DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. uit het Parlement de volkenbondsraadszittingT 133e Jaargang. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. AA? Directeur: C. KRAK. WOËA§l)A« 20 AIËI 1931 Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 19 Mei 1931. In rustig tempo gaat de Tweede Kamer voort met de behandeling van de nieuwe drankwet. Begonnen met de art. 12 en 13, welker behandeling Vrijdag 1.1. niet kon af- loopen, is de Kamer heden blijven steken in art. 26 en de daarop ingediende amendemen ten, waarover morgen zal worden gestemd. Wij zullen de beraadslagingen niet op den voet volgen. Zij waren niet altijd belang wekkend noch altijd belangrijk, zoodat wi] ons zullen bepalen tot een bloemlezing. Op art. 12 regelende de vergunningen door B. en W. te verleenen en daarbij uit gaande van het stellen van een maximum, had de heer Kortenhorst (r.k.) een amende ment voorgesteld, waarbij aan B. en W. werd vergund het maximum te overschrijden ten bate van vergunningen voor inrichtingen van maatschappelijk verkeer, terwijl evenwel de overschrijding niet meer dan 10 percent van het maximum zou mogen bedragen. De heer Kortenhorst trachtte zijn amendement aannemelijk te maken door het percentage te verlagen doch de minister bleef het onaan- nemlijk achten en het slot is geweest, dat de Kamer het met 52 tegen 12 stemmen ver wierp. De heer Van Hellenberg Hubar (r.k.) zag daartegen een amendement om de combinatie beroepsmilitair-vergunninghouder uit te slui ten zonder stemming goedgekeurd, nadat de minister van arbeid zich er niet tegen had verklaard. Mede werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd een amendement van den heer Van der Heide (s.d.a.p.) op art. 13 om :ntro- ductie in sociëteiten op dagen van tapverbod te verbieden. De beide artikelen zijn daarop zonder stemming aangenomen. De heer Van Hellenberg had heden blijk baar een gelukkigen dag. In de eerste plaats toch zag hij een amen dement op art. 17 strekkende om B. en W. te verplichten binnen 6 weken te beslissen op een verzoek om geplaatst te worden op de lijst van verzoekers om een vergunning, zoo dra er een openvalt door den minister over genomen. Vervolgens keurde de Kamer zon der stemming goed een door hem voorge stelde wijziging van art. 17, zoodat een streep werd gehaald door de bepaling, dat van de lijst van candidaat-vergunninghou- ders wordt geschrapt zij, die de gemeente metterwoon verlaten. Het uitvoerigst is heden gesproken over art. 18 regelende de wijze, waarop gehan deld incet worden, wanneer er een vergun ning openvalt. In aanmerking komt degeen die boven aan de lijst staat, gelijk ook thans het geval is. De heer Oud (v.d.) wilde echter de rege ling zoodanig wijzigen, dat zij, die het voor nemen hebben een inrichting voor maat schappelijk verkeer te exploiteeren, dus geen tapperij of slijterij, voorgaan boven de an deren, ook al staan deze hooger op de lijst In het bijzonder heeft de heer Van Vuuren (r.k.) voorzitter van de commissie van voor bereiding,, zich tegen een dergelijke regeling verzet in de eerste plaats uit billijkheids overwegingen. Ook de minister wilde van het amende ment niet gediend zijn en hoewel de voor steller van verscheidene zijden steun ver kreeg, is het amendement toch niet er door gekomen. Maar het was een stuivertje op zijn kant: Met 33 tegen 31 stemmen is het verworpen en de stem des voorzitters heeft ten slotte den doorslag gegeven Het slot van den middag is in beslag ge nomen door een breedvoerige gedachtenwis- seling over de regeling van de overschrij ving van vergunningen, welke is opgenomen in art. 26 van het ontwerp. Volgens het ont werp kan de vergunning overgeschreven worden op de weduwe van den vergunning houder. Nu stelde de heer Boon (lib.) voor de overschrijving ook toe te staan aan den we duwnaar van een overleden vergunninghoud