Gemeenteraden» Onze Koloniën DB A VO VI UKO V AÏ EBTf VERREKRSA GENT J E* HEERHUGOWAARD, (Vervolg.) De heer Quant was ook op de vergadering geweest. De hier geopperde bezwaren zijn daar ook alle genoemd, maar waar de m gelijkheid bestaat, dat binnen apenbaren tijd ook in den omtrek een tumbouwschoo door dezelfde vereeniging wordt opgencht er het niet onmogelijk is dat deze n Heeihu oowaard komt, meent hij, dat waai onze Gemeente misschien in dit geval de medewer king van anderen zal moeten inroepen, dit een aansporing is thans niet afwijzend tegen over het verzoek te staan. De voorzitter, het gezegde van den vor sen spr. beamende, verklaarde, dat hem derdaad uit een gesprek met rector Kok ge- hleken is dat de door den heer Quant ge- gevm uiteenzetting juist is. Mocht dit wer kelijk gebeuren, dan zal hij zeker voorstel len 'een flinke subsidie van gemeentewege te .verstrekken. Aangenomen volgens voorstel. De heer Tromp merkte op, dat 't verkiezings gebouw ongeschikt is en dat dit tot ongeluk ken aanleiding zal geven wegens de gevaar lijke trao, waarop 't voor 'n gewoon mensen al uitkijken is. De voorz. zeide, dat hij dit ja ren geleden al opgemerkt heeft en toen zelfs aan den raad verzocht heeft een bedrag toe te willen staan voor verbetering, wat echter geweigerd werd. Na eenige discussie werd besloten een man aan te stellen, die degenen, die dit noo- dig hebben zal helpen bij het op- en afgaan. Aan P. Wokke, die wegens ziekte vermin dering van schoolgeld heeft verzocht, werd dit toegestaan. Bijgaand prae-advies is door B. en W. aan de raadsleden gezonden. Ingevolge de door het P.E.N. gedane aan bieding tot overneming van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, waarvan U allen een exemplaar reeds hebt ontvangen, deelen wij uwen raad mede, cht deze zaak door ons is overwogen en eveneens in de commissie van bijstand een punt van bespreking heeft uit gemaakt. Met de door het P.E.N. in hun schrijven opgenoemde tarieven waarbij voornamelijk op het gemiddelde wordt gewezen als zijnde zeer aan den lagen kant. kunnen wij niet in stemmen. Het zal mogelijk iets voordeeliger zijn, wanneer men in de gelegenheid is om voor verschillende doeleinden meer stroom af te nemen, doch deze meer afname valt in den regel niet voor bij gebruikers van minder dan 80 tot 100 K.W.U. per jaar, omdat voor deze menschen de aankoop der benoodigde apparaten meestal te duur zal blijken, ter wijl door zeer velen het gebruik van strijk ijzers reeds wordt toegepast. De voorbeelden der tarieven, te betalen bij gebruik van 60 K.W.U., schijnen aardig, maar door de hoo- gere huur der meters bij het P.E.N. 25 cent per maand meer, moet hiermede ernstig re kening worden gehouden, dat gebruikers van tot 60 K.W.U. of minder 5 cents per K.W.U. minstens meer betaald moeten wor den, gerekend naar het thans bij ons gelden de tarief, hetwelk voor de afnemers, welke ongeveer 100 K.W.U. of iets minder gebrui ken ook minstens 3 ct. per K.W.U. bedraagt, gen. Voor grootere gebruikers is dit verschil natuurlijk minder doch waar wij in onze ge meente vereweg het meeste gebruikers heb ben, welke niet boven 150 K.W.U. afnemen, ook al verhoogt me zijn gebruik iets, zoo is deze overname vooral voor kleine gebrui kers nadeelig bij ons eigen bedrijf. Het krachttarief is voor kleine gebruikers iets voordeeliger, doch voor de grootere ge bruikers weinig, en waar reeds is gesproken over verlaging van het tarief voor kracht, is hiermede cok eenigszins rekening te houden. Het P.E.N. wenscht het geheele bedrijf met al wat daartoe behoort over te nemen, kas geld incluis, en zal dan voldoen het totale bedrag der