DE PAGODE eenvou een puiiie ï-Ï Hindird drie en dertigste Jaargang, Uinsdagj 13 Mei. Radioprogramma „Niets". Nu dap? VARA-UITZENDINGEN. In strijd met de krijgstucht. zuidscharwoude. aanbesteding o. l, school oudeschild. heerhugowaard. heemskerk. hippolytushoef. winkel. oude niedorp. hensbroek. bergen. Landbouw en Veeteelt DE LANGENDIJKER GROENTEVEILING. warmenhuizen. No. 111 1931 llkniMistlic Courait. Zondag 13 Mei. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 8.Gramofoonplaten. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. 10.— Morgenwijding. (V.P.R.O.) 10.15 P. J. Kers: „Onze keuken". 11.Gra mofoonplaten. 11.05 Mej. J. de Ranitz „De psychologie van prae-puberteit en puberteit". 11.35 Gramofoonplaten. 12.Concert door het V.A.R.A.-Septet o. 1. v. Is. Eyl en gra mofoonplaten. 1.45 Pauze. 2.15 Gramofoon platen. 2.25 Vrouwenuurtje. 3.15 Gramo foonplaten. 3.20 K. de Boer: „Het licht van de lucifer". 3.35 „Maak het zelf" door C. 'Schaake—Verkozen. 4.25 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 6.— Concert door het iV.A.R.A.-MandoIine-Ensemble o. 1. v. Joh. B. Kok. 6.30 Mandoline-cursus door Joh. B. Kok. 7.M. j. Brusse: „Mijn leven onder de menschen". 7.30 Troelstra Herdenking door Joh. Jong, orgel. J. F. Ankersmit, her- dendingsrede. J. Sternheim, voordracht. 8.05 Uitzending vanuit Amsterdam met medewer king van het V.A.R.A.-Orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 8.45 Orgelspel door Joh. Jong. 9.15 „Het Kamerschut", één-acter van H. Heijermans door Het Groot Volkstooneel 10.Vaz Dias. 10.15 Vervolg concert door het V.A R.A.-Orkest. 11.—12.— Gramofoon platen. ,,s Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.— Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30—11.— Ziekendienst. 11— Harmo niumspel door M. F. Jurjaanz. Mevr. D van Neerden—Ongers, sopraan 12Politieber. 12 15 Gramofoonplaten. 12.302.— Con cert N C.R.V.-Dameskoor. H. Hermann, viool. P. v. d. Hurk, fluit. K. F. Borgers, cello. Mej. L. Lauenroth, piano en harmo nium. 2.—2.30 Gramofoonplaten. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur. 3.4.30 Concert. Mevr. C. v. RavenzwaayMöllenkampj, alt. J. lammen, bas. H. Bergman, piano. 4.30 Gra mofoonplaten. 5.6.— Kinderuurtje. 6.— 6.45 H. Pilon „Zaaien en poten in den tuin". 6.45—7.15 Prof. Dr. J. A. Cramer: „Hoe besteden wij onzen vrijen tijd". 7.15—7 30 Ds. M. G. Gerritsen „Reislust en Reislast". 7.30 Gramofoonplaten. 7.45 Politieber. 8 10.15 Uitz. v d Muziek- en Zanguitvoering door het Muziekkorps, de Zangbrigade, Mandoline-brigade en het Haagsche Trio van Het Leger des Heils, afd. Den Haag 10.15 Vaz Dias. 10.2511.30 Gramofoon platen. Daventry, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 10.20 Kerkdienst. 11.20 Gra mofoonplaten. 12.05 Orgelspel door W. S. Vale. 12.50 Orkestconcert. 1.50 Uitz. voor scholen. 2.50 Orkestconcert. 4.05 Orgelspel door R. New. 4.35 Kinderuurtje. 5.35 Berich ten. 6.Trio-concert. 6.20 Lezing. 6.45 Le zing. ,7.05 Feestconcert. Sybil Eaton, vipol. Mannenkoor. Orkest. 8.20 Berichten. 8.40 Toespraken. 9.05 „De Too verf luit" van Mo- zart (tweede bedrijf). 10.4011.20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.50 Gramofoonpl. 12 25 Gramofoonplaten. 5.20 Gramofoonplaten. 8.05 Gramofoonplaten. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramo foonplaten. 10.10.20 Gramofoonpl. 11.3\i Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Órkestcon- cert. 4.205.20 Concert. Piano en vocaal kwartet. 7.20—8.15 Orkestconcert. 8.20 Vroolijk programma. Daarna berichten en tot 10.20 Orkestconcert. 10.2011.20 Dansmu- 2iek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—12.35 Or kestconcert. 