Landbouw en Veeteelt Provinciaal nieuws w armenhuizen. heerhugowaard. Ingezonden stukken Uit onze Staatsmachine Zeetijdingen Laatste berichten het BELGISCHE MINISTERir GEWIJZIGD. Ai*RIE 4.405extra groote 66.40; Klei ne eieren 2.60—3.70; Eendeieren 3.70. Piepkuikens (vorige week) 1.45 per K G. BEVERWIJK, 18 Mei 1631. Asperges wit 0.250.60; blauw 11—37 cent; Rabarber 26 cent; Peen 2132 cent; Ra dijs 2—514 cent; Raapstelen 3—4 cent; Sel derij en Pieterselie 3—6 cent per bos; Holl. witlof 17—42 cent; Spinazie 3—12 cent; Postelein 20—30 cent; Druiven 1.82; Aardbeien 11-60 per K.G Komkom mers 5 cent; Bloemkool 71426 cent; Sla 21411 cent per stuk; Slavellen 65 cent; Kropsla 0.95—1.80; Postelein <X90— 1.35; Spinazie 20—85 cent; Zuring 21 ct. per kist. GROENTEN- EN FRUITVERVOER De sedert 15 Mei j.1. voor groenten- en jruitvervoer over RotterdamUtrecht naar Emmerik loopende ijlgoederentrein vervoer met ingang van Maandag 18 Mei, behalve voo de stations van het Roergebied, ook wa gons groenten en fruit voor Düsseldorf en voor Keulen. De trein komt den volgenden dag na het vertrek te 4.25 uur te Düsseldorf en te 5.41 uur te Keulen Gereon aan. BLOEMBOLLEN OOK IN DRENTE. Ook te Smilde (Drente) wordt thans een proèf genomen met de bloembollencultuur. Er zijn ongeveer 2 H.A. met tulpen bepoot. De vereen. „Steunt Elkander" hield een algemeene ledenvergadering in het lokaal van den heer Slikker. De voorzitter, de heer S. Barsingerhorn, opende de vergadering en heette de aanwezi gen hartelijk welkom. Spreker memoreerde den grieptijd, waarmede men te kampen had gehad, toen door velen extra is gevoeld hoe nuttig het bestaan onzer vereeniging is. Uit het jaarverslag van den heer Pie bleek, dat de vereeniging is begonnen met 24 leden en thans nog 23 leden telt. Het aantal ziek tedagen bedroeg 115. Door den geneesheer, dr. van Hester'en, werd medegedeeld, dat de onkosten voor onderzo,ek zullen bedragen 2.50. Ook was de medicus bereid gratis advies te geven voor de vereeniging. De ontvangsten hadden bedragen 23.50, de uitgaven 16.45, het batig saldo 7 05 Tot goedkeuring der rekening werd overge gaan en den penningmeester dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Verkiezing van' drie bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren C. Barsin gerhorn (voorz.), D. Mink en C. Mink. Na gehouden stemming werden genoemde heeren met bijna algemeene stemmen herko zen en namen hun benoeming aan. Voorstel van het bestuur om den leider een kleine ver goeding toe te kennen. Door den voorzitter (tevens leider) werd dit punt nader toege licht en hij verklaarde, dat er tamelijk veel drukte aan het werk was verbonden. Spreker liet het verder aan de vergadering over en vond het niet beslist noodzakelijk de vergoe ding te geven, doch zou het wel op prijs stel len, want ook zijn zoon, die hiervoor in actie is, kon hij dan eens blij maken. Mocht de ver goeding niet worden toegekend, met evenvee! ijver en ambitie zou hij zijn taak blijven ver vullen. De vergadering ten volle overtuigd, dat er veel werk aan deze functie is verbonden, vond het niet meer dan billijk, dat er een kleine ver goeding werd gegeven. De heer C. Mink had gedacht een vergoe ding van 19 toe te kennen, doch gezien de kasmiddelen is dit niet toereikend. Enkele leden stelden voor de contributie te verhoogen, doch dit voorstel vond geen bij val. Door de vergadering werd het bestuurs voorstel aangenomen om den leider een ver goeding van 5 toe te kennen. De voorzitter dankte voor de tegemoet koming en hoopte de werkzaamheden evenals het vorig jaar met de meeste ijver en nauw gezetheid te vervullen. Medegedeeld werd, dat de wachtdagen blijven vastgesteld