^em(a Eersten Pinksterdag Alcmaria Victrix I V. V. A. I. CRITIEK OP DEN VOLKENBOND. 2 UUR AMERIKAANSCHE LUCHT- MANOEUVRES. 672 militaire vliegtuigen bo- ven New-York. REVOLUTIONNAIRE ONLUSTEN ONDERDRUKT. HET VERMOGEN VAN DE SPAAN- SCHE KONINKLIJKE FAMILIE. kostbaar halssnoer verloren en teruggevonden. toenadering tusschen engeland en rusland? ^•aartshertog leopold salvator uit oostenrijk verbannen. VERLAAGDE PRIJZEN. Rechtszaken Het drama in den toren. Incident. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Te Medan. Provinciaal nieuws Zeetijdingen Laatste berichten STAD EN OMGEVING. Radiografisch weerbericht Onze Koloniën Sport Vrijdag 22 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum mer The parade of the West (circusfilm, ge luidfilm), hoofdrol Ken Maynard. Toegang voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, hoofdnummer De Duivelskuil (avontuurlijk drama); hoofdrol Maori Stammen. Toegang voor personen boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummer De man met het ijzeren masker (rom., ge luidfilm); hoofdrol Douglas Fairbanks. Toe gang voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Gulden Vlies, film Wien du Stad' der Lieder (amusementsfilm, geluidfilm), hoofdrollen Charlotte Ander en Max rlan- sen. Toegang voor eiken leeftijd. Maandag 25 Mei. 2 uur, Beukenplein bij den Kattenberg op het landgoed Nijenburgh, zendingsfeest. Een speciale correspondent in Geneve van de „Daily Express" schrijft, dat naar aanlei ding van de gebeurtenissen te Geneve perso nen, die tot nog toe steeds den Volkenbond hebben gesteund, met verontwaardiging spre ken over de te Geneve aan het licht getreden schijnheiligheid. Een vooraanstaand Fransch journalist, die sedert de oprichting van den Volkenbond alle assemblées heeft meege maakt, verklaarde dat de Volkenbond aan het einde van zijn latijn is. Een Belgisch socialist, eveneens voorstander van den Volkenbond, verklaarde, dat wanneer de Duitschers eens den moed hadden om in den Volkenbond te zeggen, wat zij buiten dezen kring zoo dikwijls openlijk verklaren, er dan misschien meer wer kelijkheid in de besprekingen te Geneve zou komen. Honderden menschen, die in verband met Volkenbonds-aangelegenheden te Geneve vertoeven, noemen het een dwaasheid te be sluiten tot het bijeenroepen van een ontwape ningsconferentie, nu overal de uitgaven voor bewapening gestegen zijn, en Frankrijk juist weer 240 milljard francs heeft uitgegeven voor zijn verdedigingswerken vanaf Duinkerken naar het Oosten en vandaar naar het Zuiden «n Westen tot aan de Middellandsche Zee toe. Als inleiding tot de groote Amerikaansche luchtmanoeuvres zullen 672 militaire vliegtui gen in gevechtsformatie over N,-York vliegen. Gedurende deze „luchtparade" zullen talrijke pacifistische, religieuse en andere anti-oorlogs- vereenigingen op de openbare pleinen en par ken protestmeetings beleggen tegen deze .smaad aan den geest van het Kellogg-Pact", In verscheidene Cubaansche steden vonden in de laatste dagen revolutionnaire opstootjes plaats, die echter steeds weer spoedig door de regeeringstroepen onderdrukt konden worden. De regeering heeft maatregelen genomen om ook verdere revolutionnaire uitbarstingen den kop in te drukken. De Minister van Binnen- landsche Zaken Zubizaretta heeft verklaard, dat het leger den toestand meester is. Het Spaansche Ministerie van Financiën heeft gisteren de officieele cijfers gepubliceerd van de vermogens van de verschillende leden der afgezette Spaansche koninklijke familie. Het vermpgen van ex-Koning Alfonso in geld en in papieren bedraagt ruim 500.000 Pond Sterling, terwijl het particuliere vermogen van ex-Koningin