Rechtszaken Landbouw en Veeteelt DT A V O N Tl!WDN VAI EUN V K K h E E R IIX T .1E. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van Dinsdag 5 Mei). HET BEGON AL MET EEN UIT ZETTING! De eerste op de niet onbelangrijke strafrol pronkende zaak bleek al van zuil: een du bieuze kwaliteit te zijn, dat sluiting der deu ren werd gelast tot groote teleurstelling der permanente baliekluivers, die zich juist een zoo gezellig plaatsje op de publieke tri bune hadden veroverd. Het betrof hier den 39 jarigen timmerman Charles Michiel Sch., geboren te Tilburg, gedomicilieerd te Zeven- tergen laatsteliike wonende te Wielingen en momenteel „gepensionneerd" in het huis van bewaring alhier als verdacht zich op 11 Januari te Medemblik te hebben schuldig ge maakt aan een zedemisdrijf, strafbaar ge steld bij art. 247 Wetb. v. Strafrecht. 1 egen dezen zwakkeling, die zich reeds meermalen aan dergelijke feiten schuldig maakte werd gevorderd 5 maanden gevangenisstraf. Mr. A. G. de Lange, ambtshalve toege voegd verdediger, pleitte clementie. Uit spraak volgende week ZIJN KANSEN STAAN NIET SLECHT. Een 23-jarig chauffeur uit Alkmaar, met name Jacob KL, bevond zich op 6 November in de cabine van zijn vrrcv auto, rijdende op den Hemweg, onder de gemeente Venhuizen. Daar ook een chauffeur niet van stopverf is gefabriceerd, kreeg Jacob behoefte den in- wendigen mensch te versterken en peuzelde bij smakelijk zijn boterham, terwijl een jong- m'ensch naast hem gezeten, het stuur han teerde. Ongelukkige wijze werd dit opgemerkt door een goed bij de pinken zijnde rijksveld wachter, die a la minute constateerde, dat de „tweede stuurman" nog den 18-jarigen leeftijd niet had bereikt en dus onbevoegd was.'Deze zaak werd berecht door den kan tonrechter te Hoorn of Medemblik (ad libi- tum) en diende thans in hooger beroep voor. de meerv. strafkamer. De officier meende echter termen tot vrijspraak aanwezig te zier, een hoopvol requisitoir, waarbij de verdedi ger mr. van Zutphen, zich gaarne aansloot, sloot. EEN ACROBATISCHE SALTO MORTALE, NIET OP VEREEREND VERZOEK VAN HET PUBLJFi( De heer W. B. Roozing bereed op 13 Jan den Walingdijk onder Avenhorn en ontmoette alstoer. op een allersmalst gedeelte van den smallen dijk een der autobussen van Vethaak, bestuurd door den 27-jarigen chauffeur Her man Sch. uit Hoorn. Het gevolg van die ont moeting was, dat het luxe wagentje van den dijk naar beneden rolde en heel wat schade bekwam. Gelukkig kwamen de inzittenden er met den schrik en een onaangenamen dag nog vrij gelukkig af. Het ongeval werd ech ter'geweten aan" den autobusbestuurder die onvoldoende zou hebben uitgehaald en deze heer werd dan ook te Hoorn tot 25 boete cf 25 dagen hechtenis veroordeeld. Vermee- nende echter dat hem geen schuld trof. kwam de veroordeelde in hooger beroep doch vond bij den officier helaas geen troost, daar deze magistraat bevestiging van het vonnis vor derde. Mr. van Zutphen scheen het ditmaal minder roerend met den officier eens te zijn en concludeerde vrijspraak. DE QUESTION BRULANTE MET v F) F 1 A8TIGF SNIJ- EN PRONKBOONEN. DE OFFICIER MINDER SOEPEL DAN DE KANTONRECHTER. De heeren gebroeders Nicolaas en Cornelis Kr. die te Zuidscharwoude een bescheiden zuurkoolfabriek en groentenzouterij besturen, hadden zich bezondigd aan de veiligheidswet en jongens en vrouwen te werk gesteld aan het machinaal snijden van snijboonen, ter wijl de snijgleuven voor de te snijden snij boonen niet waren ingericht voor de teedere vingers van het jonge en schoone geslacht van Zuidscharwoude. Zij hadden voor dit type snijboonen-snijders moeten engageeren grove zwaargebouwde