Alkmaarsche Courant. (héSJam Hit het Jtadement ÜUmnieuws £a*id: en 5uw6mw- Honderd drie en dertigste Jaargang. Zaterdag 30 Jlei de directeur der gemeente werken van alkmaar maakt be- kf.nd, dat de boompoortsbrug bij de ijzergieterij of maandag 1 juni a.s. voor het rijverkeer zal zijn afgesloten. No. 125 ,931- Den Haag, 28 Mei 1931 De Eerste Kamer heeft heden de beraad slagingen over de Indische begrooting voort gezet Eerste spreker was de heer Steger (r.k.), die- voortbouwend op een rede, door hem in 1929 gehouden, betoogde, dat Oost-Indië recht lieeft op een zelfstandig bestaan in de toekomst, zoodra het rijp daartoe is De volgende spreker, de heer De Savornin Lohman (c.h.) die evenals de heer Briet, zich zeer scherp uitliet over het niet-benoemen van den heer Colijn tot gouverneur-generaal en daaromtrent opheldering van den minis ter van koloniën eischte. In de tweede plaats heeft hij breedvoerig stil gestaan bij de ver houding tusschen minister en G.G. en gewe zen op verschillende gebeurtenissen, waaruit een verschil van meening tusschen de beide regeerigspersonen valt af te leiden. Geluk kig zal dit met den nieuwen G.G. niet gebeu ren. Naar aanleiding van een zinsnede in het Kort-Verslag, waarbij de politiek van Enge land in Vöor-Indië werd aangeprezen, trad de spreker in uitvoerige kritiek op die poli tiek, die z.i. niet kan worden nagevolgd. In dit verband kwam de spr. op tegen het defactistische streven, dat o.a. bij de sociaal democratie tot uiting komt. Spr. hield daar tegenover vol, dat het westen een taak heeft te vervullen tegenover het oosten, dat wij niet mogen loslaten. Integendeel, wij moeten blijven streven naar consolidatie van Indië. De heer Janssen (r.k.) bracht in de eerste plaats hulde aan regeering en commissie van voorbereiding, in den persoon van den heer Fock, voor de schitterende wijze, waarop wij op de koloniale tentoonstelling te Parijs zijn vertegenwoordigd. Onze afdeeling daar is een tegenspraak van de zwarte reactie, die volgens mr. Mendels thans in ons be stuur van Indië hoogtij viert. Wij doen zeer veel voor Indië, al is het niet altijd voldoen de, maar op geen enkel gebied dan zwarte reactie worden geconstateerd. Maar gezags ondermijning moet met kracht worden tegen gegaan ter wille van de orde en rust. In dit verband verdedigde spr. de vervolging van de P. N. I. af heeft het niet ten volle vrede met de vormen er van, en keurde het vonnis goed. Wat de benoeming van den nieuwen G.G. betreft, vermoedt hij, dat deze weinig veran dering zal ten gevolge hebben. Ten slotte verdedigde de spr. zijn partijprogram tegen over de uitlating in het Voorl. Verslag. De heer Slingenberg (v.d.) besprak in de eerste plaats de benoeming van den nieuwen G.G. Hij hoopte dat de keuze gelukkig zou zijn en wilde zijn daden afwachten. Met de huldiging van dr. Colijn door mr. Briel kon hij echter niet instemmen. De kwestie-Kiewit de Jonge oprakelend, vond hij de zaak niet belangrijk, maar in ieder geval verdient de heer Kiewit de Jonge voor de hand, die hij aan Soekarno reikte, niet de hem in de M. v. A. toegediende schrobbeering. Wel kenmerkend, dat de G.G. hem onmiddellijk heeft gedekt. Tactisch was dit laatste intusschen zeker niet. De financiën van Indië besprekende, er kende hij het tekort op de begrooting, doch tot angstpolitiek mag dit niet verleiden. Spr. kritiseerde dan ook sterk de verlaging der ambtenaarstractementen, vroeg echter, of de ze door de Ned. regeering is gelast. De heer Fock (lib.) achtte de thans aan hangige begrooting