DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE TROEBELEN IN SPANJE. 133e Jaargang. Dagelijksch Overzicht Buitenland AARDSCHOKKEN IN ITALIË WAARGENOMEN. KLOOSTERB ZvOU WERIJ AFGEBRAND. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. JHo. UI Directeur: C. KRAK. UI A SHAG 12 MEI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ERNSTIGE ONLUSTEN IN MADRID EN OMGEVING. De monarchisten lekken relletjes uit. Tal van gevaarlijke betoogingen. 't Gaat met de nieuwe Spaansche repu bliek toch niet, zooals het wel gewenscht was. Van een rustige overgang naar het nieuwe regime is thans geen sprake meer en de roya listen gaan de revolutionnairen leelijk besnij den, zoodat het er alles op lijkt, dat nu pas de revolutie los breekt. Weliswaar kan men momenteel nog niet precies opmaken, wat er wel allemaal precies gebeurd is in Madrid en omgeving, maar de berichten, welke uit Spanje geleidelijk bin nenkomen, wijzen er op, dat we waarschijn lijk voor een revolutie staan, uitgelokt door de monarchisten. Zondag n.1. hielden de leden der monar chistische partij te Madrid een vergadering, waarin de leider een gloedvolle rede hield. Het onmiddellijk gevolg was, dat bij het uit een gaan der vergadering jonge monarchis ten begonnen te roepen van „Leve het koning schap!" Toen een taxi-chauffeur in antwoord daarop terugriep: „Leve de republiek!" wa ren de poppen aan het dansen. Men ranselde den chaufeur af, eenige voorbijgangers trachten hem te bevrijden en binnen enkele oogenblikken ontstond een groote vechtpartij, waarbij verscheiden personen gewond wer den. Van beide zijden vlogen de steenen in het rond. De woedende republikeinen staken drie auto's der monarchisten, die tegen den trottoirrand stonden, in brand. Politie te voet en te paard ondernam een charge, doch de vechtpartij duurde voort. Verscheidene mo narchisten werden gearresteerd. Twee gevangeniswagens kwamen om de gearresteerden weg te brengen, doch de me nigte bestormde een der wagens, haalde er de gevangenen uit en mishandelde ze. Op hetzelfde oogenblik deed het bericht de ronde, dat de gewonde taxi-chauffeur is het hospi taal overleden was. De vechtpartij nam toen in hevigheid toe, waarbij verscheidene perso nen ernstig werden gewond. De guardua civil chargeerde met de blanke sabel, doch na interventie eener commissie uit de socialisten, deden de burgerwachten de sabel weer in de scheede. Het spreekt vanzelf, dat een aantal perso nen werd gearresteerd en onder hen bevond zich markies Luca de Tena, die als leider der beweging gedoodverfd werd. De betoogers begaven zich vervolgens naar het gebouw van het monarchistische blad, de „A. B. C." Daar de menigte vijandige kreten uitstiet, steenen door de ruiten gooide en het gebouw in brand dreigde te steken, schoot de guardua civil op de betoogers. Er werden tai van personen gewond; een bankbediende en een kind van dertien jaar werden in een kli niek ondergebracht. De procureur der republiek, die zich ter plaats begaf, noodigde de menigte uit om uiteen te gaan, mededeelend dat de autoritei ten bereid waren de verantwoordelijkheid ten opzichte der monarchistische provocatie vast te stellen. Daar het gerucht liep, dat de guardua civil uit het gebouw van de „A. B. C." werd beschoten, werd order gegeven het gebouw te doorzoeken om te weten of er zich wapenen bevonden. Het bureau van de „A. B. C." werd daarop vergezeld. De betoogers plunderden eveneens twee kiosken van het blad „El Debate". 's Avonds duurden de betoogingen tegen de „A. B. C." nog voort. Een stoet van jonge lieden trok door het centrum der stad met horden, waarop stond: „Ontwapend de guardua civil". De taxichauffeurs staken; °°k de trams rijden niet. tijdens de huiszoeking in den zetel van het h'ad „A. B. C." ontdekten de politiebeamb- en, aldus het Hbld., een soort automatisch pistool, waarmede stalen pijltjes kunnen wor den afgeschoten. Een dezer pijltjes verwond de een dertienjarig kind. 