manspersonen niet vingers als leverworsten, zoodat alle ministe- riëele vrees voor ongevallen onbestaanbaar kon geacht worden. En de heeren fabrikanten zouden zulks gaarne hebben gedaan, maar eilacie, die dikvingerige snijboonen-snijders hadden ander en beter betaald werk en waren dus niet beschikbaar. Maar de dikke snij- en pronkboonen, 4 wagons vol, dreigden te be delven en dus moesten de werkgevers, trots dreigende arbeidsinspectie-gevaren met liet werk voortgaan, wilden zij ernstige bedrijfs schade voorkomen. De kantonrechter te Alkmaar begreep dan ook de moeilijkheden en legde geen straf op, doch heden in hooger beroep, bleek de andiers zoo weekhartige officier zich toch niet met deze zienswijze te kunnen vereenigen en vor derde tegen ieder der overtreders 35 boete of 35 dagen hechtenis. De heer Corn K., die voor de variatie dit maal de firma vertegenwoordigde, hield een keurig oratio pro domo en sprak den wensch uit, dat een bevredigende oplossing van deze voor het bedrijf zpo belangrijke aangelegen heid mocht worden gevonden. - EEN NACHTELIJKE VISITE DIE NIET BIJZONDER OP PRIJS WERD GESTELD. ïn den nacht van Zondag 28 Februari op 1 Maart j.1. omstreeks half twaalf werd de uitvoerder J. L. Verdonck te Uitgeest hevig opgeschrikt door een geweldig lawaai en ge- foeter op zijn erf. Toen hij voorzichtig door de gordijnen gluurde, ontwaarde hij een blijkbaar lievig opgewonden en vermoedelijk niet geheel alcoholvrij heer, die allerlei be dreigingen ten beste gaf en onder meer den uitvoerder dringend inviteerde naar buiten te komen met de opwekkende toevoeging, dat hij dezen dan koud zou maken! Natuurlijk had de uitvoerder geen behoefte aan deze verfris- schingskuur en bleef hij wijzelijk buiten schot, vooral omdat hij in den laten bezoeker zekeren Hendrik R. had herkend, 'n niet zeer gezellige converseur, die hem alreeds had mishandeld, voor welke onbehoorlijkheid de politierechter hem 40 boete of 40 dagen nechtenis had opgelegd. Denkelijk gold liet \;Cj iS ,een P°ë'ng om revanche te nemen. Nadat echter de heer R. nog eens flink tegen de achterdeur had aangetrapt en een rijwiel van den heer V. uit de boet had gehaald en beschadigd, bleek hij voldaan te zijn en blies J 1d,enJ aftocht. Tegen gemelden R„ wiens zaak heden bij verstek werd behandeld en die zich kon beroepen op een rijk gevarieerd strafregister met 5 diverse verooi deelingen, zooals o.m. mishandeling, diefstad, meineed, wederspannigheid en vernieling, werd gevor derd 3 maanden gevangenisstraf. De officier was van meening dat van verdere considera tie, gelet op het geringe succes, gevoegelijk kon worden afgezien. Ter voorkoming van misvatting willen wij mededeel en, dat de veroordeelde in de melk zaak niet is de heer W. G. J. Koul te Scher- merhorn. SCHANDELIJKE DIERENMISHANDELING GEPLEEGD TE WARMENHUIZEN. Een geleend paard een stuk van de tong afgescheurd. Het mis handelde dier daarop gebruikt om de egge te trekken. Het afgerukte stuk tong in de sloot gevonden Afmaken van het paard volgens des kundig oordeel niet noodzakelijk geweest. Gevorderd 150 boete of 60 dagen hechtenis Ecnigen tijd geleden werd algemeene ver ontwaardiging gewekt door een bericht in de pers, waarin uitvoerig werd gemeld een onmenschelijke dierenmishandeling gepleegd te Warmenhuizen, bestaande uit het ge welddadig uitrukken van de tong van een weerspannig paard. Een gerechtelijk onder zoek werd ingesteld en als gevolg daarvan stond heden terecht de 25-jarige landbouwer en huurboer Jac. Joh. K. te Warmenhuizen aan wien bovengemelde dierenmishandeling, gepleegd op 19 Maart j.1. aldaar bij dag vaarding was ten