Burgerlijke standen teur Van Cleef zijn in verband met den moord per auto naar Zandvoort gegaan. De commissaris van politie, de heer Har- rebomee, heeft hedennacht den heer De Munck nog een verhoor afgenomen. Nader wordt gemeldt: Belangstelling van het publiek. Het drama dat zich gisteravond op de stil le zijde van het Rokin heeft afgespeeld, heeft groote belangstelling van het publiek ge trokken Heden morgen stonden steeds groe pen voor en bij het perceel en bespraken de vreeselijke daad. Pohtie-autoriteiten hebben hedenmorgen nog een nader onderzoek inge steld in de verschillende vertrekken. Ook zijn hedenmorgen opnieuw foto's genomen. In specteur Posthuma en enkele rechercheurs van de mobile origade van de Centrale re cherche zijn mede het onderzoek begonnen ter opsporing van den dadvr. PRO JUVENTUTE. Zateraag heett de heer Mr. H. de Bie, kinderrechter te Rotterdam, in de ver gadering van het Verbond der Vereeni- gingen „Pro Juventute" te Utrecht een inleiding gehouden over het onderwerp: Kinderrechter en Voogdijraad", „Welke taak behooren deze organen te vervullen ten aanzien van de ondertoezichtstel ling? VRIJDENKERSVEREENIGINC ..DE DAGERAAD Het hoofdbestuur van de Vrijdenkers- vereeniging „De Dageraad" heeft n teiegram aan Musolini gezonden, waar in worde geprotesteerd tegen de arresta- t o van den Belg Moulin. BRAND TE ZUIDLAREN. Te Zuidlaren is de arbeiderswoning van A. X rem er tan oen r. c h weg afge brand. De inboedel die niet verzekerd was, ging mede verloren. OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermorgen is op den onbewaakten oveiweg aan den Marsweg te Zwolle de heer Y. E. Zijlstra, conciërge te Zwolle, door den sneltrein ZwolleM" :el over reden en gedood. UIT DE TEXTIEL-NIJVERHEID. ■Men meldt aan het Ilbl dat de firma Helderman te Almel het loon harcr t ntwerkers met 10 heeft verhoogd m* veertien dagen terugwerkende kracht. TE WEINIG GEGADIGDEN. Voor de betrekking van hoefd der o. school te Eernewoude (Fr heeft zich slechts én sollicitant, een onderwijzer met hoofdacte, aangemeld. Hij is ter be noeming voorgedragen. DE GEBOORTEDAG VAN PRINS WILLEM VAN ORANJE. Eenigen tijd geleden werd in de pers gepubliceerd, dat er zich een min of meer officieele commissie gevormd had tot viering van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje op 24 April 1933 on werden verschillende doeleinden van die commissie gepubli ceerd, alsmede de namen der leden van het uitvoerend comité. Er werd daarbij echter riet vermeld, dat zich daarnaast en zonder dat het iets van die plannen wist, een comité uit de Amsterdamsche burgerij gevormd hal. van vijfenzestig leden, dat ook dien herdenkingsdag luisterrijk wilde vieren, door aan de gemeente Amsterdam een monumentaal standbeeld van dien prins aan te bieden of nog liever, als de financiën het toelieten, tot stichting van een nationaal- en historisch museum te Amsterdam over te gaan, betrekking hebbende op alles wat tot de geschiede nis van Nederland, van den Nederland- scken siam en van ons Vorstenhuis be hoort en waarin dan op imposante wijze aan de groote figuur van dezen prins, den stichter onzer onafhankelijkheid en vader des Vaderlands door een monu mentaal standbeeld de noodige eer en hulde zou kunnen worden betoond. Dit Ratste comité, onder voorzitterschap •van prof. dr. Brugmans, den bekenden historicus, had zich op verzoek van den commissaris der koningin, jhr. mr. dr. Röell, bescheiden op den achtergrond gehouden, totdat de doeleinden van de officieele commissie zouden zijn open baar gemaakt, en waarin hare majesteit de koningin was gekend. Nadat dit gebeurd was, b'eek al heel spoedig, dat beide comité'? elkaar op financieel gebied geducht zouden hin deren, hetgeen in dezen benarden cri sistijd op schade voor beide zou uitloo- Pen, zoodat aan weerszijden naar een fusioneering gestreefd werd. Na langdurige besprekingen is deze eindelijk ;:i zekeren zin tot stand geko- men> op deze