waardeloos, een gevolg van de omstandigheden, die verbieden de toe te staan credieten te gebruiken, daar er 80 millioen moet bezuinigd worden. Jammer echter, dat de minister dit niet volmondig erkent. Intusschen moet thans de begrooting om formeele redenen worden goedgekeurd. Wat de verlaging der salarissen betreft, dat mag slechts geschieden bij uiterste noodzaak, daar toch eerst in 1925 na moeilijk overleg, de salarisreegling is tot stand gekomen. In ieder geval dient daarbij naar depressie te worden gestreefd. Spr. drong aan op uitbreiding der z.g. in- dianisatie, het voorbereiden van de inland sche bevolking voor zelfbestuur doch wel licht is het gewenscht daar thans minder snel mede voort te gaan. Dat deze minister n'et zou willen leenen, weerspreken de fei ten: de schuld van Indië in 1915 plusminus 100 millioen, bedraagt thans 1100 millioen. Van zwarte reactie is in Indië geen sprake, zoo min als van hongersnood onder de be volking. In de practijk is er nooit sprake van een formeel conflict tusschen de minister en G.G.; anders zou echter, ten slotte de G.G. het onderspit delven. Spr. bracht een woord van dank aan den aftredenden G.G., zal zich echter van een kritiek op de thans gedane benoeming onthouden als zonder practisch belang. Maar hij kwam op tegen de uitlatin gen van den heer Mendels als insinuaties te gen den heer De Jonge, wien men erkentelijk moet zijn, dat hij het ambt thans wil aan vaarden. Hierop kwam de minister van koloniën aan het woord. Hij ontkende de volstrekte waardeloosheid der begrootingscijfer. Wat betreft de kwestie der benoeming van den H.G., weigerd de minister te antwoorden, waarom iemand niet benoemd is, als en strijd met ons staatsrecht, maar na ernstige over weging van alle omstandigheden is de keuze «er egeering op den heer De Jonge geval len en spr. achtte die keuze gelukkig. De heer Colijn was niet aangezocht omdat een wei gerend antwoord was te verwachten. De minister heeft hierna uiteengezet, hoe de regeering bij het onderscheid maken tus schen gewone en buitengewone uitgaven, re kening heeft te houden met de rendabiliteit en verdedigde overigens het financieel beleid der Indische regeering tegenover den heer Mendels. De minister was hierbij buitengewoon on verstaanbaar. Wij hoorden hem echter het goed recht der inkorting van salarissen ver dedigen als onvermijdelijk. Hij erkende, dat de belastingspolitiek der regeering voor ver betering vatbaar zou zijn, de geringe draag kracht der inlandsche maatschappij is oor zaak, dat er niet zoo goed voor de vitale be langen kan worden gezorgd als wel ge wenscht ware. Spr. ontzegde den heer Men dels, die het niet had aangedurfd Soekarno c.s. te verdedigen, het recht thans zoo'n scherp oordeel over het vonnis te vellen. Het spreekt avnzelf, dat de onderhandeling tus schen den G.G. en andere bewindslieden in het Oosten te vertrouwelijk waren om over gebracht te worden. Morgen zal de minister zijn rede voort zetten. 29 Mei 1931. De behandeling van de Indische Begroo ting heeft heden in de Eerste Kamer nog eenige uren in beslag genomen. Minister De Graaff is begonnen met zijn antwoord te voltooien. Niet altijd heeft zijn antwoord door duidelijkheid uitgemunt Zoo wat betreft het optreden van den heer Kiewiet de Jonge bij de behandeling van de bekende zaak van de vervolging der P. K. I. Hij heeft daarbij erkend, dat het optreden van dezen op de buitenwereld den indruk zou kunnen maken van slapheid der regee ring tegenover de tegen haar gevoerde actie. Omtrent de salarisverlaging verklaarde