Ena 47.000 pd, st. bedraagt, Het totale vermogen der koninklijke prinsen en prinsessen bedraagt 240.000 pd. st., waarvan de Infant Don Iame 50.000 pd. st. bezit en Prinses Beatrice pd. st. De geheele koninklijke familie, met alle neven en nichten van den 1 oning er bij inbegrepen, beschikt over een kapitaal van 1.6000.000 pd. st. Bij het afscheid nemen van eenige verwan ten, die met het stoomschip „Roma" uit New- York naar Europa vertrokken, verloor Mrs. Converse Strong uit Santa Barbara in Cali- fonië een paarlen halssnoer welks waarde geschat wordt op negentigduizend dollar. Zoodra het verlies bemerkt werd, vermoed de de eigenares dat zij het halssnoer aan boord van het schip had verloren. Draadloos werd hiervan mededeeling aan den kapitein, Anglo Saglietto, gedaan, die onmiddellijk driehonderd man aan het werk zette om het schip systematisch af te zoeken, waarbij hij het genoegen smaakte, het halssnoer inder daad op een der plaatsen, waar Mrs. Strong bij het afscheid nemen geweest was, terug te vinden. De Geneefsche correspondent van de „Morningpost" meldt, dat de aanwezigheid van Litwinof in de eerste plaats voorbestemd schijnt te zijn om tot een toenadering tus- schen Engeland en Rusland te leiden. Wan neer men de Dinsdag gehouden rede van Henderson nauwkeurig bestudeert, blijkt, dat hij een voelhoren heeft uitgestoken om de economische betrekkingen tusschen beide landen te verbeteren. Ook Litwinof heeft zich in de laatste dagen tegenover de Engelsche delegatie minder terughoudend getoond. Ten gevolge van dit alles deden gisteren dan ook reeds geruchten de ronde, dat de Engel sche regeering bereid was een belangrijke leening aan Sovjet-Rusland te steunen, die door Russischen uitvoer gedekt zou worden. Aangezien de ex-Aarthertog Leopold Sal- vator von Habsburg tot nog toe geweigerd heeft afstand te doen van zijn titel en zijn rechten, zal hij Oostenrijk moeten verlaten. Leopold Salvator was een der actiefste drij vers naar het herstel der Habsburgsche mo narchie in Oostenrijk. Voortgezet getuigenverhoor. Heden zette de hoofdstedelijke rechtbank de behandeling voort van de geruchtmakende zaak tegen J. G. M., verdachte van moord op zijn knecht-compagnon L. Arkenbout, die op 29 Maart 1929 in den toren van de Ge- radus Majellakerk aan het Ambonplein te Amsterdam om het leven kwam. Het getuigenverhoor werd voortgezet. De verdediger, mr. Kokosky, vroeg naar de foto's, waarnaar een der getuigen M. bij het luik in den toren had herkend. Aan mej. v. cl. Veer waren deze foto's voorgelegd. De foto s waren niet ter zitting aanwezig. Mr. Kokosky stelde nog een vraag aan den kroongetuige Wessendorp of hij bloed aan zijn handen had. Get. antwoordde hier be vestigend op. Hij had A. verlegd, toen hij hem vond. De dienstbode uit de pastorie vertelde, dat verdachte in de pastorie een briefje aan den pastoor had geschreven. Get. herinnerde zich niet nauwkeurig meer, of zij daar bij was ge bleven. Even nadat M. was gekomen, was W. in de pastorie gekomen. De koster werd ge waarschuwd, deze was in de kerk, door hem waren de brandweer en de geneeskundige dienst gewaarschuwd. M. was gekleed in een jas met bontkraak. Mr. Kokosky stelde aan Wesendorp de vraag, hoe M. gekleed was. Get. Wessendorp: Dat weet ik niet meer, hij had wel een jas met astrakan kraag. Verd.Wessendorp is dóór de kerk naar de pastorie gekomen. Wessendorp: Ik ging door de voordeur, ha aangebeld te hebben. Verdachte: Dat is een leugen. Het dienstmeisje herinnerde zich dit niet precies meer, wat voor mr. Kokosky aanlei ding was om op te merken, dat getuigen alles herinneren in het nadeel van een verdachte en niets in het voordeel. De