lltiimOi Ciiitit DIENSTPLICHT. HMdfird drie en dertigste jaargang, Maandag; 18 Mei. Onderzoek van verlofgangers. BinnenlandT Londensch aanteekenboek inbraak. ,,~1 No. 115 1931 AANGIFTE TOELATING LEER LINGEN OPENBARE SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat ouders of verzorgers alsnog ter secre tarie, afdeeling Onderwijs, hun kinderen kunnen aangeven voor toelating na de a.s. zomervacantie tot een van de volgende open bare scholen voor gewoon lager onderwijs, t.w.: de Gemeenteschool nr. 1 aan de Laat, de Gemeenteschool nr. 2 aan de Oude gracht. de Gemeenteschool nr. 3 aan den Konings weg, de Gemeenteschool nr. 4 aan de Wester- kolkstraat, de Gemeenteschool nr. 6 aan de Snaar- manslaan. de Gemeenteschool nr. 7 (meisjesschool) aan de Oudegracht. de Gemeenteschool nr. 8 aan de Brillen- steeg, de Gemeenteschool nr. 9 aan de Bleekers- kade, de Lindenschool aan de Lindenlaan. Voor deze aangifte zal nog gelegenheid zijn op WOENSDAG 20 MEI a.s. des na middags van 25 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de Gemeentescholen nrs. 1, 7 en 8 in het bij zonder bestemd zijn voor de leerlingen, die na het doorloopen van de school gymna- zoodat, indien hij ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het on derzoek of bij het naar huis terugkeeren, hij te dier zake kan worden gestraft volgens het Wetboek van Militair Strafrecht en de Wet op de Krijgstucht. NALATIGHEID. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen kan worden opgelegd aan den verlofganger, die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet aan zijn hierboven omschreven verplichtin gen voldoet. Onverminderd deze straf kan de verlof ganger, die zich schuldig maakt aan een der bedoelde feiten of wiens goederen bij het on derzoek blijken niet in den vereischten staat te verkeeren, worden verplicht om op een na der te bepalen tijd en plaats te verschijnen of opnieuw te verschijnen tot het ondergaan van een onderzoek. De verlofganger,» die, opgeroepen voor laatstbedoeld onderzoek, daarbij zonder gel dige reden niet verschijnt of daarbij in ander opzicht zijn verplichtingen niet nakomt, kan in werkelijken dienst worden geroepen voor den tijd van ten hoogste twee maanden. VERHINDERING. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk ter gemeente secretarie te worden overgelegd een genees kundige verklaring, welke op ongezegeld pa pier kan worden gesteld. De handteekening van den geneeskundige behoort gelegaliseerd te zijn door den Burgemeester van de ge meente, waar de geneeskundige woont. De verlofganger, die wegens ziekte of om een andere reden in de onmogelijkheid ver keert om bij het Juni-onderzoek te verschijnen moet blijven dragen De zaak is dezer dagen m he Hoogerhuis ter sprake gekomen fiK siaaï-, mMdelba^ar-, handels- of uitgebreid Jan wel wegens woonplaatsveranden^i lager onderwijs zullen genieten Bij de aangifte moet worden overgelegd het geboortebewijs (of trouwboekjes der ouders) en, voor zoover de kinderen de koe pokinenting hebben ondergaan, het vaccine- bewijs. De kinderen kunnen reeds worden toege laten wanneer zij op 1 Augustus a.s. den leeftijd van 514 jaar hebben bereikt, derhalve geboren zijn vóór of op 1 Februari 1926. De ouders of verzorgers van leerlingen uit andere gemeenten zijn verplicht de aan vragen tot toelating te richten tot de ge meentebesturen van hun woonplaats. Alkmaar, 18 Mei 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOEL MA, Secretaris. Het onderzoek van verlofgangers