minmtlt Gumt Bij Pijnen ££I«"T^ HEERENBAAI *De zachte en geurige rooktabak, f Kindard drie en dertigste Jaargang. Zaterdag; 9 Mei. ZOMERTIJD, Dagelijksch Overzicht de presidentsverkiezing in frankrijk. Mijnhardt's Poeders BuStenland Briand aan het woord. ECHTE FRIESCHE DE CONTROLECOMMISSIE 1922. De zitting uitgesteld. BIJEENKOMST VAN GRANDI EN HENDERSON. Besprekingen over de vlootkwestie. VALSCHE BANKBILJETTEN. DIEVENBENDE GEARRESTEERD. DE TALEN-KWESTIE IN BELGIE. Een initiatief-ontwerp DE FRANSCHE PRESIDENTS VERKIEZING. VALSCHE POSTZEGELS IN POLEN. DE INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL. Welke resolutie zal worden aangenomen? EEN ONDERHOUD MET KONING CAROL. Geen dictatuur, vriendschap naar alle kanten. N». 109 1931 Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat in den nacht van 14 op 15 Mei a.s. ten 2 uur de stadsklokken één uur zullen worden vooruit gezet. Alkmaar, 9 Mei 1931. Burgemeester en Wethouders voornoer 1, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HANDELSONDERWIJS TE ALKMAAR. AANGIFTE VAN LEERLINGEN. Voor de Handelsschool te Alkmaar dient vóór 15 Juni a.s. te geschieden bij den Directeur en wel mondeling op DINS DAGMIDDAG van 3 tot 4 en op DON DERDAGMORGEN van 9 tot 10 uur in het schoolgebouw aan de Doelenstraat hoek Nieuwesloot, óf schriftelijk met vermelding van volledigen naam en ge boortedatum van de(n) leerling, adres van de ouders of verzorgers, laatstbe- zochte school en de klasse van de Han delsschool waarvooor toelating ge- wenscht wordt. Voor leerlingen buiten Alkmaar wo nende, moet ook aaangifte woiden ge daan bij het gemeentebestuur van hun woonplaats. Leerlingen, die met goeden uitslag de eerste twee klassen van een Hoogere Burgerschool, of drie klassen van een U. L. school hebben doorloopen, kunnen zonder examen tot de derde klasse van de Handelsschool worden toegelaten. Alkmaar, 9 Mei 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GYMNASIUM TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 15 Juni iederen Woensdag en Vrijdag van 1112 uur op het Gymnasium, of schriftelijk met opgave van naam en voornamen van de(n) candidaat, datum en plaats van geboorte, laatstbezochte school, naam, beroep en adres van ouders en verzorgers. De rooster voor bet examen, dat op 13 en 14 Juli gehouden wordt, zal aan de candidaten worden toegezonden. De school omvat een litterair-histori- sche en een wis- en natuurkundige af- deeling; de splitsing valt na het 4e leer jaar. Nadere inlichtingen en advies ver strekt gaarne de rector: Woensdags en Vrijdags van 112 uur of buiten de schooltijden aan zijn huis te Bergen, De Spar, Eeuwigelaan 28. De rector, J. HEMELRIJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 16 April 1931 tot wijziging en aanvulling van a. de Verordening op het beheer der Gemeentebedrijven (Gemeenteblad nr. 1213); b de verordening betreffende het be heer van het gemeentelijk Sport- parkbedrijf (gemeenteblad nr. 1214); c. de verordening op den Keurings dienst voor Waren in het gebied Alkmaar (gemeenteblad nr. 1215); d de Verordening betreffende het Ge meentelijk Grondbedriif (gemeente blad nr. 1216); c. de Verordening op het beheer van het bedrijf der Gemeentewerken (ge meenteblad nr. 1217). De wijzigingsbesluiten zijn heden af gekondigd en liggen gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing. Zij zijn aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 8 Mei 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Een onwaardige bestrijding van Briand. Het bericht in ons vorig nummer, waarbij wordt