huishoudster in de pastorie verklaarde verdachte na het ongeluk in de pastorie te hebben gezien. Of ze vóór het ongeluk hem gezien heeft, weet ze niet. Wessendorp was na het ongeluk weer naar boven gegaan, hij had tegen getuige gezegd: Ik ga weer naar boven, want ik kan m'n ka meraad niet alleen laten. Officier: Als verd. vóór het ongeluk op den pastoor zat te wachten in de wachtka mer, zou U dan den pastoor hebben kunnen waarschuwen? Was deze in de nabijheid? Getuige kon hierop geen afdoend ant woord geven. Mr. Kokosky: Hoe waren M. en Wessen dorp gekleed? De verklaringen van getuige waren ook in dit opzicht zeer vaag en weinig beslist. Wessendorp had tegen get. gezegd: M'n baas is in de wachtkamer. Getuige wist dit echter op dat oogenblik niet. Vervolgens werd als getuige gehoord de koster van de Majellakerk, W. J. Meijbaum. Getuige had verdachte voor het ongeluk niet gezien. Hij was in de kerk bezig en werd daar gewaarschuwd, dat er een ongeluk was gebeurd, daarna had getuige verdachte in de pastorie gezien. De koster wist zich te herinneren, dat ver dachte den dag van het ongeluk een korte jas met bontkraag droeg, terwijl getuige Wessendorp een blauw pak droeg. Het O.M.: Waar was de pastoor? Koster: In de kerk. j Het O.M.: Was er dienst? Getuige: Neen. Het O.M.: Dus als iemand den pastoor wilde spreken, was dit mogelijk? Mr. Kokosky: Had u den indruk, dat M, niet boven was geweest? Getuige: Ja, dien indruk had ik. Mr. Kokosky: Van deze getuige wensch ik acte! Rechter mr. Hulsman: Had verdachte dan altijd zijn werkkleeren aan als hij naar bo ven ging? Getuige: Ja. Voor zoover getuige wist, ging verdachte altijd door het klimgat naar boven. Mr. Hulsman: Vroeger ging hij, bij den bouw van de kerk, 6 jaar terug, natuurlijk in werkkleeren naar boven. Mr. Kokosky: Als ik in mijn verdediging zoo belemmerd wordt, door een dergelijke ondervraging, verzoek ik letterlijke acte van iedere verklaring. Dan leg ik mijn verdedi ging liever neer. Alles wat ten voordeele van den verdachte wordt gezegd, wordt zoolang besproken en uitgevraagd, tot de verklaring van tint verandert. President: Alles zal genotuleerd worden. Mr. Kokosky: U, mijnheer de president, verwijt ik niets, maar ik vraag niets meer. Tenslotte wordt de verklaring van den koster opgesteld, waarbij deze dus verklaart, dat hij den indruk had gekregen, dat M. niet naar boven in den koepel was geweest. De bouwkundige, ae heer F. A. Hovius, gaf een beschrijving van den koepel. Een brandwacht gaf een beschrijving van de plaats waar het drama zich had afge speeld en waar hij Arkenbout had gevon den. Uitvoerig beschreef getuige de wijze waarop het zwaargewonde lichaam naar be neden werd getransporteerd. Getuige deelde mede, dat zijn aandacht was gevestigd op de bloedsporen op den koe pel. Getuige schreef die toe aan voetstappen van brandweerpersoneel. Een der brandweer lieden, zoo wist getuige te vertellen, was in het bloed gestapt, bij het transporteeren. Ook de andere bloedsporen schreef hfj aan een andere oorzaak toe. Getuige schreef het gebeurde nog °Jeeds aan een ongeluk tw, maar de verongfiukte was zeer zwaar gebouwd, de ruimte waar hij zich moest bewegen, nauw. Hij is waarschijnlijk gestruikeld en met zijn hoofd op de spanten terechtgekomen Toen hij probeerde om op te staan, is hij, naar getuige's meening, wéér gestruikeld, vanaaar de vier verwondingen. President: Dus u stelt u voor, dat de man gestruikeld is. Getuige (die tamelijk lang van stof is): Edelachtbare, mag ik u eens een kleine de monstratie geven? President: Alstublieft niet! (gelach) Getuige: Als men struikelt, kan er veel kracht achter den val zitten, temeer daar