voorwaarden: Het Amsterdamsch comité blijft be staan, doch zal de uitvoering van het denkbeeld van een monumentaal stand beeld of een grootsch Nationaal en His torisch Museum uitstellen tot een andere gelegenheid zich voordoet of totdat de tijden belangrijk beter zullen zijn. Tot verwezenlijking hiervan, zou het dan later op den steun van den voorzitter en de andere leden van de officieele com missie eventueel kunnen rekenen. Het officieele comité neemt van het Am sterdamsche over de denkbeelden tot het uitgeven van twee series feestpost- zegels „Oranje, blanje, bleu" en „Histo rische gebeurtenissen", zooals deze in hare circulaire omschreven waren en tot het doen slaan van een gedenkpen ning bij de firma Begeer te Voorschoten. Behalve de heeren prof. dr. Brugmans, notaris Brands, dr. C. P. Gunning, dr. G. van Noort; prof. dr. ir. Slothouwer en den heer Ir. Voorham, wien reeds eerder aan plaats in de officieele commissie was aangeboden, zullen daarin uit het Amsterdamsche comité nog overgaan prof. dr. Burger, prof. dr. Swaen, mr. H. K. Westendorp, ds. di. Spamany en pa ter dr. A. J. Wessels S. J„ waarmede dan de fusie geacht zal worden volkomen te GEHAVEND BINNENGEKOMEN. Gistermiddag is de schipper H. Kunst uit Rotterdam die met een ijzeren tjalkschip op weg was van Rotterdam naar Leeuwarden ,e Zuiderzee nabij Urk door storm uit het Westen overvallen, tengevolge waarvan de zeilen scheurden. Met behulp van den voor fok slaagde hij er nog in de haven van Lem mer te bereiken. Het schip had een lading rogge aan boord. ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN HAARLEMMERWEG. Door een dronken chauffeur. Gistermiddag om kwart voor vijf heeft tus- schen Sloterdijk en Halfweg een ernstige aanrijding tusschen twee vrachtauto's plaats gehad. Een vrachtauto van Haust's Beschuitfa briek stond aan den kant van den weg, waar benzine bijgeladen was. Op het moment, dat de chauffeur bezig was den motor weer op gang te brengen, werd de wagen gegrepen door een uit de richting Halfweg komende vrachtauto. De botsing was zoo hevig, dat de auto, die de aanrijding veroorzaakte, dwars over den weg vloog en opnieuw in botsing kwam met een uit de richting Amsterdam komende luxe-auto, die in de flank werd ge troffen. De wagen van de firma Haust werd aan de achterzijde geheel ingedrukt. Een in de cabine naast het stuurrad zittend persoon, de heer K. uit Amsterdam, kreeg tengevolge van den hevigen schok een klap tegen het achterhoofd en geraakte bewusteloos Waar schijnlijk heeft hij ook inwendige kneuzingen bekomen. Door den Amsterdamschen G. G. en. G. D. die spoedig na het ongeval ter plaatse was, is de heer K. naar een der zie kenhuizen vervoerd. De chauffeur van den auto der firma Haust kwam er goed af, even als de beide inzittenden van den aanrijdende vrachtauto, waarvan het voorste gedeelte to taal vernield werd. Deze laatsten, die beiden onder den invloed van sterken drank bleken te verkeeren tengevolge van welk eit de aanrijding werd veroorzaakt gingen on middellijk toen het ongeval was geschied, op de vlucht. De bestuurder kon echter door de Amsterdamsche politie worden achterhaald en gearresteerd. De man is overgebracht naar het bureau Admiraal de Ruijterweg. De personenauto, werd licht beschadigd en de inzittenden, een heer en een dame bekwamen geen letsel. De politie heeft beide vrachtauto's in beslag genomen. Nader wordt gemeld Gisteravond is de 18-jarige K., die bij het auto-ongeval op den Haarlemmerweg bewus teloos geraakte en verwondingen bekwam, na bij kennis te zijn gekomen en te zijn behan deld, naar zijn woning overgebracht De chauffeur, die de aanrijding veroor zaakte, de 40-jarige S. E. uit Amsterdam, verkeerde in staat van dronkenschap en is in bewaring gehouden. ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD. In de algemeene vergadering van aandeel houders van de N.V. Rotlerdamsch Nieuws blad van 4 Mei is tot directeur van genoemde N.V. benoemd de heer mr. J. Kars tot dus ver onder-directeur. SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN. Gistermiddag sloeg de 45-jarige mej. N. W. BeenDen Haaf, de vrouw van den schipper van het Rijnschip „Terni", dat on der de Willemsbrug te Rotterdam doorge sleept werd: en bestemd was voor Mannheim, overboord. De schipper trachtte haar nog te redden, doch dit gelukte niet. Tot omstreeks drie uur heeft de rivierpolitie daarna ge dregd, doch ook zij heeft het lijk nog niet kunnen vinden. DE POLITIE BESTOLEN? Het politiemannenkoor „Euterpe" heeft Zondagavond in „Bellevue" te Amsterdam een uitvoering gegeven, waarvan de ont vangst ongeveer 1600 bedroeg. De pen ningmeester, die dit bedrag in ontvangst had genomen, ontdekte na afloop van de uitvoe ring, dat hij zijn portefeuille kwijt was. Of hij haar verloren heeft, of dat zij hem ontsto len is, moet nog worden opgehelderd. In elk geval is de man het geld kwijt. De politie stelt een onderzoek in. NIEUWE CENTRALE IN BEDRIJF GESTELD. Te Amsterdam is de Hoofdstedelijke Cen trale Noord II in bedrijf gesteld. Het betreft een uitbreiding met 35000—45000 K. W. Met het in bedrijf stellen van deze Centra le Noord II, welk feit gistermiddag met eeni- ge plechtigheid en in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten is geschied, is op nieuw te Amsterdam een machtig stuk inge nieurswerk tot een goed einde gebracht. De geheele Centrale Noord, een forsch gebouwencomplex, getuigt van den groei der hoofd "tad, de vele rookende schoorsteenen op deze bouwwerken trekken reeds van verre de aandacht. Het strekt zich thans uit aan de Overzijde van het IJ, langs het Johan van Hasseltkanaal, in de onmiddellijke nabijheid der Vuilverbranding. DE ARES. Bij de Kon. Ned. St. Mij. is bericht ont vangen, dat de passagiers en de bemanning met uitzondering van den kapitein, van het Nederlandsche stoomschip Ares gisteren met bet Braziliaansche stoomschip Almirante Alexandrino van Lissabon naar Rotterdam zijn vertrokken. De Ares is geheel verloren. HEEMSKERK? Ondertrouwd: W. Kuiper en M. A. Klaver, v. Beverwijk. Joh. Been tjes en H. Timmermans, v. Amsterdam. W. P. de Jong v. Assendelft en C. C. Beentjes. H. Hunnekiak v. Limmen ,en A. v. d. Kolk. Getrouwd A. Kuipers en A. C. Al van Zuidwijkermeer. A. Bleijendaal en M. Teileman, v. Heemstede. W. Postema en E. M. Blom, van Velsen. BBevallen: P. Stengs—Koedijk, z. A. J. A. JansenHenneman z. N. J. RijsMulder, z. I. BeentjesBleeker, dochter. Overleden: C. Rozenbroek, 62 j. G. Willems, 81 jaar. L Hoogewerff, 84 jaar. G. Rozing, 51 jaar. N. J, BQOP, 1 jaafrx we en WINKEL (April). Geboren Lambertus, zoon van Hendrik Jan Groenewoud en Alida Vis ser— Francoise Neeltje dochter van Christiaan van der Voorde en Louiza de Pauw. Jacoba dochter van Willem Boertje en Geertje Hoogenkamp. Andries zoon van Hendrik van Riesen en Antje van der Leij. Antje, dochter van Pieter Kuiper en Antje Kuiper. Gehuwd: Cornclis Havik en Catoo- tje Bergen. Overleden: Andries van Riesra 4 weken zoon van Romraert van Riesen en Jantje Donker. OP STAP OP 1 MEI. Van een wandeling op een der dagen van April is dit jaar niels kunnen komen, doordat zich een ongeval had voorgedaan. Doch nu gaan we in den geest, daar er weer geschre ven kan worden, op den eersten dag van bloeimaand weer eens kijken, of de Lente nu in waarheid gekomen is. Nauwelijks zijn we ter deure uit, of gevoelen het al diep, dat frissche lucht warme zonneschijn de beste medicijnen zijn voor het aanbrengen van hernieuwde gezond heid niet alleen, maar ook tot het weder- keeren van blijheid en vergenoegdheid. We kunnen het bijna niet laten, ons te gaar men gen in het koor der vogels, dat amalgama, helwelk zoo schoon harmonisch klinkt, en dat zich toch zco moeilijk in de eigen stem men der gevederde bewoners onzer bosschen laat ontleden. Doch we vreezen bijna, dat de harmonie door het geluid van onze harde stemmen in waarde zou afnemen, waarom we maar .alleen