op 3 dagen, Zondagen medetellend. Nieuwe leden kunnen toetreden, mits beneden de 50 jaar en een geneeskun dige verklaring overleggen. Daar enkele mis schien tegen een geneeskundig onderzoek op zien, behoeven zij niet gekeurd te worden en kunnen op advies van den geneesheer lid worden. De voorzitter wilde nog mededeelen, dat er in de wachtdagen een klein foutje was geslo pen, veroorzaakt door een Zondag. .De wenschelijkheid werd naar voren ge- bract, dat de opvolger het werk van den voor ganger overneemt, daar, met het oog op de werkzaamheden, die van groot belang is. Daar niemand iets voor de rondvraag had, werd tot sluiting overgegaan. De voorzitter dankte de aanwezigen voor de zakelijke besprekingen en hoopte, dat het jaar, dat voor ons ligt, we zooveel mogelijk voor ziekte gespaard mogen blijven. ZUIDSCHARWOUDE. De Coöperatieve verbruiksvereeniging „Nieuw Leven" U. A. alhier, mag zich in een toenemenden groei verheugen. Mede door het plaatsen van een modernen heetwateroven heeft het interieur der bakkerij drie jaar gele den een zoodanige verandering ondergaan, dat beantwoord werd aan de eischen, die aan een hygiënische inrichting gesteld moeten worden. De vooruitgang dezer instelling heeft het noodig gemaakt, dat men thans weder tot aanbouw moest overgaan, welke aanbouw 4 X 10 M. beslaat, waarvan de zolder plaats biedt voor ruim 1000 zak bloem. De aanbouw is zoodanig, dat het in laden van de bakkerij-producten geheel bin nenshuis kan plaats hebben. Dat men ook hier rekening heeft gehouden met de streng ste hygiënische eischen, getuigt o.m. de aan legging van een granieten vloer. Ten aanzien van de balans-, winst- en ver- liesiekening, welke den leden is toegezonden, ■vermelden wij dat na haar tienjarig bestaan dc gebouwen heden tot op een gulden na zijn afgeschreven, wat ook het geval is met den geheel en inventaris der bakkerij en kruide nieiswinkel benevens de broodwagens, trans- portdnewHflers en drie auto's, welke te zamen ,ba'2nswaarde hebben van drie gulden Het boekjaar 1930 geeft tevens een overschot aan van 3793.58, terwijl het reservefonds groot is 6885.50. Ter ai. algemeene ver gadering komt het bestuur met een voorstel om 8 püt. uit te keeren over het verbruik van de bakkerij en 2 pCt. over het verbruik van den winkel. Het aantal wijken omvat thans 7, waar onder ook Alkmaar, en men heeft zelfs in deze plaats een tweeden bezorger moeten aanstellen. Als men nu weet, dat deze coöperatie is op gericht (als een nieuwe in de plaats aan de toenmalige in faillissement verkeerende coö peratie) door een groepje menscben met eigen geldmiddelen, dan is daarvoor zeker durf noodig geweest. „Nieuw Leven" doopte men de nieuwe coöperatie, en de tijd heeft geleerd, dat dit nieuwe leven vervuld is met een frisschen en sterken geest, den naam ten volle waard. Onder de bekwame leiding van den be drijfsleider, den heer Mammen, is de coöpe ratie tot op dit stadium gegroeid, en belooft in de toekomst een nog grooter instelling te worden. Zondag vierde de heer D. Toepoe! den dag, dat hij 25 jaar als inwonend knecht bij den heer J. Snijder aan het Zuideinde dezer gemeente was werkzaam geweest. In den stal, die door talrijke guirlandes een feestelijk aanzien had verkregen, werd re ceptie gehouden, waar oa. de heer de Jong namens de afdeeling Heerhugowaard van de Holl. Mij. van Landbouw het woord voerde en den jubilaris het diploma overreikte, ter wijl hij hem tevens namens het hoofdbestuur feliciteerde. Had de heer Toepoel van zijn baas reeds een gouden horloge als herinnering ontvan gen, door de buren werd hem een compleet scheerstel cadeau gedaan. Waar talrijke bekenden van de gelegenheid om te feliciteeren