A. zwaar was. Toen het verhoor van dezen getuige was afgeloopen, vroeg de president aan den ver dediger of hij nog iets te vragen had. Met nadruk antwoordde mr. Kokosky: Dank U! Nieuw incident. Verdachte: Ik zou willen vragen waarom mr. Kokowski nog kwaad is, ik heb nu geen verdediger meer. (De verdediger had zijn papieren reeds ingepakt). Pres. tot verdachte: Mr. K. is niet boos meer. Mr. K.Jawel, mijnheer de president, dat ben ik wel en ik zou u voor willen stellen even in raadkamer te gaan. De rechtbank ging hierop met den verde diger in raadkamer (beroering in de rechts zaal). Terugkeerende na ongeveer 10 minu ten, hervatte mr. K. de verdediging. café-restaurant worden gevestigd, in ver band hiermede was veel pakmateriaa! in de villa aanwezig, waarin het vuur gretig voed sel vond De brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. De villa brandde dan ook geheel af. De oorzaak van den brand is tot dusver onbekend. 1NBRF-KER GEVAT. Hedennacht heeft de politie te Nijmegen aangehouden den 26-jarigen landbouwer C. van der S., die eenigen tijd in Noord -Frankrijk heeft gewerkt en de laatste weken de buiten wijken van Nijmegen onveilig maakte. Van nacht bleek hij nog te hebben ingebroken in een winkel in de Ómmerstraat. De man had een geladen revolver en inbrekerswerktuigen en een zak met klein geld bii zich. De man ontkende, maar de bewijzen tegen hem zijn overtuigend. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het 18e postvliegtuig is heden te 8.45 uur uit Bangkok vertrokken. Te 11.05 uur te Alorstar geland. Vandaar te 13.40 uur weder opgestegen en te 16 uur 15 te Medan aangekomen. Alles wel, morgen verder, MISHANDELING MET DEN DOOD ALS GEVOLG. De rechtbank te Assen veroordeelde heden V. de Munnik uit Zwartemeer (gem. Em- men), thans gedetineerd, wegens mishande ling den dood tengevolge hebbende, tot 18 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch van het open baar ministerie was 2 jaar. CASTRICUM. Naar wij vernemen is door de Kroon goed keuring verleend aan het raadsbesluit tot vaststelling van het getal opcenten op de gemeentefondsbeiasting, zoodat deze voor het belastingjaar 1931—1932 zullen bedragen 60. Bij het café van den heer W. de Groot te Bakkum werd een rijwiel vermist, maar daarvoor in de plaats stond een nieuw heerenrijwiel, dat weer ontvreemd bleek te zijn in Alkmaar en dat toebehoorde aan C. P. alhier. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Holl. Lloyd. Drechterland (thuisr.) 20 Mei te Santos. Ulm (uitr.) 19 Mei te Santos. Holland Amerika-Lijn. Damsterdijk, Rott./Vanc., 19 Mei v. Cristobal. Delftdijk 21 Mei v. Rott. n. Vancouver via Londen. Rotterdamsche Lloyd. Kedoe (uitr.) 20 Mei 2 u. 4 v. Genua. Patria (uitr.) 21 Mei 10 u. v.m. te Marseille. Buitenzorg (thuisr.) 20 Mei v. Port Soedan. Menado 21 Mei v. Rot. te Hamburg. Sibajak 20 Mei v. Batavia n. Rott. Slamat (thuisr.) 21 Mei v. Southampton. Kon Ned. Stoomb. Mij. Iris 21 Mei v. Amst. n. Rott. Nereus 21 Mei v. Amst. n. Danzig. Baarn 21 Mei v. Duinkerken te Hamburg. Hermes 21 Mei v. Bourgas te Konstantino- pel. Jason (uitr.) 19 Mei v. Antofagast.a Nickerie 21 Mei v. Amst. te Paramaribo. Odysseus 20 Mei v. Danzig n. Stettin. Rhea 21 Mei v. Amst. te Hamburg. Telamon 20 Mei v. Lipari n. Palermo. Triton 20 Mei v. Piraeus n. Salonica. Venus 21 Mei v. Cadix te Barcelona. Barneveld (thuisr.) 20 Mei v. Tocopillo n. Ilo. Bodegraven (thuisr.) 20 Mei v. Curagao. Brion 19 Mei v. Amst. te Bordeaux. Crynssen (thuisr.) 