DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. Ko. lOtt WOE1SDAG 6 MEI 1931 133e Jaargang. Uit het Parlement ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIïïN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 5 Mei 1931. De Tweede Kamer is heden op voorstel iles voorzitters begonnen met de behande ling van het voorstel tot het aangaan van een leening voor Indië. Het van meer dan één zijde geopperde bezwaar, dat de Volks raad er niet over was gehoord, werd in de Kamer naar voren gebracht door den heei Cramer (s.d.a.p.), tewijl hij van de gelegen heid o-ebruik maakte om met een interpella tie te dreigen, wanneer de minister met spoe- di£ kwam met een suppletoire begrooting, waarbij de Kamer gelegenheid zou hebben over de korting op de Indische salarissen .e spreken. Minister De Graaft betoogde weder, dat de tijd tekort was geweest om den Indischen Volksraad over de leening te raadplegen en verzekerde, dat binnen enkele dagen bedoel de suppletoire begrcoting was te wachten. De heer Cramer was daarmede blijkbaar nog niet tevreden gesteld, want hij stemde tegen het ontwerp. Met hem deed dat de heer Wijnkoop (comm.), die een paar niet ter zake doende opmerkingen had gezegd over on-democra- tisch regeeren. De overige kamerleden hadden geen be zwaar tegen het voorstel. Daarna kwam de herziening van de Drankwet aan de orde. Een heele kluif en een zeer lastige materie, een doolhof van bepa lingen en amendementen, waarin de Kamer zeker wel een paar weken zal toeven en waaruit minister Verschuur vermoedelijk niet zonder kleerscheuren zal wegkomen, zoo de zaak niet op een kwaad oogenblik hier of daar blijft hokken. Nadat de minister zijn verontschuldigin gen had aangeboden, wijl hij door een sa menloop van omstandigheden Donderdag niet op het appèl was verschenen, toen het ontwerp aan de orde kwam en de voorzitter zijn verontschuldigingen namens de Kamer had aanvaard, nam het tournooi een aan vang. De eerste, die het strijdperk betrad, was Ds. Van der Heide (s.d.a.p.), die een ken merkende rede voor een socialistischen ge heelonthouder hield, waarbij het kapitaal, in het bijzonder het drankkapitaal, het moest ontgelden en zelfs werd geïnsinueerd, dat de pers voor dat kapitaal hand- en spandiensten bewees. Hij vond natuurlijk, dat het voorstel lang niet ver genoeg ging en nu de plaat selijke keuze, door den vorigen minister Slo- temaker de Bruine er in gebracht doch door minister Verschuur er weder uitgelicht, niet meer er in voorkwam, vond hij het eigenlijk- niet de moeite waard er voor te stemmen. De heer Kortenhorst (r.k.) vond daartegen over de schrapping van de plaatselijke keuze best, maar betreurde het daarentegen zeer, dat de minister het pachtstelsel wil opheffen, terwijl daarnaast geen verruiming van het overdrachtstelsel wordt gegeven. De belangrijkste rede van hedenmiddag is ongetwijfeld geweest die van den heer Slo- temaker de Bruine (c.h.), omdat hij feitelijk de vader is van het thans ter tafel liggende voorstel, zij het dan ook dat minister Ver schuur het op enkele hoofdpunten niet onge wijzigd heeft gelaten. Nu, de heer Slotema- ker was nogal vriendelijk gestemd. Hij be greep echter niet, waarom de plaatselijke keuze uit het voorstel was gelicht. Immers, feitelijk bestaat het beginsel er van reeds in de wet van 1904, daar toch art. 4 aan de re geering de macht geeft alle na de in wer- kingtreding der wet in een gemeente verleen de vergunningen vervallen te verklaren en nieuwe vergunningen te verbieden. Met nadruk wees de heer Slotemaker elke ■vergelijking met de drooglegging van Ame rika af, daar toch bij invoering van plaatse lijke keuze het gebruik van sterken drank, zij het dan ook niet in het openbaar, vrijgelaten blijft, wat bij drooglegging niet het geval is. Uitvoerig heeft de spreker ook verdedigd de invoering van maxima bij het verleenen van