medegedeeld, dat in verband met de ®:s- presidents-verkiezing een bewakings dienst voor den minister van buitenlandsche zaken Briand is ingesteld, werpt wel een Ejgenaardig licht op die inderdaad belang rijke gebeurtenis. Zooals men weet, zal die verkiezing a.s. woensdag plaats hebben in het paleis te Ver sailles door de Nationale Vergadering onder voorzitterschap van Paul Doumer. De '-Jarige ambtsperiode van den tegenwoordi- gen president Doumergue eindigt den 13en van de volgende maand. Ofschoon de Fransche grondwet zegt, dat ieder burger der republiek (uitgezonderd de leden van families die over Frankrijk gere geerd hebben) tot president verkozen kan worden een leeftijdsgrens is niet gesteld begrijpt men dat uiteraard de strijd gaat om een beperkt aantal personen. En fel belooft de strijd te worden. Daar voor hebben de aanhangers der naar voren gebrachte candidaten wel gezorgd. Aller eerst heeft men de candidatuur van Briand, öie zich tot dusver nog niet duidelijk heeft uitgesproken of hij wel inderdaad het ambt van president der republiek begeert, maar en vele ongesteldheden, zullen U de hier ge noemde genezende en pijnstillende spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Kiespijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders. Rheumatiekpoeders. Maagpoeders. Pijnstillende poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. desondanks door de linksche partijen als op volger van Doumergue wordt gewenscht. Met scherpe woorden en felle artikelen is hij reeds bestreden door rechtsche tegenstanders, onder wie Marin en Franklin Bouillon een eerste plaats innemen. Laatstgenoemde heeft hem zelfs al een gevaar voor den vrede ge noemd, alsof Briand niet steeds door zijn politiek van vrede en internationale samen werking getoond had juist een bestrijder van Mars te zijn! Gevaarlijk ver gaat ook een andere bestrijder van de candidatuur-Briand, n 1 Maurras in de Action Frangaise, waar hij schrijft; „Als Briand te Versailles zou zegevieren, zal het ware Frankrijk geen oogenblik moeten aarzelen deze dwaling met de revolver te corrigeeren". De eventueele verkiezing van Briand een dwaling te noe men, is zijn goed recht, maar door op te wekken tot moord, als die „dwaling" mocht geschieden, is toch zeker wel wat heel erg! Andere candidaten voor het president schap zijn de tegenwoordige senaatsvoorzit ter Doumer, Painlevé, Maginot (minister van oorlog) en de senatoren Léon Bérard en Albert Lebrun. Doumer wordt sterk op den voorgrond ge plaatst door Franklin Bouillon, maar zijn jaren zouden wel eens een ernstigbezwaar kunnen zijn voor een verkiezing. Trouwens, ditzelfde geldt ook voor Painlevé (67 jaar), die echter vooral in het buitenland meer bekendheid geniet en bij de eerste stem ming van de vorige presidentsverkiezing het huidige staatshoofd nog heeft verslagen (bij de beslissende stemming moest hij het afleg gen tegen Doumergue). Minder kans dan de genoemden heeft Ma- ?inot, die een 15-tal jaren jonger is dan ainlevé. De beide anderen hebben waar schijnlijk al een heel geringe kans om naar het Elysee gezonden te worden. Maar in elk geval zal het er spannen a.s. Woensdag in het paleis te Versailles, als de Kamer en de Senaat in gezamenlijke ver gadering Nationale Vergadering genoemd een keuze zullen doen. Men is reeds druk doende het paleis voor de gewichtige gebeur tenis in orde te maken. De grootste bedrijvig heid heerscht reeds in de Congres-zaal en de daarbij behoorende vertrekken. Sedert 1926 (datum waarop de voltallige volksvertegen woordiging voor het laatst hier bijeen