de minister, dat deze onvermijdelijk was. Alge meen is zij niet, de lage salarissen, in de eer ste plaats van het inlandsche personeel, blij ven onaangetast. Bij de beoordeeling van deze verlaging mag men evenwel niet uit het oog verliezen, dat de indexcijfers in Indië met 6 a 7 percent zijn gedaald. De indianisatie, waarover den vórigcn dag was gesproken, wordt op den duur onvermijdelijk: de sala rissen dienen zich op den duur te richten naar den Inaischen levensstandaard. Bij de daarop volgende replieken heeft de heer B r i t (a.-r.) betoogd onvoldaan te zijn met het antwoord des ministers in zake de niet-benoeming van den heer Colijn. De minister had om politieke redenen open kaart moeten spelen, wat hij thans niet heeft ge daan. Ook de heer Mendels (s.d.a.p.) was niet tevreden over het antwoord van den mi nister. Deze had ronduit moeten verklaren, welke condities aan den heer Colijn hadden moeten gesteld worden, waarvan men voor uit wist, dat hij ze niet zou willen aannemen. De heer Lohman (c. h.) zette uiteen, dat hij uit de mededeelingen des Ministers meent te moeten afleiden, dat feitelijk de heer Colijn gepasseerd zou zijn. Minister De Graaf heeft nadat nog een paar leden hadden gesproken dit volkomen onjuist geheeten. Hij heeft alleen willen zeg gen, dat, eenmaal een keuze gedaan, het geen zin zou hebben zich nog tot een ander te wenden, van wien kon worden verwacht, dat hij de benoeming niet zou aanvaarden. Nadat de heer Briët nog met een enkel woord had verklaard, dat hij uog niet bevredigd was heeft de Kamer zonder stemming de Indische Begrooting goedgekeurd. De sociaal-demo craten wenschten evenwel geacht te worden tegen de geheele begrooting, de vrijzinnig democraten alleen tegen de hoofdstukken ra kende de landsverdediging te hebben ge stemd. Nadat de Kamer zich zwijgend had vereenigd met de voorstellen tot uitgifte van oliehoudende terreinen aan de Ned. Kol. Pe- troleummaatschappij en aan de Bataafsche Petroleummaatschappij, kwamen een paar suppletoire Indische begrootingen aan de orde. De eerste betrof de versterking van de ha vens van Balik Papan en Tarakan, de tweede de eerste credietaanvrage voor een nieuw oorlogsschip voor de Indische vloot. De heer Van E m b d e n (v. d.) ver klaarde zich tegen beide, maar het ernstigst bezwaar had hij tegen de eerste credietaan vrage. Nadat de Tweede Kamer er hare goedkeuring aan had gehecht, was bekend geworden een nota van de Indische regeering aan den Volksraad, waarin werd medege deeld, dat wegens den slechten financiëelen toestand de regeering niet voornemens was in de eerste jaren te beginnen met de bedoel de versterkingen. De heer Van Embden be toogde, dat cie minister behoorlijk zou han delen door zijn credietaanvrage terug te ne men, nu uit die nota vaststaat, dat het aan gevraagde geld niet zou gebruikt worden. Hij diende in dien geest zelfs een motie in, terwijl, als deze niet werd aangenomen, zijns inziens de Kamer de begrooting moest af stemmen. De Kamer is evenwel niet met hem medegegaan. Nadat minister D e Graaff had ver klaard, dat de nota, zij moge dan reeds zijn gepubliceerd door de N. R. Crt., nog niet in zijn bezit was, zoodat hij onmogelijk aan den wenk van den heer Van Embden gevolg kon geven, heeft de Kamer met 21 tegen 7 stem men zoowel de motie verworpen als de sup pletoire begrooting aangenomen. De crediet aanvrage voor het nieuwe oorlogsschip is te vens goedgekeurd. Nadat de Kamer vervolgens na een enkele opmerking van der heer A r t z (r k.) de be grooting van Suriname voor 