20 Mei v. Barbados n. Plymouth. Doros 20 Mei v. Savona n. Torrevieja, Stoomvaart Mij. Nederland. Joh. v. Oldenbarnevelt, thuisr., 21 Mei van Algiers. Chr. Huygens, uitr., 21 Mei v. Southampton, Holland—Oost-Azië-Lijn. Zosma, thuisr., 20 Mei v. Port Said. Oostkerk, thuisr., 19 Mei v. Hongkong. Stoomvaart Mij. Oceaan. Clytoneus, Batavia-Amst.; 21 Mei te Suez. Eurymedon, Batavia-Amst.20 Mei v. Mar seille. Menestheus, Dairen-Rott. 19 Mei te Yoko- hama. Holland—Afrika Lijn. Westerkerk, uitr., 19 Mei v. Lorenzo Mar qués. Grijpskerk 21 Mei v. Hamb. te Amst. Jagersfontein, uitr., 21 Mei te Das-es- Salaam. Nijkerk 20 Mei v. Rot.tt n. Hamburg. Rietfontei'n, uitr., 21 Mei te Port Said. Java—New-York Lijn. Tapanoeli, 20 Mei v..Java te New-York. Holland—Britsch-Indlë-Lijn. IJselkerk, thuisreis, 21 Mei te Hamburg. HollandWest-Af rika-Lijn. Gaasterland, 20 Mei v. Hamburg n. A'dam. Rijnland, 21 Mei v. A'dam n. Hamburg. Java—China—Japan-Lijn. Tjiliwong, 19 Mei v. Hongkong n. Shanghai. Rotter dam—Znld-Amerika-Lijn. Alchiba, 21 Mei v. Buenois Ayres te Rott. SilverJava Pacifix Lijn. Tabian, 16 Mei v. Los Angeles n. Calcutta. DE TARWEWET. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat de tarwe oogst 1930 in de werking van de tarwewet 1931 zal worden opgenomen. BRAND. Villa afgebrand. In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur is brand uitgebroken in de villa „Vreden- hoef", ap den hoek van den Bennebroeker weg en rijksstraatweg te Bennebroek. Het huis werd tot voor kort bewoond door den oud-vice-president der Haarlemsche recht bank, doch een dezer dagen zou er een hotel EEN OVERVAL. Met ongebluschte kalk gegcoid en een arm. stuk geslagen. Donderdagavond tegen 11 uur is de heer Brants te Azewijn (gemeente Bergh) juist voor zijn woning aangerand. De aanrander wierp den heer Brants een zak ongebluschte kalk in het gelaat en sloeg hem toen met een stuk ijzer op hoofd en armen. Op zijn hulpgeroep kwamen de huisgenooten toegesneld en nam de aan rander de vlucht zonder te zijn herkend. Bij onderzoek bleek, dat de heer Brants door den slag een armbreuk had gekregen. De dader moet iemand zijn, die met de gewoonten van den aangevallene bekend was. De heer Brants kwam van een vergadering van den Algeme - nen Boeren- en Tuindersbond, waar hij als penningmeester rekening en verantwooiding had gedaan. Het kasgeld, ten bedrage van ruim 3000, had de heer Brants in een ijzeren kistje bij zich. Ondanks zijn armbreuk hield hij zijn waarden en boeken vast en had de aan rander geen succes. Elk signalement van den dader ontbreekt. DE DIRECTEUR DER GEMEENTE WERKEN VAN ALKMAAR MAAKT BE KEND, DAT DE LAAT MET INGANG VAN HEDEN VOOR ALLE VERKEER IS OPENGESTELD. naar waarnemingen.mricht in den morgen Medegedeeld door het Kon. Nederl Instituut te De Bildt. 1 Hoogste barometerstand 775.5 mM Abisko. Laagste barometerstand 753.8 mM. te V lencia. Verwachting, geldig tot den avond van Mei: DE BLOEMENKLOK. Wij herinneren er nogmaals aan, dat er een prijsvraag is uitgeschreven, waarbij men kan raden hoeveel gele plantjes en hoeveel plantjes in totaal voor de bloemenklok ge bruikt zijn. Wie het dichtst het totaal aantal plantjes raadt en ook wie het aantal gele plantjes het meest nabij komt, krijgt als prijs gratis een bed bloemen in zijn tuin aange legd door den plantsoendienst. Het ligt in onze bedoeling de gezegelde enveloppe van den plantsoendienst Dinsdag 26 Mei te 10 uur te openen. Tot zoolang kan men dus nog op ons bureau de opgaven met vermelding van naam en adres inzenden. BLIJDE GEBEURTENIS OP DE STADSKWEEKERIJ. Men schrijft ons: De zwanen op de kweekerij hebben jongen 8 stuks, wat zeker wel een zeldzaamheid is. Zij zwemmen nu reeds (twee dagen oud zijn de) in de Metiusgracht En met wat grooter zorg omringen de ouders hun kroost. Past op komt er niet te dicht bij. Het mannetje