Aqmda Buitenlasid Indië in ons midden Provinciaal nieuws Gemeenteraden. STAD EN OMGEVING?" Radiografisch weerbericht Zaterdag 23 Mei.. 7.30 uur, Cinema Americain: The parade of the West (circusfilm, geluidfilm); voor el- ken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De duivelskuil (avontuur, drama), boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De man met het ijzeren masker (rom., geluidfilm); voor ^TSO^uurfGulden Vlies: Wien du Stadt der Lieder (amusements-geluidfilm)voor el- ken leeftijd. Zondag 24 Mei. In Cinema Americain van 2 uur n.m. at doorloopende voorstelling van The parade ot the West (circusfilm, geluidfilm)voor eiken '€e/n Alkmaarsch Bioscoop-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van De duivelskuil (avontuur, dram.); boven 14 jaar. In Victoria-Theater van 2 uur nam. at doorloopende voorstelling van De man met het ijzeren masker (rom., geluidfilm); voor elk3nuureen7.30 uur, Gulden Vlies: Wien du Stadt der Lieder (amusements-geluidfilm); voor eiken leeftijd. Maandag 25 Mei. 2 uur, Beukenplein bij den Kattenberg op het landgoed Nijenburgh, zendingsfeest Van 2 uur af in Cinema Americain door loopende voorstelling van The iparade of the West (circusfilm, geluidfilm); voor eiken leeftijd. In Alkmaarsch Bioscoop-Theater van 2 uur af doorloopende voorstelling van De duivelskuil (avonturen, dram.); boven 14 ^In Victoria-Theater van 2 uur af doorloo pende voorstelling van De man met het ijze ren masker (rom., geluidfilm)voor eiken l£ 3ft'uur en 7.30 uur, Gulden Vlies: Wien du Stadt der Lieder (amusementsgeluidfilm); voor eiken leeftijd. MOORD OP EEN ENGELSCH AMBTE NAAR TE HONGKONG. De directeur van het Britsche leger- en marine-instituut te Honkong werd gisteren met zware steekwonden dood in zijn kamer gevonden. Men vermoedt, dat hij door Chineezen is vermoord. Omtrent den dader heeft men geen enkele aanwijzing. OPLICHTING MET EEN VALSCHEN BRIEF VAN HINDENBURG. De juryrechtbank Berlijn—Centrum ver oordeelde den 40-jarigen koopman Adolf Thun, wegens valschheid in geschrifte tot een jaar gevangenisstraf. Thun had getracht met behulp van een vervalschten brief van den Rijkspresident en 'het Ministerie van Buitenlandsche Zaken van het Rijksbureau voor Schadevergoeding twee honderd duizend mark los te krijgen. Thun, die reeds negen maal veroordeeld is. heeft ;en zeer avontuurlijk leven achter zich. V ZES ENGELSCHEN DOOR LAWINE BEDOLVEN? Van de zes Engelsche toeristen, die begin dezer week getracht hebben de Pyreneeën te voet over te trekken, hoewel de bergpassen met een meer dan een meter dikke sneeuw laag bedekt waren, heeft men tot nu toe niets meer vernomen. Gevreesd wordt dat zij door een lawine zijn overvallen. Reddingskolonnes zijn uit gezonden om de vermisten op te sporen. WEDEROM EEN DUITSCHE POSTBODE OVERVALLEN. Gisteren is wederom een overval gepleegd op een postbode. De man werd in de Hindenburgstrasse te Duisburg door twee jongelieden aange houden, die hem met een zandzak tegen den grond sloegen en zijn geldtasch probeerden te ontrukken. Beiden moesten echter de vlucht nemen en werden later gearresteerd. GEVECHT MET SMOKKELAARS AAN DE POOLSCH-DUITSCHE GRENS. Poolsche grensjagers betrapten gister nacht drie smokkelaars. Daar deze op de vlucht sloegen losten zij een salvo, waardoor een der smokkelaars gedood en een andere zwaar gewond werd. DE SCHIETPARTIJ IN HET EDEN-PALAST TE BERLIJN. De juryrechtbank heeft gister vonnis ge wezen in de zaak tegen de daders van de schietpartij in het Eden-Palast. De daders, drie Nat.