gebruik maakten, werd de dag tot een zeer gezellige en aangename. Maandagavond vond in het café van den heer Rus een gecombineerde vergadering plaats der federatief samenwerkende bestu ren der beide Winkeliers-, vaklieden- en neringdoenden vereenigingen te dezer plaatse. De vergadering was voornamelijk belegd om tot een uitspraak te komen of het reclameblad der vereenigingen Huwaards Belang" nog verder zou bestaan en op wel ken voet dan uitgave en verdere verzorging zou plaats vinden. Besloten werd; gezien de financiecle uitkomst over de eerste maand op den gewonen voet door te gaan. Van de wed. Kaptein aan den Veenhuizer Midden weg was een aanbod ingekomen om tegen slechts weinig hooger prijs dan de huis aan huisbestelling der posterijen het blaadje weke lijks rond te brengen, welk voorstel na eeni- ge discussie werd aangenomen. Besloten werd in verband met de opge dane ervaring geen verkiezingsreclame meer op te nemen. Ter sprake werd gebracht het richten van een adres aan den gemeenteraad omtrent het aanbrengen van palen langs den Middenweg voor het vastzetten der paarden, indien niet kon worden toegestaan dat dit aan de hoo rnen geschiedde. Aldus goedgevonden. Besloten werd tot aansluiting aan het bureau van advies van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Alkmaar. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Mijheer de Redacteur, Gaarne zou ik U willen verzoeken onder staande regelen in Uw blad te willen op- hemen: Als vreemdeling bezocht ik 15 Mei Uw aangename stad, juist den dag dat het feest was ter eere van het nieuwe plaveisel dei- mooie breede Laat, en ter viering van het feit dat Alkmaar thans met het overige deel der wereld „electrisch verbonden is". Ik kwam met de electrische sneltrein van 9.47 (welke trein pl.m. 5 minuten te laat was) aan. Tever geefs zocht ik naar een bus. Er kwam,, een bus en ik hoorde van den chauffeur, dat hij meende, dat er juist een bus naar de stad vertrokken was, en dus op de bus van ZEd. moest wachten. Na een lange rit (op zich zelf een aangename rit) stapte ik aan de Emmabrug uit, omdat ik aan het einde der Laat moest zijn. 's Middags zou ik weer ver trekken, stond weer op de mooie laat bij een paal met een arm met „bus" erop. Op deze paal tevens een bordje Regulierslaan. Ik wachtte al ongeveer een kwartier, toen ik een voorbijganger vroeg wanneer er een bus naar het Station ging. „O, dan staat U hier verkeerd, U moet bij het andere eind der Laat zijn, bij het Post kantoor. Ik naar het Postkantoor en ik wachtte er bij het paaltje. Een postbode pas seerde, Ik vroeg: „is dit dt goede plaats waar de bus stopt voor het Station?" „Neen; dan moet U bij de paal aan den overkant wachten. „De bus rijdt op alle trei nen" werd er aan toegevoegd. Ik antwoordde, dat ik dat gemerkt had. Ik nam dus bij het paaltje aan de schuinprechtsche zijde plaats. Tevens stond op dit paaltje, alsook op dat voor het postkantoor Regulierslaan. Er stonden hier verscheidene busreizigers, maar geen van allen wist waar de bus naar het station vertrok. M.H. de Redacteur, ik hoop, dat ik door deze regelen in het belang bereiken kan, dat men als Alkmaarder ziet dat er vreemdelin gen de stad bezoeken, die weten waar zij wachten moeten, om het station per bus te be reiken. U dankend voor de plaatsruimte, Een Vreemdeling. Het Wetsontwerp op de Godslastering. Sedert eenigen tijd wordt in een bepaald deel der Nederlandsche periodieken over God en godsdienst gesproken op een wijze, welke voor een zeer groot deel van ons volk kwet send is en misbruik genoemd wordt van de vrijheid, welke van oudsher een der beste cul- tureele bezittingen van onze natie genoemd