kwam), heeft, behalve een bewaker, niemand meer een voet gezet in deze zalen. Stof dwar relde neer op de fauteuils en de tribune, het kojjer werd dof, spinraggen hingen tusschen de armen van de kronen, ruiten braken in stormvlagen, het mahoniehout van de tribune had zijn glans verloren. Een leger personeel werd gestuurd om alles in gereedheid te brengen voor de presi dentsverkiezing. Er moest geverfd worden; den heelen dag gonsden er stofzuigers; men sjouwde emmers water naar binnen, enz. En men kwam er tot de ontdekking, dat de heele installatie toch ook eenigszins moest worden gemoderniseerddat er nog geen electrisch licht was, en elke telefonische verbinding ont brak. Maar alles komt in orde en als straks de gewichtige dag daar is, zal niemand in het paleis van Versailles er meer aan worden herinnerd, dat tot voor enkele weken het oude historische gebouw er zoo vervallen en vuil uitzag. Wie den strijd zal winnen is nog niet met groote kans op zekerheid te voorspellen. De Donderdag in de Fransche Kamer aange vangen debatten, waarbij het in den grond der zaak bij verschillende partijen en groe pen gaat om Briand's kansen te verkleinen door zooveel mogelijk te pogen hem „zwart" te maken, zullen nog wel van invloed kunnen zijn. DE ZITTING VAN DE FRANSCHE KAMER. Meeningen en gissingen. De „groote dag" is gistermorgen vroeg reeds in de Fransche Kamer begonnen. Overal, waar persvertegenwoordigers of journalisten bijeen waren, kon men den naam Briand of Franklin Bouillon hoo- ren, wier woordenduel men met groote spanning tegemoet zag. Naar bekend werd, hadden de links-republikeinen (Groep-Tardieu) besloten door Fougère een motie van vertrouwen te doen indie nen. Het resultaat van Fougères onder handelingen met de andere groepen over deze aangelegenheid zou gunstig zijn geweest. Ook de radicaal-socialisten hiel den in den ochtend een bijeenkomst. Bij den aanvang van de zitting van de Kamer wist men te vertellen dat Briand voornemens zou zijn een candidatuur stilzwijgend te dulden, doch dan onmid dellijk na zijn stembusoverwinning voor het presideritieele ambt te bedanken. Het zou hem sléchts te doen zijn om een vertrouwensdemonstratie van de Na tionale Vergadering. Anderen weer be weerden, dat Briand ingeval van een groote overwinning in de Kamer, nog vóór de presidentsverkiezing zijn functie van minister van buitenlandsche zaken zou neerleggen, om op deze wijze een ontbinding en reorganisatie van het kabinet, met inachtname van de tegen standers, uit te lokken. Tenslotte meen de men ook, dat na de stemming Briand verzocht zou worden definitief zijn hou ding ten opzichte van het presidentschap te verklaren. Het groote debat. De zitting begon te 15 uur. Allereerst spraken .de beide linksche afgevaardig den Scapini en Thébauld, die het er bei den over eens waren, dat er nooit weer een oorlog mag komen. Scapini betoog de, dat de politiek van Briand met be trekking tot de moreele ontwapening een mislukking is geworden. Als gevolg hiervan ziet men groote gevaren nade ren, welke Frankrijk met een actieve en energieke politiek tegemoet moet treden. Thebauld verdedigde de houding van Briand en wees er op, dat slechts de op de Europeesche Unie gerichte bemoeiin gen van den minister van buitenland sche zaken den oorlog kunnen verhin deren. Nadat nog Cachin, de communistische interpellatie had gemotiveerd, begon Franklin Bouillon zijn groote rede. Hij verklaarde o.a., dat alle tot dusver door Briand geuite voorspellingen en be weringen door de feiten zijn achter haald. Sedert zes jaren spreekt Briand van