-socialisten, waren in verband hiermede reeds tot 2% jaar ge vangenisstraf veroordeeld, terwijl een derde werd vrijgesproken. De voorlezing van het vonnis werd destijds onderbroken, doordat een der beklaagde, een zekere Berlich, een tiental veronaltabletten had ingenomen en ernstig ongesteld was geworden. Toen gister de voorzitter naar den toe stand van Berlich informeerde, sprong deze plotseling op en zwaaide met een groot keu kenmes, terwijl hij uitriep: „Dit mes laat ik mij niet afnemen. Het is van mij en ik wil het me in de borst steken". Slechts met groote moeite wisten drie veldwachters hem het nies te ontrukken, waarna de voorlezing van heti vonnis het normale verloop kon hebben. BEDRIJVIGHEID VAN JAPANNERS. Een telegafisch bericht van 24 April uit Batavia komt er weer aan herinneren, hoe veerkrachtig nu èn dan Japanners in onzen archipel een bedrijf ter hand nemen en er veel meer uit halen dan inlandsche bevolking die hetzelfde bedrijf uitoefent. Men moei daaraan niet dadelijk zware gevolgtrekkin gen verbinden als deze, dat de Japanner dan wel voorname eigenschappen zal hebben voor meedoen in een bedrijf, eigenschappen, die een Javaan of Makassaar of Boeginees niet bezit. Maar het is een feit, dat in de visscherii in onzen archipel de Japanner uitkomsten verkreeg in weinige jaren, waarop de Javaan niet kan bogen. Het bedoelde bericht zegt, dat in 1925 Ja panners begonnen te visschen in de Java-zee met één motorboot en er thans 19 gebruiken benevens zeilschepen, terwijl zij 700 man aan den arbeid hebben. Dat is inderdaad verras send en men verneemt niets van eenige terug werking, die het voorbeeld van de vreemde lingen op Java's eigen visschersvolk heeft Wij weten, hoe enkele jaren geleden de Chi- neesche vischhandelaren den verkoop door Japanners te Soerabaja weerstreefden en hen noopten naar Batavia te gaan tot voort zetting van hun eerste proeven. Moch de Chi nees in den Japanschen ijver destijds een ge vaar hebben gezien, thans verneemt men niets van tegenwerking en het Japansche be drijf is wonderlijk snel toegenomen. Een een voudige verklaring voor het uitblijven van tegenwerking ligt voor de hand: 't inlandsch verbruik van visch (gedroogde en gezouten) is zóó groot, dat de opbrengst van de Japan ners de verkoopbaarheid van den oogst van inlandsche visscherij niet schaadt. Het is een feit, dat de inlandsche visscherij krachtiger kan zijn door het aanwenden van betere middelen èn andere manieren en her haaldelijk zijn er pogingen gedaan met steun van de overheid tot verbetering, maar dat alles wil er bij de inlandsche visscherij niet in en men moet er wel het besluit uit trekken, dat de visschers een verandering niet noodig vinden en genoegen nemen met de uitkomsten die zij behalen. Het is het oude lied: de be volking blijft bij haar manieren en vindt geen prikkel to verandering, omdat zij genoegen neemt met haar inkomsten uit landbouw en bedrijf. De Japanner is er in zijn land min der gelukkig aan toe en is genoopt tot meer inspanning. Het is bekend dat de landverhui zing voor de Japanners een noodzaak is en men ziet dan ock dat zij in ons Indië zoeken naar oorden, waar zij