ster, terwijl tevens in overweging werd ge geven overschrijving op een kind van den overledene mogelijk te maken. Het is nog niet tot stemming gekomen, maar de vooruit zichten betreffende de aanneming van deze vrijgevige bepalingen schijnen ons niet groot toe. Morgen gaat de Kamer met de behande ling van de Drankwet voort. De belangrijk ste strijd, die over de invoering van een ma ximumstelsel ook voor verloven, zal dan mis schien nog worden ingezet. Maar daar slaat de Kamer zich niet in één zitting doorheen! Dagelijkscfo Overzicht Nog steeds de Duitsch-Oostenrijksclie Tollinie. Henderson's voorstel tenslotte canqenomen. De Volkenbondsraad heeft zich gisteren natuurlijk ook nog bezig gehouden met de be faamde kwestie van het DuitschOostenrijk- sche Tolverbond en men is tenslotte einde lijk tot een voorloopig einde gekomen, in dien zin, dat het voorstel van Henderson, om de kwestie aanhangig te maken bij het Haagsche Hof van Internationale Justitie, werd aangenomen zonder verdere discussies, dan die er reeds hadden plaats gehad. De Tsjechische afgevaardigde Benesj was gisteren de eerste spreker, die over de D.O.- Tolunie sprak. Hij sprak niet zoozeer over de leeds meergenoemde juridische bezwaren, maar meer in het bijzonder over de econo mische gevaren, die er voor zijn land in scholen. Ook Benesj was voor een advies van net Haagsche Hof, al hoopte hij, dat de Luropeesche commissie een oplossing zou vinden, waarbij alle Europeesche landen ge baat waren. Dit scheen het einde te zijn en het zou dat mderdaad geweest zijn, als niet plotseling de Zuid-Slavische afgevaardigde, Marinko witsj, het woord had genomen en een zeer f rincipieel betoog hield naar aanleiding van de verontrustende woorden, welke dr. Cur- «ms gesproken had, toen deze verzekerde, dat Duitschland niet zou kunnen toestaan, dat de DuitschOostenrijksche Tolunie-kwestie nogmaals in den Volkenbond in bespreking zou worden gebracht, als het Haagsche Hof zou hebben uitgemaakt, dat het D.O.-proto- C°1 van 14 Maart j.1. niet in strijd is met de verdragsbepalingen over Oostenrijks onaf hankelijkheid. Marinkowitsj wees er, aldus vertelt de N. R-Crt. correspondent, volkomen terecht op, dat het het onbetwistbaar recht van den Vol kenbond is om iedere aangelegenheid, die den vrede of de internationale goede betrekkingen tusschen de volkeren zou kunnen verstoren, te bespreken, ook als er geen enkele verdrags bepaling bestaat, die twijfel wekt aan dt rechtmatigheid van zulk een behandeling. Jndien Frankrijk en Duitschland bijvoor beeld een Tolunie onderling zouden willen aangaan, waartoe zij ongetwijfeld het recht zouden hebben, dan zou de Volkenbonds raad niet minder dan in dit geval bevoegd zijn ook de politieke gevolgen daarvan te on derzoeken. De staten mogen natuurlijk ten slotte doen wat zij willen, doch zij kunnen den Volkenbondsraad niet beletten de zaak 10 den Raad ter sprake te brengen. Curtius had gezegd, dat hij het zou be schouwen als een teeken, dat de Volken bondsraad Duitschland en Oostenrijk als minderwaardige staten beschouwt, wanneer nog een discussie in den Raad na de beslis sing en rechtmatigheid zou volgen. Marin kowitsj ontkende ten stelligste, dat een der gelijke conclusie zou mogen worden getrok ken. Hij wees op de ernstige gevaren van een dergelijke opvatting. De wereldoorlog is uitgebroken, omdat Oostenrijk het geschil met Servië als een zaak beschouwde, die Oostenrijk alleen en de andere staten niets aanging. De Volkenbond is daarentegen juist opgericht om dergelijke prestige politiek in de toekomst onmogelijk te maken. Geen en kele groote mogendheid, welke dan ook, zei- de Marinkowitsj, heeft het recht te beweren, dat een aangelegenheid den Volkenbonds raad niets aangaat. Wanneer Marinkowitsj dus zijn stem gaf aan het voorstel van Henderson, dan deed hij dit met de uitdrukkelijke verklaring, dat