mimaarsche Cmrait DE PAGODE Heerenbaai EEN DUBBELTJE Honderd drie en dertigste Jaargang. Vrüdag 9 Mei Radioprogramma FEUILLETON. Amerikaansche notities «omaLL'lijl» Provinciaal nieuws Toen zii niet had geweten hoe de doode er (Wordt vervolgd)N Ho. 108 1931. Zaterdag 9 Met. HUversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 8 Gramofoonpl. 10.Morgenwijding (V. P.R.O.) 10.15 Uitz. voor Arbeiders in de Continubedrijven. Het V.A.R.A.-Orkest on der leiding van Hugo de Groot. Het Groot Volkstooneel onder leiding van H Bouber, W. v. Cappcllen en B. Groeneveld. Chr. v. d. Bilt, toespraak. 12.Concert door het V.A. R.A.-septet o. 1. v. Is. Eyl en gramofoonpl. 1.45 Onderbreking. 2.15 Gramofoonplaten. 2 30 Inst. voor Arb. Ontwikkeling. 2.45 Pae- dagogisch concert, met medewerking van de Holl. Kamermuziekvereen. onder leiding van P. Tiggers. 4.15 T. Landré: „Ons huis een tehuis". 4.40 Gramofoonplaten. 4.45 Cursus Esperanto. 5.05 Dr. H. Gerversmann „Nu" 5.35 Gramofoonplaten. 5.45 A. B. de Zeeuw: „De beteekenis van de Soc.-Dem. gemeente politiek in Rotterdam". 6.— Indisch uurtje m. m. v. D. v. d. Zee, voordracht. Mevr. L. Kruithof—van Diggelen, zang. H. Valkenier, piano. 7.— Vcoravondconcert door het V.A.R.A.-Mandoline-Ensemble o. 1. v. J. B. Kok, met medewerking van mevr. Timmy B. Zwager—Baert, zang en gramofoonplaten. 7.50 V.A.R.A.-Varia. 8.— Concert door het V.A.R.A.-Orkest onder leiding van Hugo de Groot met medewerking van het Groot Volks tooneel onder leiding van H. Bouber, W. v. Cappellen en B. Groeneveld. Teun de Klep perman. 10.20 Vaz Dias. 11. 1~- Gramo- f°°Hmzerin1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) g9 15 Gramofoonplaten. 10.11.30 Gra mofoonplaten. 11 30—12— Godsd. Half uurtje door pastoor Perquin. 12.— Politie berichten. 12.15—1.45 Concert door het K. R. O.-sextet onder leiding van P. Lusten- houwer. 1.45—1.50 Postduivenberichten I.45—2.15 Gramofoonplaten. 2.30—4.30 Kinderuurtje. „De Fee aan de Bron" door het gezelschap A. Klijman. 4.30—5.— Zwemcursus door S. P. J. Borsten. 5.-6. Gramofoonpl. 6.6.15 Esperanto nieuwsber. 6.156.35 Journ. Weekoverzicht door P. de Waort. 6.35 J. B. Otte: „Belastingwetten en wat iedereen daarvan weten moet (II)"! 7. Roestam E. Perpatih: „Minangkabau". 7.30 Politieber. 7.45—8.Sportpraatje. N. H. Smits. 8.11.Dansmuziek door „The Dutch Gentlemen Band" o. 1. v. Frea. v. Zanten. 9.— Vaz Dias. 9.10 H. v. Esch: „Horloges". 11.12.Gramofoonpl. 3de K. R. O.-Mesaiek. Daventry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 12.20— L20 Concert. 2 50— 4.05 Licht orkstconcert. 4.05 Concertorgel bespeling. Rehinald Foort. 4.35 Kinderuur tje. 5.20 Concert. 5.35 Nieuws- en weerber. 5.55 Pauze. 6.05 Pianomuziek van Brhams. 6.20 Tuinpraatje. 6.35 Actueele causerie. 6.50 Vaudeville. Jack Payne en zijn orkest, solisten. 8.20 Nieuwsberichten. 8.40 Lezing: The ideal Holiday. 9.10 Concert. B. B. C. Orkest. 10.05—11.20 Dansmuziek. Langetïberg, 473 M. 6.207.20 en 9.35 10.05 Gramofoonmuziek. 10.4012.15 Gra mofoonpl. 12.25—1.50 Orkestconcert. 1.55— 2.45 Gramofoonplaten. 4.205.20 Beetho- venconcert. 7.20 Vroolijke avond. Eysoldtka- pel. Daarna tot 10.50 Dansmuziek. 11 50— 12.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 4.20 Dansmuziek. 5.05 Orkestconcer. 6.05 Gra mofoonmuziek. 7.20 Gramofoonplaten. 