Alkmaarsctie Courant. DE PAGODE bevorilert vluji,gerief lijk renen Radionieuws JxuiUetm Qememtmulm Honderd drie en dertigste Jaargang. Donderdag Mei. overtuigd (Wordt vervolgd). Ne. 123 1931 Vrijdag 29 Mei. Hilversum, 298 M. (8—.12.—4.-8.— en 11.—12— V.A.R.A., 12.-4— A.V.R.O. en de V.P.R.O. van 8—11.uur). 8.Gra- mofoonplaten. 10.Morgenwijding (V.P.R. O.) 10.15 Voordracht door F. Koolbergen. 10 50 Boor de Zieken 11.30—12.Gramo- foonplaten. 12—2A.V.R.O-kwartet o. 1. v D. Groeneveld. 2—2.30 Gramofoonpl. 2.303.Schooluitzending. 3—4.Con cert door een orkest van werkelooze musici 0 1. v. P. Blankwaard. 4— Orgelspel door Joh. Jong. 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Con cert door het V.A.R.A. orkest onder leiding var. Hugo de Groot. Met medewerking van Zang-duo „Lopez del Alatri". 6.45 Actueele Causerie door het N. V. V. 7—8— Vervolg concert. 8.Lezing door mej. dr. N. A. Bruining. 8.30 Concert. Hartvelt kwartet en A. Andriessen, piano. 9.Lezing door prof. dr. M. C. van Meurik Broekman. 9.30 Con cert (vervolg van 8.30). 10.Persberichten Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias. 10.15 Ds. E. D. Spelberg: „De geschiedenis van Sint Michele van Axel Munte. 10.45 Concert door T. v. d. Sluys, sopraan. WAn driessen, piano. 11.12.Gramofoonplaten van de V.A.R.A. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma te verzorgen door de N.C.R.V.) 8— Schuit- lezing 8 159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Ziekendienst. li—12— Gramofoonpl. 12- Politieberichten. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 2— Concert. H Hermann, viool. Ii. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. R. A. v. d. Horst- Bleekrode, piano. A. Ponten Jr., harmonium. 2.3.Gramofoonplaten. 3.4.30 Concert. Mevr. Maria Hoving—van Driel, sopraan. Mevr. E. v. d. BrinkPrakken, fluit. H. Duniker, piano. 4.304.45 Gramofoonpla ten. 5.5.30 H. J. Steinvoort: „Een haard of schoorsteenscherm. 5.306.30 Orgelcon cert A. C. Willeumier. 6.30 Radio-dokter. 7.A. J. Herwig: „Balcon en perkplanten". 7.30 Politieberki.ten. 7.45 Gramofoonpla ten. 8—10.45 Concert. Chr. Radio-orkest o. 1 v. G. Stam. 9.9.30 Causerie door prof. imr. J. C. Kielstra. 10.05 Vaz Dias. 10.45 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 10.50 Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. E. Coram, sopraan. C. Yates, bari ton. 12.50 Orgelconcert door L. H. Warner. L. Horsman, bas. 1.502.50 Gramofoonpl. 3.203.50 Opening van de Londensche Af- deeling van de Douglas Haig Memorial Homes door den Prins van Wales. 4.20 Or kestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.Fluitspel door René le Roy. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Zang door Frank Titterton. 8.30 „Assault on Pro fessor Weltmann" naar het Duitsch van Felix Mendelssohn. 9.20 Berichten. 9.35 Be richten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. D. Vane, sopraan. R. Henderson, bariton. Radio-koor en orkest. 10.5512 20 Dansmuziek. Parijs, 1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gra mofoonplaten. 4.50 Lezing over Fauré en Debussij met muzik. illustratie. 6.20 Gramo foonplaten. 8.20 „Tristan en Isolde", opera van Wagner. Brussel, 508 M. 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.35 Causerie. 6.50 Gramo foonplaten. 7.50 Nieuwsberichten. 8.20 Or kestconcert. 9.05 Causerie. 9.20 Orkestcon cert. 9.50 Operetteconcert. 10.20 Nieuwsber. 338 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestcon cert. 6.35 Lezing. 6.50 Gramofoonplaten. 7.35 Lezing. 8.20 Orkestconcert. In de pauze boekbespreking. 1C.20 Nieuwsberichten. Langenberg, 473 M. 7.25—8.20 Gramo foonplaten. 11—12.15 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonplaten. 1.25 Orkestconcert tot 2.50 5.20—6.20 Concert. 8.20—9— Gramo foonplaten. 