dit inwinnen van het advies van het Haag sche Hof geen verdere politieke besprekingen uitsluit. Het betrof hier een principieele kwestie van Volkenbondspolitiek, waaraan Marinkowitsj zeer groote waarde verklaarde te hechten. Dr. Curtius beantwoordde den Zuid-Sla- vischen afgevaardigde, waaruit bleek, dat Duitschland door de rede van Marinkowitsj niet van gedachte was veranderd. Het debat werd zelfs ietwat scherp, maar gelukkig was Briand er nog en dezen gelukte het, de ver hitte koppen weer koel te maken, door in ge moedelijke woorden den toestand te belich ten. Het resultaat was, dat dr. Curtius de vlag moest strijken en dit dan ook deed, zij het wellicht voorloopig. Hij antwoordde ten minste, dat hij op het oogenblik niet meer kon zeggen over deze aangelegenheid. Dat was dan vrijwel het einde der discus sies. Het voorstel-Henderson werd toen zon der stemming aangenomen. We zullen dus eerst geduld moeten heb ben, hoe het Haagsche Hof de kwestie zal beoordeelen en dan zal er zeer zeker over de D.O.-Tolunie nog wel het noodige gezegd worden 1 B&sifeiaBatnd HENDERSON VOORZITTER VAN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Volkenbondsraad heeft gisteravond tij dens een korte, streng geheime zitting, met eenparigheid van stemmen den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Hender son, verzocht het voorzitterschap van de ont wapeningsconferentie op zich te willen nemen. Henderson heeft principieel daarin toegestemd, doch een bedenktijd van eenige uren verzocht teneinde overjeg te kunnen plegen met zijn regeering. De officieele verkiezing van Henderson tot voorzitter der ontwapeningsconferentie zal tijdens de raadszitting plaats vinden. Ver wacht wordt, dat de ontwapeningsconferen tie te Genève bijeen zal komen, aangezien in Februari 1932 te Londen de Indische con ferentie plaats vindt. DE TEXTIELARBEIDERSSTAKING IN NOORD-FRANKRIJK. De N. R. Crt.-correspondent te Parijs meldt: In Augustus was pas een groote staking in de textielindustrie van Rijssel en omstre ken uitgebroken. Toen geschiedde dit om de „premie van trouw", die de patroons wilden instellen en die door de arbeiders geweigerd werd. Toen zij vervangen, werd door een „premie van tegenwoordigheid" is het werk hervat. Zaterdag beslpot de patroonsver- eeniging de loonsverlaging voor het oogen blik tot de afschaffing van de- premie van tegenwoordigheid te beperken. Die premie be draagt 4 pCt. van het loon. Dit „voor het oogenblik" beviel de arbeiders niet. Zij zagen daarin een voorbode van verdere verminde ring van hun arbeidsvoorwaarden en wilden niet over een nieuw contract beraadslagen. De socialistische, communistische en vrije of christelijke vakvereenigingen trekken één lijn. In het gebied van Roubaix werken nu bijna alleen de Belgen, die maar de grens behoe ven over te steken. Van de 125.000 arbeiders legden 107.000 het werk neer. De basis van het conflict is de verhouding van het loon tot de duurte. De eerste maal is dit niet opge lost. Een lokmiddel werd toegepast, dat dit keer niet zal helpen. Werkgevers en werkne mers zijn het er over eens, dat de eerste le vensmiddelen te duur zijn. Daarin zien zij het ernstigste beletsel voor een toenemenden bloei van de weefnijverheid. Zij eischen een zeker aantal belastingverlagingen, verzach ting van de protectie van landbouwproducten en een douane-overeenkomst met de landen, waarvan de markten voor den uitvoer van weefgoederen onontbeerlijk zijn. De arbeiders deelen deze gezichtspunten, maar willener niet alleen de gevolgen van dragen. Zij wen- schen niet alleen tot verlaging van de kost prijzen bij te dragen door in loonsverminde ring toe te stemmen. Zij meenen, dat de pa troons de gevolgen van de heerschende cri sis overdrijven. Tot het jaar 1930 toe maak ten sommige bedrijven een winst, die elk jaar aan het daarin gestoken kapitaal gelijk kwam. In