zwijgend willen luisteren en rondzien. Want niet alle vogels zingen. Cr zijn er, die met bekjes vol bouwmateriaal ko men aanvliegen tot voltooiing r-r nesten, die straks heerlijke wiegjes zullen vormen voor het te verwachten kroost. Merels en zang lijsters zitten al te broeden in net bosch, ter wijl men in her ruig der weiden de keurige marmer gekleurde eiertjes vindt van leeuwe rikken en graspiepers, die daarvoor kunstige nestkommetjes in den grond hebben weten te maken. De eieren van kieviten, scholeksters, grut to's en andere moerasvogels mogen al niet meer geraapt worden. Met 28 April was het: „handen af van deze legsels!" Gelukkig viel te constateeren, dat de toename van kieviten, de meest nuttige weidevogels, aanmerkelijk beter was, dan in eenige voorafgaande jaren. Als de regeering kon besluiten, dat er na 20 April geen eieren van deze vogels meer ge zocht en geraapt mochten worden, zou de toename van deze vogels nog aanmerkelijk sterker worden,'want er zouden dan veel minder jonge vogels gedood worden door seizen en maaimachines. En het kievitseioren- rapen toch is veel minder bron van inkomsten voor den arbeidenden stand, als dit vroeger wel het gevai was. Aan het groot aantal reizigers (blauwe), is het wel te zien, dat deze langbeen-en een goeden winter gehad hebben. Reeds in Februari keerden ze al weer aan hun broed plaatsen terug, waar de oude'nesten werden gerestaureerd en vele nieuwe werden bijge bouwd, zoodat de kolonies druk bevolkt zijn op heden en minstens 100 pCt. toename gere kend kan worden. Als de vroegere valken jacht nog weer eens in eere hersteld kon worden en de eerdere jagers (jonkvrouwen en jonkers) nog eens weer in de Noord- Hollandsche duinen de jacht op reigers kon den herhalen, zou er menig hart in gloed ge raken, om deze vrijwel onschuldige jacht weer mee te maken. De tegenwoordige duin bewoners zouden wel heel vreemd opzien en ophooren, wanneer daar plotseling een gra felijke jachtstoet verscheen met de gravin voorop, gezeten op het mooiste ros met den valk, van een allerfraaist huisje voorzien, ge zeten op den rechterarm. Teere naampjes en lekkere hapjes werden door de edelvrouwe aan den valk toegekend, vooral, wanneer hij naar den zin van zijn meesteres gewerkt had. Keurig en kleurig was zoo'n jachtstoet, ge volgd door de cagiedragers en de honden jongens en luide klonken de tonen van de jachthorens over de duintoppen en door de pannen en valleien, terwijl ook de jonk vrouwen dikwijls blijk gaven uitstekend het edelste paard te kunr.en berijden. Doch die jachtliefhebberijen en het af richten van volken, waarover we zeer veel zouden kunnen mededeelen, zijn al heel lang voorbij en leven alleen nog in de herinnering voort. Wanneer we thans de bosschen doortrek ken is het nachtegalen-gezang in al zijn schoonheid te beluisteren, vooral in den vroe gen morgen, zoo ongeveer van 4 uur tot half zes. Talrijk zijn dan ook de Woudduiven, die voortdurend haar geroekoekoe de ruimte in kirren, terwijl de mooie glanzende Kauwen met veel bewegingen takken en stokken bijeen zoeken om er onze schoorsteenen mee te verstoppen, omdat ze daarbinnen hun nesten gereed maken voor de 5 groenachtige eieren. Ook heeft het bosch in de laatste dagen een passend groen lentekleed aangekregen: alle boomen zijn nu aan het uitloopen. maar de wilde kastanje en de lijsterbes, met haar mooie bladjukken, zijn het verst heen, Dc brem begint zich geel te kleuren en de ribes bloeit op haar mooist- En dit alles neemt eiken dag toe. Ook vhnders, vroege duryers in verschillende soorten, vliegen reeds rond en helpen mee aan de voltooiing van het lentekleed. In verschillende ondiepe slootjes ziet men talrijke kikvorschen met de koppen boven water, te midden van kikkernt vol kleine zwarte kraaltjes, de eiertjes van de kik vorschen. Hieruit komen spoedig tc- voor schijn de joflge kikkertjes, gewoonlijk. dik- kopjes genoemd Deze diertjes verstrekken weer andere dieren