2.50—4.20 Orkestconcert. 5 10— 5.40 Gramofoonplaten. 8.35—8.50 Saxo- foonsoli. 9.05—9.20 Liederen-voordracht. 9.35—10.20 Orkestconcert. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 4 20 Dansmuziek. 5.20 Gramofoonplaterf. 5.50 Gramofoonpl. 6.05 Orgelconcert. 8 20 Gra mofoonplaten. 8.40 Concert. 8.50 Gramo foonplaten. 338.2 M.: 4.20 Gramofoonpla ten. 5.20 Dansmuziek. 5.50 Zang. 6.10 Gra mofoonplaten. 7.20 Militair concert. 8.50 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 5.05 Tijdsein. 5.50 Gym nastiek en gramofoonplaten. 8.2011.20 Le zingen. 11.20—12.15 Gramofoonpl. 12.15 1.20 Berichten. 1.20—2.05 Gramofoonplaten. 2.053.50 Lezingen. 3.504.50 Concert 4.50—7.20 Lezingen. 7.20 Dansmuziek. 9.20 Berichten Daarna concert door Orkest van werkloozen musici. FEUILLETON. Door MARJORIE BOWEN Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C. E. GUYE 60 Ik Kan het niet uitleggen. Het is een gevoel van ongerusth *id; ik ben er zeker van dat ik een oude dwazin ben. Maar als er iets gebeurde? Dat is gedeeltelijk de moeilijkheid 0> ik kan het niet uitleggen, rraar het t'jkt mij toe alsof er iets behoorde to ge beuren. Hier ben ik het met u eens. leder en schijnt wel te droomen Ja, te veel ervan is verkeerd. Het is alles zoo ontastbaar; weefsels van Maneschijn Het zal niet lang duren, antwoord de Farryner nog al droog. De een of de ander zal diezelfde weefsels verbreken e'i ons allen wakker maken met een schreeuw. Zij vroeg: 7- Wie? i 'Tcar Farryner glimlachte en schudde t hoofd. .Miss Stalling probeerde het nog eens dit een anderen hoek. Houdt u van mr. Carless? Ik ken hem niet. ik geloof dat heel weinig menschen hem werkelijk kennen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Ter Laan in verband met het verbod van den commandant der 2de infanterie brigade om radio-muziek, uitgezonden door de V.A.R.A., in de kantine ten gehoore te brengen, heeft de minister van Defensie ge antwoord: De commandant van de 2e infanterie bri gade heeft verboden, in de militaire cantines programma's, uitgezonden door de V.A.R.A., ten gehoore te brengen, nadat was gebleken, dat deze herhaaldelijk voordrachten bevatten, welker inhoud in strijd is met de krijgstucht en de strekking heeft, het vertrouwen in de weermacht te verzwakken. Voor V.A.R.A.- muziek kon geen uitzondering worden ge maakt, omdat deze meermalen door zoodani ge voordrachten wordt onderbroken. Aan alle radio-programma's wordt, wil men, dat zij ook in militaire cantines ten ge hoore worden gebracht, de eisch gesteld, dat zij de krijgstucht niet schaden en haar hand having niet bemoeilijken. Alle omroepvereeni- gingen worden in dezen gelijk behandeld. Provinciaal nieuws Jaarvergadering van de afdeeling ZuidscharwoudeBroek op Langendijk van den Bond voor Staatspensionnee- ring ten lokale van den heer P. Schoen- maker. De heer J. du Burck verwelkomde als voorzitter de zeer weinig opgekomenen en trok hieruit de conclusie dat de leden vertrouwen stellen in het bestuur. De secretaris, de heet J. de Ruiter, las het jaarverslag, dat van een mismoedi- gen geest getuigde gezien de geringe be langstelling. Hij zeide o.a. dat de af deeling op 10 Febr. 25 jaar bestond. De voorzitter trad naar aanleiding van het jaarverslag in een meer opgewekte beschouwing. Medegedeeld werd dat dè Federatie vergadering 10 Mei a.s. te Alkmaar werd gehouden. Als afgev ardigde naar de federatievergaderingen werd met meerderheid van stemmen gekozen de heer J. de Ruiter Pz. De bescheiden van den penningmees ter gaven de volgende eindcijfers: ont vangsten 226.75, uitgaven 210.03, sal