1931 had goed gekeurd, is zij tot nadere bijeenroeping ge scheiden. HET LIED VAN PARIJS. Theater Cinema Americain. Maurioe Chevalier, de lieveling der Fran- sche vrouwen, treedt deze week in de Cinema Americain op. Hij is er niet persoonlijk, maar hij speelt de hoofdrol in een alleraardigste film, getiteld Het lied. v a n P a r ij s en aangezien dit tevens een geluidsfilm is ziet en hoort men Maurioe tegelijk zoodat er alle gelegenheid is onder den invloed van zijn zonnige natuur te komen. De film zelf is alleraardigst. Als vodden man redt Marice een klein jongetje uit het water, wiens moeder, na een ongelukkig hu welijk verstooten door een hardvochtigen vader, de bedoeling had met haar zoontje te gelijk te verdrinken maar ten slotte, door de tijdige tusschenkomst van Maurice alleen de dupe van de historie wordt. E>e jeugdige voddenkoopman neemt het jongetje mee naar huis daar de grootvader <r niets van weten wil, maar hij komt in contact met Louise, de zuster der verdronken vrouw, waarop hij verliefd wordt. Grootpa verbiedt ook dezen omgang, maar Maurice komt op het tooneel terecht waar zijn carière weldra gemaakt blijkt daar hij alle aanleg heeft een revue-ster van de eerste grootte te worden. Grootpapa zoekt hem op en steekt een ge weldig groot pistool in zijn zak om aan'de ongewenschte verhouding met zijn dochter een einde te maken, maar het kleine jochie, dat in deze film alleraardigst spel levert, be keert hem van de dwalingen zijns weegs en het slot der historie is een gelukkige oplos sing van alle moeilijkheden daar Maurice niet alleen met Louise mag trouwen, maar bovendien aan de revue kan blijven en zelfs permissie krijgt ook eens naar andere vrouwen te kijken als hij daar voor zijn too- n^elcarière nu eenmaal niet buiten kan. Het is interessant de groote Fransche lied jeszanger, die zich ook in deze film een ko mische kracht van beteekenis toont, en over een alleraardigste mimiek beschikt, eens te zien en te hooren. Vele fraaie tooneeltjes in dancings, in de groote revuezaal en achter de coulissen houden de toeschouwers en toe hoorders voortdurend in spanning. Het bijprogramma is een beetje kort. van daar dat er tusschen de films nog al iang gepauseerd wordt. Alleraardigst is een Spaansche dans- en zangfilm „La Serenata", een revue-film, die ditmaal naast den Cheva- lier-film wellicht beter gemist kon worden en een screen-song waarnaar men altijd weer met genoegen kar. kijken. EIN TANGO fur DICH! Een operette-film in het Victorie Theater. Lezer, weet ge, welke aardige meisjes er in een pensionnaat opgesloten kunnen zit ten? En weet ge, hoe y.tn deftige, stijve direc trice van zoo'n inrichting aangepakt moet worden Weet ge allicht wat een lintworm is? Op al deze vragen kan alleen de film „Ein Tango für dich" het antwoord geven. En meteen krijgt ge dan nog veel meer antwoor den op even zoovele vragen. Slechts één vraag willen wij hier beantwoorden: de lintworm is in dit geval de geheime betite ling van de directrice van een cabaret, of van een operette-vereeniging en diezelfde di rectrice krijgt in de loop van een paar dagen nog ettelijke dozijnen namen meer, die min stens even fraai zijn 1 „Een Tango für dichis een Duihch fiim- werk, die buitengewoon amusant is. Het is een film, die iedereen dadelijk begrijpt, maar die daarnaast telkens weer voor iedereen verassende momenten brengt. De eene dolle zet volgt op de andere, de eene komische si tuatie daagt op na de andere. Stel u voor een operette-vereeniging, een revue-gezelschap, waar een beroemd confe rencier en liedjeszanger geëngageerd is. En die de eerste avond de beste verhinderd is op te treden- En die vervangen wordt door een onbekende grootheid. En dat een kostschool meisje verliefd wordt op dien vervangene en meent, dat dit de „echte" is. En dat de „ech te" later blijkt te zijn Ho, dat zeggen we niet. Die verrassing moet een verassing blijven! Want feitelijk gaat het om die verrassende verrassing en die moet men gaan zien. 