nog uitstaande geldleeningen, zcodat we niets meer ontvangen dan wii zelf schuld hebben en geeft de P.E.N. dan ook te kennen welke verbeteringen alle aan het n^et zullen werden aangebracht, opdat alle inwoners zoo goed mogelijk van goed licht worden voorzien. Wij durven niet beoordeelen of er vele Ge breken aan het net of de huisaansluitingen zijn, doch of dit nu zoo bedroevend is als door het P.E.N. wordt aangegeven, meenen wij wel wat te mogen betwijfelen. Ongetwijfeld zal bij de overname het voor de gemeente en zijn inwoners niet voor deeliger worden, daar, zooals boven gezegd de kleinere gebruikers bepaald duurder uit komen als thans en ook de gemeente voor de straatverlichting per jaar ongeveer 3600 meer moeten betalen dan tot dusver. Wij meenen dus, in aansluiting der Com missie van Bijstand U te moeten adviseeren op deze aanbieding van het P.E.N niet in te gaan. Wat betreft de voorwaarden, welke door het P.E.N. worden gesteld bij voortzetting van het bedrijf, onder inwilliging van het urzoek tot stichting van nieuwe voedings- punten of transformatoren, deze voorwaar den zijn in de Commissie van Bijstand be sproken en de Commissie was van oordeel dat, waar gedurende de jaren dat het tegen woordige contract nog loopt, aan maximale belasting ongeveer 17.625 zou worden be taald, inplaats van 9000 op het huidige oogenblik en voor kilowaturen per jaar J 1115 meer, dan tot heden, en dus jaarlijks ongeveer 9715 hooger. dit bedrag zoo be zwarend voorkomt, dat de commissie eenpa- rig van oordeel was hierop mede afwijzend te moeten adviseeren. fe' '1e' vorinstaande door de commissie e?dv,es bunnen wij geheel instem- dl pF\f l uWlJ,dus uwcn raad voor aan k het i a 'j: berichten, dat zij niet genegen fkn ibedrijf op de conditiën en voorwaar- evenepifJ °en, en tevens- om voorshands on faripfcry^k'?.?aan op de vooi'waarden cigp, hpu ef J voortzetting van het nunt 7n!i wanneer een nieuw voedings- als ziindt toe "°8 een'St v»n h".er 710mp' a,s lid va'i de commissie \an bijstand verklaarde, dat naar on de laat •te vergadering van de V.S.D.B, we'd medt gedeeld het P.E.N. veel hoogere inkooptarie ven had dan de andere provinciale electrici- teitsbedrijven. Gerekend daarnaar, waren de prijzen, die wij tegenwoordig betalen, zonder den toeslag, hoog te noemen. Als men hier naar uit gaat moet men tot de gevolgtrek king komen, dat de mogelijkheid bestaat dat het P.E.N. in de toekomst tot verlaging der prijzen overgaat. De heer Kostelijk zeide, dat men in zijn vragen niet moet zien een vooropgestelde meening om het gemeentelijk bedrijf aan het provinciale over te doen. Iets is er echter, dat veroorzaakt, dat hij zich niet op zijn ge- mik gevoelt. Bekend moge geacht worden en zeggen wil spr. 't nogmaals, dat wij bij hel P.E.N. in het krijt staan. Op het oogenblik voor het niet onbelangrijke bedrag van 36.500. Nu bevinden zich nog wel eenige gemeenten in ons gezelschap, doch dat doet tenslotte aan de zaak niet af. In 1938 zaï een jongere generatie gesteld worden voor de consequenties van de handelwijze door het tegenwoordige bestuur sedert 1921 ge volgd, terwijl de schuld dan zal gegroeid zijn tot 60.000. Dezelfde openie, die hem in 1929 tegen het advies van B. en W. deed stemmen bezit hij nog en hij meent, dat onze verhouding tegenover het P.E.N. niet zoo vrij is als die van de besturen der Langedij- ker gemeenten. De beslissing van de Kroon inzake de kwestie-Castricum heeft een ontstemming wakker geroepen, maar feit is, dat geen hoo ger beroep open staat en men er zich bij heeft neer te leggen. Directe voorziening door de provincie blijft z.i. te verkiezen door de meerdere as