het regiem van Frankrijk. Hij heeft echter niets kunnen toevoegen aan het door den oorlog' gewonnen aanzien. Tenslotte verklaarde Bouillon, dat hij en zijn vrienden verwezenlijking van den „Anschluss" nimmer zullen toelaten. Hienna was het woord aan Briand. Het Huis was tot op de allerlaatste plaats gevuld en men kon een %peld hooren vallen. Briand wees nog eens op het onder werp der debatten, nl. den „Anschluss", en keerde zich vervolgens tegen diege nen die in Frankrijk zelf zijn nositie on dergraven. Spr. gaf een overzicht van zijn samenwerking met de rechtsche mi nister-presidenten Poincaré en Tardieu. Met verheffing van stem ging spr. voort: „Ondanks alle teleurstellingen en ondanks bepaalde acties, verklaar ik, dat Frankrijks moreel aanzien in de wereld grooter is dan men schijnt te wil len veronderstellen. De moeilijkheden, die zich hier en daar voordoen, zijn toe te schrijven aan de vredesverdragen. Naast sterke punten toonen zij echter ook bepaalde zwakke plekken. Niette min kan men reeds thans spreken van een reuzenschrede in de goede richting, nu er een organisatie bestaat, die welis waar nog niet geheel is ontwikkeld gelijk wenschelijk is doch die het heden ten dage oneindig moeilijker maakt dan vroeger om een oorlog te ont ketenen. Dit beteekent reeds zeer vet-1. Frankrijk staat thans daar als de sol daat des vredes. Men kan mij, ging spr. voort, gemakkelijk verwijten in vete Ka merzittingen toekomstplannen te heb ben gemaakt, die later niet in vervulling zijn gegaan. De gebeurtenissen volgen elkaar tegenwoordig echter zoo snel op, dat men zich gemakkelijk kan vergis sen. Als ik volhoud, dat Duitsche en Oostenrijksche handelingen nu niet meer dezelfde draagwijdte hebben als vroeger, dan ligt dit aan de verandering van de atmosfeer die in Europa door de vredespolitiek is geschapen. De Duitsch- Oostenrijksche Anschluss-poging is in de allereerste plaats van economischen aard. Ik zeg dit niet om de draagwijdte er van te verzwakken. Indien echter een land in economischen nood verkeert en een ander groot land, dat geografisch gunstig gelegen is, de gelegenheid be nut om met dat land een bepaalde taal te spreken, dan kan het gebeuren, dat Europa voor moeilijkheden komt te staan. Het geldt hier een internationaal probleem, doch het is al een goede voor uitgang, dat zelfs kwesties, waarbij het regiem van een land op het spel staat, tegenwoordig openlijk besproken kun nen worden. Op het moment der open lijke beraadslaging verdwijnt het oor logsgevaar. Want de oorlog dreigt slechts daar, waar geen gelegenheid meer bestaat tot gedachtenwisseling. Ik heb volkomen eerbied .-oor wat de vori: ge sprekers reeds in dit verband hebben gezegd. Ook ben ik van meening, dat Duitschland mij een dergelijke geste had kunnen besparen. Het land, dat deze situatie in het leven geroepen heeft, heeft een groote psychologische fout ge maakt." Briand besprak dan de maatregelen, die genomen kunnen worden om het ge vaar van den „Anschluss" te bezweren en tegelijkertijd het economisch nood lijdende Oostenrijk hulp t: verleenen. Briand vervolgde; „Men heeft mij het verwijt gemaakt, dat ik niets heb afge weten vai\, de Duitsch-Oostenrijksche onderhandelingen. In werkelijkheid heb ben evenwel geen directe onderhandelin gen plaats gehad. De tol-unie is meer gesloten uit oude acten van het jaar 1928. Henderson heeft voorgesteld de aangelegenheid voor den Volkenbond te behandelen. Het geval is ook voor Benesj zeer hard geweest. Voorts ver klaarde Briand dat hij zich niet heeft opgewonden, doch een plan heeft opge