9.05—10.20 Symphonieconcert 10.25—11.10 Concert. 11.1012.20 Dans muziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.50—5.Orkestconcert. 5—5.20 Piano-soli. 7.509.35 Koorzang. 9.35 10.35 Orkestconcert en zang. 11.202.20 Dansmuziek. Zeesen, 1631' M. Ca. 7— Gramofoonpla ten. 10.55—12.20 Berichten. 12.20 Gramo foonplaten. 1.15—2.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4.50 -5.50 Concert. 5 50—8.45 Lezingen. 8.45 Door MARJ0R1E BOWEN. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C. E. GUYE. 62 Madame de Bellegarde leunde zwaar langs miss Stalling naar buiten in den °P haar elleboog, en staarde peinzend bleeken mist buiten het venster. Hij moet vertrekken, met u. van ^aag, zeide zij. Ik moet hem dat zegen. verdragen Neen, neen, ik zou het niet kunnen verdragen Denk je dat ik het zou kunnen dra gen? achtergelaten te worden met hem? Ik zou niet heen kunnen gaan met hem en u alleen laten. We zijn zelfzuchtig, is 't niet? Laat °no zelf er'buiten, denk aan hen. Ik heb hem geheel vrij willen maken. Zoolang hij hier is, is hij niet vrij. Hij zou haar niet het hof maken onder mijn dak. Miss Stalling wierp haar een feilen bük toe bij die onderstelling. Dan heeft u hem niet werkelijk Da is het niet. Hij is gehouden te gelooven wat ik zeide, maar hij is niet het soort man om een vrouw het hof te n»aken onder de oogen van een andere vrouw. Ik kan u niet alleen laten. Madame de Bell^aj'de glimlachte met „Brigade-Vermittlung" ho:orspel van E. Jo- hannsen. Regie; H. Freundt. 9.45 Sympho nieconcert. 10.40 Berichten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. HET WERELDRADIOCONGRES GEOPEND. Te Kopenhagen werd gister het Wereld- radiocongres geopend De bijeenkomst staat onder leiding van den Deenschen minister van verkeer. BEELDTELEGRAF1E NEDERLAND— NED.-INDIE. Geslaagde proefnemingen op hei Rijkstelegraafkantoor te Amster dam, in verband met de opening van den dienst voor het publiek op 1 Juni a.s. Tegen gister had de heer Van den Briel, directeur van het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam, de pers uitgenoodigd tot de be zichtiging van en de bijwoning van proef- demenstraties met de beeldtelegrafie-installa- tie, welke naar reeds werd medegedeeld met ingang van 1 Juni a.s. voor het pu bliek zal gaan werken, waarbij gebruik ge maakt zal worden van de normale radio- zend- en opvanginrichtingen te Kootwijk, resp. Noordwij k. Een kleine staf van deskundigen, o.w. de heeren Van Veen, onder-directeur van het rijkstelegraafkantoor en J. W. Romijn, chef van den technischen dienst, beantwoordde alle vragen der journalisten, van wie er en kelen een situatieteekening bestudeerden var. een gebouwencomplex in Batavia, een half uur geleden uitBandoeng verzonden, terwijl de anderen toekeken hoe het zwartwit geteekende portret van een bekend Haagsen journalist, met bijschrift, op den cylindri- schen trommel van den zender bevestigd werd, om eveneens na ongeveer een half uur vanuit Bandoeng, waar een zelfde toestel, eveneens met een zender en ontvanger ver bonden, is opgesteld, naar de plaats van be stemming te kunnen worden verzonden! Aan het beeldapparaat zijn 3 deelen te on derscheiden: het zendgedeelte, dat via den kabel met het zendstation te Kootwijk ver bonden is; het ontvanggedeelte, dat op één der ontvangtoestellen te Noordwijk is aan gesloten en het synchronisatiegedeelte, die nende om den gelijkloop tusschen het appa raat in Indië en het apparaat in Holland te verzekeren. Het zendgedeelte. Het over te brengen beeld, waarvan de totale afmetingen 10 x 22 c.M. bedragen (het nuttige oppervlak, dat het publiek ter beschikking staat, is 9.3 x 18 c.M.) wordt bevestigd op een cylindrischen trommel. De trommel draait om zijn as en schuift tegelijk langzaam (1/5 mm. per omwenteling) in de richting van de as op. Nabij den cylinder is