laste gelegd. In deze zaak waren gedagvaard 3 getuigen a charge en wel de heeren Kleinjan, dierenarts, G Groet, landbouwer, W. Lichthart, boerenwerk/nan, terwijl op verzoek van den verdediger mr. A. Prins Jr. alsnog werd gehoord de heer C. Roozendaal, landbouwer te Warmenhuizen als getuige h décharge. Het ergerlijk feit had zich ais volgt toege dragen. De verdachte had van een derpsge- noot, de heer Vlugt een paard geleend en wenschte dit te bezigen bij het bewerken van .een akker die alleen was te bereiken over het water. Het was dus noodig dat ook het paard en wel in een z.g. praam, op dergelijke wijze werd overgebracht. Het dier scheen echter geen lust te hebben in dit uit eigenbelang aangeboden gratis boottochtje en verzette zich hardnekkig, ondanks alle, vermoedelijk niet al te zachtzinnige „aanmoedigingen". De heer G. Groet, een meer geroutineerd landbouwer die ook eens een kijkje kwam ne men bij het gemartel met het weerbarstige paard, gaf boer K. het noodlottig advies.een strik te leggen om de tong, een ruw middel, dat hij echter bij gebleken noodzakelijkheid meermalen met succes had toegepast. De landbouwer K. gaf aan deze „voorlichting" gevolg, legde een lus om het weeke lichaams deel, dat vermoedelijk ai dadelijk geheel werd afgebonden, het overgebleven deel van het halster of kalverentouw werd door een op de praam bevestigden ring gestoken en vervol gens uit allé macht aangetrokken met gevolg dat het gemartelde dier eindelijk alk verzet opgaf en aan boord vhn de praam geraakte, toen de lus ten slotte losschoot. Uit den bek van het paard droop eenig bloed en slijm, doch niemand nam de moeite, waar het slechts een ziel- en redeloos dier gold, een on derzoek naar de oorzaak van dit verschijn sel in te stellen. Alsof er niets gebeurd was werd het paard voor de egge gespannen en gebruikt voor het zware landwerk. Daarop brak schafttijd aan en ging men, zonder zich verder om het paard te bekommeren, eten en gedurende dezen schafttijd verscheen de melkrijder Groot, die uit het water een stuk paardentong had opgevischt en den landbou wer K. daarop attent maakte. De eigenaar van het paard, wien het gebeurde werd mede gedeeld, geraakte geheel overstuur en gaf last Let verminkte paard dadelijk af te doen makc;< Volgens meening echter van den heer Kleinjan was zulks niet noodzakelijk ge weest, daar een paard de tong niet aanwendt om het gras af te scheuren en met het over- geleven deel, er was plm. 6 tot 7 c.M. afge rukt, zonder bezwaar had kunnen voort leven. De verdachte, gaf zelf toe, niet onwikkeld te zijn en ontkende beslist het opzet te hebben gehad, het paard <op een dergelijke wijze te mishandelen. Hij had slechts getracht het ad vies van zijn vakgenoot Groet op te volgen, doch deze heer verklaarde bedoeld te hebben, dat de strik werd gelegd om tong e n onder kaak en niet om de tong alléén. De heer Kleinjan, dierenarts en tevens een overtuigd en actief voorstander der dierenbe scherming, waarvoor hem alle hulde ge bracht moet worden, verklaarde evenwel be slist dat het leggen van een steek om de tong, met of zonder inbegrip van onderkaak, beslist ontoelaatbaar is, de grenzen van een redelijke aansporing ver overschrijdt en ge acht kan worden tot ernstige dierenmishan deling. Door den heer Roozendaal werd voorts nog verklaard dat de verdachte hem bekend is als een veehouder, hij boert 20 koeien, die zijn vee goed behandelt, terwijl hij na eenige ontwijkingen moest toegeven verdachte niet te beschouwen als een van de snuggerste. De officier deed zulks evenmin en liet bij de keuze tusschen gek, wreed of dom, zijn voorkeur vallen op