do 7.72. De aftredende bestuursleden P. Glas en A. Kout werden met algemee- ne stemmen herkozen. Als afgevaardig de naar de algemeene vergadering op 26 Mei a.s. te Utrecht te houden, werd benoemd de heer J. de Ruiter Pz. en als plaatsvervanger de heer J. du Burck. Daarna -behandeling beschrijvings brief, waarbij besloten werd de candida- tuur du Muralt te steunen en ook stond men sympathiek tegenover de voorstel len om propaganda te maken onder de rechtsche partijen en tevens onder schreef men de pogingen om ten bate der propaganda een vlaggetjesverkoop- dag te houden. Op verzoek van den heer P. de Ruiter werd goedgevonden, dat zoowel te Broek op Langendijk als te Zuidscharwoude meer intensieve propaganda door huis bezoek enz. zal gemaakt worden onder de niet-leden. De voorz. sloot hierna met dank de ge animeerde vergadering. De ziekenkasvereeniging „Helpt Elkande" maakt momenteel een moei lijken tijd door. In de 32 jaar dat zij be staat, is het nog nimmer voorgekomen, dat in het eerste kwartaal van een ka lenderjaar 208 uitkeeringen moesten plaats hebben met een totaalbedrag van 1800, zooals dit jaar geschied is. De invloed van de nieuwe ziektewet schijnt nogal belangrijk te zijn. Het bestuur heeft zich genoodzaakt gezien de con tributie van 20 op'25 cent te verhoogen. Blijft de toestand zich echter handhaven ook in het tweede kwartaal, dan kan wellicht een ledenvergadering moeten plaats hebben. Maandag is te den Burg aanbesteed het bouwen van een o. 1. school te Oude- schild. Ingekomen waren voor perceel I, timmerwerk, 9 biljetten, laagste was J. Drijver 10450; II. metselwerk 7 biljet ten, laagste N. Graaf 15700; Loodgie- terswerk 4 biljetten, laagste P. Oele voor 1085. Schilderwerk: 4 biljetten, laagste J. C. Roeper 878. Electr. werk 3 biljetten, ,i. I Wel nu, op zekeren dag zal hij zich moeten openbaren, dat is zeker. Miss Stalling antwoordde niet; zij was zoo bevreesd te veel te zeggen of iets verkeeids te zeggen; per slot van reke ning was de heele situatie zoo teer. Haar scherp verstand begon de overhand te krijgen over haar fantastische ongerust heid; zij was genegid te donken dat zij diukte maakte voor niets. Boven haar hoofd waren de gouden bladeren en de blauwe hemel en de Zuidenwind, die warm blies: waarom zou zij zich moeilijkheden inbeelden. Zij keek naar Magnus Farryner; hij was opgewekt, zoo al ernstig, lichtelijk iro nisch, maar welwillend. Zijn haar leek erg grijs aan de slapen i" den rijken zonneschijn, zijn open gelaat was ge rimpeld, zijn zwaar lichaam traag; hij bewaarde zijn geheim. Nu, ik moet gaan. Zij schikte haar blauwen mantel en greep naar haar stok. U komt toch op het concert, natuur lijk. O ja, Madame de Bellegarde zal Jat prachtige kleed dragen, nietwaar? Ja zij zal er buitengewoon mooi uitzien. Natuurlijk. Dan voegde hij er bij. terwijl hij op stond: Wat zal miss Sarsfield dragen? Miss Stalling was verlegen; Robinetta had twee „avond"-japonnen. O, dat komt er niet op aan, wel? Ik dacht dat madame de Bellegar- do haat iets zou kunnen leenen Zij is te jong om mooi aan te klee- laagste inschrijver R. Daalder 157.60. Het werk wordt vermoedelijk de laag ste inschrijvers gegund. Door het spelen van kinderen met lucifers in de voormalige kaasfabriek „Vita Nova", welke dezen winter als koolbergplaats in gebruik is geweest, ontstond brand. Dank zij fcet vlugge verschijnen van den motorbrandspuit bleef het vuur tot bet onderste gedeelte beperkt en was de schade betrekkelijk gering. Giften. De Kerkeraad der Nederl. Herv. Gem. werd onlangs verblijd door een gift van 25 voor aankoop van nieuwe kerkboeken. De vorige week werd zij verrast met twee giften, een van 10 en een van 2.50 voor kerkherstelling. De stemming voor de verkiezing van den gemeenteraad zal alhier plaats bel den op Zaterdag 13 Juni a.s. De heer H. H. Beukman, bedrijfsleider der Coöperatieve broodbakkerij en verbruiks- vereeniging „De Tijdgeest" te Winkel, is als zoodanig benoemd aan de Coöperatieve ver- eeniging „Vooruit" te Dordrecht. De heer P. J. Korver, ambtenaar ter secretarie, slaagde voor het op 29 en 30 April gehouden schriftelijk gedeelte van het examen candidaat gem.