HEVEA FIETSBANDEN VERKEERSONGEVALLEN. ASPIR1N ECerk en School 'BlWnënifiaiicI' De Pinksterdagen hebben verschillende slachtoffers geëischt. Een koele luchtstroom, eenig op de wereld ZONDERLINGE ERVARING VAN EEN DIEF. Aneta meldt uit Batavia: - Een dief schroefde 's nachts, met het doe! om melasse te stelen, het mangat-deksel los van een groote melasse-tank op de halte Semboeng. Hij werd echter zelf overstelpt door de dikke kleverige massa. Verschrikt vluchtte hij, waarbij hij in zijn schrik vergat het gat weer te sluiten. Hierdoor vloeide urenlang een stroom melasse van in totaal 80 tons uit den ketel, waardoor een meertje van melasse werd gevormd. De hierdoor ontstane schade wordt begroot op 10 000. Tot onderwijzer aan de chr. school te Axel werd benoemd de heer C. van der Graaf, onderwijzer aan de chr. school te Schermerhorn. EEN KWEEKSCHOOL TE DEN HELDER? Openbaar of christelijk? Tot 1025 bestond hier aldus schrijft men uit Den Helder aan het Hbl. een nor maalschool, welke gemiddeld jaarlijks een 80-tal candidaat-onderwijzers en onderwijze ressen afleverde. Wegens de in die jaren in gevoerde bezuinigingen werd deze opleiding opgeheven, zoodat men naar Alkmaar moest om zijn kinderen opleiding te kunnen geven voor onderwijzer. Dat dit een groot ongerief beteekende voor een stad van 30.000 inwo ners, welke daarenboven nog de laatste jaren meer en meer tot een centraal punt wórdt voor de omliggende dorpen, behoeft geen betoog, en er werden dan ook reeds pogin gen in het werk gesteld tot de oprichting, zoo mogelijk, van een kweekschool te komen. Ruim drie jaar geleden reeds werden door den directeur der handelsschool alhier plan nen gemaakt, zonder dat men hierover verder iets hoorde. In October 1930 belegde het be stuur van „Volksonderwijs" hierover een vergadering. Nadat de burgemeester aan het bestuur van ..Volksonderwijs" had medege deeld dat er veel kans bestoiid dat hier een rijkskweekschool zou komen, welke gevestigd zou worden in het gebouw der handelsschool, werd de aanvankelijk uitgeschreven open bare vergadering niet gehouden en het ver loop der dingen afgewacht. Nu intusschen van de zijde van het christelijk onderwijs po gingen zijn gedaan tot de stichting van een opleiding voor onderwijzers te komen, welke opleiding zou worden gevestigd op de chr. u. 1. o.-school, meende men van de zijde van het openbaar onderwijs ook riet langer te moeten stilzitten en werd in een druk bezochte vergadering, uitgeschreven door „Volksonderwijs", oeslotenden Raad te ver zoeken zoo spoedig mogelijk een onderzoek te willen instellen naar de mogelijkheid van stichting eener opleiding in de openbare u. 1. o.-school. Opgemerkt moet worden dat het hoofd eener chr. school zich meermalen voorstander had betoond van een rijkskweekschool. Op de hier bedoelde vergadering werd van de zijde der onderwijzers gewezen op de ge brekkige opleiding via de u. 1. o.-school. Al leen te Hoorn bestaat iets dergelijks en deze opleiding is duur en slecht. Daar er evenwel van den minister een mededeeling was ont vangen, dat van regeeringswege niet wordt medegewerkt aan de totstandkoming eener kweekschool te Den Helder (om financieele redenen) is men vooralsnog aangewezen op deze minder goede oplossing. Woensdagavond komt deze zaak nu in den Raad ter sprake, en d2ar op de hier bedoelde vergadering nagenoeg alle .linksche raads leden aanwezig waren, is het te verwachten, dat over de kwestie