is. Vandaar, dat uit dat deel des volks en zijn vertegenwoordiging in Eerste en Tweede Kamer gevraagd is om wettelijke maatregelen waardoor deze godslastering strafbaar ge steld zou worden, evenals in sommige lees zalen zeker blad mede op grond derzelfde bc- zwaieii van de leestafel moest verdwijnen. We geven hier een kort overzicht van wat minister Donner beschreven heeft, om daai- na na te gaan wat nu eigenlijk strafbaar ge steld zal worden. Immers mocht niet slechts de toon, de vorm of hoe men het noemen wn onder deze wet vallen, maar ook de in dezen afwijkende gedachte, dan zou een aanslag ge pleegd worden op onze geestelijke vrijheid. Het wetsontwerp telt twee artikelen, aan vullingen van artikel 147 en van artikel 4Lj van het Wetboek van Strafrecht. In dit arti kel wordt al strafbaar gesteld hij, die een be dienaar van den godsdienst in de geoorloof de waarneming zijner bediening 'bespot en nij die voorwerpen aan een eeredienst gewijd, waar en wanneer de uitoefening van dien dienst geoorloofd is, beschimpt. Daaraan wordt nu toegevoegd: „hij, die in het open baar mondeling of bij geschrift of afbeelding, door smalende Godslastering zich op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uit laat". De straf voor deze „hij" is ten drie maanden gevangenisstraf of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De tweede aanvulling wordt ingelascht in dat wetsdeel, dat de overtredingen regelt be treffende de algemeene veiligheid van pei- sonen en goederen en luidt: „Hij, die op een van den openbaren weg af zichtbare plaats woorden of afbeeldingen stelt of gesteld houdt, die, als smalende Godslasteringen, voor godsdienstige gevoelens krenkend zijn, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste hon derd gulden". leder voelt, welke moeilijke materie hier door den minister te regelen viel. Licht werd te veel „gemaatregeld". De minister heeft echter uitsluitend het oog gericht op de uitin gen, waarbij ter bestrijding van het Godsge loof de vorm wordt gekozen van een in woord en beeld hoonen of smalen van God. Gods dienstvrijheid moet hier beschermd worden, aldus de minister, tegen het misbruik daar van, terwijl het strafbaar ge stelde in dit wets ontwerp een voorbeeld is van zulk een mis bruik. Een vraag, welke gesteld mag worden is deze: of de minister in zijn project niet te veel heeft willen regelen. De vraag, welke in ver band daarmede gedaan moet worden, is dus deze: wat valt onder deze bepalingen? I>e smadelijke godslastering op voor godsdien stige gevoelens krenkende wijze. Ekeze bepa ling geeft dus niet een aanranding van de godsdienstvrijheid. Ieder blijft vrij om te ge- looven, wat hij als waarheid heeft erkent of ook om in het geheel niet te gelooven. Ook om zijn meening in het openbaar uit te spreken, mits dit geschiedt op een niet-kren- kende wijze, Ieder voelt, dat er een groot on derscheid is tusschen de ongeloofsverklaring bijvoorbeeld van den wetenschappelijken atheïst en de spotartikelen in bepaalde bla den. Daarom trekt de minister een parallel met iets anders, dat reeds lang in het Wet boek van Strafrecht strafbaar gesteld wordt, n.1. het bespotten van de bedienaren van den godsdienst en het beschimpen van aan den eerediest gewijde voorwerpen, maar slechts dan, in dien dit geschiedt in of ter plaatse van de uitoefening van den eeredienst, d.w.z. op het domein zelf. En nu is het merkwaar dig, dat de schrijvers van de aangevochten artikelen juist de voorstellingen en uitdruk kingswijzen van geloovigen zoo dicht moge- dijk benaderen om te schimpen en te smalen. Vandaar ook, dat de minister zegt: „straf baarstelling van alles (wij spatieeren) wat godsdienstige gevoelens