der lich tingen 1919 en 1922 zal plaats hebben in het Beursgebouw aan het Luttik-Oudorp op DINSDAG en WOENSDAG, 23 en 24 JUNI 1931 voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met een der letters: Lichting 1919, 23 Juni 1931: A. t/m. C. urn; D. t/m. R. 15.15 uur; 24 Juni 1931: S. 11.15 uur; O. t/m. V. 13.15 uur; W. t/m. Z. 14.15 uur. Lichting 1922, 23 Juni: A. t/m. C. 14.45 uur; D. t;m. R. 15 15 uur; 24 Juni 1931: S. t/m. Z. 9.15 uur. WIE BIJ HET ONDERZOEK MOETEN VERSCHIJNEN. Aan het onderzoek moeten deelnemen de tot de landmacht beiioorende groot-verlof gangers, ingelijfd voor een der bovengemelde lichtingen. Zij, die voor een dezer lichtingen zijn in gelijfd, maar tengevolge van uitstel of om een andere reden tegelijk met een latere lich ting de eerste oefening hebben volbracht, mceten zich niettemin aan het ondrzoek on derwerpen, voorzoover zij althans niet be- hcoren tot hen, 'ie daarvan zijn vrijgesteld. Aan het onderzoek moeten ook deelnemen de dienstplichtigen van de genoemde lichtin gen, die een vrijwillige verbintenis hebben rangegaan: a. als verzorger bij den rijks- •jostduivendienst; b. als hoefsmid bij de in fanterie; c. als smid-bankwerker bij de voor malige oefenings-houwitsercompagnie; d. in verband met erkende gewetensbezwaren. WIE NIET BIJ HET ONDERZOEK BEHOEVEN TE VERSCHIJNEN. Aan het onderzoek nemen niet deel zij: die hun eerste oefening nog niet hebben Volbracht b- the in dit jaar, vóór den voor het onder- zofk bepaalden dag, in werkelijken dienst 21Jh geweest uit andere hoofde dan bij wijze vaa straf; c: die bestemd zijn om in dit jaar voor her halingsoefeningen in werkelijken dienst te komen d- die elders wonen dan in Nederland; die zich buitenlands bevinden ter uit oefening van de zeevaart (hieronder niet be grepen de zeevisschrij) die de binnenvaart uitoefenen op andere 'anden en zich voor dit doel in een dier lan den ophouden; g- die ingevolge de geldende bepalingen geheel zijn vrijgesteld van opkomst in werke- hjken dienst in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandighe den; h. die als vrijwilliger behooren lot een der landstormkorpsen Motor dienst, Vaartuigen- dienst of Spoorwegdienst l- die na hun ontslag als reserve-officier jn de hoedanigheid van gewoon dienstplich- f'ge tot het leger zijn blijven behooren. WIJZE VAN VERSCHIJNING. De verlofganger moet bij dit onderzoek verschijnen in uniform gekleed en bovendien voorzien van de overige tot zijn uitrusting be- hoorende goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hemzelf zijn aange schaft. Hij moet, zoo mogelijk, op eigen schcenen bij het onderzoek verschijnen. ONDERWORPENHEID AAN BEVELEN. De verlofganger staat niet alleen gedu rende den tijd, dien 't onderzoek duurt, maar °ok zoolang hij ter gelgenheid van het on derzoek in uniform gekleed is, onder de beve- er van den autoriteit, die 't onderzoek houdt. voor dat onderzoek is opgeroepen, wordt door den Indeelingsdistrictscommandant ver plicht het onderzoek in October of Novem ber te ondergaan. VERSCHIJNING OP ANDEREN TIJD OF OP ANDERE PLAATS. Aan den verlofganger kan op zijn verzoek door den Indeelingsdistrictscommandant te Haarlem, Inf. kazerne, worden vergund, het onderzoek op een anderen dag, op een andere plaats binnen het district of in een ander district te ondergaan. Het verzoekschrift, waarin de reden duidelijk moet worden om schreven, moet tijdig en gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien een dergelijke vergunning is verleend, daarvan niet nauwkeurig gebruik, dan wordt de vergunning geacht te zijn verval len. Wenscht de verlofganger uitstel van het onderzoek tot October of November, dan kan hij ook daartoe het verzoek doen aan den Indeelingsdistirftscommandant. Alkmaar, 18 Mei 1931. De Burgemeester van Alkmaar WENDELAAR. 