verlof voor zwak-alcoholhoudende dranken. Het gebruik van sterken drank moge buiten gewoon zijn geslonken, dat van bier is ge stegen, maar nog meer dat van wijn, in het bijzonder van goedkoopen wijn en daarvoor is het gewenscht, dat de overheid beperkend te werk gaat. De spreker heeft onder zijn re de terloops verklaard voor de wet te zullen stemmen, een goede tijding voor minister Verschuur. Vermelden we ten slotte nog, dat de heer Oud (v.d.) uitvoerige kritiek heeft gegeven op de bestaande wet, die in zooverre in begin sel verschilt met de eerste Drankwet van 1881, dat deze bedoelde het misbruik te be teugelen, maar de thans nog geldende wet van 1904 ook bedoelt het gebruik tegen te gaan en dat het voorgestelde ontwerp den zelfden weg bewandelt, al zijn er enkele scherpe puntjes van het voorstel-Slotemaker door minister Verschuur weggewerkt. De heer Oud verklaarde zich een sterk tegen stander van het thans heerschende stelsel, van verpachten van vergunningen, dat tot allerlei ongerechtigheid en knoeierij aanlei ding geeft. In zooverre bevatte het voorstel wel wat goeds, maar er zijn ook schaduwzij den aan verbonden, welke hem zijn stem nog doen voorbehouden, Morgen worden de algemeene beraadsla gingen voortgezet. In betrouwbare kringen werd heden het vermoeden geuit, dat de Ka mer zich zeker wel een paar weken met het voorstel zal bezighouden. Dasgefiijksch Overzicht DE KLEINE ENTENTE. Eensgezindheid ten aanzien van de Duitsch-Oestenrijksche tolunie. Zooais men weet, heeft zich na den oorlog- in Zuid-Oost-Europa een combinatie van staten gevormd, waarvan het doel was even- tueele pogingen tot herstel der oude grenzen te verijdelen. Het waren uit den aard der zaak- de staten, die ontstaan of vergroot waren door het uiteenvallen der Oostenrijksche monarchie (Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië en Roemenië). Het aldus gevormde bondge nootschap werd de Kleine Entente genoemd en is in de latere jaren uitgebreid voor een poging tot samenwerking, voornamelijk op economisch gebied. Veel is in dit opzicht nooit bereikt, doordat de belangen der ge- genoemde landen nogal verschillend van aard waren tengevolge van het feit, dat Joego-Slavië en Roemenië hoofdzakelijk land- bouwstaten zijn en Tsjecho-Slowakije daar entegen een industrieland is. In' de Duitsch-Oostenrijksche douane plannen hebben zij nu een aanleiding ge vonden om nauwere samenwerking te zoeken en daarom hebben de vertegenwoordigers dezer drie staten een ontmoeting gehad, waarbij verschillende besprekingen zijn ge voerd, waarvan thans een communiqué is verschenen. Hierin heet het o.a. Bij de bespreking van den internationalen toestand van Europa bleek het, dat er een aantal moeilijkheden bestaan, die de staten der kleine- Entente tot een nog nauwere sa menwerking en tot een nog inniger verbon denheid nopen. De gedelegeerden der drie staten behan delden de kwestie van het tolverbond tus- schen Duitschland en Oostenrijk van juri disch, economisch en politiek standpunt en onderzochten ook de economische voorstel len van de Fransche regeering en toetsten verder de economische en Europeesche vraag stukken in hun vollen omvang. De daarop ge volgde discussie geschiedde uiterst vriend schappelijk en leidde tot eenstemmende be sluiten. Men werd het er over eens, zoowel voor den Raad van den Volkenbond als voor de Europeesche commissie en bij eventueele andere gelegenheden een gemeenschappelijk standpunt in te nemen. Ten aanzien van de landbouwcredieten verklaarde zich de confe rentie voor onmiddellijke verwezenlijking van het stelsel der preferente heffingen ten gunste van de landbouwproducten. Ook in andere kwesties, zooals de handhaving van het pact van Kellogg, het Volkenbondsverdrag en der gelijke, werd volkomen eenstemmigheid ge constateerd. Het Roemeensche blad Cuventul weet te berichten, dat de kleine