een gloeilamp ge plaatst, welke via een optische inrichting een zeer fijn lichtpunt op het beeld werpt. Daar dit lichtpunt stil staat, terwijl de trommel draait en opschuift, wordt het ge- heele beeld dus in een fijne schroeflijn af gezocht. De tijd, welke noodig is voor de overbrenging van een volledig beeld, be draagt ongeveer 8 minuten. Bevindt zich onder het lichtpunt een wit gedeelte van het beeld, dan wordt een groot deel van het opvallende licht difuus terug gekaatst op het gevoelige oppervlak van een foto-electrische cel, hetgeen tengevolge heeft, dat in den kring, waarin deze cel is opgeno men, een electrisch stroompje gaat vloeien. Bevindt zich daarentegen een zwart gedeelte onder het lichtpunt, dan wordt vrijwel al het licht geabsordeerd, zoodat de foto-cel niet door gereflecteerd licht wordt getroffen en geen stroom wordt opgewekt. De op deze wijze ontstane electrische stroomvariaties worden versterkt en door den zender naar Indië uitgezonden. Het ontvanggedeelte. De door Kootwijk uitgezonden stroomstoo- ten worden in Indië opgevangen, versterkt en vervolgens naar het ontvanggedeelte van het beeldapparaat geleid. De signalen worden daar toegevoerd aan een zoogenaamde Kerr- cel, welke de eigenschap bezit een doorval- lende lichtstraal meer of minder sterk door te laten onder invloed van electrische span ningen. Hiervan wordt gebruik gemaakt door een lichtbundel, welke in een fijn licht punt op de ontvangtrommel wordt gecon centreerd, in sterkte te doen varieeren in het tempo van de beeldvariaties. Op de ontvang trommel, welke met dezelfde snelheid draait en opschuift als de zendtrommel aan de an dere zijde van de verbinding, is een vel foto- oneindige ironie. Magnus Farryner is er nog. Haar vriendin voelde een sprankje hoop bij het noemen van dien naam. Ja, natuurlijk. Blijft hij? Er is niets dat hem weghaalt, zou ik denken. Zij stond op met een zeker ongeduld. Gij moet vandaag gaan, alle drie. Gij moet dat doen voor mij denk aan Robinetta, let op haar zij zal zóó gelukkig zijn dat gij getroost zult we zen. Ik wil graag dat zij die japon mee neemt, en de juweelen. Ik heb die laten inpakken en naar haar karne rgezonden. Ik moet dit alles van het begin af heb ben geweten; waarom gaf ik haar anders die kamers? Een vermomde prinses, in derdaad! Zij scheen nu over te hellen tot tra nen, tot een onuitsprekelijke en overwel digende zielsangst, en zij voegde er bij, in de uiterste nederigheid van een mar telende overgave: Bovendien, als gij niet heengingt zou ik niet in staat zijn langer te vein zen. HOOFDSTUK V. De gevoelens van Timothy Carless waren precies zooals madame de Belle garde zich die gedacht had; zij hield ge noeg van hem om in staat te zijn die zoo wel te omschrijven als te bemerken. In zijn nedeel was dat hij geen vriend tot zijn beschikking had en dat zijn ge- heele omgeving hem vreemd was; hij had van het begin af geweten dat noch miss Stalling noch Farryner van hem hielaen en zijn aangeboren beminnelijk heid, die de waardeering van iedereen grafisch papier of lichtgevoelige film ge spannen. Na afloop van de overbrenging verschijnt, door fotografishe ontwikkeling, hierop dus hetzelfde beeld als aan de zend- zijde op de trommel was aangebracht. De synchronisatie. Voor de goede overdracht is het noodza kelijk, dat de toestellen hier en in Indië nauwkeurig met dezelfde snelheid draaien. Dit wordt bereikt met behulp van een elec trische stemvork, welke een wisselstroom van groote onstantheid opwekt, die, ver sterkt, den aandrijfmotor op de juiste snel heid houdt. De stemvorken in Holland en in Indië kun nen alleen z.g.n. zwart-wit beelden worden overgebracht. Bij de beeldtelegrafieproeven met Berlijn, waarbij van kabelverbindingen gebruik gemaakt wordt, is het ook mogelijk beelden met halftinten (foto's) over te