met arbeid hun brood kunnen verdienen. Het gevolg is dat men overal in Indië Japanners vindt, soms zelfs als gewone arbeiders. Ik wil nu niet daardoor begrijpen die zonen uit het land van de rij zende zon, die in de eerste jaren van de Ame- rikaansch-Japansche rivaliteit zich vestigden als winkelier, photograaf, taxirijder, met, naar gerechtvaardigd vermoeden, de bedoe ling van spionnage. Dat er officieren van het Japansche leger en van de marine in In dië verbleven, verkapt als photograaf, als taxi-rijder, als tuinder, staat nagenoeg vast Maar buiten deze menschen om zijn er overal Japanners gekomen met het doel zich een levensonderhoud te scheppen en aan ijver ontbrak het hun niet. Japansch kapitaal zette zich op Java vast in de suiker, op Sumatra in rubber, op Borneo in rubber en daar zijn Japansche opzichters in dienst gesteld. Het is ten aanzien van enkele ondernemingen ook vermeld, dat men er Japansche arbeiders wil de gebruiken. Naar ik meen, is 't zoover niet gekomen, vermoedelijk omdat de Japanner ongaarne in een zoo ondergeschikte betrek king zijn land verlaat voor Indië; hij wil et liever geen koelie zijn. Winkelbediende lijkt hem beter, bediende bij den photograaf, bij den kapper eveneens. Hij wil ook werkbaas zijn en in die positie vindt men er enkelen b.v. op Boeton in het asphaltbedrijf. Zelden treft men in Indië den Japanner als dagloo- ner, als koelie. Over het geheel ziet men hen arbeiden bij een landgenoot als werkgever en zij vermengen zich minder gereedelijk met de gewone inlandsche bevolking dan de Chi nees. Ook is hun omgang met de bevolking minder gemakkelijk dan die van den Chinees. De inlander staat vreemder tegenover een Japanner dan tegenover een Chinees; hij wei felt in zijn houding en weet niet of hij wel met een toewan, een meneer, heeft te doen. Hij zal spreken van den „toewan Japan", terwijl hij nooit spreekt van den „toewan Tjina". De Japansche ondernemingen in In dië, het grootbedrijf, zijn over het algemeen niet gunstig; noch op Java in suiker en thee, noch op Borneo en Sumatra in rubber berei ken zij wat de westersche ondernemers tot stand brengen. De Japansche enkelingen doen hun zaken beter dan de vennootschap, vermoedelijk omdat zij' beperkt zijn en voor hen niet zoozeer wordt vereischt het gemak in den omgang met den inlander. En als dat zoo is, dan is het ook verklaarbaar, dat juist de Japansche visscherij zoo goed gaat. Want het bedrijf voeren zij uit op zee met eigen kornuiten en den verkoop hebben zij geregeld met Chineezen en anderen dadelijk aan den wal, zoodat zij niet met het binnenland van doen hebben. De koloniseering van den Japan schen enkeling, zooals die voorkomt in de Minahassa en op Halmaheira, waar een Ja panner een kleine onderneming leidt van tuinbouw met enkele helpers en familieleden, zal niet licht een bezwaar vormen voor de ge meenschap. Anders kan het zijn met een kolo nisatie in het groot, wanneer tientallen en meer op een groot terrein zich meester van de omgeving zouden voelen en allicht meer betrekking zouden krijgen met de bevolking. Maar dat vermoedelijk lastige geval doet zich niet voor en het is te wenschen, dat er geen grondslag ontstaat voor verwikkeling van Japansche kolonisten met de Indische bevol king. Hun ervaringen met voortbrenging in het groot in Indië zijn niet bepaald aanmoe digend. DENGAN