Entente op de vol gende Volkenbondszitting op het volgende standpunt zal staan: le. strikte handhaving van de bepalingen der vredesverdragen en waarborgen voor haar handhaving in de toekomst; 2e. de kleine entente zal zich vol komen onderwerpen aan de besluiten van den Volkenbondsraad 3e. de kleine entente zal van oeconomisch standpunt eischen, dat die be paling van de Duitsch-Oostenrijksche over eenkomst, volgens welke zich alle staten bij de tolunie kunnen aansluiten, strikt zal worden uitgevoerd. Op grond van deze punten zal men Duitschland en Oostenrijk volgens het blad voorstellen zich aan te sluiten bij het tweede plan van Briand. Het blad Adeverul constateert, dat uit het officieele communiqué blijkt, dat de Isjecho- slowaaksche agrariërs een nederlaag hebben geleden en dat Tsjecho-Slowakije zich ver plicht heeft zijn landbouwheffingen te ver lagen. Het is niet onmogelijk, dat na deze confe rentie een nauwe aaneensluiting van Roe menië en Zuid-Slavië zal ontstaan en dat deze den derden bondgenoot loslaten, om meer de handen vrij te hebben voor een tol verbond, waarover tusschen de twee reeds besprekingen schrijven te zijn geopend. Maar dan zou dit tevens het einde beteeke- nen van de kleine Entente. Terwijl de vertegenwoordigers dei- Kleine Entente vergaderden, hebben de koningen van Zuid Slavië en Roemenië elkaar op den Donau ontmoet. Aan deze, zeer onver wachte, ontmoeting wordt groot belang toe geschreven, waarbij dan later zal moeten blijken, waaruit dit belang precies bestaat. Koning Kare! was met zijn minister-presi dent en zijn minister van oorlog naar Temes- var geweest om daar Zaterdag een militair feest bij te wonen. Inplaats van, gelijk aan gekondigd, Maandag naar Boekarest terug te keeren, zijn de koning en minister-presi dent Jorga naar Trankowa aan den Donau, tegenover Zuid Slavië, gegaan. Daar kwam Maandag in de vroegte ook het Servische ko ninklijke jacht Dragor met koning Alexander van Zuid Slavië aan boord, en beide konin gen begaven zich alleen in een motorbootje dat koning Karei bestuurde en waarmee ze den Donau afvoeren tot Orsova, bij het be gin van de IJzeren Poort, waar beide vorsten aan land gingen, tezamen het middagmaal gebruikten om drie uur uit elkaar gingen, ieder zijn land weer in. Terwijl de koningen elkaar te Orsova spraken, had op de Dragor een conferentie tusschen Jorga en den Zuid- Slavischen premier Zivkowitsj, plaats. Dit Roemeensch-Zuid Slavische onderonsje, bij het begin van de conferentie der Kleine Entente, is wel geschikt om de aandacht te trekken, die aanvankelijk de Boekarester con ferentie alleen al voor zich opeischte. De resultaten van die samenkomst waar over men thans slechts kan gissen zullen op dend uur en misschien zelfs vrij spoedig, wel blijken. Mogelijk zullen ze zich als van groote beteekenis voor de politieke ontwikke ling in Europa apenbaren. Buitenland DE TOLUNIE DONDERDAG IN DE FRANSCHE KAMER. Nog vóór den aanvang van de Kamerzit ting van gister werd in politieke kringen be kend, dat de regeering de Kamer zou verzoe ken de interpellaties over de Duitsch-Oosten rijksche tolunie Donderdag te behandelen. Hieruit blijkt, dat Briand nog vóór de presi dentsverkiezingen tegenover de interpellan- ten in het strijdperk wenscht te treden, ten einde zijn candidaatsstelling voor deze ver kiezingen met succes voor te bereiden. De meerderheid der Kamer stemde voor het regeeringsvoorstel. De buitenlandsch-poli- tieke debatten zijn op Donderdag bepaald. Het plan Briand Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken heeft de Engelsche instanties in kennis gesteld van het contra-pan van Briand. Deze mededeeling had op niet-offi- cieele, n.1. mondelinge wijze, plaats. Londen heeft er voorloopig vanaf gezien nader op het plan in te gaan. ONTEVREDENHEID IN DUITSCH LAND. „Hoe lang blijft alles nog rustig?" vraagt de