'Pxovinciaat Hieuws £and= ett. Jmw&ouw Üiidschtiftm fBoekw Jjujezoudat Stukken al half 12 geworden zei de heerS en ge rs het af te keuren, dat er zoo weinig vergaderingen van den raad werden gehou den (de laatste was geweest op 4 Maart) met als gevolg veel te lange agenda's, die te hooge eischen stellen niet alleen aan de leden, maar ook aan de ambtenaren der gemeente, die de vergadering moeten bijwonen en aan de pers. De heer Van 't Veer ondersteunde deze klacht. De voorzitter gaf toe, dat de agenda lang was, maar dat was mede veroorzaakt door uitstel van de voorgenomen vergadering wegens spr's ziekte. Maar bovendien is er uitvoerig gediscussieerd bij punten, waarbij men zulks niet had verwacht, zoodat de ver gadering toch langer dan gewoonlijk zou hebben geduurd, ook al was de agenda korter geweest. Intusschen speet het spr., dat het zoo laat was geworden en zou hij het moge lijke doen om te maken, dat volgende verga deringen minde' lang duren. Hierna sluiting. HOORN. In de voltallige vergadering van den ge meenteraad op Dinsdagavond is een voor stel tot vaststellingen een suppletoir be drijfsplan van het gasbedrijf en een supple- toire begrooting, dienst 1931 goedgekeurd Vastgesteld werd de rekening van de ge meentelijke Muziekschool dienst 1930, slui tende in ontvangsten met een bedrag van 251 55; uitgaven 244.04; batig saldo 7.51. Tevens werd vastgesteld de rekening van de gezondheidscommissie dienst f930. De ontvangsten hebben bedragen 1894.93; de uitgaven 1349.39, zoodat er een batig saldo is ad 545.54. Aangenomen werd een voorstel van t>. en W. tot opheffing van de zekerheid, gesteld door wijlen den heer H. J. Clarion, als ge meente-ontvanger. Ingekomen was een verzoekschrift van den voorzitter en den secr.-penningm. van het schoolbestuur der te 't Hertogenbosch van wege den Ned. R.K. Politiebond „St. Michael" gevestigde Plitoieschool, om een gemeentelijk subsidie. In hun prae-advies wijzen B. en W. er op, 'dat reeds meerdere malen op een dergelijk verzoek door den raad afwijzend is beschikt. B. en W. zijn van oordeel, dat ook thans geen termen aanwezig zijn om anders te beschik ken en zij meenen daarom afwijzend op het verzoek te moeten beslissen. Aldus besloten. Ingevolge een prae-advies van B. en W. werd besloten aan de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose alhier, over het jaar 1930 een subsidie te verleenen ten bedrage van 1.776,15, onder voorbehoud, dat dooi de provincie een bijdra:;e wordt verleend van de helft van genoemd bedrag. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aanstelling in vasten dienst der gemeente van den heer F. F. Schoof. Aangenomen werd een voorstel tot vast stelling van een nieuwe verordening tot rege ling van het Georganiseerd Overleg van Ambtenaren en Werklieden in dienst der ge meente. Tot leden van genoemde commissie werden benoemd de heer U. G. Dorhout, S. 'H. A. Esser, C. J. F. Hendriks en A. Wey- ling (vanwege het Dagel. bestuur e.p. nam hierin zitting de weihouder C. J. M. Stum- pel). Tot plaatsvervangende leden werden be noemd de heer N. Bossert, mevr. C. A. Keyser—Lens en de heeren H. Zijp en J. J. 'H. Slultiens. Tot onderwijzers aan Gem. school Nr. 1 werd benoemd met 10 stemmen mej. M. C. Brouwer te Stompetoren (nr. 1 der voor dracht). Op Nr. 2 mej. A. Zijp te Oosthui zen waren 4 stemmen uitgebracht. Hierna sluiting. CASTRICUM. Bij de gister gehouden nummering van de candidatenlijsten voor de gemeenteraadsver kiezingen zijn de lijsten als volgt genum merd: 1. lijst S.D.A.P. aanvoerder T. Hel- linga; 2. Vrijz.