-secretaris. De heer J. Waiboer heeft zijn benoeming als lid van den gemeenteraad aangenomen. De afdeeling Hensbroek van de algemeene vereeniging Bloembollencultuur had een ten toonstelling georganiseerd van ruikers vroe ge tulpen en bijgoed. Niet zoo zeer was het om de bloemen te doen maar om de tulpen bouwers hier (de meesten zijn pasbeginnend) de verschillende soorten bloemen met den naam er bij, eens bij elkaar te laten zien. Prijzen waren er dan ook niet aan verbonden. Over 't algemeen vielen de bloemen niet mee, daar zed oor 't weer veel te lijden hadden ge had. Ingezonden waren 31 verschillende soorten. Alleen de soort Lectea Pallade ele- gance, een E. L. T. ingezonden door den heer K. Gelder en Co. was hier nog niet be kend. Van het bijgoed was door den heer A. Gunder ingezonden de Tritalaria Maleogris die hier bijna ook nog niet bekend is. Voor de bollenteelers was het een mooie leerzame middag. De heer S. Scholtens te Bergen is be- noemd tot jeugdherbergvader te Epe (Gld.). Er was deze week vrij wat afwisseling in den prijs van een paar artikelen, welke aan onze veilingen werden aangevoerd. Overi gens kan worden vastgesteld; dat in het bij zonder de witte kool een goede prijs op bracht. Uit den avond van het gevorderde seizoen zijn de aangevoerde hoeveelheden ge ring, wat wel jammer is, daar nu maar wei nigen meer van de goede prijzen profiteeren. Dat het de laatste 2 maanden aanmerkelijk beter is gegaan aan onze Langendijker groen teveilingen, kan wel blijken uit den omzet. De juiste cijfers zijn ons niet bekend, doch wel weten we, dat alleen over de veiling van den Noordermarktbond in de maanden Maart en April voor ongeveer een millioen gulden is verhandeld. Als we bedenken, dat de omzet over die veiling in 1930 slechts ruim twee en half millioen was, dan kan daaruit wel blij ken, welk een opleving er de laatste maanden heeft plaats gevonden. Aan de veiling te Broek op Langendijk heeft zich hetzelfde ver schijnsel voorgedaan, zoodat kan worden ge constateerd, dat de winterkoolmarkt zich bui tengewoon heeft hersteld en de bestede prij zen voor sommige artikelen beter waren dan in jaren, toen van bevredigende uitkomsten kon worden gesproken Bedenkt men boven den. Miss Stalling veranderde van on derwerp. Is 't weer niet als een won der? Eiken dag voel je dat er een eind aan moet komen maar dat doet het niet. Vergeet niet dat het zal eindigen, waarschuwde hij haar. De winter komt nader, elk uur. De zonneschijn is geëin digd en evenzoo deze vacantie. Tob over niets, er zal een gebeurtenis komen die alles zal opbreken. Miss Stalling dacht hieraan toen ma dame de. Bellegarde's wagen haar naar het kasteel terugbracht; zij was per slot uit haar onderhoud met Magnus Far ryner niets wijzer geworden; alleen had zij haar verontrusten geest met meer twijfel; meer onderstellingen, meer vraagstukken vervuld. Hij was niet van plan geweest zichzelf te verraden ofschoon hij heel vriendelijk was geweest in zijn terughouding; miss Stalling was nog onwetend hoeveel hij gegist had, of wist, zelfs hoeveel hij graag wilde gissen of