Köln. Ztg. Hoewel de 1-Mei-viering in Duitschland vrijwel overal kalm is verloopen, mag daar uit vooral niet worden geconcludeerd, dat het alles pais en vreê is in' den boezem van het volk. De herhaalde verhooging van den broodprijs, de stijging van de levensmidde- lenprijzen tengevolge van de opdrijving der douanetarieven en de verlaging der loonen en salarissen over de geheele linie, zijn nu niet bepaald geschikt om de stemming te verbeteren. Een blad als de Köln. Z." waarschuwde dan ook dezer dagen. Bij alle begrip van den nood van den landbouw, gaat het niet aan, schreef het blad, dat het deel van de bevol king, hetwelk leven moet van haar loon en salaris, van twee zijden in een tang wordt be kneld dat n.1. eenerzijds de inkomsten worden beperkt, en dat anderzijds de kosten voor het levensonderhoud telkens toenemen. En de „Frankf. Z." constateert in een arti kel: „Hoe lang blijft alles nog rustig?", dat de menschen in Duitschland van alle klassen co standen innerlijk werkelijk niet zoo rustig zij als de hun aangeboren zin voor orde hen uiterlijk doet schijnen. Zoowel in de kringen van arbeiders, em- ployé's en beambten, als onder de kleinere en grootere neringdoenden, bij kooplieden en landbouwers, overal broeit een doffe ontevre denheid, waarvan eigenlijk het meest beang stigend is, dat er nergens iets werkelijk ge beurt, zoodat men zich moet afvragen of het volk zich inwendig „opvreet" dan wel of er iets gist dat toch nog dreigt op een goeden dag tot uitbarsting te komen. Scherp critiseert het blad dan het feit van de voortdurende verlaging der loonen zonder dat daarmee gepaard gaan verlaging der prijzen, terwijl de prijs van het brood, waar van de kwaliteit slechter wordt, ofschoon de nood reeds breede lagen van de bevolking dwingt den boterham zonder boter of eenig belegsel te verorberen, steeds maar stijgt. De verkiezingen dezer dagen voor den Landdag van Schaumburg-Lippe, waar com munisten en nationaal-socialisten gingen strijken met de winst ten koste van de gema tigde middenpartijen, hebben weer eens even een waarschuwing gegeven en herinnerd aan het feit, dat in tijden van depressie en ma laise de kiezer gaarne zijn toevlucht zoekt bij extremisten en redding verwacht van hun beloften voor betere tijden onder hun leiding. Onder deze omstandigheden wordt het er niet gemakkelijker op voor den rijkskanselier, die thans volgens de „F. Z." voor de zakelijke vraag staat: Hoe lang blijft alls rustig? EEN FORT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Het fort Yuchum bij Kanton is Dinsdag in de lucht gevlogen. Hierbij werden 10 perso- nen gedood e neen groot aantal gewond, van wie 8 ernstig. Alle gebouwen van het fort zün totaal verwoest. NA DEN OPSTAND OP MADEIRA. Volgens te Lissabon ontvangen berichten, bevindt zich de kruiser „Carvalho Aranjo" nog te Ponta Delgada. Hij blijft daar tot de opgeloopen averij is hersteld. Vier kustbewa kingsvaartuigen, eenige kanonneerbooten en twee passagiersschepen zullen binnenkort naar Lissabon terugkeeren. Het passagiers schip „Niassa", dat door het vuur der op standelingen werd getroffen, leed onbeteeke- nende schade. De minister van marine blijft nog eenige dagen op Madeira en zal terugkeeren zoodra de toestand geheel normaal is. DE INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL. Gistermiddag heeft de Duitsche vertegen woordiger minister Hamm, voor de groep „Vereenigde Staten" van de Int. Kamer van Koophandel het woord gevoerd over „Euro peesche Vraagstukken". Spr. zeide van mee ning te zijn, dat slechts individueele en niet sociaal-collectieve economie de productie kracht op gang kunnen houden. De thans heerschende economische toestanden worden niet door overtuiging, maar door verminder de koopkracht gekenmerkt. De oorlog en de gevolgen daarvan hebben de normale ont wikkeling van den goederenruilhandel ver stoord. De