HORMAT. DE BEKRONINGEN VAN DE INZENDINGEN VAN DE B.O.L.T.H.A. De bekroningen van de inzendin gen van de B.O.L.T.H.A. Voor de verschillende inzendingen tulpen, narcissen, hyacinthen en bijgoed heeft de jury thans de bekroningen vastgesteld. Hieronder volgt de lijst van de bekronin gen: J. de Goede, Breezand, br. med., eereprijs, van de koningin; G. A. Preyde, Breezand, id. id. van prinses Juliana; H. de Groot, Bree zand, id. id. van prins Hendrik. J. de Goede, Breezand, gr. gouden med. van het gem. bestuur Den Helder; A. Kloos terman, Breezand, idem van Anna Paulow- na; G. A. Preyde, Breezand, idem van de K. v. K.; Homan en Van Oosten, Breezand, verg. zilv. lauwertak; J. Onderwater Co., Breezand (grootste en beste inz. Hyacin then), zilv. beker; J. de Goede, Breezand, idem; B. Moolenaar Zoon te Breezand. Kleine gouden medaille aan: A. van den Berg z. te Anna Paulowna. G. A. Prevde te Breezand, J. van Berg Cz. te Breezand, J. de Goede te Breezand, E. Nieuwenhuijs t Koegras, H. M. Ruysenaars te Breezand, Homan en Van Oosten te Breezand en j- Onderwater Co. te Breezand. f1/r-no. Kunstvoorwerp aan Noorder Kunstkring, Den Helder. Verg. zilv. plag. aan: C. P- Kuys, Anna Paulowna, M. A. Kolster, Breezand, n. v. d. Berg Zn., Breezand. r„a,i„ Zilveren medaille, extra aan J- de uoeac en gebr. Lubbert te Breezand. Zilveren medaille aan M. A. Kolster Breezand, H. van den Berg Zn. te Bree zand, A. van den Berg Gz. te Anna Paulow na, H. de Groot, H. de Groot, E. Komen-, A. Moerel, G. A- Preyde en H. van den Berg Zn., allen te Breezand, E. Wilms te Anna Paulowna, Gebrs. Zandbergen te Breezand, Jb. Rozenbroek te Anna Paulowna, I. ae Haas, B. Moolenaar Zn. en H. M. Ruyse naars, allen te Breezand. Grootste gouden medaille: Inzending u. A. Preyde voor de meest uitgebreide collec tie bolgewassen, waarmede tevens de beste reclame gemaakt wordt voor het gebruik van bolgewassen in den tuin. Groote gouden medaille: J. de Goede voor wildbeplanting vroege tulpen met speciale prijs in den vorm van zilv. beker, voor beste inzending bijgoed. Verguld zilveren medaille aan: P. T Ko men te Anna Paulowna, A. v. d. Berg Gz te Anna Paulowna, P. van Kooten, J- Onder water Co., H. M. Rusenaars, G. A. Preyde, Homan en Van Oosten, De Wilde Essenveld, E. P. Zwager, J. Onderwater Co., J. Onderwater Co., B. Moolenaar Zoon, E. P. Zwager, Gebrs. Zandbergen, allen te Breezand, De Graaf Gerharda te Lisse, B. Moolenaar Zoon te Breezand, J. Ond-êrwater Co. te Breezand, J- de Goede te Breezand, De Wilde Essenveld te Bree zand, A. van den Berg te Anna Paulowna, G. L. Elfring te Anna Paulowna, Homan Van Oosten te Breezand, H. van den Berg te Anna Paulowna, E. Nieuwenhuis te Lisse, F. Nyssen te Breezand, P. J- Koomen te Anna Paulowna. HEERHUGOWAARD. Vrijdag vergaderde de raad. De voorzitter, burgemeester van Sloo- ten, opende om half drie de vergadering. (Zuid) en de Tuinbouwvereeniging Hu- Zuid) en de Tuinbouwvereeniging Hu- gowaard om de gewone jaarlijksche subsidie voor den cursus in de school aan den Hondenweg gehouden, werd gunstig beschikt en 50 toegestaan. Het verzoek van P. Dekker om van ge meentewege een kunstbeen te mogen ontvangen, wegens tewerkstelling in een meubelfabriek en de onmogelijkheid, dat zijn moeder daarin voorziet, lokte nog al eenige bespreking uit. Na eenige discusssie werd besloten een bedrag als noodig is, beschikbaar te stellen. 