nog wel een en ander zal worden gezegd. ZENDINGSFEEST TE HEILOO. Het Tasikmalaja- en Taoebonto-Comité der Ned. Zendingsver. Alkmaar en Heiloo orga niseerde Maandag (2e Pinksterdag) zijn zendingsfeest bij den Kattenberg, daartoe ■welwillend afgestaan door de familie van Foreest. Het bezoek, in den beginne matig, was later vrij goed te noemen. De bijeenkomst werd geopend door den heer C. Knaap, secr. van de regelingscommissie te Alkmaar, die coupletten 12 en 15 van Psalm 118 liet zin gen en daarna in gebed voorging. Daarna opende de heer Knaap, heette al len welkom, inzonderheid de sprekers. Hij bracht dank aan de familie van Foreest. Ook bracht hij dank aan de sprekers voor hun be reidwilligheid en hoopte dat hun woord een vruchtbaren bodem zou vinden. Ook dank aan „Soli Deo Gloria", die met opoffering deze bijeenkomst opluisterde Op ons Pinksterfeest wordt de wet van den H Geesst tot ons gebracht. Hier staan een Pau- lus en Willebrord en ook onze zendelingen spreken hun woord tot de Mohammedanen. D°or den adem van Gods geest komt Zijn woord tot hen. Zegene God U en de sprekers en loeren wij verstaan wat Hij tot ons zegt. Openingswoord. ...Ds. A. E. van Baaien, Broek op Langen oijk, zette uiteen, dat wij kunnen jubelen dat God ons de overwinning geeft door Jezus Christus. Wij hebben den Heiligen Geest ont vangen, die ons de kracht geeft om te over winnen. Denk aan Petrus, die, door den H. Geest gedreven, Jezus en dien gekruisigd verheerlijkte. J. C. is het middelpunt. Hij is door God gemaakt en Zijn woord klinkt tot °ns. Hij zeide: Ik zal U zenden een raadsman en opvoeder. Troosten, dat is de taak van den H. Geest. Geloofd zij God, die ons de overwinning geeft, zegt Paulus, en wij zeg den het hem na. Door de kracht van den H. Gees zijn de zendelingen uitgetrokken voor den dienst van koning Jezus. Zij gaan met kracht voorwaarts door Zijn kracht en door Hem zullen zij ovenvinnen. Gaat de zending dan zoo moeilijk? Zeker, de heidenen treden niet bij duizenden toe, zooals in den ouden tijd. Neen. zoo hard gaat 't niet, doch regel matig treden ze toe. Teleurstellingen zijn hen niet gespaard gebleven, maar moeilijk heden zijn om te overwinnen. Met de nulp van den H. Geest zullen wij winnen, omdat -tezus het zegt. In de heiden wereld wordt men zich zelf bewust. Men wil de Westersche cultuur afschudden en ook het Evangelie. Als echtei onze zendelingen het juiste woord kiezen. -villen zij zeker s'agen Men vraagt «chiFjgfere ea laten wij dat offer, doch //cht/oopen d - //zersferA, vooral ons financieel offer geven. Moeten wij firek< t gezegd: gij zullen ontmoedigd wezen? Spreker antwoordde: slagen. Jezus zal ons de overwinning voeren. Wij hebben te strijden door de macht van het gebed. Bidt voor de zending. Hij wil zich be- denen van menschen voor Zijn dienst. Onze zendelingen staan sterk geworteld in Jezus Christus en zij weten dat hun werk zeker is, omdat zij werken voor den Heer. Doen wij wel iets voor den Heer? Spr. vroeg het per soonlijk: Kent gij den gekruisigden Jezus? Is hij Uw Heer, Uw Christus? Wij kunnen 5een liefde voor de zending hebben, als we ezus niet kennen. Broeders en zusters staan in de vuurlinie voor de zending en doen wij wel wat? Is er bij ons bezieling en warmte? Laat de Heer het antwoord geven en laten wij op het Pinksterfeest beloven dat wij ook voor Hem wat zullen doen, ieder op zijn wijze. Daarna werd met muzikale begeleiding ge zongen