natuurlijk ze is ook uitstekend *teed* toonaangevend AVOVÏOtO YAI EU VERKliCRSACmJib TT i 1 fe jg[ WWIf richt- t, een bloedig drama op het rokin. DE NIEUWE MARGARINE- del ijk de oqrzaak. Do brandweer van d8 Vnmii'flchi en van Aoeldoorn was door de vergadering verschillende vragen ge- Uit de hierover gehouuc.i stemming bleek, dat 18 voor en 6 tegen de verhooging wa ren. Punt 10. Voorstel L.T.B. afd. Warmenhui- zen: a. het salaris van den voorzitter terug te brengen tot 100 per jaar; b. het salaris van den veilingleider terug te brengen tot 300 per jaar. Het Centr. Bestuur kon zich met dit voor stel niet vereenigen. De voorzitter moet jaarlijks van het begin van het seizoen tot 15 November tevens als vcilingleider optreden. De veilingleider heeft in den winter vooral bij het z.g.n. naveilen een zeer verantwoordelijke taak. Het Gentr. bestuur achtte de tegenwoordige salarissen resp. ad 400 en 500 voor deze belang rijke functies niet te hoog Tenslotte werd over het punt gestemd en het voorstel van de L.T.B. werd met alge meene stemmen verworpen. Punt 11Rondvraag. De heer D.. C:e.t in- fkormeerde nog over pensionneering van tuinbouwers en hoe dit moet worden verkre gen. De voorziter zou de heer Groet, die toch afgevaardigde is, aanraden, dit in de Alg. Vergadering naar voren te brengen. Spr. kon wel verklaren, dat pensioen wordt ver kregen door hooger percentageheffing. De heer G. Groet zou willen voorstellen om voor vaartuigen, die in de veiling wor den ondergebracht het liggeld te verminde ren, voor een praam 50 cent is veel, voor een praam erwten 1. De heer Klant vond die prijzen ook stijf en dacht dat die prijzen nog wel gebaseerd was op de oude veiling waar niet veel ruim te was. Ook dit punt zal het bestuur eens nader onder oogen zien. De voorzitter sloot hierna de vergadering en hoopte dat de besprekingen in het belang van de vereeniging mogen wezen. De afdeeiing Warmenhuizen van den L.T.B. hield in het Patronaatsgebouw een ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. Dekker, opende deze vergadering en heette allen hartelijk welkom. Bij de verkiezing lid veilingbestuur, we gens periodieke aftreding van den heer A. Tesselaar Gzn. werd met meerderheid van stemmen de heer A. Tesselaar Gzn. herbe noemd. Behandeling agenda der jaarvergadering der „C.V.V.". Rekening en verantwoording 1930: Bij dit punt van de agenda der Alg. Vergadering der C.V.V. vroeg de heer Joh. de Groot eenige opheldering van den post pensioenverzekering ad 134.27 aan de ont vangsten. Bij den post uitgaven algemeene onkosten werden eenige kleine opmerkingen gemaakt. Bij den post presentiegeld vroeg de heer P. Tesselaar hoe het komt, dat deze post zoo hoog is. De voorzitter antwoordde hierop bevredi gend. Bij den post onderhoud veilingsgebouw en terreinen vroeg de heer Joh. de Groot eenige inlichtingen. Er was een voorstel van het Centraal Be stuur om voor alle soorten bewaarkool en voor uien een minimumprijs te bepalen van J 0.60 per 100 K.O. Wordt voor minder dan 0.60 per 100 K.G. afgemijnd dan wordt de koop niet gegund. Algemeen was men van meening dit voor stel te moeten steunen. Voorstel van het Centraal Bestuur om de korting voor contante betaling, welke aan de koopers wordt toegestaan voor het volgend seizoen inplaats van op 0.2 pCt. te bepalen op 0.1 pCt. Ingeval niet op tijd wordt be taald, heeft de betaalmeester het recht de korting in te houden en bovendien 15 pCt. op de rekening bij te schrijven. Dit voorstel is gedaan in overleg met den Vierbond en het bestuur van de Koophandel en is als crisismaatregel te