'n een communiqué van het ministerie van binnenlandsche zaken wordt medegedeeld, dat de regeering de sluiting van het redactie bureau van het blad „A. B. C." heeft gelast. De directeur van het blad zal wegens het ver- hergen van wapenen en wegens het ontkete- "en eener alarmeerende campagne worden vervolgd. Op aandringen van de socialistische lei ders hebben de taxichauffeurs en het tram- Personeel den arbeid reeds hervat. Om tien uur 's avonds schoolden meer dan 110.000 personen voor de „A. B. C." tezamen, roepend; „Dood aan de guardua civil, die °ns met machinegeweren bestookt". Eenige Personen hadden bussen met benzine bij zich om het dagblad-gebouw in brand te steken fen groote politiemacht was op de been. Om half twaalf deed een groep menschen, uit het centrum der stad komend, de menigte voor net gebouw nog toenemen. Communistische groepen plunderden twee wapenwinkels. In den loop van den dag werden twaalf personen gearresteerd, o.a. twee individuen, die zich in de nabijheid van de „A. B. C aeltfer boomen verborgen hielden en ge snapt werden, toen zij revolverschoten op de menigte losten. Zondagavond laat was de rust nog steeds niet teruggekeerd. Ongeveer dertig wapen winkels werden geplunderd en de gestolen wapens werden tegen de politie gericht, ter wijl verder bloedige gevechten werden ge leverd tusschen beide partijen. De sociaal-democratische partij liet auto's door de stad rijden met plakkaten, waarbij de arbeiders worden verzocht zich niet tot deelneming aan de staking der taxichauf feurs te laten verleiden. In het ministerie van binnenlandsche zaken waren om middernacht verscheidene ministers bijeen om over den toestand te beraadsla gen. De minister van binnenlandsche zaken liet een zijner ambtenaren door een venster van het ministerie de opgewonden menigte toespreken om deze te kalmeeren. Plotseling werden uit het publiek twee schoten op het venster gelost. De menigte wierp zich op degenen, die de schoten hadden gelost en doodde hen met revolverschoten. Het spreekt vanzelf, dat de regeering maat regelen zal nemen. Reeds heeft ze een procla matie uitgevaardigd, waarin wordt ver klaard, dat zij de onruststokers als vijanden der republiek zal beschouwen. De socialisten zullen de regeering wel voor de wanordelijkheden aansprakelijk stellen. Zij zou te toegeeflijk zijn opgetreden, door bladen geluk A. B. C. en El Oebate te dul den, evenals samenkomsten van de monar chisten. In de tweede plaats zou zij de orga nisatie van burgerwachten bij den nieuwen staat van zaken moeten aanpassen. Ook de terugslag van deze dingen op de stemming in Catalonië moet worden afge wacht. De vereeniging Atenes verlangt in een mo tie de opheffing van de gendarmerie, het af treden van den minister van binnenlandsche zake en de uitwijzing van de religieuze orden. Staat van beleg afgekondigd te Madrid. In verband met het voortduren der onlus ten en demonstraties in de Spaansche hoofd stad heeft de regeering van Madrid den staat van beleg afgekondigd. Proclamaties van de regeering. De ochtend van gisteren is in geheel Ma drid over het algemeen rustig verloopen. De regeering heeft door middel van militaire vliegtuigen oproepen aan de arbeiders om laag laten werpen, waarin van hen hervat ting van den arbeid geëischt wordt. Als ge volg hiervan hervatten tal van taxichauffeurs het verkeer, terwijl vele winkelzaken, die met het oog op de onlusten gesloten waren, op nieuw openden. Talrijke socialistische leiders hielden toespraken tot de stakende arbeiders, waarin zij zich keerden tegen de communis tische strijdmethoden en aandrongen op op heffing van de staking. Omstreeks dit -tijdstip hadden de communisten, ondersteund door het gepeupel, een in de binnenstad gelegen Jezuïetenklooster in brand gestoken. Het kwam hierbij tot botsingen tusschen de poli tie en de communisten, waarbij aan beide