bren gen. De kosten bedragen 6 per centimeter, met een minimum van 60. Tot zoover dé technische bijzonderheden. Moge de ondernemingsgeest, welke hier getoond wordt, zijn waardeering vinden in een snelle populariteit van dezen dienst bii het publiek! Met de bezichtiging van de beschreven in stallatie ging een bezoek gepaard aan de overige verkeers- en technische afdeelingen van het rijkstelegraafkantoor, een bezoek- dat, hoe snel het zich ook voltrok, den joun nalisten een blijvenden indruk gaf van dit machtig bedrijf in onze hoofdstad, een be drijf, dat de nieuwste, waaronder ook eigen technische vindingen op het gebied van het telegraafverkeer toepast en dat een plaats inneemt, welke door nog geen ander ter we- reld terzijde kan worden gestreefd. HEILOO. De gisteravond gehouden raadsvergade ring werd door alle leden bijgewoond Vaca ture Vrijburg. Bij de opening der vergadering sprak de voorzittereen hartelijk woord ter na gedachtenis van het onlangs overleden lid den heer Vrijburg, hetwelk staande door dé raadsleden werd aangehoord. In de laatste vergadering was hij reeds ongesteld, lijdende aan een ernstige kwaal, maar niemand had kunnen vermoeden, dat de dood zoo spoedig een eind zou maken aan dit werkzaam leven, zei spr. Gedurende acht jaren had de heer V. zitting in den raad en wij hebben hem in dien tijd leeren kennen als een man, steeds vol ijver om de belangen der gemeente te dienen. Hij nam de zaken lang niet luchtig op en in den raad bleek dat hij de stukken steeds grondig bestudeerd had. Spr dankte hem voor alles wat hij voor de gemeente had gedaan tot het laatste toe en verzekerde dat de naam Vrijburg bij de gemeente en den raad steeds in dankbare herinnering zal blij ven. Installatie van den heer Kostelijk. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, den heer T. Kostelijk. Dev oorzitter wees de heeren Ligt- hart, de Jager en Keesman aan om zitting te nemen in de commissie ter onderzoek der stukken en schorste daartoe de vergadering. Na heropening deelde de heer Ligthart med^ dat alle stukken in orde waren bevon den, zoodat tot toelating kon worden beslo ten. De heer K o s t e 1 ij k, door den secreta ris binnengeleid, legde de door de wet ge- eischte beloften af, waarna de v o o r z i t- t e r hem geluk wenschte met zijn benoeming-, er daarbij den nadruk op leggende, dat het raadslidmaatschap geen sinecure is. Spr. ver trouwde erop, dat een goede samenwerking mogelijk zal zijn, waarmede bestendigd zal worden de goede reputatie, die de gemeente Heiloo in dit opzicht geniet. De heer K o s t e 1 ij k dankte voor de vriendelijke woorden en zei zijn beste krach ten aan de gemeente te zullen wijden. Ingekomen stukken. a. Brief van den voorzitter van het Cen traal Stembureau, waarbij medegedeeld werd, dat eerst de heer Krom als opvolger van wij len den heer Vrijburg als lid van den raad was aangewezen en na diens bedanken de heer Kostelijk. b. Van het provinciaal bestuur bericht van opeischte om haar volmaakte onge dwongenheid, was gekwetst door een heimelijke vijandigheid, die hij kon tas ten, maar niet kon begrijpen. Hij had gevoeld dat hij verstrikt was in een vreemde, zoo niet valsche positie en nu voelde hij dat hij te gemakkelijk uit die positie was bevrijd; hij was opge roepen, gevierd, omstrikt, dan plotseling losgelaten. Zijn verlichting was grooter dan hij graag zichzelf wilde toegeven, maar zij werd getemperd door een zekeren spijt; hij had zich werkelijk verheugd in de illusie dat hij een romantische en verhe ven hartstocht koesterde voor madame de Bellegarde, die zool? ng aan zijn over dreven idealen had voldaan en hij was aanmerkelijk gevleid geweest door de hem geschonken voorkeur van een zóó uitgelezen, zóó uitgezochte vrouw, welke bovendien zijn meerdere was in rang. Hij was zeker geweest van die