1 Door verschillende personen aan het Zuideincle van dtn Middenweg was een adres ingediend om aanfluiting aan de waterleiding. De voorzitter deelde mede, dat hen bericht is gezonden, dat de aan leg ongeveer 13000 zal bedragen en dat dus onder de huidige provinciale bepa lingen door de afnemers pl.m. 780 per jaar gegarandeerd moet worden. Daar op dit schrijven nog geen nader bericht is ontvangen, werd besloten de beslissing tot een volgende vergadering te ver dagen. Op een verzoek van H. Kregel om be taling van gemeentewege van zieken huiskosten voor zijn vrouw, tot een, be drag van ruim 60, werd gunstig be schikt. Het verslag der rekening 1930 van de Ge zondheidscommissie te Hoorn lokte geen bespreking uit. Van de afd. Centr. Gen. tot uitzending kinderen naar vacantiekolonies werd ge vraagd om inplaats van de tot nu toe ver strekte bijdrage per kind een vast bedrag te mogen ontvangen. De heer Tromp meende dat dit te verkiezen is boven- de tot nu toe gevolgde wijze van subsidieeren, daar de vereeniging dan weet, waar zij zich aan houden kan en vooruit het jaarlijksch uit te zenden aantal kinderen kan bepalen. Besloten werd f 200 per jaar uit te trekken. Door J. Oldenbroek, indertijd door den Raad van Arbeid uitgezonden naar het Sa natorium Hoog-Laren te Blaricum en daar thans als genezen ontslagen, was een verzoek ingediend om een gemeentelijk voorschot van 100, daar hij een winkel in 'kruideniers waren wil beginnen aangezien lichamelijke arbeid, zooals hij dien voorheen verrichtte, hem voorloopig nog verboden is. Besloten werd met het Burgerlijk Armbe stuur de noodige besprekingen dienaangaan de te houden, zoodat betrokkene het benoo- digde geld langs dezen weg zal krijgen. Het voorstel B. en W. om de V.S.D.B., in plaats van de gevraagde 5 cent per aanslui ting een subsidie ad 25 per jaar te geven werd zonder verdere bespreking overgeno men, terwijl besloten werd adhaesie te betui gen aan het adres van den Groningschen Bond van landarbeiders tot verlaging van de annuïteitsrente der Rijksvoorschotten voor plaatsjes voor landarbeiders. De heer Kuilboer aan den Oterleekerweg heeft aansluiting aan het G.E.B. verzocht. Waar de onkosten van deze aansluiting 561.50 bedragen, de jaarlijksche onkosten op ongeveer 83 zijn geraamd en het ver bruik vrijwel 70 zal bedragen, werd beslo ten het verzoek toe te staan, daar verzoeker geneigd is het tekort op de exploitatie te garandeeren. Het kohier hondenbelasting 1931 in totaal 626 werd zondere verdere bespreking vast gesteld. Van B. en W. was een voorstel uitgegaan om aan de Landbouwschool te Spanbroek van de R.K. Vereeniging tot verschaffing en be vordering van Landbouwonderwijs in het bisdom Haarlem een jaarlijksche subsidie ad 100 toe te kennen. Wethouder Krom, die de vergadering te Spanbroek heeft bezocht, deelde mede, dat men daar aanvankelijk gemeend had subsi dies van H.