beschouwen. Het is slechts voor een jaar. Algemeen ging men niennede accoord. De vereeniging „De Noordwest" stelde voor om geen koolzaad meer naar het bui tenland te verzenden, zoo mogelijk den uit voer er van te verbieden. Het prae-advies van het Centraal Bestuur was afwijzend. E\eneens ging men hiermede algemeen accoord. t ^^?rste' j'an de afd. Tuitjenhorn van den L.I.JHi. om de salarieering van de in dienst der veilingsvereeniging zijnde personen te la ten geschieden door de Alg. Vergadering en aIs thans geschied door het Centraai da?erUCKr. A' Iessrlaar mcrkte n°g even op, AlL£ vgr00,tlne eerst °p de agenda der Algem. Vergadering staat en dan de ingc- ran den LTB de beide afdeeli»gen De voorzitter en de heer A. Tesselaar j/m waren he m dit voorstel volkomen met het Centraal Bestuur eens. De heer P. Tesselaar Gzn. verzocht mn bij de begrooting te wijzen op de volgend? voorstellen en aan te nemen onder een zekei voorbehoud. De heer Joh. de Groot was ook wel van meening, dat het Centraal Bestuur de sala rissen 'het best kan bepalen doch meende, dat bij eene salarisverhooging de goedkeu- ving van de algemeene vergadering moet verkrijgen. Bij dit voorstel werd den afge vaardigden geen bindend mandaat gegeven. Voorstel van de afd. Tuitjenhorn van den L.T.B. om het salaris van den Marktbetaal- meester te regelen als volgt: Van het eerste half millioen gulden 75/100 pCt.van het tweede half millioen gulden 40/100 pCt. en daarboven 30/100 pCt. Te genover deze salarisverlaging stelde het Centraal Bestuur voor om het percentage van den marktbetaalmeester te verhoogen met 1/10 pCt. Algemeen was men van mee ning. dat het percentage van den marktbe taalmeester noch verhoogd noch verlaagd moest worden. Aldus werd besloten. Voorstel van de afdeeiing Warmenhuizen van den L.T.B om het salaris van den voor zitter terug te brengen tot 100 per jaar en het salaris van den vcilingleider terug te brengen tot 300 per jaar. Het bestuur achtte de salarissen van deze laatste personen van het Centraal Bestuur niet te hoog en stond afwijzend tegenover dit voorstel. Verschillende personen vroegen zich af wat wij in den zomer doen met een veiling- leider. Na eenige discussie werd besloten de af gevaardigden naar de algemeene vergade ring betreffende dit voorstel vrij mandaat te geven. Bij de rondvraag werd een schrijven be handeld van den heer G. J. Mosch om af en toe eens een vergadering in zijn lokaal te houden. Dit adres werd ter verdere behande ling in handen van het bestuur gesteld. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Hier na sluiting. DE TARWEOOGST 1930 In Zeeland nog ruim. 15 millioen K.O. Naar het Hbld. verneemt, is het resultaat van de inventar' atie van de tarwe van oogst 1930 voor Zeeland als volgt: Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 4.268.000 K.G., Westelijk-Zeeuwreh-Vlaanderen 3.196 duizend K.G., Zuid-Beveland 3.850.000 K.G., Noord-Beveland 930.000 K.G., Walcheren 930.003 K.G., Schouwen en Duiveland 1.370.000 K.G. Totaal 15.369.000 K.G. In N.- en Z.-Holland is nog 19 millioen K.G. aanwezig. MIJNWERKER GEDOOD. Zaterdagmiddag is te Kerkraden bij het afdalen van de middagploeg op een der do- maniale mijnen de 41-jarige mijnwerker P. Paffen van de liftnaar beneden gevallen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw met zes kinderen achter. HET KANAAL HILVERSUM—DE VECHT GEHEEL OP POLDERPEIL. Volgens het plan-Mussert zou van Hilver sum tot 's-Graveland de te verbreeden Gooi- sche vaart in het scheepvaartkanaal naar de Vecht worden opgenomen. Hierbij was een sluis te 's-Graveland