-Dem. aanvoerder F. J. Aukes; 3. gecomb. lijst Chr. Hist. en A.R. aanvoerder P. Weenk; 4. vrije R.K. lijst aanvoerder B. Res; 5. R.K. Staatspartij aanvoerder C. P. Spaansen. De beide Pinksterdagen hebben hier getoond, dat de trek naar Castricum al meer en meer toeneemt. Was de druk te Zondag door den hevigen wind in den namiddag al gauw geluwd, het mooie weer van den tweeden dag heeft elke ver wachting overtroffen. Reeds tegen 8 uur zag roen ritsen wielrijders naar zee en duinen trekken, terwijl tegen 11 uur men op het stationsplein moest uitkijken om niet in het gedrang te komen van het steeds af en aan trekkend publiek. Met drommen kwamen ze "h den trein om de bussen meer dan overvol te bevolken. Tegen 2 uur was het zoo druk 3an het strand, dat men waarlijk van 400 ffleter benoorden tot 400 meter bezuiden het strand een groote deinende massa zag. Dat de ververschingstenten, die dit seizoen nog Px'ra zijn vergroot een er van heeft maar Pen oppervlakte van meer dan 200 M2 en het hotel op den duintop, dat nog niet geheel gereed toch al zijn best deed om de menschen aan zee te helpen, goede zaken maakten, laat Zlcl' begrijpen. Al heel gauw moest dan ook weer versche voorraad opgeslagen worden, want op zoo'n groote drukte had niemand kannen en mogen rekenen. Alleen met de treinen zijn meer dan 2500 reizigers ver voerd. terwijl het aantal gestalde rijwielen han zee en Johanna'shof meer dan 300 be droeg. Hoeveel er op het strand waren neer gezet kunnen we niet benaderen maar het zal h'et veel van de 1500 af geweest zijn. Tegen aur konden de bussen het vervoer naar de tremen niet meer aan en werd ijlings een tweetal bussen van Egmond ontboden, die t°t bij 8 uur mede hebben geholpen de ver foeide reizigers naar de treinen te brengen. Ü3t de treinen veel passagiers hadden laat Z!ch begrijpen, 't Aantal was eenmaal zóó groot dat de voor- en volgtrein niet de rei gers konden opnemen en er nog een extra- trein van Alkmaar moest worden ontboden. Alles is echtor zonder ongelukken afge- J°°Pen, zoodat ieder tevreden kan zijn. Het eest wel de neringdoenden. BERGEN. Wederom zal 4 Juni a.s. een autotocht voor ouden van alle gezindten georganiseerd worden en wel ditmaal naar Velserbeek, Haarlem, Santpoort en Bloemendaal. De afrit is bepaald op 12.45 uur bij de v. Reenenbank. De president-kerkvoogd, de heer P. Besse, treedt wederom als centrale leider op en mocht reeds van de autobezitters de ge- wenschte toezeggingen ontvangen. De oudjes, die het vorig jaar van den eersten tocht buitengewoon hebben genoten, staat een prachtige tocht van totaal 80 K.M. te wachten. Wie geen auto heeft en toch wil bijdragen aan de verhooging van de feestelijkheid, kan een bijdrage in geld aan den heer Besse doen toekomen. Dit geld zal dienen om den oudjes versnaperingen aan te bieden. HENSBROEK. De Tuinbouwvereeniging „Ons Belang" hield dezer dagen haar algemeene vergade ring in café de Boer. De voorzitter, de heer Koning, opende de vergadering en heette allen welkom, en zeide in zijn openingswoord, dat ofschoon het jaar 1930 voor ons tuinbouwers slecht is ge weest, we den moed toch niet moeten laten zakken en maar weer vol energie met het nieuwe zullen beginnen. Namens de Commissie van den Planten- ziektekundigen dienst, kring Langedijk, was een verzoek ingekomen, om subsidie. Even als andere jaren stelde het bestuur voor, weer 10 te verleenen. Algemeen goedgevonden. Benoeming vrachtvaarder. Op een schrijven van het bestuur aan den heer R- Beers, vrachtvaarder voor de vereeni ging, of hij weer op denzelfden voet door wilde gaan, was een gunstig antwoord ge komen. Dit werd ook door de vergadering alge meen goedgevonden. Benoeming betaalmeester. Voorstel van 't bestuur om den betaal meester weer te handhaven. Als voren. Benoeming controleur boeken van den betaalmeester. Wegens bedanken van den heer J. Leeg water als lid der vereeniging, werd met alge meene stemmen benoemd de heer P. Kort, die zijn benoeming aannam. Bespreking rattenverdelging. De voorzitter had dit punt weer, evenals vorige jaren, op de agenda geplaatst daar het van zeer groot belang is, deze