8.05 Lezing. 8.20 Dansmuziek. Orkest Chantilly. 9.20 Nieuwsber. Kalundborg, 1153 M. 2.20—4.20 Orkest concert en zang. 4.204.50 Gramofoonpl. 7.20—8.10 Orkestconcert. 8.358.50 Viool recital 9.25—10.15 Harmonicamuziek. Gel- lin en Borgström. 10.15—11.35 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris"1725 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.50 Gramofoonplaten. 5.20 Gramofoonplaten. 8.05 Radio-Tooneel. 8.50 Zang en gramofoonmuziek. Zeesen. 1635 M. 5.05 Tijdsein. 5.50 Gym nastiek. Daarna gramofoonpl. 9.20 Opening der Bouw-Tentoonstelling Berlijn. 11.25 Schooluitzending. 12.15—1.20 Ber. 120 2.20 Gramofoonplaten. 2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7 20—8.20 Volksliederen-avond. 8.20 Vroo- lijke avond. 9.20 Berichten en daarna tot II.50 Dansmuziek. Door MARJ0R1E BOWEN. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C. E. GUYE. 47 Ge denkt te veel aan droomen! pro testeerde miss Stalling streng. Zij lijken wel mijn „mise en scène glimlachte madame de Bellegarde. Haar angstvallige vriendin durfde niets meer te zeggen; maar zij kon haar blik niet van het venster afhouden, dat verrukkelijke tooneel, die ledige boot, dat heerlijke eiland. He andere vrouw keek ook, terwijl zij langzaam haar thee dronk uit het bleek beschilderde kopje, dat een lotusbloem leek. Cythère! glimlachte zij. L'embar- guement pour Cythère. Watteau moet enkele zijner achtergronden van hier hebben gehaald O, die vervelende Watteau! riep miss Stalling. Ik heb nooit van die theatrale schilderijen gehouden. Wan neer wilt u het concert geven? De volgende week Dinsdag denk ik. Goed, dan kan Robinetta Donder dag vertrekken; haar familie wil graag dat zij terugkomt. Werkelijk? Dat lijkt jammer. O, zij heeft een.heerlijken tijd ge had. Het zal haar tegenvallen; te veel van dit soort dingen is werkelijk niet goed voor haar Madame de Bellegarde glimlachte en Amerikaanscbe Reclamekunst. Er is geen twijfel aan of Amerikaansche reclame is een kunst op zichzelf. Eigenlijk moest ik het met een hoofdletter schrijven, zooals hier in het land zelf gebruikelijk is. Een van de meest typische motto's waarvan Amerika vol is, luidt: It pays to advertise! of wel Adverteeren betaalt, een stelling, die hier met nuchtere cijfers en statistieken bewezen kan worden. Maar dat adverteeren moet dan ook tot een graad van perfecte opgevoerd worden wil het de aandacht blijven trekken, omdat er telkens wat nieuws bedacht wordt en het meest buitenissige nog niet buitenissig genoeg is. Niet voor niets stelde wijlen Ed- ward W. Bok uit Philadelphia, de multi-mil- lionair-uitgever afkomstig uit den Helder, een aparte leerstoel in het reclamevak aan een der groote universiteiten in. Zoo inten sief is het gebruik van reclame geworden, dat een persoon of een zaak van eenige be teekenis er niet 'buiten kan en het gevolg van deze algemeene opvatting is dat er fortuinen besteed worden aan allerlei manieren om de aandacht op zich te vestigen, van de indruk- wekkendsten tot de meest onzinnigen. Goed beschouwd is er geen beginnen aan om pre cies te verklaren, waar de reclame begint of waar die eindigt. Voor mijn lezers, die nog een instinctmatigen afkeer van reclame heb ben en dat nog altijd bezien als het slaan op den Turkschep trom voor de kermistent in plaatst van een logisch