voorkeur zelfs gedurende het leven van haar echt genoot, en ofschoon hij daaraan een wei nig was gaan twijfelen gedurende het lange stilzwijgen van haar weduwschap, was hij wederom volkomen ervan over tuigd geworden, toen hij haar uitnoodi- ging voor Ruzè de Bellegarde ontving. Kortom, daar hij, zooals miss Stalling gezegd had, zoowel slim als gevoelig was, had hij madame de Bellegarde's gevoelens jegens hemzelf volkomen be grepen; hij was van plan geweest, of schoon niet zonder een steek van angst, om volkomen trouw te zijn aan haar en aan zijn eigen gevormde, zooal niet uit gesproken beloften. Hij was even verbaasd als geschrok verdaging van de beslissing over de wijzi ging van de bouw- en woningverbrdening. c. Van de gemeente Alkmaar mededeeling dat over 1930 verbruikt zijn 197.974 M3 gas, zoodat over 1931 de prijs per M3. 12 cent zal bedragen. d. Verschillende dankbetuigingen, enz. Al deze stukken Werden voor kennisgeving aangenomen. Rente voorschotten ingevolge ae landarbeiders wet. Adres van den Bond van Vereenigingen en Stichtingen, bedoeld in art. 6 der Land- arbeiderswet, inzake renteverlaging van voorschotten verleend krachtens de Landar- beiderswet. B. en W. adviseerden aan dit adres ad- haesie te betuigen, omdat de rentestandaard sinds het tot standkomen van de wet aan zienlijk verlaagd is. Aangezien het steeds de gewoonte was, dat de rentevoet, waaroip vol gens de genoemde wet geleend werd, lager was dan in het algemeen gebruikelijk, meen den B. en W. dat het verzoek van den Bond om nu ook verlaging toe te passen, gesteund dient te worden. Goedgekeurd. Mobilisatie-invaliden. Verzoek van het Bestuur van den Bond van Mobilisatie-Invaliden, inzake wettelijke regeling van schadeloosstelling van mobili satie-invaliden. B. en W. adviseerden ook aan dit verzoek adhaesie te betuigen. Alzoo werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Schoolarts. Adres van de afdeeling Heiloo van het Witte Kruis, inzake aanstelling van een schoolarts. De voorzitter herinnerde aan de po gingen van de Vereen, v. Ned. Gemeenten om Noordholland te verdeelen in een viertal wij ken, in elk waarvan een schoolarts zou wor den aangesteld. Deze pogingen stuiten in- tusschen op verschillende bezwaren. B. en W. meenden échter, dat het, hangende deze kwestie, beter is aan het verzoek van het Wit te Kruis niet te voldoen. De raad ging met deze zienswijze stilzwij gend accoord. Gratificatie wed. Lek. Verzoek van wed. D. Lek om toekenning' van een gratificatie. Adressante verzocht om in het genot te blijven gesteld van het pensioen en de toe slagen daarop, dat wijlen haar man als lan tarenopsteker en klokkenist had genoten, zoo als de raad onlangs ook had besloten ten aanzien van de wed. Mors. In hun prae-advies zeiden B. en W., dat deze beide gevallen niet over eenzelfde kam kunnen worden geschoren. De pensioenwet ten kenden Lek een pensioen toe, terwijl Mors een functie bekleedde waaraan geen wettelijk pensioen verbonden was. Intusschen heeft de wed. Lek geen recht op pensioen ingevolge de daarvoor gestelde bepalingen en daarom vonden B. en W. het billijk haar een jaarlijk sche gratificatie toe te kennen van 1Ó0, waarvan 40 te betalen uit het gemeentelijk pensioenfonds en 60 door het G. E. B. Aldus werd besloten. Geen salarisverhooging voor den schoolschoonmaker. Adres van S. Modder om verhooging van zijn belooning als schoolschoonmaker. B. en W. stelden voor, niet op het verzoek in te gaan, omdat adressant nog geen jaar in dienst was toen hij het verzoek deed. Het salaris was indertijd met 75 verminderd, toen de school centraal verwarmd werd, en adressant heeft op die voorwaarde zijn ambt aanvaard. Het salaris komt overeen met dat van den ambtgenoot aan de r.