laatstgemeide kwalifica tie. Voorts hield de officier een krachtige phi- lippica tegen verdachte over zijn afkeurens waardige handeling. Indien, verdachte gek was geweest, zou de officier tegen hem ge vorderd hebben ontslag van rechtsvervolging met last tot plaatsing in een krankzinnigen gesticht, ware hij een wreedaard geweest, een flinke vrijheidsstraf, doch nu hij bleek een domkop te zijn, was hier een geldboete, maar voorzeker een niet geringe, gelet op en in overeenstemming met den ernst van het feit, het aangewezen strafmiddel en de officier vorderde ten slotte 150 boete of 60 dagen. Nadat verdachte nog te kennen had gege ven, zulk een som onmogelijk te kunnen op brengen cn daarbij voorrekende wat hij ais huurboer had op te brengen, waarbij de pre sident mr. Ledcboer ad rem opmerkte, dat verdachte hierin blijk gaf, toch niet zoo heel dom te zijn, kwam mr. Prins aan het woord voor liet houden van zijn uitvoerig pleidooi. Mr. Prins kwalificeerde zijn cliënt even eens als een „buitengewonen stommert", wat voor pleiter de grootste stimulans was ge weest om diens verdediging op zich te ne men, d?,ar het feit zelf hem uit den aard der zaak hoogst onsympathiek was. hJmr?a-ZOi!;ht. v00rls zijn grootste kracht in net ïuridisch element, waarin hij, zooals de officier zelf in zijn repliek moest toegeven, blijk gaf een bijzondere studie te hebben gemaakt en kennelijk een geheele juridisch dogmatische bibliotheek had doorgesnuffeld. Pleiter bestreed dan ook hoofdzakelijk het door den officier ten laste gelegde voorwaar delijk opzet tot mishandelen en eindigde zijn krachtig gedocumenteerd betoog met vrij spraak te verzoeken. WARMENHUIZEN. Aan de veiling-alhier werd verhandeld in April 1931: Roode kool 304.050 K.G., (1.392.75 K.G.)Gele kool 214.900 K G. (98.300 K.G.)Deensche witte kool 573.550 K.G. (675.200 K.G.); Uien 81.225 K.G., (61.000 K.G.)Peen 55.225 K.G. (16.600 K.G.); Aardappelen 475 K.G. (7.725 K.G.). De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn van April 1930. De omzet bedroeg in April 1931 91.003.19 tegen 90.273.16 in April 1930. Overzicht C.V.V. van 27 April tot en met 2 Mei. Aan alles 'kan men het öesepuren, dat bin nen enkele dagen de veiling zal worden ge sloten. Het seizoen 19 30-4} 1 zal zeer spoe dig tot het velleden behooren. De roode kooi is zoo goed als op. De gele kool, welke hier nog- onder de leden aanwezig is, zal groo- tendeels wel te Noord-Scharwoude verkocht worden. De voorraad Deensche witte kool is niet meer noemenswaard. Roode kool. Slechts 750 K.G. roode kool werd j.1. Dinsdag verkocht voor 18.40 per 100 K.G. Dit betrof eerste kwaliteit. Gele kool. De gele koolmarkt was deze week belangrijker dan die van de roode kooi. De aanvoer bedroeg in totaal 9100 K G tegen 37150 K.G. in de vorige week. Dinsdag en Woensdag verkocht men eerste kwaliteit gele kool voor 6.907.70 per 100 K.G. Donderdags daarna was de vraag naar eerste kwaliteit gele kool zoo groot, dat de prijzen van 1.502 omhoog gingen. Het minderen goedé koloweer had Zaterdag eene directe invloed op de prijzen van de gele kool. Voor hetgeen wat verkocht is werd be dongen 3.605.40 per 100 K.G. Deensche witte kool. Dat de prijzen van de Deensche witte kool in deze week omhoog gingen is hoofdzakelijk toe te schrijven aan den betrekkelijk geringen voorraad. Dinsdag den eersten veilingdag 'bedroeg de notee ring van de eerste kwaliteit van 8—9.30' per 100 K.G. Op Woensdag daarna werd over het algemeen een halve gulden per 100 K.G. meer betaald. Voor degenen die Donderdag j.1. geveild hebben, was het een aardige meevaller, pl.m. een rijksdaalder per 100 K.G. meer te