het voedsel en dat is een der voornaamste wetten van de Natuur: ge boren worden, om weer spoedig verorberd te worden tot instandhouding van hoogere vor men in diezelfde Natuur. En zoo is er strijd, overal strijd, zoowel in de diepte der aarde, als in de lucht, waar my riaden kleine diertjes leven en elkander het leven bekampen; en zoo bezit elke golf der zee milliarden kleine plantjes en diertjes, die zelfs aan walvisschen en butskoppen tot voed sel strekken. We slaan nog even onze blikken in het rond en we moeten volmondig erkennen: „Ja, de Lente is nu waarlijk gekomen en wel ia haar meest passend kleed!" Mogen vele en blijde menschenlevens zich eenige weken tusschen al dat schoons ge'ukkig gevoelen! J. DAALDER Dz. uit RansflaniB In de Russische musea. De revolutie heeft de trage Russische volks massa wakker geschud en bij haar bslang- stelling gewekt voor dingen, waarvoor zij vroeger zeer weinig belangstelling had. In alle lagen van het volk is nu een verlangen waarneembaar om te leeren, het wezen der dingen te doorgronden, het „hoe" en „waar om" te leeren kennen. Wie maar kans ziet, gaat naar school, „knaagt het graniet dei- wetenschap", zooals de tegenwoordige Rus sische jeugd het noemt. De overigen moeten zich tevreden stellen met avondcursussen, schriftelijke cursussen, lezingen enz. Velen zoeken een antwoord op hun vragen in de musea, die, ondanks het feit, dat 'de bolsje- wiki telkens weer groote hoeveelheden kunst schatten naar het buitenland uitvoeren en verkoopen, zeer rijk zijn, vooral na de con fiscatie van alle particuliere verzamelingen De nussische intellectueelen, die met'zelf opoffering en zelfverloochening de Russische kunstschatten beschermen tegen de onweten de heerschers, gaan dit verlangen van de musea tegemoet en stellen zich beschikbaar voor het leiden van de bezoekers, voor het verschaffen van de noodige inlichtingen enz. De administratie der musea (het zijn alle maal Russische intellectueelen, geen bolsje- wiki) verricht daarbij ontzaglijk veel werk, meer dan in welk ancier land in de wereld, slooft zich uit om aan alle verzoeken van be langstellenden te voldoen, om de schatten van de musea in werkelijkheid tot een alge meen bezit te maken. De groepjes, die een „excursie" naar een museum maken (zoo luidt de Russische term), bestaan voor het grootste gedeelte uit arbeiders, daarnaast uit kantoorbedienden, huismoedertjes, ambtenaren, studenten, leer lingen der middelbare scholen, onderwijzers enz. Elke groep bestaat gewoonlijk uit 25— 30 personen; de musea van de hoofdsteden worden in den regel eiken dag bezocht door pl.m. 30 dergelijke groepen. En elke r roep moet voorzien worden van een leider, die in staat is de vragen der „excursanten" te be antwoorden, hun de noodige inlichtingen te verschaffen. Zulk een leider moet iemand zijn met een geweldige en veelzijdige eruditie, een man die naast kunsthistorische ook zuiver historische, liquistische, kultuurhistorische e.d. studies heeft gemaakt. En daarbij in Staat zijn toehoorders vertrouwen in te boeze men, de overtuiging bij hen wekken, dat hij geen ander doel nastreeft dan hen voor te lichten, omdat de Rus,, vooral de Rus uit de onderste lagen van de bevolking zeer wan trouwig is en steeds vreest, dat de „heer", de „geleerde" hem wat voorliegt, hem wat op de mouw wil spelen. De hetze in de bolsje wistische bladen tegen alle intellectueelen, het 'beweren dag in dag uit, dat de „intelli- gentsieja" (de beschaafden) uit verraders en „knechten van het kapitaal" bestaat, heeft dat wantrouwen natuurlijk nog sterker ge maakt. De lezer begrijpt dus, welk een moei lijk en ondankbaar baantje het is, zulk een leider te zijn. En wanneer er aan alle musea geen gebrek is aan personen, die bereid zijn deze taak te vervullen, dan is dat alleen te danken aan het grenzenlooze idealisme van de Russische intelligensieja. Er zijn verschillende soorten van excur sies. Sommige groepen komen een enkelen