stimuleering hiervan moet met alle kracht worden nagestreefd. Hiertoe is echter de samenwerking van het geheele eco nomisch leven noodig en tevens ondersteuning van arme gebieden door kapitaaltoevoer. Van groot belang is in dit verband, dat de geldgevers niet weigeren van schuldenaren goederen in betaling aan te nemen. Derhalve moeten behalve de economische betalingen, ook de herstelbetalingen het normaal ver band van kapitaal- en goederenbeweging verstoren, waarop reeds eerder gewezen werd Voor de groep der bankiers hield de Staats secretaris van Financiën Mellon een rede, die door terughoudendheid gekenmerkt werd. Hij verklaarde o.m., dat iedere natie in de ge legenheid moet worden gesteld zijn eigen weg te vinden uit de economische crisis. In vele landen bestaat voorts een gebrek aan begrip omtrent de problemen van andere volken. Overmeestering der crisis is slechts te berei ken door verlaging van de productiekosten, stijging van de koopkracht en verandering van den levensstandaard. BOTSINGEN TUSSCHEN DUITSCHE COMMUNISTEN EN NAT.SOC. Gisteravond hadden in de Goebenstrasse te Duisbrug—Hamborn botsingen plaats tusschen nat.soc. en communisten, in den loop waarvan in totaal 10 personen gewond werden, waaronder een levensgevaarlijk. Het overvalcommando moest herhaaldelijk ingrij pen en slaagde er ten slotte in orde te her stellen. DE CONFERENTIE DER KLEINE ENTENTE. Nog geen resultaat. Het gisteren uitgegeven communiqué over de conferentie van de kleine Entente heeft te Boekarest geen verwondering gewekt. De Kleine Entente heeft zich niet uitgesproken over de Duitsch-Oostenrijksche tolunie. Zij wacht de bijeenkomst te Genève af en wil de zaak voor het Haagsche gerechtshof gebracht zijn. De toezegging van Benesj, dat hij Roe menië preferente douanetarieven zal garan deeren, is van twijfelachtige waarde, daar hierdoor een tegen-actie van de Tsjechische agrariërs zou ontstaan, afgezien nog van het feit, dat Tsjechoslowakije slechts een gering deel van den Roemeenschen oogst kan ge bruiken. BOTSINGEN TUSSCHEN POLITIE EN STAKERS. Te Halam in Kentucky werden bij een bot sing tusschen politie en stakers vier personen gedood en vele anderen gewond. EEN RUMOERIGE ZITTING VAN DE FRANSCHE KAMER. In de Kamerzitting van heden verlangde de socialist Brumbach, dat aan de Spaansche republiek vanwege de Kamer een groet zou worden gezonden, hetgeen door de linkerzijde en aan de regeeringstafel alleen door Tardieu werd toegejuichd. Ook Paul Bon cour verklaarde zich voorstander hiervan. De minister-president Laval stelde daarop „een hartelijke groet aan de Spaansche Repu bliek" op. Bij de stemming hierover kwam het tot een botsing tusschen den communist Marty en den rechtschen afgevaardigde Am- brosini. De communist Cachin verklaarde, dat de communistische partij de Spaansche republiek zou begroeten zoodra het burger lijk regiem communistisch zau zijn geworden. Hierop brak een geweldig tumult los. An- drossini, die zich op Fachel wilde werpen, werd door Marty met een vuistslag tegenge houden. Hij beantwoordde dezen slag met een klinkenden oorveeg, waarop Marty den minister-president in het gezicht wierp. Het duurde geruimen tijd voor de rust hersteld was. Het voorstel van Brumbach werd met 540 tegen 6 stemmen aangenomen. De zit ting werd tot Donderdag verdaagd. DE AARDBEVING IN FRANSKAUKASIE. Reeds 900 dooden. Naar via Moskou gemeld wordt, is het aantal der slachtoffers van de aardbeving in Transkaukasië thans tot 900 gestegen. Bij het uitgraven van hen, die bedolven zijn, worden steeds nieuwe slachtoffers aangetrof fen. De regeeringscommissie, die een onder zoek instelt, heeft het bedrag van de schade op 12 a 14 millioen roebel geraamd. In den nacht op 30 April werden nieuwe schokken waargenomen, die echter geen schade hebben S aangericht. STAKING IN DE FRANSCHE i TEXTIEL-INDUSTRIE. De onderhandelingen