pecten, die zich openen en als hij de prijzen in de verschillende gemeenten vergelijkt, komt hij tot de gevolgtrekking, dat men daar waar prov. distributie is, meer af neemt. Zichzelf rekende hij onder de gemiddelde gebruikers en dan komt wel is waar voor de ze categorie, indien directe levering plaats vindt de prijs een zesde hooger, doch daar voor heeft men in ruil allerlei mogelijkheden, die tenslotte over dat bezwaar heen doen stappen. Een struikelblok is echter de hooge prijs voor de straatverlichting, die tenslotte op de burgerij in het algemeen drukt. De heer Krom merkte op, dat de heer Kos telijk het zoo afgeschilderd heeft, dat men den indruk^moet krijgen dat de gemeente door het P.E.N. als het zwarte schaap be schouwd wordt. Hij vroeg zich echter af, waar het bedrijf dit recht vandaan haalde. Hij zag, als hij rond zich keek, dingen, die hem vreemd voorkomen. Groote gemeenten als Amsterdam en Haarlem laat men onge moeid. De kleine gemeenten zijn op zijn zachtst uitgedrukt tenslotte wel gedwongen zich aan het P.E.N. over te geven. Indertijd heeft men ons dit contract opgelegd en toen de Kennemer overging aan het P.E.N. wist men daar toch zeker ook wat men deed. E>e heer Tromp meende, dat het groote ver schil in de gemiddelden van de verschillende gemeenten, die van de P.E.N. betrekken, ge legen is in de berekening, waarbinnen ook de krachtstroom getrokken is. De voorzitter was het nog niet direct met den heer Kostelijk eens. Maakt men een schifting uit de stroomboeken. dan ziet men dat naar verhouding een groot aantal perso nen in de gemeente tot de z.g. kleinverbrui kers behoort. Waar juist de kleinverbruikers meer moeien betalen en bovendien in verhou ding met den tegenwoordigen toes' ;nd de straatverlichting, die nu goedkoop is, duur zal worden, heeft het College van B. en W. meenen te moeten adviseeren nog niet op de ze voorstellen in te gaan. Hij geeft toe, dat de mogelijkheid bestaat, dat het College zich verkijkt, maar hij voor zich maakte zich voor 1938 niet bezorgd. Wel zal er dan, zooals bijna met zekerheid te voorspellen is, een ander college zijn, maar dit zal toch ook voor dezelfde taak staan, de gemeentebelan gen naar beste weten te behartigen. De heer Wijnker vroeg of het niet op den weg zou liggen om stappen te doen voor op richting van een centrale bijv. te Alkmaar. Hij achtte, wat in Zuid-Holland geschiedt ook in Noord-Holland zeer wei mogelijk. Bij de overname van het net door het P.E.N. is speciaal nog gewezen op den duur van het contract. Hij meende dan ook, dat niet de prijs hoofdzaak is voor het P.E.N. doch dat het er bij dit lichaam om gaat het bedrijf in zijn geheel in handen te krijgen. De heer Tromp meende, dat in deze goed aangeschreven staan of slecht aangeschre ven staan niet van invloed is. Bij het P.E.N. staat op den voorgrond zaken doen en dan schakelt men dergelijke dingen uit. De heer Kostelijk meende nogmaals te moeten wijzen op het in de vooi'waarden speciaal genoemde bedrag ad 36.500, dat ook volgens het provinciaal bestuur wel de gelijk in te vorderen is door het P.E.N. Waar dit College thans dit standpunt inneemt, mo gen wij niet aannemen, dat het dit in 1938 zonder eenige reden zal vaarwel zeggen De voorzitter wees op het absurde van de voorstelling dat het bedrijf na 1938 zou wor den toegestaan een hooger bedrag te heffen voor inkoop, dan het geoorloofde maximale bedrag. Indertijd heeft de gemeente er in be willigd den toeslag te geven, maar daarbij zat voor de gedachte, dat een transformator geplaatst zou worden op een voor het G E B gunstige plaats. Toen het P.E.N. weigerde dien transformator daar te