't Is ook niet noodig, dat we den inhoud mededeelen. Ieder begrijpt reeds lang, dat deze gezellige film waard is, om gezien en gehoord te worden. Men is verzekerd van uitstekend spel der spelers, van een aardigen inhoud, van een verrassend en natuurlijk gelukkig slot! Daarom zal deze week een bezoek aan het V. T. niemand kunnen berouwen. Integen deel, men zal eens hartelijk kunnen lachen en heerlijk kunnen genieten van dit dol amusant filmwerk en men zal bijna geneigd zijn, om een aardig liedje mee te zingen CINEMA EN THEATER. Het Weekblad geeft deze week veler lei bizonderheden over allerlei men- schen, bijv. Leo Faust heeft het over de verschillende schoonheidskoninginnen van Frankrijk; Arnold van Raalte Jr. in „Onbekende feiten van bekende artis- ten over Stella Fontaine. Als het leven een triomf wordt" behandelt Johann Friedrich Dieffenbach, die „de voorvech ter der Duitsche chirurgie" genaamd wordt. Voorts artikelen over andere on derwerpen o.a. over de operette ..Tere- sina" van Oscar Strauss, door het Rot- terdamsch operettegezelschap opge voerd. Natuurlijk ontbreken vele fraai uitgevoerde portretten en photo's ook nu weer niet; evenmin de muzikale bij drage die vertegenwoordigd is door 'n heel goed geschreven liedje „Humor" van Henri C. van Praag op 'n aardig ge dichtje van Annie de HoogNooij. Voetbal. De wedstrijden voor morgen. Eigenlijk is dit kopje niet heelemaal goed. Niet alle wedstrijden, welke door den KiNV. B. zijn vastgesteld, worden Zondag ge speeld. Een der kampioenswedstrijden toch zal hedenavond reeds verspeeld worden, n.1, die tusschen Ajax en Go ahead. De rest evenwel zal Zondag een beurt krijgen. Om dan met den Zaterdagavondwedstrijd te beginnen, zooals gezegd, Ajax ontvangt het Deventersche Go ahead. De Tweede Pink sterdag was Deventer getuige van den eer sten wedstrijd tusschen deze twee clubs en toen won Ajax verdiend' met 5—2. Verdiend in zoo verre, dat Ajax's voorhoede de kansen voor het doel wist te benutten, terwijl de Koekmenschen juist demonstreerden, hoe een goede kans verknoeid moet worden. M.a.w.: Go ahead had voor het vijanderlijke doel geen succes, hoewel zie zeker even vaak in den aanval geweest is als de bezoekende club. Hoe zal het nu vanavond worden in het Stadion? Zal Go ahead weer even talrijk voor het Ajax-doel zitten als in Deventer? En zal de Deventer-voorhoede weer even machteloos zijn als een week geleden? En zal Ajax weer even gelukkig zijn a,ls op den Tweeden Pinksterdag? Het zijn allemaal vragen, die niet maar zoo in eens beantwoord kunnen worden. En daarom zal ook deze wedstrijd wel weer de noodige spanning brengen en er zal door de thuisclub heel hard gewerkt moeten worden, wil ze een even mooie overwinning behalen als de vorige keer. Toch heeft Ajax de beste kansen, ook al, omdat ze in eigen omgeving speelt. Wint ze inderdaad, dan zou ze de leiding heroeveren, omdat P.S.V. deze keer eens vrij is. In Rotterdam komt het Groningsche Velo- citas op bezoek. Natuurlijk moet deze wed strijd aoor Feijenoord gewonnen worden en natuurlijk is de Rotterdamsche club favoriet. En toch