weten. Had hij madame de Bellegarde nog lief? Miss Stalling kwam op het kasteel aan kort na de lunch: zij had haar eigen bescheiden maal te Amboise gebruikt. De gastvrouw was in den tuin met haar zilveren hond, droomerig wande lend, met haar uit veel bloembladeren bestaanden parasol ontvouwd; zij was verheugd miss Stalling te zien, alsof zij zich eenzaam had gevoeld. De twee gingen bij elkaar zitten in een van de blauwe prieeltjes van fijn lat werk, met de keurige fontein, die haar helderen straal natie bassin wierp, dien, dat de voorraden roode en Deensche witte kool als gevolg van misgewas veel ge ringer waren, dan vorige jaren, dan volgt daaruit, dat de prijzen van zoodanigen aard zijn geweest, dat de Langendijker tuinbouw nog niet ten doode is opgeschreven Dit jaar levert weer een bewijs te meer, dat het in onze tuinbouwstreek op en neer gaat. dat ze haar ups and downs heeft, dat op goede slechte jaren volgen en dat bij de beantwoor ding der vraag, of de Langendijker groenten- cultuur, zooals die reeds zoovele jaren wordt uitgeoefend, nog levensvatbaarheid bezit daarmee in de eerste plaats rekening moet worden gehouden. Als men was afgegaan op de cijfers der inventarisatie, dan zou er in heel de tuin bouwstreek geen rood kooltje meer te vinden zijn geweest, al sedert enkele weken niet meer. Toch kwamen er deze week nog aan de veiling. Ze werden verkocht voor 17.50— 24.40. Verleden jaar bracht dezelfde soort kool 0.602 op. Toen waren de aanvoe ren nog groot n.1. nog 50 spoorwagens te gen in deze week slechts 1. Met de gele kool ging het deze week niet zoo best als het wel geweest was. Maandag bracht ze aan de veiling der Langendijker Groentencentrale 7.209 op, Dinsdag aan die van den Noordermarktbond 6 10.50. Deze prijzen konden echter geen stand houden, zoodat Donderdag aan de eer ste veiling 36.80, aan de laatstgenoem de 2.40—5.30 werd betaald. Zaterdag kon als hoogste prijs 7.50, als laagste 4.10 worden bedonken. Het vorige jaar waren ook de prijzen van deze kool veel la ger, terwijl de aanvoeren, niet beteekenend grooter waren. Toen werd voor gele kool 0.80 tot ruim 4 besteed. De aanvoer be liep in de afgeloopen week nog ongeveer 16 spoorwagens aan beide veilingen. Beter ging het met de Deensche witte kool. Voor deze koolsoort werden beste prijzen be steed, die sterk afsteken bij die van verleden jaar, toen ze onverkoopbaar was. Dinsdag werd aan de Broeker veiling 6.20—11.30 betaald, aan de veiling te Noord-Scharwoude 1213.60. Deze prijzen konden geduren de de heele week ongeveer gehandhaafd blij ven, zoodat de tuinders buitengewoon goed te spreken waren over het verloop der witte- koolmarkt. In totaal werden nog ruim 18 spoorwagens aan beide veilingen verhandeld. De uien waren ook vrij goed gezocht, al thans in het laatst der week. Aanvankelijk werden ze met ruim 3 betaald, Woensdag werd voor uien reeds 3.705.80 en voor grove 4.805.40 betaald. Zaterdag werd aan de veiling van den Noordermarktbond 5.808 voor gewone uien en 5.60 8 voor grove betaald. Drielingen weiden verkocht voor 0.702.40. In totaal wer den aan de twee veilingen nog ongeveer 7 spoorwagens aangevoerd. De bietenmarkt was ook niet slecht ge stemd. De meeste bieten werden verkocht voor prijzen tusschen 3.10 en 6.10. Deze week werden nog flinke hoeveelheden peen aangevoerd. Hoewel de prijzen wat be ter waren, waren ze toch te laag om van een bevredigende opbrengst te kunnen spreken. Ze werd verkocht voor het grootste gedeelte voor 2.50—3.50. Enkele partijtjes waren lager, andere iets hooger. De aanvoer van tomaten was nog gering. Er werden intusschen goede prijzen voor be steed. A.