het Zendingslied wijze Psalm 66. Daarna was het woord aan ds. J. F. van Duijne, Amsterdam, met het onderwerp: „Wijde Horizon". Spreker wist niet recht hoe hij tot zijn on derwerp gekomen was. De taak der zending is altijd wat onze belangstelling vraagt. Spr. had het voorrecht om den berg te beklimmen, doch we verlangen naar de wijde horizon. Pinksteren is het feest van uitgaan, en spr. wilde niet de menschen beoordeclen, om dat hij zich kor. indenken dat men eens een dag in de vrije natuur wil zijn. De wijde horizon is de wereldkerk. Jezus zeide „ik kom weder", doch daarop wacht men niet, men zegt: 't duurt nog zoo lang. Neen, zegt spreker, God is bij U, God wil woning bij U maken en op Pinkster is die taak vol bracht. God wil dat wij Hem eten zooals Hij tot Zijn discipelen heeft gezegd: Neem mij in U op. Het Evangelie is niet alleen voor Israël, doch voor allen, het Evangelie moet tot ieder doordringen. Niet Wet en besnijde nis, zegt Jezus, doch Zijn woord moet steeds doorgedragen worden Dat is de wijde hori zon. Vrienden, weet ge wat gelooven is? God alles geven. Waar wat waard is Pinkster vieren, dat is God. God wil met ons wonen tot het einde, dat is het christendom beleven. Hem te kennen is het eeuwig leven hebben, Hem loven in hemel en aarde. In den hemel is het wel in orde, doch op de aarde is onze taak. Brengt het Evangelie tot het einde der aarde. Zonder Christus gaat het niet. Spr toonde dat aan. Al die volkeren wachten op 't Evangelie, in die verre onbekende streken. De zending vraagt onze liefde. Liefde en blijdschap hangen zoo nauw samen. In haar liefde voor haar kind toont dat de moeder op Pinkster gaat de wijde horizon open. Zoo ook bij God, wiens hart roen staat en open is Zijn oor, open zijn oog. liij neigt tot ons om het ons te zeggen. Laten we tot die horizon toe- loopen. Hij heeft die horizon geopend tot de eeuwigheid. Spr. deed een beroep op zijn gehoor voor de zending. Daarna werd gezongen: „Zij-t gezegend Vredesboden". Daar tusschen werd collecte gehouden, waarbij spreker een beroep deed op de wijde horizon. Daarna was het woord aan mr. dr P. H. G. W. van der Helm te Zeist, met het onder werp „De zending der Hernhutters in Suri name". Mr. v. d. Helm is oud-gouvernements secretaris van Suriname, die eerst een ge ografische opsomming van het groote land gaf. Een nieuwe volksplanting is opgebouwd in dat land, in 1667 door Nederlanders ver overd en zij is gegroeid tot ongeveer 60.000 zielen. Een slavenkolonie waarvan 95 pet. geen zeggingskracht had en die afhing van den meester, lijkt voor ons zeer vreemd. Die sla venkolonie heeft een z.g. rijke tijd meege maakt in de 18e eeuw. Na 1750 is de Nederlandsche speculatie zucht gekomen en de rijkdom is Suriname's nederlaag geweest en het is daardoor ten gronde gegaan. Spr. weidde daar over uit. In die jaren is er een klein troepje dwazen naar Suriname gekomen. Men moest er im mers heen om geld te verdienen. Die dwazen waren zendelingen met een hart vol liefde. Die Hernhutters hebben gewerkt voor den Heer. Hun evangelisatie onder de stadssla- ven was wonderlijk. De Duitsche Hernhut ters gaven het voorbeeld. Hun klein mosterd zaadje is gegroeid tot een reuzenboom. Is dat niet wonderlijk? Die er heen zijn gegaan om geld te verdienen zijn arm geworden. Die er heen zijn gegaan met een hart van liefde zijn geslaagd. Zij hebben niet alleen gebracht lief de, doch ook organisatie, wat noodig was. Die