kanten gewonden vielen. De menigte belem merde vervolgens het blusschingswerk van de brandweer. Ook op drie andere plaatsen in de stad werd brand gesticht. Naar bekend is geworden, staan ook het Klooster der Carme- lieten op het Plein van Spanje en een ander klooster in een der voorsteden in brand. Door de stad trekken communistische stoeten, die revolutionnaire liederen zingen en de bevol king opwekken den strijd tegen de bour geoisie te beginnen. De regeering heeft gisteren twee belang rijke decreten afgekondigd. In het eerste wordt de sluiting van alle Spaansche beurzen gelast. Het tweede heeft betrekking op de ge beurtenissen van Zondag. De regeering, zoo heet het, heeft zich de laatste 24 uur zeer ge matigd betoond, maar zij wil thans het be staan der republiek met alle denkbare mid delen verdedigen. Zij hoopt daarom op den steun van de bevolking, uit welker midden zij tallooze bewijzen van aanhankelijkheid mocht ontvangen. Ten slotte verklaart de regeering de navol gende besluiten genomen te hebben: 1. Opnieuw gevangenneming van generaal Berenguer, tegen wien wederom een proces zal worden aanhangig gemaakt. 2. Onmiddellijke opheffing van de hooge militaire en maritieme rechtsprekende col leges, welke tot vrijlating van Berenguer be sloten. 3. Arrestatie van alle monarchistische lei ders. 4. Het aanhangig maken van processen tegen alle toonaangevende personen, die tij dens de dictatuur hunne bevoegdheden heb ben overtreden. 5. Het aanhangig maken van processen tegen de laatste monarchistische ministers van Binnenlandsche Zaken wegens hun op treden tegen het Madrileensche Athenaeum Voorts verklaart de regeering, dat zij den staat van beleg heeft moeten uitroepen ter bescherming van de republiek, welker jong leven tegelijkertijd van links en van rechts be dreigd wordt. Omtrent maatregelen tegen de communisten, welke de kloosters in brand hebben gestoken, wordt in deze bekendmaking niets medegedeeld. De straatpropaganda van allerlei communistische elementen en het demonstreeren met roode vlaggen met Sovjet emblemen nemén toe. Vóór de uitgifte van bovengenoemde be kendmaking verscheen in den ministerraad een deputatie onder leiding van den mecani- dien Rada, die naar men weet den majaar- vlieger Franco op zijn Oceaanreis begeleid heeft. Namens het volk stelde deze deputatie de volgende eischen: 1Ontbinding van de civiele garde. 2. Terechtstelling van den Spaanschen Na tionalistenleider dr. Albinana. 3. Huiszoeking in alle kloosters en groote dagbladbureaux naar wapens. 4. Onmiddellijke instelling van volksrecht spraak. 5. Aftreden van den minister van Binnen landsche Zaken Maura. Een lid van de deputatie ging zelfs zoover de vrijlating te eischen van den Marokkaan- schen vrijheidsheld Abd-el-Krim, die door de Franschen op Réunion gevangen gehouden wordt. Een socialistisch minister antwoordde, dat de regeering met alle beschikbare midde len voor rechtvaardigheid zal zorgen en alle schuldigen ter verantwoording zal roepen. Rada verklaarde daarop, dat zijn partijge- nooten de regeering wel willen ondersteu nen, maar niet durven garandeeren, dat het volk zich rustig zal houden, indien de door hen gestelde eischen niet in hoofdzaken wor den ingewilligd. Weer rust te Madrid. Ondanks de afkondiging van den staat van beleg waren de communisten voornemens gis teravond een groote demonstratie te houden. De regeering was van deze plannen tijdig op de hoogte gesteld, zoodat zij gelegenheid had tot het samentrekken van krachtige troe- pena-fdeelingen met machinegeweren gewa pend, welker aanwezigheid voldoende bleek te zijn om de communisten van uitvoering hunner plannen af te houden. Volgens 'berichten in de avondbladen zijn de tot dusverre bekende verliezen in totaal 3 dooden, en 16 gewonden. In het geheel zijn te Madrid .10 kloosters en kerken in brand gestoken. Volgens een verder bericht in de „Informa- cion" zou de