onderdeel in de reeks noodzakelijke omstandigheden tot het doen plaats hebben van een handelstransactie is het bijna onbegrijpelijk hoezeer de Ameri kaan de reclame als het voornaamste factor is, die ten nauwste samenhangt met de aan- schafsmogelijkheid, d.w.z. dat de prijs een redelijke is, vindt men hier terecht, dat hier mee pas een grond gelegd is voor eventueel zaken doen. Het koopkrachtige publiek, on verschillig of het voor een cents pakje kauw gom of een motorboot van tienduizenden dol lars is, bestaat, maar het is een logge massa, die in beweging gebracht moet worden. De Amerikanen noemen het teekenend ,.to create the desire" d.i. het verlangen opwekken, wat zij met hun reclame trachten gedaan te krij gen. Nu kan dat op allerlei manieren gebeuren Nieuwsgierigheid speelt een voorname rol, maar ook kon het verlangen al in het onder bewustzijn bestaan hebben zonder tot uiting te komen, eenvoudig, omdat men niet weet waar en hoe er aan te voldoen. Dientenge volge bestaat in Amerika niet dat idee van „Oh, dat zijn maar de advertentie-pagina's, dus die lees ik niet!", integendeel de adver tenties in dag- en andere bladen worden veel en opzettelijk gelezen. Omdat zij de spreek trompetten van allerlei personen en zaken zijn, die met nieuwere of goedkoopere dingen aankomen en omdat dit dikwijls de beste en vlugste manier is op de hoogte van de tijden te brengen. Daar komt nog bij1, dat er wel „advertentie-pagina's" in de kranten staan, maar die zijn dan ook heelemaal ingenomen door één enkele reclame. Met uitzondering van de eerste of frontbladzijde is elk kran tenblad ongeveer in tweeën gedeeld door lees stof en reclame, zoodat het den lezer opge drongen wordt. Een eigenaardig staaltje van reclamezucht maakten wij zoo pas mede, toen het bekende New-Yorksche dagblad „The World" op hield zelfstandig te bestaan maar opgenomen werd door de „Evening Telegram", een dei- couranten van het Scripps-Howard Syndi caat. Noodeloos te vertellen, hoe de „Tele gram" haar uiterste best deed. om lezers en adverteerders van de „World" tegelijk over te nemen, maar ook alle andere kranten be gonnen een duchtige campagne, om van dezen buit in de wacht te slepen. De „New- York American" adverteerde in zijn eigen kolommen en in alle andere kranten boven dien, dat hij het aangewezen blad bij uit nemendheid was voor de kleine advertenties van werkzoekenden, werkgevers, woningzoe kenden e.d„ die door hun aantal een winst gevende nering voor een krant zijn. De „Eve ning Post" begon een campagne met heele pagina's van zichzelf in bijv. de „New-York Times" af te drukken bij wijze van kennisma king en daar dwars overheen gestempeld; nu leest u de „Evening Post". Maar wat ons in dit land het meeste opvalt is, dat er reclame gemaakt wordt door zaken en zelfs door Rijks- en gemeente-instellingen, die daar bij ons niet aan zouden denken. In bepaalde maandbladen kan men geregeld een adverten tie zien van ongeveer den volgenden inhoud: „Reis met Oom Sam en zie je eigen land!" zweeg. Ik wilde haar meenemen naar Pa rijs, snapte miss Stalling' haastig voort. Vrienden van mij komen daar langs, ik zou ze graag willen zien. Zij willen, ge loof ik, een gouveranante hebben. Ik dacht aan Robinetta; het zijn aardige menschen Wil je graag heegaan? Wil je mijn kleip feestje