dieren te verdelgen omdat de schade vooral door de zwarte ratten aangericht, van niet weinig beteekenis is. Dit voor de bouwers zoo be langrijke punt werd in den breede behandeld (de bespreking duurde ongeveer een uur) en er werden zooveel voorstellen gedaan dat de voorzitter op het laatst maar van dit punt af stapte en de ratten weer vrij hun vernielings werk kunnen voortzetten. Vervoer augurken naar de markt te Purmerend. Daar de bebouwde oppervlakte augurken meer dan de helft kleiner is dan andere jaren, werd den verbouwers voorgesteld ze mee te geven met wie dat kunnen daar het met dit kleine kwantum niet mogelijk is er een rijder voor te vinden. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer W. Koning of de boeren zich met de keur van de produc ten aan den schipper moeten houden of niet. Spr. vond dat het bestuur zich daar niet mee moet bemoeien. Dat kan de schipper wel af. Daar bestuur en vergadering algemeen van andere gedachten bleken als de heer Koning, werd besloten, dat het bestuur even als de schipper het recht heeft de producten te .controleeren en indien ze niet aan de eischen voldoen, ze niet mee te laten nemen. Men was algemeen van oordeel, dat er zoo veel mogelijk op gelet moet worden, dat er geen rommel wordt aangenomen. De naam van O. B. moet hoog gehouden worden. De heer Bobeldijk vroeg of de vereeniging nog een vertegenwoordiger in Purmerend heeft. De voorzitter antwoordde hierop bevesti gend. Eerstgenoemde meende dat men zoo iemand best kan missen. Men moet hem maar betalen en hij doet er niets voor, daar de augurken toch in bloc worden geveild. Daar het bestuur hier niet zoo zeer mee op de hoogte was, werd' besloten de kwestie te onderzoeken. De heer D. Groot vroeg of het waar is, dat de heer T. Schrooder voor het verkoopen van uien uit de hand beboet is met 25. Spr. vond het treurig.dat dit is gebeurd daar men de uien aan de veiling bijna niet kan verkoopen en als men er dan, als men ze uit de hand verkoopt, nog een hooge boete voor moet betalen, heeft men heelemaal een strop. Uien, zeide spr., is een product, dat men op 't oogenblik door de krappe controle bijna niet aan de veiling durft brengen, scheid te mogen maken en zich te allen tijden De voorzitter antwoordde, dat het dage- lijksch bestuur gemeend had, geen onder- moet kunnen verantwoorden. Het heeft er de L. G. C. mee in kennis ge steld. Of de heer Schrooder er boete voor heeft gekregen, is nog niet bekend. De heer P. v. Leien zeide, dat bij hem de gele koolzaadhoek is en er in de buurt daar van nog Deensche koolstruiken staan. Hier van zal werk worden gemaakt. De heer P- Kort zeide, dat op de laatste algemeene vergadering was besloten, dat de schipper geen producten van niet-leden mocht mee nemen. Desniettegenstaande was dit toch gebeurd. De voorzitter antwoordde, dat dit met het nieuwe seizoen in werking zal treden. De heer K. de Hart bracht dank voor de verleende subsidie voor de gehouden excur sie naar de bollenstreken onder Haarlem, ge houden op Woensdag 20 Mei. De heer A. Gunder, betaalmeester der ver eeniging, gaf een overzicht van de ontvang sten over het geheele seizoen. Geveild was in 1930: Aantal wagons 252%. „A Opbrengst seizoen 1929 f 100.316,30; opbrengst seizoen 1930 f 86.564,99. a1ro° een yerschii van f 13.751,31» De betaalmeester ontving een woord van dank. De heer Jb. Heertjes vroeg 0f er nog zijn, die aardappelen willen laten keuren. Deze konden dit direct bij hem opgeven. Daarna volgde sluiting onder dank. SINT PANCRAS. Dinsdag vergaderde de vereeniging Volks onderwijs in het café van den heer Bouwstra onder leiding van den heer C. Kloosterboer. In zijn openingsrede kwam de voorzitter even terug op den schitterend geslaagden feestavond van Volkonderivijs. Deze vergadering is belegd met 't oog op het te houden congres te Utrecht op Zater