8 - gekomen. I Iet ging in liet algemeen over rook-bestrijding Men gai veel schuld aan de fabrieksschool steenen. Maar eenige sprekers merkten te recht op, dat de fabneksschooreteenen niet - de hoofdschuldigen waren. Het was allemaal bedienden Mercurius werden herkozen de goed en wel en bovendien noodzakelijk heer Joh- M- de Zeeuw tot secretaris, als le- van fabrikanten te eischen dat zij beter den van het hoofdbestuur de heeren J E spaarzamer en zonder roet en rook en bijko' I I BONDSVERGADERING MERCURIUS In de voortgezette vergadering van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoor- mende schadelijke dampen te ketelvuren stookten. Maar wekken hun rncn zou nop* niet veel hebben gewonnen, indien men de luttele froote schoorsteenen had geleerd zich be oor'ijk te gedragen en de miilioenen kleine schoorsteenen toestond in hun vuig bedrijf blijven volharden, met het resultaat dat roet op de steden zou blijven vallen met een hoe veelheid van vele tonnen per vierkanten kilo- - meter per jaar. Ondanks de aanmoediging, monis, P. van de Wetering en die bi]! nieuwen stads-aanleg wordt gegeven Zeeuw. voor gebruik van gas en electriciteit voor ko- Op voorstel van het hoofdbestuur werd ken en verwarming blijft de hoeveelheid ruwe besloten het 50-jarig bestaan van Mercu- steenkool voor huisvemarm.ngeven groot als rius" in 1932 op feitelijke wijze te herdem ze is geweest. De schuld ligt niet geheel bij ken te Rotterdam. een conventioneele bevolking. Het is de De begrooting voor 1931 werd vastgesteld f- PPn horlrorv uom -F 17A AE-7 Hartog en P. van Herwijnen, tot gedelegeer den in den bestuursraad van het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland de heeren J. E. Hartog, F. G Mastenbroek, Joh. M. de Zeeuw, tot afge vaardigden ter Federatie van Handels- en Kantoorbediendenvereeniging in Nederland de heeren Jac. Bakker, P. B. du Croix, j. Hartog, J. J. Kleinhoonte, F. G. Masten broek, M. M. Polak, D. J. Reynders, P. Si- -- Joh. M. de i vit vraag of er genoeg anthraciet of andere rook vrije, geheel verbrandende brandstof wordt voortgebracht om de bevolking te voorzien. De beste Engelsche anthraciet is in Engeland slechts met de grootste moeite te krijgen. „Koliet", een nieuw rookvrij product dat uit de ruwe steenkool wordt gemaakt, is ook nog slechts schaarsch aan de merkt en schijnt daarenboven niet zoo goed te voldoen. Zoo lang men niet goedkoop gas en electriciteit kan bekomen en zoo lang er geen geschikte rookvrije brandstof is kan men de menschen - - rnvjigVOlllU tot een bedrag van 170.057 aan ontvang sten en uitgaven. Op grond van de overwegingen, dat de ten vorige jare aangenomen wet op de ar beidsbemiddeling nog wacht op haar uit voering; verschillende bepalingen daardoor nog niet tot hun recht konden komen; be- roepsplaceurs, in ons land gevestigd, personen in het bijzonder als aanstokers wa ren opgetreden. Zij werden in arrest gesteld. Veertig manschappen kregen kamerarres' voor eenige dagen. Te Ede heerscht than- volkomen rust. GENOOTSCHAP „ONZE TAAL". Oprichtingsvergadering Zaterdagmiddag is te Amsterdam in hef „Centraal-Hotel" aan het Leidscheboschje een bijeenkomst gehouden ter oprichting van