ontvangen dan diegene die Woensdag geveild heeft. Ten hoogste werd op j.1. Donderdag betaald 12.50 per 100 K.G. Tweede kwaliteit Deensche witte kool werd op Zaterdag genoteerd voor 8.50, De totale aanvoer bedroeg in totaal 15325 I< G tegen 75550 K.G. in de vorige week. Gele uien. Gewone gele uien werden deze week verkocht voor 3.504.90 per 100 K.G. en de grove gele uien voor 2.90— 3. De aanvoer bedroeg in deze week 13.700 K.G. tegen 8775 K.G. in de vorige week. Peen." Groote peen werd verkocht voor 2.102.90 en de kleine peen voor 1.20 1.30. Deze prijzen zijn besteed op Za terdag j.1. Aangevoerd werd in totaal 2300 K.G. tegen 3050 K.G. in de vorige week. TEXEL. Lammerenmarkten. De markten, waarop bijna alle dit jaar op Texel geboren lammeren worden aangevoerd, worden gehouden te den Burg op 18 en 26 Mei en verder op de 4 eerste Maandagen in de maand Juni. Vooral op de tweede markt, die door dat 25 Mei op Pinkstermaandag valt, op Dinsdag 26 Mei gehouden wordt, is de lammerenaanvoer altijd geweldig groot, zoodat lang niet alle aangevoerde lam meren op 't Marktplein geplaatst kunnen worden en behalve op de vischmarkt veel hokken op de „Hollebol" worden neergezet. De veehouders vinden 't over 't algemeen anders lang- niet prettig als hun een hok ten deel valt, dat niet op de markt staat. Men beweert dikwijls dat op bet marktplein de prijzen beter zijn. NED. JOURNALISTENKRING. De jaarlijksche excursie van den Ned. Journalistenkring zal, zooals wij reeds in het kort meldden; ditmaal 4 en 5 Juli a.s. wor den gehouden. Dan zal een bezoek worden gebracht aan 's-Hertogenbosch en omgeving (Vught en Oisterwijk) Op het programma voor den eersten dag staat: een officieele ontvangst op het stad huis te 's-Hertogenbosch, een bezoek aan de Kathedrale Basiliek van St. Jan, een thee in den raadskelder, een maaltijd aangeboden door het gemeentebestuur van 's-Hertogen bosch een „muzikale ovatie" aan te bieden door de vcreeniging „'s-Hertogenbosch' Be lang". 's Avonds gaat men naar Vught, waar het gemeentebestuur in „De IJzeren Man" de journalisten ontvangt. Den tweeden dag worden verschillende be zienswaardigheden !e 's Hertogenbosch be zocht. Daarna vertrekt men naar Oisterwijk, waar het gemeentebestuur een lunch en een thee en de Kon. Harmonie een openluchtcon cert aanbieden. 's Middags wordt een wandeling door de bosschen en langs de vennen gemaakt. AANRIJDING OP DEN OVERTOOM. Motorfiets grijpt een paard van de Bereden Politie in de flank. Maandag omstreeks negen uur reed te Am sterdam een motorfiets, waarop twee peiso- nen gezeten waren, in vrij groote snelheid over den Overtoom in de richting van de Nassaukade. Juist op het oogenblik dat twee man schappen van de Bereden Politie achter een tramwagen om de straat overstaken, teneinde de poort van het bureau binnen te rijden, passeerde het motorrijwiel dat punt- Een bo - sing was onvermijdelijk, daar den berijder door den tramwagen het gezicht over de straat benomen werd. In volle vaart reed hij een der paarden in de flank aan. Het dier werd opgetild en weer neergesmeten, terwijl de ruiter er gedeeltelijk onder kwam te lig gen. Dé motorrijder en de duo-passagier, welke laatste het meest met het paard in aan raking kwam, kwamen ook te vallen. In het gebouw van de Bereden Politie zoo meldt het Hbld. werden de gewonden verbon den. De politieman klaagde over pijn aan de heupen. De bestuurder van het motorrijwiel had een hoofdwonde. Hij kon zich dadelijk naar huis begeven. De duo-passagier werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. Het paard had slechts wat schrammen aan den rechter-achterpoot