slavenmassa, die niet georgani seerd was, die geen rechten kende, is geestelijk en economisch georganiseerd. Toen do slavernij is afgeschaft zag men vreemde gewoonten. Was het niet vreemd voor die slaven, die hun volle vrijheid hadden? Dankstonden in het gebouw der Evangelische gemeente had den plaats. In wonderlijken eerbied en zelfbeheersching vierden zij het feest hunner bevrijding, uitspattingen en op roer bleven uit. Is dit niet een getuige nis van het vruchtbare werk der Hern hutters? Zonder twijfel. De Cereolische kerk met. baar 30.000 lidmaten is nog „de" kerk in Suriname. De Hernhutters hadden nog een moei lijke taak. Hun arbeid onder de Brtsch- Indiëis was nog moeilijker dan die on der de slaven. In begin 1900 kwam er uitbreiding, n.1. de Javanen. Ook de Javaan is moei lijk te bereiken, hij is onverschilliger dan de Britsch-Indiër. Niet alleen de econ-mische verzor ging, ook het onderwijs met zijn 5700 kinderen. De Hernhutters werden ge dragen coor hun liefde tot God. In 1700 groeide hun arbeid na tijdelijke daling; In 1722 hebben zij in Saksen een klei ne gemeente gesticht om God t° dienen. Die kleine zendingsgpmrente. waarvan het uitsluitend doel is het kanjjfeuk 1 Gods te verbreiden, heeft hun zending bekostigd. In 1928 heeft 't zichzelf betaald. De oor log heeft het onmogelijk gemaakt. Ook Suriname is de crisis niet bespaard ge bleven. Hernhut kan nu niet meer. Ne derland mag die erfenis in een Neder landsche kolonie, aanvaarden. Moet dat? Natuurlijk, het is onze plicht. Spr. hoop te dat de kring van vrienden voor de Hernhutters zal aanvaarden. Zendelin gen worden gevraagd, ook voor de scho len. Laat die roepstem niet U voorbij gaan. Wij zijn verantwoordelijk, wees U die verantwoordelijkheid bewust. Daarna werd met enthousiasme samen gezongen: Gezang 155, le, 4e en 5e vers: „Zingt, gij afgelegen landen". Daarna werd gepauzeerd. In de pauze liet „Soli Deo Gloria", di recteur L. Koning, zich hooren. Na de pauze was het woord aan ds. W. J. Roscam Abbing van Amstelveen met het onderwerp: „Het geheele Huis". Spreker zeide, dat zendingsvrienden ook kerkvrienden zijn, als het wonder van de uitstorting over het geheele huis op Pinkster plaats heeft. Destijds was 't een Oosterscb huis, doch de H. Geest bepaalde zich niet tot één huis, maar kwam voor allen, ook voor het huisgezin van thans. Het is de bedoe ling ook, dat de zending, het werk van den H. Geest, in het huisgezin een voor name plaats inneemt. De tijd en een offer worden van ons gevraagd. De goede gewoonte om iets in het huisgezin voor de zending te doen, bracht spr. uit zijn eigen gezin naar voren. Spr. weidde over de zending uit, die in nauw contact tot ons oet staan. In breede trekken behandelde spr. de in deeling van het hui^, de keuken, het ter rein van de vrouw en als wij daar aan denken brengen wij een stille hulde aan de vrouw. Wij weten net heel goed, het is niet het prettigste werk, doch als we om den cliseh zitten, waardeeren we ten volle het werk, niet alleen het mate- rieele genot, doch we denken dan niet aan wat daaraan is voorgegaan. Als de H. Geest komt, vervult Hij het geheele huis, dus ook de keuken, m.a.w. het ru we werk. Gij vraagt wat heeft dat met de zen ding te maken? Doch daar geestelijk en stoffelijk niet te scheiden zijn, zoo is er ook geestelijke en materieels nood in den :.endingsarbeid, en wij werken hier in de „keuken" voor den geestelijken arbeid voor de