plaatsen, heeft men den toeslag weder ingetrokken. Op een vraag van den lieer Kostelijk, wat eigenlijk de meening van B. en W. is, ant- wooidde de voorzitter, dat hij meende te moeten voorstellen het P.E.N. te berichten, dat op dit aanbod niet verder kan worden ingegaan. Hij ziet het geheel aan als een koopmanszaak, als men het eene bod niet aanneemt, zal men met een ander komen. Ons goed recht is iets, dat we bezitten niet te veikoopen, als we meenen, dat er niet ge noeg voor geboden wordt. Aldus besloten. Een wijziging in de begrooting 1931, hoofdzakelijk ontstaan door noodig geachte veiandering in den post belastingen wordt onveranderd vastgesteld, terwijl mede goed gevonden wordt in de politieverordening een nieuw artikel op te nemen, noodig geworden door de inwerkingtreding der woonwagen- wet en waarin als standplaats binnen de ge meente voor woonwagens het park aan het Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Foster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen Houdt steeds een Hacon bij de hand Alom verkrijgbaar óf 0.65 p. flacon Zuideinde van den Middenweg wor gewezen. Hierna sluiting. EGMONDBINNEN. Gemeenteraad. Donderdagavond vergaderde de raad in voltallige zitting onder voorzitterschap van burgemeester Bos. Ingekomen was o.a. een schrijven van de afd. Egmondbinnen van den R- K Volks bond met verzoek de straatverlichting in beide dorpen tegelijk aan te steken. B. en W. stelden voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, omdat het aan steken in de beide dorpen reeds gelijk is, ech ter kan het een enkele maal voorkomen, dat door het weigeren van een klok, hierin eenig verschil ontstaat. Aldus voor kennisgeving aangenomen. Eveneens werd voor kennisgeving aange nomen een verzoek van dezelfde afdeeling om hoogere loonen in werkverschaffing. B. en W. zijn van oordeel dat het thans de tijd niet is om een beslissing dienaangaande te nemen. Bij een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw wordt de rijks vergoeding in de jaarwedden van den B. en den S. alhier vastgesteld op 3000—, welk schrijven voor kennisgeving wordt aangeno men. Bij schrijven van den Afinister van Finan ciën wordt het bedrag der uitkeering inge volge de financieele verhoudingswet bepaald op 7,2889 per inwoner of in totaal 17048,81, v. k. g. De Bond van Vereenigin<ren en Stichtin gen, bedoeld in art. 6 der Landarbeiderswet in de Prov. Groningen verzoekt adhaesie aan het adres aan den Minister om den rente voet van 4 verlaagd te krijgen. Z. h. st. werd besloten adhaesie te betuigen. Naar aanleiding hiervan stelde de voorzitter voor te trachten het percentage van 5 van den Woningbouw verlaagd te krijgen, met welk voorstel de raad gaarn eaccoord gaat. Van Ged. St. werd vrijstelling verkregen voor het vak lichamelijke oefeningen tot na de zomervacantie. Voor kennisgeving aange nomen. Van den heer KI. Groot was een reclame ingekomen aangaande het door hem betaal de krachttarief voor electr. motoren. Recla mant heeft 2 motoren, één 5 P. I<. voor wa tergemaal staande aan de Mossellaan, één 4 P.K. thuis voor huish. doeleinden. De ver ordening luidt dat betaald wordt 12 per jaar per geïnstalleerde P. K. tot 5 P.K., tot 10 P.K. 6 per jaar iper P.K. Reclamant betaalt afzonderlijk voor de 5 en 4 P.K.wat duurder komt, dan wanneer hij voor 9 P.K tezamen zou betalen, verzoeker meent nu sedert de invoering van dit krachttarief te veel te hebben betaald en verzoekt restitutie van dit teveel betaalde. De heer van der A4o- len vond het krachttarief wel duur. De Voorzitter stelde voor het verzoek eerst in B. en W. te behandelen, waarna den Raad een voorstel zal worden