opbreken! Heel goed, ik denk dat alles binnen een week voorbij zal zijn U zult er naar verlangen alleen te zijn, zeide miss Stalling stoutmoedig. Madame de Bellegarde glimlachte nog. Dat zal me benieuwen. Zij drukte op de bel. Ik moet je laten zien wat uit Parijs is gekomen voor mijn japon Louis Quinze. Miss Stalling draaide haar rug tegen 't raam, opdat zij het eilandje en de leege boot niet zou zien. Het meisje bracht, in wolken van zijde papier, de onderdeelen voor de japon van brocaat rozeioode schoenen met diaman ten hakjes, een groote waaier van parelkleu rige veeren en een krans van jasmijn en tube- rose van zij en fluweel voor den hoog opge- stapelden, gepoederden haartooi. Deze teere pracht leek miss Stalling zeer indrukwekkend toe. U zult er mooi uitzien, zeide zij warm. En dan zijn er nog de juweelen. Ge hebt mijn juweelen niet gezien; ik draag ze zoo zelden. Dit was haar eigen salon, waar al haar schatten werden bewaard, en zij nam een sleutel uit een kistje op den albasten schoor steenmantel en opende een koraalrood ver lakt kastje, dat op een mooien vergulden standaard geplaatst tegen den rooirée zee groen zjjden wand stond - als een opwekking om postambtenaar op de spoorwegen te worden. Of„Neem dienst bij de Vloot en zie de wereld!" hetgeen ook geldt voor het Leger en de Mariniers. Wie kan zich bij ons indenken, dat de telefoon, de tele graaf, de spoorwegen, banken e.d. een voort durende en opvallende reclame-campagne in de kranten en op de openbare wegen zouden houden? Ik dien er eerlijkheidshalve bij te voegen, dat dit alles in particulier bezit is en niet zoo als in ons land onder Rijksbeheer. De kolos sale concurrentie tusschen de verschillende spoorwegen hier heeft als gevolg, dat zij op dezelfde schaal reclame maken en traenten elkaar in ieder opzicht een vlieg af te vangen met het resultaat, dat het publiek er wel bij vaart. Welke trein naar Chicago is de beste? De 20th Century Limited van de New-York Central of de Broadway Limited van de Pennsylvania Railroad? Beiden bevechten elkaar met hand en tand in de adverten tie-kolommen. De beide groote telegraaf- maatschappijen, die een gevecht op leven en dood met elkaar zijn aangegaan jaren ge leden, de Western Union en de Postal Tele graph trachten ieder de overhand te krijgen door adverteeren en nog eens adverteeren; beiden zijn even voortreffelijk ingericht, bei den nemen telegrammen per telefoon op en zenden de rekening met de maandelijksche Telefoonrekening, wat schiet er anders over dan het publiek attent te maken door grooter reclame? Waar ik zoo pas zei, dat de reclame hier een Kunst is geworden, moet deze bewering niet al te letterlijk opgevat worden. Een goede clown of een Jazz-speler houdt er weer een eigen Kunst op na en dat is zeker het gval met de Amerikaansche reclame. Zonder uitzondering werken er zulke grootmeesters van schrijfmachine en kiektoestel aan mee, dat zij meestal uit pure opgewondenheid aan het bazelen slaan. Als een paar staaltjes van hetgeen ik bedoel, het volgende. Een adver tentie stelt de Gevleugelde Nikè van Samo- thrace voor met het onderschrift „Een schat, die veilig bleef door de jaren heen". En dan volgt er: „Om de Gevleugelde Overwinning en andere kunstwerken te bewaren dient men over groote musea te beschikken. Ingesteld voor "het openbare