-H.waarrl niet noodior te hebben daar verschillende omliggende gemeenten in dertijd reeds een bedrag hadden toegezegd. SnJbroek zelf b.v. 800. Waar echter een paar gemeenten zich hadden teruggetrokken of een weifelachtige houding hadden aange nomen, was men er toe gekomen ook Heerhu- gowaard aan te zoeken. De heer Kooij vroeg of onze gemeente fei telijk niet buiten dien kring ligt De heer Tromp meende, dat hier het doel den doorslag moet geven en dat is het geven van onderwijs, dat werkelijk hard noodig is. De heer Kostelijk meende, dat de gemeen te zich hier op een nieuw pad begeeft tot nog toe niet door haar betreden. Steeds heeft men zich nog gehouden aan het geven van een toelage per leerling, terwijl hier een be- drag* gevraagd wordt voor stichtingskosten. Bovendien heeft hij nog niet vernomen of reeds leerlingen uit deze gemeente toegezegd hebben en zal daar slechts landbouwonder wijs gegeven worden, terwijl de toekomst zich hier in de richting van den tuinbouw gaat bewegen. Wat de mentaliteit van de landbouwende bevolking tegenover dit on derwijs te zien geeft, 'heeft men kunnen zien aan de indertijd opgerichte tuinbouwschool te Alkmaar, die wegens gebrek aan belang stelling is moeten worden opgeheven. Waar het echter gaat om bevordering van het on derwijs, zal hij niet tegen stemmen. (Wordt vervolgd.) PIEPKUIKENMARKT. ALKMAAR, 23 Mei 1931. Op de heden ge houden piepkuikenmarkt waren aangevoerd 2 korven en 62 kisten. De prijs was 1-451.55 per K G. De handel was vlug. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 23 Mei. Op de heden ge houden aardappelmarkt waren de prijzen on veranderd. Aanvoer 1 lading, zijnde 650 H.L GEVAARLIJKE TRAMKRUISING. In den Rijksweg AlkmaarDen Helder is nabij het abattoir te Alkmaar een gevaarlijke tramkruising. Ter plaatse kruist de van het station komende stoomtram plotseling dezen weg, terwijl voor het verkeer, komende uit de richting Den Helder, het uitzicht aldaar, mede door de daar geregeld gestationneerdc tramwagens geheel wordt belemmerd, zoodat groot gevaar bestaat voor botsingen. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben nu aan den inspecteur-gneraal der spoor- en tramwegen verzocht te willen bevorderen, dat vorengenoemd gevaar zal worden opgeheven. EEN VERNIEUWDE ZAAK. De heer Goudsblom heeft zijn winkel op den hoek van de Zilverstraat laten moderni- seeren door de firma Blom en Bruin alhier, en gezegd mag worden, dat deze daarin zeer goed geslaagd is. De bestaande etalagekas ten zijn vernieuwd en o.a. voorzien van ee.i parketvloer en in de vroegere kamer aan de Zilverstraat, welke tot magazijn is ingericht met kasten en stellingen, is nog een derde etalagekast ingericht, geheel stofvrij. In de:i winkel zelf zijn de kasten verwijderd en nieu we moderne aangebracht op zoodanige prac- tisch wijze, dat de ruimte in den winkel grooter is geworden. Het oude plafond is ver dwenen en vervangen door een betimmering met berken-triplex en eiken afzetting. Door een en ander is het geheele interieur ten zeerste verfraaid, waarmee wij den heer Goudsblom geluk wenschen. OVERREDEN. Gistermiddag is op de Laat het pl.m. 5-ja- rige jongetje van den heer P. A. Jacobse overreden door den groentewagen (een drie- wielige motor met bakwagen) van den heer Kos. De jongen was, achter een bal hollend, plotseling den weg overgestoken, zoodat de berijder van den wagen een ongeluk niet meer kon voorkomen. De wagen wierp het kind omver en reeds het over de borst. De knaap kreeg eenige hoofdwonden en werd in zijn woning binnengedragen, waar de geroe pen geneesheer bovendien een lichte hersen schudding constateerde. Na een rustigen nacht was de toestand van het kind hedenmorgen vrij goed. JUBILEUM OP ,,'T HONDSBOSCH". De vlaggen op den grooten hef-bok en op 't