minister van binnenlandsche zaken, Maura, een verzoek om ontslag heb ben ingediend. Pleinen door militairen bezet. Gedurende de eerste uren in den afgeloo- pen nacht werden de voornaamste pleinen der stad evenals de kloosters en kerken door mili tairen bezet, die machinegeweren in gereed heid brachten. Te Valencia is het de politie gelukt een communistische bende, bestaande uit Italia nen, Franschen en Spanjaarden, gevangen te nemen. Wederom de censuur ingesteld? Volgens een bericht van de „Evening News" schijnt het, dat in Spanje de censuur afgekondigd is, althans het was gisteren onmogelijk van Madrid uit met verschillende steden buiten Spanje te spreken. Draadlooze berichten en telegrammen werden aan de af zender geretourneerd. Krachtige regeeringsmaatregelen. De ministerraad beëindigde zijn vergade ring van gisteravond te ruim 1 uur in den afgeloopen nacht. De min. van binnenland sche zaken deelde de pers mede, dat 80 com munisten waren gearresteerd. De gouver neurs van alle provincies hadden opdrach! gekregen, elke poging tot ordeverstoring met alle energie te onderdrukken. Er heerschte echter in het land zelf volko men rust, alleen te Sevilla hadden zich tee kenen van opwinding voorgedaan, doch de toestand daar geeft geen reden tot bezorgd heid. Verder wordt bekend, dat de regeering een arresatie-bevel heeft uitgevaardigd tegen alle ministers van de dictatuur van Primo de Rivera. Uitbreiding van den opstand. Blijkens berichten uit het land, heeft het voorbeeld van Madrid ook in de provincie navolging gevonden. Te Alicante werden vier kloosters in brand gestoken, waarbij een schietpartij ontstond met de politie, in het verloop waarvan een arbeider werd gewond. Ook te Managa werd een klooster verbrand en het oude bisschopspaleis in brand gesto ken, evenals de gebouwen van de rechtsche dagbladen in deze plaatsen. Te Cordova werd uit de menigte met steenen gegooid naar het bisschoppelijk paleis, doch de politie zag kans pogingen tot brandstichting te verhinderen. DE STRIJD OM HET PRESIDENTSCHAP. Briand aanvaardt de candidatuur. De Minister van Buitenlandsche Zaken Briand heeft gistermiddag laat medegedeeld, dat hij de candidatuur voor het President schap der Republiek officieel aanvaardt. Hij zal dus Woensdag bij de eerste stemming tegenover den President van den Senaat Doumer candidaat staan voor het Presi dentschap der Republiek. Aan de démarche van de linksche groepen van beide Huizen heeft tegen alle verwach ting in de Democratische linkerzijde van den Senaat, die bijna de helft van alle Senaats leden omvat, niet deelgenomen. De groep heeft een resolutie aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat de leden zich bij de eerste stemming de vrije hand laten, terwijl zij zich voor een mogelijke tweede stemming het recht voorbehouden te stemmen op den candidaat, die de beste vooruitzichten "heeft. De stem ming in Versailles is streng geheim. Verscheidene Ministers en andere hoogge plaatste persoonlijkheden hebben gister be zoeken bij Briand afgelegd en hem steun toe gezegd. De eenige vraag, die op het oogen blik nog niet beantwoord is, is die of Briand zijn functie van Minister van Buitenland sche Zaken nog voor de verkiezingen zal neerleggen of dat hij zich als zoodanig in den verkiezingsstrijd zal begeven. In verband met de candidatuur van Bri and werd gisteravond de navolgende verkla ring gepubliceerd Een groot aantal republikeinsche senato ren en afgevaardigden heeft een dringenden stap bij den Minister van Buitenlandsche Za ken Briand ondernomen om hem te verzoeken zijn candidatuur voor het Presidentschap der Republiek aan te nemen. Het oudste lid der Kamerdeputatie, de afgevaardigde Thomsen heeft Briand verklaard, dat het er voor Bri and slechts om gaat ondere uitsluiting van alle partijtendenzen en persoonlijke oogmer ken een nationale daad te volbrengen. Bri and heeft daarop geantwoord, dat