opgeloopen. DOOR EEN HEIPAAL GETROFFEN. Op een bouwwerk in de Celebesstraat te Amsterdam op den hoek van de Minahassa- straat heeft een 25-jarig arbeider een val lenden heipaal op het hoofd gekregen. E)e man is kort daarop overleden. Zijn lijk is naar het O. L. Vrouwengasthuis overge bracht. BRUTALE DIEFSTAL. Voor 14,000 aan ringen gesto len. De winkelbediende vertrouw de de bezoekers niet en hield er ene geregeld in het oog; tegelij kertijd pleegde de andere den diefstal. Zaterdag is in den goudsmidswinkel van de firma Van K. aan de Hoofdsteeg te Am sterdam een uiterst brutale inbraak ge pleegd. De N. R. Ct. vertelt daarover het volgende. Des middags kwamen twee man man, waarschijnlijk vreemdelingen, in dezen winkel. Een hunner vroeg automatische hor loges te mogen zien. De winkelbediende ver trouwde de mannen niet en hield den man, die voor de toonbank stond voortdurend scherp in het oog. Deze deed evenwel niets verdachts. De andere man hield zich be scheiden op den achtergrond en bleef met da handen op den rug staan. Hij stond vlak voor de vitrine, waaruit de horloges gehaald waren en welke een klein eindje was blijven open staan. Terwijl de bediende zijn kame raad te woord stond, heeft de tweede man een plateau met 7 platina ringen, ter waarde van 14,000 uit de vitrine genomen en on der zijn jasje verborgen. De eerste man kon geen keus maken en weldra verlieten de man nen den winkel weer. Kort daarna kwam de winkelbediende tot de ontdekking, dat dê ringen gestolen waren. De mannen waren evenwel in geen velden of wegen meer te be speuren. Het signalement luidt als volgt: Beide mannen zijn ongeveer 30 jaar oud en 1.70 M. lang. Zij waren gekleed in ge streepte demi-saisons en zij droegen beiden een deukhoed. De man, die het woord heeft gevoerd, sprak gebrekkig Duitsch. De politie stelt een onderzoek in. ERNSTIG ONGELUK OP EEN HEIWERK. Een arbeider gedood. In de Celebesstraat te Amsterdam heeft gistermiddag een ernstig ongeluk plaatsge had. Op een heiwerk is van een der gelei- palen een ijzeren punt van twee meter lengte afgebroken. Het zware stuk ijzer trof een 27-jarigen heier op liet hoofd. De man was onmiddellijk dood. Door de politie en door Bouw- en Woningtoezicht wordt naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek in gesteld. HYPERMODERNE GEDACHTEN. WISSELING. binnen 24 uur antwoord op een „brief" uit Ned. Irutië naar Stock- holm. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie deelt mede: Onlangs deed zich het geval voor, dat over een aan te brengen schakeling in een telefoon-installatie in Indië het oordeel-van de Ericsson-fabrieken te Stockholm ingewon nen moest worden. Voor dit doel werd het betreffende schema in drie gedeelten als beeldtelegram naar Nederland overgeseind cn bij aankomst aldaar onmiddellijk per vliegpost van Amsterdam naar Stockholm overgebracht. De kwestie kon daardoor on middellijk worden onderzocht en tot groote voldoening van de betrokkenen was binnen 24 uur het telegrafisch antwoord via Hol- landradio op zijn bestemming. De directie van de firma Ericsson te Stockholm vond hierin aanleiding, bij de te legraafdienst daar te lande na te vragen of het mogelijk zou zijn, een dergelijke 'beeld- telegrafie ten behoeve van de Zweedsche in dustrie ook te Stockholm in te voeren. Bo- vendien ontving de Nederlandsche telegraaf dienst de verzekering, dat bij toekomstige gelegenheden gaarne van dit buitengewoon snelle communicatiemiddel gebruik zal wor den gemaakt. DE VERVENERSSTAKING GEËINDIGD. De vervenersstaking te Emmer-Compas- cuum is opgeheven, nadat de werkgevers cn werknemers zich onderworpen hebben aan