keer om schilderijen of andere kunstschatten te bezichtigen, die 'betrekking hebben op een door hen 'gehoorde lezing, of die besproken waren in een door hen gevolgden cursus. Daarnaast zijn er cyclussen van excursies; dezelfde groep bezoekt dan een bepaald aantal keeren het museum en bezichtigt een geheele afdeeling van het museum. En er zijn groepen, bestaande uit arbeiders, die 10 of nog meer keeren het museum bezoeken en aandachtig de uiteenzettingen der leiders aanhooren. De slecht gekleede, ondervoede mensehen, wier vale gezichten duidelijke spo ren vertoonen van de ontberingen, welke de Russische bevolking nu lijdt, met verfoom- faaide petten in de handen, de voeten in kapotte schoenen gestoken, kijken met bran dende oogen naar den leider, luisteren in spannend naar zijn woorden. Zij doen meer aan kerkbezoeken denken dan aan een wan deling door een museum, vertelt een derge lijke leider. Wanneer de leider zijn groepje in zulk een toestand heeft weten te brengen, wanneer het wantrouwen der toehoorders overwonnen is, dan is zijn werk in hoogste mate aange naam en verschaft hem geestelijke voldoe ning. Maar hoeveel moeite kost het hem dat te bereiken! Eerst heeft hij strubbelingen met de baldadigen, die alles willen pakken, die niets van discipline willen weten. Soms ziei de leider zich gedwongen de wachters te hulp roepen om een al te moeilijken klant uit het museum te verwijderen. Dat doet hij echter alleen in uitersten nood, omdat een dergelijk ingrijpen van „de sterke hand" bij de excur santen een vijandige stemming wekt. Zijn de baJdajUgep gestemd, dan begint de moeilijk heid met de komsomollers, die van hun aan voerders hebben gehoord, dat de godsdienst „opium voor de massa" is. En nu zien zij overal schilderijen hangen, voorstellende Jezus, Maria, de Heilige Familie, de Aposte len enz. De „atheïsten" prosteeren dan en de leider moet buitengewoon tactvol zijn, want een enkel woord is voldoende om van gods dienstige propaganda of zelfs van „contra revolutie" te worden beschuldigd. Meestal lukt het den leider de klippen te omzeilen. Wie dat niet kan, deugt voor de rol van een leider in een sovjet-museum niet. Overigens zijn er bijna in elke groep een paar mensdien, die het werk van den leider verlichten en hem helpen de moeilijkheden te overwinnen. En is de leider zoo ver, dat hij de excursanten heeft weten te boeien, dan is het pleit gewon nen. Een leider van de Ermitage (beroemd mu seum te Petersburg), aan wiens mededeeliri- gen wij het een en ander hebben ontleend, vertelt, dat hij vaak in het museum arbeiders ontmoet heeft, zijn vroegere excursanten, zijn gewezen toehoorders die nu zelf de rol van leider speelden en hun kameraden of familieleden vertelden, wat zij van den leideT vernomen hadden. Dat geeft den leider vol. doening. Voldoening geeft ook de dankbaar heid der excursanten, die bij het verlaten van het museum in ontroerende woorden voor het genotene danken. De bolsjewistische overheid is weinig met deze excursies ingenomen, bevreesd als zij is, dat de leiders daarbij den excursanten wel licht dingen vertellen, die in strijd zijn met de leer van Lenin en van den communistischen catechismus. Er worden pogingen gedaan elke groep van een communistisch „tekstuit legger" te voorzien, maar in den regel loo- pen deze pogingen op een mislukking uit. Eenvoudiger is het bij elke groep een agent van de G.P.Oe in te deelen. De bovengenoemde leider van de Ermitage, die naar het buitenland wist te vluchten, ver telt het volgende geval: Eens heeft een stu dentje tijdens een excursie door de Ermitage een schetsje gemaakt naar een Madonna van Raphael. De agent van de G.P.Oe., die de groep „begeleidde", zag dat, wierp zich op het meisie en rukte het papiertje uit haar handen. Het meisje begon te huilen en smeek te, het schetstje terug te mogen krijgen. De G.P.Oe.