dag a.s. inzake het program-Rutgers. Bij de notulen maakte de heer J. de Vries de opmerking, dat het verzoek dat was ge richt aan V.O. om het St. Nicolaasfeest te laten doorgaan, niet van hem persoonlijk doch van de oudercommissie was uitgegaan. Door het vertrek van den heer Blok is een vacature ontstaan in het bestuur. De heer Snel meende, dat niet mag worden aangedrongen bij den heer de Ruiter (Floofd der School) om zitting in het bestuur te nemen, gezien het bedanken voor deze functie in het vorige seizoen. Spreker wenschte, dat het bestuur zich in deze uitsprak voor de stemming. Dit werd echter door het bestuur niet aan vaard, en er werd een vrije stemming zonder voor of tegenspraak van personen verlangd. De stemming had tot uitslag, dat de heer de Ruiter met 14 van de 20 stemmen werd gekozen in herstemming met den heer A. Hoogland Jz. Thans kwam aan de orde het rapport-Rut- gers. Allereerst de vraag: zullen we 'n afge vaardigde heenzenden? Na eenige bespreking werd besloten om twee afgevaardigden te zenden. De vergadering stond echter wel een beetje scheef tegenover het rapport, daar niemand den inhoud kent. Echter kan 't niet anders gaan dan over verslechtering van het lager onderwijs, an ders toch zou het hoofdbestuur dit congres niet houden. De heer Hoogland bepleitte een hooger aantal leerlingen per klas. De plattelands gemeenten komen altijd ten achter bij de steden, waar b.v. een onderwijzer één klas heeft te onderwijzen. Een klas van 50 leerlin gen zal niet half zoo zwaar zijn als 40 kin deren in twee klassen. Zooals thans de onderwijswetten zijn, deu gen ze heelemaal niet. B.v. het 7e leerjaar vond spr. een totale mislukking. Het is niets anders dan herhalingsonderwijs.. De heer de Jong dacht, dat dit wel beter zal worden. Hij achtte het 7e leerjaar nuttig, de vakken van onderwijs zullen wel beter worden, alles toch kan niet gelijk. De voorzitter zeide, dat het rapport is vastgesteld door een commissie uit alle rich tingen en hij had de overtuiging, dat het eer der een verslechtering dan een verbetering voor de lagere scholen zou zijn. De heer Snel stelde voor om den voorzitter bij acclamatie te benoemen en vroeg of ei- juist twee bestuursleden naar het congres moeten. Dit zal door het bestuur worden uit gemaakt. Bij de rondvraag sprak de heer de Vries de wenséhelijkheid uit om een schoolarts te benoemen. Hij las een desbetreffend rapport voor van een district aan de Lek, waar een schoolarts werkzaam is. De kosten zijn volgens dat rapport niet hoog, n.1. 2% ct. per inwoner per jaar. Het nut van een schoolarts weegt toch zwaarder dan het financieele gedeelte. Er is voorheen reeds door de oudercommissie ge probeerd om dr. Destree voor deze zaak te verkrijgen, doch dit is steeds mislukt. De heer Snel zeide, dat dit ook niet zal gaan. Een plaatselijk geneesheer zal voor schoolarts niet te vinden zijn, wel weder- keering, b.v. Br. op Langendijk te St. Pan- cras en omgekeerd. Tenslotte werd besloten om een verzoek aan den gemeenteraad te richten tot het aan stellen van een schoolarts. Dinsdag werden de eerste aardappelen gerooid door den heer Jb. Dz. Kloosterboer, tuinder alhier. OUDKARSPEL. Ergerlijke mishandeling. De heeren D. H. uit Oudkarspel en J.'W. uit Noord-Scharwoude werden Zondagnacht, komende uit Alkmaar, door een vier a vijftal jongens uit St. Pancras, op den Hoornschen weg lastig gevallen. De heer J. W. wist na een worsteling te ontkomen, hierna werden alle krachten te samen gespannen om D. H. met fiets en al in de Hoornsche vaart te gooien. Gelukkig kwam de fiets onder te lig gen en wist D. H. den wal te pakken te krij gen, waarna hij met inmiddels toegeschoten hulp weer pp het droge kwam. D. H. moest zich onder geneeskundige behandeling stel len. De zaak is in handen der rijkspolitie ge steld. Enkele daders zijn bekend. PURMEREND. Het