noodig naar het kanaal in den Kortenhoefschen polder, waarvan het peil 0.85 M. lager ligt. In verband met de moeilijkheden van de kruising met de 's-Gra- velandsche vaart is een wijziging van het tjacé voorgesteld, waarbij de Gooische vaart niet in het kanaal wordt opgenomen, doch dit laatste eenige honderden meters zuidelij ker wordt gegraven Daar de kruising te 's- Graveland dan plaats heeft ten Zuiden van de oude sluis, dus op een peil van 1.10 M. N.A.P., krijgt het geheelc kanaal dit peil en vervalt het bouwen van een nieuwe sluis te 's-Graveland, zoodat de scheepvaart alleen de te bouwen sluis bij de Vecht heeft te pas- seeren De kosten van het nieuwe plan zijn hooger omdat meer moet worden onteigend en een diepere ingraving noodig is, lager omdat een sluis vervalt. Het voordeel over treft evenwel het nadeel, vooral in verband met de gekapitaliseerde kosten der sluisbe- diening. De open verbinding van Hilversum met den Kortenhoefschen polder zal wellicht ook de watersport ten goede komen. ARBE1DERSVEREENIGING VOOR LIJKVERBRANDING. De Arbeidersvereeniging voor lijkver branding heeft Zaterdag haar zesde twee- jaarlijksche algemeene vergadering te 's- Gravenhage aangevangen, onder voorzitter schap van den heer Andries de Rosa. Het jaarverslag vermeldt nieuw opgerich te afdeelingen te Sneek, Aalsmeer, Delft, Zaandam, Nijmegen, Gorredijk, Bolsward, Gouda en Hoorn, terwijl de leden van de al gemeene afdeeiing, die te Antwerpen geves tigd zijn. de groep Antwerpen vormen. J.in. te Breda, Deventer en Baarn hoopt men spoedig tot oprichting van afdee B te kunnen overgaan. hp(. Teleurstelling wordt uitgesproken ov feit, dat er in ons land nog maar een c - torium is; in Duitschland bestaan n'® der dan 105 crematoria. Bij de ber ging over het jaarverslag merkte men p,^, de tijd gekomen is, dat de Staten-Gen eindelijk de crematie wettelijk regelen, dringt er op aan, dat bijv. de iniattief-voorstel zal worden inged'e.n^,. In de plaats van den heer M. asb werd tot lid van het hoofdbestuur aai g wezen de heer A. Klunder te Ztvoiie. De jaarlijksche algemeene vergadering van de arbeidersvereeniging voor njKu - branding te 's-Gravenhage gehouden is z - dagmiddag besloten met een voordracht het Tweede Kamerlid dr. G yan den Berg over „Beschouwingen over de juridische zijae van het crematievraagstuk hier te lande Naar aanleiding van deze beschouwingen werden door de aanwezigen eenige vragen gesteld o.a. deze waarom indertijd de bouw van een crematorium niet verboden werd en de eerste crematie niet met den sterken arm werd verhinderd. Dr. v. d. Bergh antwoordde daarop dat zulks zeer zeker zou zijn geschied indien men toen geen liberaal kabinet, zooals dat van Cort van der Linden zou hebben gehad. De volgende vergadering zal waarschijn lijk worden gehouden in de buurt van Wes- terveld, teneinde een excursie naar het cre matorium daaraan te kunnen verbinden. RUMOERIGE ZONDAGAVOND TE ARNHEM. Nadat de Arnhemsche politie Zaterdag avond op den Roosendaalscheweg tijdens de arrestatie van een beschonken man reeds in een vechtpartij met de burgerij gewikke'd was geweest, kwam het later, naar men aan de Tel. meldt, wederom tot een conflict tus- schen politie en publiek. In een der gevallen was de aanleiding een kaas, die door een man uit een eetwinkeltje was weggenomen. De man was in gezelschap van nog twee mannen en een vrouw, die door de recherche op de Jansplaats werden Grande gehouden. Zij bleken onder invloed van sterken drank te evrkeeren. Een hunner zette dadelijk een grooten mond op en dreigde de politieman nen