belang worden zulke musea gewoonlijk beheerd door een bestuur, dat geen salaris geniet. In denzelfden geest richtten een groep vooraanstaande mannen de Blanco Savings Bank een honderdtal jaren geleden op zonder vooruitzicht op eigen winstbejag, maar om den grootsten schat van den gemiddelden mensch te bewaren en te doen toenemen zijn spaargeld. Het ge volg was: de 480.000.000 dollar Savings Bank!" Een onbevooroordeelde lezer zal met mij eens zijn, dat dit een lange en kunstzin nige omweg is, om meer klanten voor een Bank met zulk een kapitaal te werven. Vanzelfsprekend zijn de fabrikanten van alledaagsche levensbehoeften of genietingen heelemaal niet gebonden aan kostbare ruimte in de dure kolommen, groote illustraties en bewoordingen, die het geëxalteerde naderbij komen, zoo niet evenaren. Ik veroorloof me bijv. een advertentie aan te halen van een toch al zeer bekend cigarettenmerk, dat als nieuwste strijdkreet heeft bedacht: „Keep kissable!", wat eenigszins vrij; fe vertalen is met: „blijf kus-baar!", actief als passief. Wat heft dat met een sigaret te maken, zult u natuurlijk vragen. De bleedschoone jonge dame, die op deze advertentie een verlokkend mondje naar voren steekt, is de opvolgster van een span jongelui, dat de vorige week in een innige omhelzing verzonken was. „Onze cigaretten werden geschapen om uw keel zacht te behandelen en als een soort, dat fijner smaakte. Maar de fabrikanten hebben ook gedacht aan uw adem, uw lippen, uw tanden, evenzeer als aan uw keel". Wanneer dat niet edelmoedig is, weet ik het niet en hoe de X cigaret beter voor adem en lippen zou zijn ten'voordeele van een kus dan de Y ciga ret, is weer een van die boven gesignaleerde fijne knepen van de Reclame Kunst. Ten slotte kan ik niet nalaten eens een voorbeeldje te geven op welke manier ons hier een film aanbevolen wordt, diamaal met het noemen van man en paard. Het betreft de film „Dirigible", opgenomen door de Colum- bia Corporation, waaraan de Amerikaansche Zeppelin ,de Los Angeles, heeft meegewerkt en Jack Holt, Ralph Graves en Fay Wray. Naast een spookachtige plaat van de Zeppe Met een afwezig en zorgeloos voorkomen trok de bevallige vrouw lade na lade uit van fonkeledende edelsteen en, hield dan op en bleef zóólang stil staan dat miss Stalling, die haar van achteren waarnam, ongerust werd. Opeens zeide madame de Bellegarde: Ik heb je nog nooit een portret van mijn echtgenoot laten zien, wel? Neen. Er had ergens een portret moeten han gen, natuurlijk, maar hij gaf daar nooit om; nauwelijks zat hij ooit ik heb alleen nog deze enkele fotografieën en dit miniatuur. Zij draaide zich om en overhandigede een vierkant, geschilderd portret, omlijst met rozetten van silimili-diamant, aan haar vriendin, die, het moet gezegd worden, dit met een levendige nieuwsgierigheid aannam. Want zij was dikwijls benieuwd geweest wat voor soort van man wijlen de hertog Ruzé de Bellegarde geweest was. En nu, terwijl zij blikte op dit geschilder de gelaat, dat zij in een lichtelijk bevende hand hield, was zij zéér ontsteld. Want er was een zeer duidelijke gelijkenis met Timothy Carless; het miniatuur toonde een ouderen, donkerder man met een minder zorgelooze uitdrukking, maar de gelijkenis was zeer treffend. Was het mogelijk, dat madame de Belle garde dit niet opgemerkt