een genootschap, dat zich zou bezighouden met het bestrijden van onzuiverheden in cie Nederlandsceh taal. De heer C. K. Elout, uit Wassenaar, hield een korte inleiding. Na een levendige ge- dachtenwisseling werd met algemeene stem men besloten tot oprichting van het Genoot schap „Onze Taal Zijn grondslagen werden als volgt vastge legd; het genootschap heeft ten doel in de eerste plaats door onderling verkeer, maar zoo mógelijk later ook naar buiten, de onzui verheden in de Nederlandsche taai te bestrij den, in het bijzonder in dit tijdsgewricht het gebruik van germanismen. Onder leiding van den heer Elout zal een commissie, uit de vergadering benoemd, d* statuten en het werkplan voorbereiden. DE INDISCHE MAIL. De speciale trein met post en passagiers, in aansluiting op het m.s. „Johan van Olden- ëen barnevelt" zal morgenochtend te 10.20 uur voeren ten nadeele van buitenlandsche vak- genooten, van de Nederlandsche arbeids- 1 markt en van onzen goeden naam in den vreemde, stelde het Bondsbestuur een motie voor waarin Ho -.„onent,,.!J j— L- OIV. iV.-ÉiV li LU bijzondere propaganda in het buitenland I van Genua vertrekken. Aankomst Woensdag- 1 morgen a.s. 8.o7 te Arnhem, 10.24 Amster dam W.P., 10.40 Amsterdam C.S., EEN 100-JARIGE. Gister vierde mevr. de wed. j. Th. Buys— e. - -- zaï men cie Voor, waarin de wenschelijkheid wordt uit- Hemink wonende in de Heer Frankestraat te behoudenden, die, met veronachtzaming van gesproken dat de wet op de arbeidsbemidde- Rotterdam> haar lOOsten verjaardag, hun medemenschen blijven zweren bij den jjng ten spoedigste worde ingevoerd en dat hun Hp rprroorinrr ol A- 1 1 aangenomen. De haard in discrediet. De haard, de beroemde of liever beruchte open Engelsche haard, is geenszins in discre diet bij de Engelschen in het algemeen, maar alleen bij luttele mannen van wetenschap en kampioenen voor volksgezondheid in het bij zonder. Er zijn in den loop der eeuwen even veel misplaatst gevoel en ganschelijk laak bare sentimentaliteit geladen op de „gratie" van den Engelschen haard als kolen, de rau we, rookende, smeulende, zwarte, onheusche kolen. En dit gaat voort, onverzwakt, voor den Engelschman is een huiskamer, of welke andere kamer ook, waarin zich geen open haard bevindt als een gezicht zonder oogen, als een lucht zonder zon. Winter of zomer, den haard beschouwt hij als het centrum van huiselijk verkeer en gezelligheid. Vruchteloos kunt ge er hem aan herinneren dat in uitge strekte gebieden van Europa een even warme gastvrijheid zich cencentreert rond dichte kachels als de zijne, dat in Noord-Amerika pijpen en radiatoren zijn lekkende naakte vlammen (die in het algemeen lui zijn en door een pook tot leven geroepen moeten worden) als zinnebeeld van comfort vervangen. Zijn idee is dat de menschen op het vasteland of die aan den anderen kant van den Oceaan in hun bevatting van huiselijke gezelligheid' en haardvuur-giorie uiterst beperkt zijn. Geen redeneering kan hem van dit afschuwelijk misverstand bevrijden. Zijn koppige onwe tendheid, welke slechts geëvenaard wordt door de complimentaire superieure betweterij, biedt met succes weerstand aan de overtui gende kracht van voor de hand liggende fei ten. Die feiten zijn natuurlijk, dat de open haard een primitieve en barbaarsche vorm van huisverwarming is. De legende wil dat „de haard lustig opvlamt". De Engelsche haard doet dat nimmer uit zichzelf. Hij slaapt of dut en doet het al smeulend en al rookend. In plaats van vroolijke vlammen laat