aan het mes te rijgen. Daar hij aanstal ten maakte om het mes te trekken, haalde de rechercheurs den wapenstok te voorschijn, waarmede rake klappen werden uitgedeeld. Het werd een formeele vechtpartij, die zoo hoog liep. dat de politie genoodzaakt was de revolver te trekken en daarmede schoten in de lucht te lessen. Deze bedreiging hielp, want twee der verdachten konden gearres teerd worden. Ten politiebureele werd op dengene, die met een mes had gedreigd, wer kelijk een groot mes gevonden dat in beslag werd genomen, waarna beide mannen in verzekerde bewaring werden gesteld. De andere man en vrouw wisten te ontkomen, doch hun namen zijn bekend. Het corpus de- licti, de vermiste kaas, was intusschen spoor loos verdwenen. Voorts had gisteravond een vechtpartij met de politie plaats in de Tullekensteeg', waar een man een ander tot een vechtpartij had uitgedaagd, hetgeen de politie niet naai den zin was. De vechtersbaas richtte zien daarop tegen den politieagent, ook eenige bewoners uit de omgeving wilde de politie te lijf gaan. Een hunner had daartoe zelfs een pook meegebracht, waarmede hij den agent een klap toediende, dien deze echter ontwij ken kon. Ook hier moest door de politie van den wapenstok en revolver gebruik worden gemaakt. Eerst daarna deinsden de aanval lers terug. Hun namen zijn bij de politie be kend. lig* positie te bevrijden. W. werd door een schot ernstig gewond in de zij. Men dioeg hem het café van Timmermans binnen, waar spoedig geneskundige hulp aanwezig was. De getroffene werd per auto naar het gast huis te Sittard overgebracht. F. G. werd na veel moeite gearresteerd. Beide broers staan niet bijzonder gunstig bekend. lel. ERFGOOIERS MOGEN NIET MEER IN DE KERK VERGADEREN. Het rumoerige verloop van de laatste alge meene vergadering der Erfgooiers heeft de Kerkvoogdij van de Ned. Hervormde Ge meente aanleiding gegeven het bestuur van Stad en Lande van Gooiland te berichten, dat de Groote Kerk niet meer voor het hou den van deze vergadering kan worden be schikbaar gesteld. Het bestuur van Stad en Lande zal zich derhalve voor de moeilijkheid geplaatst zien een gelegenheid op Naardens gebied te vin den, waar desnoods de 3000 leden van Stad en Lande kunnen bijeenkomen. Een dergelij. gebouw is in Naarden niet te vinden en daar de Erfgooierswet voorschrijft dat de alge meene vergadering in Naarden moet worden gehouden zal deze in het vervolg op een der weidevlaktea moeten bijeenkomen, tenzij de regeering de vestingwallen beschikbaar stelt of de directie van het Hotel het Bosch van Bredius genegen is den Erfgooiers gastvrij heid aan te bieden. De Ned. Ver. v. Vrouwenbelangen en Ge lijk Staatsburgerschap heeft te Utrecht on der leiding van mevr. mr. C. BakkerVan Bosse haar algemeene vergadering gehou den. In het jaarverslag 193031 wordt met in genomenheid melding gemaakt van de wij ziging in de gemeentewet waardoor de vrouw benoembaar is tot burgemeester en secretaris. Door het vervallen van deze uit sluiting is de vereeniging weer een stap dich ter bij haar doel gekomen: algeheele, wette lijke, maatschappelijke en economische gelijk stelling van man en vrouw. Voorts wordt vermeld, dat de vereeniging ten einde te kernen tot een algemeene bestrijding van het toenemend aantal misdrijven tegen vrouwen op buitenwegen aansluiting gezocht heeft bij het comité tot bestrijding der openbare zedeloosheid. Het verslag der ^propaganda-commissie maakt melding van een intensieve actie tot uitbreiding der vereeniging. De wenschelijk- heid wordt daarin betoogd om ook via de radio de beginselen der organisatie uiteen te zetten. Mevrouw Rosa Manus verstrekte bijzon derheden ever het internationale verslag, en wees er op, dat Nederland krachtig mede- helpt aan een actie voor de versterking der internationale financieele draagkracht. Tel. VERZET TEGEN DE POLITIE TE LUTTERADE. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur werd de politie te Lutterade ontboden in de Valcie- renstraat, waar de gebr. W. en F. G., die onder den invloed van sterken drank ver keerden, rumoer veroorzaakten in het café van den heer Timmermans en alles kort en klein trachten te slaan. De politie verscheen spoedig ter plaatse, welke beiden naar het politiebureau wilde overbrengen. Op straat gekomen verzetten de beide broers zich ech ter zoodanig, dat op een gegeven oogenblik een der agenten, die in het nauw was gedre ven, zich genoodzaakt zag zijn revolver te voorschijn te halen en van dit wapen ge bruik te maken, ten einde zich uit zijn nete ORANJE NASSAU-MUSEUM. Do vereen. Oranje Nassau Museum heeft Zaterdagmiddag in de vergader zaal van het dep. van Onderwijs, K. en W., onder presidium van vicevoorzitter di. N. Japikse, een bijeenkomst gehou den, die voor een groot deel gewijd was aan de nagedachtenis var mr. A. J. E. A. Bik, stichter en voorzitter van de ver eeniging. Dr. Japikse hield een herdenkings rede, waarin hij den levensloop van mr. Bik in groote lijnen schetste. Medegedeeld werd, dat mr. Bik 10.000 ten bate van de instelling heeft vermaakt. Tot nieuwe leden in het bestuur wer den benoemd mevr. de wed. mr. Bik, jhr. mr. dr. W. A. Beelaerts van Blok land, grifier van de Eerste Kamer die tevens tot voorzitter werd benoemd de heer H. W. G. Ras B.Dzn. Uit de vergadering werd gevraagd of dr. Janikse niet bereid zou zijn geweest, het eerste-voorzitterschap op zich te nemen; in antwoord hierop verklaarde deze o.rn. wegens drukke werkzaam- htden, die functie liever in handen van een ander gelegd te zien. BRAND TE APELDOORN. Zaterdagavond ontstond brand in het dubbele vvoonhus, bewoond door de fa milies J. van Brummer en W. Treeb, aan den Arnhemschen straatweg te Apeldoorn. D? brand ontstond in het zolder. Een defect aan een aldaar in be- woonhuis van laatstgenoemde op den drijf zijnde broedmachine was vermoe delijk cio oipziuuv., uu uiauuweer van cu Eendracht en van Apeldoorn was Sp0e dig ter plaatse. Het woonhuis van ru familie Trtub werd een prooi der vlatn men. De inboedel kon gedeeltelijk gered worden. De woning van de familie Van Brummen werd voor het vuur gespaard maar bekwam veel waterschade. VeiZ zekering dekt, naar het Kbl. meldt, de schade. Huisbewaarder vermoord gevou- den. Gisteravond om negen uur bezocht de heer Fahrenholz zijn kantoor op het Rokin 99 te Amsterdam. Toen hij de deur op de hooge stoep had geopend, sloeg hem de schrik om het hart. Overal vertoonden zich in de kleine vestibule bloedsporen. Achter de tochtdeur lag het lijk van een man, geheel met bloed overdekt. Hij bleek op gruwelijke wijze te zijn vermoord. f Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en binnen eenigen tijd waren aanwe. zig de commissaris van politie, de heer Har. rebomee, de inspecteur Van Cleef, eenige re- chercheurs en spoedig daarna de subst. offj. cier van justitie, mr. Versteeg, benevens d» politie-scheikundige de heer Van Ledden Hul. sebos en de anatoom-patholoog de heer Ham- mer. De heer Fahrenholz, die den moord had ontdekt, kon ook aan de autoriteiten mede- deden, dat het slachtoffer was de conciërge van het perceel, de lieer Van de Velde, een man van omstreeks 55 jaar. Bij het eerste onderzoek bleek, dat