kantoor der N.V. Scheepswerf en Machine fabriek ,,'t Hondsbosch" wapperden ten tee- ken, dat er iets gaande was, en wel ter eere van een jubilaris. Deze jubilaris was de heer P. Haasbroek, boekhouder aan voornoemde instelling, die op den jubileumdag 25 jaar onafgebroken in dienst der Vennootschap was. In den namiddag had de officieele huldi ging plaats door den directeur, de heer H. J. Bosman, ten kantore der Vennootschap en in het bijzijn van het personeel. De directeur hield een korte toespraak waarbij hij den jubilaris feliciteerde met zijn jubileum, memoreerde, dat deze op 13-jari- gen leeftijd als jongste bediende in dienst was getreden, door zijn ijver en werklust al le trappen tot de hoogste, n.1. hoofd-boek- houder van een technische instelling, had be stegen en deze laatste functie reeds 10 jaar vervulde. Hij belichtte daarbij zijn plichtge trouw- en nauwgezetheid en wenschte den jubilaris toe, dat hij het mocht beleven nog eens zijn 50-jarig jubileum aan ,,'t Honds- bosch te vieren, bij welken wensch het per soneel, bij monde van den werkmeester en chef-teekenaar, zich aansloot. Een stevige handdruk volgde alsmede de aanbieding door den directeur van een en veloppe met inhoud. De heer Haasbroek dankte den directeur en het personeel voor de hem gebrachte hul de en hoopte nog lang zijn krachten in dienst ineming te m°Ken stellen en dat de Sn e. verstandhouding aan 't Honds- duren 10 g'e van dagen moge voort- Met trotsch verklaarde hij, dat er in zijn 25-jangen diensttijd 184 schepen van diver se grootte gebouwd waren en vond het een groot belang, dat een werf in Alkmaar hare productie's naar vele en belangrijke wereld- deelen afleverde en de na-bestellingen een duet jS waren van de kwaliteit van het pro- nMr waarnemingen,^verricht ,n M^eeld^utóKo„.N«krl. M(t Hoogste barometerstand 772.2 mM te Ha. paranaa. Laagste barometerstand 750.1 te Valenrb Verwachting, geldig tot den avond van ói Mei: Zwakke tot matige Zuidelijke tot ZuiH oostelijke wind, meest licht tot half bewolkt droog weer behoudens kans op onweer, iéts warmer. Hij had, zoo zeide hij, gedacht, daU^T dag, met het oog op de algemeene tijdsom standigheden, ongemerkt voorbij gegaan zoü zijn, doch het was hem toch een groot: vreugde dezen dag zoo te zien verloopen en was daarvan dan ook zeer onder den' in druk. Hierna, het was intusschen half-zes ge worden, werd in het kleedlokaal der fabrtk de hulde voortgezet en sprak een der oudste arbeiders woorden van sympathie, waarvoor de jubilaris dankte daarbij de sympathie od hoogen prijs stellende. f| Vervolgens werd een dronk gewijd op den heer Haasbroek en op het welzijn van >t Hondsbosch. Inmiddels was de auto voorgekomen, die den jubilaris naar huis bracht, waar hern een vijftien-tal bloemstukken van vereenigin. gen, vrienden en familie wachtten. Tevens waren er verscheidene cadeaux, als een elec- trische ganglamp, een electrische kamerlamp pendule-klok, likeurstel, etc. Bovendien wa.' ren er een groot aantal schriftelijke geluk- wenschen binnengekomen, zoodat deze dag den nog jongen jubilaris zeker als een onver getelijke in herinnering zal blijven. Naar men ons mededeelde zal de heer La- gendijk, werkmeester aan deze werf, op 6 Juli a.s. rijn 25-jarig jubileum herdenken. ZANG IN HET KERKGEBOUW TE BERGEN AAN ZEE. Naar wij vernemen, zal mevrouw Cora de Langevan Rijn