-kwaliteit bracht va n1.09—1.15 per Kg. op, B 1 en C. 0.79. Overzicht „C.V.V." van 4 tot en met 9 Mei 1931. Daar Zaterdag aan deze veiling in dit sei zoen voor het laatst veiling is gehouden zal ook dit het laatste overzicht zijn. Indien het noodig blijkt zal te zijner tijd rhabarbervei- ling gehouden worden. Inmiddels valt over het verloop van deze Veilingweek zeer wei nig te zeggen. Roode kool is in het geheel niet verkocht. Van gele kool bedroeg de aanvoer in deze week slechts 1600 K G. tegen 9100 K.G. in de vorige week. Eerste kwaliteit werd verhan deld voor 7 tot 7.90 per 100 K.G. en tweede kwaliteit voor 5.70. J.l. Zaterdag werd eerste kwaliteit Deen sche witte kool verkocht voor 9.20 per 100 K.G. Aangevoerd werd slechts 425 K.G. Gewone gele uien werden op Dinsdag en Woensdag verkocht voor 2.60 tot 5.20 en de grove gele uien voor 2.70 tot 3.20. Aangevoerd werd in totaal 6875 K.G. tegen 13700 K.G. in de vorige week. vóór haar. Miss Stalling had graag willen zeg gen: Waar zijn de anderen? maar moe deloosheid deed haar zwijgen. Madame de Bellegarde zelf stilde die nieuwsgierigheid, welke zoo vol vrees was. Robinetta is een lange wandeling gaan maken met Timothy naar een boerderij hier. Ik dacht dat zij wel graag een boerderij wilden zien. Maar gij? Ik houd niet van wandelen, glim lachte de chatelaine. Zij wel het is niet zoo heet vandaag. Ik wilde graag alleen zijn. Zeker excuses, dappere, hopelooze excuses of was zij zoo zeker van hem. Miss Stalling voelde zich verbijsterd, ellendig. Ik vond, vervolgde madame de Bellegarde met zachte gelatenheid, dat Robinetta, aangezien zij zoo spoedig weggaat, alles behoort te zien wat zij kan. Daar lag troast in: „dat zij zoo spoe dig wegging." Maar is het niet een beetje verve lend voor mr. Carless ik had haar mee kunnen nemen. Ik geloof niet dat Timothy ooit ver veeld is. Zij zeide niet meer dan dat, en miss Stalling kon niet op de zaak aandrin gen, maar zij dacht aan Timothy Carle.ss met vergrooten en onmachtigen weer zin; zijn elegante en bekoorlijke gestal te, zijn aangenaam gelaat, met de leven dige oogen onder de gewelfde wenkbrau- Groote peen is verkocht voor 1.70 tot 2.10 en kleine peen voor 0.70 tot 1 per 100 K.G. Aangevoerd werd 3550 K.G. tegen 2300 K.G. in de vorige week. Laten wij hopen, dat het seizoen 1931 1932 voor onze tuinders financieel gunstiger mogen zijn dan die van het seizoen hetwelk pas tot het verleden behoort. dj) TARWEVOORRAAD OOGST 1931. In totaal nog 47 a 48.000 ton aan wezig. De inventarisatie van tarwe van den ouden oogst is nu beëindigd. Men is tot de slotsom gekomen, dat in ons land nog aanwezig is 47 tot 48.000 ton, n.1. in Groningen ruim 10.000 ton in Zeeland ruim 15.000 ton in N.- en Z.-Holl. ruim 19.000 ton. in de overige prov. ruim 3.000 ton De totale oogst 1930 kan geschat worden op plm. 180.000 ton, zoodat nog ruim een kwart aanwezig zal zijn. VEEBOELGOED-KUPERUS. Weemoedig einde van een beroemd fokbedrijf. Wij hebben onlangs gemeld, dat de beken de veefokker J. D. Kuperus te Marssum zijn bedrijf zou opheffen, nadat drie generatics onafgebroken op de boerderij hadden geleefd en gewerkt. Het „Friesch Landbouwblad" wijdt er thans een artikel aan en geeft tevens een kort verslag van het veeboelgoed. Het blad schrijft o.a.: „Weet men dan og bovendien, dat de heer Kuperus betrekkelijk gedwongen zijn bedrijf beëindigt, dan bereikt dat onbevredigende gevoel zijn hoogtepunt en is men geneigd het woord miskenning op de lippen te nemen. De familie Kuperus toch heeft in de Friesche veefokkerskringen steeds een eerste en eer volle plaats ingenomen, maar de grootste verdienste