zou kunnen krenken in meerdere of mindere mate zou te ver strek ken. Om dus de meeningsuitingen niet verder ook in haar vormen te begrenzen, dan be paald noodig is, is het aangewezen de straf bepaling een rechtstreeksche omschrijving te doen bevatten van den bepaalden vorm van krenking. Die vorm nu is de Godslastering. Door het terrein te begrenzen en met name ook het vloeken buiten deze strafbepaling te laten, komt tevens vast te staan, dat het door den lageren wetgever wel betreden terrein van het vlóekverbod aan dien lageren wet gever blijft voorbehouden". Het wil ons voorkomen, het reeds versche nen pro en contra tegen elkaar opwegende, dat de goddienstvrijheid, van oudsher een goed bezit van ons volk, niet aangetast wordt, maar dat eenvoudig aan den tegenstander van het geloof de eisch wordt gesteld, welken men stellen mag bij welke bestrijding dan ook aan ieder weldenkend mensch en die reeds de oude Romeinen kenden: sunt certi denique fines: er zijn nu eenmaal vaste gren zen, welke men niet overschrijden moet. STOOMVAARTLIJNEN. HollandAustralië-Lijn. Abbekerk, uitreis, 18 Mei te Newcasle (N. Z.W.). Emzetco Lijn. Jonge Elisabeth, 13 Mei v. Napels n. Ta- ranta. Kon. Holl. Lloyd. Gelria, uitreis, 18 Mei v. Lissabon. Immo, thuisreis, 16 Mei v. Bahra. Gelria, uitreis, 17 Mei v. Leixoes. Drechterland, thuisreis, 16 Mei v. Montevi deo. Emland, 17 Mei v. Bremen te A'dam. Montferland, thuisreis, 17 Mei te Bahia. Stoomvaart Mij. Nederland. Poelau Laut, 18 Mei v. A'dam n. Hamburg. Bali, thuisreis, 17 Mei te Marseille. Poelau Laut, 17 Mei v. A'dam n. Hamburg. Johan de Witt, thuisreis, 17 Mei v. Sabang. Marnix van St. Aldegonde, uitreis, 18 Mei te Sabang. Poelau Laut, 18 Mei v. A'dam te Hamburg. Stoomvaart Mij. Oceaan. Anchises, Japan-RotL 17 Mei te Suez. Calchas, 18 Mei v. Tsingtao n. Rotterdam. Memnon, Japan-Rott., 17 Mei v. Shanghai. Phemius, Japan-Rott., 16 Mei te Penang. Aeneas, Japan-Rott., 17 Mei v. Singapore. vriendschap steeds geweest is Steeds viel op den heer Met te rekenen, steeds toonde hij zich de ware mensCh. Daarvoor is men hem dank, veel dank verschuldigd. De oudste zoon van den overledene, de heer J- Met, dankte voor de eer, zijn vader ibewezen. Een schat van bloemen dekte de baar. DIENSTBODE VAN HET DAK GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Gisteravond i* de 16-jarige dienstbode A. E. van der W. van een 14 M. hoog dak gevallen van een pand in de Westewagen straat te Rotterdam, waar zij bezig was gor dijnen te kloppen. Zij kwam terecht op een balcon en viel daarna door een glazen lan taarn, waardoor zij een ernstige schedelfrac tuur opliep. In hoogst gevaarlijken toestand is zij overgebracht naar het ziekenhuis, waai zij van morgen aan de gevolgen is overleden. DE PALEIS-RAADHUISKWESTIE. Professor-ingenieur J. A. G. van der Steur, voorzittei en dr. Jankalf, secretaris der afd. B van de rijkscommissie voor de monu mentenzorg, hebben een adres gezonden aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen volgens hetwelk zij met de grootste verbazing kennis hebben genomen van het regeeringsvoorstel aan het gemeen tebestuur van Amsterdam betreffende het voormalig stadhuis op den Dam. Zij achtte zich bevoegd en verplicht open lijk te verklaren o.a.: Dat een herstel tot zijn oorspronkelijkèn luister van het Stadhuis nog zeer goed mogelijk is, doch -dat dan geen vertrekken op dehoofdverdieping, voor woondoeleinden kan blijven bestemd en gee nerlei afscheiding in de galerijen blijven ge doogd, zoodat iedere poging het gebouw toch opnieuw en thans voorgoed het paleis te bestemmen, een nog veel ernstiger en nu duurzame schennis zou beteekenen en dat aan het voorstel der