gedaan. De raad nam hiermede genoegen. Vervolgens werd aangeboden de rekening 1930 van het Gasbedrijf, welke sloot met een winst van 528.41. Idem rekening Electriciteitsbedrijf 1930, winst 1287,28, beide rekeningen zullen door de Commissie belast met het nazien dei- rekeningen worden nagezien. B. en W. stelden voor de aftredende leden van de Schattingscommissie te herbenoemen, waarna bij acclamatie werden herbenoemd de heeren C. Groot, C. van Duin, Th. W. Straathof en J. de Waard. Op voorstel van B. en W. werden de ver ordeningen, waartegen straf is bedreigd we derom voor vijf jaar geldig verklaard. De voorzitter deelde mede, dat ingevolge de nieuwe ambtenarenwet een nieuw ambte narenreglement moet worden vastgesteld en stelde voor het ontwerp bij de heeren raads leden te laten circuleeren, opdat het daarna vóór 1 Sept. a.s. kan worden vastgesteld. De raad ging hiermee accoord. B. en W. stelden voor een geldleening ad 9000 aan te gaan, af te lossen in 10 jaar. Deze geldleening is noodzakelijk door extra kosten voor verbouw O. L. School ad 1200 en voor de proefvakken teermacadam, welke 7500 kostten en speelplaats Egmondbinnen 300, terwijl op de begrooting hiervoor geen post was uitgetrokken. Het gemeentebestuur kreeg reeds een aanbieding van 414 a ■pari. Nog zal getracht worden een lagere rente te krijgen. De raad machtigde B. en W. tot het aangaan van deze geldleen ng. Naar aanleiding hiervan werd even stilge staan bij de proefvakken en schijnt het, dat met warm weer de teer even opwerkt. De voorzitter deelde echter mede, dat de vakken de laatstse bewerking nog moeten-ondergaan. Voorts werd aangeboden een suppeltoire gemeentebegrooti.ng op den dienst 1930. Zooals reeds bleek uit de aan te gane geld leening werd pl.m. 8000 meer uitgegeven voor wegen en voetpaden, verder 1270 meer dan geraamd voor kosten nijverheids onderwijs, de raming was reeds S 1000; 550 meer voor werkverschaffing; 170 meer voor straatverlichting, enz. Ook voor het electr. bedrijf werd een sup- pletoire begrooting aangeboden, daar bij het opmaken der begrooting de geldleening voor den ondergrondschen kabel nog niet was aan gegaan, zoodat het aflossingsbedrag thans 760 hooger was dan geraamd. Uit het jaarverslag der Commissie tot we ring van schoolverzuim bleek, dat het aantal ongeoorloofde verzuimen sterk was afgeno men. Op de R. K. school bedroeg dit in 1930 1/60 terwijl op de O. L. school geen on geoorloofde verzuimen voorkwamen. De Commissie meende dat het goed zou zijn, in dien den ouders een kort uittrekstel werd ge zonden van de Leerplichtwet. De raad was echter van meening dat het aantal verzuimen zeer gering was en vreesde bovendien, dat dergelijke wetsartikelen óf niet zouden wor den gelezen óf niet begrepen. Het kohier hondenbelasting wijst aan 4 honden le klas (losloopende honden) en 92 2de klas (vastgehouden honden). Dit kohier werd aldus vestgesteld. De voorzitter deelde mede, dat in de eerst volgende raad de electrificatie van de Eg- mondermeer zal worden besproken. In de rondvraag sprak de heer Bras over de baldadigheid van de jeugd. Hij zou gaar ne zien dat de politie hiertegen streng op trad. De voorzitter verzekerde, dat de politie hier reeds buitengewoon op let, wanneer er echter een politie in de buurt is gebeurt er niets. De voorzitter meende, dat ook vooral de ouders in dit opzicht moeten medewerken en de kinderen vooral niet stijven in het kwaad en merkte voorts nog op, dat door het uithalen van vogelnestjes bovendien ook de boomen nog vernield worden. De heer van der Molen klaagde over de vele woonwagens, waarvan men de paarden dikwijls los laat loopen, waardoor deze meer malen in een bollenveld groote schade aan richten. Dit schijnt ook vooral des nachts te gebeuren. De voorzitter antwoordde, dat door de politie reeds streng wordt gecontro leerd, doch wilde ook Castricum hierover be richten, daar de standplaats onder de ge meente Castricum is. Hierna sluiting. TEXEL. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek werd Zaterdagmiddag hier een raadsvergadering gehouden. De agenda was kort en bevatte slechts twee punten, toch duurde de vergadering nog twee en een half uur. De Texelsche raad houdt van lange be sprekingen. Het eerste punt, „ingekomen stukken", be vatte weinig belangrijks. Onzen gemeente raad werd door een onbekende dame 'n pluim op den hoed gezet, omdat hij in de vorige vergadering het besluit had genomen, de mo toren voor het electrisch bedrijf in Holland te bestellen, verder eenige dankbetuigingen, be noemingen enz. Het tweede punt der agenda was belang rijker en vermeldde: „Wethoudersverkiezing". Daar de burgemeester met verlof in 't bui tenland vertoeft, hanteerde wethouder Keij- ser den voorzittershamer. Door hemzelf werd daarom zijn ontslagname voorgelezen, even als die van wethouder Vlaming. Bovendien lichtte de voorzitter toe, dat de houding in de twee laatste vergaderingen van de raadsle den tegenover de voorstellen van B. en W. de oorzaak van dit ontslag was. In het bijzon der het verwerpen van Jt voorstel inzake de strandexploitatie werd als reden genoemd. De raad wilde verhuring voor één jaar, ter wijl B. en W. voor 3 jaren voorstelde De ge gadigde, de heer Daalder, wenschte deze voorwaarde niet te accepteeren, en de wet houders bleken met de zaak zoo verlegen te zitten dat ze ontslag namen. De heeren De Graaf, Lap en Kikkert wa ren van meening, dat achter deze ontslag aanvrage nog iets anders gezocht moei wor den, daar deze betrekkelijk kleine zaak niet tot zoo'n gewichtig besluit aanleiding kon ge ven. De heer Dogger Led hooren beweren, dat de gemeentefinanciën in disorde waren, doch wethouder Keijser zeide al gauw, dat deze nog nooit zoo goed als thans waren ge weest. Trouwens de raadsleden hechtten aan deze bewering in 't minst geen geloof. De wethouders hielden echter vol, dat 't verwer pen van hun voorstellen de reden van ont slagneming was. Na langdurige bespreking werd tot verkiezing der wethouders overge gaan en beide heeren herkozen met 9 van de 13 stemmen. Beiden wenschten echter een paar dagen tijd voor 't nemen van een be slissing- m Nu werd do kwestie van de strandexnloi tatie opnieuw aan de orde gesteld. Een'naar raadsleden, die anders gewoonlijk geheel B. en W. accoord gaan, doch dieindevori \S mee.'Het was n.1. gebleken, dat" juistde hm? A\„rr Hor vrienden" van He wethn,.^ u' vergadering tegen het voorstel van B en stemden, spraken nu over deze kwestie mee. Het was n.1. gebleken, dat juist de ding der „vrienden" van de wethouders tot de ontslagname geleid had Na lange besnre king werd tenslotte aan B. en W. overgela" ten, de strandexploitatie af te werken op Z naar hun oordeel voordeeligste wijze Dit be sluit werd genomen zonder stemming. Bij de rondvraag werd weinig belangrijks behandeld, waarna de voorzitter de vergade ring sloot. Als de wethouders hun benoeming Weer aannemen, is onze „wethouderscrisis" weer voorbij. Men bericht ons nader van Texel, dat beide wethouders hun herbenoeming weer hebben aangenomen. HET DOEL VAN DE NIEUWE P. N. I. Blijkens de ontwerpstatuten van de nieu. we nationalistische „Partai Indonesia", 0n- der leiding van mr. Sartono opgericht on middellijk na de ontbinding van de P. N. 1 is het doel de onafhankelijkheid van Indone' sia. De middelen