-k. scholen. B. en W. wezen er nog op, dat M. gebruik heeft van een stofzuiger en waterleiding, wat zijn voorganger niet had. Hij krijgt bovendien extra belooning van 100 voor de groote schoonmaak. De heer V a h 1 achtte de belooning schraal (25 cent per uur ongeveer volgens adres sant). Spr. stelde hoogen prijs op goed on derhoud, en stelde in het licht, dat de beloo ning verlaagd werd terzelfder tijd dat andere belooningen verhoogd werden. De heer Keesman was het hiermee eens en wilde voorstellen een verhooging in uitzicht te stellen. Als M. geweten had, hoeveel werk er aan vast zit, zou hij misschien zijn benoeming niet hebben aangenomen. De heer Van 't Veer zou niet met een verhooging instemmen en deze onbillijk vin den tegenover den heer Groot, die destijds voor de functie had bedankt, omdat de be ken geweest bij de ontdekking van zijn eigen bekwaamheid lief te hebben op een wijze, die inderdaad zijn toewijding tot madame de Bellegarde deed verblee- ken; van het eerste oogenblik af had Robinetta hem overstelpt met het gevoel van de openbaring van een nieuwen kijk op het leven; hij voelde zich zelfs be droefd, alsof hij betrapt was. Hoe kon hij, die zooveel meisjes had ontmoet en voor geen van haar andere dan voorbijgaande gevoelens had ge koesterd, weten dat er ergens een meisje bestond als dit? En dat hij tegenover haar zou worden gesteld in de tooverwereld die hij voor zichzelf had geschapen door de gunst en bekoorlijkheid van een andere vrouw! Hij had getracht aan zulk een ramp niet te gelooven, maar eiken keer dat hij Robinetta Sarsfield had aangezien, drong het levendiger tot hem door dat het waar was. Elk uur was de positie vreeselijker ge worden en ofschoon de jonge man het had verdragen met zijn aangeboren zachtheid en waardigheid, was hij er zich scherp van bewust geweest dat hij hopeloos ongelijk had bij eiken blik dien hij toewierp en bij elk woord dat hij sprak en dat hij geoordeeld en veroor deeld werd door de oude vrouw en den man van middelbaren leeftijd, die daar schenen geplaatst te zijn als schildwach ten over zijn redrag. En dan had mademe de Bellegarde hem plotseling bevrijd; ja zelfs hem ver teld da. hij nooit gebonden was geweest, dat al zijn droefheid werd veroorzaakt door een verdichtsel, dat zij hem hier looning z. i. te gering was. De heer S c h u y t wees er op, dat met de 100 voor de groote schoonmaak het salaris toch 350 wordt. De voorzitter merkte op dat bij die honderd gulden inbegrepen zijn allerlei uit gaven, voor de groote schoonmaak te doen. De heer Keesman meende, dat toch wel vast staat, dat het salaris te laag is. De heer Sengers zou voorloopig aan het salaris niets willen veranderen. Het afwijzende advies van B. en W. werd z. h. st. goedgekeurd onder voorbehoud van den heer Keesman, dat daarop bij de be grooting kan worden teruggekomen. Katholieke ziekenhuis verpleging. Adres van het bestuur van het katholieke Ziekenhuis-verplegingsfonds om toekenning van een subsidie. In het verzoekschrift werd gezegd, dat in de vier jaren van het bestaan van het fonds 9118 voor 161 per; sonen is uitgegeven aan ziekenhuisverple- ging. Het bestuur beschouwt dit als een ont lasting van het burgerlijk armbestuur en vraagt daarom, nu het tekort 1300 be draagt, een subsidie van 300 van de ge meente. Maatregelen zijn genomen om het tekort te verkleinen. De meerderheid van B. en \V., aldus de voorzitter, was van oordeel, dat het niet goed zou zijn het verzoek in te willigen. Aanvankelijk had het bestuur zich gewend tot het armbestuur, maar dit meende dat het verzoek daar niet thuis behoorde. De voorzitter ging voort met er op te wijzen, dat het hier een apart fonds betreft met slechts pl.m. 500 leden. De groote zie- kenhuisverplegingsvereeniging met haar 10.000 leden moet nog alle zeilen bijzetten om rond te komen en dus ligt het voor de 'hand, dat een zooveel kleiner fonds zich nooit zal kunnen