had. Miss Stalling voelde ach verlegen, zelfs geschokt, want alles verscheen nu in een ander licht. Zij had zich den dooden echtgenoot hard, streng, zelfs grimmig voorgesteld en hier blikte hij haar tegen als 'n Watteau cava lier, slank, fantastisch, met fijne gelaatstrek ken, precies en doordringend, met levendige oogen en een glimlach, tegelijk wijs en be minnelijk hetzelfde type als Timothy Car- lin, een brandend, neervallend vliegtuig en twee kussende gezichten in de wolken, wordt ons de volgende aanbeveling gedaan „om het verlangen op te wekken". Met groote letters „Harten zullen bonzen bloed zal voort jagen oogen zullen zich met tranen vul len We wereld was te klein alleen God's grenzenlooze lucht was groot genoeg voor aie machtige drama! Dirigible! De reusach tige uitdaging aan de elementen gevormd door 's menschen hand! Terwijl het met zijn zilveren omhulsel de verboden wereld der or kanen boven de aarde doorkliefd een het ge dreun der motoren als een donder van de overrompelde luchten in de ooren klinkt van de Übermenschen, die het verraderlijke roer in de handen klemmen, komt de onheilspel lende herinnering bij hen op, dat de zilveren vleugels op hun dappere borst „adelaar" be- teekenen of in een moment van verblin dende en ontploffende vuurgloed engel!" Dirigible!!! Wanneer dat niet aantrekt, helpt niets. HENSBROEK. De lijst van de candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing is door het bestuur van de prot. kiesvereeniging samengesteld als volgït: 1. D. Wit aftr.; 2. T. Schrooder aftr.; 3. Jb. Visser aftr.; 4. Joh. Koning. Tot directe opvolgers staan op de lijst de heeren C. Bas en Jb. v. d. Molen. BEVERWIJK. Aanbesteding Nederlandse/ie Spoorwegen. Naar wij vernemen werd de uitvoering van Bestek No. 1432 (H. S.) het bouwen van een seinhuis met bijkomende werken te Beverwijk aanbesteed 21 April j.1opge dragen aan de laagste der 33 inschrijvers, de fa. V. Ph. Braun en Zoon te Beverwijk voor de som van 6935. SCHAGEN. Gemeenteraadsverkiezing. Op initiatief van de Vrijz.-Dem. Kiesver. alhier is door deze in samenwerking met den Vrijheidsbond en een gedeelte van de Kies vereeniging „Plaatselijk Belang" opgericht de Kiesvereeniging „Schagen's belang", wel ke zich ten doel stelt naar den Raad der ge meente geschikte candidaten af te vaardigen voortkomende uit alle linksche kiezers der femeente, met uitzondering van de leden der D. A. P. De bedoeling is tot meer samen werking te komen in den gemeenteraad, wel ke samenwerking de laatste vier jaren door het bestaan van vele verschillende partijen veel te wenschen overliet. De lijst wordt in alphabetische volgorde ingediend, terwijl de candidaten zich verbin den, dat, degenen, die de meeste stemmen behalen, als raadsleden zitting zullen nemen, dus zonder inachtneming van het hierover bepaalde bij de kieswet. Hieronder volgt de lijst der candidaten: W. J. Bel, J. Blaauboer, J. K. Boontjes, J. A. E. Buiskool, W. F. Gorter, A. H. Kossen, D. Leguit, C. Roggeveen Cz., L. van Rijswijk, J. H. Schene, J. Schoorl Pz, H. Harreveld, D. P. Timmerman, Joh. de Veer, Jb. de Vries en M. Wissekerke. CASTRICUM. Gistermorgen is na een korte ongesteld heid in den ouderdom van 93 jaar overleden C. de Graaf. Deze was de oudste inwoner en stond om zijn eenvoudige levenswijze en op vatting