zal Feijenoord heelemaal niet zoo gerust zijn over het resultaat van deze ont moeting, juist, omdat de ondervinding ge leerd heeft, dat Velo tegen Feijenoord nog al eens haar beste wedstrijden speelt. Heeft ze al niet vaker een wedstrijd van Feijenoord gewonnen, of tenminste een puntje uit Rot terdam vandaan gehaald? Intusschen gelooven we wel, dat Feijen oord dezen wedstrijd kan en zal winnen, maar een walk-over wordt het vast en zeker niet. o Tot zoover de kampioenswedstrijden. De overige ontmoetingen, welke we hier even gaan bespreken, zijn de beruchte promotie- en degradatie-wedstrijden. In alle vijf afdee- lingen zijn weer ontmoetingen vastgesteld. In afd. I gaat morgen in Haarlem de be slissingswedstrijd tusschen D.W.S. en West Frisia. Beide clubs zijn gelijk gekomen en moeten nu op neutraal terrein uitmaken, wie van haar in het Walhalla zal komen. Onge twijfeld zijn aan de Amterdamsche club de beste kansen toegekend, ook al, omdat zij uit de twee wedstrijden tegen West Frisia maar eventjes drie wedstrijdpuntjes wist te beha len. Daarom mag men D.W.S. een iets greoter kansje geven dan West Frisia, hoewel o.i. het resultaat best anders om kan zijn. In elk geval zal de strijd spannend zijn. Hopen we. dat hij ook eerlijk moge zijn In afd. II mag E.D.O. opnieuw haar ge luk beproeven. Ze moet naar Xerxes, dat reeds een mooi succes geboekt heeft, door Fortuna op vreemd terrein te verslaan. En Fortuna speelde in Haarlem gelijk. Mag men hieruit opmaken, dat Xerxes ster ker is dan E.D.O.O.i. niet. want de wed strijd E.D.O.Fortuna werd onder voor E.D.O. zeer ongunstige omstandigheden ge speeld. Ze had pas een tweetal zware wed strijden tegen BI. Wit achter den rug, en was nog niet van den terugslag hersteld. Morgen zou het dus best kunnen gebeuren, dat E.D.O. won. We hopen het voor de Haarlemmers. In afd. III wint Rigtersbleek morgen haar j tweeden thuiswedstrijd. Ze ontvangt n.1. N. E.C., dat reeds in Nijmegen klop kreeg. En dus verliest ze morgen weer en mag zich weer eens gereed maken, om kampioen te worden van de tweede klasse, om dan weer eens te struikelen in het gezicht van de haven In het Zuiden gaat alles deze keer regel matig. De eerste helft van de kleine competi tie is geëindigd en morgen begint men aan de tweede helft. Voor morgen dan zijn de twee volgende ontmoetingen vastgesteld: RoermondDon gen en WilnelminaBleijerheide. Daarvan is de eerste van geenerlei beteekenis meer, tenzij een der twee clubs absoluut wil trach ten, althans niet heelemaal onderaan te ko men. Roermond heeft de beste kansen. Anders is het gesteld met de tweede wed strijd. Hier toch komen de twee kampioens- candidaten voor het eerst tegen elkaar en hier kan voorloopig een beslissing vallen. Wint Wilhelmina en dat moet ze, wil ze haar kans op behoud behouden dan is ze voorloopig twee punten voor op Bleijerheide. Maar deze heeren zijn zeker niet voor de poes en hebben in de vorige drie wedstrijden reeds herhaaldelijk getoond, dat er met hen niet te spotten tvalt. Misschien, dat terreinvoordeel den door slag kan geven. Misschien Tenslotte het Noorden, waar de laatste wedstrijd gespeeld wordt. W.V.V. ontvangt n.1. M.S.C. Daarvan moet ze winnen, wil ze nog een kans maken op het eersteklasser- schaj. O.i. wint W.V.V. dan ook en dan is een beslissingwedstrijd noodig tusschen haar en F.V.C. - 7 o In het Oosten wordt verder nog een semie- internationale ontmoeting gespeeld. De Oost-Nederlanders ontvangen n.1. hun col lega's uit West-Duitschland en zullen zeker trachten, deze 20ste