regeering de grondslag ontvalt, nu haar eigen deskundigen moeten verklaren, dat wat zij beoogden, onmogelijk, want ontoelaatbaar is. De adressanten ver zoeken den minister daarom het daarheen te leiden, dat het onuitvoerbaar voorstel wordt ingetrokken en aan een klein getal van archi tecten en kenners van onze oude bouwkunst wordt opgedragen te beraden, op welke wijze het oude stadhuis van Amsterdam in eere kan worden hersteld en tot welke doel einden het dienstbaar kan worden gemaakt. DE RAMP VAN DE NOORDPOOL IJ. M. 132. Onderzoek door den raad voor de scheepvaart. De raad voor de scheepvaart heeft heden een onderzoek ingesteld naar de scheeps ramp welke op 1 Maartjl. overkomen is aan den stoomtrawler „Noordpool" IJmuiden 132. Naar men zich zal herinneren, is het vaartuig op dien datum bij Rosehearty aan de Schotsche kust gestrand en gekenterd, waarbij de geheele bemanning, bestaande uit 11 personen, is omgekomen. De voorzitter van den raad, prof. B. M. Taverne, sprak na de opening der zitting eenige woorden van deelneming, waarbij hij zeide, dat de raad voor de scheepvaart deze tijding met groote. droefheid had vernomen en vervuld is van deernis met de nabestaanden der slachtoffers. Gehóórd werd vervolgens de schipper van den stoomtrawler „Gelria" IJ. M. 4. Vol gens zijn verklaringen hebben de Gelria en nog een aantal andere Nederlandsche traw lers, waarbij zich ook de Noordpool bevond, in elkanders nabijheid van de Schotsche kust gevischt. Het was seizoentijd. In den nacht van 28 Febr. op 1 Maart te 1 uur de Gel ria lag toen te steken in Oost-Noordoostelij ke richting heeft getuige de Noordpool achter zijn schip om zien varen in Zuid-Zuid oostelijke richting. Er stond een storm uit de richting Oost-Noordoost, terwijl h»t dicht sneeuwde. Getuige kende de Noordpool aan zijn boordsturen op de brug zijn lage masten en zijn lage topvuur. Er was geen gelegen heid het schip te praaien. Ook Zaterdagmid dag heeft getuige de Noordpool bij gunstig weer in zijn nabijheid zien drijven. Voorgelezen werd vervolgens de verkla ring van den schipper, die vroeger op de Noordpool heeft gevaren. Uit deze verklaring valt af te leiden, dat de Noordpool na in 1930 vier meter te zijn verlengd, in alle op zichten een zeewaardig schip was. Stuurge- rei en reddingsmiddelen aan'boord waren in orde. De raad zal later uitspraak doen. JAC. MET. t In allen eenvoud is hedenmiddag pp de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer Jac. Met alhier. Behalve de familieleden en het personeel der firma Met waren tal van oude vrienden van den overledene overge komen, om dezen de laatste eer te bewijzen Namens die vrienden sprak de heer Brug man uit Heerhugowaard enkele woorden, waarin hii deed uitkomen, hoe vxoot de DE VOLKENBONDSRAAD EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Volkenbondsraad zal in zijn huidige zitting hebben te beslissen over de plaats, waar in Februari 1932 de internationale ont wapeningsconferentie zal worden gehouden, en tevens over den persoon, die als voorzitter zal optreden. In de diplomatieke voorbespre kingen is omtrent deze kwesties thans over eenstemming bereikt. Het staat vast, dat de Volkenbondsraad eenstemmig Henderson zal verzoeken het voorzitterschap der conferen tie te aanvaarden. Alvorens Henderson hier in zal toestemmen, zal hij eerst de meening van het Britsche kabinet inwinnen. Pe. Plaats der conferentie zal, naar thans definitief besloten schijnt te zijn, Genève zijn hoewel de candidaturen van Londen en Bar- celona nog in de laatste dagen een belan*- rijke rol hebben gespeeld Vooral van Engel- sChe zijde koesterde men den wensch dat de conferentie te Londen zou worden