die omstandigheden willen de ar beiders niet treden in voorstellen aangaande een „redelijke rationalisatie". Tot nu toe is het kalm gebleven in het sta- kingsgebied. Deze kalmte kan de voorbode van storm zijn. De strijd dreigt langdurig te worden en des te verbitterder, daar de weer- standskas aan de staking van 1930 is heen gegaan. Toen was het algemeen verbond van den arbeid door de medestanders meege sleept. De beteeken is van deze beweging is, dat ook de christelijke vakvereeniging mee doet. Dit had vermeden kunnen worden als de arbeiders de zekerheid hadden gehad, dat de loonsverlaging niet verder zou gaan. Zij zijn verbitterd door het feit, dat in het nabu rige België het leven 40 procent minder duur is. Tevergeefs probeerden de patroons de uit werking te verzachten door aan te kondigen, dat pas over drie maanden een nieuwe loons vermindering in aanmerking zou kunnen komen. Nog verdere uitbreiding? In het Noord-Fransche textiel gebied heb ben Dinsdag in verband met de staking de eerste incidenten plaats gehad, welke even wel snel konden worden bijgelegd. Men ver wacht, dat de algemeene staking heden, Woensdag, overal zal worden doorgevoerd. Bovendien wordt het mogelijk geacht, dat de staking zich nog verder zal uitbreiden. SLUITING TWEE FABRIEKEN IN HET MAASDAL. Wegens verspreiding van ver giftige gassen. De „Soir" meldt, dat de burgemeesters van Ougrée en Tilleur, daartoe gemachtigd door de bestendige deputatie (te vergelijken met Ged. Staten) van de provincie Luik, het besluit hebben genomen tot sluiting van elk een fabriek op het gebied van hun gemeente, wegens het verspreiden van vergiftige gas sen in het Maasdal. De directeur der fabrieken zijn in beroep gegaan bij den minister van nijverheid, daar er in de fabrieken juist gewerkt wordt aan het aanbrengen van verbeteringen die het ge vaar voor vergiftige gassen zouden ophef fen. SPOEDIGE HERVATTING RONDE-TAFELCONFERENTIE. Gandhi neemt een tegemoet komende houding aan. Het reeds vroeger aangekondigde onder houd tusschen Gandhi en lord Willingdon, den nieuwen onderkoning, heeft Zondag te Simla plaats gehad. Volgens de Engelsche bladen is dit onderhoud gunstig verloopem Gandhi heeft volgens de „News Chronicle het geloof uitgesproken, dat het minderheden vraagstuk in Indië kan worden opgelost en zijn aanbod herhaald de Hindoes te over reden de eischen der Mahomedanen te aan vaarden, onder beding, dat deze eischen wor den gesteld door cie geheele M^homedaaxi Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA# sche gemeenschap, d.w.z. de Mahomedanen, georganiseerd in het Indisch Nationaal Con gres en die erbuiten. Verder heeft Gandhi toegezegd zijn in vloed aan te wenden bij Abdoel Gaffar K'han, den geduchten leider der z.g. „Militante Roode Hemden" aan de grens om den vrede te bewaren. Gaffar Khan is n.1. het directe gevaar in den politieken toestand in Indië. Het is thans zeer waarschijnlijk, dat de tweede Ronde Tafel-Conferentie in Septem ber a.s. plaats heeft. RELLETJES IN TSJECHOSLOWAKIJE NAAR AANLEIDING VAN EEN ZEDELIJKHEIDSVERORDENING. De protestactie tegen de zedelijkheidsver ordening inzake het overnachten in week endgelegenheden neemt in Tsjecho-Slowakije steeds scherper vormen aan. Zoo hebben de „Wandelclubs" van de ge heele republiek thans protestvergaderingen georganiseerd. Aan de protestvergadering welke gisteren te Praag is gehouden, werd door ongeveer 25.000 personen deelgeno men. Het is hierbij tot botsingen gekomen tusschen de zeer opgewonden menigte en de politie, die met steenen werd geggooid en be- leedigd. Toen eenige bereden agenten op de Wenzelplatz met blanke sabel een charge wilden uitvoeren, werd uit het publiek met steenen geworpen. Talrijke vensterruiten der aan de Wenzel platz gelegen buizen werden hierbij vernield, terwijl ook in de omliggende straten groote verwoestingen werden