ontmoeting te winnen. Er is wel een kansje, maar heel groot is dat niet, N.H.V.B.Zwaluwen-elftal. Zooals men weet, wordt morgen op het Alcmaria-terrein de bovengenoemde wed strijd gespeeld, waarvoor veel belangstelling bestaat, vooral van de zijde der spelers. Er hebben dan ook nog geen bedankjes het comité bereikt, althans voor zooverre wij weten. Men kan dus rekenen op een volledig opkomen van beide partijen. Als het weer nu maar mee werkt en de temperatuur niet te hoog is, kan het een aar dige wedstrijd worden. En dan zullen we zien, wat een Wels, die men web in de plaats van Adam in het Ned. elftal wil hebben, ver richt. En meteen kunnen we het spel van de Noord-Hollanders bewonderen. We gelooven, dat het een strijd zal worden tusschen twee gelijke krachten, zoodat om trent de uitslag niets vooruit te zeggen is. Men ga eens kijken op het Alcmaria-terrein, dat natuurlijk geheel vol loopt. KENNEMERLAND. De afgeloopen week is voor de tuinders geen voordeelige week geweest. De Pinkster dagen en daarna was het heerlijk zomerweer en malsche regen schering en inslag en de groei van aardbeien en asperges was als nooit te voren. Daarbij komt, dat er vlak na de Pinksterdagen waarbij de aanvoer van alles en nog waf ophoopt enorm grcot was en als regel gaan ae prijzen dan kelde ren- De prijzen van asperges en aardbeden '^20-50cLper ons liepen vrijwel met 100 a 150 pet. naar be neden en de tuinders hebben een strop gehad. De aanvoer van asperges is te groot voor binnenland en de fabrieken koopen zoo goed als niets. De fabrikanten koopen bij voorkeur in Bergen op Zoom en Omstreken waar men zoo veel kan krijgen als men belieft en tegen lager althans niet hooger, prijzen, dan hier en het gevolg was de verlaging. Mooie (le soortd ik wit) bracht op van 2035, 2e soort (dik blauw) slechts 10—20 per 100 bos. Met de prijzen der aardbeien liep het ho peloos vast. Er is veelst te veel koude bak- cultuur om de aardbeien voor een loonende prijs te plaatsen en door het bijzonder gun stige weer was de aanvoer zeer groot. De prijzen waren dan ook laag 0.1010.13 voor het doosje (volle doosjes van plm. 2.ons inhoud) en 750.90 per kilogram. Min der kan het al niet en niemand behoeft zich voor deze lage prijs zich een delicatesse va» vroege aardbeien te ontzeggen. De aanvoer van spinazie was nog groot genoeg en de prijzen liepen sterk naar be neden. Warm weer en spinazie gaan niet best samen, het product laat zich dan slecht ver handelen en wordt waardeloos. Zoo ook thans met doorsnee-prijzen van een kwartje per kist, doch 2e kwaliteit bracht het niet verder dan 10 a 12 centen een kist. De aanvoer van postelein was vrij groot en de prijs was matig. Alleen le kwaliteit bracht het nog tot 0.50, doch de prijzen bewogen zich tusschen de 0.300.50 per kist. Sla werd in groote kwantums aangevoerd met sterk uitloopende prijzen, doch de door- sneeprijs was niet onvoordeélig. le kwaliteit sla gold van 0.851.40, 2e kwaliteit van '0.300.50 per kist. Het vrijwel eenige artikel dat zich goed hield in prijs was peen (bakwortelen). Mooi kwaliteit gold 15— 20, 2e kwaliteit 10—13, per 100 bos. Bloemkool hield zich niet slecht. De warm te is bevorderlijk voor mooi afrijpen en de kwaliteit was dan ook goed. We noteerden voor bloemkool le soort 16—20 en 2e soort 5.5010 per 100 stuks. De aanvoer van rabarber was enorm groot en de prijzen liepen tot op het doode punt. De handel koopt niet of tegen een abnormaal lagen prijs en de fabrikanten hebben geen interesse, tenzij voor nagenoeg niets. De prij zen ware nslechts 