hij duistere grijsheid zien, waaruit rookslierten opstijgen, die zich triest afteekenen tegen een achtergrond van met dikke lagen roet beklee- den vuursteen. De „lustige vlammen" ver schijnen gedurende korten tijd, wanneer ei ijverig in wordt gepookt. Poken in den haard is dan ook den Engelschman of de Engelsche vrouw een levensbehoefte. De actie gaat in haar oorsprong terug naar een bijna voor historisch verleden en moet de openbaring zijn van een instinct. De maatschappelijke uitkomst van dit pookinstinct, dat alleen be vredigd kan v. orden met den open haard, na tionale instelling, is verderfelijk. Gestoord in haar sluimer en deswege verstoord werpen de vlammen roet op, dat, geholpen door den trek, de buitenlucht invliegt en zoodra de stuwkracht in bovenwaartsche richting heeft uitgewerkt, neervalt over de huizen. Dit drek dringt door raam- en deursponningen of door open ramen in provisiekasten en bezoe delt de beste spullen in de „mooie kamer". Een propere Hollandsche huisvrouw zou bij zulke toestanden wegkwijnen van zorg en verdriet. En nu heb ik nog maar een frag mentje verteld van het tragisch verhaal waar in de open haard de boosdoener is. De laatste jaren is door het verstandige deel dézer gemeenschap steeds klemmender de vraag gesteld, of de moderne maatschap pij de ellende en de kosten van de vuiligheid, die voortkomt uit 's Engelschmans harts- tocht voor nook met open haard, noc langer het schoorsteenvegersge!aat van Good Old „riviHemarlt n van de Nederlandsche Engeland plaats gaan maken voor de blanke n» moeten worden toegepast. teint die nu nog slechts het ideaal is van de w algemeene stemmen Engelsche wouw individueel. Arme Census. Afgeloopen Maandag zijn alle hoofden van Engeland en Wales geteld. Den dag te voren hadden gezinshoofden, bedrijfsnoof- den, hotel- en kosthuishoofden hun hoofden warm gemaakt van herseninspanning, gebo gen over een indrukwekkend formulier, dat ingevuld een doopceel lichtte zoo vol NATUURSCHOON BEDREIGD. Werkverschaffing gaat voor. Vrijdagavond in kwam in den gemeente raad van Gorinchem het voorstel van B. en -I W. in behandeling, tot demping van het Besloten werd de volgende. Bondsverga- Paardenwater, in verband met bestrijding prinrr fp dering te Rotterdam te iTouden. vwu ij vallij van werkloosheid. Dit water is gelegen, direct buiten de wallen, aan de zijde der Arkel- poort. De gemeente zou dit water voorloopig voor zestig jaren in erfpacht kunnen krijgen van het Rijk en voor dé demping 8000 M3. grond mogen afgreven van borstweringen, bastions enz. der voormalis*» vestinnr r:nn'» Dader gevangen. Vrijdagnacht is ingebroken in de zuivel fabriek te Bovenknijpe, eigenaar de N.V. Hollandia. De brandkast werd opengebroken bastions en/ ripr vnnrmaiio-p en daaruit pl.m. 60 aan zilvergeld gesto- B T maakt als men slechts bereid is onder wets- Jen. Het bankpapier had de directeur veilig- besteden met de bepaling dat de werkheden dwang en gaven burgerzin te verschaffen, heidshalve mee naar huis genomen. Te Hee- v00r 9,5 pct maeten begaan uit van De „Census" heette de maatregel. Dat is een renveen is Zaterdagmorgen iemand uit Am- meentewege aan te wiizen Gorinchemsche woord van gebiedend officieelen klank, zoo- sterdam als verdachte aangehouden, die be- werkloozen De kosten der uitvoerincr van lint als „fiscus" het ook is. Trouwens wl/ een- kende, de dader te zijn. Hij is een oude be- 3 der ^voering van het kende van de justitie. „fiscus" het ook is. Trouwens vele voudigen verbonden