steld waarin aan de economische moei lijkheden welke Oost-Europa doormaakt het hoofd wordt geboden en waarvan thans, aldus Briand, reeds de moreele uitwerking merkbaar is. Te Geneve zal Duitschland zijn optreden verdedigen en Frankrijk het zijne. Wordt geen over eenstemming bereikt, dan zal het Inter nationale Hof recht spreken. „Duitsch land en Oostenrijk eischen voor zich hot recht op een zoodanig plan te kunnen be groeten. Ik, aldus Briand, antwoordde: „Neen". Indie:- Duitschland en Oostenrijk die gedachte hebben gehad, hadden zij met de andere mogendheden moeten spreken en in het bizonder met die, welke hun leeningen hebben verstrekt. Voorts ver klaarde Briand te hopen, dat hij, die in Duitschland Stresemann vervangt, door de Europeesche gedachte zal worden ge ïnspireerd. Met mannen die vastbesloten zijn den vrede te handhaven is geen oorlog mo- ggl ijk. Onder geweldigen bijval van de Ka mer, eindigde Briand zijn groote rede met den uitroep, dat Frankrijk de staat van den vrede is, die tot iedere neutra liteit bereid is. Vervolgens werden de debatten ge schorst tot de nachtzitting. De stemming in de Fransche Kamer. Eerst Iaat in den nacht werd overge gaan tot stemming over de volgende motie: SEDERT 175J 20 -50ct. per ons De Kamer geeft verzekering van haar toestemming in een internationale ver zoeningspolitiek en een vérgaand sa menwerken dér Europeesche volkeren. Zij veroordeelt in allen vorm het plan van een Duitsch-Oostenrijkshe tolunie, aangezien dat in tegenspraak zou zijn met dezz politiek en de verdragen. Zij gaat accoord met de verklaringen der regeering. spreekt haar vertrouwen in de regeering uit, weigert hieraan iets toe te voegen en gaat over tot de orde van den dag." Na langdurige debatten werd ten slot te in vier gedeelten over deze motie ge stemd. Het eerste gedeelte; „Volkeren" werd met algemeene stemmen aongenomen. Het tweede gedeelte: ,Over de verdra gen" werd met eenige onthoudingen van links aangenomen met 470 stemmen voor. Het derde gedeelte „Gaat accoord met de verklaringen der regeering" werd aangenomen met 430 tegen 52 stemmen van links. Tenslotte werd het geheel door handopsteken goedgekeurd. De Kamer werd vervolgens verdaagd tot 28 Mei. De bijeenkomst van de Controlecommissie 1922 voor Volkenbondsleeningen aan Oos tenrijk, die op 12 Mei bepaald was, is, blij kens bij de Oostenrijksche regeering ingeko men mededëeling, uitgesteld. De Italiaansche bladen melden, dat de minister van buitenlandsche zaken Grandi reeds a.s. Dinsdag naar Genève zal vertrek ken, waar hij twee dagen vóór het begin van de zitting van den Raad van den Volkenbond zal aankomen. Naar verluidt, zou ook Hen derson tezelfdertijd te Genève arriveeren. De beide ministers zullen samenkomen om vóór den aanvang van de officieele werkzaam heden over de vlootkwestie te beraadslagen Te Brussel en Antwerpen blijkt een groot aantal valsche bankbiljetten van ICO francs in omloop te zijn. De vervalschingen zijn ie herkennen doordat het papier iets dikker is dan bij de echte bankbiljetten. In de omgeving van Charleroi zijn door de politie 24 mannen en vrouwen gearresteerd, die den geheelen omtrek maanden lang on veilig hebben gemaakt door allerlei stroop tochten. Een ontelbaar aantal inbraken is door de bende gepleegd. Vijf katholieke democratische leden van het parlement hebben een wetsontwerp inge diend, inzake de vernederlandsching van het middelbaar onderwijs. Zij stellen voor te be palen, dat elke middelbare staatsschool rle taal van de streek als voertaal moet hebben Voor Brussel en de taalgrens