bij ieder in aanzien. Hij is, na tot half zeven buiten te zijn geweest ongesteld geworden en wel zoo hevig, dat tegen negen uur de geneesheer werd gewaarschuwd en de bediening om tien uur moest plaats heb ben. Gistermorgen is hij tegen één uur zacht en kalm overleden. De heer Jac. van Hoeve heeft zijn functie van secretaris van Castricum Voor uit neergelegd. De heer van Hoeve was reeds een 6-tal jaren als zoodanig werkzaam en genoot een ieders achting. Veel heeft hij door zijn functie, die bij zeer nauwkeurig opnam, mede helpen tot stand brengen en het zal dan ook zeer moeilijk zijn iemand te vinden die hem kan vervangen. Naar wij vernemen heeft de heer D. C. Twisk bericht bij het gemeentebestuur inge zonden dat hij bedankt als lid van de Com missie van toezicht op het lager onderwijs. SCHERMERHORN. Alhier is opgericht een kiesvereeniging „Plaatselijk Belang", die zich ten doel stelt het stellen van candidaten voor den gemeen teraad. Het ledental der vereeniging bedraagt aan vankelijk 35. In een gehouden vergadering werden als candidaten voor den raad gesteld de heeren: 1. J. Los (aftr.), 2. P. Groenewoud (aftr.), 3. B. Plugboer. 4. W. de Boorder, 5. J. Go- vers, 6. W. Ie Mair, 7. G. Plevier. HOORN. Alhier is de jeugdige W. Veldhuis door een auto overreden en in zeer ernstigen toestand in het St. Jansgasthuis opgenomen. EGMOND AAN DEN HOEF. De jeugd schijnt den laatsten tijd met een ware vernielwoede bezield, talrijke klachten worden gehoord. Ettelijke lampjes van de electrische straatverlichting worden kapot gegooid, het hek om het transformatorge bouwtje werd vernield, vogelnestjes worden uitgehaald, zelfs werden jonge vogeltjes op straat gevonden, ook tuinen zijn niet meer veilig, jonge groenten werden uit den grond getrokken. Jammer, dat de kinderen niet wat meet liefde voor planten en dieren en eerbied voor eens anders eigendommen wordt bijgebracht. HEILOO. Ingekomen personen: W. de Graaf en gez., R.K., G 44, van Alk maar. P. Kager en gez., R.K., K 89, van Hoorn. Wed. A. A. A. MoersBrockhus, R.K., K 46, van Maassluis. Th. Eckardt en gez., E.L., J. 92, van Mülheim a. d. Ruhr. C. Kaijk—Mazereeuw, R.K., A 201, van 's-Gravenhage. Cath. Boots, R.K L 171, van H. H. Waard. Ca. Geuze- broek, N.H., C 135, van Haarlem. A. C. Voorn, R.K., I 149, van Uithoorn. R. D Koldewiin, N.H., A 39, van 's-Gravenhage, Anna M. Bobeldijk, N.H., K 108, van Am sterdam. H. Nijmeijer, N.H., B 124, var Dalen. Wed. A. DekkerStet en Zn., R. K., L 114, van Limmen. Sa. M. H. W. v. Zomeren, N.H., F 4, van Zeist. A. J. M. Bakker en echtg., R.K., K 84, van Zaandam. Aaltje Bakker, N.H., A 34, van Egmond aan Zee. Adr. Kleef en gez., R.K., A 427, van Hoogkarspel. R. Peereboom, E.L., F 113, van Homberg (Dld.) Anna Mul der, R.K., C 57, van Alkmaar. Jb. Win kel, N.H., F 40, van Beemster. C. Janse en gez., geen, C 251, van Den Helder. F. Hildama en echtg., N.H., B 159, van Den Helder. Jb. Kooij en echtg. N.H., B 23, v. Alkmaar. Joh. E. M. Cremers, geen, F 124, van Alkmaar. A. van der Hoorn R.K., B 69, van Barwoutswaarder. Vertrokken personen. Wed. C. StikkelVan den Kommer n. Alk maar. Joh. Ie Mair n. Alkmaar. Ma. Chr. van der Meijden n. Ede. C. Kroonen- burg n. Voorburg. C. P. Kalis n. De Rijp. Wed. A. DekkersOtte n. Amsterdam. C. Kooij en echtg. n. Beemster. J. Baken n. Zijpe. Ha. Brongers n. Zijpe. S. P. van der Klein n. 