om dat doel te bereiken zijn: lo. v-rsterking van de volbracht van Indonesia, teneinde de mc«>st uitgebreide p0. litieke rechten te verkrijgen, benevens een re- geeringsvorm, steunende op het volk en het nationaal bewustzijn; 2o. verbetering van de sociale levensomstandigheden en de economi. sche ontwikkeling van het Indonesische volk, DOODELIJK ONGEVAL. Vrijdag ontstond op het terrein van de Ned. Koloniale Petroleum Mij. te Soen$ Gerong door het springen van een bui, brand, waardoor de employé Dieticker, dn pas negen maanden in Indië was, ernstig werd gewond. De employé is later aan de ge volgen van zijn verwondingen overleden. DE MERAPI. De geregelde lava-uitvloeiing van den M» rapi duurt nog voort. DE POLITIETROEPEN OP CURACAO. Naar verluidt, zouden van de kort geleden naar Cura9ao vertrokken politietroepen, 130 man, waaronder inspecteurs en manschap pen, naar ons land teruggezonden worden met een vergoeding van twee maanden gage, omdat de begrooting van het gewest belang rijk is ingekrompen. Onder de manschappen moeten er zijn, die zich met dezen gang van zaken niet kunnen vereenigen en zich beroe pen op het contract, dat voor eenige jaren geteekend is. In aansluiting hierop vernam het Hbld., dat reeds sinds Januari af en toe manschap pen der politietroepen naar ons land worden teruggezonden met als vergoeding eenige maanden gage. Dit terugzenden houdt nog regelmatig aan. Het aantal bedroeg echter totnogtoe niet meer dan een man of tien. Op het departement van koloniën, waar >men van verschillende loopende geruchten ook kennis had genomen, deelde men naar aanleiding van het bovenstaande mede, van niets te weten. Het eenige, dat op het departement bekend is, is dat twee officieren terugkomen. Intusschen is het niet onmogelijk, dat een aantal manschappen van de burgerpolitie worden teruggezonden. Dat is echter een zaak van internen aard, welke de gouverneur van Curacao zelf kan regelen naar eigen in zicht, zonder voorkennis van Den Haag. Dat gouverneur Van Slobbe gaat bezuinigen, is te verklaren uit het feit, dat de Koloniale Raad daarop heeft aangedrongen, in verband met den achteruitgang van de inkomsten van Curagao. Hiertegenover staat echter weer, dat men het ten departemente wel vreemd vindt, dat een aantal manschappen, na een verblijf van slechts enkele maanden, reeds weer worden teruggezonden. Te meer worden dat terug zenden en het feit, dat men er onkundig va» wordt gehouden, vreemd geacht, omdat indertijd Den Haag om bemiddeling k® gevraagd bij de werving van burgerpot® personeel voor Curagao. Niet onmogelijk wordt het geacht, dat® teruggezondenen plotseling hier in Neder land voor de autoriteiten zullen staan! DE BRANDEN OP SUMATRA. Weer een. De politie te Kisaran bluschte wederom een brand, welke door kwaadwilligheid weia veroorzaakt. Bij het onderzoek trof de pohj^ een groote plas benzine aan, terwijl geke ken is dat de kedehs van den buitenkant A" aangestoken. De bewoner van het huis wa niet oververzekerd. 591. De grootvizier, die de sultan naar de torenkamer was gevolgd, maar wel de prinses en niet de sultan zag, keek vol verbazing het venster uit en zag, tot zijn grooten schrik, den sultan in de lucht zweven. Ook de prinses keek en zag ook haar kwelgeest weggevoerd door 2 lieden, onder wie de kok. .Wat had zij een pret. 592. Het verkeersagentje en het matroosje vonden een e je in de rivier en daar brachten ze den sultan, die, het spr«e vanzelf, zich niets op zijn gemak voelde. Toen hij over de ri ■*ier werd gedragen, was hij bang, dat zij hem los zouden lateOi maar zoo wreed waren ze niet.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6