hij met het oog op de door de deputatie gegeven inter pretatie het zich tot plicht rekent zicb ter be schikking van zijn vrienden te stellen". In politieke kringen neemt men aan, dat de parlementaire, ervaren en in al zijn beslis singen zeer voorzichtige Minister van Buiten landsche Zaken zich reeds bepaalde garan ties voor een stembussucces heeft weten te verwerven. Men meent reeds, dat een voorbe reidende stemmentelling „achter de coulis sen" de vereischte meerderheid heeft uitgewe zen. Briand toch naar Genève. In de omgeving van Briand wordt, naar verluidt, verklaard dat het besluit van Brï- and om zich candidaat te stellen voor de pre sidentsverkiezing, van geen enkelen invloed is op zijn voornemen om op 15 Mei naar Geneve te gaan. Wanneer Briand tot president gekozen mocht worden, zou dit bezoek natuurlijk van zeer korten duur zijn. Briand zou dan noch aan de werkzaamheden van de studiecommis sie voor de Europeesche Unie, noch aan die van den Volkenbondsraad deelnemen. DE TOESTAND IN BURMA. Gisteren legde minister Benn in het Lager huis een verklaring af betreffende de opstan dige beweging in Burma, waarbij hij mede deelde, dat de toestand in Tharawaddy en Henzada steeds beter werd. De rebellen trachten contact met de regee- ringstroepen te vermijden, wier colonnes zich rtóhten tegen eenige benden, die zich waar schijnlijk in de jungle verbergen. De voornaamste moeilijkheden in deze distric ten worden gevormd door kleine benden, die voortdurend rooftochten ondernemen. Deze worden echter minder veelvuldig in Thara waddy en Insein, doch zijn in Henzada nog talrijk. In het district Thayetmyo was, naar op 7 Mei gemeld werd, Karna nog in staat van gewapendën opstand, thans zijn de rebel len echter teruggetrokken naar ontoeganke lijke streken. De toestand in het district Prome, ten Oosten van de rivier Irrawaddy is nog on zeker. Hier zijn 7 leden van een uit 10 per sonen bestaande burgerlijke politiepatrouille, naar gevreesd wordt, gedood. De opstand schijnt echter beperkt te zijn tot ongeveer 4 dorpen. Er zijn troepen en militaire politie- afdeelingen derwaarts gezonden. Het aantal sinds het begin der opstandig heden gedoode opstandelingen bedraagt waarschijnlijk ruim duizend. Meer dan twee duizend rebellen zijn gevangen genomen, met inbegrip van de dorpsbewoners, die ver dacht werden, doch waarvan het grootste ge deelte weer is vrijgelaten. Het aantal verlie zen aan regeeringszijde is nog niet bekend Het aantal door de rebellen gedoode hoofden en dorpelingen bedraagt ongeveer 100. Een districtsuoerintendant, een gedeputeerde superindendant, twee Britsche officieren, een sergeant en een subaltern zijn gedood. óp het oogenblik zijn de strijdkrachten in alle districten uitgebracht tegen de rebellen in totaal 1100 aan militaire politie en twee bataljons infanterie. Een compliceerende factor in den toestand is de uitbreiding van de communale gevoe lens tegen de inboorlingen van Neder-Burma Er worden voorzorgsmaatregelen getroffen om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn. Bloedige gevechten met Burmanen. Volgens berichten uit Rangoon hebben gis teren Burmanen de stad Henzada aangeval len. Zij wilden het bestuursgebouw van de politie veroveren, doch werden door de Indi sche politietroepen afgeslagen, waarbij zij 4 docden, vele gewonden en 5 gevangenen verloren. Een onderofficier en twee inboorlingen werden gedood. In totaal 1090 personen gedood? De staats-secretaris van Indië deelde in het Lagerhuis mede, dat gedurende den opstand in Burma naar schatting ongeveer 1000 per sonen zijn gedood. Hoe hoog de verliezen der EngeLchen zij:», is nog niet nauwkeurig bekend. HET TEKORT VAN HET ELYSEE. X De presidentsverkiezing, die Woensdag gehouden wordt, geeft Clément Vautel in het Journal een film in de pen, waarin hij vol gens de N.R.Crt. o.a. schrijft: Een enkele voorspelling kan met zekerheid gedaan