is in het bijzonder waakzaam. Een omwonende die eenige zorg aan hun wilde besteden werd finaal de schop uit zijn handen in het water geslagen. Verleden jaar is het gebeurd dat en paar jongelui met hun kano aan het spelenvaren waren. Het mannetje vloog op hun aan, de zwaan kwam op de kano en de twee roeiers in het water terecht. Het is aar dig te zien hoe zij zwemmen. De jongen blij ven steeds bij de moeder. Het gebeurt ook wel dat zij in het midden zwemmen. Het mannetje houdt dan de golven tegen en is dus golfbreker. Nu zien de jongen er nog grauw uit, maar aanstonds worden zij geel, daarna wit. Velen aanschouwen deze vogel familie met bewondering. POSTDUIF KOMEN AANVLIEGEN. Bij den heer H. Kootstra, alhier, is komen aanvliegen een Postduif gemerkt B 2840.3.29 DE STEDELIJKE MUZIEKTUIN. Al blijft het weer koud en guur, in den Stedelijken Muziektuin zijn toch reeds alle voorbereidingen getroffen om het den gasten zoo aangenaam en geriefelijk mogelijk te maken. Wij herinneren er gaarne aan, dat er te genwoordig een bijzonder goede gelegenheid is lunch en diner te gebruiken. Wij vestigen hier speciaal de aandacht op de daarvoor getroffen voorbereidingen voor de Pinkster dagen. De Muziektuin is thans ook speeltuin ge worden. Er is een afgesloten gedeelte, waar de kinderen veilig spelen kunnen. Er staan thans o.a. een draaimolen, wip, zweefmolen een schelpenbak, enz Wij kunnen een bezoek aan deze fraaie Stedelijke inrichting dan ook ten zeerste aan bevelen. EEN EXCURSIE. Men schrijft ons; De Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en plant kunde, afd Alkmaar, organiseerde op 20 Mei een avondexcursie. Te circa 7 uur werd door een 18-tal dames en heeren, onder deskundi- ge leiding van den directeur der plantsoe nen, een bezoek gebracht aan de Stadskwee- kenj, waar allereerst onze aandacht werd ge vraagd voor 'n kolossale Iep (Ulsuces Monu- mentalus). Terecht werd door den heer Hoek opgemerkt, dat het spreekwoord (boompje groot, plantertje dood) niet altijd opgaat Immers deze boom was door hem 30 jaar ge leden als een dun boompje geplant, en was thans tot dezen geweldigen boom uitge groeid. Tal van boomen en heesters worden hier gezaaid, gestekt en geënt, om na enkele jaren kweeken, langs onze stadssingels uitgeplant ken of Zuidwesteliiken wind, meest zwa'arK wolkt met tijdelijke opklaringen, mogeliiü eenige regen, iets warmer. 6 UJK te worden. Ons werd gewezen op de tanmT kastanje (Castania Vesta) welke t\veehui?m is. Plant men deze aan, en men verlangt ont vruchten, dan moeten dus steeds twee exem plaren, een manlijke en een vrouwelijke wor' den geplant. Men wees ons op de dubbele wilde kastin je, die mooi bloeit, doch geen vruchten voort brengt, wat voor straatbeplanting een eroni voordeel is. (Men overtuige zich hoe de kas tanjeboomen in de Kruislaan door de ienuH in dien tijd worden vernield). Aan het slot werden de bakken en kassen bezichtigd waar duizenden plantjes gereed staan om 'straks onze stadsparken te versieren. Voor een leek onbegrijpelijk, de geweldige arbeid en zorg voordat men zegt, de planten zijn klaar Te circa half negen werd de tuin en plan tenkas van mr. W. C. Bosman, onder leidinó" van den tuinbaas, bezichtigd. De rotspartij met haar fraaie kleurschakeering werd ten zeerste bewonderd In de plantenkas ziet men een weelde van kleuren. De tropische planten zijn hier sterk vertegenwoordigd, de fraaie Caladuim met roode en witte bladeren, de heusche banaan (Musa Cavendissi) 'enz enz. Na afloop werden wij verrast met een gastvrij onthaal door den heer en mevrouw mr. W. C. Bosman, ten hunne huize, alwaai ververschingen werden rondgediend. Onze gastheer bracht een dronk uit op den bloei van den tuinbouw in het algemeen en voor de afd. Alkmaar in het bijzonder. Gastheer en gastvrouw ook vanaf deze plaats, onze hartelijden dank. BRONZEN EERE-PENNING TOEGEKEND. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeu ring en tevredenheid de bronzen eerepenning toegekend aan A. J Hugtenburg, hulpbe waarder aan het Huis van Bewaring alhier. HOOGSPANNINGSGEBOUW ST. ELISABETH-ZIEKENHUIS. B. en W. schrijven in bijlage no. 88: Ten behoeve van de electriciteitsvoorzie ning van het gedeelte der gemeente, begrensd door de Juliana van Stolberglaan, den Ken- nemerstraatweg, het Heilooërdijkje en de Bleekerssloot is 't gewenscht nieuwe laag- spanningstoevoerkabels aldaar aan te leg gen. Deze kabels zouden kunnen uitgaan van het hoogspanning^febouwtje, dat op het terrein van het St. Elisabethziekenhuis is ge legen. Het bestuur van genoemd ziekenhuis is bereid een gedeelte van de transformator ruimte en hoogspanningsruimte, die niet noo- dig is voor de installatie van het St. Elisa bethziekenhuis ter beschikking te stellen van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf en voorts ten behoeve van dit bedrijf toestemming te verkenen tot het leggen, hebben en onderhou den van de noodige kabels in het terrein van het ziekenhuis, een en ander tegen een jaar- lijksche vergoeding van 72. B. en W. stellen den Raad voor van deze gelegenheid gebruik te maken en bieden daar toe een ontwerpbesluit ter vaststelling aan. CHINEEZEN-UITTOCHT. Aneta verneemt, dat onder de Chincezen in Ned.-Indië een sterke animo bestaat om naar China terug te keeren. Zoo vertrok gisteren een boot met duizenc Chineesche passagiers aan boord, terwijl er vandaag wederom een met vijf honderd Chineesche passagiers naar China vertrekt. Hiertegenover staat, dat de immigratie van Chineezen in Ned -Indië ver minderd is met ongeveer veertig procent, welk percentage nog stijgende is. Het verschijnsel is niet alleen een gevolg van de malaise, doch wordt ook veroorzaakt door het postvatten van de meening. dat het in de kustgebieden van China, waarvandaan de meesten afkomstig zijn, thans veel rus tiger is dan vroeger. Ook het naar Indië laten overkomen van het gezin komt veel minder voor ondanks het feit, dat de verhoogde toe latingsgelden in Juli a.s. van kracht worden Kolven. Wedstrijden te Nieuwe Niedorp.. De uitslag van den Kolfwedstrijd van den N.-H. Kolf bond welke op 17, 18 en 19 Mei te Nieuwe Niedorp werd gehouden, luidt: Eere-afdeeling1ste prijs met 150 punten. P. Molenaar te Zd. Scharwoude; 2de pnjs m. 140 p.: F. Kostelijk te Alkmaar. Eerste klasse: 1ste prijs met 162 P"1"®?» H. Ero te Koog a/d Zaan; 2de pr. m. 140 p.: S. Evers te Oudkarspel; 3de pr. m. U4 p.: C. Kaper te Alkmaar. Tweede klasse: 1ste prijs met 141 Punt® W. Kooiman te Wognum; 2de pr. m. 134 p P. Quant te Warmenhuizen; 3<le pr. m. l^y p.: J. de Geus te Zd. Scharwoude. lset Serieprijs 51 punten: J. Keuken te rs- Niedorp. (1ste en 2de Serie) prijs 94 punten. P. Goet te Zd. Scharwoude. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: w Gradus Haller en Elisabeth Put. w ïec» Russcher en Trijntje Boon. Simon de J0"6 en Wilhelmina Brouwer. Pieter Hartog Trijntje Ruiter. Jacobus Boots en Joha" n Woudsma. Wessel de Jager en Hester der Wal. Jan Steensma en Janke Hamsi Marten Schutte en Emelia Hoogeveefl. K.'8 May en Klazina van der Wulp. GEBOREN: Gerrit Dirk z. v Klaas Kouwenberg Christina Blouczuk. Cornelis Martin eni J nette Martha z. en d. van Jan Blom Froutje Groot. (Herplaatst wegens misstelling T.0 Gebore n: Janny Elisabeth, d. v. Ian Kaal en Elisabeth Perre.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2