het voorstel van den Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries. Morgen wordt het werk hervat. De Rijksbemiddelaar had voorgesteld, dat een Rijksaccountant zou nagaan of de ver koopprijs van de turf thans lager is dan productiekosten van de turf volgens looti- contract 1930. In dit geva". zou het loon ge- regeld worden naar het tarief van 1928, LADELICHTER BETRAPT. Gisteravond ongeveer half acht liep te Amsterdam een ongeveer 40-jarig persoon de winkel binnen van het sigarenmagazijn „Centraal" van de Fa. van Hasselt, Nieuwen- dijk 39. Van de gelegenheid dat de winkel onbewaakt was, maakte de man gebruik, de toonbanklade te openen en daarin een greep te doen. Het leven dat hij daarbij maakte, trok de aandacht van de vrouw van den win kelier die onmiddellijk haar echtgenoot waar. schuwde. Deze bedacht zich geen enkel oogenblik en zette den dief, die dadelijk beenen had ge maakt, achterna. Op de Prins Hendrik Kade wist hij hem te grijpen, waarna hij hem aan een politieagent overleverde. De man werd overgebracht naar het bureau Warmoes- straat waar bij zijn fouilleering bleek, dat hij een bedrag van negen gulden uit de toonbank lade gestolen had. Hij blijft op het bureau in bewaring. DE WERKVERSCHAFFING AAN DE SCHIPBEEK. Staking uitgebroken. Gistermiddag hebben aile Amsteidamsche werkloozen, ter werk gesteld aan de verbete ring van de Schipbeek bij de Wippertsbrug bij Bathmen, het werk gestaakt. Bij een onderhoud tusschen de arbeiders en Ir. Westhoff, Rijksinspecteur van de werk verschaffing, baron van Wijnbergen, adjunct- directeur van de Nederlandsche Heidemaat schappij, werden door de arbeiders verschil lende grieven geuit. O.m. werd verhooging van het loon gevraagd, terwijl tevens ver zocht werd op de vrije dagen een trein vroe ger te mogen vertrekken. Aangezien van de zijde der werkverschaffing geen tegemoet koming in de verlangens werd toegezegd, werd een proteststaking aangevangen, die twee uur zou duren. Aan de commissie van vijf arbeiders, welke namens het kamp op trad, werd hierna ontslag aangezegd, terwijl den overigen werd toegestaan het werk te hervatten. Uit solidariteit met de ontslagenen werd hierna door alle arbeiders het werk neergelegd Met den trein van zeven uur zij» alle stakers 100 in getal vanaf station- Dijkerhoek naar Amsterdam vertrokken. Onder toezicht van de politie werd het kamp door allen verlaten. KORTE BERICHTEN. Maandagmiddag werd het nieuwe her» stellingsoord van de vereeniging „Bethanië" geopend, dat onder architectuur van de hee ren Jan en Theo Stuivinga werd gebouwd op den hoek van Verlengde Slotlaan en Kra- kelingweg te Zeist. Het oude gebouw, van 1873, voldeed niet meer aan de tegenwoor dig te stellen eischen 561. En waarlijk, hij bracht Kcesie voor den sultan. Na dat de grootvizier een buiging bad gemaakt en het müiltje van den sultan had gekust, werd Keesie aan den vorst voorgesteld. De vorst zat op een grooten divan. „Vrede zij met U man", zei de sultan, „wat mot je", „Hooge gebie der", zei de grootvizier, „dit is de nieuwe kok, die met zijn komst de maag van mijn verheven vorst zal streelen", „Dat mag ik hooren", zei de sultan vriendelijk, „maar wat kent ge zoo al?" 562. L. l i-an braden, bakken, kooken, fijne soepen ®a' cn, heerlijke saucen fabriceeren. Ik bak gestopte een- en, gevulde ganzen, pasteitjes, waar U van watertand zei Keesje, nadat de sultan had gevraagd, wat hij zoo al r)611 u sultan had schik in den nieuwen kok e droeg hem op een prachtige maaltijd gereed te maken, tn zoo weid Keesie, de verkeersagent, kok bij den sultan.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6