-man zei: „Ik weet wel, waarvoor je het nocdig hebt: je wilt kerkelijke propagan da volgen. Hoe heet je?" De leider greep in en nam het meisje in bescherming. Hij riep de hulp van den ver tegenwoordiger van de directie in en ten slotte kreeg het studentje haar schetsje te rug. Een ander geval uit de practijk van den- zelfden leider: Na afloop van de excursie schreef de communistische organisator van de groep in het officieele stuk, dat na elke excursie opgesteld moet worden, het volgen de: „De leider is goed, maar tot mijn spijt wist hij niet hoe de economische basis van de treurige uitdrukking van de Madonna uiteengezet moet worden!" Ten sloite besloot de „Politproswjet" (communistisch lichaam dat de politieke „voorlichting", in communistischen geest natuurlijk, der masa moet leiden) in te grij pen en de excursies tot een middel voor com munistische en atheïstische propaganda te maken. In de Ermitage, het belangrijkste Russische museum, is dat reeds gedeeltelijk doorgevoerd. Alle kunstschatten zijn nu ver plaatst, zij staan en hangen nu niet in de chronologische volgorde maar zóó dat zij het makkelijkst voor de propagandistische doeleinden kunnen gebruikt worden. Voor hetzelfde doel heeft de olitproswjet in de Egyptische afdeeling naast echte papyri na- piertjes laten neerleggen met uit populaire en atheïstische boeken ontleende teekeningen (en dat in de Ermitage!) die dienst kunnen doen bij antigodsdienstige toe lichtingen. Tegelijkertijd kweekt de Polit proswjet „leiders" uit de komsomolers. Wel ken onzin deze onwetende „voorlichters" hun excursanten verkoopen, is niet moeilijk te be grijpen. Gelukkig stuiten deze „leiders" op verzet van den kant van de excursanten zelf, die een „echten leider" verlangen. Ondanks alle tegenwerking van de bolsje wistische machthebbers nemen de excursies onder leiding van intellectueelen en deskun digen steeds toe. Deze leiders hebben het vertrouwen van de massa gewonnen. Het is nu zelfs zoo ver gekomen, dat de excursan ten, ondanks het verzet van de bolsjewiki, eischen, dat een bepaalde leider voorlichtin gen verschaft. Bij het zeer lage peil van de bolsjewisti sche middelbare school en bij het slechte onderwijs aan de hcoge scholen spelen deze excursies de rol van een soort aanvullend onderwijs. De excursanten komen op deze wijze ten minste iets te weten uit de wereld geschiedenis (aan de sovjetscholen wordt geen geschiedenis onderwezen, wel geschie denis der revoluties). Hoe groot de onwe tendheid van de sovjet-studenten op histori sche gebied is, bewijst de volgende mede- deeling van den bovengenoemden leider van de Ermitage. Hij vroeg eens bij een bezoek aan de oudheden van de Hellenistische pe riode, na welke tochten de Hellenistische periode was begonnen. En de excursanten, allen studenten van de Polytechnische Hoo- geschool, antwoordden zelfbewust: „Na deze kruistochten!" Een andere groep bezichtigde eens in de vroegere troonzaal de ridders te paard en verzocht den leider de Latijnsche spreuk, ge borduurd op het tuig van 'een der paarden, te vertalen (aan de sovjetscholen worden nu in het geheel geen oude talen onderwezen). Zij waren verbaasd, toen de leider zei: „Wie niet werkt, zal ook niet eten". Hun verba zing steeg ten top, toen de leider hun vertel de, dat deze woorden aan apostel Paulus be hoorden en niet aan Lenin, dat Lenin een oude spreuk gebruikte. De jongelui wilden het niet gelooven, beschuldigden den leider van „contra-revolutie" e.d. Toen toonde de leider hun deze uitdrukking van Paulus in eenige oude boeken. De jongelui moesten zich gewonnen geven, maar waren ten zeer ste getroffen door deze ontdekking. Zwaar en gevaarlijk is het werk van deze leiders, maar zij vervullen een goed en noo- dig werk en dat sterkt hen. Nu en dan komen bolsjewiki met buitenlandsche bezoekers en maken hen wijs, dat al die excursies enz. het werk der bolsjewiki is, en de leiders moeten die leugejis zwügend aanhooren en in stilte m&y Tfr BPRIS RAPTSCHJNSp

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7