gemeentebestuur heeft den minister van waterstaat verzocht een nieuwe brug over het Noordhollandsch Kanaal te doen bouwen ten zuiden van de thans bestaande brug, aangezien deze voor het verkeer zeer onvoldoende is en midden over de sluis ge legen is. HEILOO. De rangnummering der lijsten voor de as. gemeenteraadsverkiezing is bij lo ting vastgesteld. De uitslag is: 1. Roomsch Katholieken, '2. Verbonden lijst; 3. S. D. A. P. Morgen (Donderdag) zal de bisschop van Haarlem op bezoek komen en wel in gezelschap van de hoofdbestuurs- en bestuursleden van den Katholiekendag te Amsterdam. Om kwart over één zal de bisschop een pontificaal lof houden in de nieuwe kapel op Runxputte. Vanaf Runxputte vertrekt men naar Egmond. De beruchte Vennewatersweg is gister weer eens het tooneeltje geweest van een autoongeluk. Naar men ons mededeelde is een luxe auto uit den Haag, toebehoorend aan den heer K., op een handkar gereden en daarna in den sloot. De eigenaar is er met den schrik afgekomen, doch zijn dochter moet gewond zijn door glas scherven en heeft bovendien een nat pak opgeloopen. Het is intreurig zooals die weg onder onze gemeente verwaarloosd wordt. Zooals bekend is de weg eigen dom van de ftOningepolderde Landen" Begrijpelijkerwije is die smalle weg niet op autoverkeer berekend, zoodat er da gelijks een of meer kleine ongelukken gebeuren. weer een interessant overzicht van studenten leven vóór 50 jaren. Er zijn novellen van Forbes Parkhill en Bruno Lessing cn vele actueele foto's o.a. van de brandstichting in een klooster te Madrid, van een modderige sport van Amerikaansche studenten, van dansen bij verschillende volksstammen, van een locomotief, welke in Essen van een via duct op straat was gevallen, van Johan de Meester, van een graanschip van een onge woon type, benevens eenige fraaie natuur- kieken. NOORDSCHARWOUDE. Vanwege de Banne wordt het vaarwa ter bij de Mossel rnbrug uitgediept. Voor de schipperij is het te hopen dat het iets geeft. LIMMEN. Dc candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing is genummerd als volgt: 1. Vrijheidsbond; 2. Roomsch- Katholieken; 3. Lijst J. Mooij Pz. Tot wijkverpleegster van het Witte Kruis is benoemd mej. C. E. Piera te 's-Gravenhage. OUDE NIEDORP In de op Woensdag gehouden vergadering van het bestuur van de banne Oude Niedorp, werd de rekening over 1930 vastgesteld met een voordeelig saldo groot 431.44. Ont vangen was 24067.56 en uitgegeven 23636.12. De begrooting werd voor 1931 vastgesteld op ontvang en uitgaaf groot 12543.39. De omslag voor 1931 werd be paald op f 9 per H.A. De leverantie van straatklinkers werd opgedragen aan de fir ma Carel de Wild tê Alkmaar en de leveran tie van grind en bazalt aan K. Bood te Kol- horn. De uitslag der lijstnummering voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing alhier is als volgt: 1. de R.K. en 2. de Protestantsche. HEEMSKERK. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft aanbesteed het bouwen van een poldergemaal met machinistenwoning in den Noorder IJpolder. Laagste in- schrijfster N.V. ,Nooi d-Holland" alhier, met 75.870, plus 800 voor electrisch heien. SCHERMERHORN. Geboren Cornelia Johanna Maria, d. van J. N. A. Hermes en G. J. Stroet. Maria, d. van G. Rus en Chr. G. van Dam. Jaco- bus, z. van C. Kramer en C. Kole. Nellie, d. van Fr. van Leijen en J. Mol. Johannes, z. van H. Jonk en G. van der Heijden. Johannes, z. van P. Schotsman en S. Barten Getrouwd KI. Blokker, van Wieringen en M. Moerbeek. Jac. Smit, van Koog aan de Zaan en J. C. Moerbeek. H. M. Verbart, van Oterleek en J. Jonk. C. Breed, wedn van J. Berkhout, van Alkmaar en C. G. Vendel. Overleden: Jan Broersen, 75 jaar, wedn. van C. Schilder. Trijntje Klaver, 86 jaar, wed. van Jac. Bes. GROENE VEILING TE UITGEEST. De gehouden groene veiling van bloem bollen onder directie van