gehouden ei.'no£ heden zal over deze zaak een geheime zitting van den Volkenbondsraad in de par ticuliere vertrekken van Sir Eric Drummond worden gehouden. v00rstel> om den huidigen s aat der bewapening te publiceeren, op dat de komende conferentie óver 't noodige mate naai zal beschikken ter vergelijking van den staat der bewapesing te publiceeren, opdat anden, stuitte op sterken tegenstand, zoo- rf wans °P. verwerping van het voorstel rekent. Van Duitsche zijde ziet men lnJeueiVvTpIunKJeen schending van art. 8 i? Vojkenbondspact, waarin publicatie van den stand der bewapening van de leden 0v.a"de" Volkenbond verplichtend wordt ge steld. Met verbittering wordt van Duitsche z jde ongemerkt, dat de voormalige ge- ieei dc mogendheden slechts naleving van ie bepal in gen handhaven, die in hun "eigen óeJano- zmi Het Belgische kabinet jaspar is thans m deeltelijk omgevormd Minister-preskW Jaspar is afgetreden als minister van Lm 1 niën en heeft in de plaats hiervan het J, nisterie van binnenlandsche zaken ovenren men. De secretaris-generaal van koloniïn* Charles, is benoemd tot minister van lm niën. In de plaats van den afgetreden m nister van kunsten en wetenschappen vó thier, is benoemd het liberale kamerlid p tijean. De huidige minister van binnenland sche zaken en landbouw, Baels, geeft T portefeuille van binnenlandsche zaken 2n als hierboven reeds is gemeld, over aan m°~ nister-president Jaspar en blijft zelf minister van landbouw. Door deze wijzigingen in u kabinet heeft de katholieke partij één d,in tcrzetel meer gekregen. DE OEKRAINSCHE MINDERHEin IN POLEN. U Overeenkomstig den uitdrukkelijken Wensch van den Britschen minister van buitenland sche zaken heeft een onderhoud plaats gehad tusschen Henderson en zijn Poolschen coll. ga Zalewski en wel over de behandeling Va de klachten van de Oekrainsche minderW in Polen voor den Volkenbondsraad. Nadrukkelijk heeft Henderson er op zen, dat een beslist noodzakelijke behinjT ling dier klachten door den Volkenbond h nog toe slechts is mislukt door de houdin» der Poolsche regeering, die ondanks herhaal, delijke uitnoodigingen en verzoeken no» steeds haar rapport niet aan den Volken- bond heeft doen toekomen. Henderson verklaarde, dat hij voornemens is de behandeling van de klachten dier Oekraine te eischen in de Commissie van Drie. Komt deze commissie tot de conclusie dat de klachten inderdaad gerechtvaardigd zijn, dan zal hij ze zelf in den Volkenbond* raad aan de orde stellen. DE TE WATER LATING VAN DE KRUISER „DEUTSCHLAND'. De stad Kiel staat heden volkomen 'in hft teeken van de groote gebeurtenis van den dag: de tewaterlating door president von Hindenburg van het nieuwe Duitsche pant serschip „Deutschland bekend als de ge ruchtmakende pantserkruiser A die reeds een langdurige parlementaire voorgeschiedenis heeft. Duizenden hadden zich opgestelc om van de plechtigheid getuige te zijn" Toen de Rijkspresident plaats had genomen nam rijkskanselier dr Bruening het woord voor het uitspreken van ae doopsrede, waarin hij o.a. zeide: Door deze plechtigheid toont het Duitsche volk thans openlijk aan de geheele wereld, dat het ook onder de hem opgelegde beperkingen en in den allergrootsten econo- mischen nood nog middelen kan vinden om den vrede te verzekeren en zijn eer te hand haven. Niet Officieel. 465c STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 19 Mei 1931 Se Klasse. 