den man de herset» waren ingeslagen en dat hij een zevental steekwonden boven of in de maagstreek had. De vermoorde was de schoonvader van den tandarts V. C. de Munck, die in hetzelfde gebouw de praktijk uitoefent. Deze laatste woont in Zandvoort en werd gewaarschuwd, De politie heeft zoo spoedig mogelijk een groot deel van het Rokin afgezet, opdat zoo weinig mogelijk personen de onmiddellijke omgeving van het huis zouden betreden in verband met het ontdekken van den dader. Hiervoor werd een politiehond gerequireerd. Voor deze er was, kon worden vastgesteld, dat de vreeselijke daad moet plaats hebben gehad omstreeks acht uur. Het lijk bleef on- aangetast liggen tot foto's waren genomen. Een onderzoek van het lijk bracht aan het licht, dat deze moord niet was geschied uit roofzucht, want in de zakken werd een por- temonnaie met geld gevonden. Omstreeks tien uur kwam de tandarts de Munck. Hij constateerde, dat het inderdaad zijn schoonvader was, die gevallen was als slachtoffer van een moordenaar. Hij deelde ook mede, dat de vermoorde, die wel con ciërge is in het gebouw, er niet woont. Zijn woning is gelegen aan een der grachten, terwijl zijn vrouw in Zandvoort woonachtig is. Een politiehond raakte het spoor kwijt. Het onderzoek met den politiehond om den nog onbekenden moordenaar te vinden, hac weinig resultaat. De hond liep, nadat hem lucht was gegeven in de richting van den Dam. Hij bleef echter spoedig staan. Daarna ging hij naar het bekende pontje en liep weer terug naar het perceel, waar de moord heeft plaats gehad. Een tweede poging leverde evenmin iets op. De politie tast op het oogenblik nog in het duister, wie op zulk een gruwelijke wijze den heer Van der Velde om het leven bracht. Het mes, waarmede de moord moet zijn bedre ven, is niet gevonden. Lang na middernacht waren justitie en politie nog druk in het huis bezig alles nauwkeurig vast te stellen. Het üjk was intusschen door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis overge bracht. Nader vernemen wij nog, dat bij een ver der onderzoek in het huis in een keukent/i achter in de gang eerst een krant met bloei gevonden werd, daarna ontdekte de politie een lang dolkmes en een houten hamer. Op het dolkmes werd bloed gevonden. Deze voorwerpen zijn in beslag genomen.- Dooi den heer Van Ledden Hulsebos zullen dezt voorwerpen onderzocht worden. De politie vermoedt voorts, dat de ver moorde is overvallen toen hij het huis be trad. Zij grondt dit vermoeden op het feit dat in den laatsten tijd reeds tweemaal in het perceel is ingebroken. De hoofdinspec teur van politie Van der Heul en de inspec- 1 559. Zoo gezegd, zoo gedaan. Ze gingen eindelijk weer op het land en verborgen de paardjes. Nauwelijks waren zij gezeten of daar verscheen een wachter van het paleis. Hij droeg een tulband, een kortjasje en een kromme sabel. Hij trad op beide vrienden toe en zag dadelijk dat zij vreemdelingen waren. „Wat komen jullie hier doen," vroeg hij. „Ik zoek werk," antwoordde de verkeers agent. „Als je een goede kok bent, dan heb ik een baan tje voor je, want de sultan, mijn meester, zoekt juist iemand, die goed kan koken". 560. Het verkeersagentje knoopte dit in zijn ooren en m den morgen klopte hij aan de deur van het paleis. Een be diende maakte open en toen Kccsie hem had gezegd, wat J kwam doen, werd hij naar den grootvizier gebracht» ie cm vroeg naar het doel van zijn komst. „Prachtig zei c e grootvizier, zooveel als eerste minister, „ga maar n.cc, biave man, ik breng je wel naar den sultan

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6