissaris en plunderden de Europeesche winkels. De inlandsche cavalerie, die werd gebruikt om de orde te herstellen, moest door infanterie- en machinegeweer-afdeelin- gen worden versterkt. De troepen moesten tenslotte van de vuurwapens gebruik maken. De straatgevechten duurden Maandagmid dag nog voort. GEVOLGEN VAN DE 1 MEf- RELLETJES TE BARCELONA. Wapens moeten worden ingeleverd. De civiele gouverneur deelt mede, dat de incidenten van Vrijdag zijn uitgelokt door agents provocateurs, die handelden volgens een vast plan. Er zijn eenige besluiten gepubliceerd, waarbij o.m. wordt bepaald, dat de burger wacht, de z.g. Somaten, zal worden ontwa pend; dat de bevolking alle wapens moet in leveren, welke zij zonder vergunning daartoe te hebben bezit; dat de arbeiders hun eischen door bemiddeling van hun organisaties moe ten indienen. DE 1TALIAANSCHE NOTA INZAKE DE VLOOTPLANNEN. Te Parijs overhandigd. De Italiaansche nota van antwoord inzake de vlootkwestie is gisterochtend te Parijs door den Italiaanschen ambassadeur over handigd en wordt thans door de deskundigen bestudeerd. Naar in politieke kringen verluidt, zou Frankrijk voornemens zijn, zo:wel te monden als te Rome nieuwe tegenvoorstellen te doen. Men is echter algemeen van meening, dat de Fransche regeering haar an woord in hoofdzaak bij haar oorspronkelijke ziens wijze zal persisteeren- Te Londen nog niet ontvangen. Tot gistermiddag laat was het Italiaansche antwoord op de Fransche enEngelschevloot- voorstellen nog niet te Londen overhandigd. De Italiaansche ambassade heeft medegedeeld, dat de nota van antwoord waarschijnlijk eerst hedenochtend zal worden overhandigd. EEN ONDERHOUD MET HITLER. De „Daily Express" publiceert een onder houd van zijn bijzonderen correspondent te Münehen met Hitier. Hitier wees op den snellen groei van zijn partij en verklaarde, dat Diiitschland met reuzenschreden op weg is een fascistische staat te worden. Hij zeide te gelooven, dat de belangen van Duitschland op vele punten met die van Engeland overeenstemmen en dat Duitschland daarom met Engeland en ook met Italië kan samenwerken. Van Engeland verwacht hij n de eerste plaats annuleerng der schulden en vrije hand in het Oosten. Hij eischt niet het herstel van de Duitsche grenzen van vóór den oorlog, noch het terug geven van de verloren kolonies, doch hij eischt, dat Duitschland niet verder als een paria onder de naties, maar als gelijkge rechtigde zal worde behandeld. Het overschot der bevolking van Duitschland moet ge legenheid hebben zich naar het Oosten te wenden. Dit is de eenige mogelijkheid om Duitschland en Europa van den ondergang te redden. DE ITALIAANSCHE OORLOGSBEGROOTING. De helft van de Fransche. Gister is het door generaal Baistrocchi uit gebrachte rapport van de begrootingscom- missie over de oorlogsbegrooting gepubli ceerd. De rapporteur wijst er o.a. op dat bij eenige andere naties (waarschijnlijk worden hiermede Zuid-Slavië en Frankrijk bedoeld) de tendenz bestaat de militaire uitgaven te masqueeren door bedragen onder andere hoofden onder te brengen of groote uit gaven door bizondere wetsvoorstellen te doen goedkeuren en zoodoende niet onder het totaal der militaire uitgaven te doen vallen. In Italië daarentegen is niets gemas- queerd. Italië geeft ongeveer 2lA milliard lire uit voor zijn strijdkrachten met inbegrip van de buitengewone uitgaven voor de verdedi ging van zijn gebieden. Vervolgens geeft het rapport een verge lijking tusschen de Fransche en Italiaansche oorlogsbegrootingen, waarbij de nadruk ge legd wordt op het feit, dat de Italiaansche 'begrooiing slechts 50 pCt. bedraagt van de Fransche. Ten opzichte van de vredessterkte van het Italiaansche leger wordt opgemerkt dat deze met inbegrip van de politie weinig meer be draagt dan 60 pCt. van de Fransche. Hierna geeft het rapport vergelijkingen met Zuid- Slavische militaire uitgaven welke 23 pCt. van de totale begrooting bedragen. DE SPAANSCHE MINISfER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN AFGETREDEN. Is het niet eens met Zamora. Naar uit Madrid gemeld wordt, is de Spaansche minister van binnenlandsche zaken, Maura, uit de regeering getreden. Als rede nen voor deze stap geeft Maura op, dat hij niet accoord kan gaan met de politiek van Zamora inzake de onafhankelijkheidsbewe ging. DE AARDBEVING IN ARMENIE. Zeer ernstige gevolgen. Volgens de laatste gegevens is deze aard beving in zijn gevolgen ernstiger dan de laatste van 1926. In de streek Sissiani zijn 27 van de 30 dor pen totaal verwoest. Uit de overblijfselen zijn 237 lijken geborgen, terwijl in totaal 5500 stuks vee omkwamen. In het Yon-centrum zijn alle openbare gebouwen verwoest, uit gezonderd het gebouw van het executief comité, dat tot hospitaal is ingericht. De plaatselijke hulporganisaties hebben aanzien lijke middelen bijeengebracht. De ontzagge lijke omvang