's-Hertogenbosch. M. Mosk n. Alkmaar. G. van Wijk n. Amster dam. D. A. Vermeulen n. Delft. Ja. J. Morien en br. n. Den Helder. D. J. Bot en echtg. n. 's-Gravenhage. Anna M. Koomen n. Delft. Wed. A. WokkeAdmiraal n. Limmen. A. G. Gaijk n. Alkmaar. Pa v.ROSSEM's TROOST less, maar meer sprekend, mannelijker, zelf bewuster, en blijkbaar een Latijn. Het is een uitstekende gelijkenis, merkte madame de Bellegarde op, veel beter dan de fotografieën. Een mooi stuk werk, mompelde miss Stalling, die niet wist wat te zeggen, want zij kon niet begrijpen waarom een vrouw on verschillig zou zijn jegens dezen man en ver liefd op Timothye Carless, wanneer zij zoo veel op elkaar geleken. Alleen had volgens miss Stalling's oor deel M. Bellegarde alles voor op zijn mede dinger. Zij was er zeker van, dat hij juist die oprechte en mannelijke hoedanigheden bezat, in welke zij geloofde dat de jonge Engelsch- man te kort schoot. En zij' kon zich niet weerhouden te zeggen: Ik had hem mij zoo niet voorgesteld, toen zij het portret teruggaf. Niet? Ik geloof niet dat iemand zich ooit een ander mensch juist voorstelt. Madame de Bellegarde deed het miniatuur weder in de lade en haalde strengen parelen te voorschijn en filigraan goud en smarag den, welke zij traag door haar vingers liet glijden. Miss Stalling voelde zich geërgerd over haar en geheel verbijsterd. Haar gevoelen was: Waarom ter wereld kondt gij niet ge lukkig zijn met dien man in plaats van ver liefd te zijn op iemand, die hem zoo gelijkt? Wel, toen zij bij elkaar waren, moeten zij als broeders geweest zijn. En terzelfder tijd was zij zich bewust een weinig in de war gebracht te zijn zelfs een weinig beschaamd. Een rfiieuwe persoonlijkheid scheen teil tooneele gebracht te zijn met het vertoonen van dat geschilderde portret. uit had gezien, was hij voor haar slechts een naam geweest; nu zou zij hem altijd vóór zich zien in dit huis dat het zijne geweest was, in dien tuin, die hiji had geschapen, tegen dien achtergrond, dien hij had liefge had. En hij was de eenige onder hen, die eenig recht had op één dezer heerlijkheden. Zelfs zijn vrouw was hier een vreemde, alleen in het bezit ervan, omdat zij hem ge trouwd had; maar hij stamde af van men schen, die hier honderden jaren hadden ge leefd, die een deel waren van den bodem, het landschap, de zon, de rivieren. Dat schilderijtje had miss Stalling hei gevoel gegeven van een indringster te zijn. Meer en meer werd het feest bedorven. En madame de Bellegarde scheen zoo on bewust, zoo onwetend zelfs omtrent die bui tengewone gelijkenis. Miss Stalling sloeg haar gade, hoe zij be vallig de fonkelende en oud-modische juwee len naast den waaier, den krans en de schoentjes ten toon spreidde en, rusteloos als zij was, kon zij het onderwerp niet laten varen. Ik vind het miniatuur mooi, merkte zij op. Ik zou het ergens opgehangen hebben. Ja, het is erg knap gedaan. Ik zou het ergens hebben Hoe zou ik dat kunnen? Kom, zou u dat niet kunnen? Het leeft te veel, antwoordde madame de Bellegarde rustig. En het lijkt te veel op Timothy Carless, dacht miss Stalling. Het scheen haar toe dat alleen door een wonder van zelfbeheersching deze opmerking niet aan haar lippen ont snapte.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5