in gedachten de census aan den fiscus en waren niets gesteld op in vulling. Er was op Maandag een leger van vele duizenden tellers in Londen alleen in de weer. Zij telden niet, doch haalden slechts de papieren op, vragend ter aanvulling van de bereids schriftelijk verschafte gegevens het aantal kamers van de woning, keuken inbe grepen, „bath room and usual offices" uit gezonderd. Voor negentig percent van de menschen had het formulier geen problemen opgeleverd. Voor een aantal moest nationaliteit een vraagstuk zijn geweest. Het was het voor mij in het geval van een van mijn kinderen. VCII1 werk worden geraamd op rond 74.500. De minderheid der commissie van gem.wer- Voorbeelden op het papier hadden aangege- getuigd, juist nu wij met België op beteren ven, dat „British born'f ook een nationaliteit 1 GE'EN LEGERREVUE IN NOORDBRABANT. Naar aanleiding van het niet doorgaan van de legerrevue, die in Noordbrabant zou worden gehouden ter herdenking van het eeuwfeest van den Tiendaagschen Veldtocht schrijft het Hbld.: Ditmaal konden wij geheel meegaan met de cu strekking der vragen van den heer Albarda vormt met een ouden molen een mooi geheel, over geruchten aangaande een legerrevue in Ook werd een lijst aangeboden aan den raad, Brabant. Zulk een demonstratie, ter herden- met 350 nam€n van tegenstanders van dem- king van het begin van den tiendaagschen r.;™ veldtocht, zou al van zéér weinig tact hebben van WUU- ken was tegen het plan, daar dit de verdwij ning beteekent van een natuurmonument. Ook de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, de Natuur-Hist. Vereen., afd. Gorinchem, de Prov. Z. H. Archeologische Commissie, de Vereen, van Pluimvee- en Konijnenoudërs en de Vereen. „Oud Gorcum", drongen per adres op het behoud aan. Het Paardenwater is dan ook teekenend voor het cachet der stad en ping. is; dat is het natuurlijk niet. Maar officieele menschen gooien het wel op een accoordje met de landstaal. Mijn kind was Engelsch van nationaliteit volgens de Engelsche wet, omdat hij op Britschen grond het eerste le venslicht aanschouwde. Volgens de beste Ne derlandsche autoriteiten in Londen was hij Nederlandsch. omdat zijn ouders het zijn. Later, bij het bereiken der jaren van discretie Nochtans werden met 12 tegen 3 stemmen besloten het Paardenwater te dempen. voet zijn gekomen en de gedachtenwisseling over een verdrag op rustigen toon in zakelij- 1 urei/R'C'rasniirriiBi «u ken trant wordt gevoerd. Wij verheugen er *tni*ttnaUBMttflVLLEB ons dan ook over, dat dit zonderlinge plan is afgewimpeld. Dat er nochtans eenige herdenking van Zaterdagmiddag is de 2J4-jarige den tiendaagschen veldtocht wordt overwo- voor zijn ouderlijk huis aan den gen, juichen wij toe. Die veldtocht is niet alleen herdenking waard als militair, maar ook als politiek feit, want hij heeft voor ons en verantwoordelijkheid, kan hij kiezen maar belanrijke en gunstige gevolgen gehad op den 10 uci cuuer niet deeleneen geval van opgeschorte na- invloed van het later gesloten verdrag. Maar volgens De Crt. in het academisch ziekenhuis tionaliteit dus. Het formulier had niet voor- Ju'st daarom mocht men aan een herdenking te Leiden, waarheen het vervoerd was, zien in Hit o-pvai Hal- virb tnrii H„;-rp«H van dit feit geen louter militair karakter inwendige bloedingen overleden. geven. En zeker niet in zulk een zonderlingen vorm als die waarvan nu gelukkig is afge zien. Tengevolge van een aanrijding over- leden. A. v. d. L. -w Burgemees ter Terweeweg te