huiskamer der zending Als de H. Geest het geheele huis ver vult, dan mogen we dat van Hem alles verwachten; uit ons huis de vaam van het christendom. Als we ons huis onder bescherming van de H. Geest stellen, dan moet dit tot uiting komen als har telijke vrienden van de zending. Laten wij zoo de komst des H. Gees- tes begrijpen, dan zal de Pinksterge dachte voor ons gezin en voor de zen ding tot uiting komen. In plaats van ds. G. A. den Hartog, die door ziekte verhinderd was, werd het slotwoord gesproken door den zen dingsbroeder Bets van Zaandijk. In zijn slotwoord wees de heer Bets op de vruchten, die deze bijeenkomst kan afwerpen. We hebben veel op den disch gehad, een diner voor iedereen, een dine rdat. voor ons een aangenamen nasmaak had. „Hoort gij die stemme, uit de verte? dat woordt klinkt tot ons allen. Als de heiden onze hulp vraagt is het dan niet eenig, dat God ons als hulp wil gebruiken? Spr. weidde nog uit over het jeugdwerk dat aanvullend voor onze zending kan werken. Het verblijdde hem, dat men in de groote steden, o.m. Amsterdam, veel voor het jeugdwerk doet. Als God ons na dezen dag roept tot een taak, dan geeft Hij ons de kracht. Laten wij die kracht gebruiken voor ons huisgezin en de zending. Daarmede was de goed geslaagde meeting geëindigd. GEARRESTEERDE VEEDIEF GEVLUCHT. Een 21-jarige man had Donderdag uit een weide te Appingedam een koe gestolen en deze voor zestig gulden verkocht. De jon geman was gearresteerd en had zijn misdaad bekend. Vrijdagnacht heeft hij kans gezien uit de cel van het politiebureau te Appinge dam, waarin hij was opgesloten, uit te bre ken. VERDRONKEN. Bij de stuw te Borgharen ging Vrijdag avond1 omstreeks 10 uur de 27-jarige J. Hai- bertsma uit Nieuwolda met een bootje over de Maas met twee electrische looplampen. Vermoedelijk doordat de draden aan een aan den wal staanden kraan zijn blijven hangen, heeft Halbertsma een schok gekregen en is te water geraakt. Hij is onmiddellijk op het droge gebracht, maar de levensgeesten wa ren toen reeds geweken. MAASSLUIS ONDER CURATEELE. Tot honderd opcenten op de ge meentefondsbelasting genoodzaakt. In de jongste vergadering van den raad van Maassluis werd mededeeling gedaan van een schrijven van Ged. Staten, waarin gemeld werd, dat de minister van binnen- landsche zaken zich niet met de begrooting 1931 kon vereenigen wat betreft het heffen van 80 opcenten op gemeentefondsbelasting en personeele belasting. De minister vindt dit niet in overeenstemming met het ontworpen plan tot saneering der financiën. Het slui tend maken der begrooting moet worden ge zocht in wijziging van het belasting-systeem. Mitsdien stelde de minister voor over te gaan tot het heffen van 100 opcenten pp de ge meentefondsbelasting en 80 tot 170 opcenten op de personeele belasting. De wethouder voor de financiën, de heer W. Richter Uitdenbogaardt, zette uiteen, dat dit de eenige manier is om uit den put te ko men en de tekorten der laatste drie jaren a 1-Q75.0QQ gedekt te kfijgen. Spr. betreurde dit, wegens de gewekte ver wachtingen bij de burgerij en ook, omdat Maassluis het zwarte schaap wordt onder de gemeenten, daar hier 100 opcenten gehe ven moeten worden. Daar staat tegenover, dat toch de lasten nog iets minder zullen zijn dan voorheen, uitgezonderd voor de hoogst-aangeslagenen. Enkele leden wezen erop, dat de gemeente nu wel uit het moeras komt, maar dat zich geen nieuwe industrieën zullen