de' heeren A. van der Eng Hzn., H. Kabel en W. Twisk was goed bezocht, doch de kooplust was daaren tegen niet bijzonder groot. De volgende prij zen werden genoteerd: Narcis Poetaz Lau- rens Coster, 10 cent per regel. (De volgende prijzen zijn eveneens per regel.) Chinodoxa Sardensis 12 cent; idem de Lucilia (2 jarig) 20 cent; Scilla Nutans (blauw) 8 cent; Iris Anglica Queen of Bislet 20 cent; Anemoon Apenine (blauw) 40 cent; Anemoon St. Bavo 25 cent; Muscarie Honvonly Blue 8 cent; Iris Anglica Mansfield 20 cent. Op den Uitkijk, tijdschrift voor het chr. gezin. Het nieuwe nummer van dit 14-daagsch tijdschrift begint met een goed geïllus treerd artikel „Ik ga visschenvan prof. dr. A. van Veldhuizen. Prof. dr. Sneller begint een serie opstellen onder den titel „In de schaduw der antieken". Het eerste bespreekt Nïmes en heeft een viertal mooie illustraties. Mr. van Meetelen schrijft een lezenswaardig arti kel over kinderrechtspraak. Max Visser vangt aan met een levensbeschrij ving van Stalin, den dictator van Rus land, een man die in zijn jeugd bittere armoede leed. Naast een foto van den heerscher zijn nog een drietal kieken opgenomen uit het Russische boerenle ven. W. Bleeker schrijft over nacht vorst en hare bestrijding. Dr. Taze- laar vervolgt zijn artikel over den 17e eeuwschen volksdichter Willem Sluyter van Eibergen, waarbij verschillende ci taten uit diens werken, alsmede eenige illustraties. Dr. Veldkamp en ds. Boerkoel hebben weer op den uitkijk gestaan resp. binnen en buiten onze grenzen. Dr. R. van Deemter vertelt bij vijf kiekjes over een reis naar Rome. „De alchemie" is het onderwerp, waarover dr. de Gee schrijft. Het nummer bevat voorts het slotartikel van „Peen en Paradijsappels" van N. Voorst. Kie-ke-boe het bekende kleutertijdschrift, dat bij W. de Haan te Utrecht verschijnt bevat het vervolg van de avonturen van den naamgenoot van het weekblad, verteld door de redactrice, mevrouw CramerSchaap. I. C. de BooneSwartwald vertelt een aardig kinderverhaaltje over een „auto" en Jo van Bakhuizen Schreek en de redactrice pu- bliceeren een paar leuke versjes. In Panorama vertelt Globetrotter weer over zijn ervaringen in vreemde landen en bij vreemde volken. W. v. W. verhaalt over zijn interview met een jager op groot wild, de man, die fle collectie wilde dieren dezer dagen in de Amsterdamsche Artis gebracht heeft. De filmrecensent bespreekt de film Trader Horn en Mr. G. Keiler Dubüceert Het stuwende leven door Willem van Dreest. Uitgave Uitgevers-Maatschappij Holland te Amsterdam. In het gezin van een Rotterdamsch zaken man is Karei de oudste van de drie jongens. Hij is bestemd om zijn vader op het kantoor te assisreeren en later de zaak over te nemen', maar Karei is een droomer en weldra ver kondigt hij de verschrikte familie, dat hij ge noeg van het kantoorleven heeft en naar Am sterdam wil om schilder te worden. Voor zijn familie beteekent dit, dat hij voor God en de maatschappij verloren is en zich wel bewust in den poel der zonde gaat storten en' bij zijn thuiskomst vindt hij de harten zijner familieleden dan ook voor hem ge sloten. Evenwel blijkt Karei een talentvol schilder, zijn werk heeft succes, hij exposeert en verkoopt en dan ontdooit er iets in de ijs koude familie-relaties, hoewel Karei door de anderen toch altijd nog als een wonderlijke speling der natuur beschouwd wordt. Hij trekt uit de groote stad, naar Merwen, een gehucht op de Veluwe of in de Betuwe, huurt er een arbeidershuisje, temidden van een brok ongeschonden natuur en richt het als atelier in. Hij ontmoet er eenige collega's en tesamen wordt verstrooiing gezocht in zoogenaamde „vroolijke" avonden, die Karei weldra tegenstaan door hun zinloosheid en opperv'akkigheid. Op een telegrafisch bericht snelt hij naar huis en vindt zijn vader ster vende. Nog even vangt hij een