tusschen de werk gevers en de arbeiders in de Noord-Fransche textiel-industrie zijn definitief afgebroken, zoodat tegen Maandag a.s het uitbreken van de algemeene staking in de textielindustrie kan worden verwacht. Te Roubaix is reeda een groot aantal arbeiders in staking ge gaan. EEN DUITSCHE SPION? De Fransche politie heeft te Montpellier een Duitscher gearresteerd, genaamd Joseph Wald, die zich zonder middelen van bestaan in de stad ophield. Wald, die vroeger bij het Fransche vreemdelingen legioen heeft ge diend, zou in het bezit zijn geweest van een eerste klas fototoestel, dat hem op 21 April door een Duitsche firma zou zijn gezonden. De platen van het toestel zijn eveneens in be slag genomen. DE KOLONIALE TENTOONSTELLINO TE PARIJS. Geopend door den Franschen president. Gistermiddag is met groote plechtigheid de Internationale Koloniale Tentoonstelling in het Bois de Vincennes bij Parijs door pre sident Doumergue geopend. Tot de eere-gasten behoorde o.a. de keizer van Annam. De leidende personen der bui- tenlandsche afdeelingen waren eveneens allen aanwezig. Van de Nederlandsche af- deeling waren er o.a. de oud-minister van koloniën dr. J. C. Koningsberger, prof. dr. L. Ph. le Cosquino de Bussy van het Koloniaal Instituut en dr. L. J. van der Waals van het departement van koloniën. Namens het stadsbestuur van Parijs hield de burgemeester van Parijs een korte rede en vervolgens, namen.', alle buitenlandsche deel nemers, de prins di Scalea Tenslotte voerde de minister van koloniën, Paul Reynaud, het woord, waarna president Doumergue met enkele woorden de Internationale Koloniale Tentoonstelling Parijs 1931 voor geopend verklaarde. LANDBOUWER DOOR KNECHT VERMOORD. Te Heringen a. d. Helme is de 64-jarige landbouwer Werther door een 17-jarigen knecht op het land doodgeslagen. De beiden waren door aan het werk, tijdens hetwelk on- eenigheid ontstond, welke tot een woorden wisseling aanleiding gaf, in den loop waar van de landbouwer den knecht een oorveeg gaf. Deze ontstak daarop in woede en sloeg aen landbouwer de hersens in. DE MOORD OP EEN BIOSCOOP DIRECTEUR. In het proces tegen den fascist Urban, diê enkele maanden geleden den gérant van het Mercedes-Bioscooptheater te Berlijn heeft vermoord, heeft de officier van justitie terzake van moord, gepaard gaande met berooving, de doodstraf geëischt. Voorts eischte de offi cier verlies van burgerrecht en één jaar ge vangenisstraf wegens onbevoegd dragen van wapenen. DE TYPOGRAFENSTAKING TE BRUSSEL. Verloren tengevolge van niet- erkenning door de federatie. De Algemeene Federatie van Letterzetters, heeft Zondag een buitengewoon congres ge houden tot onderzoek van den toestand ge schapen door de Brusselsche Associatie van Letterzetters, die haar leden tot een werksta king gedwongen heeft. Dit congres verwierp, met 40 tegen 26 stemmen en 5 blanco stemmen, de motie van de Brusselsche Associatie, die aan de Fede ratie vroeg de staking van de Brusselsche letterzetters te erkennen en hun den finan- cieelen en moreelen steun van de Federatie te verleenen. Door de leiders van de Brusselsche Asso ciatie was de hoop bij de letterzetters, - die nog in staking zijn gewekt, dat de Federatie tenslotte toch de staking zou erkennen. Nu deze staking veroordeeld is en blijft, ver wacht men dat de Brusselsche letterzetters geleidelijk het werk zullen hervaten. De meeste bladen komen weer gewoon uit, daar zij de stakers door werkwilligen hebben ver vangen. TEGEN HET DROOGHOUDEN VAN FINLAND. De president der Finsche republiek ontving gister een adres van 118.000 vrouwen, die opheffing vragen van het drankverbod. Het adres was gebonden en de leider van de dele gatie sprak de hoop uit, dat Finland zoo spoedig mogelijk zal worden vrijgemaakt van den dwang, die het gevolg is van het alco holverbod.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1