worden: de uitverkorene van het congres zal een man zijn van ver over de zestig, zoo niet van zeventig jaar. Alle ern stige candidaten zijn geboren onder het twee- de keizerrijk, en zonder uitzondering gingen de „outsiders", ook de jongsten, al zonder kindermeisje uit in den tijd, dat Mistinguett debuteerde in het Eldorado. Op een leeftijd, dat de meeste ambtenaren en militairen als afgeleefd beschouwd wor den, wordt mijnheer X., die nog zooveel ouder is, tot eersten ambtenaar van den staat uitge roepen. De auguren van de republiek zeggen: „Men moet op het Elysée iemand hébben, die gerijpt is door de ervaringMen kan de grondwet niet toevertrouwen aan een ver tegenwoordiger van de nieuwe lagen der maatschappij 1" In de eerste plaats blijkt uit niets, dat de oude heeren wijzer zijn dan de jonge; de lea sen der ervaring hebben nooit iemand gehol pen, wat eiken dag valt waar te nemen. Wat de grondwet betreft afgezien van het feit, dat zij oud genoeg is om voor zich zelf te zorgen zij eischt volstrekt geen voogd van den leeftijd van Bartholo. Het zou zoo aardig zijn om nu ook eens te droomen 'om op het Elysée een jong paartje te hebben, echt jong, dat het stof een beetje van dit oude huis zou afschudden, er wat vroolijkheid, wat leven zou brengen en aan de Franschen het voorbeeld zou geven van een vaderlandlievende vruchtbaarheid. Het is een feit, dat sinds het Elysée het Louvre van de republiek is geworden, er nooit de kreten van een jonggeborene hebben weerklonken tenzij dan van de spruit van een conciërge, palfrenier of chauffeur mis schien i Noot heeft een presidentieel gezin ons de gelegenheid geboden het geluk te wen- schen na lezing van een oficieel communiqué van den volgenden inhoud: „Sinds gisteren is het Hoofd van Staat de gelukkige vader van een kleinen jongen, die belooft mettertijd ook een waardig dienaar van de republiek te worden. Moeder en zoon zijn welvarend". De voornaamste bewoner van den Fau- bourg-St. Honoré is vaak een verstokt vrij gezel; als hij getrouwd is, is het steeds met een burgeres, die niet meer meedingt in de groote taak van de herbevolking en die, in de schaduw, waarin de Grondwet haar geplaatst heeft, de taak vervult van een soort bescherm vrouwe, aan wie modieuze élégance ontzegd is. Dat is jammer, niet alleen voor het stelsel, maar ook voor een heele reeks van zedelijke en stoffelijke belangen, waarvan niet het minste de reputatie is, het gezag, van Parijs, de hoofdstad van de mode, zoo goed als van de republiek. DE MOORDAANSLAG OP PROF. GÜNTHER. De dader gearresteerd. De politie te Jena is er in geslaagd den dader te arresteeren van den moordaanslag op prof. Günther. Het is een 18-jarige jonge man, die reeds een bekentenis heeft afgelegd en bovendien wordt herkend als de persoon, die op Vrijdag 8 Mei aan de woning van prof. Günther naar den hoogleeraar had ge vraagd. Den Donderdag daarvoor was hij te Jena gearriveerd. Hij zal waarschijnlijk nog heden ter beschikking van de justitie worden gesteld. MIJNGASONTPLOFFING IN AMERIKA. Vijf dooden; tien gewonden, Te River Herberg in Nieuw Schotland vond iu een mijn een ernstige kolenstofonlploffing plaats. Vijf mijnwerkers werden op slag ge dood en tien gewond, waarvan eenige ernstig. Zondag werd te Malfi, gedurende de gods. dienstcefening, een aardschok waargenomen, die 7 seconden duurde en een groote paniek teweegbracht onder de bezoekers van de kapel. Verscheidene vrouwen vielen in on macht. In Avellin en Aquilonia, waar in Juli 1930 een aardbeving zulke zware schade aanrichtte, werd de schok eveneens waarge nomen. Gistermorgen hebben de schokken zich te ongeveer vijf uur te Napels en in an dere plaatsen herhaald. Gistermorgen is m de Duitsche klooster brouwerij Geisenfeld, een historisch gebouw uit het jaar 1701. brand uitgebroken. De brouwerij.werd geheel in de asch'treleed.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1