2c Llist. House Prlizen: 16367 2000 13578 19593 1500 11727 17039 f200 6Ö90 6897 7402 11440 17185 19192 f100 Prijzen van 70: 161 389 399 476 529 642 785 877 1050 1135 1175 1554 1599 1673 1673 1724 17.39 1767 1769 1770 1904 1909 2058 2205 2236 2393 2509 2605 2658 2763 2819 3098 3131 3337 3356 3409 3490 3523 3539 3691 3813 3819 3909 4000 4041 4219 4282 4391 5073 5166 5287 5427 5685 5699 5784 5966 6026 6129 6174 6243 6415 6417 6472 6517 6615 6643 6690 6716 6827 6889 7008 7272 7363 7374 7416 7565 7566 7640 7756 7797 8317 8756 9012 9315 9408 9632 9635 9669 9716 9810 9893 10049 10445 105.35 10612 10736 10851 10852 10875 10929 10970 11029 11049 11363 11370 11412 11469 11711 11742 11925 12176 12531 12581 13008 13010 13062 13088 13222 13288 13312 13.118 13478 13534 13581 13676 13732 14047 141» 14293 14294 14314 14327 14946 15180 15238 15j44 15761 15990 16019 16222 16253 16461 16506 lw»' 16619 16879 16903 17217 17249 17484 17491 IW» 17701 17776 18127 18235 18738 18784 18836 188» 18901 19017 19052 19055 19199 19219 19234 19»s 20027 20168 20250 20511 20534 20634 20823 Nieten: 78 97 110 127 301 340 386 391 417 44S 450 530 534 542 577 599 695 823 850 953 967 984 1004 1075 1159 1316 1344 1346 1392 1410 1423 1°2> 1632 1636 1638 1663 1681 1682 1684 1&9' 1781 1806 1855 1916 2002 2032 2084 2117 2122 2245 2261 2316 2370 2404 2438 2484 2512 2529 2534 2665 2828 2852 2920 2929 2934 2954 3018 3036 3075 3125 3157 3.00 3212 3292 3362 3384 3423 3526 3558 35M 3646 3677 3693 3706 3715 3752 3753 378' 3798 3861 3913 3916 3958 3960 3965 3996 3998 - 4052 4057 4076 4077 4079 4120 418» 4196 4243 4310 4338 4352 4398 4434 4a-' 4560 4574 4621 4623 4625 4658 4688 4697 4693 4720 4735 4777 4785 4798 4800 4860 4863 4927 4983 5029 5128 5196 5303 53'» 5386 5399 5459 5571 5625 5655 5656 5736 5748 5761 5781 5824 5896 5910 5984 5993 6015 6111 6255 6309 6422 6478 6483 6aW 6572 6.597 6611 6622 6646 6665 6700 6773 6780 6834 6881 6960 6978 6985 701» 7017 7039 7075 7094 7154 7176 7244 739» 7295 7302 7347 7376 7403 7439 7454 74v» 7496 7561 7672 7701 7709 7711 7753 7»" 7869 7907 7915 7928 7937 7941 7978 w 8065 8068 8079 8089 8126 8135 8218 831» 8327 8341 8372 8420 8429 8454 8479 8a?ï 8615 8636 8644 8667 8780 8824 8948 9W° 9023 9035 9047 9055 9086 9242 9245 9' 9342 9345 9360 9376 9419 9469 9532 9587 9659 9661 9663 9733 9745 9788 9892 9908 9958 9995 10032 10040 10095 U» 10248 10296 10352 10362 10377 10393 10401 10» 10448 10490 10491 10497 10545 10591 10637 1*" 10672 10757 10842 10889 10914 10917 10935 w» 11028 11031 11041 11054 11067 11116 Hl™ !l„g 11196 11228 11230 11359 11454 11455 1 534 11670 11671 11705 11778 11813 11858 1189Z 7 11933 11936 11962 12025 12080 12086 12100 I» 12174 12210 12274 12289 12295 12311 12318 12424 12435 12483 12514 12546 12596 12634 i' 12740 12754 12784 12953 13012 13218 13234 - 13255 13309 13354 13379 13450 134.56 13-513 4 13552 13770 13788 13831 13873 13957 1400.3 n 14096 14175 14199 142.30 14264 14425 4461 j 14497 14504 14659 14843 14895 14900 4989 j f 15083 15135 15214 15303 15324 15388 15404 15495 15536 15570 15598 15614 15671 1569" 1-763 15781 15785 15868 15969 15995 6042 16114 16126 16127 16181 16206 16216 629» 16329 16394 16395 16464 16471 16536 690» 4 16653 16695 16705 16708 16759 16795 16829 ?6 16873 16919 16927 16968 17062 17065 710' 17205 17347 H462 17464 17467 17476 17M» ]p,24 17632 17875 17951 17994 18136 18268 18354 18355 18.397 18548 18604 18609 504» ]?o4g 18694 18766 18963 1 9002 19006 19026 1W« 1<|W1 19065 19073 19090 19108 19221 19230 19»-» 19406 19505 19537 19600 19665 19726 19 2(K>09 19772 19792 19821 19931 19999 20056 2W» JO415 20103 20144 20149 20181 20238 20322 Zl- ?05(S 20475 20484 20512 20.516 20527 20530 20S ^3 20658 20620 20639 20671 20833 20834 2084' 20908 20999 180" Verbelerlnr 5e Klasse. Ie ,3428. vervalt: 4957 met f 70 18602. 18759. 187' 18853 18878. 18959 cn 18976. allen mei roei 70 ra. z. 13208 ine ..Jff--

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 10