van de ramp maakt dit echter nog geenszins voldoende. Het centraal be stuur der kolchozen heeft een speciale com missie naar het getroffen gebied gezonden en een miilioen roebel beschikbaar gesteld. In geheel Rusland wordt gecollecteerd om een fonds bijeen te brengen voor de slachtoffers. Tal van openbare organisaties stellen groote bedragen beschikbaar. DE TOESTAND OP MADEIRA. Volgens berichten uit Lissabon zijn alle Portugeesche regeeringstroepen zonder in cidenten op Madeira gedebarqueerd. In Fun- chal is de staat van beleg afgekondigd. De leiders der opstandelingen zijn gearresteerd. Een aantal hunner heeft zich onder Engel- sche en Braziliaansche consulaire bescher ming gesteld. De autoriteiten hebben vér strekkende veiligheidsmaatregelen getroffen, daar in de stad het gerucht verbreid werd, dat de opstandelingen groote hoeveelheden bommen onder de bevolking zouden hebben verdeeld. GEVAARLIJKE SPANJAARDEN. Met 67 bommen op reis. Een B. T. A.-bericht uit Saragossa meldt, dat door de politie bij aankomst van den trein uit Barcelona twee personen zijn gear- reseerd, die valiezen bij zich hadden, waarin zich 67 bommen bevonden, vervaardigd van dynamiet en andere ontploffingsstoffen. Ook hadden zij revolvers bij zich en een cornpro- mitteerend document van groote beteekeois. van IN EER HERSTELD. De Spaansche generaal Aguilera, die wegens het in 1926 tegen de dictatuur ge smede complot tot zes maanden vestingstraf werd veroordeeld en uit het leger werd gezet, is bij' besluit benoemd tot kapitein-generaal bij! het leger in de plaats van Carlos van Bourbon. UITBREIDING VAN DE OPSTANDIG! BEWEGING IN CHINA. De opstandige beweging tegen Tsjang Kai Sjék, die in Kanton begonnen is, breidt zich, volgens te Londen ontvangen telegram men, verder naar het Noorden uit. De troepen van Nanking hebben in ver band met de onzekerheid in den politieken toestand de operaties tegen de communisten gestaakt. Nanking heeft dertig schepen voor transportdoeleinden klaar gemaakt. Tsjang Kai Sjek wenscht in verband met den op stand in Kanton betrouwbare troepen te Nanking te hebben. De Engelsche kruiser „Vindictive" heeft opdracht gekregen van Hongkong naar Nam king te gaan. Het schip bevindt zich reeds op weg daarheen. Twee andere te Wai Hai Wei gestationneerde kruisers worden voor direct vertrek gereed gehouden. Deze maat regelen worden genomen in verband met de mogelijkheid van een vijandige beweging tegen de vreemdelingen alg gevolg van den opstand in Kanton. DE AANSTAANDE PRESIDENTS- VERKIEZING IN AMERIKA. De democraten beginnen .reeds thans actie te voeren voor de aanstaande presidentsver kiezing. Zij verwachten, dat de tariefkwestie bij de campagne een 'belangrijke factor zal zijn. De president van de Pennsylvania Rail- road Co. Atterbury heeft een pleidooi gehou den voor verlaging van de tarieven voor benzine als steun aan den handel. De voorzitter var. de Commissie van Orde van het Huis Shell heeft een rede gehouden met dezelfde arggumenen en Julius H. Barnes heeft voor de Nationale Kamer van Koophandel betoogd, dat verlaging van de tarieven een belangrijke steun zal zijn voor het zakenleven en een einde zou maken aan de depressie. Ook andere democraten spreken zich thans uit tegen de hooge tarieven. DOOR BANDIETEN GEGREPEN. v Reuter meldt uit Chicago, dat een zaken man van Blue Island bij Chicago, Hackett genaamd, die door bandieten in een hinder laag was gelokt, doch werd vrijgelaten, zonder vrees voor wraak zijn avonturen heeft verteld, in tegenstelling met andere slacht offers van bandieten. Na vier weken van# achtervolging, gedu rende welke de bandieten een bom in den kelder van zijn huis plaatsten en den bedien de, die hem juist tijdig ontdekte, doodde, werd Hackett Vrijdag 11. gepakt. Hij werd geblin- doekt, en zijn vrouw werd er van verwittigd, dat zij haar man nooit levend zou terugzien, indien zij niet 175.000 dollar zou betalen. Ten slotte stelden de bandieten zich tevreden met 150.000 dollar. DE CHINEESCHE OOSTER SPOORWEG. Volgens een telegram uit Charbin zouden de Russiséh-Chineesche onderhandelingen zulke snelle vorderingen maken dat de sovjet- regeering bereid is den belangrijken Chinee- schen Oosterspoorweg in Manasjoerije aan China te verkoopen. 't Was voor een groot deel over dezen spoorweg dat Rusland en de dictator van Mandsjoerije einde 1929 den „niet-officiee- len" oorlog voerden. AUTO TE WATER. De drie inzittenden verdronken. Een tragisch auto-ongeval heeft plaats ge had in de nabijheid van Boulogne sur Mer. Een auto, waarin, behalve de eigenaar, diens 6-jarige zoon en een zakenvriend zaten, stort te door het breken der stuurinrichting in een langs den weg loopend kanaal, dat juist op die plaats zeer diep was. De inzittenden kon den niet uit den wagen komen en zijn alle drie verdrojaken.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1