is de pioniersarbeid op het gebied van den vee-export verricht. Speciaal de va der van den heer J. D. Kuperus is als het' ware de grondlegger van de Friesche fokvee- export en men staat verbaasd over de vele relaties die hij in den loop der jaren in alle werelddeelen wist aan te knoopen. Met dien arbeid heeft de familie Kuperus geheel Fries land aan zich verplicht. Dat het fokkersbedrijf met vele en velerlei risico's rekening heeft te houden, heeft de heer Kuperus de laatste jaren maar al te zeer ervaren. De in fokerskringen zoozeer gevreesde besmettelijke abortus heeft zijn stal het vorige en dit jaar geteisterd en me nig waardevol dier verloren doen gaan. Bo vendien heeft Stienser J. P. R., de vader van het jongvee, niet geleverd wat men op grond van zijn 85 punten geneigd was van hem te verwachten. Hij heeft zijn minder goede hoe danigheden wèl, maar zijn uitmuntende eigenschappen in te geringe mate op zijn af stammelingen overgebracht, zoodat de groep jongvee als geheel teleurstelt. Onder de ouderek oeien daarentegen komen nog uit muntende fokkoeien voor, die toonen dat in de stal Kuperus goede fokkwaliteiten aanwe zig zijn en waardoor ook het minder goede jongvee aan innerlijke waarde wint". Na te hebben opgemerkt, dat er evenvele tientallen menschen op dit boelgoed zijn ge weest, als honderden op dat van den heer De Gavere te Kubaard (ruim een jaar gele den), meldt het blad „De eerste vijf koeien hadden tot vader den preferenten stier Hans 71317, echte ge blokte koeien zooals Hans die als regel heeft geleverd. No. 1 is op November drachtig van den bekenden stier Lindbergh, een eerste klas koe met wat te lage productiecijfers, zij heeft 650 opgebracht, no. 2, 3 en 5 hebben allen te vroeg gekalfd, wat natuurlijk de prijzen heeft beinvloed, zij verwisselden van eige naar voor 422, 310 en 402. No. 4 was evenals no. 1 gedekt door Lindbergh en werd verkocht voor 380. Verder trokken nog bij zondere aandacht no. 9 die 600, no. 11 die 780 en de melke rieren no. 34 en 36 die resp. 495 en 485 opbrachten. De hokke- lingen varieerden van de 195 tot 310 en de kalveren van 50 tot 140. De vijf Friesche stamboekschapen met lam- meren en dito overjarige werden bij samen voeging verkocht voor 376". En ten slotte zegt het blad „Maar als op 12 Mei a.s. de familie Kupt- rus voor het laatste, de boerderij verlaat, dan wen, de fijne lippen, tegelijk wijs en be minnelijk, kwamen haar voor als iets onaangenaams; slank en koud ver scheen hij voor haar verschrikten geest, harteloos ondanks al zijn glimlachjes, zonder hartstocht ondanks al zijn weel derige bevalligheid. Hebt ge Magnus Farryner gezien? vroeg madame de Bellegarde. Ja, hij komt vanavond over, zeide zij. -r- Wat deed hij? Nietsdoen. Als wij allen. Het tintelende geplas van de fontein leek zich plotseling op te dringen, de heele stilte te vullen; de meetkundige lijnen van den tuin, de strenge lijnen van het kasteel leken de geheele ruimte te vullen. Zij werden gedrukt door de vast omlijnde majesteit van het tooneel, door de beuzelachtigheid van dat als een klokje klinkende geluid van water, val lende in water, teel, de tuin, zij zelf. Alles scheen zonder reden het kas- Hoe zinneloos dit goed te hebben ge bouwd, dat zulk een eindeloozen arbeid meebracht om het in stand te houden: deze tuinen, die slechts met zulk een onophoudelijke moeite konden worden verzorgd Miss Stalling was vermoeid. Komen de anderen— terug voor de thee? vroeg zij. Ik denk het niet. Ik zei ie hun zich daarover geen zorg te maken. Zij kunnen iets krijgen op de boerderij. XJWordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5