aangericht. Door de politie werden toen talrijke scho ten gelost. JEUGDIGE WOESTELINGEN. Chauffeur van autobus ernstig mishandeld. Zondag kwamen te Lanke bij Bernau, zoo meldt Wolff, met een vrachtauto 30 leden van de Berlijnsche worstelvereeniging „Bliek- stern" aan, die het plaatsje in opschudding brachten door hun gedrag. Tegen 10 uur ver trokken zij weer en hielden verscheiden auto's aan. Zij wierpen met steenen naar een post auto, waarvan de chauffeur de gendarmerie waarschuwde. Intusschen was een volle ex cursie-autobus van de Berliner Verkehrs- gesellschaft tusschen Ladeburg en Lanke door de jongelieden die een ketting over den weg gespannen hadden, tegengehouden. Zij bombardeerden den auto met steenen, waar door de meeste ruiten werden verbrijzeld en verscheiden passagiers gewond werden. De chauffeur en eenige anderen kwamen hierte gen op, waarop de woestelingen hen te lijf gingen en den chauffeur deerlijk mishandel den, zoodat hij in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis van Bernau moest worden ge bracht. Inmiddels verscheen de gendarmerie, waarop de onverlaten de vlucht namen. Zij bleken naar Lanke teruggekeerd te zijn, waar 29 hunner gearresteerd werden. DE STAPELLOOP VAN DE „DEUTSCHLAND". Hoe hij in zijn werk ging. De oorzaak van den ontijdigen stapelloop van de Pantserkruiser „Deutschland" schijnt, blijkens het voorloopig onderzoek, te moeten worden gezocht in een te sterken druk op een der stopblokken. Reeds des morgens te tien uur werd geruisch waargenomen en men zag daarop het schip een eindweegs met den boeg in de richting van het spreekgestoelte gaan. Tegen 12 uur, bezweek gelukkig ook het andere stopblok, waardoor erger voorko men werd. Tot groote verbazing van de tien duizenden belangstellenden gleed de oorlogs bodem, nog vóór de President der Republiek de doopplechtigheid had kunnen verrichten, te water. Bij het afglijden zag men nog kans vlug een vlaggendoek met den naam „Deutschland" over de reeling te werpen, waarop de wachtende menigte het „Deutsch- landlied" aanhief. De Deutsche Werft heeft gisteren een feestmaaltijd gegeven, waaraan werd aange zeten door tal van hooggeplaatste personen, o.w. den President der Republiek en den Rijkskanselier. De Minister van Rijksweer Generaal Gröner hield een tafelrede, waarin hij o.a. zeide, dat de „Deutschland" de herin nering aan de eerste „Deutschland", die on geveer 100 jaren geleden de zee bevoer, le vendig zal houden. De eerste „Deutschland" werd In 1849 gekocht en had later het onge luk tezamen met andere Duitsche schepen on der den hamer te komen. De tegenwoordige „Deutschland" beteekent voor alle Duit- schers: „Strijdt den strijd om de toekomst van Duitschland niet met kanonnen, doch met de kracht van den geest en den wil". Daarom zijn de leiders van het Duitsche volk naar Kiel gekomen. Het is aan den Presi dent der Republiek en aan den Rijkskanselier, dat de Duitsche Rijksmarine te danken heeft, dat de Duitsche vloot hersteld wordt. BRUTALE BANKOVERVAL IN DUITSCHLAND. Te Eikel bij Bochem hebben drie jeugdige, goedgekleede mannen, die met revolvers ge wapend waren, een overval gepleegd op het filiaal van de Kommerz- und Privatbank. Zij boeiden het aanwezige personeel en maakten zich met een bedrag van vele duizenden mark uit de voeten. COMMUNISTISCH RIJKSDAGLID VEROORDEELD. De Jurryrechtbank Berlijn-Centrum heelt gisteren den Communistischen Rijksdagafge vaardigde Schnaller wegens beleediging van de Ministers Schiele, Severing en de Berlijn sche politie en wegens godslastering tot vier maanden gevangenisstraf en 1000 Mark geldboete veroordeeld. Het betreft hier belee- digende artikelen, verschenen in de „Rote Fahne". RELLETJES BIJ EEN AMERIKAANSCHE GEVANGENIS. Naar uit New-York gemeld wordt zijn te Elberton in de staat New-York ernstige on lusten ontstaan bij de arrestatie van een ne ger, die