Oegstgeest onder een auto geraakt, bestuurd door den heer M. J. S. Ocgenschijnlijk bekwam het knaapje slechts weinig letsel. Gistermorgen is het echter aan zien in dit geval, dat zich toch wel duizend en meer malen moet herhalen in het land. In vullen naar mijn beste weten... en den onge twijfeld schranderen en ter zake bevoegden teller afwachten, hem wijzen op 't probleem. Maar de teller had geen belangstelling voor de zaak; hij was veel onverschilliger voor de zuiverheid van de „census" dan ik en dan mag men gerust aannemen alle „hoof den" die waren geteld. Men had ons in woord en geschrift op het hart gedrukt, dat deze uitzonderlijke want slechts eens in tien haver, Ti-itiAn. 1-1 1 1 BELGIE'S BOTERINVOER. Verhooging van het tarief? De katholieke landbouwgroep van Kamer en Senaat in België heeft besloten een wets ontwerp voor te stellen tot verhooging van i-i - - - Wielrijder overreden door autobus. Gistermorgen heeft op den Dierenschen Dijk in de gemeente Doesburg een ernstige aanrijding plaats gehad, zegt De Crt. De 50-jarige fabrieksarbeider J". H. Jansen uit Steenderen, die met zijn vrouw in de rich ting van Dieren fietste, week, toen een auto bus der Geldersche Tramweg Maatschappij hem achterop reed, plotseling naar links uit. -7;:-»-•- - - x iuwui imo uit. - -p Vb Zijn zoontje, achter op de fiets, zag het drei- het invoerrecht op boter tot het \oor-oorlogs- gende geVaar, sprong van den bagagedragi peil. Reeds bij de behandeling van het wets- ®n ,K1o5 b- s schied zijnde, klaarblijkelijk om te verhoecfen dat de menschen in onverschilligheid 'ver zuim of slordigheid zouden plegen, liet men de zaak verder op hoop van zegen op haar beloop. Men heeft later verteld dat vele hoofden niet geteld zijn, hoofden vooral die in de wolken waren in de torenhooge flat gebouwen, die niet of nog niet op kaarten waren aangegeven en die waren verrezen op plaatsen waar voorheen stallen waren of werkplaatsen of nederige één-gezin-woningen. Daar waar dan voorheen een paar dozijn menschen leefden woonden nu honderden menschen verdieping na verdieping. Maar dit alles maakt de „census" niet arm. Maar wanneer ik van „arm" spreek dan denk ik aan den pasgeborene, op Maan dag geborene, dien zijn wreede ouders „Cen sus" hebben gedoopt. Dat is een slechte En gelsche gewoonte wel wat ver gedreven. De slechte Engelsche gewoonte, een ouder-ge- woonte, is oudergewoonte hun pasgeborenen te doopen met namen van menschen van ac- tueele beteekenis of populariteit. Gladysen werden geboren bij honderden toen de too- neelspeelster Gladys Cooper in het zenith van haar roem en schoonheid stond. Het aantal Edwards, dat tegelijk met den Prins van Wales het levenslicht aanschouwde is legio. Toen de fameuse Miss Tallulah Gank- head Londen op de Planken zoogezegd ver overde werden Tallulah's geboren; en de meisjes zullen er later baar ouders niet dank baar voor zijn omdat de naam haar leeftijd zal verraden. Vrouwen blijven gevoelig voor haar leeftijd, dien zij zelfs niet aan haar kin deren willen onthullen. De man van de „cen sus" had de grootste moeite de papieren van vrijgezellinnen in handen te krijgen omdat de dames ze niet aan de huisbewaarders van haar „flats" ter hand wilden stellen, aange zien haar leeftijden er op vermeld stonden. Maar die arme Census, te jong om te pro testeeren tegen den molensteen van belache lijkheid, welker hij om zijn nek door het leven moet dragen7 is er op gezinspeeld, dat men later ook het zelfde voor boter zal eischen. Ongetwijfeld