Zondag 24 Mei (eersten Pinksterdag) in het kerkje te Bergen aan Zee eenige gewijde liederen zingen. De toegang, voor zoover de plaatsruimte het toelaat, is vrij, terwijl de aanvang op hal', vier is gesteld. BLOEMPJESDAG. De bloempjesdag ten bate der stichtijj Meer en Bosch te Heemstede en Haarlem ij vastgesteld op Dinsdag 26 Mei (3e Pinkster- dag). Hiervoor heeft zich een comité ge vormd bestaande uit de dames mevr. Hak— Plomp, mevr. Verwaal—Van Schaarden burg, mevr. Ringers—Wolzak en de heeren G. Grondsma, B. Kuijper, H. K. de Wild, Tj. N. Adema en j. Koopal. JUBILEUM. 28 Mei a.s. hoopt de conducteur A. Ha* sing van de stoomtram Egmond aan Zee- AlkmaarBergen aan Zee, zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. DE RjïIS VAN ORPHEUS NAAR SOLINGEN. Ter aanvulling op het bericht, dat Or pheus'' op 2en Pinksterdag een concert geeft te Solingen, kunnen wij berichten, dat het dubbel mannenkwartet uit Haarlem, mede onder directie van den diréeteur van Orpheus, het feestvierend koor zal vergezellen op zijn reis naar Solingen. Aldaar zal het kwartet, behalve dat het zijn medewerking geeft, ook eenige nummers ten gehoore brengen. EERVOL ONTSLAG. Burgemeester en Wethouders hebben op diens verzoek aan J. Olij, alhier, met in gang van 1 Augustus 1931 eervol ontslag verleend als werkman bij de plantsoenen. WAARSCHUWING. De Hoofdcommissaris van Politie te Am sterdam raadt, in het algemeen belang, iedere vrouw of meisje aan, alvorens in dienst of in opleiding te gaan, hetzij ali dienstbode, huishoudster, kapster, modfi leerling-kapster of welke andere funtM ook, bij J. J. M. NEUREITER, zich noei®»' de JOSE Dl TORRERO, kapper, wonend en zaakdrijvende aan de Weteringsch3" 195, aldaar, eerst inlichtingen omtrent de zen man aan te vragen aan het bureau denpolitie, Reguliersgracht 111. De Commissaris van Politie te Roos«n' daal en Nispen geeft in overweging, a'v®" rens financieele belangen, meer in het b'1" zonder het doen incasseeren van achter stallige vorderingen, toe te vertouwen 3alJ ADRIANUS TOPS, geboren te Breda 4 Maart 1901, wonende en kantoorhoudende te Roosendaal aan de Molenstraat no. y 1 inlichtingen in te winnen bij hem of bij oe0 brigade-commandant der Koninklijke -'a' rechaussee te Steenbergen. NEGERS MET UITGEREKTE LIPPEN- Van 27 tot 29 Mei zullen de negerinnen met de houten lippen van Kija-Bé negerdorp ook te Alkmaar komen e wel in de Harmonie. Nadere bijzonderheden hierover vol.,- Het betreft een groep van 8 vrouwen en mannen. HET VILLAPARK EN BOSCH TE HEII.00 Onze correspondent te Heiloo schrijn- Naast het mooie bosch, eigendom van Ned. Vereeniging van Natuurmonumen en ons bosch, gelegen aan den HecrenvuV, Slempad, eigendom der gemeente, "e n wij ook nog ons villapark, eigendom den heer P. A. de Lange. .,2öl. Hoe krachtig de eigenaar den ^ugc|en aanleg aanpakt, bleek ons, toen we mooien breeden weg zagen die vana Rijksweg om de villa's naar de Reg" ,e|1 laan gaat. Het blijkt, nu de actie va",brej. eigenaar heeft gefaald en we ons umVjng dingsplan kregen, dat de ruime bebo njj van het villapark met zijn mooi °PsC, ae- hakhout en opgaande boomen, door fll( meentebestuur goed is gezien. Dit ko,iaj. wel tot uiting nu de mooie breede gea teerde rijlaan en' wandelweg tot stam Ifoman 1'anrlat* luriifcj *-n crr»n

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2