ervan beschuldigd werd een jong meisje te hebben ontvoerd. Voor de gevange nis verzamelde zich een menigte van onge veer 2000 personen, die uitlevering van den neger eischten. Toen de gevangeniswacht weigerde aan dezen eisch gevolg te geven ging de menigte tot den aanval over, wapen de zich met steenen en poogde de wacht te overmeesteren. De wacht werd hierop ver sterkt met eenige honderden manschappen van de nationale garde. De troepen zagen zich genoodzaakt op de aanvallende menigte te schieten en met traangasbommen te wer pen. Een persoon werd hierbij gedood en verscheidene andere gewond. GELYNCHT. Naar uit Lima in Peru wordt gemeld is dl voormalige onderprefect van Arequipa, eer ste luitenant Abel Salazar, door een woeden de menschenmenigte gelyncht. Zijn lijk werd in zee geworpen. Salazar had voor hij ge grepen werd een zijner aanvallers met een revolverschot gedood. AARDSTORTING BIJ TOURS. Gisteren raakte in de nabijheid van Tours, tengevolge van ondermijning door hevige re gens een groot stuk grond los. Geweldige massa's grond en steenen stortten naar be neden. Een meisje werd bedolven. Een man en een Amerikaansch generaal, die in het na bijgelegen slot De La Fariniere vertoefde, wilden te hulp schieten, doch werden door een opvolgende aardstorting eveneens bedol ven. Afdeelingen militairen zijn onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd om de slachtoffers te bergen. Er bestaat nog gevaar voor verdere aardstortingen. DE ZITTING VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD. Besprekingen tusschen Briand en Curtius. Voor het begin van de zitting van den Raad van den Volkenbond heeft vanmorgen een vertrouwelijke bespreking plaats gehad tusschen Briand en dr. Curtius. Verder wer- d-n besprekingen gehouden tusschen Hen derson en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Grandi. Over den in houd der besprekingen is voorloopig niet? bekend. AMERIKA EN DE D.-O. TOLUNIE. Het besluit van den Raad van den Volken bond, om de kwestie van de D.-O. Tolunie aan het Permanente Hof van Internationale justitie te Den Haag neer tel eggen, wordt in de geheele Amerikaansdie pers met groote instemming begroet. Alle bladen leggen er den nadruk op, dat thans een politiek con flict, dat ernstige gevolgen zou kunnen heb ben, is voorkomen en dat daardoor een nieuw beroep is aangevoerd, om de noodzakelijk heid van het besluit der Ver. Staten, om toe te treden tot het Internationale Gerechtshof EEN AARDBEVING GEREGISTREERD IN DUITSCHLAND. De seismografische inrichting op den Klei nen Feldberg (Taunus) heeft Woensdagoch tend te 3.27 uur een zeer sterke aardbeving geregistreerd. De haard lig op 1300 K.M. afstand naar het Zuiden. De bodembeweging bedroeg op den Taumus 0.25 m.M. De haard in Klein-Azië? Ook de seismograaf te Slohenheim heeft een hevige aardbeving geregistreerd, doch op een afstand van ongeveer 2450 K.M. De haard ligt vermoedelijk in Klein-Azië. De eerste trillingen werden opgevangen te 3 uur 27 min. 40 sec. De bodemtrillingen duur den langer dan een uur- ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN STOCKHOLM. Botsingen tusschen politie en communisten. Uit Stockholm meldt men ons: Gisteren hebben ernstige botsingen plaats gehad tusschen de politie en de communis ten. Hierbij werden 30 demonstranten en 12 politiebambten gewond. Over het algemeen zijn de wonden echter ongevaarlijk. Uit de verhooren van verschillende gearresteerde personen bleek, dat de relletjes systematisch van het buitenland uit waren voorbereid. Onder de gearresteerde bevinden zich de lei ders van de internationale propagandacen- trale te Berlijn (Intercorr) Guettner, en een Poolsche communist, die eveneens bij deze centrale is aangesloten. De politie werd hij een demonstratie op het stationsplein met steenen aangevallen en

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1