zal van vele zijden tegen verhoogde rechten van dit consumptie-artikel veel oppositie worden gevoerd. ZIJN SCHOONVADER MET EEN MES GESTOKEN. Gisternacht kregen de 59-jarige J. Wieg man en zijn 23-jarigen schoonzoon C. N. van der Meijden twist. W. wilde het natuur lijk kind van zijn dochter bij zich houden, doch van der M., die reeds bruidegom was, wilde het kind ook bij zich hebben. De twist liep zoo hoog, dat beide mannen slaags ge raakten; van der M. schijnt hierbij een mes te hebben gebruikt, want op een gegeven oogenblik zakte W„ door 4 messteken in het onderlijf gewond, neer. Twee doktoren waren spoedig aanwezig en verleenden de eerste hulp. De toestand van den getroffene is le vensgevaarlijk. De politie stelt een voorloo pig onderzoek in. De dader verklaarde, dat hij uit noodweer heeft gehandeld. ONTEVREDENHEID ONDER DE SOLDATEN TE EDE. Het brood was niet goed. In twee compagieën van het 22e regiment infanterie werden klachten geuit over de sa menstelling van het brood, dat niet in den smaak viel. In andere compagnieën werd het brood echter zonder bezwaar genuttigd. In het andere regiment, dat eveneens te Ede is gelegen, werd hetzelfde brood verstrekt en ook daar kwamen geen klachten voor. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek, dat het brood eenigszins zuur was, doch overi gens volkomen normaal. In den loop van eenige dagen deed zich niets bijzonders voor. Vrijdagmorgen echter kwam in een andere compagnie van het 22ste regiment ontevre denheid, maar het ging toen wat krachtiger en de kapitein maande de manschappen aan zich rustig te houden en niet tot verzet over te gaan. Het onderzoek wees uit, dat twee werd echter door de autobus, waarvan de chauffeur nog snel het stuur had omge draaid, gegrepen en overreden. Zwaar ge wond werd de ongelukkige naar het St. Eli- sabethsgasthuis te Doesburg overgebracht, nadat dr. Rensink de eerste hulp had ver leend. De insp. van politie, J. H. Schouwink, nam de autobus is beslag, doch deze is gister middag weer vrijgegeven. Volgens eenige getuigen heeft de chauffeur der autobus, die pas twee weken bij de G.T. M. in dienst is, geen schuld. Gisteravond was de toestand van het slachtoffer zeer zorgwekkend. Door een autobus overreden. Zaterdagmiddag te omstreeks drie uur ge raakte het 7-jarige jongetje v. d. V., die de Kabelstraat te Bussem per fiets wilde over steken, onder een autobus van den dienst La renBussum. Het kind was onmiddellijk dood. Auto tegen een tram; drie gewonden. Gistermiddag te ongeveer half zes is te Amsterdam op de hoek van den Haarlem merweg en de Groen van Prinstererstraat een auto, die uit de richting Sloterdijk kwam, tegen de tram gereden die uit de Groen van Prinstererstraat kwam. De poging van den chauffeur om de botsing te voorkomen mis lukte. De auto reed de tram in flank aan, waardoor de ruiten van de tram aan dien kant braken. De auto werd in elkaar gedrukt. Drie dames, die in den auto zaten, bleken alle drie gewond. Zij werden door den Ge neeskundigen Dienst naar het Tesselschade- ziekenhuis gebracht. Een van de vrouwen heeft een sleutelbeen gebroken, terwijl beide anderen lichte kwetsuren opliepen. In de tram kreeg niemand eenig letsel. Ernstige aanrijding. Gistermiddag is op het Verwulft te Haar lem de 41-jarige me]. M. door een auto, die met groote snelheid uit de Koningstraat kwam en daardoor de scherpe bocht naar het Vervulft niet kon nemen, overreden en door

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9