vestigen en dan is zij over vijf jaar toch verloren. De voorzitter had ook gehoopt, dat met 80 opcenten zou kunnen worden volstaan, of schoon het college oorspronkelijk dacht om 100 opcenten voor te stellen. Met 13 tegen 2 stemmen vereenigde de raad zich ten slotte met het voorstel van B. en W. BOSCHBRANDEN. Zondagmiddag is te Oosterbeek- op 3 ver schillende plaatsen boschbrand uitgebroken, n.1. op den Bildenberg, Wolfhezen en Johan- nahoeve. Door het vluggen en oordeelkundig optreden van de Oosterbeeksche brandweer, kon in alel drie gevallen de brand spoedig gebluscht worden, 't Ernstigt liet de brand zich aanzien in de Kleine Dennen op Johau- nahoeve. Gelukkig is niet veel verbrand. Overreden en gedood. Een 9-jarige jongen, die in de Bilderdijk- straat te Amsterdam door een varchtauto was overreden, bleek bij aankomst in het Juliana-ziekenhuis te zijn overleden. Zaterdagavond, omstreeks zeven uur, is een tweejarig kind uit de Zeilmakersstraat te Rotterdam in een onbewaakt oogenblik van het trottoir geloopen en op den rijweg door een vrachtauto gegrepen. Een der wielen ging het kind over het hoofd: het was op slag dood. Autobus tegen een boom gereden. Vrijdagavond is de autobus van de Tweni- sche Electrische Tramwegmij., welke om 10 uur van Hengelo naar Enschedé vertrok, halverewge den weg tegen een boom gereden. De bestuurder werd plotseling onwel en liet het stuur los, waarop de autobus naar rechts reed. Eender passagiers trachtte nog de rem aan te zetten, doch dit mislukte, waarop de bus tegen een boom botste. De 64-jarige 'brandstoffenhandelaar Schipper uit En schedé, die daar reed, werd aangereden en op slag gedood. De chauffeur werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis vervoerd. De pas sagiers werden door glasscherven gewond; een van hen werd in het ziekenhuis opgeno men. Twee motorrijders tegen elkaar ge botst. Beiden overleden. Zondagavond te omstreeks half twaalf heeft op de Vughterbrug te 's-Hertogenbosch een botsing tusschen twee motorrijders plaats gehad, welke aan beiden het leven heeft ge kost. De toedracht van het ongeval is niet met zekerheid vast te stellen, daar er geen oog getuigen bij aanwezig zijn geweest. Slechts is komen vast te staan, dat de motorrijder B. van Berkel uit Rosmalen, die in de richting 's-Hertogenbosch reed, een vóór hem rijden den auto wilde passeeren. Op het oogenblik, dat hij dezen auto voorbij reed, kwam hij met zijn motorrijwiel in botsing met den 34-jari- gen motorrijder G. van Antwerpen uit Am sterdam, die van de tegenovergestelde rich ting kwam. De botsing was zoo hevig, dat de motoren en hun berijders ongeveer acht meter van elkaar werden geslingerd. Van B. bleef bewegingloos liggen. Van A. kon nog opstaan, doch op hetzelfde moment, dat hij dit wilde doen, vloog zijn motorrijwiel, waarvan de benzinetank was gescheurd, in brand, waardoor ook zijn kleeren vlam vat ten. Eenige oogenblikken liep van A. als een brandende fakkel over de brug. Inmiddels snelden enkele voorbijgangers toe, die er in slaagden het vuur te dooven. Nu eerst bleek, dat de heer van A. nog een duorijdster bij zich had, n.1. zijn zuster. Deze had het on geluk zien aankomen en kon op het laatste moment nog van den motor, die een zeer kal- men gang had, afspringen. Zij kwam met den schrik vrij en kreeg enkele ontvellingen. Beide slachtoffers zijn naar het protestant- sche ziekenhuis overgebracht, waar van B. bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. E>e heer van A. is in den loop van den nacht aan de bekomen verwondingen bezweken. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat van -eer woest moet hebben gereden en waar schijnlijk onder den invloed van sterken drank heeft verkeerd. Twee dooden, drie gewonden. Gistermorgen is op den weg van Hom- merts naar Sneek een auto, waarin vijf per sonen uit Sneek waren gezeten, tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. De bestuurder, de 25-jarige T. Bergstra en de naast hem gezeten, eveneens ongeveer 25- jarige J. Boersma werden op slag gedood. De overige inzittenden werden slechts licht gewond. Het ongeluk geschiedde bij het pas seeren van een anderen auto. Waarschijn lijk heeft de chauffeur te ver naar links uit gehaald, waardoor de wagen met volle vaart tegen een langs den weg staanden boom is opgereden. Even nadat het ongeluk was gebeurd, passeerde een ziekenauto, die met twee zus ters en een patiënt op weg was naar het St. Anthoniusziekenhuis te Sneek. Een der zus ters heeft onmiddellijk de eerste hulp ver leend en de noodige maatregelen getroffen om de slachtoffers naar genoemd ziekenhuis te doen vervoeren. De namen der gewonden zijn P. Stilma, J. Damstra en J. Wierda. Laatstgenoemde kon na verbonden te zijn, naar huis gaan, terwijl ook de heer Damstra, die een lichte schouderfractuur had bekomen, na te zijn be handeld uit het ziekenhuis kon worden ont slagen. De heer Stilma, die klaagde over pijn in de borstkas, is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. De gevaarlijke Muider straatweg. Een doode. Zondagaychjae te omstreeks kwart over die in het warme jaar getijde zoo weldadig aandoet, heeft vaak een verkoudheid ten gevolge. Neemt dan Aspirin-Tabletten. Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 ets. vier reed op den Muiderstraatweg tusschen het Merwedekanaal en Muiden een aantal Duitsche motorrijders, die een bezoek aan Nederland brachten, in de richting Naar- den. Een van hen wilde, toen er een hevige wind kwam opsteken, die veel stof omhoog deed dwarrelen, in een café gaan schuilen en sloeg daarop plotseling links af de tramrails over. Op hetzelfde moment naderde de Gooi- sche Tram, eveneens 'komende uit de richting Amsterdam. Deze koen niet tijdig meer tot stilstand worden gebracht, waardoor het mo torrijwiel in de flank werd gegrepen en ge heel in elkaar gedrukt. De bestuurder, de 27- jarige F. Lindberg uit Elberfeld, kwam er goed af. Hij liep slechts eenige lichte schaaf wonden aan de beenen op. De in den zij» spanwagen gezeten 22-jarige Martha Buel- hoff uit Barmen werd deerlijk verminkt. Per ziekenauto uit Weesp zijn beiden naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam overge bracht, waar zij na aankomst overleed. De oorzaak van het ongeval is toe te schrijven aan het feit, dat de motorrijder niet met den weg bekend was en daardoor geen acht sloeg op de tramrails. De bestuurder van de tram verklaarde nog signalen te heb ben gegeven, welke waarschijnlijk door den plotseling opstekenden wind niet werden ge hoord. Motor contra auto. Gistermiddag omstreeks vier uur reed de 30-jarige motorrijder S. uit Amsterdam, die uit de richting Naarden kwain, ter hoogte van de Jan Toebacklaan tegen een voor hem rijdenden auto, die deze laan inreed, hetgeen de motorrijder blijkbaar niet gezien heeft. Hij werd met beenwonden en een gebroken voet naar de Majellastichting