wenschen zij parallelscholen. Het indienen van dit ontwerp is van groote politieke beteekenis, aangezien het een krach tig verzet bij de katholieke regeeringspar- tijen zelf tegen de taalvoorstellen der regee ring beteekent. Briand door de radicalen gecandideerd. De radicaal, socialistische Kamerfractie heeft zich uitgesproken voor de candidatuur van den minister van buitenlandsche zaken Briand voor het presidentschap. Reeds hecien zullen met de weinige linksche fracties onder handelingen worden aangevangen, ter onder steuning van candidatuur-Briand. De Poolsche politie is te Lodz een zeer om vangrijke vervalschingsaffaire op het spoor gekomen. Sinds eenigen tijd werd n.1. op het postkantoren ontdekt dat brieven waren voor zien van valsche postzegels. Na een onder zoek, dat geruimen tijd duurde, werden te Lodz de valsche postzegels gevonden, die daarf werden verkocht. In verband hier mede werden vier winkeliers en 27 personen, die zich bezig hielden met den verkoop van valsche postzegels, in arrest gesteld. Bij het verdere onderzoek werden nog zes personen aangehouden. Het is de politie echter nog niet gelukt de vervalschers zelf in handen te krijgen. Reeds is vastgesteld, dat men meer dan 1 millioen valsche postzegels in omloop zijn gebracht. Dc achter de coulissen met verbittering ge voerde strijd over de vraag welke redactie de resolutie zal krijgen, die het Congres in ver band met de wereldcrisis zal aannemen, heeft de overige werkzaamheden meer op den ach tergrond gesteld. De overgroote meerderheid van de gedelegeerden is er van overtuigd, dat de openbare meening der wereld ten zeerste teleurgesteld zal zijn, wanneer het Congres van de Internationale Kamer van Koophandel er niet in slaagt een diagnose van de econo mische crisis der wereld te stellen en voor stellen tot oplossing daarvan te doen. Behalve de kwesties van douanepolitiek en credietver- leening komt hierbij ook het vraagstuk van de annuleering der oorlogsschulden ter sprake. De poging van Engelsche, Italiaansche en Duit sche zijde deze kwestie ook in de resolutie naar voren te brengen, stuit op heftigen tegen stand van Fransche en Amerikaansche zijde. De verklaring van het Witte Huis, dat de re geering der Vereenigde Staten niet bereid is een vermindering der geallieerde schulden te overwegen en de duidelijke rede van Mellon hebben de Amerikanen, die hun regecring niet in een moeilijk parket willen brengen, zelf in een moeilijke positie gebracht. De resolutie van den Amerikaan Houston, die een nieuwe bestudeering van het schuldenvraagstuk ver langde, is reeds in het niet verzonken, Het is derhalve nog geheel onzeker of en in hoeverre de Amerikanen, die door bemiddeling van hun delegatjeleidcr Strawn in voortdurend conl-.ct zijn met president Hoover, aan de wenschen van dc voorstanders van een herziening der schulden tegemoet zullen komen. Daar dc Internationale Kamer van Koophan del geen meerderheidsbesluiten kent, zal de re solutie noodgedrongen een compromis zijn. Kenschetsend voor de stemming, die in de kringen van de Internationale Kamer van Koophandel heerscht, is de rede van den voor zitter Theunis, die deze Donderdag aan den feestmaaltijd heeft gehouden. Hij betoogde, dat de Internationale Kamer van Koophandel noch heden, noch morgen een verrassend mid del kan aanwijzen om een einde aan den crisis te maken, daar haar leden ook slechts men- schen en geen toovenaars zijn. Het Congres ia Amsterdam heeft een betreurenswaardige stil stand in de ontwikkeling van de internationale handelsbetrekkingen moeten constateeren. Het Congres van dit jaar zal tot de erkenning ge dwongen zijn, dat dc depressie de verdere ont wikkeling van de internationale economische betrekkingen nog meer bemoeilijkt heeft. Theu nis betoogde, dat de Internationale Kamer van Koophandel zich niet met politieke vraagstuk ken bezighoudt. Het is de plicht van haar le den uit hun rijke ervaringen conclusies le trekken voor het economische leven. Daarna moeten de regeeringen de maatregelen nemen, die ih het belang van het algemeen zijn. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN TREIN, Te Merced (Californië) zijn tengevolge van een botsing tusschen een met schoolgaande kinderen gevulde autobus en een goederentrein vier kindeiep ge dood er, 25 zwaai- gewond. De bestuurder van de autobus werd gedood. GODSDIENSTRELLETJES IN BRITSCH-VNDIË. Tien perscnen ernstig gewond. Bij een handgemeen te Poethoer, in het district Tritsjinopoly, voortgevloeid uit een aanval door met stokken gewa pende Mahomedauen op een optocht van Hindoes, die de moskee naderde, werden tien Indiërs ernstig gewond. VAN ZMN WONING- EEN FORT GEMAAKT. Een pcliliabrigade met machine geweren en traangasbommen ncodig om een bandiet te at- resteeren. De exclusieve Westend Avenue ie New York was Donderdag het tooneel van een verwoeden strijd tusschen don bandiet Francis Orovvley, die verdacht wordt van ettelijke moorden, en een po- litiebrigade, gewaper 1 met machinege weren en traangasbommen. De politiemannen openden van ver schillende punten op korten afstand het vuur op de woning, waar Crowley zich had verborgen. Het vuur werd beant woord, maar nadat ongeveer 700 schoten waren gelost kon men den moordenaar, zwaar gewond overmeesteren Men ver wacht, dat hij wel aan zijn wonden zal sterven. Ook een meisje eveneens ge kwetst werd gearresteerd. NIEUWE AARDBEVINGEN IN NIEUWZELAND. Donderdagavond werden meer dan honderd aardbevingen te Hawkesbay en te Poverty waargenomen. De inwoners van het stadje Tiniroto, ten Z. van Gis- borne .brachten den nacht in onrust door. Velen verlieten hun woningen. 'Ie Wairoa stortten vele schoorsteenen in. EN MONUMENT VOOR STRESEMANN. Ter herinnering aan zijn werk voor de ontruiming van Rijnland. mann als herinnering aan hetgeen deze Het bevrijdingsnionument voor Strese- heeft gedaan voor de ontruiming van het Rijnland door de geallieerde troepen, zal 5 Juli te Mainz worden onthuld. Naar cie bladen meidben, verwacht men, dat vele bekende personen uit het buitenland, o.a. de secretaris-generaal van den Vol kenbond sir Eric Drummond de plech tigheid zullen bijwonen. Het met de leiding daarvan belaste comité bereidt de uitgave voor van een ve rzameling geschriften, waartoe Lloyd GFeorge, Mac-Donald Herriot, Kellogg, lord d'Ab-ernon enz. reeds hun medewer king hebben toegezegd. Koning Carol van Roemenië heeft tegen over een medewerker van het „Journal" een verklaring afgelegd in verband met de ge ruchten omtrent een aanstaande dictatuur in Roemenië. Hij sprak deze geruchten met stel ligheid tegen. Van een dictatuur in Roemenië kan nooit geen sprake zijn, want het regiem is parlementair en gebaseerd op de grond wet. Een ontmoeting met den koning van Joego-Slavië mag men geen politiek karakter toeschrijven. Zij zijn vrienden en wenschten elkaar nog eens te ontmoeten. Wat de buitenlandsche politiek betreft zal Roemenië zijn vrienden en geallieerden zeker steunen, doch Roemenië wenscht ook vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden met staten, die niet tot de geallieerden b«- hoorec.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9