12.50 per 100 bos en minder kan het al niet. De aanvoer van komkommers was minder en de kwaliteit beduidend beter. Gelukkig gingen de prijzen omhoog met een notee ring van 1218 per 100 stuks; 2e kwa liteit gold nog weinig. De overige artikelen als bosgroente e.d'. gaven weinig verandering n prijzen te zien en de handel was uitermate lui. Aardappelen worden nog steeds tegen hoo- ge prijzen verhandeld. Goede kwaliteit (on bekende kwaliteit belieft men niet) word? duur btaald. We noterden voor klei-aardap- pelen (le kwaliteit) 9.5012 en zand- aardappelen 11—14 per 100 K.G. Men bhoefd voorloopig geen illusie te hebben, dat men goedkooper aardappelen kan koopen, want er is een tekort. De stand der "Aardbeien. Zooals bekend is, is de cultuur van aard beien nog altijd de hoofdcultuur van Kenne- merland. Men mag de culturen wijzigen, snij bloemen kweeken, zich op den teelt van tul pen toeleggen, doch de aardbeicultuur „de" cultuur van Kennemerland, is nog altijd de hoofdbron der inkomsten. De Beverwijksche aardbeien hebben een goeden naam. Nergens ter wereld zijn de vruchten zoo groot en smakelijk als in Be verwijk en omgeving. Men moge iprobeeren met „nieuwe" soorten zooveel men wil, de echte Amazone laat zich nog niet verbete ren, die echte sterke export-aardbei kan tegen een stootje en dat is heel wat waard. De laatste jaren zijn vele proeven genomen om een aardbeisoort te kweeken die beter be stand was tegen het grillige voorjaarsweer van onze lage landen, doch tot heden is men niet geslaagd. Men meende dat de Amazone zijn reputatie had verspeeld en niet meer bracht als in vroeger jaren. We hebben al tijd gemeend dat het gure weer en weinig of geen zonneschijn tot gevolg had een slechte bevruchting en ook dat de droogte ons par ten speelde. Dit jaar is er overvloedig water gevallen en ook de vorige herfst was voor den groei der planten niet onvoordeelig. En de resultaten zijn merkbaar. Een tocht door Heiloo, Castricum, Heemskerk, Wijk aan Duin en Santpoort heeft ons de overtuiging gegeven dat de oude aardbei Amazone nog niets van zijn ouden roem heeft ingeboet. In tegendeel. Het gewas is schitterend en ge lukkig heeft men niet die zware pollen met overvloedig blad, doch een mooi stevig ge was met rijken bloei en tendeele gezette vrucht. Alles wijst dan ook op een rijken oogst. Hoe zijn de vooruitzichten voor afzet van het product? Deze vraag hebben we gedaan aan erva ren fabrikanten en exporteurs, doch allen haalden de schouders op. De fabrieken kun nen zonder twijfel groote kwantums gebrui ken, als de prijs niet te hoog is. Binnenland kan groote kwantums plaatsen, want men beschouwt de aardbei niet meer als iets luxieus, doch als een delicatesse en als heer lijk voedsel. Maar, zeide men, de koopkracht is belangrijk verminderd. Voor export heeft men geen hooge verwachting, tenzij voor lage prijzen daar de koopkracht van het bui tenland niet groot is. De verwachting was geen hooge prijzen, doch bij een zoo bij uitstek rijk gewas, dat alles belooft, is dat ook niet noodig. Onze zegsman een ervaren exporteur en die een goeden kijk op de zaken heeft sprak als zijn meening uit dat 0.75 a 1 iper slof (plm. 3 Kg() wel ongeveer de prijs zou zijn. Indien zijn meening de juiste maatstaf is, kan Kennemerland een „rijk" jaar tegemoet zien, want dat er een rijke oogst te verwach ten is staat vast. De tuinders zijn de laatste jaren en vooral 1930 niet verwend. Een rijke oogst en redelijke prijzen is wat men noodig heeft.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9