te Bussum overgebracht. Auto in het Noord Hollandsch Kanaal. Gistermorgen te omstreeks kwart voor tien reed een gesloten Chevrolet! met twee jonge mannen en twee meisjes langs den Slo- termeerdijk uit de richting Purmerend naar Amsterdam. Dit voertuig werd bij -de Nieuwe Begraafplaats ingehaald door eem onbekend gebleven vrachtauto. Deze laatste) reed den Chevrolet aan, omdat deze niet v«er genoeg kon uitwijken, daar wielrijders hem dit ver hinderden. Door den schok geraakte de bestuurder, een 23-jarige landbouwer uit De Beemster, het stuur kwijt, en ging de wagen van den dijk het Noordhollandsch kanaal in, met zich meesleurend een der wielrijdens. De bestuurder had de tegenwoordigheid van geest het portier van den wagen open te maken. Hij greep zijn meisje en evfen daar na ook den tweeden man. Met de redding van het tweede meisje had men meer moeite. Door een schipper, dig eveneens onbekend bleef, werd zij met een haak gered. Zij was reeds bewusteloos. De levensgeesten konden echter weer opgeweld worden. Door den G.G. en G D. werd het 26-jarige meisje, afkomstig uit De Beemster, naar het Binnengasthuis gebracht. Eveneens werd daarheen gebracht een der jonge mannen, die echter bij nader onderzoek geen letsel had. De wielrijder, afkomstig uit Lutjebroek, die mede te water was geraakt, werd door zijn broer door handreiking gered. De drie overgebleven drenkelingen werden met een autobus naar het politiebureau aan den Adelaarsweg gebracht. Zij werden daar van droge kleeren voorzien. Het bleek, dat het meisje, de verloofde van den bestuurder^ een wonde aan h: ar linkeronderbeen had op- geloopen. Met een particulieren auto keerde het ge zelschap huiswaarts. Inmiddels was de reddingswagen van d« brandweer op de plaats van het ongeval ge komen, om de Chevrolet op den wal te hiJL schen. Hij keerde echter weer terug, omdat de eigenaar van den Chevrolet met eigen middelen den wagen heeft gelicht. Motorongeluk. Om 4 uur Zondagmiddag kwam een mo»'* torrijder, die uit de richting Laren kwam, op den Rijksweg te Bussum tegenover de Gooische Boer in volle vaart in botsing met een stilstaanden auto. Een 17-jarig meisje uit Amsterdam, dat op de duo zat, viel op den weg. Zij werd, na door de vrijwillige Rocv- de Kruis-colonne behandeld te zijn, naar de Majellastichting vervoerd, waar een lichte hersenschudding werd geconstateerd. Door de Oooische Tram overreden. Zondagmiddag ging de bestuurder van een autocar, wonende in de Indische buurt te Amsterdam, in het café De Kroon op den Muiderstraatweg bij de Hartveldsche Brug eenige oogenblikken rusten. Toen hij het café uitkwam, keek hij niet uit en werd ge grepen door de Gooische Tram. In bewus- teloozen toestand werd hij naar het Burger ziekenhuis vervoerd. Gistermorgen is het be wustzijn weergekeerd. Zijn toestand is ech ter nog ernstig. Overreden en gedood. Per ziekenwagentje is naar het Julianazie» kenhuis in de Ter Haarstraat te Amsterdam vervoerd een 9-jarige jongen, die in de Bil- derdijkstraat door een vrachtauto was over reden. Bij aankomst in het ziekenhuis con» stateerde een arts den dood. Arme kleine. Zaterdagavond te omstreeks zeven uur is de 2-jarige G. van H. in de Zeilmakersstraat te Rotterdam in een onbewaakt oogenblik van het trottoir geloopen en op den rijweg door een vrachtauto gegrepen. Een der wie- len ging het kind over het hoofd; het was °2 slag dqgd,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7