blik op en ziet dat zijn vader hem met liefde aanziet, dank baar voor zijn aanwezigheid. Van zijn moe der hoort hij, dat zijn vader de laatste maan den een ander man was geworden, daar hij begrepen had, dat God niet de wreker is, die alle menschen straft wanneer zij ook maar iets van het voorgeschreven pad der deugd afwijken, maar een liefdevol beschermer, die ook de afgedwaalden onder zijn hoede zal nemen. Sindsdien was zijn vader van een streng in zich zelf gekeerd man een vriende lijke en toegevend huisgenoot geworden. Na vaders dood keert Karei naar Merwe terug en ai spoedig begint Ko, de tweede zoon, die thans vaders opvolger op het kan toor is, zich hoofd van de familie te gevoelen en laat hij moeder en zus Mien voor zich werken. Karei ondergaat intusschen op Merwe de charme van een jonge vrouw, zekere Jean- net, een vriendin van de schilders, op wie zij om beurten verliefd zijn geworden en bij wie zij ook om beurten een blauwtje hebben °;e- loopen. Zoo verging het o.a. den schilder Verstegen, die zich daarna geheel uit den vriendenkring terug trok en een „zonderling" genoemd werd. Deze zonderling blijkt zich tot een belijder van de nieuwe schildersrich- ting te ontwikkelen. Hij brengt in wilde schildersdrift prachtig en krachtig werk op het doek, maar weldra gaat hij te ver en ge bruikt zulke kleuren, dat de dorpsdokter verklaart, dat hij gek moet zijn, wat dan ook weldra het geval blijkt. F- st na langdurige verpleging komt hij weri tot normaal wer ken en dank zij de gede raadgevingen van een jongen dorpspredikant komt Karei weer iri contact met Jeannet, die hij ter wille van Verstegen een tijd ontweken heeft. Beiden verloven zich en Kare! brengt zijn meisje thuis, waar Ko intusschen zoo'n tyran blijkt geworden, dat Karei besluit moeder en zuster mede naar Merwe te nemen. Kareis leven is één groote worsteling naar geestelijke vrijheid, een voortdurend zoeken, hij is een denker en droomer, buiten gewoon ontvankelijk voor indrukken. Tegen over de pessimistische leer van zijn collega Koen, die slechts inenschenkoppen schildert en het lijden daarin laat uitkomen, die ver kondigt, dat alles wat geschapen is, al is het nog zoo mooi en zoo rein, voorbestemd is om bemodderd te worden en ir pijn en ver driet ten onder te gaan, blijft hij zoeken naar de rust en eenvoud van hen die vrede von den en ziet de voorbeelden daarvan o.a. in zijn eigen vader en in een eeuvoudigen boer uit Merwe, wiens leven zonder schokken verglijdt en die volkomen rustigjen tevreden het einde tegemoet ziet. Een meesterwerk van litteratuur is dit boek allerminst, bedoelt het ook niet te zijn. het is een eenvoudige vertelling over een man, die ontvankelijk is voor de openbaringen der natuur, die een droomer en dichter en boven al een zoeker is. Hoewel hij het zwarte schaap der familie is, een zonderling, die met een beetje medelijden ook als zoodanig be schouwd wordt, staat hij in denken en daden verre boven zijn oppervlakkige broeders. Hij is een natuurmensch, wars van alle conventio- neele voorschriften, maar tenslotte een man. die als mensch en als kunstenaar boven zijn omgeving uitsteekt. Wij hebben dit eenvoudige maar gave boek met genoegen gelezen. Tj. RAAKSMAAT EN NIEDORPER KOGGE NAAR SCHERMERBOEZEM. Voor enkele dagen ontving ik een rond schrijven van den heer J. Wartenhorst te Dirkshorn, waaruit het volgende wordt overgenomen „Nu de overgang van de Raaksmaats- en Niedorper Koggeboezems naar Schermerboe zem meer vasten vorm begint aan te nemen, is in verband daarmede dezer dagen een ontwerp reglement bij het bestuur van den Raaksmaat ingekomen, hetwelk thans ter in zage is gelegd ten huize van den Dijkgraaf, den heer A. Schrooder te Heiloo. In artikel 16 van dat ontwerp worden de aanslagen voor de landen van Raaksmaat

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7