redden. De uitkomst heeft dit ge leerd, blijkens het tekort van 1300 in vier jaar fijds. Nu vragen zij 300 subsidie, een bedrag dat geen kans geeft dit verlies op te halen. Spr. vreesde dat de consequentie van een inwilliging van het verzoek zou leiden tot verzoeken om steun van brandverzekeringen, begrafenisfondsen, en dergelijke. Wethouder Opdam meende, dat het fonds werkt ter ontlasting van het arm bestuur. Het heeft 348 aangesloten gezinnen met 1728 leden, allen menschen, die slechts weinig of niets bezitten en als zij nu pogen door middel van het fonds buiten de ge meentelijke armenzorg te blijven, moet dit geapprecieerd worden. Het bestuur verricht zijn omvangrijke taak gratis en er zijn ook vele leden, die geen contributie kunnen be talen en toch alle voorrechten genieten van het lidmaatschap. Het zou zeker een groot nadeel zijn voor de gemeente, als het fonds zou moeten worden opgeheven. Spr. stelde in het licht, dat de vereeniging zich niet kan bedruipen met haar 2700 contributie. Spr. vond het wenschelijk thans de helft van het gevraagde bedrag toe te staan en dan bij de begrooting nader te be slissen. De heer Keesman stelde voor het ver zoek aan te houden tot de begrooting, omdat dan wordt beslist over het toekennen1 van subsidies. De heer Schuyt noemde het onjuist van den voorzitter, waar deze had gemeend dat er veel beter gesitueerden lid van het fonds zijn. Wie zich zelf ook in ziektedagen kan redden, wordt niet gemakkelijk lid van een dergelijk fonds, meende spr. Spr. gaf verschillende cijfers over de ont vangsten en uitgaven van het fonds, waaruit z. voldoende het bestaansrecht bleek. Als er geen roodvonk was geweest, die opname van zes personen noodig maakte, zou het fonds geen nadeelig saldo hebben gehad. Als het fonds niet had bestaan, zouden de kosten der roodvonk-verpleging waarschijn lijk op de gemeente hebben 'gedrukt. Het bestuur van het fonds heeft als maat regel om het nadëelig saldo weg te werken genoemd het inkorten van den verpleegduur; verhooging van contributie zal volgens spr. onmogelijk zijn met het oog op het onver mogen der leden. Zij zullen dan allicht be danken en bij ziekte ten laste der gemeente komen. Spr. wees op Hilversum, dat de subsidie en de r.k. ziekenhuisverpleging met 100 pCt. verhoogde. De heer Van 't Veer oordeelde het niet had gebracht om Robinetta te ontmoeten en dat zij alleen om hom gegeven had omdat hij leek op een echtgenoot, dien zij altijd had aangebeden. Zoo zij er al niet in geslaagd was hem te overtuigen, had zij hem althans ver bijsterd; hij was een weinig gestoken, een weinig vernederd. Zij had hem ze ker gered van een openlijke erkenning van zijn vergissing, maar zij moest ge weten hebben dat hij die gemaakt had, en hij trilde bij het gevoel dat men hem had doen overkomen als een aanmati genden zot. En toch was het een vergissing? Carless vond het moeilijk dit te geloo ven en toch was zij altijd zeer bedrit- gelijk geweest, en hij wist feitelijk hoe genaamd niets van haar verhouding tot haar echtgenoot; hij had aangenomen dat haar huwelijk niet geslaagd was omdat andere menschen hierop hadden gezinspeeld en om een zekere koele at mosfeer in haar huis, maar hij had niets geweten, zeker niet. En nooit had hij ook maar het minste gefluister gehoord over opzienbarende twisten of oneenig- heden tusschen haar en haar echtge noot; per slot van rekening hoorde hij niet geheel tot hun wereld en hij kon de kalme zelfbeheersching, welke hij dacht dat wederzijdsche koelheid en leeg» harten dekte, verkeerd begrepen hebben. Was dit zoo, dan kon wat zij den vori- gen avond had gezegd wel waar zijn: ik hem mijn man altijd liefgehad. Zeker was dat zij had gesproken met een zielsontroering welke even treffend al» ontstellend was.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5